Grauwe kiekendief fladdert uit diep dal In Natura Liefde gaat door de neus Graanbaron maakt plaats voor veeboer WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 160 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-51| Je zult een vogel nooit ergens aan zien snuffelen, zoals bij voorbeeld een hond dat doet. Er is namelijk bijna geen vo gel die goed kan ruiken. Alleen de kiwi schijnt met behulp van zijn reukorgaan voedsel op te kunnen sporen. Ook slangen ruiken slecht. Dat wil zeggen via de neusgaten die ze vóór in hun snuit hebben. Bij hen is het de tóng die ruikt. Deze bestaat aan het uiteinde uit twee gedeelten: een gedeelte dat reukorgaan is en een tweede gedeelte, dat smaakorgaan is. Door zijn tong onafgebroken naar buiten te laten flitsen, snuffelt een slang. De geuren die worden opgenomen, worden vervolgens doorgegeven aan een merkwaardig or gaantje dat zich in de schedelholte en tegen het gehemelte bevindt. Dit orgaan registreert niet alleen de door de tong waargenomen geuren, maar vervangt bovendien het ge hoororgaan. Het heet het 'Orgaan van Jacobson'. Slangen hebben geen oren en kunnen dus niet horen in de ware betekenis van het woord. Een slangenbezweerder kan net zo goed blazen op een stokje, want de slang hoort toch geen fluit. Slangen horen geen geluiden, maar voelen ze als het ware. Het Orgaan van Jacobson reageert feilloos op iedere trilling in bodem en lucht. Het kleinste gerucht in de omgeving wordt door de slang onmiddellijk opge merkt. Het Orgaan van Jacobson is oor en neus in één. En nog veel meer bovendien, want het is ook in staat de kleur in frarood waar te nemen. Dit gebeurt in samenwerking met twee speciale infraroodgroeven die als een paar warmte- gevoelige ogen aan weerszijden van de neus liggen. Infra rood is de 'ideur' die uitgestraald wordt door een warm voorwerp of een levend lichaam. Een slang heeft met zijn Orgaan van Jacobson een prooidier al lang in de smiezen voordat hij het visueel kan waarnemen. Het orgaantje is verder speciaal afgestemd op geurstoffen van de eigen soort. Allerlei dieren, met name de sociaal- levende, scheiden chemische substanties af die een sig naalfunctie hebben. Sommige van deze zogenoemde fero monen zijn waarschuwingsignalen en verdwijnen meteen weer, andere worden gebruikt om onderling contact te houden en blijven veel langer actief. Dikwijls zijn het sek suele lokstoffen. Ze zijn geweldig krachtig. Feromonen bij voorbeeld die door vrouwelijke vlinders worden uitge scheiden, kunnen door de wind kilometers ver worden meegevoerd. Het was de Deense chirurg Ludwig Jacobson die het or gaantje ontdekte. Onderzoek wees uit dat veel dieren er over beschikken, vooral om feromonen waar te kunnen nemen, maar dat het bij de mens al tijdens de embryonale ontwikkeling zou zijn verdwenen. In de pas voorbije jaren negentig werd echter een nieuw onderzoek gestart, waar bij aan het licht kwam dat het Orgaan van Jacobson wel degelijk aanwezig is bij alle mensen. Het bestaat uit twee afdelinkjes, die aan weerszijden lig gen van het neustussenschot. Het is voorzien van heel bij zondere zenuwcellen die ongevoelig zijn voor gewone geuren, maar zeer ontvankelijk voor feromonen. Deze cel len staan in directe verbinding met het deel van de herse nen dat zich bezighoudt met seks, liefde en erotiek. Het zijn dus de door het Orgaan van Jacobson naar de herse nen gestuurde feromonensignalen die ons in liefde doen ontvlammen. Liefde komt uit de scheikundedoos. De Amerikanen noemen de vonk die tussen twee mensen overslaat dus niet voor niets 'chemistry'. Je wordt niet op een ander verliefd vanwege blauwe ogen, beeldig figuur of leuk karakter, maai" als gevolg van de feromonen die je Or gaan van Jacobson bereiken. Het Orgaan van Jacobson werkt hecht samen met de hy pofyse. Om het liefdesgevoel in stand te houden, scheidt de hypofyse hormonen af die zenuwbanen reguleren. Raakt dit orgaan beschadigd of ondergaat het anderszins veranderingen, dan is het vlug afgelopen met de paarbin- ding. Mensen die in hun jeugd een operatie of aandoe ning van de hypofyse hebben gehad, kunnen wel gevoe lens van aanhankelijkheid en grote genegenheid tonen, maar zullen zich niet hechten. Verliefdheid is er voor hen niet bij. Zeker is, dat er verband bestaat tussen seks en reuk. Een kwart van de mensen bij wie, om welke reden dan ook, de neus niet goed meer functioneert, raakt zijn belangstelling voor seks kwijt. Maar als het Orgaan van Jacobson zijn werk goed doet, hebben feromonen grote effecten op ons. Van mannen, die met vrouwelijke feromonen in aanra king komen, gaat de baard bijvoorbeeld sneller groeien. Vrouwen, die bestormd worden door mannelijke feromo nen, worden vruchtbaarder. Vele van onze functies en ge dragingen worden dus door factoren van buitenaf be paald, hetgeen we niet zo leuk vinden, aangezien we alle maal de illusie koesteren dat we onszelf volledig in de hand hebben. THEO SCHILDKAMP Het Oldambt in Oost-Groningen. Finsterwolde, Beerta, Nieuweschans. Het land van de graanbaronnen, maar ook de bakermat van opstandi ge landarbeiders. Straatnaambordjes als 'Hamer en sikkellaan' herinneren aan de tijd dat de Communistisch Partij Nederland hier heerste. Het is een door de wijdsheid opmerkelijk landschap, waar het wuivend graan tot voorbij de horizon reikt. Ben Koks is er kind aan huis. Niet al leen weet hij precies waar de grauwe kiekendief nestelt. Bevlogen wijst hij op een plukje populieren links van ons. Daar bouwde een havikpaar hun horst. Even verderop huist een buizerdstel, en hoog in de hoogspan ningsmast het nest van boomvalken, enzovoorts. Wat nou, geen natuur in deze qua natuurbeleid witte gebie den? Draai het raampje naar bene den, en luister naar de veldleeuwerik die jubelend ten hemel stijgt, of naar het mysterieuze gerasp van de kwar telkoning. Het is stevig crisis in de landbouw, idem in de natuur. Doorgeschoten agrarische intensivering heeft plant en dier genekt, maar de akkerbou wers evenmin kunnen redden. De prijzen voor de producten zijn over het algemeen om te huilen. Wijlen dr. Sicco Mansholt, oud-landbouw minister en zelf nazaat van een -ro de- Groninger graanbaron, voorspel de het. Een goed moment vindt Koks om de handen ineen te slaan. Hij ge looft dat akkerbouwers in de strijd om het behoud van de natuurwaar den in cultuurland van cruciaal be lang zijn. Noem ze maar partners. Elk jaar ziet hij hun aantal echter af nemen, en akkers veranderen in wei degrond. In het Oldambt rukken de koeien op. Uitgekochte boeren uit het westen (Schiphol, stadsuitleg, bollen) ko men met zakken geld naar Oost-Gro ningen en beginnen daar opnieuw, of stichten een filiaalbedrijf. Voor wat in het westen één bunder ople vert (soms een paar ton), kopen ze er in het Oldambt al snel een paar te rug. Er wuift steeds minder graan. Het wijkt voor monotone raaigrasvelden. Ook komen er steeds meer varkens- boeren, waarover weinig positiefs over te vertellen is als het om na tuurbehoud gaat. Deze autonome ontwikkelingen gaan snel. De vraag is of het in voorbereiding zijnde soortbeschermingsplan voor de unieke leefgemeenschap van de grauwe kiekendief nog op tijd komt. Of de politiek, zoals vaker, niet te lang getalmd heeft. Broeden achter een muur van strobalen en schrikdraad Het is de natte droom van me nig natuurontwikkelaar: nieu we moerassen, lek geprikte dijken en overstroomde uiter waarden. Ben Koks (37), een Niedorper die na zijn studie biologie in Groningen is blij ven hangen, kan zich er stevig over opwinden. „Altijd die flicking lepelaars en die flicking otters." Niet dat hij letterlijk een hekel heeft aan de fraaie witte vogels of de ambassadeur van het zoete water, integendeel. Maar het steekt hem wél dat in het over heidsbeleid de droge platte- landsnatuur, waar hij zich sterk voor maakt, nog immer als een verschoppeling wordt behandeld. Ben Koks staat op de loonlijst bij SOVON, de in Beek bij Nij megen gevestigde organisatie voor vogelonderzoek in Neder land. Zijn hoofdfunctie is coör dinator wadvogeltellingen, nat te natuur dus. Maai' hij is ook kiek-o-loog in hart en nieren. De Groninger spant zich sinds 1990 in voor het behoud van de grauwe kiekendief als broedvo- geL En dat is in ons land vooral droge natuur. Koks ziet dez-e zomer zijn noeste arbeid be loond met circa 50 stel neste lende grauwe kieken. Een re cord. De circus pygargas flad dert stilaan uit een diep dal om hoog. Wat de otter is voor het zoete water, is volgens Koks de grau we kiekendief voor het open, vaak aan het water ontrukte droge cultuurland. Een ambas sadeur, een voorbeeldsoort. Waar ze vliegen, heeft het land schap extra waarden. Je vindt er naast deze roofvogels vast en zeker kerkuilen, kwartels, kwar telkoningen, veldleeuweriken, verschillende soorten kwik staarten, dwergmuizen, enzo voorts. Allemaal kritische bees ten, die hoge eisen stellen aan hun leefgebied. Mede door de inspanningen van Koks en kornuiten broeden er nu weer tientallen paren grauwe kieken in ons land. Kerngebieden zijn Flevoland en Oost-Groningen. Als we illuste re natuurvorsers als J.P. Thijsse en E. Heijmans mogen geloven telde Nederland begin vorige eeuw ergens tussen de 500- 1000 paar grauwe kiekendieven. In 1989 was er nog maar één paar over. Uitsterven leek on vermijdelijk. Voornaamste oor zaak: vernietiging van leefge bieden (habitat). Toen Thijsse en Heijmans in de duinen, op de heidevelden en in de hoogveengebieden nog overal grauwe kiekendieven za gen vliegen, kon je nog uren dwalen over woeste, onontgon nen gronden. Daar kon je de roofvogels op het netvlies etsen. Maar de tijden veranderden. De heide verdween, het hoogveen verdween, en tenslotte verruig den ook de vroeger fraaie open duingebieden door mestregens: 40 kilo stikstof per hectare. De waddeneilanden vormden lan ge tijd het laatste bolwerk, tot ook dat viel. Ben Koks: „De grauwe kieken dief wist zich aanvankelijk goed aan te passen. Zo'n 90% van de populatie verhuisde naar cul tuurgrond, bouwde nesten in tarwe-, gerst- en graanakkers, of in luzerne- en koolzaadvel den. Helaas maakte die switch de veeleisende vogels heel Jonge, grauwe kiekendieven blijven op hun nest in het graanveld. De oogstmachine gaat er netjes omheen. kwetsbaar, toen de akkerbouw intensiveerde." Grootste kwaad is het uitmaai- en van de nesten met eieren of jongen. Niet alleen in Neder land overigens. Op veel meer plaatsen in Europa is de grauwe kiekendief in de schemerzone tussen zijn en niet-zijn terecht gekomen, die alleen met kunst grepen van uitsterven behoed kan worden. Koks is, als het om het behoud van de grauwe kiekendief gaat, een echte topsporter met uit- paren dan het jaar er voor, en meer jongen. Er zit nog steeds groei in. Wat een verschil met de beginsituatie. Toen werd ik voor gek verklaard. Nu komen hoge Haagse ambtenaren nieuwsgierig kijken." Koks maakt naam. Zelfs de hoogste ambtenaar op het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer Visserij heeft een dag meegelopen en was en thousiast. Er wordt serieus ge werkt aan een soortbescher mingsplan voor de grauwe kie- houdingsvermogen. Een roeier tegen de stroom in. „Je neemt een taak op je, en wilt die tot een goed einde brengen. Als je besmet raakt met het kiekenvi rus laat het je nooit meer los. Deverantwoordelijkheid die je op je neemt, is ook wel eng. Want wie pakt het op als me morgen wat overkomt?" Zijn beloning is het zien van jonge kiekendieven, zwevend boven het geschoren graan. „Dat geeft de burger moed. Dit jaar waren er weer meer brood- kendief. Met het doel deze vo gelsoort structurele oplossin gen te bieden. Op basis van zijn ervaringen zegt Koks dat met tamelijk sim pele ingrepen de grote open cultuurlandschappen in Neder land, zoals Flevoland, Oost- Groningen, en wellicht ook de Wieringermeer, hun natuur waarden kunnen behouden, danwel verbeteren. Hij vindt dat de overheid deze 'witte ge bieden' niet mag opgeven. Natuurbeschermers en boeren moeten in zijn visie nauw sa menwerken, om beleidsmakers te beïnvloeden en op andere gedachten te brengen. Boeren kunnen bijvoorbeeld meedoen aan regelingen voor het perio diek braak laten liggen van landgedeelten en aan regelin gen voor het randenbeheer langs hun akkerbouwpercelen. Daarmee worden voorwaarden gecreëerd voor het behoud van de droge natuur op cultuur grond. De overheid dient daar financieel aan mee te werken. Vogelbeschermers zorgen er voor dat nesten gevonden en gemarkeerd worden, om te voorkomen dat ze bij landwerk zaamheden verloren gaan. Dat vinden van een nest van de grauwe kiekendief is volgens Kok bepaald geen makkie. Vain pakweg half april, als de vogels terugkeren uit Afrika, tot half augustus, als de laatste jongen vliegvlug worden, is Koks van 's morgens vroeg tot zonsonder gang bijna dagelijks op pad met zijn vaste maat Erik Visser. Ze worden hiervoor betaald. Daar naast is er een legertje van circa 20 vrijwilligers dat meehelpt. In de voorbije tien jaar hebben ze naast het praktische be- schermingswerk heel wat voor- lichtingsarbeid richting akker bouwers verzet. Die willen over het algemeen best rekening houden met de natuur, ze vin den het op een gegeven mo ment ook hartstikke mooi als er in hun akkers grauwe kieken dieven nestelen. Anders dan bij de weidevogelbescherming in bijvoorbeeld Noord-Holland krijgen deze boeren geen belo ning per nest. Wel kunnen ze een billijke vergoeding krijgen als nestbescherming tot enig FOTO'S MARTIJN DE JONGE productieverlies leidt. Nestbescherming is één, ervoor zorgen dat de jongen vliegvlug worden is twee. Ook dat is, al dus Ben Koks, bij kiekendieven eenvoudiger dan bij weidevo gels. Grutto- en kievitpullen zijn zogeheten 'nestvlieders'. Ze verlaten het nest direct nadat ze uit het ei zijn gekropen. Waarna ze het risico lopen alsnog kapot gemaaid te worden. Kiekendie ven daarentegen zijn 'nestblij vers'. Tot ze kunnen vliegen blijven ze op de nestplaats. Er omheen kan de boer rustig oogsten. Koks en consorten zetten een stuk land van 11 bij 11 meter rond het nest af. Soms met tweehoog gestapelde strobalen, maar in elk geval met schrik draad. Strobalen en schrik draad zijn bedoeld om vossen, wilde katten en honden op af stand te houden. Koks onder schrijft de kunstmatigheid hier van: „Zo'n muur van strobalen en schrikdraad is bizar. Alleen, we zien geen alternatief. Voor mij hoeven vossen niet gescho ten te worden. Maar grauwe kiekendieven zijn niet tegen ze opgewassen. We zitten in een periode van populatieopbouw. Dan moetje de teugels strak houden ten opzichte van Rein- tje." „Dat ze eieren en jongen eten is niet eens het ergste. Dat is de natuur. Ze pakken echter ook broedende vogels, die op het nest blijven zitten. En dat is het kapitaal waar we mee werken. Als je slechts 40-50 broedparen hebt, is het verlies van twee vol wassen vrouwtjes door vossen- vraat heel erg", legt Koks uit. BERT DE JONG Bacterie met muizen-gen tegi cadmiumvervuil Bacteriën met een kleverig worden straks ingezet omi vuilde grond sneller te rein De eiwitmantel neutralise! giftige metalen in de bodei waardoor planten beter ku groeien. Dat blijkt uit Spaa onderzoek dat is gepublice in het blad Nature Biotechi gy- Het celoppervlak van micn ganismen bindt van nature zware metalen. Maar dieb ding is te zwak om van enj betekenis te zijn voor bodi reiniging. Bacteriën kunne plakkeriger worden gemaa door ze genetisch te veran ren. Door verrijking met e muizen-gen produceert de teriestam Ralstonia eutrop die van nature ongevoeligi voor metalen, aan de buit! kant eiwitten die cadmium den. Als dit metaal eenmaj vast zit geklonken aan bact wordt het niet opgenomen door de plant. Plantvergift blijft achterwege. Het probleem van vervuili met zware metalen is bek< Spanje. In april 1998 stroo er vijf miljoen kuub vervui water uit een afvalreservoi een mijn bij Sevilla. De eet sche effecten hiervan zullf nog jaren voortslepen. Zin lood en andere metalen si] len door naar het grondwi en komen uiteindelijk tere de voedselketen. Micro-organismen zijn eei goedkope manier om groi schoon te maken. Bacterie kunnen gifstoffen, zoals o oplosmiddelen, omzetten onschadelijke gassen. Maj metalen kunnen nooit wo veranderd in een neutrale wat die bacterie ook doet. kan metaal minder schadi worden gemaakt door het binden aan microben, zod het niet langer het bodernl verstoort. Micro-organism produceren geen eiwitten een voorkeur voor metale De Spaanse onderzoekers pen de natuur een handje deden een beroep op mui die graag aan metalen voc pen knagen. Die metalen den in hun maag geneutr seerd door metallothionei Het verantwoordelijk g de aanmaak van die eiwitt door de Spanjaarden toeg voegd aan de bacteriestan stonia eutropha, zodat die staat is met cadmium te b den. De veranderde bacte binden driemaal zoveel c um vergeleken met onbel delde organismen. PETER DE JAEGER» Nieuw systee voorspelt hoe water Pakista In Pakistan wordt ge werk het verbeteren van een sy voor het voorspellen van water in de Indus. Grote stromingen in 1988 en 191 met meer dan duizend do t ke slachtoffers en veel ma schade waren aanleiding toe. WL/Delft Hydraulics National Engineering Senr Pakistan hebben hiervooi vervolgopdracht gekregen „Een uniek systeem", ven Henk Ogink, een van dec natoren van het project., het maken van het systee spelen, naast technische) gistieke aspecten, ook tra van mensen en institution zaken een rol. Door tegen stelde belangen, volle res voor irrigatie en waterkra lege voor hoogwaterbesti is het belangrijk dat het si teem betrouwbare voors] gen doet over de hoogte f volume van de hoogwatö en het tijdstip van optred Een probleem is het voor len van de hoeveelheid n slag. Buurland India geef over geen informatie doo Daarom bouwde Pakistai 1997 in Lahore aan de g met India een nieuwe we dar. De gemeten en voor hoeveelheid neerslag woi omgerekend in waterafvc de Indus en zijrivieren. Cryptogram Horizontaal: 1. Volksliteratuur? (8); 5. Vrouwtjeshond? (8); 6. De gang van een paard voor varkens (4); 8. Het bakje van een kerel (4); 10. Stof afbreken (5); 12. Halzen om hals brengen (5). Verticaal: 1Doe aan sport op de buis! (6); 2. Wennen aan beveiligen (6); 3. Kunstwerk van de televisie (5); 4 Hei of zij (5); 7. Geen oppassend beest (5); 9. Uitgebrand dier (4); 11. Volgens Frans is ze niet religieus (3). HET WEER Oplossing van dinsdag: eens-seine-Seinen aalt-vaalt-Alvast feit-fiets-Fetisj leer-aleer-Alweer reef-frele-Reliaf odin-dingo-lndigo plat-plaat-Panlat maal-alarm-Amaril mier-meier-Remise aken-kapen-Kapoen Gevraagd woord: SAFARIPARK Zoals beloofd: zomerweer Het was gisteren al bij al een erg behoorlij ke zomerdag met flink wat zon en buien die meestal net buiten de regio vielen. Bloemendaal haalde nog een maximum van 22 graden rond en in combinatie met weinig wind is dat een erg aangename tem peratuur. Na een frisse start deze morgen (Valkenburg enSchiphol 9.9C) was ook van daag de zon weer volop van de partij. Aan dit zonnige verhaal kunnen we ook morgen voor een groot deel van de dag een vervolg breien, al komt er stilaan wat meer bewolking opzetten. Dit alles heeft te ma ken met de nadering van een koufront, dat overmorgen wellicht tot het noordoosten van Nederland doordringt, alvorens vrij dagmiddag met een in kracht toenemende zuidoostelijke stroming terug noordwaarts geduwd te worden. Vannacht is het nog niet zo ver en blijft het zo goed als helder weer. De oostelijke wind wordt zwak en later zelfs veranderlijk. Onder deze condities kan het opnieuw flink gaan afkoelen met minima rond een graad of 9. Morgen is vanaf de ochtend de zon volop van de partij. Na een frisse start klimt het kwik dan naar maxima rond 22 of 23 °C. Wel komt er na de middag en 's avonds van het noordwesten uit stilaan meer, vooral hogere bewolking opzetten. De wind ruimt overal van zuidoost naar west tot noord west en blijft zwak of matig, zodat de tem peratuur op de stranden iets achterblijft. Morgennacht zijn er wolkenvelder we houden het vrijwel zeker droog. I de bewolking vallen de minima watl uit met waarden rond 13 °C. Vrijdag begint wat bewolkt, maar! loop van de dag komt de zon er mee meer aan te pas. Met een naar zuido i mende stroming wordt dan stelselm i drogere en warmere lucht aangevoö Zaterdag is het hek helemaal van< met volop zon en overal zomers wan maxima. In de avond zou dan wel df op onweer toenemen, om zondag ni 1 minder warm en wisselvallig weertyj te schakelen. Bron Johan Jaques, MeteoServices

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10