Apollolaan Oegstgeest heringericht Bonnenregen Oegstgeest heeft geen enkel resultaat Belangrijk dat we zonder tolk met elkaar praten SUPER DE BOER Regio estwoudschool pas lgend jaar uitgebreid Half Zendingshuis weg Zonnevylle sust commotie over 'dreigement' Bewonersvereniging Leyhof wil een tweede plattegrond MEENEEMPRIJS fNSDAC 23 AUGUSTUS 2000 |^;idooi voor autovrije zondag erwoude Progressief Zoeterwoude vindt het jammer dat dorp dit jaar niet meedoet aan de landelijke autovrije zon- op 24 september. Volgens raadslid Ooijendijk laat Zoeter- ide daarmee de kans liggen om 'een goed signaal' af te ge- „Rondom zo'n autovrije dag worden bovendien allerlei ;e activiteiten georganiseerd", zei Ooijendijk gisteravond in gejommissie welzijn. Wethouder Stuijt zegde toe om te bekij- of er in de gemeente voldoende draagvlak is om volgend wel mee te doen aan de autovrije zondag. roodjes' Rhijngeesterstraatweg weg tgeest De gewraakte verkeersafscheiding op de Rijngees- raatweg, die bestaat uit de zogeheten 'broodjes', verdwijnt, aadpleging van de fietsersbond ENFB kiezen burgemeester 's wethouders van Oegstgeest ervoor andere tegels te gebrui- j om de fietsstrook van de rest van de weg scheiden. Met de passing van de weg komt de gemeente tegemoet aan de vele aj- hten van automobilisten. Zij zien de 'broodjes' vaak niet en a beien er overheen. Dat heeft in een aantal gevallen tot on- va kken geleid met materiële schade. Kleinere tegels moet ver- ongelukken voorkomen. De nieuwe afscheiding is een stuk 10] r dan de 'broodjes'. nnismakingscursus paardrijden i-RSCHOTENVoorschotense kinderen van 7 tot en met 14 jaar iu ïen onder meer kennismaken met sporten als paardrijden, snorkelen en volleybal zonder dat zij meteen lid hoeven te den van een vereniging. De gemeente heeft in samenwer- met enkele sportverenigingen een aantal cursussen geor- ke seerd. Alle cursussen staan in een programma dat verkrijg- is op de scholen en bij de receptie van het gemeentehuis. orschoten rooit populieren rij tscHOTENVoorschoten verwijdert maandag 28 augustus erna straatsma De intensieve parkeercontroles in het centrum van Oegstgeest hebben geen effect op het aantal overtredingen. Toch kiezen burgemeester en wethouders voor handhaving van het politietoe zicht in de zogeheten 'blauwe zones'. De parkeeroverlast in het winkelgebied is groot en daarom achten B en W het wenselijk om door te gaan met de politiecontroles. Die begonnen vorig jaar november bij wijze van proef. Tussen november 1999 en juni 2000 schreven surveillanten 963 keer een bon van 90 gulden uit wegens het niet (goed) gebruiken van de in de blauwe zone verplichte parkeerschijf. Wie een parkeerschijf gebruikt mag in het gemarkeerde gebied maximaal een uur parkeren. Voor andere parkeerovertredingen schreef de politie 128 be keuringen uit. De politie stak 165 uur in het toe zicht. De hoop dat door het risico op een bon het aantal foutparkeerders vermindert is niet uitge komen. Ondanks de grote pakkans blijven Oegst- geestenaren hun parkeerschijf niet (goed) ge bruiken. De eerste maand schreven surveillanten 127 bekeuringen uit; in twee maanden steeg het aantal bonnen naar 270. De laatste maanden zijn beduidend minder bonnen uitgeschreven, maar toen hield de politie ook minder controles. In april en mei had de politie niet voldoende perso neel om geregeld te controleren. Winkeliersvereniging Oegstgeest Actief is voor stander van een verlenging van de maximale par keertijd naar anderhalf twee uur. Zij stelt dat een uur te weinig is om boodschappen te doen in De Kempenaerstraat. „Als je een jurk wilt ko pen, ben je niet in een uur klaar", aldus secreta ris J. Dietz van Actief, die het evaluatierapport over de parkeercontroles nog niet heeft gezien. „Wij zijn voorstander van een langere parkeer tijd, zoals alle omliggende gemeenten met blau we zones ook hebben." De politiek koos vorig jaar voor handhaving van het uurtje parkeertijd in de blauwe zones, al voelde een aantal partijen wel iets voor verlen ging naar anderhalf uur. Een parkeertijd van twee uur vond een ruime meerderheid van de gemeenteraad te lang. j De evaluatie van de parkeercontroles komt op 28 augustus aan de orde in de raadscommissie openbare orde. jopulieren op het terrein van de mixed hockeyclub Fores- in het sportpark Adegeest. De wortels van de bomen heb- de oude kunstgrasvelden flink beschadigd. Om te voorko- dat ook de nieuwe velden die nu worden aangelegd kapot ie i worden de bomen gerooid. :e la anssen bezoekt Leiderdorp rdorp Commissaris van de koningin j. Franssen en pro- paal gedeputeerde M. Vissers brengen op donderdag 31 au een werkbezoek aan de gemeente Leiderdorp. Met bur- m eester en wethouders praten zij onder meer over de grote n(?cten in Leiderdorp: de W4, de HSL, het centrumplan en Vote verkeer- en vervoersplan. Ook komen onderwerpen de orde als openbare orde en veiligheid, rampenbestrijding e integriteit van het openbaar bestuur. Het werkbezoek van rovinciaal bestuurders aan Leiderdorp wordt afgesloten een rondvaart langs verschillende bezienswaardigheden en auffet in het gemeentehuis, waarvoor ook de raadsleden en van maatschappelijke organisaties zijn uit- %digd. school uit te breiden. „Het is daar passen en meten. Het vraagt inventiviteit om daar voor een plan te maken", aldus de burgemeester. Het plan om de nieuwe lokalen bovenop de bestaande school te bouwen, is te duur gebleken. „We zoeken nu naar een plek ernaast." De Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL), waaronder de school valt, heeft een architect in de arm genomen die een uit breidingsplan gaat maken. Ook de andere katholieke ba sisschool in Zoeterwoude, de Klaverweide aan de Westeind- seweg, kampt met ruimtege brek. Met ingang van volgend schooljaar krijgt de Klaverweide er één lokaal bij. Uitbreiding van dat gebouw is gemakkelij ker. omdat er voldoende vrije ruimte rond de school is. oegstgeest De sloop van een deel van het voormalige Zendingshuis in Oegstgeest is begonnen. Medewerkers van Maarssens Bouw Be drijf hebben ongeveer anderhalve week nodig om de achterkant van het gebouw aan de Leidsestraatweg te verwijderen. Daarna beginnen de bouwwerkzaamheden die resulteren in een complex met 48 luxe appartementen. Aan de achterkant komt een ondergrondse parkeer kelder. Daar bovenop komt een nieuwe vleugel. Het vooraanzicht van het gebouw blijft ongewijzigd. Een groot aantal appartementen is begin dit jaar al verkocht. „In clusief de opties ongeveer de helft", zegt een woordvoerder van de Haagse Oranje makelaardij. De appartementen variëren in prijs van 840.000 tot twee ruim miljoen gulden. foto hielco kuipers woude jimmy goddijn 'Het is een onbedoeld misverstand' l'estwoudschool aan de chtstraat krijgt pas vol- schooljaar twee extra lo- De school kampt met tu?problemen nu er door de van klassen meer :n zijn. Aanvankelijk was bedoeling dat de West- al dit schooljaar over de lokalen kon beschikken, ;gdat is niet gelukt. Volgens neester Koopmanschap ruimtetekort ook niet zo d dat de school dit jaar in iel komt. „Daarover is g met de directie geweest. uls vorig jaar hebben ze de k ijkheid om de aula te ge- (Vestwoud ligt ingeklemd andere bebouwing, zo- tt ingewikkeld is om de leiderdorp» eric went De Leiderdorpse burgemeester Zonnevylle geeft toe daf hij ge dreigd heeft dat de politie niet langer ingrijpt bij overlast, als bewoners zich blijven verzetten tegen een hangplek bij de Bui tenhofvijver. „Maar het is wel van belang om deze opmerking in het juiste kader te plaatsen", 'vindt hij. Anderhalve maand geleden beklaagden omwonenden zich over de uitspraak van de burge meester. Die deed hij op een bewonersbijeenkomst van 13 maart, waar de hangplek ter discussie stond. „Chantage", vinden zij. „Als je mensen uit nodigt om met elkaar te praten over problemen in de buurt, dan doe je dat niet op zo'n lom pe manier." Bovendien vinden zij dat een burgemeester juist hoort in te staan voor de veilig heid van zijn ingezetenen. Zonnevylle geeft toe dat hij de gewraakte opmerking ge maakt heeft, maar noemt de commotie daarna 'een onbe doeld misverstand'. „Het was tijdens een zeer intense discus sie", blikt hij terug. „Maar als je als omwonenden zelf geen op lossing in de eigen wijk accep teert, kan je ook niet van ande ren blijven verwachten dat die wel met enthousiasme hun aandeel blijven leveren. De po litie is er niet om een structu reel probleem op te lossen: dat is aan het bestuur, in samen werking met de burgers." Hij erkent dat de in het ver slag van de bijeenkomst opge nomen opmerking heel hard overkomt. „Maar ik heb daar mee bedoeld te zeggen, dat als het bestuur niet meer in staat is oplossingen te creëren, de poli tie ook niet meer bij machte zal zijn om op een grotere stroom klachten te reageren." Zonnevylle benadrukt overi gens, dat de politie gewoon blijft optreden in de omgeving van de Buitenhoflaan. „Maar ik moet eerlijkheidshalve aange ven dat het aantal bij de politie gemelde incidenten zo hoog is geweest, dat er voortdurend niet voorziene prioriteiten moesten worden gesteld. Bo vendien stel ik vast dat de poli tiecapaciteit door de millenni- umproblematiek, Koninginne dag in Leiden, het bezoek van de Japanse keizer, het EK-voet- bal en vacatures en ziekte zeer beperkt was, en dat voorlopig ook zal blijven." Schoten hecht veel belang aan band met Voorschoten :h0ten «jan preenen ïformatieprogramma op ondvaartboot Olympia plotseling onderbroken, heeft reservebatterijtjes een gehoorapparaat", het bijna dramatisch. Ka- Hans Bosma reageert p de oproep van een van vvilligers: „Ik heb wel een maar die is zeker te later lost iemand alsnog lidsproblemen op. Ieder- noet iedereen immers n verstaan. Voorschote en Schotenaren bena- het tijdens de rond- dinsdagmiddag over de Ie Zijl en de Kagerplassen atig. „Het is belangrijk zo met elkaar kunnen Zonder tolk." intig inwoners van het :he Schoten zijn een dag in Voorschoten. In ;i der van een jumelage, die jaar geleden bij toeval nd. Burgemeester en pders van Voorschoten op stap en het leek hen at irdig om in Schoten te ichten. Daarom zocht neester Lambertus Kool t met zijn Belgische col li )egene die de telefoon verstond echter De Het gevolg was dat de hotenaren met alle werden ontvangen, cennismaking leidde tot schapsbanden en uitwis- n. Zoals de komst op de- van negentig ouderen en licapten. „Toen we in n bekend maakten dat dagje naar Voorschoten zouden gaan, was de belang stelling enorm. Katholieken en socialisten, noem maar op. Alle filosofische overtuigingen zijn present. We moeten dit contact dan ook levendig houden. We spreken praktisch dezelfde taal. We hebben ook jumelages met Tarnow in Polen en Fagaras in Roemenië, maar dat is niet met elkaar Te vergelijken. De taal is anders, de afstand is groter. Dat is ook bijna ontwikkelingssa menwerking. Met Voorschoten niet", aldus Herman Piasmans. Als hoofd van de sociale dienst, als seniorenconsulent, maar vooral ook als Schotenaar kan hij zich niet voorstellen dat Voorschoten heeft overwogen om de band met de 32.000 in woners tellende plaats in Vlaanderen te verbreken. Onder meer tijdens de begrotingsver gadering vorig jaar vroegen raadsleden zich af wat de zin is van dergelijke jumelages. Zeker als je dat vergelijkt met Druski- ninkai in Litouwen en het Mali- nese Kita. In die gevallen is steun zinvol, omdat de mensen daar wel wat hulp kunnen ge bruiken. Maar Schoten? Over dreven luxe, die niet meer past in deze tijd van bezuinigingen, luidde de redenering van een aantal raadsleden. Uiteindelijk werd de subsidi ering toch voortgezet. Zeven duizend gulden per jaar. Daar om kon ook de boottocht door gaan. Met financiële steun van de Stichting Jumelage Voor- schoten-Schoten, die de helft van de subsidie op tafel legde. En met de vrijwillige inzet van het Gecoördineerd Ouderen werk Voorschoten (GOV), de Zonnebloem, de Unie van Vrij willigers en de Algemene Oude renbond, de ANBO. „Terecht", stelt schepen (wethouder) Mar tha Ravijts-Toussaint van Scho ten vast. „Het hoeft toch alle maal niet zoveel te kosten? Geen vijfgangendiners, maar gewoon een broodje." Juist op dat moment komen soep, kroket en broodjes ham en kaas langs. „Prima. Voor ons Deel weg gesloten voor auto 's De Apollolaan in Oegstgeest krijgt een heel nieuw uiter lijk. Burgemeester en wethouders zijn voorstander van een 'rigoureuze herinrichting' van het gebied rondom de weg bij verzorgingshuis Rustenborch, verpleeghuis Van Wijckerslooth, het Rijnlands Lyceum en partycentrum La France. Een deel van de weg gaat grotendeels dicht voor autoverkeer. oegstgeest behoefte aan ruim 2800 vier kante meters extra. Prognoses gaan ervan uit, dat het aantal leerlingen de komende vijftien jaar blijft stijgen. Nu telt de school ruim 1300 leerlingen. De directie verwacht een toename tot ruim 1600. Het Rijnlands Ly ceum hoopt de gewenste nieuwbouw op 1 augustus 2002 in gebruik te nemen. Verpleeghuis Van Wijcker slooth bouwt een nieuwe vleu gel langs de Rhijngeesterstraat weg en heeft daarvoor al een plan klaar liggen. Het wachten is alleen nog op de wijziging van het bestemmingsplan. Rustenborch kan uitbreiden in westelijke richting, door de ruimte die ontstaat als de Apol lolaan in tweeën wordt geknipt. Nieuwbouw van het zorgcen trum is wenselijk, omdat het bestaande gebouw aan renova tie toe is en de kamers qua af metingen niet meer voldoen aan de kwaliteitsnormen. Om de herinrichting van het gebied te bekostigen denken B en W aan kleinschalige woning bouw op de hoek van de Apol lolaan en de Van Houdringe- laan. De gemeente heeft een globale inschatting van de kos ten gemaakt, maar die is niet openbaar. Om de plannen na der uit te werken wordt de ge meenteraad gevraagd een voor bereidingskrediet van 35.000 gulden beschikbaar te stellen. De herinrichtingsplannen worden op 30 augustus bespro ken in de raadscommissie ruimte en groen. erna straatsma Herinrichting van het gebied is volgens B en W noodzakelijk vanwege een reeks nieuwbouw- plannen in de omgeving. Zowel het Rijnlands Lyceum als ver pleeghuis Van Wijckerslooth hebben vergevorderde plannen om uit te breiden. Daarnaast zijn er voornemens voor uit breiding van verzorgingshuis Rustenborch en partycentrum La France. De gemeente heeft daarnaast het plan om enkele woningen te bouwen op de hoek van de Apollolaan en de Van Houdringelaan. Het voorstel aan de gemeen teraad is om de Apollolaan 'door te knippen' en een drietal pleinen aan te leggen. Het eer ste plein, tussen het Rijnlands Lyceum en La France, wordt een parkeerplaats voor maxi maal 200 auto's. Daarvoor moet de Mariaschool wijken. Het huidige parkeerplein van La France verdwijnt en dat levert ruimte op voor, nog onbeken de, 'kleinschalige bebouwing met een maatschappelijke functie'. Het tweede plein is het reeds bestaande plein tussen de rooms-katholieke kerk, La France en de Willibrordschool. Dit plein moet een groen karak ter behouden. Het derde plein tje komt bij verpleeghuis Van Wijckerslooth. Het Rijnlands Lyceum kan uitbreiden in de richting van de Mariaschool en de gymzaal. De in 1968 gebouwde school heeft hoeft het allemaal niet zo over dreven. Gelukkig houdt Voor schoten het nu ook simpel. Dat moeten ze altijd zo doen. Niet alleen als het om deze jumelage gaat. Wij hebben net als Voor schoten ook allerlei cursussen voor ouderen. Bijvoorbeeld cal- ligrafie, naald en Frans. Daar maken wij niet zo'n ophef over. We kondigen het aan in de ge meentelijke publicaties en doen het gewoon. In Voorschoten moet er dan meteen een boekje voor worden gemaakt. Alsof het om een cadeau gaat waar je een grote strik omheen doet. Maar dat kost wel veel geld." De Belgen willen Voorscho ten echter zeker niet voor het hoofd stoten. Ze vinden het contact wel plezant en ze heb ben wel degelijk ook het nodige van de 'Ollanders opgestoken. Herman Piasmans: „Jullie heb ben een telefooncirkel voor 55- plussers. Die hebben wij nu ook. De seniorenfoon." Voor gehandicapten is er in Schoten al langer 'een soort cirkelbus', voor ouderen én minder vali den is er de Minder Mobiele Centrale en verder zijn er vijf 'seniorenlokalen'. Marry van Gessel (vrijwilliger van het GOV en algemeen bestuurslid van de jumelage-stichting) is vooral in dat laatste erg geïnteresseerd: „Het zou mooi zijn als we die ook in Voorschoten hebben. Ei gen ruimten waar ouderen de hele dag terechtkunnen. Dus geen buurthuizen waar ze af hankelijk zijn van anderen. En dan hoeven er voor mij niet meteen speeltuintjes bij. Die zijn er in Schoten wel. Voor de kleinkinderen." leiderdorp eric went De Leiderdorpse nieuwbouw wijk Leyhof krijgt na negen maanden weer een dorpsplat tegrond. De kaart komt bij de koeienrotonde en is over twee maanden klaar. Hoog tijd, vindt de bewonersvereniging Leyhof. „Eén informatiebord is niet genoeg. Toeleveran ciers en bezoekers kunnen veel woningen niet vinden en de Hoogvliet fungeert al maanden als lokede VW." De Leyhof had al een dorpsplattegrond, maar die werd op 10 december vorig jaar weggehaald voor repara tie en is daarna niet meer te ruggezet. Op viagen van om wonenden waar de platte grond bleef, hadden ambte naren van de gemeente steeds hetzelfde antwoord: 'het bordje komt zo terug'. Maar de werkelijkheid bleek anders. „We vinden het knullig dat het allemaal zo lang geduurd heeft", zegt een woordvoer ster van de gemeente. „Maar het goede nieuws is dat er nu toch weer een dorpsplatte grond in aantocht is." De bewonersvereniging is maar gedeeltelijk tevreden met de toezegging. „De wijk heeft twee toegangswegen. Dan moeten er ook twee in formatieborden komen. Dus ook een bij de Bruggeman- brug", stelt R. Koo. Smiths chips naturel, paprika, mixed snacks of mixed chips uitdeelzak (15 zakjes 25g) Biefstuk superieur per 250g ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15