Oecumenische dienst voor zeelieden bij Sail Geloof Samenleving Kinderen van één Vader Steun voor 'gevaarlijk kerkleider Voor ontuc' veroordeelt priester ter WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 VANDAAG Vandaag 482 jaar geleden, op 23 augustus 1518, schreef paus Leo X een brief aan zijn afgezant Vio, waarin hij hem machtigt de hervormer Maarten Luther en iedereen die het met diens geloofsvisie eens is officieel te veroordelen. In het voorjaar van 1518 was de nog jonge Luther naar Heidelberg vertrokken, om daar op de kapittelvergadering van de augustijnenorde (waartoe hij behoorde) zijn om streden ideeën omtrent bijvoorbeeld de gerechtigheid Gods en de kwijtschelding van schuld met behulp van af laten nader toe te lichten. De heilige van vandaag is de Italiaanse monnik en kloos terstichter Philippus Benitius (1233-1285). In 1268 werd hij naar voren geschoven als mogelijke nieuwe paus. Be nitius vluchtte, en dook net zolang onder tot Gregorius X was beëdigd. Oosterhuis schrijft Nietzsehe-musical Amsterdam De dichter en theoloog Huub Oosterhuis heeft een musical geschreven over Friedrich Nietzsche, wiens honderdste sterfdag vrijdag wordt herdacht. Het stuk, geschreven in op dracht van de Katholieke Bond voor Ouderen, gaat in november in première. De muziek is van Tom Löwenthal, die veel liturgi sche liederen van Oosterhuis op muziek heeft gezet. Uitgangs punt van de musical 'Lied van de eeuw' is Nietzsches verhaal in 'De vrolijke wetenschap' over een 'dolle mens' die de dood van God verkondigt. Verderop in het stuk treedt een meisje op dat Nietzsches onheilsprofetie weerlegt. Domineeszoon Nietzsche verkondigde in werken als 'Ecce Homo', 'De vrolijke weten schap' en 'Zo sprak Zarathoestra' het einde van alle vaststaande waarden. Hij stierf op 25 augustus 1900, na de laatste jaren van zijn leven aan waanzin ten prooi te zijn geweest. Onaangekondigd mediteren Tiltenberg vogelenzang In spiritueel centrum De Tiltenberg kan elke maandagavond van 19.30 tot 20.30 uur in de daarvoor openge stelde kapel gemediteerd worden. Deelnemers moeten tien mi nuten voor aanvang aanwezig zijn. Je komst aankondigen is niet nodig. Na een korte inleiding wordt twee maal twintig minuten gemediteerd afgewisseld met tien minuten loopmeditatie. De Tiltenberg is gevestigd aan de Zilkerduinweg 375 in Vogelen zang. Op 11 september en 9 oktober zijn er geen bijeenkom sten. Wie meer informatie wil, kan bellen met Adine Mansholt, tel. 0252-517044. In gebed voor Krishna patan Een hindu in het Nepalese Patan vouwt de handen voor de hindu-god Krishna. Gisteren was het een religieuze feestdag in de Himalayastaat, waar 22 augustus wordt gezien als de ge boortedag van Krishna. Elk jaar komen tienduizenden mensen naar de tempel in het nabij Kathmandu gelegen Patan. FOTO ANP JOHN McCONNICO amsterdam Zeelieden die deelnemen aan de internationale zeilmanifesta- tie Sail 2000 kunnen dit jaar voor het eerst in de buurt van hun schip een oecumenische kerkdienst bijwonen. Geheel volgens de maritieme traditie zal een Engelse brassband de samenzang begeleiden. De viering, zondag in een tent op de kop van het Java-ei- land in Amsterdam, is speciaal gericht op de opvarenden van de zeilschepen. Maar ook de Minister zegt volgens bond te vaak 'Jezus' De Bond tegen het vloeken heeft minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking vorig jaar op de vingers getikt, omdat ze in interviews de naam van Jezus nogal eens liet vallen. De organisatie heeft haar erop gewezen dat ze 'een stuk moreel gezag' verliest als vloeken tot haar normale woordenschat behoren. Dat blijkt uit het jaarverslag van de bond over 1999. De stichting protesteerde vorig jaar tegen in totaal 49 inciden ten in de samenleving waarbij volgens haar de naam van God werd onteerd. Volgens de bond gingen kranten en tijd schriften twaalf keer over de schreef. Omroepen ontvingen twaalf keer een brief met de vraag om de naam van God niet te mis bruiken. De organisatie pro testeerde verder zeven keer bij instanties en personen, onder wie Herfkens, na godslasterlij ke uitingen. Ook achttien reclamemakers kregen het verzoek om religie niet te misbruiken voor com merciële doeleinden. Maar de bond vond het, net als in 1998, in geen enkel geval nodig om aan te kloppen bij de Reclame Code Commissie. In eerdere jaren gebeurde dat wel, bijvoorbeeld met een kerstcampagne van het toen nog 'Hij' geheten kledingbe drijf 'We'. Onder de slogan 'Hij komt' werden mannelijke fo tomodellen in kleding van het bedrijf getoond, terwijl ze de blik vroom ten hemel sloegen. Ruim de helft van de Neder landers (57 procent) zegt ove rigens zelden of nooit te vloe ken, zo bleek in juli uit een NI- PO-onderzoek in opdracht van de bond. Eén op de dertien Nederlanders vloekt regelma tig of vaak, 36 procent doet dat soms. Het aantal mensen dat het vervelend vindt als ande ren vloeken, steeg de afgelo pen vijf jaar van 69 tot 72 pro- Dr. E. Hofman, bestuurslid van de bond, gaat onderzoek doen naar de waag in hoever re het vloeken verschuift van religieus geladen woorden naar het gebruik van seksueel getinte krachttermen en ver wensingen met ziektes. Ook zal hij de verschillende inter pretaties van de verdoemenis- vloek onderzoeken, aldus de bond. bezoekers van Sail 2000 zijn welkom, aldus de protestantse koopvaardijpredikant L. Rasser. Hij rekent op enkele honderden bezoekers. In voorgaande jaren was er een Sail-kerkdienst in de Wes- terkerk in de stad. „Maar dat werkte niet", zei Rasser. Veel zeelieden bleven in de haven. Op verzoek van de organisatie van Sail 2000 hebben Rasser, zijn rooms katholieke collega P. Verhagen en de lutherse zee manspastor C. Prackel de vie ring op het Java-eiland georga niseerd. Ze gaan alle drie voor tijdens de dienst, die deels in het Engels en deels in het Spaans is. De bezoekers zullen gezamenlijk de eucharistie we ren, waarbij de hostie in wijn wordt gedoopt, aldus Rasser. Hij verwacht geen problemen met deze vorm van intercom munie. „In de haven gaat alles makkelijker", zei hij. In de Wes- terkerk vindt zondag overigens wel een Nederlandstalige dienst plaats die in het kader van Sail 2000 staat. De drie voorgangers van de oecumenische dienst zijn ver bonden aan de International Christian Maritime Association. De geestelijk verzorgers bren gen regelmatig bezoeken aan binnenkomende schepen. Uit de verhalen die ze krijgen te ho ren, blijkt volgens Rasser dat veel zeelieden eenzaam zijn. De pastores staan hen bij, maar bieden ook praktische hulp. Ze proberen ook iets te doen aan de sociale misstanden aan boord van sommige schepen uit bijvoorbeeld Panama, Cy prus of Barbedos. Soms gebeurt het volgens Rasser dat door de aanwezigheid van een pastor plotseling de lonen op tijd wor den uitbetaald en er meer en gezonder eten wordt ingekocht. Soms schakelen de geestelijk verzorgers de vakbond in om de situatie aan boord te verbe teren. De havenpastores zoeken de zeemannen ook op als ze in het ziekenhuis liggen. Aan boord van schepen houden ze kerkdiensten. Iedere die met kerst in de ha ven is, krijgt bovendien een kerstpakket, aldus Rasser. Mijn naam betekent 'opperhoofd' of 'iets hoogs'. God is ook iets hoogs. Ik geloof dat Hij bestaat, want dat heb ik in de Bijbel zen. Mijn Bijbel is heel staan plaatjes in. Ik heb 'm heel lang gele den van mijn tante gekregen. Zomaar, om dat ik zo graag een Bijbel wou. Ik wilde din gen weten over God, wat Hij allemaal kon heeft gemaakt. Eerst was er niks en toen heeft God samen met eei gemaakt. Eerst de zon en de maan en de sterren. En sen en de zee en het gras en de bomen en de plantjes en de bees ten. En daarna een man en een vrouw. Ze heetten Adam en Eva. Zij kregen baby's en toen kreeg je een soort familie met grote mensen. Adam en Eva gingen dood, maar de andere mensen leefden nog lang en daarom zijn er nu veel mensen op aarde. Wij zijn geen familie van Adam en Eva, want je bent geboren uit de buik van je moeder en dan moet je groeien en dan krijg je kinde- ijongen FOTO: JAN SCHEERDER TEKST: RENÉE VEGT i hoe Hij de aarde engel alles ren. Ik wil later twee kinderen, en een meisje. Ik wou ook zo graag van Abraham weten. Maar dat moet ik nog lezen. De juf op school vertelt wel verhaaltjes uit de Bijbel, maar dat was voor de vakantie. Nu zit ik in groep vier. De juf heeft nog niet uit de Bij bel verteld, want ik ben pas een dag naar school geweest. Ik ga ook elke zaterdag naar de Kids Praise Club en daar leer je ook over God. Een keer moesten we Hem uitknip pen en ergens opplakken. Op dat plaatje had God zwart haar en hij had een wit pak aan met een rood sjaaltje om Zijn middel. Mijn Bijbel is een beetje kapot, maar ik kan er nog wel in lezen. Het mooiste verhaal staat op de eerste bladzijde. Het heet 'de mooie tuin' en het gaat over hoe de beesten op aarde kwamen. Toen waren de leeuwen niet zo erg gevaarlijk, maar nu wel. Ik weet niet waarom dat zo is. En ik snap ook niet hoe God de aarde heeft gemaakt. Want dat is heel knap. AFKE V.D. TOO Een delegatie Katwijkse ge i meerderden week naar de ambassadei1 Congo om te pleiten vrijlating van dominee sumpa. Deze Congolese 1 leider is vorige week of beschuldigd brengen van de staats heid. Tshisumpa werd op 1 ni gevangen genomen, met de Nederlandse m rechtenactiviste M. Ran mocht na vier dagen naar Pogingen van onder rapporteur Garreton Verenigde Naties en International om de do 1 vrij te krijgen, zijn tot r niets uitgelopen. Volgens» is de beschuldiging dat sumpa staatsgevaarlijk isF gens op gestoeld. Bij hu kingen is niets belastent vonden, stelt zij. Tshisumpa is hoofd van de Congolese kerkt Fraternité Nationale Eva que. De kerkleider beijvei in zijn land niet alleen i mensenrechten, maar oo een beter lot van gevan en straatkinderen. Vori i was Tshisumpa te gast Gereformeerde Kerk ii Leden van deze kerkge t te hebben zo'n tweeho handtekeningen t de Congolese regering te gen de dominee vrij t twee andere gemeenten derland die een band h met Tshisumpa is dat t beurd. De bedoeling is de handtekeningen gezan1 naar de Congolese am1 deur te brengen. Het is r precies bekend v ROERMOND» ANP Het bisdom Roermond een priester die twee jaa den wegens ontucht oordeeld tot kapelaai noemd. De man werd veroordeling door het 1 ontslagen, maar hij kri 'een herkansing', woordvoerder. De pries1 Schumans, wordt kapel drie Kerkraadse Twee plaatselijke besti zijn uit protest afgetredei1 Schumans, destijds in Heerlen, werd twee jat den door de rechter deeld tot zes maanden1 waardelijk, omdat hij gehad met een dakloze die dat niet wilde. Schumans was vastb om in het priesterambt t keren, en ging in therapl bisdom wil hem nu Tan' terug begeleidens. Hij k1 werken onder v\ pastoor H. Schnackers, vicaris-generaal vei lijk is voor het benoemin 1 leid in het bisdom. „Dat toeval", zei de woordv „We willen de vinger pols houden." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Eerst nog wat zon, maar in de loop van woensdag van het noor den uit regen. Vooral in het zui den plaatselijk veel neerslag. Maxima rond 14 graden, in het zuiden 15 tot 20 graden. Zweden: Af en toe zon en meest droog. Donderdag vooral in het zuiden juist flink wat regen. Middagtem- peratuur van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden, donderdag daar wat koeler. Finland: Wolkenvelden en van tijd tot tijd een bui. In het noorden en wes ten geleidelijk wat meer zon. Maxima rond 14 graden, bij zon 18. Denemarken: Woensdag droog en geregeld zon, maar donderdag veel bewolking en hoe verder naar het noorden, hoe meer regen. Middagtempera- tuur rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vrijwel overal droog en perioden met zon, maar in Schotland wat meer wolken en kleine kans op enige regen. Maxima oplopend naar 20 tot 25 graden, alleen in het uiterste noorden frisser. België en Luxemburg: Droog en flink wat zon. Maxima oplopend naar 23 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en veel zon, alleen in de Vende en het zuiden van Bretag- ne ook nu en dan wolken. Maxi ma tussen 25 en 30, langs Het Kanaal koeler. Zuid-Frankrijk: Zonnig, vrijwel overal droog en warm. Maxima op veel plaatsen oplopend tot rond de 35 graden. Spanje: In het noordwesten bewolkt en vooral woensdag stevige buien met onweer. Maxima rond 22 gra den. Elders droog, flinke zonnige perioden en met ruim 30 graden veel warmer. Portugal: Wisselend bewolkt en met name woensdag enkele stevige regen en onweersbuien. Maxima van 21 graden bij Porto tot 28 in de Al- garve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima rond 33 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon en droog. Maxima tussen 24 en 30 graden. Tunesië: Zonnig en heet met maxima tus sen 38 en 45 graden. Madeira: Af en toe zon, maar ook wolken velden en kans op een enkele bui. Maxima omstreeks 24 gra den. Canarische Eilanden: Droog en veel zon. Middagtempe- ratuur rond 29 graden. Duitsland: Op de meeste plaatsen droog en perioden met zon. Donderdag in het uiterste noorden bewolkt en wat regen. Maxima rond 20 gra den, in het midden en zuiden op lopend tot boven de 25. Oostenrijk: Droog en geleidelijk meer zon. Maxima oplopend tot waarden tussen 25 en 30 graden. Zwitserland: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 27 graden in het noorden tot ruim 30 in het zuiden. Polen: In het zuiden woensdag nog kans op een bui. Verder meest droog en geregeld zon. Donderdag in het noorden bewolkt en regen achtig. Maxima rond 20 graden. Tsjechië en Slowakije: Woensdag in Slowakije nog kans op een bui. Verder droog en steeds meer zon, in de nacht en vroege ochtend toenemende kans op mist. Maxima oplopend naar 25 graden. Hongarije: Op de meeste plaatsen droog en geregeld zon. Middagtempera tuur tussen 27 en 30 graden. Italië: Veel zon en warm met maxima tussen 35 en 40 graden. Aan zee en in het noorden plaatselijk wat minder heet. Corsica en Sardinië: Droog en flink wat zon. Maxima rond 34 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en erg warm met maxima tussen 34 en 38 graden. Op de Egesche Zee bij een flinke noor denwind 30 graden. Malta: Zonnig en zeer warm met maxima rond 35 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, in de loop van de dag ook steeds wat stapelwolken, maar vrijwel overal droog. Maxima tus sen 32 en 38 graden. DONDERDAG 24 AUGUSTUS 2000 O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301< 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to' 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: I (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,- k betaling. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.16 23.49 10 49 23.22 Laag 06.30* 18.56 06.11 18.37 Stockton Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14