'Er zijn ook leraren die het met een krijtje kunnen' Pergola catastrofaj Moderne overheid heeft straks één loket op internet Meningen Klankbord Vergeet het maar Geen mijnheer, wel een mening WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 945 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brie\ met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Enkele dagen geleden zagen wij in onze krant die grote kleuren foto van de touringcar uit Al phen aan den Rijn, die door een dunne brede pijler als door een mes in tweeën was gesne den... Drie doden, twaalf zwaar gewonden die urenlang be kneld hebben gezeten. Nu had ik verwacht dat er wel stemmen zouden opgaan van mensen die zouden denken aan de kruising HSL-A4, een één ki lometer lange kruising met zeer veel zeer sterke poten van ge wapend beton aan weerskanten van de A4. Hoe vaak heb ik in mijn leven -over een poosje word ik 82 jaar- in de krant ge lezen van auto's die tegen een boom waren gereden en hoe ernstig de gevolgen waren! Nu heeft Rijkswaterstaat om 46 miljoen gulden te besparen verdiepte aanleg afgewezen. Er worden 'pergola's' langs de A4 gebouwd, en dat worden er over die ene kilometer zeer ve le. We hebben nu duidelijk kunnen zien hoe ernstig de ge volgen kunnen zijn! Hoeveel automobilisten en mede-inzit tenden zullen hiervan het slachtoffer worden? Ongeveer een jaar geleden schreef ik (na eerder pogingen en voorstellen gedurende de in spraakperiode om die lelijke en gevaarlijke kruising te herzien): 'Wat denkt u dat er met zo'n poot van de pergola gebeurt als daar met volle snelheid een op legger, zwaar beladen met ge wapend betonnen heipalen te genop botst?' Antwoord: 'Daar tegen is de constructie be stand'. Over de gevolgen voor de chauffeur geen wooi de mogelijkheid dat -eve bomen langs een weg- met die pergola's in zouden komen, was zei aanleiding om te reagere Waar, bijvoorbeeld op luwe, een snelweg ei doorkruist, worden brei ken aan weerskanten b gemaakt, opdat een a van de weg is afgeraaJ boom zal raken. Bij vier ken en een vluchtstrot den de balken die de moeten dragen waarc rails voor de HSL moetj den gelegd wel heel er; en duur. Er zullen daar poten op de middenber ten staan. Hoe vaak rijden er bussen, vrachtauto's c vangrails op de middt Ook daarvoor zijn de pc -5 de pergola's catastrofa rijen palen over 1 kill zware betonpoten om f 20 meter. Hoeveel bots® honderd jaar? Hoeveel Hoeveel blijvend Hoeveel schadeposten verzekeringen aan mata levens? Hoeveel bedraf kosten ten opzichte va miljoen die minister bos wil besparen? Is ditl woord? Het is de plicht van <j ten de bevolking van Na wakker te schudden et minister te bewegen onji| diepte baan die de geiT willen, te aanvaarden. B Met verbazing en groeiende verontwaardiging heb ik het ar tikel 'De Houtkampgroep stopt na 32 jaar' in het Leidsch Dag blad van 31 juli jl. gelezen. Als moeder van een lichame lijk gehandicapte zoon van 14 jaar ondervind ik dagelijks dat gehandicapten nog steeds niet zo in de samenleving geïnte greerd zijn als mijnheer Vree ken schetst. Natuurlijk kun je in de elektrische rolstoel rondjes rijden in een aangepaste Win kelhof. Maar dat is niet een vrijetijdsbesteding die een li chamelijk gehandicapte lang zal bezighouden. Naar een sportclub of gewone scouting? Ik zou willen dat het waar was. Misschien wel getolereerd, maar zeker niet geaccepteerd. Gelukkig kunnen veel lichame lijk gehandicapten, zij het met 'het rugzakje', zeer gen de leerkrachten, hulpverleners, terecht ii guliere onderwijs. De realiteit van 2000 nog een Mythylschool en een Mauritsgroep, e tinggroep in Voorschot elke 14 dagen 35 lichan handicapten komen. C ze ieder jaar op kamp. len nog steeds bij de g het kampvuur de veil weg en vind je nog s :o" saamhorigheid tussen 00 en scouts, om de wooiPsh mijnheer Vreeken te gelj?01 Doelgroep verdwener voor lichamelijk gehan 8e' overbodig geworden? |S€ het maar! Pr Ibro Marianne Ipei van Polaneü UITGELICHT De krant is een mijnheer. Een mijnheer heeft een mening. Daarom heeft iedere krant die zichzelf respecteert elke dag een hoofdartikel. Tegen die lo gica is tot diep in de jaren zes tig weinig ingebracht. Toen pasten veel laanten de vorm, de inhoud en de frequentie van het commentaar aan de tijdgeest aan. De verzuiling kwam ten einde en dat maak te de weg vrij voor een onaf hankelijker en dus onvoor spelbaarder opstelling van de krant. De tijd is voorbij dat partijleiders in de katholieke Volkskrant of het protestante Trouw de hoofdartikelen schreven. Stemadviezen op de WD blijven sindsdien ook in de NRC achterwege. De vorm is losser geworden en de inhoud meer beschou wend. Alleen de frequentie is in de meeste kranten weer als vanouds dagelijks. Hoofdarti kelen stonden vroeger pontifi caal op de voorpagina. Bij on ze collega's van de Gooi Eemlander staan ze daar nog en hoewel Trouw die traditie vorig jaar herstelde, kiezen de meeste kranten voor een plek links of rechts bovenin op de opiniepagina. In de strikte zin van het woord zijn het ook geen hoofdredac tionele commentaren meer. Ze verschijnen onder verant woordelijkheid van de hoofd redactie, maar worden ook door andere redacteuren ge schreven. Deskundigheid op een specifiek terrein is voor de kwaliteit van een commentaar belangrijker dan de hiërarchi sche positie van de redacteur. In alle vroegte wordt 's mor gens een onderwerpkeuze ge maakt, een lijn uitgezet en een auteur gekozen die het com mentaar schrijft. Hoofdartikelen beginnen met of monden uit in een stelling- name. Bij een regionaal dag blad als het onze weerspiege len de commentaren de veel kleurige cultuur op de redac tie en van onze lezersgroep. Het Leidsch Dagblad is onaf hankelijk en niet, zoals Trouw, confessioneel geïnspireerd of, zoals de Volkskrant, verbon den met een progressieve be weging. Minder frequent verschijnen de commentaren die reageren op het regionale nieuws. De onafhankelijke opstelling van de krant geeft die hoofdartike len gezag in brandende kwes ties die de stad verdeeld hou den. Daarbij gaat het de re dactie niet om invloed op de politiek, maar om invloed op de meningsvorming. Dat wordt nogal eens verward. Het maakt ons helemaal niets uit of de lezer het eens is met het hoofdartikel. Als het de le zer aan het denken zet en het de discussie stimuleert zijn wij meer dan tevreden. Kortom: de krant is al lang geen mijn heer meer, heeft nog altijd een mening, maar dringt die niet op. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE De vakantie is voorbij. Tijd voor nieuwe, dure schoolboeken. Tweedehands inkopen is moeilijk, zeker voor de tweede fase, en gebruikte boeken zijn vaak onverkoopbaar. Want lesmethodes veranderen, en anders zorgen uitgevers wel voor nieuwe, 'geheel herziene' drukken. Maar zo snel gaan de spellingshervormingen en de ontwikkelingen in de natuurkunde toch niet? Dus kan het niet wat minder? M. Nuijten, winkelchef bij De Kier Schoolboekhandel in Lei den: ,,We hebben afspraken met de meeste scholen in de re gio dat we voor hun leerlingen de bestellijsten maken. Kooyker is daar sinds 1 januari mee ge stopt, dus hebben we het druk ker dan ooit. Door de invoering van de tweede fase moeten mensen heel veel nieuw kopen. Dan ben je al gauw meer dan duizend gulden kwijt. Maar bij ons kun je de boeken ook hu ren. Dan betaal je 38,5 procent van de nieuwprijs. Wat het heel erg duur maakt: vroeger had je in het vwo zeven examenvak ken, nu een stuk of dertien. Of alle boeken echt nodig zijn? Dat is iets tussen school en leerling. Wij kunnen over de inhoud weinig zeggen, we zijn alleen een tussenstation. Als iemand mij vraagt of hij wel die laatste Bos-Atlas moet hebben? In principe verwijs ik naar de school terug, maar de Bos-Atlas zeker. Ik weet wel dat die nou juist wél verandert. Kijk maar naar Joegoslavië.'' D. Lindhout, werkt bij De Sleg- te in Leiden op de afdeling tweedehands schoolboeken: „Vroeger gingen de meeste boeken nog wel tien jaar mee. Dat hebben wij natuurlijk veel liever. Nu brengen uitgevers na één, twee of drie jaar al een nieuwe druk uit. Ik heb soms ook het idee dat alleen de pagi nanummering is veranderd. Die uitgevers zullen wel geld willen verdienen. En nu met de tweede fase is het helemaal erg. Het schooljaar begint met een speurtocht door hoge stapels dure schoolboeken. foto wfa/hans kouwenhove Nu móét je vaak nieuwe boeken kopen. Je hebt altijd wel leerlin gen die het met oude drukken proberen, en sommige leraren, of sommige scholen, vinden dat ook goed. Wij geven bovendien garantie. Je kunt bij ons tot 1 oktober terugkomen als blijkt dat je een oude druk hebt die niet geaccepteerd wordt." ANP-bericht van 29 juni 2000: „De Tweede Kamer wil dat de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) een onderzoek instelt naar de schoolboeken- markt. De Kamer ergert zich al jaren aan de scherp stijgende kosten van educatieve boeken. Volgens een becijfering van ou dervereniging Ouders en Coo zijn de boeken 20 procent te duur. De hoge boekenprijzen zijn in elk geval voor een deel het gevolg van een aantal on derwijsvernieuwingen. Voor het studiehuis en vmbo zijn nieuwe boeken nodig. Ouders met een kind in de vierde klas van de havo zijn gemiddeld 240 gulden meer aan boeken kwijt dan vóór de invoering van het stu diehuis." Anke Stapels, woordvoerster van de NMa: „De Nederlandse Mededingingsautoriteit voert inderdaad een onderzoek uit naar de prijzen van schoolboe ken. Daarmee reageren we op een klacht van Ouders en Coo, niet op de oproep van de Twee de Kamer. De klacht is in be handeling, daar hoort een on derzoekje bij, en wanneer dat af is kan ik niet inschatten. Nee, zelf heb ik geen schoolgaande kinderen. En ik heb de laatste jaren ook persoonlijk niet met schoolboeken te maken gehad. Ik kan niet uit ervaring zeggen dat ze te duur zijn." Mark Siezenga, begint aan 3 havo: „Vorig jaar had ik veel nieuwe boeken. Toen kreeg ik er een paar talen bij, en natuur kunde. Die boeken zijn super- zwaar en groot, ik dacht wei eens dat m'n rug eraan zou gaan. Je hoort weieens dat ze steeds duurder worden, maar ik betaal ze niet zelf. Ik weet niet of m'n moeder er blij mee is." I. Siezenga, moeder van Mark, die als vierde kind in het gezin de middelbare school door loopt: „Ik heb wel het idee dat het big business is, die boeken- handel, maar daar kun je als ouder geen vinger achter krij gen. En scholen zullen wel een reden hebben om nieuwe boe ken door te voeren. Weet je wat jammer is? Als ze een nieuw boek moeten hebben en ze ge bruiken dat het hele jaar niet. Ik heb een keer op een tweede- handsboeken-beurs gelopen op zoek naar het boek 'Ik heb al 'n boek'. Iedereen stond me raar aan te kijken als ik naar die titel vroeg. Bleek achteraf dat ze dat boek echt nóóit hebben ge bruikt. Alle moeite voor niets. Ik heb trouwens liever een boe kenbeurs dan een boekenfonds. Als je je boeken kan doorverko pen, ben je uiteindelijk minder kwijt. Wat dat moet worden als de tweede fase aanbreekt, ik weet het niet hoor." R. van der Weij, natuurkunde- leraar op christelijk lyceum dr. WA Visser 't Hooft in Leiden: „In vijfentwintig jaar zijn we maar één keer overgeschakeld naar een ander boek, naar Sys- tematische Natuurkunde. Dat werd het meest gebruikt, en bij het opstellen van examens leek men ervan uit te gaan dat je dat boek had gehad. Wij gebruiken het trouwens nog steeds. In houdelijk is er natuurlijk niet zoveel veranderd in de Natuur kunde. Alleen nieuwe onder werpen als kernfysica en ele mentaire deeltjes zijn erbij ge komen. Schoolboeken zijn pe perduur natuurlijk. Zeker nu met de Tweede Fase: werkboe ken, antwoordenboeken, leer boeken... Er zijn ook nog lera ren die het gewoon met een krijtje op het bord kunnen doen hoor." ANP-bericht van 23 februari 2000: „Alle gezinnen met kin deren in het voortgezet onder wijs met een belastbaar inko men tot 52.000 gulden krijgen een extraatje van 100 gulden. Dat heeft de Tweede Kamer be sloten. Een meerderheid steun de het voorstel van Rehwinkel (PvdA) om op deze manier de gestegen schoolkosten te com penseren." R. van Tuijl uit Oegstgeest, col lega-docent natuurkunde van Van der Weij en vader van zes schoolgaande of studerende kinderen: „Aan de docenten ligt het niet, die beseffen het heus wel. We zijn er als school erg op bedacht om geen boe ken voor te schrijven die nau welijks gebruikt worden. En voor de onderbouw hebben we het syteem dat de school de boeken koopt en die verhuurt. Voor de bovenbouw hielden we altijd een boekenbeurs, maar door de komst van de tweede fase zijn we dit jaar gedwongen nieuwe boeken voor te schrij ven. Daar spinnen uitgevers in derdaad goed garen bij. En de politiek heeft er nauwelijks oog voor gehad. Het stelt ouders vooral in de overgangsfase voor onmogelijke kosten. In de bo venbouw zit je al gauw op vijf tienhonderd tot tweeduizend gulden per jaar. Al kun je die boeken straks wel weer kwijt, want ik verwacht niet dat er binnen vijf jaar nieuwe boeken komen. Zelf ben ik vooral voor mijn zoon op de mts veel kwijt. Die technische boeken zijn he lemaal duur: twee keer per jaar zeven-, achthonderd gulden. Mijn kinderen in de onderbouw van het voortgezet onderwijs huren hun boeken. Ik heb er twee die studeren en op kamers wonen, maar die moet je toch ook wel wat ondersteunen. En dan nog één op de lagere school. Maar dat is allemaal mijn eigen schuld, hè?" De moderne samenleving zit ingewik keld in elkaar en de overheid is voor velen nogal ondoorzichtig. Stel, je hebt geen zin meer om in loondienst te werken en je wilt een bedrijf begin nen, waar moet je dan zijn? Bij de meente, bij de Kamer van Koophandel of bij de belastingdienst? Het ant woord is: bij allemaal en eigenlijk bij nog een hele serie meer overheidsin stanties. Die instanties hebben alle maal hun eigen regels, zijn op ver schillende tijden open en werken niet zelden langs elkaar heen of spreken elkaar tegen. Hetzelfde geldt als je een huis wilt bouwen of als je oude schoonmoeder niet meer zelfstandig kan wonen. Als je zo'n probleem moet oplossen, voel je je al gauw van het kastje naar de muur gestuurd. Veel mensen zien de overheid dan De internetrevolutie zou de we reld ingrijpend veranderen. De koppeling van computers zou minstens zo'n grote invloed heb ben op ons leven als de uitvin ding van elektriciteit. Het aantal 'Internetters' stijgt, dat is duide lijk. Maar maakt het medium zijn belofte waar, of wordt het nut ervan schromelijk over schat? Het Leidsch Dagblad voert in de zomer een discussie over nut en noodzaak van het Inter net Lezers worden van harte uit genodigd om mee te doen. Zij kunnen hun bijdragen sturen naar het adres dat bovenaan de ze pagina staat. Het zesde en laatste deel van de opinieserie is geschreven door Matt Poelmans. De ex-wethouder, die Oegstgeest zijn digitaal stadhuis gaf, is nu programmamanager van het project Overheidsloket 2000. ook als een oerwoud en weten op ver jaardagspartijtjes smakelijke verhalen te vertellen hoe ze nu weer zijn be handeld (of aan de lijn gehouden). Natuurlijk is het niet overal kommer en OPINIE kwel, maar over het algemeen is de over heid geen toonbeeld van klantvrien delijkheid. De belangrijkste verklaring voor deze situatie is, dat iedere afde ling of organisatie zijn eigen loketten heeft. Aan jou als burger om uit te vin den wat er allemaal nodig is en waar je moet zijn. Maar dat kan anders. Een aantal jaren geleden is daar een oplossing voor bedacht: de één-loket gedachte. Die houdt in dat organisa ties die allemaal een deel van het pro bleem kunnen oplossen gaan samen werken in één loket, zodat je als klant van de overheid maai' op één plaats hoeft te zijn. Dat lijkt simpel, maar is het niet. Het vraagt forse veranderin gen binnen organisaties en de manier waarop ze met hun klanten omgaan. Gelukkig biedt internet daarbij de hel pende hand. De moderne informatie- en communicatietechnologie maakt het namelijk een stuk makkelijker die één-loketgedachte in te voeren. Ge meenten en andere overheden kun nen bijvoorbeeld samen een website opzetten, en letterlijk 'achter de schermen' samenwerken, zodat de burger als klant daar 24 uur per dag en 7 dagen in de week terecht kan. Steeds meer mensen krijgen toegang tot internet, is het niet thuis dan is het wel op school of kantoor. Wie geen geld (over) heeft voor een pc of zich zo'n apparaat niet kan veroorloven, kan terecht in de openbare biblio theek. Met de komst van gratis inter net vervallen veel drempels om ge bruik te maken van de moderne com municatiemiddelen. Het ziet er trou wens naar uit dat de mobiele telefoon (SMS, WAP) op afzienbare termijn de pc zal vervangen als het apparaat waarmee men verbinding legt met in ternet. De snelheid waarmee internet ge meengoed is geworden en de door braak van de mobiele telefonie geven aan, dat we naar een samenleving Ouderen achter de computer in de burgerzaal van het stadhuis. Volgens de filosofie van Overheidsloket 2000 kun je datzelf ,t stadhuis, en tal van andere overheidsgebouwen, straks binnengaan op internet. foto united photos de boer/jur engel gaan waarin 'iedereen op het net zit'. De vraag is niet meer óf dit gebeurt, maar hoe lang het nog duurt voordat het zover is. Daarmee verdwijnt het directe men selijke contact en de fysieke balie na tuurlijk niet. Ook in een virtuele we reld staan we met beide benen op de grond. Maar steeds meer contacten zullen elektronisch verlopen. Neem e-mail. Het is verreweg de meest ge bruikte toepassing op internet en niet langer alleen maar in het zakelijke verkeer. Het is een communicatieka naal erbij met eigen regels. Is e-mail nu een schriftelijk telefoontje of is het een mondeling briefje? Het is in ieder geval laagdrempelig, zodat ook oma's hun kleinkinderen gaan mailen. Zoveel is zeker dat we nog maai' aan het begin staan van een tijd waarin in ternet alomtegenwoordig zal worden. Dat betekent een situatie waarin we niet besluiten om 'on line' te gaan, maar dat we dat via allerlei apparaten permanent zijn, tenzij we 'uitloggen'. In de toekomst moet het dus niet meer uitmaken hoe je je tot de ge meente wendt. Of dat nou per brief is, of je opbelt of je een e-mail stuurt, je krijgt snel en goed antwoord. Over heidsloket 2000 (OL2000) is een pro ject dat gemeenten en andere pu ke dienstverleners helpt om hun nisatie klantgericht om te vorme »te behulp van moderne methoden, eerste voorbeelden van dit soort tegreerde loketten zijn er al: vooi wen en wonen, voor zorg en wel: en een bedrijvenloket. De komende jaren zullen steeds burgers en bedrijven kunnen pr< ren van een moderne overheid d vinden is met één-loket op het ii err >rlj dir MATT POELMANS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16