Mislukte fusie treft winst Boskalis niet Nu voordeliger |i bereikbaar via uw vaste nummer- Spoorwegen en post staan aan top van klaaglijst Economie Bod Diageo en Pernod op Seagram Hotels draaien goed Zelfstandige chauffeurs in problemen frankrijk opent biedingen oor verkoop umts-licenties Stormvloedkering in de steigers ATERDAG 19 AUGUSTUS 2000 958 Met *21 kunt u uw vaste toestel eenvoudig doorschakelen naar een ander telefoonnummer. Bijvoorbeeld naar u\v mobiele telefoon. Zo bent u altijd bereikbaar op uw vaste telefoonnummer. Het in- en uitschakelen vaft *21 is gratis. U betaalt alleen de gesprekskosten van de daadwerkelijk doorgeschakelde gesprekken. En naar een mobiel nummer van KPN Telecom is dat nu vanaf 25 ct/min (starttarief: 10 cent per gesprek)'. Inschakelen: *21*mobielnummer#. Uitschakelen: #21#. Bij sommige ISDN-apparatuur werkt dit anders. Zie voor meer informatie www.kpn.com - neeltjejans De Oosterschel- dekering staat op het ogenblik in de steigers in verband met een omvangrijke opknapbeurt. Som mige delen van de dam worden ook nog eens nauwgezet 'verpakt' zodat de werkzaamheden geen hinder opleveren voor het verkeer en er geen milieu-gevaarlijke stoffen in zee belanden. De pijlers waarvan de verflaag door het zout is aangetast krijgen een nieuwe conserveringslaag. De klus neemt enkele jaren in beslag en kan al leen uitgevoerd worden in de zo mermaanden. 's Winters moeten de werkzaamheden worden stil gelegd om de eventuele sluiting bij stormweer mogelijk te maken. Bovendien wordt het werken op de stormvloedkering dan te ge vaarlijk. foto anp wim van vossen londen bridge-afp-anp De drankenconcerns Diageo (Groot-Brittannië) en Pernod Ricard (Frankrijk) gaan geza menlijk een bod uitbrengen op de drankendivisie van het Ca nadese Seagram. Over de hoog te van het bod wilden ze giste ren nog niets bekendmaken. Naar verluidt heeft Diageo al leen interesse in de merken Captain Morgan (rum) en Crown Royal Canadian (whis key) van Seagram. Diageo is zelf al eigenaar van merken als Johnnie Walker en Smirnoff. Chivas Regal (whisky) en Abso lut (wodka) zouden dan naar Pernod Ricard gaan. Volgens analisten moeten Diageo en Pernod Ricard tussen de 7 en 9 miljard dollar op tafel leggen. Seagram zint op verkoop van zijn drankendivisie door de fu sieplannen met het Franse Vi vendi. Zij willen samen een groot mediaconcern gaan vor men. Voor de drankmerken is daarom geen plaats meer. Seagram is tevens eigenaar van de Universal-filmstudio's in Hollywood en de muziekmaat schappijen Polygram en Uni versal Music. De belangstelling van Diageo komt niet onverwacht. Het con cern wil zich meer concentre ren op sterke dranken. Half juli verkocht het de voedingsfabri kant Pillsbury en fastfoodketen Burger krijgt een aparte beurs notering. Het concern heeft daardoor nu miljarden in kas. £hede«jan ruesink ïtrein die vijf minuten te laat is, de vakantiebungalow waar geen Stvvasser in zit, de krop sla met brui- plekjes. Nederlanders klagen dat aeen lieve lust is. Voortaan kunnen hun hart luchten via een enkele ^klik. Het Enschedese bedrijf In- todis heeft op Internet een digitaal agloket geopend, tarover Nederlanders het meeste Sen? „Over de NS en de PTT", zegt fcteur Marcel Disberg van internet- fojflnnovadis. Zij scoren het - p de website Klagenmag.nL „Maar dat zegt "turlijk niets over de kwaliteit van Blijven, want ze hebben tenslot- "üjoenen klanten. En ook de aard 'de klachten loopt sterk uiteen. Mensen klagen over onbenulligheden en serieuze zaken. Wij sturen de klach ten alleen maar door en bemoeien ons niet met de inhoud ervan." Innovadis heeft de site opgezet naar een idee van communicatieadviseur Gerard Brummer uit Haaksbergen. „Op een gemiddelde verjaardagsvisite régent het klachten", weet hij uit erva ring. „ledereen heeft wel wat te mop peren, over de slechte service van een winkel, het lange wachten in een res taurant, de afhandeling van een brief door de gemeente. Natuurlijk, je kunt dan het beste de ondernemer of in stantie rechtstreeks aanspreken. Als ik een bank koop en ik zak er de volgen de dag door, ga ik echt wel terug naar de meubelzaak. Maar er zijn ook fabri kanten die je niet weet te vinden, en klachten die minder ernstig zijn; een opmerking die je alleen maar even kwijt wilt, zonder dat je er al te veel moeite voor moet doen en zonder dat je er een postzegel aan wilt spende ren." Op de website kunnen consumenten heel eenvoudig mopperen. Ze hoeven alleen de rubriek (bijvoorbeeld pret parken, winkels, internetproviders of banken) aan te klikken en de klacht te verwoorden. Innovadis zorgt er voor dat de opmerking op de bestemde plek aankomt. Volgens Brummer en Disberg is het voor de gewone sterve ling vaak een hele klus om te achterha len waar je bij een bedrijf je hart kunt luchten. „Je moet maar weten waar het hoofdkantoor van McDonald's zit. Ik heb eens op de internetsite van Phi lips gekeken of je daar een klacht kunt deponeren. Nou. daar was ik mooi een half uur zoet mee." Het klagen kost niks en de gebruiker kan zelfs een prijsje winnen. Waarom speelt Innovadis die rol van Sinter klaas en onbetaalde postbode op de digitale snelweg? Disberg: „Het is in eerste instantie niet bedoeld om er geld mee te verdienen, hoewel het ons niet veel kost en je op internet nooit weet hoe een initiatief zich ontwikkelt. Je creëert er bekendheid mee, en de si te leent zich voor het betaald plaatsen van korte enquêtes en misschien wel banners." Tot nu toe zijn de pagina's 10.000 keer opgevraagd en hebben 2.000 mensen een klacht ingestuurd. De klagers kun nen hun grieven desnoods anoniem kwijt. Disberg verzekert dat naast In novadis alleen de aangeklaagde de in houd van de brief onder ogen krijgt. Volgens de directeur hebben onderne mingen en overheden verschillend ge reageerd op het bestaan van de site. „Sommige bedrijven, zoals McDo nald's, zijn blij met elke klacht die ze krijgen, omdat ze daarmee de dienst verlening kunnen verbeteren. Andere weigeren de door ons doorgestuurde post als klacht te behandelen, omdat ze zeggen dat ze daarvoor een eigen afdeling hebben die goed functioneert. Nou, als bij ons geregeld klachten over dat bedrijf binnenkomen, dan bewijst dat al dat dit onzin is..Veel bedrijven verstoppen zich achter een nummer van een callcenter dat steeds in ge sprek is, terwijl ze zoveel wijzer kun nen worden van klachten. Als je als be drijf de klager dan nog troost met een tegoedbon, dan word je juist geprezen op diezelfde verjaardagsfeestjes." Commotie over topsalaris Sinds een paar jaar publiceert De Volkskrant een onderzoek naar de salarissen van be stuursleden van Nederlandse ondernemingen. Dat die sala rissen vorig jaar weer sneller zijn gestegen dan die van de werknemers, zal weinigen ver bazen. De mate waarin, riep wel commotie op. FNV-voorzitter Lodewijk de Waal koos het hartje van de komkommertijd uit om in het Algemeen Dagblad een idee te lanceren dat hij waarschijnlijk bij het opruimen van zijn zol der in een oude Pravda had gevonden; een CAO voor on dernemers. „Dat gevecht zul len we dan toch maar eens moeten aangaan", zei De Waal, doelend op de grote in vloed die directieleden heb ben op de hoogte van hun ei gen salaris. Volgens het onderzoek zijn de directiesalarissen vorig jaar met dertien procent gestegen, drie keer zo veel als de gemiddelde salarisstijging van de werknemers. En dat nog afge zien van de, door gaans plezierig winstgevende, verkoop van op ties op aandelen. De werkgevers zetten zelf overi gens een klein vraagteken bij de ze cijfers. Pensi oenvoorzieningen bijvoor beeld zijn voor directeuren wel in de cijfers begrepen, maar voor de werknemers niet. Dat neemt niet weg dat de beloning van bestuurders een paar keer harder stijgt dan de gemiddelde CAO-lonen. „Het is de uitkomst van een proces", zegt de woordvoer der van VNO/NCW. „Wij moeten concurrerend zijn op de internationale arbeids markt." Op die markt hanteren bedrij ven uiteenlopende systemen voor de bepaling van de hoog te van het salaris. Een veelge bruikt waarderingssystcem, dat vijftig jaar geleden werd ontwikkeld, is dat van Hay Management Consultants, een internationaal bureau dat werkgevers en werknemers adviseert over redelijke belo ningen. Daarbij spelen kwali teiten, de concurrentie, het lo kale gebruik, de verantwoor delijkheid en allerlei andere factoren een rol. Hoewel VNO/NCW verwijst naar 'internationale afspra ken' die zouden bestaan voor managementsalarissen, is dit natuurlijk vrijheid blijheid. Bedrijven kunnen zo'n sys teem wel of niet toepassen en het blijft een feit dal bestuur ders ruime invloed op hun ei gen salaris hebben. Bij VNO/NCW vinden ze dat ove rigens wel meevallen, want 'de commissarissen moeten het directiesalaris goedkeuren', zegt de woordvoerder. Jawel, en de directie het salaris van de commissarissen. Behalve de raad van commis sarissen heeft ook de Sociaal Economische Raad te maken met de salarissen. Een van de doelstellingen van de SER is 'het bevorderen van een rede lijke inkomensverdeling'. Voor onze examens moesten wij dat uit het hoofd weten, maar ik herinner me niet dat ie mand ons ooit heeft uitgelegd wat redelijk is. Ook vandaag blijven de SER en de werkgevers dat ant woord schuldig. Dat is jam mer, want nu moeten we het doen met afgesleten pasmunt, zoals dat 'wie in dezelfde zee vist, gelijkwaardig aas moet gebruiken'. Een andere overweging is dat een sterk ongelijke inkomens verdeling de sociale samen hang ondermijnt. Weinig aan dacht is er voor het feit dat een inkomensverdeling ook te plat kan zijn. Vervlakking, ver grauwing en uniformering van het economische aanbod zijn dan het gevolg. Wat is redelijk, waar ligt het midden? Paradoxaal genoeg heb ik in de VS maar ook in Nederland in de jaren tachtig, en in het Oostblok in de vroege jaren ne gentig, de indruk opgedaan dat af gunst, gekanker op andermans ho- gerq inkomen en een afwachtende, zelfs apathische houding, eerder lijken te worden opgeroepen door een sterk platte, dan door een sterk ongelijke inkomensver deling. Misschien dat van on gelijkheid de hoop en de sti mulans uitgaan dat inspan ning wordt beloond, terwijl men er in een meer egaal sys teem van doordrongen is dat, hoe verschillend de inzet ook is, de beloning ongeveer het zelfde is. Let wel, ik pleit niet voor een sterk ongelijke inkomensver deling. De Europese verdeling is in mijn ogen het gouden midden. Maar de Polen zijn leerzaam. Je ziet eraan dat er een ruil bestaat tussen zorg zaamheid en ondernemings lust en dat de overheid zowel te weinig als te veel kan be moederen. De Amerikaanse samenleving is economisch harder, maar ook optimisti scher en ondernemender dan de Oost-Europese ooit is ge weest. Het lijdt geen twijfel dat het Nederlandse loon- en vermo gensgebouw in tien jaar tijd aanzienlijk minder plat is ge worden. Of sprake is van uit wassen, is een vraag die zo niet kan worden beantwoord. Een salaris van 4 miljoen voor een ING-directeur is ontzet tend veel. Maar is het extrava gant? Hoe ver mogen directie salarissen uit de pas lopen met CAO-lonen? Daarvoor zou je moeten weten wat in ons soort landen - landen met West-Europese normen voor de sociale samenhang - gang baar is. Ik heb daarover geen cijfers kunnen vinden. Het voorstel voor de werkgevers- CAO hoeft daar overigens niet op te wachten. Dat wijkt veel te ver af van wat gangbaar is. PAULINE VAN DE VEN Econome en publiciste den haag cpp In het eerste halfjaar van 2000 is de omzet van de hotels in ons land met 9,5 procent gestegen ten opzichte van vorig jaar. Bij de hotels worden ook de pensions en conferentieoorden meegere kend, de vakantiehuisjes en bungalowparken niet. Voor de cafés en snackbars was vooral juni een goede maand, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Zij boekten een vijf procent beter resultaat dan in ju ni vorig jaar. Dat komt door het EK voetbal en de drukke pinkster dagen. Opvallend is dat de omzetten bij de kroegen en snackbars sterke wisselingen laten zien. In april en juni was de omzet respec tievelijk 6,6 en 7,5 procent hoger, terwijl mei een omzetstijging liet zien van maar 0,8 procent. ECONOMIE WIJZER Imkers zoeken met een lantaarntje Baggerconcem profiteert van sterke economische groei Het afketsen van de fusie met Rijswijkse bouwconcern HBG heeft vooralsnog geen negatieve invloed gehad op de resul taten van Koninklijke Boskalis Westminster. In de eerste helft van dit jaar steeg de nettowinst met zeventien procent naar ruim 58 miljoen gulden. Voor het gehele jaar 2000 gaat het baggerconcem er nog steeds van uit dat de winst met minstens vijf tien procent zal stijgen ten op zichte van 1999. De orderporte feuille is met vijftig procent ge groeid naar 2,8 miljard gulden. Het baggerconcem profiteert van de sterke groei van de wereldeco nomie. Het voortgaand herstel in Azië, de blijvend gunstige ontwik kelingen in Noord-Amerika en Eu ropa en de hoge energieprijzen leiden tot een toenemende vraag naar baggerdiensten om de mari tieme infrastructuur te verbeteren. Met name wordt er wereldwijd fors geïnvesteerd in uitbreiding van containerhavens. Daarnaast stimuleert de schaarste aan land volgens Boskalis in dichtbevolkte kustgebieden tot landaanwinning. Strandaanvulling voor noodzake lijke kustbescherming en voor toe risme levert het baggerconcem ook extra werk op. In Singapore kwam er een me gaproject van bijna 6,4 miljard los voor landaanwinning en aanleg van nieuwe havens. In de eerste fase heeft Boskalis daarvan een flink deel (een order van bijna een miljard) gekregen. Over de mislukte fusie met HBG zei het baggerconcem gisteren dat het zich gedwongen voelde de ge sprekken te beëindigen, omdat aan een samengaan van bouw- en baggeractiviteiten toch grote fi nanciële risico's blijken te kleven. Toch blijft de marktleider op bag- gergebied in de wereld zich rich ten op groei en versterking, waar bij een samengaan, allianties of overname van ondernemingen die aansluiten op die van Boskalis wordt nagestreefd. 'Papieren' winst voor KLM-partner osiQ' De Noorse luchtvaartmaatschappij Braathens, dertig procent eigendom van KLM, heeft na een moeilijk 1999 weer zwarte cijfers geschreven. Die zijn echter te danken aan de ver koop van bezittingen. In het eerste halfjaar werd een nettowinst b geboekt van 104 miljoen gulden tegen een verlies van 113 mil- s joen in dezelfde periode vorig jaar. Toch ziet de directie verbe- b leringen door een succesvolle bestrijding van de overcapaciteit, IS hogere ticketprijzen en het wegwerken van verliezen in Zweden, Wel moest Braathens 48 miljoen gulden extra uitgeven door de hoge olieprijs en de dure dollar. De omzet steeg nauwelijks naar 915 miljoen. Braathens en KLM maakten in oktober 1999 be- rl kend intensiever te willen samenwerken. De gesprekken daar- 8 over staan echter op een lager pitje door de fusiebesprekingen lussen British Airways (BA) en KLM. i de spectaculaire miljarden- iling in Duitsland is de Fran- regering gisteren de proce- ïre begonnen voor de ver- lop van vier umts-licenties lor snel mobiel internet. Tele- imbedrijven hebben tot eind nuari de tijd om een bod uit brengen. De veiling zal min- r spectaculair worden dan in uitsland, waar ze de overheid 11,3 miljard gulden opleverde. t Franse regering verkoopt de enties voor een vast bedrag n 10,9 miljard per stuk. Telecombedrijven worden er loordeeld op de kwaliteit van in biedingen. Zo wordt geke- in naar het tijdstip van de euwe dienstverlening, inter zonale toegang, consumen- utarieven, het scheppen van ïrkgelegenheid en bescher- ingvan het milieu. KPN doet met het Hongkong- Hutchison Whampoa, het Ja- mse NTT Docomo en een nog ibekende Franse partner mee n de 'schoonheidswedstrijd', utchison Whampoa trok zich inderdag na afloop van de uitse veiling terug uit het con- röum met KPN-dochter E- Plus, vooral vanwege de hoge prijs (18,5 miljard gulden) die voor de Duitse umts-licentie moest worden betaald. Volgens een KPN-woordvoer der is deelname van het Hong Kongse conglomeraat in Frank rijk niet in gevaar. De beslissing van Hutchison had specifiek te maken met de Duitse markt, al dus de zegsman. KPN zegt niet in de financiële problemen te komen door de dure umts-vei- lirigen. „In Duitsland zaten we onder de bovengrens van onze 'business case'", zegt het tele- combedrijf. „Groei in Europa kost nou eenmaal geld". Op de beurs van Amsterdam werd gisteren geschrokken ge reageerd op het onverwachte vertfek van het rijke Hutchison. Het aandeel KPN zakte fors. Het voormalige staatsbedrijf was daarmee gisteren de grootste daler onder de zes licentiehou ders in Duitsland. Alleen British Telecom (BT), dat participeert in Viag Interkom, steeg ruim twee procent. Beleggers verlek kerden zich aan bericht in The Wall Street Journal, waarin werd gesteld dat BT praat met de Amerikaanse telecomreus AT&T, mogelijk over een fusie. Vrachtwagenchauffeurs die voor eigen rekeningen rijden raken door de sterk stijgende dieselprijs steeds meer in finan ciële problemen. Tientallen kleine ondernemers hebben hun bedrijf al moeten sluiten, zegt Transport en Logistiek Ne derland. De belangenvereni ging pleit voor opname van een 'dieselclausule' in leveringscon tracten, zodat een hogere brandstofprijs kan worden doorberekend in de vrachtprijs. Begin dit jaar kostte een liter diesel aan de pomp 1,30 gul den. Na ruim dertig prijsverho gingen is dat nu al 1,90 gulden. Aan het begin van een jaar ma ken de meeste transporteurs prijsafspraken voor het hele jaar. Als de kosten hoger uitval len, komt dat vervolgens voor eigen rekening. Nederland telt ongeveer 100.000 vrachtwagens, waarvan 8.000 in het bezit van eigen rij ders zijn. Brandstofkosten be palen in het binnenland voor vijftien procent de totale kos ten, op de langere ritten naar het buitenland is dat zelfs twin tig procent. De kleine zelfstandige staat het water inmiddels aan de lip pen. Velen van hen hebben hun wagen verkocht om bij een gro ter bedrijf in loondienst te gaan. „Gelukkig kunnen ze vaak wel uit vijftien werkgevers kiezen", zegt voorzitter Klaas de Waardt van de Vereniging Eigen Rijders Nederland in Rotterdam. Ook grotere bedrijven mer ken de prijsstijging, zegt Jur Bulthuis van Transport en Lo gistiek Nederland. „Maar zij zijn beter in staat om contrac ten open te breken en prijsstij gingen door te berekenen." KAü! Een imker bekijkt zijn bijenvolk aan de rand van een akk- (er waar vlas wordt verbouwd. Het wordt voor akkerbouwers sieeds moeilijker om bijenkasten bij hun percelen te krijgen. Want het aantal imkers daalt gestaag. Er is weinig animo om het intensieve beroep uit te oefenen. De vergrijzing in de bijenteelt heeft inmiddels toegeslagen omdat weinig jongeren er voor voelen om 'honingboer' te worden. foto anp wim van vossen Vanaf een baggerschip van Boskalis wordt zand opgespoten. De opdrachten daarvoor worden steeds groter in aantal en omvang. foto anp

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7