Leiden Regio Politie is positief over buurtwacht 9Leidse Vredesmon lijkt wel een urinoir I /let meer treinen minder lawaai gaan maken Klacht omwonenden over vergunning Tegelhandel ^verlast in Pancras-Oost korte termijn aangepakt De Waag beklad OENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 ieroving in Narmstraat fiden Een 14-jarige jongen uit Leiden is gistermiddag rond lalf twee beroofd in de Narmstraat. Bij het Centraal Station cerd hem door twee andere jongens de weg gevraagd naar het iostkantoor. Daarop bood de knaap het duo aan een stukje nee te lopen. Op de Steenstraat werd hij echter plotseling bij ijn kleren gepakt en de Narmstraat ingetrokken. Daar moest hij ijn geld en telefoon aan de straatrovers geven. Het slachtoffer leeft de politie een goed signalement van de daders kunnen ge en. tanrijding in Merenwijk tiDEN Bij een aanrijding op de kruising van de Veluwemeer- lan en het Fakkelgras in de Merenwijk is gisteravond een 29-ja- ige man uit Oegstgeest gewond geraakt. Hij reed met zijn auto ip de Veluwemeerlaan en kreeg geen voorrang van een Leide- laar (20) die met zijn auto vanaf het Fakkelgras de kruising op- eed. De Oegstgeestenaar liep onbekend letsel op. ttrium maakt kans op prijs iden De atriumoverkapping van het Leidse stadhuis is geno- nineerd voor de Nationale Staalprijs. Het bouwsel dingt met log zes andere mee in de categorie utiliteitsbouw. In totaal zijn ijftien projecten genomineerd, verdeeld over drie categorieën. )p 12 oktober maakt de jury de uitslag bekend. De Nationale taalprijs is in 1971 ingesteld om kunstenaars en architecten an geheel of gedeeltelijk stalen kunstwerken in de schijnwer- ers te zetten. Het is niet de eerste keer dat een project in de eidse regio kans maakt op de prijs. Het Prins Willem Alexan- ^r-paviljoen op de Keukenhof in Lisse werd twee jaar geleden ;nomineerd. Het Centre for Human Drug Research aan de jrnickedreef 10 in Leiden viel vier jaar geleden zelfs in de prij- 'ursussen Werelddans bij Feta bden De stichting Feta begint in september weer met cursus- ;n Werelddans. Op woensdag 6 september voor volwassenen: an 19.00 tot 20.30 uur is er een introductiecursus en van 20.45 ut 22.15 uur een gevorderdencursus. Deze cursussen gaan vijf naanden door en kosten elk 150 gulden. Voor kinderen organi- eert Feta vanaf zaterdag 8 september van 10.00 tot 11.00 uur en lessen voor 85 gulden. Nadere inlichtingen zijn te verkrij- en bij Manon van Silfhout: 5131281 of Gerard van Steekelen- urg: 5764089. De cursussen vinden plaats in het Wachtgebouw de Morspoort aan de Morsstraat 62 'sychische klachten en medicijnen In Nederland worden steeds meer medicijnen voor psy- Ihische klachten voorgeschreven. Komen psychische klachten ïeds vaker voor of wordt er gemakkelijker en sneller gebruik maakt van medicijnen bij de behandeling? Op deze onder werpen gaat H. Top, arts van het GeneesmiddelTeam, in tijdens i bijeenkomst op woensdag 23 augustus. Plaats van hande- g is, vanaf 20. 00 uur, het Inloophuis Psychiatrie aan het Ra- lenburg 48 in Leiden. Het GeneesmiddelTeam maakt deel uit pn de Stichting Doelmatige Geneesmiddelenvoorziening. Na- Ere informatie is te verkrijgen bij A. Bergman, telefoon 116216. ROBBERT MINKHORST en hondenpoep, last van drugsgebruikers en langende jongeren. Als aan de wijkgroep Oostelijke nenstad ligt, worden deze blemen in Pancras-Oost op te termijn intensief aange- De wijkgroep heeft een opgesteld waarbij aan de kant de wijk schoner wordt taakt en aan de andere kant itacten met de jeugd. Vol- Sjaak van Rijn van de wijk- lep is het benodigde bedrag 50.000 gulden inmiddels izegd. ie 50.000 gulden komt uit knelpuntenpotje' van de neente. Leiden kwam aan begin van de zomer erach- dat het in 1999 miljoenen ien had overgehouden. Een n deel van die meevaller be en B en W uit te geven aan lende problemen in de stad om een snelle oplossing ?en. Zo ging er ook een bij- ge naar het Slaaphuis. ie buurt verzet zich fel tegen komst van dak- en thuislo- naar de Middelstegracht. In voormalige LDM-gebouw |int een dagbestedingspro- Omwonenden hebben bezwaar tegen aangete- id. De wijkgroep heeft nu in Leidenaar Dick Muijzert ontwerpt alternatief LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Leidenaar Dick Muijzert is het gekrakeel rond het Vredesmo- nument op de Garenmarkt meer dan zat. Hij begrijpt niets van de plek, hij ziets niks in de vormgeving van het kunstwerk en ergert zich kapot aan het vandalisme. Daarnaast vraagt hij zich af of het monument al die moeite én het geld van het opknappen waard is. Een ty pisch geval van een verkeerd kunstwerk op de verkeerde plaats, aldus de 59-jarige vorm gever/tekenaar. Eerder deze week presenteerde hij een door hem bedacht alternatief. Muijzert heeft nooit kunnen begrijpen waarom het huidige Vredesmonument er zo uitziet. ,,Het lijkt wel een urinoir. Moet dat het wankel evenwicht voor stellen tussen vrede en oorlog? Dat is dan nieuw voor mij. Of je haalt dat onding weg en maakt er parkeerplekken, of je zet er iets goeds neer." Hij uit echter niet alleen kritiek. Nadat hij in de krant het zoveelste stuk had gelezen over beschadiging van het monument ging hij prakki seren over een alternatief aan de Garenmarkt. En zie, hij was er vrij snel uit. ,,Ik ben een rea list. Als ik een appel of een peer teken, moet het ook als zodanig herkenbaar zijn." Zijn ontwerp bestaat daarom uit een stenen muur volgegoten met beton, met daarop zwerf keien en een verwrongen hoop staal. Het ijzer gaat over in een hand met daarin een witte duif. Het stenen fundament staat symbool voor de resten van platgebombardeerde huizen en gebouwen in de Tweede We reldoorlog. De zwerfkeien staan symbool voor de wereldwijde vernielingen. De verwrongen ijzeren balken moeten de puin hopen, ellende en waanzin van een oorlog voorstellen. De hand daarentegen staat symbool voor de wederopbouw. De witte duif roept vrede en vrijheid op. „Heel duidelijk", aldus Muijzert. „Mensen willen her kenbaarheid en geen zoekplaat- je als monument. Meer herken baarheid betekent ook meer waardering." Die waardering moet er dan weer voor zorgen dat het mo nument niet ten prooi valt aan vandalen. Maar volgens de ont werper kan het monument wel een stootje verdragen. „Je kunt er met een auto tegen aanrijden of schoppen tot je tenen los in je schoenen liggen. Kapot gaat het nooit. Bovendien kun je er op klimmen en is het makkelijk schoon te houden." Bijkomend voordeel is dat de bouw van het monument bijna niets kost. „Een monument hoeft geen miljoenen te kos ten", vindt Muijzert. „Mijn ont werp bestaat uit beton, oude stenen en ijzer. Voor dat ijzer zou je bijvoorbeeld oude spoor rails kunnen gebruiken. Kost weinig. In ieder geval minder dan het onderhoud van het huidige Vredesmonument. Dat kost de gemeente klauwen met geld. Dus de keuze lijkt me niet zo moeilijk." Muijzert realiseert zich dat kwade geesten in de lage stalen overleg met bewoners een plan gemaakt dat de oostelijke bin- nenstad leefbaar moet houden. Buurtbewoners lopen tegen de plannen van de gemeente te hoop omdat zij vinden dat ze thans al veel last hebben van dak- en thuislozen en (ex-)ver- slaafden. Met de oprichting van een dagbestedingsprogramma in het LDM-gebouw wordt, die hinder alleen maar erger, vre zen ze. De wijkgroep hoopt dat met het project om samen de wijk schoner te maken de over last afneemt. De wijkgroep en bewoners willen 'de ldeine er gernissen' aanpakken: rond zwervend vuilnis, hondenpoep, onkruid, graffiti; vieze speel plekken en carports gaan in het sop. Voor de schoonmaakactie wordt steun gezocht bij buurt werkmaatschappij De Gracht, de woningcorporaties, de LWO en de afdeling wijkbeheer van de gemeente. Op dit moment is er al con tact tussen enkele buurtbewo ners en de LWO. Met de afde ling buurtwerk van de welzijns- instantie bespreken zij de over last en ergernissen, de proble men met (rondhangende) jeugd, de aanwezigheid van drugspanden in de wijk en wat er eventueel allemaal aan te doen is. Van Rijn meldt dat het met de jongeren 'nog moei zaam commmuniceren is'. leiden De Waag is een van de meest markante gebouwen in Leiden, een toeristische trekpleister. Een geliefd gebouw ook bij veel Leidenaars. Zij H BHNS9BS0 het om niet altijd dezelfde reden, zoals de graffiti op de gevel laat zien. foto henk bouwman balken een vage vorm van een hakenkruis zouden kunnen herkennen. „Als dat zo is", zegt Muijzert „dan is het in ieder ge val een vernield hakenkruis dat half begraven is. Aan de andere kant. We moeten onze ogen ook niet sluiten voor een ha kenkruis. Zet de tv maar aan en in Duitsland zie je de beelden van het opkomende rechts-ex- tremisme. Ga de confrontatie daarmee aan, zeg ik dan." Als het aan de tekenaar/ont werper ligt, kan de gemeente op elk gewenst moment bij hem aankloppen. Gekscherend heeft zijn broer al tegen hem gezegd dat ze het monument maar 'gewoon' moeten neer- zettten aan de Garenmarkt. Dan kan iedereen het verschil goed zien. Toch zal Muijzert nog even geduld moeten hebben. Wet houder Pechtold (kunst) heeft aangegeven pas in het voorjaar 2001 een beslissing te nemen over de toekomst van het huidi ge Vredesmonument op de Ga- Vormgever/tekenaar Dick Muijzert: „Ik ben een realist. Een vredesmo- renmarkt. nument moet ook als zodanig herkenbaar zijn." foto hielco kuipers 'Leden moeten zich wel aan regels houden Vervolg van voorpagina De Leidse politie heeft geen problemen met de plannen om in de Merenwijk een buurtwacht te formeren naar aanleiding van de diverse autobranden in de wijk. ,,Zo lang mensen zich netjes aan de wet houden, is het na tuurlijke hartstikke goed dat mensen hun ogen goed open houden en informatie snel doorgeven", laat een woordvoerder van de politie weten. ,,In een tijd van af nemende sociale controle is het alleen maar positief wanneer de buurt mee kijkt." dat die mensen met knuppels over straat gaan lopen. In het verleden hebben we dat wel meegemaakt met een banden prikker. Toen hoorden we ach teraf dat er een buurtwacht was opgezet waarbij de mensen wel met knuppels rondliepen. Die hebben we toen maar verteld dat dat toch echt niet de bedoe ling was." Dat de politie actief betrok ken is bij plannen van bewo ners om zelf op straat te gaan LEIDEN RUUD SEP De woordvoerder geeft toe dat de politie bij de opsporing van de autopyromaan zwaar leunt op tips uit het publiek. „Bij dit soort kleinere criminaliteit ben je heel erg afhankelijk van mel dingen. Zonder tips beginnen we niet zo veel." De buurtwacht moet zich wat de politie betreft wel aan een aantal spelregels houden. „Het is natuurlijk niet de bedoeling patrouilleren, is niet uniek. In vergelijkbare zaken waarin het erg moeilijk is om daders op te sporen, gaat de politie wel va ker met buurtbewoners om de tafel zitten. „Daarbij wijzen we dan altijd op het belang om wanneer mensen iets zien dat direct te melden. Als iemand pas de volgende ochtend meldt dat hij iets verdachts heeft ge zien, hebben we daar niet veel meer aan." Al geruime tijd heeft de Me renwijk last van de autopyro maan. Zo brandden eind vorig jaar een paar auto's uit op de Zonnebloem, de Spoorbloem en de Blauwkarper. Een paar maanden terug ging een perso nenauto aan de Hazezegge in vlammen op. Recent was de py romaan actief op de Rivierforel en afgelopen weekeinde was het raak op de Tandkarper. Ook hier brandden een paar auto's geheel uit. Buurt heeft last van vrachtverkeer Een aantal bewoners van de Bloemistenlaan en omgeving zegt nog steeds hinder te on dervinden van de Tegelhandel. De problemen hebben te ma ken met het vrachtverkeer van en naar het Leidse bedrijf. Gro te trucks blokkeren geregeld de straat, zeggen zij. Bovendien zorgt het vrachtverkeer voor te veel trilling in de buurt naar de zin van de klagers. Vrijdag dient woners uiten ongenoegen tijdens informatiebijeenkomst over vergunning NS voor de Raad van State het be roep dat zij hebben aangespan nen tegen de gemeente Leiden, die een nieuwe milieuvergun ning verleende aan de Tegel handel, een zogenaamde revi sievergunning. Vorig jaar kwam de kwestie in een spoedprocedure ook al voor de Raad van State. Staats raad E. Berg zei toen dat omwo nenden slechter af zouden zijn als de nieuwe vergunning werd geschorst of in haar geheel ver nietigd. De vergunning, waarin een aantal oudere vergunnin gen voor verschillende milieu aspecten zijn samengevoegd, zou de omwonenden heter be schermen dan de oude uit 1972. De gemeente Leiden stelde vorig jaar dat de Tegelhandel niet meer overlast veroorzaakt dan vroeger. Dat zou dan ko men omdat de Tegelhandel sinds 1972 niet groter is gewor den. Wel heeft de zaak jaren ge leden een dependance aan de Rooseveltstraat gevestigd, van waaruit de import en export plaatsvinden. N PABLO CABENDA naars krijgen meer tijd om bezwaar te ma- tegen een gemeentelijke vergunning voor het I Ise spoorwegemplacement. Juridisch mede ier van de sectie milieu en beheer N. Kettenis kte dat gisteren bekend tijdens een informa- «.jeenkomst. H dereen die al schriftelijk een klacht heeft in- I end tegen de vergunning die de gemeente de NS wil verlenen, krijgt nog twee weken de om die klacht te motiveren. In eerste instan- ras 22 augustus de laatste dag dat schriftelijke Waar mogelijk was. Maar omdat, dat tegelijk 'lag was dat er een informatiebijeenkomst het onderwerp werd georganiseerd, viel die im nogal ongelukkig. ettenis zei verder dat alle mondelinge klach- dezelfde status krijgen als een bezwaarschrift, iddels zijn bij milieu en beheer drie bezwaar- iften binnengekomen. En vijftig bewoners de wijk Transvaal hebben een algemene iftelijke klacht tegen de procedure onderte en opgestuurd. Groenoordbewoner E. van Aalst had besloten dat hij demonstratief zou opstappen als er geen verruiming van de termijn zou komen. Hij bleef na de woorden van Kettenis nog maar zitten. En samen met hem 25 bewoners afkomstig uit de buurten die aan het spoor grenzen en naar het atrium van het stadbouwhuis waren gekomen om hun ongenoegen te uiten. De NS waren met twee man personeel aanwezig en de gemeente had vijf man in stelling gebracht. Dat was geen overbodige luxe want er hing nog steeds een morrende onvrede over de gang van zaken rond de verlening van de vergunning voor het emplacement. Een stuk spoor bestemd voor werkzaamheden dat zich 2,5 kilometer langs het station uitstrekt, van af de Stuwstraat tot aan de Haarlemmerweg. De enige manier waarop de be woners op de hoogte werden gesteld van de plannen was via de gemeentelijke berichten in een huis-aan-huisblad. En dat verscheen in een periode van de zomervakantie waar veel mensen op vakantie waren. De bewoners klaagden ver volgens dat ze niet de tijd kregen om bezwaar te maken tegen mogelijk grotere geluidsoverlast. Kettenis legde uit dat het een formele procedu re betreft omdat alle spoorwegemplacementen, sinds ze in 1993 onder de wet milieubeheer val len, een gemeentelijke vergunning moeten heb ben. Hij herhaalde het nog maar even. „Er veran dert op korte termijn dus niets. De vergunning is een vergunning voor een stuatie die al jaren be staat." Tegelijk is het wel zo dat volgens diezelfde mi lieuwet die situatie niét meer mag voortbestaan. De geluidsnormen in diezelfde milieuwet dicte ren namelijk geluidsgrenzen waar de NS nu al boven zit. „Daarom werken we tot 2004 naar die streefgetallen toe. Daarbij moet de NS zelf tech nische maatregelen treffen en met voortgangs rapportages de gemeente op de hoogte houden." Een buurtbewoonster die al dertig jaar aan de Morsweg woont had genoeg van het gepraat over formele procedures. „Er is nog geen enkele gele genheid geweest om aan te geven hoe erg de si tuatie nu al is. Als de mannen op het spoor mop pen tappen, kan ik het woordelijk in huis horen. En het licht! ik heb op sommige nachten gewoon daglicht in mijn slaapkamer." M. van Weeren van de Morsweg vond het een beetje lijken op het 'Schipholverhaal'. Oftewel hoe je met meer treinen minder lawaai moet gaan maken. Hij vond de eisen voor de NS te vaag om zomaar een vergunning te verlenen. „De gemeente moet keiharde garanties geven." Kettenis: „Met de vergunning in de hand hébben we een keihard handvat. Als de NS zich niet aan de afspraak houden, kunnen we sancties opleg gen." Dat leidde tot ongeloof en hilariteit in de zaal. Van Weeren: „Dat gelooft u toch zelf niet. Sanc ties, tegen de NS?" Kettenis: „Het gemeentebe stuur kan een dwangsom opleggen, gedeeltelijk de vergunning intrekken of beperkingen opleg gen." Maar Van Weeren zei toch liever geluid- schermen te zien. Een andere bewoner zag meer in heil in het ommuren van het emplacement. Kettenis: „Volgens mij is dit de juiste keuze. De NS moeten zelf de overlast die ze veroorzaken beperken. En dat is technisch uiteindelijk moge- lijlc Dat wil niet zeggen dat je daarnaast niet van andere hulpmiddelen gebruik kunt maken. Het wordt allemaal meegenomen." Op TV West-teletekst vindt u dagelijks 50 pagina's met nieuwe vacatures van het Arbeidsbureau. 24 uur per dag op pagina 700 TV West-teletekst

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13