Leidsch Dagblad Frans bedrijf koopt Bols voor miljard Twijfels over toekomst corso door Leiden Israël vreest aanslagen moslims Zalmschouwen dubbel geparkeerd Topmensen KPN peppen koers weer op 'Het wachten is op de volgende ramp' 'echnisch Dodelijk virus treft konijnen Vaker astma bij jeugd door junkfood 'Internetbedrijven houden creditcardfraude geheim' ISDAG 22 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 :bby groeit tot orkaan tropische storm Debby is morgen uitgegroeid tot or- nsterkte. Met gemiddelde dsnelheden tot 120 kilo- er per uur valt de orkaan ategorie 1, de lichtste kwa- atie. Volgens een woord- rster van het KNMI trekt by met 32 kilometer per richting de bovenwindse nden. Vanmiddag werd de van Debby verwacht bo- Sint Maarten. roeiend tekort tandartsen moet voor tandartsen met buitenlands diploma mak ker worden om in Neder- aan de slag te gaan. Dat iseren deskundigen aan lister Borst (volksgezond- i. De buitenlandse tand en zijn op korte termijn g om het groeiend tekort tandartsen het hoofd te en. De adviesgroep ijft dat ook meer studen- moeten worden toegelaten de opleiding Tandheelkun- De instroom moet omhoog 260 naar 300. 12 Nietzsche is nog steeds 'de grote uitdager' 13 Nog geen rotonde ter hoogte van Heineken Een vogelasiel middenin een Lissese woonwijk Laatste hand aan Nachtwacht in Delfts Blauw 17 Treurige soap rond Farm Frites duurt voort leiden herman joustra Moet het Rijnsburgs bloemencorso Leiden het volgend jaar opnieuw aandoen, of is het beter als de stoet de stad links laat lig gen? Leiden Promotie VW, die een grote rol speelde in het terughalen van de kleur rijke stoet, weet het antwoord op die vraag nog niet, maar twijfelt wel in alle hevigheid. Binnenkort gaat Leiden Promotie om de ta fel zitten met vertegenwoordigers van het corso om de toekomst te bespreken. Eén van de redenen voor de Leidse twij fels is de matige publieke belangstelling, zegt directeur T. Scheffer. „Je hoopt met zo'n groot evenement op tienduizenden toeschouwers. Niet op duizenden, zoals za terdag. Misschien hebben de mensen hier in Leiden het corso nu wel een keer gezien, doet het ze niet zo veel meer. Ja, en dan kun je zelf wel zo graag willen dat het corso hier komt, als blijkt dat het Leidse publiek het corso niet op prijs stelt, moet je je toch afvragen of het nog nut heeft. Je kunt er nu in elk geval vraagtekens bij zetten." Bovendien betreurt Scheffer het dat het Leidse bedrijfsleven een geringe belangstel ling voor het evenement aan de dag legde. De kosten van de komst van het corso naar de stad bedroegen net als vorig jaar 25.000 gulden. Toen wist Leiden Promotie VW het bedrag nog in zijn geheel los te peuteren, maar dit keer lukte dat niet. Zowel Scheffer als de organisatie van het corso willen niet zeggen hoe groot het tekort was. Scheffer: „Hou het er maar op dat het ruim was." Het bloemencorso verklaarde zich dit jaar bereid die onverwachte kosten op zich te nemen, zodat de tocht geen gevaar liep. Pagina Leiden: 'Je moet gewoon reclame blijven maken' inderporno op ernet recent' stitie komt steeds vaker iw kinderporno-materiaal op het internet. Dat onder meer doordat on- iige foto's uit postorder- igi met computers wor- bewerkt. Dat meldt het Al- een Dagbladop basis van artikel dat donderdag in justitieweekblad Justitiële mningen verschijnt. In artikel wordt onder meer instateerd dat kinderpor- aak recent materiaal is. tra rijexamen or zware motor' motorrijder wil over- pen van een lichte naar zware motor moet in de ;omst misschien een extra amen doen. Minister Ne- ïbos (verkeer) studeert op mogelijkheid, omdat ze is hrokken van het aantal eersslachtoffers onder [e onervaren motorrijders, mogen jongeren met een rijbewijs na twee jaar imatisch een zware motor er dan 500 cc) gaan rijden. useumdirecteur eren overleden museumdirecteur Wim ■en is het afgelopen week- overleden. Beeren aide de scepter over muse- Boijmans Van Beuningen otterdam en het Stedelijk eum in Amsterdam. ?ns baanbrekende rol in eumland werd overscha- d door de affaire-Goldrey- en tijdens zijn directoraat et Stedelijk vernield kapi- werk van Barnett Newman g een omstreden restaura- na 15 INDAAG 18 PAGINA'S tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël vreest terreuraansla gen van radicale moslim groepen. Israëlische en Pa lestijnse veiligheidsdiensten hebben de afgelopen maanden tientallen leden van extremistische islamiti sche groepen opgepakt. Een aantal wan hen zou banden hebben met de in ternationaal gezochte terro ristenleider Osama Bin-La- den. De arrestanten zouden van plan zijn geweest spec taculaire aanslagen uit te voeren in Israël en op Israë lische soldaten en kolonis ten in de bezette gebieden. Het ministerie van defensie in Tel Aviv vreest dat een aantal terreurcellen nog operationeel is. De bevol king is opgeroepen extra waakzaam te zijn. Osama Bin-Laden wordt ervan verdacht het brein te zijn achter de aanslagen op de Amerikaanse ambassa des in Kenya en Tanzania in 1998. Daarbij vielen 224 do den. Volgens de Israëlische veiligheidsdienst gaan steeds meer vrome Palestij- nen naar Pakistan voor Ko ran-studie. Daar zouden ze in contact komen met me dewerkers van de Al-Kaida- beweging van Bin-Laden, die zelf waarschijnlijk nog steeds in het naburige Af ghanistan woont. In juni arresteerde de Is raëlische politie de Palestijn Nabil Okal, die wordt be schouwd als de leider van de plaatselijke Bin-Laden- groep. Hij zou een militaire opleiding hebben gekregen in Afghanistan. Okal onder hield ook contacten met Harnas, de islamitische ver zetsbeweging in de door Is raël bezette gebieden. den haag gpd-anp Na twee dagen de grootste da ler te zijn geweest op de Am sterdamse beurs, veerde de koers van KPN vanochtend wat op. Om elf uur noteerde de Ne derlandse telecomreus 32,05 euro, oftewel 0,80 euro boven het slot van gisteren. Topmensen stelden vanmor gen tijdens een perconferentie in Den Haag en gisteren op een bijeenkomst voor beursanalis ten alles in het werk om de ne gatieve trend om te buigen met geruststellende mededelingen. Zo verklaarde financieel di recteur Henderson dat KPN de umts-licenties in Nederland en Duitsland kan betalen zonder een beroep te doen op de kapi taalmarkt. Voor het kopen van frequenties in België, Frankrijk en Italië moet KPN wel met een emissie komen. Verder werd gepoogd het ge rucht te ontzenuwen dat part ner Hutchison Whampoa KPN niet alleen bij de umts-veiling in Duitsland in de steek heeft gelaten. Beleggers vrezen dat KPN te veel heeft betaald voor enland inland uur en Kunst jomie lof en Samenleving12 rek van de Dag2 Bevolking Moermansk koestert geen enkele illusie meer moermansk frank hendrickx .11,13,14 correspondent In de Russische stad Moermansk, thuisha ven van de Noordelijke Vloot, is de desillu sie compleet nu zeker is dat alle opvaren den van de atoomonderzeeër Koersk hun einde hebben gevonden op de bodem van de Barentsz Zee. „Rusland kan de last van deze vloot niet dragen. Als er geen verande ringen komen, is het wachten op de vol gende ramp", zegt Valentina Fomina, di rectrice van het plaatselijke comité voor soldatenmoeders. Moermansk is in diepe rouw gedompeld. De woede over het afwijzen van buiten landse hulp is enorm, nu de Noren in twee dagen meer hebben bereikt dan de Russi sche reddingsploegen in een hele week. President Poetin blijkt niet de goede tsaar die velen in hem zagen. „Ik heb op Poetin gestemd", zegt Anatoli Stefanov, die een fles wodka heeft gekocht na het horen van het onheilsnieuws. „Ik vertrouwde hem, maar hij is geen haar be ter dan de rest. We waren Sovjets en we zijn Sovjets gebleven. Nooit zal de waar heid boven water komen. Er zullen geen verantwoordelijken zijn voor deze ramp. Daar boven is het net een ketting: iedereen houdt elkaar vast." Valentina Fomina heeft alle illusies over de glorie van de Noordelijke Vloot al lang gele den opgegeven. De directrice van het comi- té voor soldatenmoeders probeerde zater dag in contact te komen met de familiele-' den van de Koersk-bemanning om haar hulp aan te bieden, maar ze deinsde terug toen ze in hun gezichten keek. „Ze waren zo moe. Hun onzekerheid moet vreselijk zijn geweest. Nooit hebben ze goede infor matie gekregen. Misschien waren de jon gens gered als de Noren eerder waren ge komen. Maar de autoriteiten zullen het niet toegeven." Fomina heeft zich de afgelopen jaren niet bijster populair gemaakt in Moermansk. Ze heeft voortdurend misstanden bij de Noor delijke Vloot aan de kaak gesteld. „Je hoeft niet intelligent te zijn om te zien dat Rus land de last van deze vloot niet meer kan dragen. Geen stomerij wil nog de unifor men wassen, want de vloot betaalt nooit. Het eten op de basis is verschrikkelijk. De medische faciliteiten zijn verouderd. Het is al voorgekomen dat een ambulance zonder benzine stond." Fomina hoopt alleen nog maar dat er na de Koersk-ramp misschien iets zal verande ren. „Iedereen die ooit op een marinebasis is geweest, weet dat het onderhoud ver schrikkelijk slecht is. Dat is al begonnen in de laatste jaren van de Sovjet-Unie. De vloot trekt alleen nog lager opgeleide men sen aan. En de admiraals maar zeggen dat we alle middelen hebben voor reddings operaties. We hebben niet eens duikers! Er moeten defensiehervormingen komen." Olga Zotova, een 50-jarige gepensioneerde econoom, heeft al haar vertrouwen in de autoriteiten opgegeven. „Ze hadden de waarheid meteen moeten zeggen, maar ze hebben ons een week laten wachten en bidden, alsof we gek zijn." Pagina 2: Commentaar Pagina 5: Meer nieuws over de Koersk- ramp Merknaatn drankenproducent blijft bestaan De Nederlandse drankenproducent Koninklijke Bols komt in Franse handen. Branchegenoot Rémy Cointreau maakte vanochtend bekend dat het ruim 1,1 miljard gul den betaalt aan investeringsmaatschappij CVC Capital Partners, dat 75 procent van de Bols-aandelen bezit. CVC blijft ongeveer tien procent in de nieuwe combina tie houden. Het bedrijf gaat verder onder de naam Rémy Cointreau. Bols blijft als merknaam gehandhaafd. De nieuwe drankengroep heeft een omzet van bijna 2,5 mil jard gulden. zoetermeer anp/pieter van hove De overname komt niet hele maal als een verrassing. Vorig jaar maakte Bols-bestuursvoor- zitter R. J. van Ogtrop kenbaar de internationale positie van het bedrijf te willen versterken in met name Midden- en Oost- Europa. Zo heeft Bols in Polen na het aangaan van een joint venture een eigen wodka-merk dat nu de derde plaats inneemt op de tweede wodkamarkt ter wereld. In Nederland is Bols voorna melijk bekend met merken als Jonge Bols, Bokma, Hartevelt en Clareyn. Onder leiding van Van Ogtrop maakte Bols een aanzienlijke groei door. De af gelopen twee jaar verdubbelde volgens de topman de winst. De omzet steeg in 1999 met vier procent naar 400 miljoen gul den. Het operationele resultaat steeg daarbij met negen pro cent. De nieuwe combinatie wil de ingeslagen koers van Bols blijven volgen. Van Ogtrop be houdt daarom in de Frans-Ne derlandse combinatie zijn hui dige toppositie. Het is de vierde keer sinds de oprichting in 1575 dat Bols in andere handen komt. Bols had tot en met 1993 een vestiging in Nieuw-Vennep. Na de fusie met Wessanen in 1993 werden alle werkzaamheden in fasen over gebracht naar Zoetermeer. De Amerikaanse investeringsmaat schappij CVC weekte twee jaar geleden Bols los van Wessanen, dat op zijn beurt in 1994 het 50 procent-belang van Heineken overnam van de gezamenlijke dochter Bols Benelux. Pagina 6: Rémy Cointreau geeft voor Bols nieuwe aande len uit HET WOORD IS AAN Shakespeare Het gerucht is een trompet, geblazen door veronderstel ling, vermoeden en jaloezie. perioden r i met zon a 12-/22» «724° 1*726 10% 10% 20% SSSS&Ï? 50% 60% 50% haarlem kees van der linden Het dodelijke vhs-virus velt op nieuw grote aantallen duinko nijnen. In de Kennemerduinen neemt de stand vooral de laat ste maanden in hoog tempo af. De populatie is op Texel zelfs al zo uitgedund, dat de dieren hier een zeldzame verschijning zijn geworden. Volgens beheerder Th.Vink van het Nationale Park De Ken nemerduinen zag de konijnen stand er dit voorjaar nog gun stig uit. Maar in de zomer sloeg het virus wederom ongenadig hard toe. „We zijn de laatste ja ren aan die schommelingen ge wend geraakt. Vroeger zag je veel konijnen huppelen, nu nauwelijks meer." londen anp„De welvaart is de afgelopen dertig jaar in Sau- di-Arabië toegenomen en daarmee ook de wes terse leefstijl. Er is nu duidelijk bewijs voor de stelling dat voedingsgewoonten een belangrijke factor zijn in het al dan niet ontwikkelen van ast ma bij mensen met een aanleg voor deze aan doening", aldus onderzoeksleider Seaton. Het Nederlands Astmafonds noemt het onder zoek 'ongenuanceerd en voorbarig'. Volgens het Astmafonds is het onmogelijk om West-Europa te vergelijken met Saoedi-Arabië. „De levensom standigheden zijn daar heel anders dan in Euro pa", zegt een woordvoerster. „Maar om zo'n conclusie te trekken gaat ons te ver.". De toegenomen consumptie van junkfood en kant-en-klaarmaaltijden draagt bij aan de grote stijging van het aantal Westeuropese kinderen met astmatische aandoeningen. Dat blijkt uit een studie van de universiteit van Aberdeen in sa menwerking met artsen uit Saudi-Arabië, zo meldde vanochtend de Britse krant The Daily Te legraph. Het tekort aan verse groenten en mine ralen staat in direct verband met de longcapaci teit, aldus de onderzoekers. Ze vergeleken in Sau- di-Arabië honderd astmatische kinderen met tweehonderd 'gezonde' kinderen. oude wetering» Een armada van zeil- en sleepboten deed gisteren Oude Wetering aan. De plaatselijke We tering lag vol met deelnemers aan de 'Zalmtocht'. De vloot van oude vissersschepen (zalmschouwen) vaart in etappes van Woudrichem naar Amsterdam, waar zij deelneemt aan Sail 2000. Hoewel de plaatselijke be volking aanlegplaatsen voor de deelnemers met linten had afgezet, was de kade te klein. Daarom lagen de boten soms rijen dik. Pagina 13: De Wetering vergaapt zich aan deel Sail-vloot. foto henk bouwman de Duitse frequentie voor snel mobiel internet. KPN Mobile-topman Karsten verzekerde dat de winstgevend heid van KPN niet onder druk staat. Ook geeft volgens hem de injectie van 8,8 miljard gulden door Japanse partner NTT Do CoMo eerder dit jaar, het tele- comfonds financieel voldoende armslag. amsterdam anp Op internet wordt drie keer zo veel fraude met creditcards ge pleegd, dan in de reguliere han del. De fraudegevallen worden echter door internetbedrijven en creditcardmaatschappijen geheim gehouden. Dat meldt d e Volkskrant vandaag op basis van vertrouwelijke stukken van het openbaar ministerie (OM). Volgens de krant houden de bedrijven de fraude geheim uit angst de internethandel te schaden. De exacte omvang van creditcardffaude is volgens het OM nauwelijks te bereke nen omdat de gegevens door de creditcardmaatschappijen niet worden vrijgegeven. Volgens een ruwe schatting van credit cardmaatschappij Visa echter komt fraude bij internethandel ongeveer drie keer zoveel voor als bij gewone creditcardtrans acties. De meeste fraude met credit cards op internet zouden wor den gepleegd na onachtzaam heid van de gebruikers. Zij ge ven hun gegevens bijvoorbeeld telefonisch aan onbekenden. Ook maken fraudeurs soms ge bruik van software die binnen dringt in computers. Telefoonnummer: (i.v.m. controlo bezorging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Uw inkomen in het nieuwe belastingstelsel, morgen in deze krant. Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-6128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1