randweer lenkt aan ïén korps Rennenvliegen, duiken, vallen en weer opstaan Duin Bollenstreek Katwijk: meer controle afvalscheiding fassenheims drankfestijn vooral een sociaal evenement lAANDAG 21 AUGUSTUS 2000 Mishandeling op het strand MOORDWUKEen jongen van dertien jaar uit Lisse kreeg gister middag op het strand bij Langevelderslag klappen en schoppen. Hij had ruzie gekregen nadat hij een bal niet terugkreeg. De po litie heeft een 14-jarige Haarlemmer aangehouden. Het slacht offer hield aan de vechtpartij hoofdpijn en misselijkheid over en is door de huisarts behandeld. &uto rijdt door na aanrijding iiinsburg Een 38-jarige fietser uit Rijnsburg is zaterdag aange- eden door een onbekende automobilist. Bij het linksafslaan ianaf de Rembrandtsingel richting Kleipettenlaan werd de man geraakt door een auto, die echter met dezelfde snelheid door eed. De fietser liep een gezwollen arm en schaafwonden op. Politie smoort ruzie op straat iiinsburg Toen de politie vrijdagnacht rond half één op de iofweide in Rijnsburg kwam omdat daar met fietsen zou zijn gegooid, trof zij zo'n veertig mensen op straat aan. Een 17-jarige ongen lag met een gat in het hoofd op de grond en is per am- mlance naar het LUMC gebracht. Hij wilde geen aangifte doen. [odra het op straat weer rustig was, vertrokken de vier agenten. lassenheimer krijgt klappen [assenheim Een 27-jarige Sassenheimer kreeg zaterdagnacht bij Ie Passage in zijn woonplaats klappen van vijf mannen. De nan werd eerst aangesproken door een vrouwelijke kennis die erugkwam op een eerdere ruzie. Vervolgens sloegen de man- len in haar gezelschap hem. Een vriend van het slachtoffer ivervveegt aangifte van bedreiging te doen. Hij kreeg te horen lat hij klappen zou krijgen als hij zich in de ruzie zou mengen, let slachtoffer liep een gezwollen jukbeen op. Team Luyten, de Bikkelientjes en de Hoopjes beste survivalaars atwijk: fusie met Rijnsburg en Valkenburg Katwijkse brandweer denkt aan een fusie met de irpsen van Rijnsburg en Valkenburg. Katwijk zoekt al Bliige tijd naar een geschikte plaats voor een nieuwe ka- 3 me. Het wil daarnaast, zoals alle brandweerkorpsen in land, meer gaan samenwerken met de buurgemeen- i. Uiteindelijk, zo staat in het beleidsplan van de Kat- jkse brandweer, is het doel om de drie gemeenten nuit één centraal gelegen kazerne te gaan bestrijken. Émmandant J. Kuijpers sluit ook niet uit dat er dan een brugleuning te werken, roepskorps komt. fwuk'job de kruiff Katwijkse commandant be drukt dat de mogelijke fusie chts een onderdeel is van plan om het functioneren verbeteren. „De Katwijkse indweer moet zich op een ntal terreinen versterken. Een useerde brandweer is op niet het doel. En de colle en bestuurders van de ge- tenten moeten het ook wil- ién van de problemen die de indweer in Katwijk heeft, is achterstand in het afgeven vergunningen. In het he ilsplan, waar de politiek zich maand pas over buigt, irdt voorgesteld daarvoor één nand extra aan te nemen. In toekomst moet blijken of er Uicht nog meer mensen no- zijn om alle vergunningen plannen te blijven beoorde- en controleren. )ok de werving van vrijwilli- s baart de brandweer zor- Dat probleem speelt in het land. Zelfs in Katwijk heb- de mensen veel vrije tijd, ar hebben ze ook geleerd Hl die anders in te vullen, al- Kuijpers. Het dorp behoort endien tot de grotere ge enten met een vrijwillig ps. De Katwijkse brandweer it zo'n 350 keer per jaar uit. t is een grote belasting voor vrijwilligers en hun werkge vers. Een extra probleem is dat er weinig mensen werken rond de plek van de huidige kazerne aan de Prins Hendrikkade. Wie op bedrijventerrein 't Heen werkt, is tien tot vijftien minu ten onderweg naar de kazerne, en dat is te lang. Bij de zoek tocht naar een nieuwe locatie wordt dan ook goed gekeken of er voldoende potentiële vrijwil ligers in de buurt wonen en werken, zegt Kuijpers. .Een andere mogelijkheid voor de toekomst is een gedeel telijk beroepskorps. Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg heb ben samen acht betaalde krachten. De stap is volgens Kuijpers niet zo groot naar tien tot twaalf, het aantal beroeps krachten dat nodig is om het hele jaar overdag een volledige uitrukploeg paraat te hebben. Hij denkt dan 's avonds en 's nachts nog op vrijwilligers te draaien die eventueel een pi ketvergoeding krijgen. Dat is een mengvorm die ook elders in het land wel voorkomt. Het is, herhaalt Kuijpers, alle maal nog toekomstmuziek. Eerst moet het Katwijkse ge meentebestuur 25.000 gulden uittrekken voor onderzoek naar een locatie voor de nieuwe ka zerne. In dat onderzoek wordt, als het aan Kuijpers ligt, nog met twee scenario's rekening gehouden: een Katwijks en een gezamenlijk brandweerkorps. KATWIJK MARUKE DEN HOLLANDER „Hartstikke zwaar, ja, dat kun je wel zeggen", hijgt de 14-jarige Rob van der Marei uit Katwijk als hij uit het wa ter klimt bij de Roskambrug. Het was de bedoeling geweest dat hij via een van oever tot oever gespannen touw de Oude Rijn was overgestoken. Hij beheerste de techniek van de catcrawl echter onvoldoende en hing al na een paar meter aan handen en voeten on dersteboven aan het touw. En - zoals het overigens vrijwel de meeste deelnemers verging - Rob werd moe en moest loslaten. Het on vrijwillig opgelopen natte pak vindt hij niet erg. „Ben ik meteen weer een beetje schoon", grijnst hij. „Ik zat on der de blubber en de bagger van die modderpoel waar we doorheen moes ten in de duinen." Het was rennen, springen, vliegen, duiken, vallen en weer opstaan en vooral bikkelen geblazen in Katwijk aan den Rijn, waar zaterdag 240 spor- tievelingen, verdeeld over 70 teams, zich waagden aan de survivalrun. Or ganisator de oranjevereniging had er drie dagen over gedaan om een par cours uit te zetten (12 kilometer voor de 16-plussers en bijna 7 voor de jon kies) vol met uitdagende 'rottigheid- jes', zoals schuttingen waar overheen geklauterd moest worden, grote en ui teraard onhandig te hanteren boom stammen die over een lengte van vier kilometer meegesleept moesten wor den, klimnetten om de handigheid en het klimvermogen te testen en met zandzakken verzwaarde brancards waar een aardig eindje mee afgelegd diende te worden, uiteraard zonder de zakken te verliezen. Tijgeren, banden lopen, powerbas- ketbal, een zeephelling beklimmen, het ene obstakel was nog niet beslecht, of het andere doemde alweer op. Wa ter speelde ook een grote rol. Het evenwicht werd getest op de slap han gende touwbruggen over de sloot bij de J. v.d. Perkstraat en absoluut spec taculair was de over het water bij de Sandtlaan-brug gespannen tokkel- baan. „Hoe kunnen ze het bedenken, twee van die zware onderdelen zo vlak na elkaar", klaagt een deelneemster die net het water onder de brug bij de Rijnstraat is uitgeklommen, door zich via een klimnet omhoog en over de Iets verderop wacht de tokkelbaan. Terwijl grote drukte op de Sandtlaan, naderende politiemotoren en een draaiorgel de komst van het Rijnsburg- se bloemencorso aankondigen en in de verte het oorverdovende getoeter van de Truckrun wegsterft, blijft ze wachten op haar drie teamgenoten die moeite lijken te hebben met het net. De survivalrun is voor teams van pad en vergeten in hun haast bijna hun vierde maatje, die nog op het startplateau naar beneden staat te tu ren en te aarzelen. „Ze heeft hoogte vrees", weet iemand. Het duurt even, maar dan. hoogtevrees of niet, waagt ze ineens de sprong. Onder applaus zwiert ze naar beneden. De dappere krijgt links en rechts schouderklopjes voor de getoonde moed. Rob van der Marei geniet ondertus sen even van een gedwongen pauze en van een glaasje water. Twee team- genootjes van hem hangen nog aan het catcrawltouw. „De vierde is ge wond geraakt aan zijn enkel. Hij moest met de ambulance mee naar het zie kenhuis. Maar gelukkig is het niet ern stig. Alleen maar een vleeswond, door een stuk glas. Maar ja, nou zijn we nog maar met z'n drieën. We zullen dus wel gediskwalificeerd worden", doem- denkt hij. „Maar we gaan door, hoor." Het doorzettingsvermogen siert de jongens, vindt de jury en de pechvo gels blijven dan ook gewoon in de einduitslag gehandhaafd. De grote overwinningsbokaal is uiteindelijk voor Luyten Triatlon Groep uit Katwijk aan den Rijn. Bij de jeugd zijn het de Hoopjes, eveneens uit de thuisplaats, die zich de beste mogen noemen. In de damescategorie eisen de Bikkeli entjes uit Katwijk aan Zee de hoogste eer voor zich op. vier leden. De teamleden moeten alle hindernissen nemen en ook gelijk bij de finish arriveren. Wie er niet in slaagt een onderdeel volgens de regels af te werken, krijgt straftninuten. Met enige hulp van de baancommissaris sen is het koplopende vrouwenteam dan toch compleet. Luid aangemoe digd door vrienden en kennissen langs de kant storten drie van de vier zich vervolgens met ware doodsverachting aan de kabel naar beneden. „Benen omhoog", wordt er nog gegild. Maar dat vergeten ze. Als de voeten Survivalrun in Kat wijk. Een dames- ploeg werkt zich aan een klimtouw omhoog en daalt dan weer af. foto henk bouwman eenmaal het wateroppervlak raken is de snelheid eruit. Hup, het water maar in en op de kant zien te klauteren is het parool. Duikers van de Duikwacht Katwijk houden nauwlettend in de ga ten of er niets mis gaat. De drie drui pende dames willen direct weer op Oranjevereniging betreurt ongeval De Oranjevereniging betreurt het dat er een gewonde is gevallen tij dens de survivalrun. Volgens be stuurslid Henk Meirink is er veel aandacht besteed aan de veiligheid op het parcours. „We hebben de modderplas waar de jongen in het glas is getrapt van tevoren nog he lemaal doorzocht. Alles wat even tueel kwaad kon hadden we eruit gehaald. Tenminste, dat dachten we. Helaas was dat dus niet zo. We vinden het als organisatie heel erg dat het gebeurd is. Want we doen er echt alles aan om de tocht veilig te laten verlopen voor alle deelne mers." Meirink noemt het ongeval 'een domper' op 'een geslaagd en sportief festijn'. „We hebben ver der gelukkig geen wanklanken ge hoord. De deelnemers die ik ge sproken heb waren allemaal moe maar enthousiast. Ik denk dat we het slachtoffer als troost nog een bloemetje en een taart gaan bren gen", aldus Meirink. katwuk annette van der elst Katwijk gaat vaker controleren of het huisafval wel goed gescheiden is. De gemeente heeft hier voor extra controleurs aangesteld. Volgens ver antwoordelijk wethouder Van Paridon scheiden Katwijkers al in grote mate hun huisafval, maar is er nog verbetering mogelijk. „Het kan altijd be ter. En wat de inwoners van Katwijk moeten be seffen is dat de gemeente het dubbele moet beta len voor de afvoer van restafval. Uiteindelijk be talen de burgers het zelf, want we verrekenen de kosten in de afvalstoffenheffingen", zei de wet houder vorige week tijdens een commissieverga dering. Ze is geen voorstander van het invoeren van gedifferentieerde tarieven, waarbij bewoners be talen per kilogram huisafval. Dit systeem, geba seerd op het principe van de 'vervuiler betaalt', leidt volgens onderzoek tot betere scheiding en verminderde hoeveelheden afval omdat oud pa pier en glas niet langer met het huisvuil mee gaan. Anderzijds zoeken mensen bij dit systeem ook naar andere manieren om - gratis - hun huisafval kwijt te raken. Ze gaan bijvoorbeeld naar andere gemeenten om daar hun afvalzak ken te deponeren, het zogeheten afvaltoerisme. Om deze reden denkt Katwijk dat tariefdiffe rentiatie alleen ingevoerd kan worden als omlig gende gemeenten dat ook doen. PvdA'er Haas noot stelde dat 'we meer vertrouwen in de bur gers moeten hebben' en wil het tarief nu al in voeren. Hij kreeg daarin geen bijval. Commissie lid Kuijt (RPF) wil graag een kringloopwinkel in Katwijk. „Bij het huisafval staan vaak nog heel veel bruikbare spullen." Het leek Kuijt verder een goed idee om moeilijk plaatsbare werkzoekenden een baan te geven bij de kringloopwinkel. „Om ervaring op te doen." Wethouder Van Paridon veegde het plannetje echter van tafel: „We zijn niet van plan een kring loopwinkel op te richten. We helpen in Katwijk verenigingen die oude spullen verzamelen en daar iets mee doen." De wethouder beloofde ver der om de KCA-bus (voor klein chemisch afval) op andere tijden - 's avonds in plaats van 's mid dags - te laten rijden. Ook zal ze kijken of er iets te doen is tegen het illegaal dumpen van bedrijfs afval in containers die bedoeld zijn voor huisaf val. 'ende internationale Biermarkt groot succes iENHEIM MARGRIT TIBBOEL den bood de Sassenheimse Haven zo'n levendige iblik als gistermiddag. Ruim t 10 bierliefhebbers deden zich oed aan 52 soorten gerstenat diverse Europese landen, was dan ook dringen gebla- om bij een van de 52 tap- een glas met het favoriete rk te bemachtigen. Tijdens Internationale Biermarkt, dit jaar voor de tiende keer )r De Twee Wezen werd ge- aniseerd, vond maar liefst 10 liter speciaal bier ën 2000 pils een weg naar de stige kelen. 'e organisatoren Max van Aart en Erwin Rotteveel nden zich dik tevreden met opkomst van het biermin- )d publiek. Hoewel het er bij spektakel in eerste instantie gaat de speciale bieren van vat te promoten, belichten toch ook een ander aspect, ït is vooral een sociaal ge- iren. Er zijn mensen die in al bellen om te vragen leer de biermarkt wordt ouden. Ze komen uit het land. Sommigen passen i vakantie er zelfs voor aan." 'emit favoriet gistermiddag was het bier Lord of Bernstein. Van der Aart: „Dat is normaal gesproken alleen in biercafé De Wildeman in Amsterdam te krijgen. Voor de echte kenners is dat een absolute topper." De bezoekers van het bierfestijn konden gistermiddag munten kopen en een speciaal proef glas. Van der Aart: „Er kunnen twee trajecten gelopen worden. Een voor het lichte bier en het tweede voor de wat zwaardere soorten. Daarbij krijgt men in formatie over de biersoorten, het alcoholpercentage, de smaak en over de brouwerij." De bieren, die afkomstig zijn uit brouwerijen in Nederland, Bel gië, Duitsland, Ierland en Tsje chië, worden getapt door een dertigtal vrijwilligers. „Klanten van ons die allemaal graag aan dit evenement meedoen." Een speciale plaats was gis termiddag ingeruimd voor de Amateur Brouwerij Vereniging 't Wort Wat en huisbrouwerij Klein Duimpje uit Hillegom. Ook de Delftenaar Jan Bos was aanwezig met zijn proeverij Lo cus Publicus op Locatie. Voor de jeugd, allerminst geïnteres seerd in de rijkelijk stromende goudgele en donkerbruine bier soorten, was er een springkus sen. Alle ogen volgden aan het begin van de middag de ver richtingen van het kroost. Naar mate de dag vorderde keerden velen De koters de rug toe. For se hoeveelheden bier en de aanblik van springende kinde ren gaan nu eenmaal niet sa men. Leidsch DagbladAKCIIILV LlNT ANNO 1900 Dinsdag 21 Augustus KOUDEKERK - De aanstaande opening van de R.-K. school aan de Hooge Zijde heeft reeds haar invloed doen gelden op het leerlingen-aantal der openbare school. De meeste schoolgaande katholieke kinde ren zijn na de vacantie thuisgebleven, terwijl de ove rigen hoogstwaarschijnlijk met September eveneens de school zullen verlaten. WADDINGSVEEN - De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben voor het berijden met motorrij tuigen ongeschikt verklaard in de gemeente Wad dingsveen: a. den Kerkweg van de Gouwe tot den Noordeindschen weg; b. den Brugweg van de Gouwe tot den Middelburgschen weg; c. den Kleiweg, vanaf de gemeente Reeuwijk (De Baars) tot aan de ge meente Gouda (tolhek); d. de Jan-Dorrehenskade tusschen den Ringdijk van den Zuidplaspolder en de Zuid- of Gouwekade. TER AAR - In deze gemeente is, vermoedelijk door het inslaan van het hemelvuur, afgebrand de wo ning, bewoond door H. Heemskerk, te Korteraar. Door het snelle verloop is niets kunnen worden ge red. ANNO 1975 LEIDEN - Een week lang feest en eve nementen: 75 Jaar De Kooi. De ballonnen, die burge meester Vis ter opening van de feestweek in De Kooi moest oplaten, maakten een nukkige vlucht en stortten ter aarde. Het miezerde, voor het eerst sinds f tijden. De cha os was gigan tisch, maar het was ontzet tend gezellig. foto archief leidsch dagblad Donderdag 21 augustus BUSSUM - "Ach, er zijn tenslotte geen doden geval len". Jan Mulder reageert tamelijk nuchter op het feit dat hij zeer waarschijnlijk nooit meer tegen een bal zal schoppen. "Ik heb vrede met de situatie, ook al komt het afscheid eerder dan ik had gehoopt", vervolgt hij kalm. "Toen ik van de medische staf van Ajax bericht kreeg, enkele maanden geleden al, dat ik definitief was afgekeurd, was het alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg. Maar ik heb al teveel meege maakt om me van de kook te laten brengen. Boven dien, er is veel grotere rottigheid op deze wereld dan de situatie waarin ik nu verkeer. Ik heb geleerd de dingen wat meer te beredeneren en een zonnige kant aan de zaak te ontdekken. Het enige wat me wel eens tegen de borst stuit is de manier waarop er over wordt gesproken. Alsof je een paard of een koe bent, die door bepaalde gebreken in prijs daalt, of helemaal niet meer verkocht kan worden. Maar ook daar wen je aan". Mulders gebrek, aan de toch al beruchte knie, kwam aan het licht tijdens een gewrichtskeuring van alle Ajacieden aan het eind van het seizoen. "Dat doen ze tegenwoordig, sinds ze een speler met rotte ledematen hebben gekocht" doelt hij schamper op zichzelf. De doktoren deelden hem het trieste nieuws mee, na de trip door Indonesië. Niettemin heeft hij tot gisteren dagelijks met de Ajax-selectie meegetraind. Een vreemde zaak. "Inderdaad", geeft de Groninger grif toe. "Maar, het is te delicaat om daarover te pra ten Ik heb er geen commentaar op". Er blijven dus enkele vragen open. Zoals Jan Mul der - die elf jaar geleden als 'wondervoetballer uit Winschoten' voor een ton handgeld en een sportwa gen van WW naar Anderlecht vertrok zelf ook nog geen antwoord heeft op zijn toekomstplannen: "Ik weet alleen wel, dat ik geen café of een sigarenzaak begin en ook geen voetbaltrainer zal worden. Voorlo pig blijf ik in Bussum wonen, maar wat ik ga doen, weet ik beslist nog niet". Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ovcrschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 1 3 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar hel leidsch Dagblad, La-v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van hel Leidsch Dagblad aan de Hooseveltstraat 82. U ontvangt de foto b

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15