Expositie over DDR in verbouwde gargage Erkenning Brongersma Gesprek van de Dag Heerlijk helder hergebruik Hardwerkende vrouw schaadt gezondheid man M MAANDAG 21 AUGUSTUS 2000 Sommentuar Het Tweede-Kamerlid Marleen Barth (PvdA) heeft voorgesteld de unieke collectie erotica van wijlen Ed ward Brongersma onder te brengen bij een weten schappelijk instituut. Dat is om meer dan één reden een prijzenswaardig plan. Het doet recht aan het histo rische belang van de collectie, die gedurende vijftig jaar is opgebouwd. Het voorstel erkent bovendien dat iets wat maatschappelijk onaanvaardbaar is, niet per se voor de wetenschap taboe is. En ten slotte sluit het voorstel aan bij de intenties van Brongersma zelf. Bij zijn dood in 1998 liet de oud-PvdA-senator uit Overveen behalve een grote financiële erfenis, een unieke collectie verzameling na van voornamelijke kin derporno. Justitie nam de documenten, foto's en vi deo's vorig jaar augustus in beslag. De toekomst van de erotische collectie is sindsdien onduidelijk. Het bezit van kinderporno is in Nederland is verboden, tenzij het wetenschappelijke doelen dient. Barth wil de wet aanpassen omdat deze pedofielen een alibi zou ver schaffen om onder het mom van wetenschap kinder porno te verzamelen. Tegelijkertijd wil zij de Overveen- se collectie veilig stellen. Brongersma bepleitte in zijn testament dat met zijn miljoenen wetenschappelijk onderzoek zou worden gedaan naar seksuele relaties tussen minderjarigen en volwassenen. De eerlijkheid gebiedt er op te wijzen, dat het voorstel van Barth niet nieuw is. De eerste die voorstelde de collectie onder te brengen bij een wetenschappelijk in stituut, was de executeur-testamentair van Brongers ma, de Utrechtse klinisch-psycholoog Van Naerssen. Na de dood van Brongersma begon hij direct met het catalogiseren van de collectie en ging op zoek naar een wetenschappelijk instituut dat de verzameling wilde overnemen. Daarmee haalde hij zich de woede op de hals van zijn medebestuursleden in de Dr. Edward Brongersmastichting, de belangrijkste erfgenaam van de oud-senator. De meerderheid van het bestuur was bang voor gerechtelijke stappen en wilde een deel van de collectie vernietigen. Via de Haarlemse rechter slaagden zij erin Van Naerssen op een zijspoor te zet ten. In het voorjaar van 1998 stapte Brongersma uit het le ven, omdat hij niet langer bestand was tegen de maat schappelijke agitatie tegen pedoseksuelen naar aanlei ding van de Dutroux-affaire. Het huidige PvdA-voorstel voorkomt dat de Brongersmacollectie om dezelfde re den in de papierversnipperaar terecht komt. Vibrators zorgen voor opwinding in kazerne Een postpakketje met vibrators heeft in een Ameri kaanse kazerne in de Duitse plaats Niederwerrn voor nogal wat opwinding gezorgd. Bij het sorteren van de post hoorde een kazernemede werker een vreemd gesnor uit een pakketje komen en zag dat de post bovendien flink trilde. Volgens de poli tie verliet hij hierop als een speer de sorteerruimte en bracht de marechaussee van de kazerne op de hoogte. Deze ging omzichtig te werk, aangezien niemand uit kon sluiten dat het om een explosief zou gaan. De soldaat aan wie het pakketje was gericht werd opge beld en deze nam daarop contact op met de afzender in de VS: zijn echtgenote. Zij verklaarde dat er vijf vi brators in het pakketje zaten. De soldaat nam de zen ding daarop in ontvangst, maar weigerde te vertellen wat de beweegredenen van zijn vrouw waren. Een op drie Japanse mannen gebukt onder erectiestoornis Een op de drie Japanse mannen gaat gebukt onder erectiestoornissen. Dat is een van de uitkomsten van een nationaal onderzoek onder ruim 5500 mannen en 4800 vrouwen. De resultaten daarvan werden gepre senteerd op het Aziatische Congres voor de Seksualiteit in het Japanse Kobe. Uit het onderzoek blijkt ook dat Japanners niet snel met hun problemen naar de huisarts gaan. Nog geen 5 procent van de ondervraagden gaf aan de arts om raad te hebben gevraagd. Dat zou onder meer te wijten zijn aan de artsen, die spaarzaam zijn met het geven van voorlichting en informatie over erectiestoornissen. Van de ondervraagde Japanse vrouwen met een part ner zonder erectiestoorsnissen, zegt zo n 60 procent 'zeer tevreden' of 'redelijk tevreden' te zijn over hun seksleven. Bij vrouwen die een partner met erectie stoornissen hebben, ligt dat percentage op ruim 23. Proef met 'recycle-vaasje' op Uitmarkt Iedereen kent wel de beelden na afloop van een grootscha lig evenement of mega-concert: het podium dat wordt afge broken met op de voorgrond een lege, troosteloze vlakte waar even tevoren nog een deinende mensenmassa heeft gestaan. En tienduizenden vertrapte plastic bierglazen die als een deken het feestterrein bedekken. Wat bierbrouwer Heineken betreft zijn die taferelen vanaf nu verleden tijd door invoering van statiegeld per glas. Tij dens de Amsterdamse Uitmarkt introduceert de biergigant het zogeheten 'recycle-vaasje', dat bij moet dragen tot een vermindering van de afvalberg. De beker is gemaakt van duurzaam, milieuvriendelijk kunststof en is voorzien van het Uitmarkt-logo. Heineken is de hoofdsponsor van de culturele trekpleister in Amsterdam. De bierdrinker betaalt 1,50 gulden statiegeld per glas, maar krijgt dit bedrag weer terug bij inlevering van het 'vaasje', het populairste bierglas. Bij wijze van experiment wordt de milieubeker, die in een oplage van tienduizenden exempla ren is gemaakt, gebruikt bij vier bierpompen op de Nieuw- markt. De kans bestaat echter dat Uitmarkt-bezoekers geen zin hebben om een daalder per glas extra aan statiegeld te betalen en daarom uitwijken naar tappunten elders. Ook lijkt het weinig aantrekkelijk om weer in de rij te staan bij het terugbrengen van het glaswerk. Volgens een Heineken-woordvoerster zal dit in de praktijk wel meevallen. ,,We zullen de proef evalueren. Dan kijken we of we de bekers ook op andere grote evenementen kun nen inzetten." Uiteraard bij festiviteiten met Heineken als grote financier. „Maar andere bedrijven kunnen ons con cept overnemen." PIETER VAN HOVE Het nieuwe 'Heineken-vaasje', dat bij wijze van experi ment op de Uitmarkt wordt geïntroduceerd. FOTO HANS VAN WEEL Als vrouwen meer dan veertig uur buitenshuis werken is dat slecht voor de gezondheid van hun echtgenoten. Dit blijkt uit een studie verricht aan de Universiteit van Chicago. Dat een vrouw werkt is niet slecht voor een man, maar wel als ze overwerkt. Om gekeerd werd er in de gezondheid van vrouwen geen achteruitgang ge constateerd. Uit het onderzoek blijkt dat de ge zondheid van de mannelijke proef personen over een periode van drie jaar met 25 procent achteruitging in dien hun vrouwen in verband met werk meer dan veertig uur niet thuis waren. Tot veertig uur zijn er geen negatieve effecten, maar daarna wor den ze aanzienlijk. Professor Stolzenburg van het cen trum voor studies van werkende fa milies en hun kinderen in Chicago zoekt de reden voor dit verschil in de mate waarin mannen afhankelijk zijn van hun vrouwen voor de bewaking van hun gezondheid, meldt het pers bureau Kyodo. „Een van de slechtste dingen die een man kan doen, is scheiden." „Al vroeg in hun leven zijn vrouwen gesocialiseerd en getraind in de tradi tionele taken van bewaken van de ge zondheid, emotioneel management en organisatie van sociale conta ten", zei Stolzenberg op een hiK komst van de Amerikaanse Soci sche Associatie. Mannen daaren zijn getraind „om gevaar af tew den en hun eigen gezondheid, s en veiligheid te negeren". Het ori breekt mannen aan deze vaai den. Vooral die - meestal door de vroi georganiseerde - sociale contact schijnen een effectieven manier zijn om van stress af te komen., verliezen van sociale contacten kent dat de gezondheid van een achteruit gaat, en nogal snel oo In een eerder onderzoek vondS zenberg dat het al dan niet heb van werk niet van invloed waso gezondheid van vrouwen. Maar vreemd genoeg gaat de gezondh van zowel mannen dis vrouweni achteruit als de man werkloos wi „Al langer is bekend dat het niet ken zeer slecht is voor de gezoni van de man". De gezondheid van beide echteb verbetert als de man minstens a uur per week werkt. En de gezot heid van de man gaat er niet op teruit als hij zelf overwerkt. Oud-gedeputeerde opent in Monnickendam museum In Monnickendam wordt op zaterdag 2 september het eerste en enige museum in Nederland over de DDR ge opend. Het alleen op afspraak toegankelijke museum is ondergebracht in de verbouwde garage van de eigenaars en initiatiefnemers: de Noord-Hollandse oud-gedeputeerde Friso de Zeeuw (PvdA) en zijn vrouw Thea. De voormalige provinciebe stuurder noemt het een hobby. „En zoals het hoort liep die uit de hand." In het kleine muse um staat in twaalf vitrines een verzameling sober DDR-mate- riaal uitgestald, die in de afgelo pen tien jaar is opgebouwd. Fri so de Zeeuw: „Toen in 1989 de muur viel, ben ik gaan verza melen." Zijn echtgenote Thea: „Je kijkt er naar en denkt: dit is geschiedenis. Dit moet be waard blijven." De collectie bestaat uit zeer uit eenlopende artikelen. Van oor kondes tot serviesgoed en van handleidingen tot stukjes Ber- lijnse Muur. Alleen een heuse Trabant ontbreekt. „Maar waar laat je zo'n ding?", zegt De Zeeuw. „Nog afgezien van het feit dat ze tegenwoordig onbe taalbaar zijn geworden." Het echtpaar was al vele jaren geïnteresseerd in „het land achter het IJzeren Gordijn en toch zo dichtbij", vooral uit nieuwsgierig heid naar de mensen daar. Hoe zij zich door het leven sloegen in een land met een star communistisch regi me, met pruttelende Trabants, kleurloze straten, de bruinkool- geur en de voor westerse lan den ouderwets aandoende pro ducten. „Helemaal eenduidig is het beeld van de DDR niet", aldus De Zeeuw. „Aan de ene kant was er de Stasi, de geheime dienst die iedereen in het land bespioneerde. Heel kwalijk. Maar anderzijds moet je niet vergeten dat het land na de oorlog geen Marshallhulp kreeg en geheel op eigen kracht over eind is gekrabbeld. Het was het meest welvarende Oostblok land. De mooiste barak uit het kamp, zeggen ze wel eens." In een van de vitrines is een do cument te zien uit de archieven van de Stasi. Anoniem gemaakt, zoals het van het internet te ha len is. „Daar moet nog eens een echte voor in de plaats komen", aldus de Zeeuw. Berucht waren ook de grens troepen van de DDR. Er zijn nog steeds rechtszaken gaande over het neerschieten van men sen die de communistische heilstaat wilden ontvluchten. In het Monnickendamse museum ligt een schietinstructie. „Die valt nog wel mee als je dat zo leest", zegt De Zeeuw. „De in structie schrijft voor dat er pas gescho ten mag wor den als alle an dere middelen hebben gefaald." In de DRR werd veel energie ge stoken in het on derscheiden van bur gers. Topstukken in dat verband zijn twee doublé hor loges, een heren- en een da mesmodel in cassette, uitge reikt als waardering voor een dertigjarig dienstverband. Maar ook voor minder werden de meest fraaie medailles en oor kondes verstrekt. Prachtig voor beeld is een oorkonde uit 1971 die door Friso en Thea uit een afvalcontainer werd gered. Het was een onderscheiding voor Friso de Zeeuw in zijn tot museum omgebouwde garage. FOTO CPD BART Hi een bontwinkel in het kader van een etalagewedstrijd. Een plaatje van de betreffende eta lage staat er naast: de stijl zou in 1950 niet hebben misstaan. „Dat maakt de DDR in mijn ogen ook wel weer grappig", zegt De Zeeuw. „Dat volstrekte gebrek aan humor. De manier waarop werkelijk alles serieus werd genomen." Bezichtiging van het museum is GERT VAN DER MATEN Naaktslak met straatvrees Of ik niet een beetje aan de late kant ben, wil de, op een praatje beluste willekeurige passante we ten. Ze knikt naar de vlag aan de gevel, met aan het uiteinde van de stok een schooltas. Het kleine gebaar laat de kurk springen van een bin nenste met maandenlang op gekropte gevoelens. ,.U moest >ns weten, mevrouw, hoe blij we i", begin ik. „De laatste maan den gingen we door een hel. Geen land was er met hem te bezeilen. Hij wilde 's morgens zijn bed niet uit, en als hij er uiteindelijk uit was lag hij hele ochtenden languit op de grond. Als een naaktslak met straatvrees. Ver diept in zijn eigen wereld. En als hij al naar buiten ging was het om te han gen. Hangen op het kruispunt. Kijken naar het verkeer. Zijn vrienden waren ■taal allang onder de pannen. Maar hij hing hier maar te hangen. De willekeurige passante hoort het met deernis aan. Daardoor gesterkt vervolg ik: „Het is zo triest als je ziet dat iemand zijn eigen leefivereld ontgroeit. Als je iemand ouder ziet worden en de aansluiting ziet verliezen met jongere generaties. Hij werd ruw in de omgang. Hield geen rekening meer met anderen, die jonger en veel kleiner waren dan hij. Bij de geringste onenigheid sloeg hij erop. Vooral van meiden moest hij niets hebben. Dat baarde mij als vader nog de meeste zorgen. Je wilt toch dat zo'n jongen zich maatschappelijk aanvaardbaar gedraagt. Voor de willekeurige passante is er geen ontkomen meer aan. „En als je bedenkt hoeveel energie we hebben gestoken in de voorbereidingen. Maar hij wil geen pen vasthouden. Niks komt er uitz'n han den. Intellectueel niet, maar ook creatief niet. Zijn zus maakte altijd de prachtigste dingen. Mappen vol, kan ik u laten zien. Ze was leergierig. Kende het alfabet al toen ze nog drie was. Spelde mee met Lin go. Maar hij? Als hij al een keer iets op papier kreeg leek het op een weerslag van de aanval op Nagasa ki. Of op een uitbraak van varkenspest in Bakel. We weten nog niet eens of hij links of rechts schrijft. Ge oefend bij het leven hebben we, maar het heeft niks geholpen. Hij houdt nog steeds zijn pen vast zoals Conan de Barbarian zijn knots. Én zo hanteert hij ook zijn vork, als hij zit te eten. „Je hoopt altijd dat je kinderen het beter krijgen dan jij. En dan voel je je zo machteloos als je het als ouder uit je vingers ziet glippen. Vooral voor zijn moeder was het erg. Die zat de hele dag met hem opgescheept. Probeerde hem nog te stimuleren en te motiveren. Ga wat doen! Pak eens een boek! Stop je niet de hele dag vol met zoetigheid! Kom voor die te levisie vandaan! En ik? Ik vluchtte. Naar en in m'n werk. „Maar uiteindelijk is het toch nog allemaal goed ge komen", stelt de willekeurige passante vast. Ze knikt weer in de richting van de vlaggenstok met de schooltas.Hoewel ik me nog steeds afvraag waar om li zo laat bent, met het uitsteken van die vlag." „Te laat?", zeg ik.We zijn eigenlijk nog een dag te vroeg. Ons zoontje gaat pas morgen voor het eerst naar groep één van de basisschool. De voormalige voorzitter van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden NEWT GING RICH is vrijdag tijdens een besloten ceremo nie in het huwelijk getreden met de 34-jari- vnselijk ge Callista Bisek. Bisek was vroeger zaam als administratief medewerkster Congres. Voor de 57-jarige Gingrich is oi zijn derde huwelijk; voor Bisek haaree Het lot van de bemanning van de Russ ti duikboot Koersk heeft de Duitser HEM 'ii HANKE niet afgeschrikt om zonder zuu 'e apparaat naar 112 meter diepte te durt >r De 38-jarige man vestigde zaterdag in w Zwitsers meer een wereldrecord in het heten no-lipiitduiken. Hanke was vera met 25 kilogram. Op 112 meter aange P men vulde de duiker een ballon met lu die hem terug naar het wateroppervlak k bracht. Hij bleef vier minuten en 22sl den onder water. De RealityRun in Berlijn, de eerste viri je premiejacht waaraan iedereen via intfl ut kan deelnemen, gaat door. Even dreigd la voortijdige beëindiging van het spel of> de Amsterdamse sportleraar 'ROGER' als prooi fungeert, zich niet aan de spe gels heeft gehouden. Via www.reality" lu .com hebben de deelnemers echter b« 'a dat Roger niet gediskwalificeerd moet pi den en mag blijven 'doorrennen'. De Amerikaanse zangeres WHITNEY HOUSTON werpt zich op als voor vechtster van de zwarte gemeenschap in haar land. Met een verwacht budget van liefst een mil jard dollar wil ze de komende tien jaar films produceren die de 'volwassen kant' van zwarte acteerta lenten moeten to nen. Het Britse showbizzpersbureau WENN meldt dat Houston genoeg heeft van films die 'zwarte entertainers presenteren als clowns om een blank publiek te vermaken met onbe schaafde kinderachtige grapjes'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2