Vissersplaats in de overgang Corus by night. Een prachtig lichtspel dat vele paartjes hebben bekeken vanaf een bankje aan de overkant van het Noordzeekanaal. ZATERDAG 19 AUGUSTUS 2000 IJmuiden al bijna 125 jaar vastgeklonken aan Noordzeekanaal De Kruisbergflat in Zeewijk staat op eenzame hoogte in de cate gorie grandioze uitzichten over de Noordzee. Vanuit zijn flatwoning op de tiende etage kan Dick Parker (73) schepen al ver buitengaats zien aankomen. Als deze da gen van Sail 2000 een enorm zeilschip aan de horizon verschijnt, zorgt de geboren Zuid- Afrikaan ervoor dat hij snel als de wind naar de sluizen fietst. Dankzij zijn verheven huis vesting mist hij geen boot. „Lager dan de tiende etage zou ik nooit willen wonen. Het is uniek." Parker is een aartsoptimist. Zegt hij zelf ook. Hij kwam vlak na de Tweede Wereld oorlog met Zuid-Afrikaanse walvisvaarders naar IJmuiden. Duitse bommen hadden het strategisch gelegen havendorp volledig weg gevaagd. De architect Dudok werd als bevrij der binnengehaald en ontwierp een nieuw IJmuiden, inclusief Zeewijk. Sinds 37 jaar woont Dick Parker in de Kruisbergflat, waar hij twintig jaar huismees- tër was. 'Dirk' is hij in die tijd gaan heten. En Zeewijk heeft in die periode het stempel 'get to' opgedrukt gekregen. Tenminste, door de buitenwacht. Want de overgebleven bewo ners denken daar anders over. Zoals het offi cieel is gaan heten: Zeewijk moest een ideaal stadsdeel worden waar inwoners niet zou den worden geconfronteerd met sociale con trole en waar ze volledig vrij konden wonen. Het werd het tegendeel: een getto, waar de sociale problemen zich ophopen. Tot verdriet van Parker. „Anderen zijn al tijd zo negatief. Maar dit is de fijnste wijk van IJmuiden. Ik ben hier heel gelukkig. Zee, dui nen en de mooiste tuin om ons heen. Vanuit onze flats kun je de konijnen zien huppen. Maar ja, de projectontwikkelaars en onder zoekers hebben Zeewijk ontdekt." Een enorm flatgebouw aan de Scheiberglaan wordt binnenkort gesloopt. Er moet gediffe rentieerd worden gewoond, dus komen er dure stadsvilla's voor de flats in de plaats. Zeewijkers kunnen die paleisjes niet rooien. „Getto? Misschien dat die gestudeerden be ter in de toekomst kunnen kijken dan ik. Maar die flatbewoners trokken met pijn in het hart weg." Hoogtijdagen beleefde Zeewijk voordat de nieuwbouwkern Velserbroek werd gebouwd. In 1971, toen Ajax zijn eerste Europacup won, woonde Ajax-keeper Heinz Stuy in de Kruisbergflat. Parker: „Hingen we baionnen op en was het als zo vaak groot feest in de flat." Vroeger zamelde de buurt veel geld in. Voor buitenlanders of voor de eigen jeugd die apparatuur voor een disco nodig had. Er woonden respectabele burgers als ambtena ren en militairen. Parker wijst naar een kale vlakte waar on kruid groeit als helmgras. „Hier kwamen vroeger tweehonderd jongeren naar de dis co." Op de plek stond het buurthuis waar Parker zich zo voor inzette. „Hier ligt nog steeds mijn hart." Iedereen zwaait naar Dirk. Hij wordt gewaardeerd. Als een burgemees ter houdt hij zijn buurt in de gaten. solidariteitsmarkt In de wijk staat een hal met daarop een groot bord: Solidariteitsmarkt. Binnen loopt Parker langs de enorme rijen prullaria die op een rommelmarkt goud geld moeten opleveren. Ook verscheept hij containers vol tweede hands spullen naar overzeese gebieden. „Dit allemaal is voor Roemenië", wijst hij op volle tafels. En verderop: „Dit voor Hongarije, dit voor Cuba." Aan de muur hangt een vlag: Cuba groet Velsen. Het rooie bolwerk dat de vaste kern van Zeewijk nog steeds is, begon Cuba te steu nen na de internationale boycot. De ouderen die zijn overgebleven zetten zich nog dag en nacht in voor de minder bedeelden in de we reld. Deze geboren Richard William Parker is één van die echte, oude IJmuidenaars, die hun havendorp van weleer zien veranderen in een toeristisch watersportgebied met va kantiehuisjes. Net als mensen als Dick Parker wordt ook IJmuiden stukken'grijzer. Uit de statistieken blijkt dat één op de vier inwoners (24 pro cent) nu al zestig jaar of ouder is. Het aantal ouderen is zo hoog omdat het sanerende Hoogovens met een zogeheten SOP-regeling hele peletons pre-vutters, soppers genoemd, de afgelopen decennia de straat op heeft ge stuurd. In nieuwbouwkern Velserbroek is het aan tal ouderen slechts acht procent. De bulk aan Velsense gepensioneerden woont in IJmuiden en dat aandeel zal stijgen. De groep tussen vijftig en zestig jaar is nog gro- IJmuiden is vanaf vandaag vijf dagen gastheer van Sail 2000. Het vissersdorp is bij buitenstaanders alleen bekend vanwege vis en de skyline van Corus, voorheen Hoogovens. Maar het maakt een metamorfose door. Het dorp met de slogan 'Hart voor vis' wil mee in de vaart der volkeren. Recreatie en toerisme zijn de toverwoorden, zelfs in de havens. Maar waarom wordt de hoofdkern van de gemeente Velsen desondanks vaak maar niets gevonden? Schets van een havenplaats die eigenlijk niet eens aan zee ligt. ter dan die erboven. Van de zestigjarigen is het overgrote deel mannelijk. Op straat val len deze oldtimers op omdat ze in groten ge tale landerig in hun rollator hangen of over het fietspad rollen in hun brommobilettes. Deze kerels hebben IJmuiden groot gemaakt. Nederzetting Een ruig duingebied'vol stropers en jutters werd in de jaren voor 1876 ruw gestoord door Engelse kanaalgravers die het Noord zeekanaal in het landschap gutsten. Koning Willem de Derde opende het kanaal bijna 125 jaar geleden. Het eerste schip dat er op 1 november 1876 doorheen voer, de Rem brandt, was zo slecht te besturen dat het schertsend de Dronken Schilder werd ge noemd. De koning doopte de nederzetting aan de mond van het kanaal tot IJmuiden. De gravers keken werkloos toe toen de wa tergeul af was. Wat te doen? Handjes op je hoofd, handjes in je zij... Toen zijn ze maar gaan vissen. Zoals bij Zeewijker Dick Parker had de vis sershaven een grote aantrekkingskracht op zeelui uit binnen- en buitenland. Het dorp werd een smeltkroes van Friezen, Scheve- ningers, Katwijkers, Egmonders en vele bui tenlanders. De IJmuidenaren vormden zo een ras dat niet veel gemeen heeft. Ze zijn niet eensgezind en dat wordt genoemd als de reden waarom profclub Telstar zo weinig supporters telt. Oud-IJmuiden bloeide op tot een uit gaansgebied waar zeemannen uit alle wind streken hun vrije tijd doorbrachten. Menig oudere heeft heimwee naar die tijd. Vele anekdotes leven onder hen. Zo kóópt een IJmuidenaar nooit vis. Hij neemt het mee, of krijgt het van de buren. „Als je vroeger in de afslag 'dief riep, keek iedereen om", wordt nog weieens liefkozend gezegd. Uitgestorven Maar de klad is er ingekomen. Er komt steeds minder vis naar de afslag. En 's nachts zijn de kroegen vaak uitgestorven omdat zeelui nog maar amper overnachten. Vroeger bleven ze drie, vier dagen. Nu staan, zoals een IJmuidenaar het verwoordt, de echtge notes van heinde en verre de terugkerende vissers al op de kade op te wachten. Kinde ren aan de rokken. „Dat is goed voor de huishoudbeurs, maar slecht voor de horeca. Die vissers kunnen geen kant meer op." Wat rest bij een deel van de bevolking, is de heimwee naar 'hun' oude, authentieke IJmuiden. Beroemde zonen die het voort bracht, schrijver Adriaan Morriën en filmer Alex van Warmerdam, kijken met wisselende gevoelens terug. Morriën schreef in 'Ik heb Het nieuwe Umuiden: Seaport Marina-direc- teur Gerlof Funke Küpper. foto united photos de boer tom a tudor IJmuiden groeide stevig aan het begin van de vorige eeuw. Deze foto uit 1926 toont de bedrij vigheid rond de aanleg van het sluizencomplex. foto spaarnestad nu weer de tijd': „IJmuiden leek bij het ont staan al meteen versteend, een dorp zonder tuinen, platsoenen of parken, winderig, snel bekoeld en vaak een beetje van God verla ten." Vijf jaar geleden zei hij dat het oude ge boortedorp van voor de oorlog weg is, een legende is geworden. „Alles wat nieuw is, is een aanrandig van mijn legende van IJmui den." De havens waren the Wild West toen hij in 1944 vertrok naar Amsterdam: „Gok lustig en hoerig." Hij zei vorig jaar oktober tegen een ver slaggeefster van Het Parool: „Oud-IJmuiden, ook de Annastraat waar wij woonden, is vol ruïnes en verkrotting. Als ik nog kon huilen, zou ik huilen om IJmuiden." Morriën zag de op zijn voormalige woonplaats geënte film De Noorderlingen van ooit dorpsgenoot Alex van Warmerdam. Hij vond de sfeer zeldzaam goed getroffen, zei hij tegen de verslaggeef ster: „De film toont zowel het zichtbare als het onzichtbare van IJmuiden: de huiselijk heid en de misdadigheid liggen er dicht bij elkaar." De scènes met de eerste neger die als buit van een safari als een roofdier wordt gepresenteerd, is volgens Morriën letterlijk uit het leven gegrepen: „Ik kan mij hem her inneren. Oom Tom werd hij genoemd." Van Warmerdam zelf beziet alle belang stelling van buiten als een smet op het bla zoen: „Ze moeten ervan afblijven. Vroeger wist niemand waar IJmuiden lag, nu komt de Amsterdamse hippe scene daar goede sier maken." Om vervolgens in Het Parool prach tig af te sluiten: „Als je meisje het uitmaakt, komt dat in IJmuiden twee keer zo hard Toeristisch Velsen heeft grootse plannen met het vis sersdorp. Het is in de overgang. Niet dat de gemeente schepen achter zich wil verbran den, maar de oude industrieën moeten sa mengaan met toerisme en recreatie. Zelfs in de havens, waar ondernemer Henk Schoorl toeristische allure aan wil geven. Hij kwam in 1975 en trof volgens eigen zeggen een 'doods' gebied in de haven aan. Zijn visie krijgt de komende jaren vorm. IJmuiden moet de moeite waard zijn voor een dagje uit, luidt zijn credo. Winkels, cate ring en partycentra moeten er komen. De overdag uitgestorven Halkade blies hij met een viswinkel nieuwe leven in. Anderen volg den. Het NS-terrein achter zijn winkels en handel moet de komende jaren volgebouwd. Schoorl: „Grootschalige detailhandel en toe risme lokken de reizigers van de Felison ter minal die nu pieteen na aankomst met de ferry uit Engeland naar Amsterdam afrei zen." De grote troeven van de gemeente moeten de jachthaven Seaport Marina en het grote strand zijn die zo n tien jaar geleden zijn aangelegd. Deze nieuwe attracties liggen een kilometer buitengaats, duizend meter vanaf het oude strand. Het strand is zelfs officieel IJmuiden aan Zee gaan heten. Het staat op ANWB-borden. Er is één probleempje: IJmuiden ligt niet eens aan zee! Strandgangers moeten eerst een ellenlang en onooglijk industrieterrein over. Daarom probeert Velsen een weg door te trekken naar de parkeerplaats aan de bou levard. Toestemming van het rijk voor een nieuwe Strandweg is echter al twee keer af- Het oude Umuiden: Zeewijker Dick Parker. foto united photos de boer michel schnater geketst omdat die duinen beschermd na tuurgebied zijn. Minister Pronk houdt de bouw van honderden appartementen in het duinlandschap tegen. En er is natuurlijk ook weer een bewonersgroepering tegen en die dreigt met rechtszaken tegen de weg. Ook hier zijn IJmuidenaren het niet met elkaar eens. Avontuurlijk Burgemeester Fons Hertog van Velsen is er sinds vorig jaar heilig van overtuigd dat de toeristische toekomst zal slagen. Tenminste, als je de voorwoorden van Hertog in de ge- meentegidsen naast elkaar legt. Twee jaar geleden was juist de havenplaats, volgens hem, een zeer dynamisch deel van Velsen. Hertog: „Daar concentreert zich de werk gelegenheid in de visserij, de scheepvaart en natuurlijk Hoogovens, die nog steeds de be langrijkste werkgever is in onze gemeente. Avontuurlijk en levendig is het in het haven gebied. Ontspanning en inspanning wisselen elkaar daar af. Niet alleen legt de dagelijkse aanvoer van verse vis de basis voor interna tionale visindustrie van IJmuiden, ook culi nair valt er daardoor veel te beleven in het gebied rond de vishallen." Een jaar later is deze passage gewist. Er heeft een kentering plaatsgevonden. Over de vissershaven en Hoogovens maakt hij geen woörd vuil. Hij schrijft nu over het Kenne- merstrand met zijn jachthaven en de boule vard. Ook verwijst de burgemeester naar de o zo gewenste Strandweg. Burgemeester Hertog is euforisch: „Recreatie en toeristen ontmoeten hier industrie en economische ontwikkeling. Ons strand gaat een mooie toekomst tegemoet, met aantrekkelijke re creatiemogelijkheden zoals ook vakantie huisjes." Directeur Gerlof Funke Küpper van jacht haven Seaport Marina is de vleesgeworden nieuwe IJmuidenaar. Funke Küpper komt van buiten en is flink op weg die recreatie van de grond te trekken. Zijn kantoor be vindt zich duizend meter op zee, gezien van af de oude duinen. Door de zandwinning kon er een nieuw strand worden aangelegd met daar omheen een enorm gebied voor (water)recreatie. Maar voorlopig is het nog matig gesteld met de interesse voor het ge bied. Schiereiland „Dit gedeelte zou een echt dorp moeten worden. Twaalf maanden per jaar", zegt hij over Nieuw-IJmuiden. De directeur ziet het schiereiland langzaam vooruitgaan. „Het is hier nog lang geen Scheveningen of IJssel- meer. Het moet allemaal nog los barsten. De mensen gaan echt komen", zegt hij als een vissersvrouw die na noodweer de zee aftqurt of de kotter van haar man nog ^an de hori zon zal verschijnen. In elk geval tijdens Sail 2000 wordt het rond de Seaport gegarandeerd een 'gekken huis'. Als de parade van zeilschepen naar Amsterdam plaatsheeft, ligt zijn haven vol 'passanten'. „Dat wordt een chaos van boot jes die wachten op de zeilschepen." De 650 vaste ligplaatshouders hebben IJmuiden ontdekt als zeezeilhaven. Ze komen uit het hele land, maar ook uit IJmuiden zelf, bena drukt hij. Funke Küpper heeft een aardig pr-praatje in elkaar gedraaid om Seaport Marina en omgeving te verkopen. „Iedereen kan hier in bars en restaurants vertoeven, niet alleen de zeilers. Op een mooie zomeravond zijn er tussen de 750 en duizend passanten in de haven. Die moeten allemaal eten en drinken. En er is een prachtig uitzicht, ook in vierster- renhotel Holiday Inn. Je zit echt midden op zee. Het gebied wordt ook steeds gezelliger." Maar toegegeven, 'we' zijn er nog niet: „Oké, ook in de zomer is het niet altijd even druk en met grauw weer is hier niet veel te doen. Buiten het zomerseizoen is IJmuiden, in tegenstelling tot Zandvoort en Schevenin gen, in het weekeinde gesloten. Het is in ont wikkeling, want je moet de vrouw mee kun nen nemen. Ik zoek nog een goed visrestau rant. Nu staan hier 80 appartementen. Dat moeten er vier- tot vijfhonderd worden. Die trekken ook mensen aan. En de Hoogovens zijn ook veel schoner geworden. De wind is meestal zuid-west dus dan heb je er geen last van. Maar vijf tot zes keer per jaar komt de wind echt uit het oosten en ruik je de ovens." Vaste kliek Het oude van IJmuiden verenigt zich met het nieuwe in strandpaviljoen Zuidpier. Als de zeewind op de pier net het vocht uit je ogen heeft geblazen, is het lekker bijtrekken bij de charmante Dicky Verswijveren en haar man Arie. De vaste kring IJmuidense klanten is tien jaar geleden mee verhuisd naar het nieuwe strand. De bewoners van de apparte menten in de Seaport en de jachthaven zijn ook een vaste kliek aan het worden. Het strand een kilometer uit de kust is populair geworden, volgens de gastvrouw. „Het lag hier mannetje aan mannetje afgelopen weekeinde. Het leek op een buitenlands strand. Prachtig." Er was eerst koudwatervrees bij veel be zoekers aan het nieuwe strand. Of ze wisten er niet van. „Je moet het ontdexken. Sommi ge zeilers in de Seaport waren een paar jaar in de jachthaven geweest voordat ze achter de haven een strand ontdekten." Zij is zeer tevreden over de veranderde koers van de gemeente die haar pijlen meer richt op re creatie en toeristen. Het paviljoen is het oudste van IJmuiden. Haar schoonouders begonnen in 1947. „Toen we tien jaar geleden hiernaartoe ver huisden, hebben we echt angsten gehad. De golven sloegen tegen de autoruiten. Je wilt toch het liefst vasthouden aan het vertrouw de. Maar dit was een goede zet. Je moet ver nieuwen. We hebben nu dubbel glas, een cv, echte riolering en zelfs kabeltelevisie. Het strandleven is veel beter geworden." Haar zoon en diens vrouw nemen binnenkort de tent over. Een florissante toekomst wacht. „De komst van hotel Holiday Inn op de bou levard en de jachthaven geeft ons ook meer uitstraling. Er komen nu ook Duitsers, niet meer alleen Haarlemmers en IJmuidena- DIMITRI WALBEEK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41