Arsenal schuttert tegen Sunderland Zusjes Kadijk willen in Sydney niet de toerist uithangt Bij 'raadsel' mountainbiker past een gouden oplossing Sport Dufaux de sterkste in Zür Vliet Hard^ MAANDAG 21 AUGUSTUS 2000 Plan Perez voor schuldsanering Real madrid Voorzitter Florentino Perez wil de gigantische schul denlast van Real Madrid rigoureus saneren door het trainings complex van de club te verkopen aan de gemeente. Als het plan slaagt, is de Europese bekerhouder ineens uit de rode cijfers. Het voor projectontwikkelaars aantrekkelijke terrein 'Ciudad Deportivo' is 115.000 vierkante meter groot. Volgens Perez is de grond 775 miljoen gulden waard. Als het stadsbestuur toehapt is Real op slag uit de zorgen. De Koninklijke 'gaat gebukt' onder een schuldenlast van 590 miljoen. Perez wil een nieuwe trai ningsaccommodatie laten verrijzen naast het Madrileense jaar beursterrein. Hij schat de kosten daarvan op ruim 90 miljoen gulden, zodat er voor Real zelfs nog een aardige cent overblijft. Vier koplopers in België brussel Charleroi, Standard Luik. Lierse SK en Club Brugge zijn de koplopers in de Belgische eerste klasse. Alle vier de clubs wonnen dit weekeinde hun tweede competitiewedstrijd. Het meest overtuigde Charleroi, dat thuis met 5-0 won van hekken sluiter Harelbeke. Brogno maakte vier van de vijf Waalse doel punten. Standard was met 3-0 te sterk voor La Louvière. Lierse won het duel bij St. Truiden met 0-1. Club Brugge besliste de confrontatie met Moeskroen pas op het laatste moment. Ver mant scoorde drie minuten voor tijd de beslissende 1-2. Ander- lecht, dat vorige week het nieuwe seizoen magertjes inzette met 0-0 bij St. Truiden, kwam zaterdag tegen Westerlo met moeite tot winst. Redondo is de beste volgens de UEFA madrid De Europese voet balbond heeft Fernando Re dondo uitgeroepen tot de beste speler van de Cham pions League 1999-2000. Het Spaanse blad As onthulde dat zaterdag al. hoewel de UEFA de uitverkiezing van de Argentijnse middenvelder pas op 24 augustus bekend zal maken. Real Madrid ver kocht Redondo onlangs aan AC Milan. Hij werd gekozen door een jury van 42 trai ners, die afgelopen seizoen met hun club meededen in de Champions League of het toernooi om de UEFA-beker. Zij vonden Redondo's ploeg genoot Raul de beste aanval ler. foto reuters Romario moet Brazilië redden Rio de Janeiro Romario is terug in de Braziliaanse voetbalselec tie. De ex-PSV'er moet de nationale ploeg weer tot scoren bren gen in de Zuid-Amerikaanse kwalificaties voor het WK. Romario is inmiddels 34 en speelt voor Vasco da Gama. De eerstvolgende wedstrijd van Brazilië is op 3 september tegen Bolivia. Bonds coach Luxemburgo stelde Romario vorige week zwaar teleur met de mededeling voor de olympische ploeg geen enkele spe ler op te stellen die ouder is dan 23 jaar. Toch reageerde hij po sitief op zijn selectie voor de A-ploeg, die onlangs met 3-0 van Chili verloor. Met drie zeges, twee gelijke spelen en twee neder lagen staat Brazilië op de vierde plaats met vijf punten achter stand op leider Argentinië. Felle kritiek Roux op EU-plan parijs Guy Roux, de nestor van het Franse trainersgilde, heeft felle kritiek geuit op het EU-voornemen om het huidige trans fersysteem af te schaffen. Roux zei dat afschaffing van het sys teem vooral de clubs schaadt die inkomsten halen uit het oplei den en doorverkopen van jonge, talentvolle spelers. Het plan van de Europese autoriteiten bevoordeelt alleen de rijkste clubs. Roux leidde Auxerre de voorbije vier decennia in Frankrijk en Europa naar diverse successen. Hij is nu voorzitter van de Fran se trainersvereniging. O'Leary blijft voor 36 miljoen leeds David O'Leary van Leeds United is de best betaalde ma nager van Engeland. De 42-jarige voormalige verdediger van onder meer Arsenal, sinds oktober 1998 werkzaam op EUand Road, kwam met zijn voorzitter Peter Ridsdale een nieuw zesja rig contract overeen dat hem 36 miljoen gulden oplevert. ,,Met David is de toekomst van de club veiliggesteld verklaarde Ridsdale. O'Leary werd in de Engelse media genoemd als opvol ger van Alex Ferguson (Manchester United). Sturm Graz verliest stadsderby graz Sturm Graz heeft een slechte 'generale' voor het Cham- pions-Leagueduel tegen Feyenoord afgeleverd. De Oostenrijkse ploeg verloor zaterdagavond de 103de aflevering van de stads derby tegen Grazer AK met 2-0. Sturm speelde de hele tweede helft met tien man. Mamedov ontving kort voor de rust van EK- arbiter Benkö rood na een 'aanslag' op Standfest. In de 56ste minuut kwam Sturm op achterstand door een kopbal van de Kroaat Pamic. Acht minuten later schoot dezelfde speler op nieuw raak. Bart Brentjens klaar voor Sydney Hasselbaink scoort vanaf elf meter voor Chelsea Achttien minuten kreeg Dennis Bergkamp van zijn trainer Arsène Wenger om een dramatische seizoens start van Arsenal te voor komen. Net als zijn schut terende teamgenoten slaagde ook de Nederlan der er zaterdag niet in het doel van Sunderland te vinden. Ondanks de han denvol goede kansen, opende Arsenal met een nederlaag: 0-1. De irritatie bij de Gunners liep op bij het missen van alle kan sen. De Fransman Vieira kreeg in de laatste minuut rood wegens slaan. LONDEN ANP/RTR Titelverdediger Manchester United begon gisteren met een thuiszege van 2-0 op Newcastle United. De 67.477 toeschou wers op Old Trafford beteken den een record voor de Premier League, die in het seizoen 1992/1993 werd ingevoerd. Manchester breidde het stadion onlangs uit. Het eerste doel punt viel in de 21ste minuut, johnsen benutte de rebound na een doelpoging van Jaap Stam. Cole verdubbelde de score in de 69ste minuut. Jerrel Hasselbaink scoorde voor Chelsea, dat met 4-2 won van West Ham United. De spits lokte in de 31ste minuut een strafschop uit. Doelman Hislop bracht hem ten val. Hassel baink benutte de penalty zelf. Na de rust tekende Di Canio voor de gelijkmaker door De Goey te passeren. Een fraaie vrije trap van Zola en de eerste treffer van Stanic brachten Chelsea in veiligheid: 3-1. In de slotfase scoorden Kanoute (3-2) en Stanic voor de tweede keer (4-2). Sander Westerveld hield zijn doel schoon bij Liverpool, dat moeizaam (1-0) afrekende met Bradford City. Gerard Wiekens beleefde weinig plezier aan zijn debuut in de Premier League. De verdediger was basisspeler bij Manchester City, dat door Charlton met 4-0 werd afge- Standard - La Louviere 3-0, Cla Harelbeke 5-0, Antwerp FC - 0-1, Anderlecht - Westerlo 3—2, den - Lierse 0-1, Lokeren - Germin Gent - Mechelen 2-1, RC Genk 3-1, Moeskroen - Brugge 1-2. Stand aan kop: Charleroi 2-6 Lokeren Brugge 2-6 RC Genk Standard 2-6 Anderlecht Lierse 2-6 4-0, Bochum - Bayern Münche 1860 Munchen - Bremen 2-1, ching - Freiburg 1-1, FC Koln - Ei 4-1, Rostock - Schalke'04 0-4 Stand aan kop: Bayern M 2-6 Freiburg Schalke'04 2-6 1860 Münd Dortmund 2-6 Eerste speeldag: Chelsea - West t Coventry - Middlesbrough 1-3, Everton 2-0, Charlton - Manche 4-0, Tottenham - Ipswich 3-1, lh Bradford 1-0, Derby County - Sn ton 2-2, Sunderland - Arsenal 1- cester - Aston Villa 0-0, Manches ted- Newcastle 2-0. 1etz - Paris SG 1 - 0, Nantes - Ms 2, Lens - Toulouse 2 - 1, Troyes- - 0, Rennes - Strasbourg 3 - 0, ille 1 - 0, St.Etienne - Bordeau lonaco - Guingamp 1 - 0. Stand aan kop: ens 4-10 Lille lastia 4- 9 Paris SG lantes 4- 9 Sedan t.Etienne 4-8 Monaco p« Hearts - Celtic 2-4, Rangers - Duri 4-1, St. Mirren - Dundee 2-1, United* St Johnstone 1-2, Kilns Motherwell 3-2, Aberdeen 0-2. Stand aan kop: Hibernian 5-13 Kilmarnock Rangers 4-12 Johnstone Celtic 4-12 Aberdeen Mario Melchiot en Christian Panucci proberen namens Chelsea Paolo Di Canio van West Ham United af te stoppen. Op de achtergrond wacht doelman Ed de Goey de gebeurtenissen af. foto ap droogd. Martijn Reuser verloor als invaller met Ipswich met 3-1 bij Tottenham Hotspur. Duitsland Bayern München won de uit wedstrijd bij Vfl Bochum een voudig met 3-0. Doelman Rein van Duijnhoven (oud-MW) kon Bochum nog wel behoeden voor een grotere nederlaag te gen de Zuid-Duitse club. Hij stopte in de 40ste minuut een strafschop van Salihamidzic. Naast Bayern is Borussia Dort mund de enige ploeg die nog geen punten verspeelde. Kai- serslautern moest na de 1-0 thuisnederlaag van vorige week tegen Vfl Bochum opnieuw een verlies slikken. Dit keer waren de cijfers onthutsender in de uitwedstrijd tegen Vfl Wolfs burg: 4-0. Andrzej Juskowiak was de gevierde man bij Wolfs burg: hij scoorde drie doelpun ten. Hertha BSC was op dreef tegen HSV (4-0). Voor Hertha speelde Beinlich de hoofdrol met twee doelpunten en een assist bij de derde treffer. Vfb Stuttgart vierde zijn 500ste overwinning in de Bundesliga. Bayer Leverkusen, vorig seizoen twee keer de sterkste in de duels met Stuttgart, had zater dagavond diets in te brengen: 4-1. Frankrijk Lens heeft als eerste alleen de leiding genomen in de Franse competitie. De club versloeg in de vierde ronde Toulouse met 2-1 en staat met een totaal van tien punten nu één punt los van de naaste belagers Bastia en Nantes. Naast koploper Lens is alleen Saint-Etienne nog on geslagen. Dat won de thuiswed strijd van Bordeaux met 1-0. Onderaan de ranglijst werd Strasbourg dieper in de malaise gedrukt. De ploeg verloor met 3-0 de uitwedstrijd bij Rennes, dat daarmee zijn eerste over winning van het seizoen be haalde. Schotland Met vier zeges uit vier duels hebben alleen Glasgow Rangers en Celtic nog de maximale pun- tenscore in de Schotse compe titie. Landskampioen Rangers versloeg zaterdag Dunfermline met 4-1, met onder meer een treffer van Giovanni van Bronckhorst. Celtic won met 4- 2 op het terrein van Hearts. Bei de clubs moeten ondanks de twaalf punten Hibernian laten voorgaan. Die ploeg veroverde uit vijf duels een punt meer. Chris Sutton was de architect van de ruime zege van Celtic op Hearts. Sutton trof binnen een half uur twee keer doel. Henrik Larsson tekende voor de rust voor 3-0, maar miste ook een strafschop. Hearts maakte via Severin 3-1, maar zag even later Moravcik voor 4-1 zorgen. Juanjo tekende voor de eind stand van 4-2. Hibernian be hield de koppositie (met een wedstrijd meer gespeeld) door Aberdeen met 2-0 te verslaan. Zware blessi voor Emersc- AS Roma moet zijn Brazil aanwinst Emerson mi langdurig missen. De 24 nc middenvelder raakte een trainingspartijtje ernsL blesseerd aan de linkerknf heeft waarschijnlijk een band gescheurd. Als nad derzoek dat vermoeden tigt dan is Emerson zes ti maanden uitgeschakeld, kocht hem vorige maai lang onderhandelen vo miljoen gulden van Bund topper Leverkusen. Het in Italië begint op 1 oktotj n, SCHEVENINGEN EDWIN ALBLAS De nationale hockeyploegen voelen zich de ko ning te rijk met het speciaal voor hen aangelegde Sydney-veld in Amstelveen. De beachvolleybal- sters Debora en Rebekka Kadijk zijn al blij met het zand van Scheveningen. Het strand in de badplaats vertoont opvallend veel gelijkenissen met dat van Bondi Beach in Sydney. De zusjes vonden het daarom wat overdreven om ook nog eens honderden zakken zand uit Australië te la ten overvliegen. Bovendien worden de beachvolleybalsters uit Werkendam, die volgende week nog het EK in Bilbao spelen, niet getipt voor het goud. Maar Debora Schoon-Kadijk, gehinderd door een heupblessure (ontsteking), wenst zeker niet als toerist te worden afgeschilderd. Die associatie is in een sport, waarbij flitsende zonnebrillen wor den gedragen als het regent, namelijk snel ge maakt. De oudste van de twee zusjes, die gisteren sa men voor de vierde keer het Nederlands kampi oenschap wonnen, maakt in Sydney haar tweede Spelen mee. Vier jaar terug in Atlanta speelde ze nog met Lisette van de Ven, die gisteren in de fi nale van het NK aan de andere kant in het gezel schap verkeerde van Pauline Maurice en er onge nadig van langs kreeg (12-1, 12-2). Kadijk: „Ook Lisette en ik gingen toen niet als toerist, maar we wisten wel dat we van onze le vensdagen nooit van de Braziliaanse teams kon den winnen. Wij waren echte amateurs, zij pro fessionals. Nu met Rebekka is dat anders. Als wij de echte topteams onder druk kunnen zetten, is een verrassing niet uitgesloten." Veel hangt af van hoe de heup van Debora Ka dijk zich houdt. „Ik moet er mee leven en blij zijn dat we dit al hebben gehaald. Het nadeel is dat ik langzamer van een training herstel. Soms moet Rebekka maar met jongens trainen. Dan sla ik een beurt over." De blessure is hardnekkig en slechts na een cortisoneninjectie is de pijn te verdragen. „Dat heb ik voor de Spelen wel over. Daarna nemen we flink wat gas terug en laat ik de blessure op natuurlijke wijze genezen." Debora, op het zand en daarbuiten de strateeg van de twee, is geen zus die de baas speelt. „Ik wil Rebekka niets opleggen. Als ze in Sydney naar de openingsceremonie wil, houd ik haar niet te gen. Dat is heel leuk om mee te maken, maar ik ga zeker niet. Je moet wel zes uur op je benen staan. Dat is in mijn toestand niet aan te raden." Rebekka heeft haar beslissing al genomen. Ze gaat niet alleen. „Bovendien moeten we de vol gende dag waarschijnlijk al onze eerste wedstrijd spelen." Loting en weersomstandigheden zijn factoren die Nederlands succes in een vroeg stadium in de weg kunnen staan, geeft de jongste Kadijk eer lijk toe. „Vroeger kon het me niet heet genoeg zijn", zegt Debora Kadijk. „Want wij waren bijna altijd in een betere conditie en konden tegen standers stuk spelen. Maar je speelt daar één wedstrijd op een dag en zelf ben ik met die heup natuurlijk ook niet op mijn best." De wind zal op Bondi Beach zijn gez laten gelden. Rebekka: „Het zand is vergt met dat in Scheveningen, alleen waait het harder. We hebben ons laten vertellen weer in september onvoorspelbaar is." Debora Kadijk is niet bang dat haar jongi zich laten overdonderen door de impact! Z( Spelen. „Ze moet het als een gewoon to beschouwen. In Atlanta kwam ze me opzr Ze weet hoe een olympisch dorp eruitziet" Zelf is Rebekka er niet helemaal gem „Het is toch een droom die werkelijkheid Ik moet er maar niet te veel bij stilstaan wa lemaal op me afkomt." De ontboezeming die dan nog volgt, vol evenwel weinig goeds. „Vanochtend zei I „e tegen mij dat ze een gezonde spanning voi voelde helemaal niets. Maar tien minute jj, viel ik bijna van mijn graatje. Toch de spa f hè. Ja, wat moet dat in Sydney dan wel nie f den..." ZURICH ANP RHENEN EDWARD SWIER Bart Brentjens liet zijn toehoor ders het raadseltje zelf afma ken. „Als je derde wordt op het WK en de zilveren plak pakt tij dens het EK, welke plek resteert er dan nog voor Sydney?" De olympisch kampioen van Atlanta 1996 is, na een inzin king nu twee jaar geleden, lang zaam maar zeker helemaal te rug. Als niemand anders weet de 31-jarige Limburger wat er nodig is om olympisch te oog sten. 'Vul het maar vast in', leek Brentjens gisteravond na het EK in Rhenen te willen zeggen. Hij zit vol zelfvertrouwen, lijkt niet bang voor de favorie- tenrol en wil zich ten opzichte van zijn landgenoteh Patrick Tolhoek (zesde in Rhenen) en Bas van Dooren (elfde) graag profileren. Zodat ze straks in Sydney niet om hem heen kun nen, ze hem aan de 'onderhan delingstafel' niet tot een rol in de marge kunnen veroordelen. Het zal de wijze les zijn die Brentjens geleerd heeft van zijn nieuwe coach. Peter Mueller. Vandaar ook dat Brentjens niet repte over een tussendoor tje als hij het had over de Euro pese titelstrijd in recreatiege bied Kwintelooijen, waar zijn Belgische collega Filip Meir- haeghe won. En iri de tweede Belg Roel Paulissen, achter Brentjens, de bronzen medail lewinnaar kreeg. Brentjens zocht - en vond - juist in eigen land naar de be vestiging dat het, op weg naar de Spelen, wel goed zit. De cou reur uit Schaijk denkt dat een goed resultaat in Rhenen veel zegt over de komende confron tatie in Sydney. „Hier heb je weliswaar vooral zand, en daar is het van dat harde, rode gra vel. Maar de beklimmingen zijn vergelijkbaar. Explosiviteit is vereist, de kunst van het draai en en keren moet je ook mach tig zijn. De verschillen zullen, net als hier, klein zijn in Syd ney. En de mannen die hier vandaag vooraan reden, kun je ook voor de Spelen bij de beste noteren." Dat er nog iemand voor hem zat, 'slechts' zilver restte, deer de niet. „Filip is een ploegmaat van mij. Toen hij drie ronden voor het einde wegsprong en Dominique Arnould direct ach terliet, heb ik net even te lang getwijfeld. Te nadrukkelijk aan de teambelangen gedacht. Al denk ik trouwens ook dat Filip me sowieso geklopt had. Hij maakte op mij de beste indruk. Over mijn eigen vorm kan ik kort zijn. Goed, maar gelukkig nog niet optimaal. Dat kan en mag nog niet. Vorige week heb ik een vierdaagse wegwedstrijd in Frankrijk gereden, dat voelde ik nog in de benen." Brentjens was verbaasd ge weest over de gretigheid van het peloton. „Normaal gespro ken moet je wel snel starten, maar is het geen gedrang. Nu ging iedereen als een wilde te keer. Meestal gaat het best wel sportief, nu was het echt knok ken voor een plekje voorin. Het, leek wel oorlog. Ook daaraan proefde je dat velen dit op weg naar de Spelen als een serieuze test beschouwden." Gaf Brentjens in Rhenen n8g enigszins de voorkeur aan ploegbelangen, Down Under zal dat anders zijn. Niet in de laatste plaats omdat hij weg moet bij zijn sponsor Speciali zed. „Daar snap je toch niets van? verbaasde hij zich. .Als ik nu niks zou presteren..." Het landsbelang in Sydney zal zwaarder tellen, het eigenbe lang misschien wel nog meer. Daarin staat Brentjens overi- Laurent Dufaux was jaren de man van de kleinere wielerron den. Gisteren bracht de renner uit de Saecoploeg zijn Zwitserse landgenoten in extase door het Kampioenschap van Zürich, de achtste wedstrijd uit de cyclus van de wereldbeker, te winnen. De 31-jarige Zwitser bleef in de sprint van drie Jan Ullrich net de baas. Francesco Casagrande was na 248 kilometer in de ver zengende hitte veruit de minste van de kleine kopgroep. De leiding in de wereldbe kerstand blijft met grote afstand in handen van de Duitser Erik Zabel. Het drietal was twaalf kilome ter voor de streep uit een ze venkoppige kopgroep ontsnapt. Nederlanders zaten daar niet meer bij. Erik Dekker, vorige week nog winnaar in San Se bastian, stapte af. Alleen Mare Lotz en Michael Boogerd reden de koers uit in de achte uit. Dufaux bleef in de sprint lange tijd in het v Ullrich hangen. Op de ter passeerde hij de Duit jj zijn tiende profjaar was reet zijn mooiste zege eendagswedstrijd. schitterde tussen 1991 e vooral in kleine etappek als de Midi Libre, de Dai Libéré, de Route du Sud Ronde van Romandië. 1 de in 1996 zijn beste jat Tour (vierde in het eint ment plus etappewinst) Ronde van Spanje (tv y* Toen reed hij bij Festina 1998 zwaar voor schut ,n Ronde van Frankrijk. Df je werd, met Dufaux, uit de gezet, nadat bleek dat mi aa nen de ploeg veel me nc rommelde. De Zwitser] dopegebruik snel toe en er vanaf met een schorsi een halfjaar. Advies Incasso gens niet alleen. Ook Bas van Dooren, die zich vooral op de WB-finale in Lausanne richt omdat hij de wereldbeker nog kan winnen, sprak gisteren woorden van gelijke strekking. „In een eerste gesprek hebben we al de intentie uitgesproken in Sydney niet tegen elkaar te rijden. Uiteindelijk zal het er wel op uitdraaien dat we wel voor onszelf rijden, maar niet tegen elkaar. Dat klinkt mis schien tegenstrijdig, maar in een individuele sport als moun- tainbiken kan je daarmee wel uit de voeten. Het eigenbelang staat voorop, dan het landsbe lang en dan het ploegbelang. Waarbij je ervoor waakt dat je elkaar zo dwarszit dat daardoor iemand van elders op de wereld het goud pakt. Al te uitgebreide strijdplannen bedenken heeft geen zin. Lek in de eerste ronde en alles kan de prullenbak in." De derde Sydney-ganger, Pa trick Tolhoek werd zesde, na een voor zijn doen opvallend sterke openingsfase. Gerechtsdeurwaarde Partners in financieel behee en juridische ondersteuning Schuttersveld 9 Postbus 953 2300 AZ Lelden Tel(071) 568 56! Fax: (071)52251! E-mail: vliet.hardy@plane' Rhenen de bevestiging dat het met zijn vorm goed zit. foto gpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20