Leidsch Dagblad Alle opvarenden Koersk dood Origineel duo! Vrouw komt om na val van rijtuig Voor het eerst naar school 'Plannen Swissair voor samenwerking met BA' Vredesmonument: zestien glasplaten vernield PvdA wil aanscherping wet rond kinderporno 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD IANDAG 21 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 li knappe ndeling langs elderige dse hofjes 13 Protest tegen opheffing ligplaatsen Leidsche Vaart 15 Liefhebbers laven zich op Internationale Biermarkt "-)e Graafschap bezorgt PSV C valse start van competitie 20 Zusjes Kadijk willen in Sydney niet de toerist uithangen 21 Eerste zege Leiderdorper Van der Ko in wieler! VRAGEN lemiebrand in ven Antwerpen Ie haven van Antwerpen is het eind van de ochtend nd uitgebroken bij een pe- hemisch bedrijf. Er drijft rookwolk over de stad in rdelijke richting. De wolk niet giftig zou zijn, maar «menden is gevraagd hun ien en deuren gesloten te den. De burgemeester het rampenplan in wer- gesteld. Er zou gevaar be- n voor explosies. loot overlijdt lens vlucht piloot van de Amerikaan luchtvaartmaatschappij ihwest is gisteren achter tuurknuppel van een DC- ezweken aan een hartaan- Het toestel was uit Los An- vertrokken met bestem- Minneapolis. De overige piloten grepen onmid- jk in. Zij vlogen het toestel en zonder problemen zijn eindbestemming, ens een Northwest- rdvoerder worden stan- d drie piloten ingezet voor hten met een DC-10. rtproblemen imer-leider Cambodjaanse Rode-Kh- eider Ta Mok, bijgenaamd rolijke Slachter, heeft het open weekeinde twee aanvallen gehad. De 72-ja- Ta Mok maakt het inmid- goed, aldus een woord- der van het militaire hof hem gevangen houdt. Ta leidde in de jaren 1975- e Rode-Khmertroepen die lambodja bloedige zuive- in doorvoerden. nny verdronken, iiantha in leven iy en Samantha, de twee eren die de afgelopen werden vermist, zijn ge len. De 2-jarige Danny verdronken in een vijver )ij de plaats waar hij voor aatst werd gezien; de 11- Samantha zegt te zijn oerd door een andere zi erfamilie. De politie ge- het verhaal van haar en familie echter niet. :un voor hardere ipak wegpiraten Tweede Kamer voelt wel het plan van drie hoogle- om bepaalde verkeers- treders harder aan te pak- Wie te hard rijdt in een mijk, moet een hogere krijgen dan wie te hard op de snelweg, vinden ze. ia 3 :er klachten r nieuw huis aantal klachten over wbouwwoningen neemt ns de Vereniging Eigen steeds meer toe. Niet al- worden de huizen vaak te •pgeleverd, ook het aantal ïstateerde gebreken lag gemiddeld 28 vijf hoger in 1998. De aannemers ook minder vlot met het el daarvan en uiteindelijk de koper met gemiddeld vijf gebreken zitten. NDAAG 22 PAGINA'S inland 3 iland 5 ur en Kunst 16 >mie 6,7 >f en Samenleving 12 rek van de Dag 2 ndheid 8 V11,13,15 L 17 t/m 71 •sieprogramma's 9 .8,12 Russische atoomonderzeeër staat volgens Noren vol water Alle bemanningsleden van de gezonken Russische atoomonderzeeër Koersk zijn omgekomen. De duikboot staat vol water. Dat heeft een woordvoerder van de Noorse strijdkrachten vandaag rond het middaguur meegedeeld nadat duikers de boot hadden geïnspec teerd. moermansk frank henórickx correspondent Noorse reddingswerkers waren er vanochtend in geslaagd het beschadigde ontsnappingsluik van de Koersk te openen. Ze troffen een met water gevulde ruimte aan. De Noren wisten het luik van de onderzeeër te openen met behulp van een hijskraan die is gemonteerd op het Noorse schip Pionier. On der het geopende luik bevindt zich een met water gevulde ruimte die door een tweede luik wordt afgesloten. Gisteren werd verondersteld dat zich een man in de sluis zou bevinden, maar dat bleek niet het geval. In de loop van vanochtend hebben de Noorse specialisten het inwendige van de duikboot geïnspecteerd, al was vanmid dag nog niet bekend hoe ze dat precies hebben gedaan. De No ren richtten zich op de compar timenten acht en negen van de Koersk. Als er nog zeelui in le ven zouden zijn, zo werd gere deneerd, dan zouden die zich in een van deze twee comparti menten moeten bevinden. Naar aanleiding van de inspectie maakte de woordvoerder van de Noorse strijdkrachten be kend dat er geen hoop meer kan worden gekoesterd. De diepzeeduikers stelden vanoch tend vast dat de hele Koersk is volgelopen met water. Eerder vanochtend werd al bekend dat de Britse reddings capsule LR5 niet zou worden ingezet. Zowel Russische als westerse redders waren tot de conclusie gekomen dat het ge bruik van de capsule 'niet effec tief zou zijn. In Rusland is de indruk ont staan dat pas echt actie is on dernomen vanaf het moment dat de Noren zaterdag ter plek ke waren gearriveerd. Rusland bleek niet over gekwalificeerde duikers te beschikken waardoor het volledig moest leunen op de hulp van het buurland. De kri tiek op de autoriteiten, die bui tenlandse hulp een week lang hebben geweerd, neemt in he vigheid toe. Nu vast staat dat er geen overlevenden meer zijn, zullen de werkzaamheden op de Ba- rentsz Zee zich toespitsen op de vraag naar de oorzaak van de catastrofe. Onderzoek wijst er vooralsnog op dat de Koersk na een explosie met grote snelheid naar de zeebodem is gezakt. Vervolgens zou er nog een veel zwaardere explosie hebben plaatsgevonden van torpedo's aan boord. Het vaartuig raakte daarbij ernstig beschadigd. Pagina 5: 'Uit de Koersk ko men alleen nog maar lijken' ALPHEN AAN DEN RUN leiden Net als veel vierjarigen in de regio, ging Pim Verwey vanmorgen voor het eerst naar de basisschool. Na een stevig ontbijt klom hij bij zijn moeder achterop de fiets om, na een kleine omweg langs het kinderdag verblijf van zusje Femke, iets te vroeg op het school plein van de Morskring in Leiden aan te komen. „Hij wilde direct naar binnen", zegt zijn moeder. Marjolein Verwey, tevreden. „Het ging allemaal prima. Ik was zelf zenuwachtiger dan Pim." Juffrouw Helène Lefeber nam even de tijd voor een praatje met Pim en zijn moeder. Maar na het kringgesprek moest er dan toch afscheid worden genomen. Gehuild werd er niet, Pim zat al snel achter zijn tafeltje te plakken. Natuurlijk vergezeld van knuffel Jasper. Die was vanmorgen nog even belangrij ker dan zijn klasgenootjes. foto's henk bouwman naar de voordelen van een sa mengaan met BA. De conclusie zou zijn dat de Zwitsers een 'sterkere partner' zijn voor de Britse luchtvaartmaatschappij dan de Nederlanders. Swissair werkt met Sabena onder de pa raplu Qualiflyer met Delta Airli nes en American Airlines. De positie van Swissair binnen de ze alliantie is echter nog ondui delijk. Overigens heeft KLM in het recente verleden geprobeerd een verregaande samenwerking met Swissair aan te knopen. De besprekingen liepen echter op niets uit. leiden caroline van overbeeke amstelveen pieter van hove De Zwitserse luchtvaartmaat schappij Swissair overweegt een samenwerkingsverband -aan te gaan met de Britse bran chegenoot British Airways. De plannen zouden de huidige fu siebesprekingen tussen de KLM en BA kunnen frustreren. Dat meldt de Britse Mail on Sun day. Zowel een woordvoerder van Swissair als KLM noemde de beweringen in het zondagsblad vanochtend 'louter speculaties'. Volgens de krant heeft Swiss air een studie laten verrichten Een treurig record van zestien kapotte glasplaten. Die balans kon worden opgemaakt na een weekeinde waarin het Vredesmonu ment aan de Garenmarkt in Leiden opnieuw zwaar beschadigd is. Een enkele baksteen die halverwege in het gehavende monument is blijven steken, geeft aan op welke wijze de blauw gekleurde pla ten zijn stukgeslagen. Rondom het werk van de Bredase kunstenaar P. Stulemeijer slingeren bierblikjes en liggen glassplinters. Het Vredesmonument Jacht spoelt aan zonder schipper ZANDVOORT PAULINE V De grootscheepse zoekactie naar een verdwenen schipper voor de kust van Zandvoort is de afgelopen nacht om twee uur gestaakt. De man is gisteren aan het einde van de middag nog gezien op een jacht genaamd Phantom Light, dat tegen half acht strandde bij Zandvoort. De Zandvoortse Reddingsbrigade alarmeerde de Kustwacht in IJmuiden. Vervolgens is met elf boten en twee helikopters naar de schipper gezocht. Dat heeft niets opgeleverd. Het schip is eerder gestolen in Scheveningen. De Kustwacht besloot van Wijk aan Zee tot Hoek van Hol land de KNRM in te schakelen. De marine en de politie zoch ten met helikopters. Daarnaast hebben reddingsbrigades in de verschillende kustplaatsen geholpen. Set a 2 Levi' t-shirts keuze uit diverse maten en kleuren Waar haal je de energie vandaan? £tos HET WOORD IS AAN Gloria Hunniford Koop een goed bed en een goed paar schoenen. Een van de twee heb je altijd in gebruik. saskia buitelaar Een 40-jarige Alphense is gister middag overleden na een val van de bok van een rijtuig. Dat gebeurde nadat het paard dat de wagen trok, op hol sloeg. De vrouw reed rond 15.30 uur met een 42-jarige man op het Wete ringpad achter Kerk en Zanen. Tijdens de rit schoot één van de twee bomen (de palen tussen het paard en de wagen) los en raakte het dier. Dat sloeg in pa niek op hol. De man probeerde tevergeefs het paard in be dwang te krijgen door van de wagen af te springen en aan de teugels te hangen. De vrouw wilde zichzelf in veiligheid brengen en sprong van de rij dende wagen. Daarbij viel zij met haar hoofd op het wegdek. In het LUMC overleed zij aan haar verwondingen. Een 52-jarige motorrijder uit Langeraar is vrijdag veron gelukt op de Herenweg in Lei- muiden. De man reed in de richting van Kudelstaart toen hij vanuit de tegengestelde richting een auto op zich zag afkomen. De bestuurder van die wagen, een 23-jarige Noordwijker, haalde diverse au to's in en zag daarbij volgens de politie de motorrijder over het hoofd. Acht kinderen verongelukt bij busongeval WENEN DPA-Rtr-AFP Een busongeluk in Oostenrijk heeft de afgelopen nacht zeker acht Duitse kinderen het leven gekost. Dat meldt de Oosten rijkse staatstelevisie. De slacht offers zijn vier jongens en vier meisjes. Zeker 21 jongeren raakten gewond. Eén van hen verkeert in levensgevaar. Het ongeval gebeurde op de snel weg Al bij de plaats Melk, bijna honderd kilometer ten westen van Wenen. De dubbeldekkerbus kwam hij in botsing met een vracht wagen. De chauffeur van de truck heeft volgens de politie vermoedelijk te hard gereden. De bovenverdieping van de bus werd door de met stenen bela den vrachtwagen opengereten. Kort daarop botste een tweede truck op beide voertuigen. Op die plaats werd aan de weg ge werkt. In de bus zaten meer dan zestig jongeren uit diverse Zuid-Duitse steden. Ze waren op weg naar Hongarije voor een vakantie. ziet er vervallen uit. Voorbijgangers lopen het risico zich te snijden aan het gebroken glas. De meeste stukgeslagen glasplaten bevin den zich aan de onderkant van het monument. Wethouder Pechtold (cultuur) heeft aangekondigd tot volgend voorjaar te willen wachten met het nemen van een besluit over de toekomst van het Vredesmonument. Tot die tijd worden de kapot te panelen steeds vervangen door nieuwe. De gemeente heeft sinds 1992 vele tienduizenden guldens uitgegeven aan het onder houd en herstel van het kwetsbare kunstwerk. Vooral de laatste .weken wordt het monument zeer frequent vernield. den haag anpgenstelsel moet komen. „Men sen die zo'n verzameling heb- Kinderpornoverzamelingen die ben, moeten die voorleggen voor wetenschappelijke doel- aan het openbaar ministerie einden worden aangelegd, om vervolgens een vergunning moeten worden ondergebracht te krijgen." één instituut. Zo kan worden Wetenschappelijke verzame- voorkomen dat pedofielen on- lingen moeten bij één instituut der het mom van wetenschap worden ondergebracht om te kinderporno kunnen verzame- voorkomen dat ook van deze len, vindt de PvdA. Het Haar- uitzondering misbruik wordt lemse PvdA-Kamerlid Barth zei gemaakt, meent Barth. Het vandaag voor de radio dat ze de voorstel van de PvdA komt op wet op dit punt wil aanscher- het moment dat justitie onder pen. zoek doet naar twee grote parti- Het bezit van kinderporno is culiere verzamelingen kinder- in Nederland strafbaar. Er zijn porno: die van de overleden drie uitzonderingen: het heb- Overveense PvdA-senator ben van kinderporno voor we- Brongersma en die van de Rot- tenschappelijk, therapeutisch terdamse psycholoog Bernard, of educatief gebruik is wel toe gestaan. Barth vindt dat er voor Pagina 2: Commentaar therapeutische en educatieve Pagina 3: Kinderporno onder verzamelingen een vergunnin- gebracht in stichtingen Kr/21- 12723° 13725° 20% 10% 10% ÏSSSSS? 50% 60% 60% Gedeelte ijskap Noordpool weg LONDEN ANP Een deel van de ijskap op de Noordpool is gesmolten Een Amerikaanse wetenschapper trof deze maand in het gebied een stuk open zee aan. Zoiets is de afgelopen vijftig miljoen jaar niet voorgekomen, menen des kundigen. Wetenschapper John McCar thy heeft tegenover de New York Times verklaard dat hij volledig was verrast door wat hij zag. Aan boord van een Rus sische ijsbreker baande hij zich een weg door een dun laagje ijs. Op een gegeven moment kon er gewoon worden gevaren en was er helemaal geen ijs meer. Pas tien kilometer verderop was het ijs weer zo dik dat erop kon worden gelopen. Sommige wetenschappers wijzen er op dat het ijs in pool gebieden wel vaker in beweging is en dat daardoor openingen ontstaan. Wel is iedereen het erover eens dat de ijskap van de Noordpool de afgelopen vijftig jaar met bijna veertig procent is geslonken. Er zijn zelfs onheils profeten die verwachten dat er aan het eind van de 21ste eeuw helemaal geen ijs meer zal zijn. Milieuorganisaties brengen de verdwijning van het ijs in verband met opwarming van de aarde. Om die reden dringen ze aan op een strengere controle op de uitstoot van schadelijke stoffen in de atmosfeer. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch®Dagblad I I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: I I 400114 i vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1