Minister vindt aanklacht 'te bizar om waar te zijn' nvalide bedelt voor therapie Binnenland Spoor bij Visé weer bijna vrij Naturalis wil alleen een complete schedel Zwervers martelen 'collega' in vier dagen gruwelijk dood Neef Danny biedt halve ton voor de gouden tip ZUID-HOLLAND TIJDLOOS KLASSIEK VOLGENS VAN TIL ÉST IIP" van tilVuiMiMiii tTERDAG 19 AUGUSTUS 2000 Boren bij de beer ihenen Beer Fenja lag gisteren onder narcose klaar voor de andarts, die zich als een van de laatste medici boog over hem en zijn Russische soortgenoot Ljalja voordat het tweetal het Be- renbos van Ouwehands Dierenpark in Rhenen in kon. Beide lieren zijn gezond, zo bleek, en over een dag of tien mogen ze uit quarantaine en het bos in. Fenja weegt 150 kilo en is tussen Ie 25 en 30 jaar oud. Ljalja is pas zes jaar oud en weegt iets ninder, 130 kilo. De beren kwamen van een professor aan de iniversiteit van Moskou, die het gedrag van de dieren wilde be studeren. Hij beschikte echter nooit over geld om het onder soek te doen. foto anp Roma weg uit Utrecht [recht De vijf Roma-families die bivakkeerden op een par- teerplaats in Utrecht, zijn gisteravond door de politie op een jarkeerplaats langs de A12 ter hoogte van Bunnik afgezet. De sigeunerfamilies verbleven sinds begin augustus in hun cara vans in Utrecht nadat ze voor een afkoopsom van zes ton uit driebergen waren vertrokken. De zigeuners wilden niet meer uit Utrecht, maar de rechter besloot gisteren dat de ge- neente in zijn recht stond met het besluit dat ze moesten ver rekken. Volgens de rechter hebben de zigeuners hun stand plaats in Driebergen vrijwillig verlaten. „Dat ze nu geen stek lebben, is geheel voor eigen risico", aldus het vonnis. Voorarresten Vinkei verlengd ien bosch De vijf verdachten die zijn aangehouden in verband net het doodschoppen van de 50-jarige kelner Van der Loop uit Tinkel blijven in voorarrest, heeft de rechter-commissaris in Den Bosch gisteren bepaald. De verdachten, in leeftijd varië- end van 16 tot 36 jaar zijn een echtpaar en hun zoon en twee lekenden van het gezin. De vier volwassen verdachten moeten ich woensdag verantwoorden voor de'strafraadkamer van de irrondissementsfechtbank in Den Bosch. De jongste verdachte vordt op hetzelfde moment voor de jeugdraadkamer geleid. De lolitie, die met vijftien rechercheurs de zaak onderzoekt, sluit neer aanhoudingen niet uit. Van der Loop werd gisteren begra- ïinde aan zoekactie Cessna eeuwarden De zoekactie naar het gestolen Cessna-vliegtuigje i beëindigd. Pas als er weer nieuwe onderdelen van het vlieg- nig boven komen drijven, gaat de politie verder zoeken. Giste- en werd de zoekactie hervat na de vondst van een neuswiel van Cessna bij Rottumerplaat. De waterpolitie uit Nederland en luitsland heeft naar de gestolen Cessna gezocht. Politieboten lebben vijftien kilometer boven Rottumerplaat naar brokstuk- en uitgekeken. Maandag werd het vliegtuigje van Ameland ge- tolen door een 45-jarige man zonder vaste verblijfplaats. Hij leeft vooraf aangegeven naar Denemarken te willen. lof: Geen beslag tijdens Sail msterdam Het Zwitserse bedrijf Noga mag de Russische sche ien Kruzenshtern, Mir en Sedov in Nederland niet aan de ket- ing laten leggen. Het gerechtshof in Amsterdam bevestigde gis- eren het vonnis van de president van de rechtbank in Haarlem. )e Russische schepen wilden de garantie dat zij niet in beslag vorden genomen tijdens hun deelname aan Sail 2000, het nau- ische evenement volgende week in de havens van Amsterdam, l'orige maand werd in Frankrijk de Sedov aan de ketting gelegd loor Noga. Het bedrijf heeft nog 63 miljoen dollar van de Russi- che staat tegoed. De Franse rechter hief dat beslag weer op imdat de schepen geen eigendom zijn van de staat. Ze zijn in iruikleen gegeven aan een paar universiteiten en de zeevaart - icademie. Departement richt zich op eerlijk proces Nederlanders in Belgrado Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) zal alles uit de kast halen om de vier gevangen Nederlanders in Joe goslavië vrij te krijgen. De beschuldiging dat ze president Milosevic wilden ontvoeren en vermoorden vindt hij 'te bizar om waar te zijn', zei hij gisteren na gesprekken met de Nederlandse zaakgelastigde Klompenhouwer en de families van de gevangenen. Hij gaat er vanuit dat de vier onder dreiging van geweld zijn gedwongen bekente nissen te doen. vier, de verhoren zonder advo caat en het volstrekte isolement waarin ze gevangen zaten. „Dat laatste is echt afschuwelijk, dat is voor iedereen een martel gang." Van Aartsen gaf wel toe dat de vier zijn aangehouden 'met attributen waar de gemiddelde vakantieganger niet mee op stap gaat'. Maar zolang met de vier niet in openheid over hun motieven is gesproken, hebben speculaties geen zin, vindt hij. Bij de gesprekken van de advo caten en de zaakgelastigde was altijd een onderzoeksrechter aanwezig. Het ministerie van buitenlandse zaken richt zich nu vooral op een eerlijke pro- Volgens de bewindsman zijn de vier er slecht aan toe. „Ze zijn zeer fors aangepakt bij hun aanhouding door de grenspoli tie." Hij wilde daarover geen bijzonderheden verstrekken. „Maar ook het isolement waar in ze gevangen werden gehou den, is al een vorm van mishan deling", aldus Van Aartsen. Hij vindt dat Joegoslavië zichzelf internationaal te kijk heeft gezet door de aanhouding van de Om de politieke druk verder te kunnen opvoeren, heeft Van Aartsen inmiddels een brief aan zijn Russische collega Ivanov geschreven. Eerder heeft de Russische ambassadeur in Bel grado de autoriteiten er al op gewezen dat de internationale rechtsnormen door de Joego- slaven zijn geschonden. Het ministerie verwacht momenteel meer effect van Russische druk dan van de kant van de Europe se Unie. Het apparaat ligt van wege de vakantie vrijwel plat en bovendien heeft de EU in Bel grado niet zo veel in de melk te brokkelen. Rusland heeft zich tijdens de oorlog in Kosovo steeds voorzichtig tussen Bel grado en het Westen opgesteld. Bovenaan de lijst staat daar naast het verkrijgen van visa voor de familie. De Joegoslaven hebben toegezegd dat familie de vier mag bezoeken, maar er zijn nog steeds geen visa ver strekt. Van Aartsen ontkende dat ons land zich te slap heeft op gesteld tegenover de Joegosla ven. „We hebben echt alles uit de kast gehaald". Ook premier Kok heeft zich van de gebeurte nissen rond de vier op de hoog te gehouden. Kok zei zich giste ren het meest gestoord te heb ben aan de mishandeling van de arrestanten, zoals deze da gen via de advocaten bekend werd. Voor en na de gesprekken op het ministerie was geen van de familieleden van de vier Joego- slaviëgangers bereikbaar voor commentaar. Muisje Max maakt kleuters bekend met RSI UTRECHT ANP Jong geleerd is oud gedaan. En daarom heeft het RSI-centrum in Utrecht Muisje Max in de arm genomen om de leerlin gen van groep twee van de ba sisschool al te leren dat ze moeten letten op hun li chaamshouding als ze achter de pc kruipen. Muisje Max is de hoofdper soon in een serie van vijf les sen. Zijn vader heeft RSI door lang in een verkeerde houding te werken met de computer. Opa muis leert Max het com puterlied ('hoofd, schouders, knie en teen') en trucjes om goed achter de computer te kunnen werken. Het lespakket is uitgeprobeerd op basisscho len en enthousiast ontvangen door leerkrachten en kinde ren, zo meldt het RSI-centrum. Volgens de organisatie be ginnen vijf- en zesjarigen al met 'computeren'. Ze spelen veel computerspelletjes en ontwikkelen gewoonten die ze hun hele leven zullen toepas sen. Omdat ze nog in de groei zijn, hebben kinderen hebben vaak meer last dan volwasse nen als ze RSI oplopen. In Nederland is het beleid erop gericht dat kinderen op basisscholen zoveel mogelijk met de computer gaan wer ken. Volgens het RSI-centrum besteedt de overheid hierbij te weinig aandacht aan preventie van RSI. de Groningse Herestraat zit in Vandermaelen in zijn oot Mobiel. Hij houdt een be- lactie. Naast hem staat een oot bord waarop te lezen is larom hij 1.500 gulden nodig eft. Een spaarpot wacht op fle gevers. Vandermaelen (69) heeft het ld nodig om een therapie te innen volgen die hem volgens 'huisarts zal genezen. De the- pie is zijn laatste redmiddel, aar wordt niet vergoed door tziekenfonds. Dat bevreemdt ndermaelen. „Ik ben verze- fd, maar door een wet van inister Borst moet ik deze therapie zelf betalen. Het rare is dat ik elke maand voor driedui zend gulden aan medicijnen slik. Dat wordt wel vergoed, ter wijl die therapie mij in één keer van alle problemen afhelpt. Dat is een veel goedkopere oplos sing." Vandermaelen zit in een rolstoel vanwege een verkeerde neurologische ingreep. Toen hij in 1992 terug kwam in Gronin gen, na bijna veertig jaar in Zuid-Afrika te hebben gewerkt, gleed hij uit in de sneeuw. Hij kreeg last van zijn rug en uitein delijk werd hij geopereerd. De pijn bleef echter, en daar was niets meer aan te doen, kreeg hij te horen. De enige oplossing was de afdeling pijnbestrijding in het Academisch Ziekenhuis Groningen- Maar ook daar genas hij niet. Vorig jaar viel hij opnieuw waarbij zijn milt scheurde. Toen werden voor het eerst röntgenfoto's gemaakt en bleek dat zijn ruggenwervels scheef stonden. De operatie die volgde, slaagde redelijk. Van dermaelen kan echter niet zon der pijnstillers en verplaatst zich in een elektrische rolstoel. Vandermaelen voert de actie niet alleen voor zichzelf. „Dit soort misstanden moet onder de aandacht van politici ko men. Er zijn duizenden oude mensen die verwaarloosd wor den. Met deze actie vertegen woordig ik een grote groep." vise» De bergers van de vorige week vrijdag ont spoorde DSM-trein in het Belgische Visé wacht nog één klus. De ontspoorde wagon met het brandge vaarlijke butadieen moet overeind worden getrok ken en leeggepompt. De overige vier treinstellen met gevaarlijke stoffen zijn gisteren afgevoerd. De Belgische spoorwegen en deskundigen hebben gis teren alle tijd genomen om bij het werk vandaag en morgen risico's zoveel mogelijk te vermijden. Om 12.00 uur moeten ongeveer honderd inwoners van het Belgische stadje hun huizen verlaten. Het over pompen begint pas als de autoriteiten zeker weten dat zich geen burgers meer bevinden in een omtrek van vierhonderd meter van de plaats van het onge val. Het overpompen duurt waarschijnlijk vier uur. foto belg a guy mossay „Dit is een deel van een onderkaak. Jaze ker", bevestigt John de Vos, „van een mammoet, een wolharige mammoet. Dit is een stuk van zijn achterhoofd. En dit", kijkt de conservator paleontologie van het Leidse natuurhistorisch museum Natura lis veelbetekenend op, „dit is dus een hele mooie steen." De eerste vondsten die duikexpert Ben Stiefelhagen uit de Noordzee heeft opge diept, bevestigen diens eerdere vermoe den: pal westelijk, tachtig kilometer uit de kust bij Scheveningen liggen op een diepte van zo'n 42 meter inderdaad de resten van een mammoet. Hij had drie jaar geleden bij toeval al eens een fraaie slagtand opge doken. Maar sinds ruim een maand speurt hij met een team regelmatig de alleen aan hem bekende locatie nabij een Duits, ne gentiende eeuws scheepswrak op zee af. Negen duiken hebben buiten flessen en porselein uit de gezonken vrachtvaarder een handvol beenderen opgeleverd. Stie felhagen, eigenaar van duikschool Get Wet, poogt een zo volledig mogelijke mammoet op te vissen. Gisteren liet hij het eerste resultaat zien aan mammoetex pert De Vos. „De wolharige mammoet leefde pakweg van 20.000 tot 100.000 jaar jaar geleden. Het materiaal dat uit de Noordzee komt, is meestal gedateerd op 40.000 jaar." In die periode lag de huidige Noordzee droog en was het een steppege bied, doceert De Vos. In cje 'quarantaine zone' van het museum krijgt de duiker nadere uitleg over de door hem gevonden oer-olifant. Hoewel duiken naar een mammoet iets bijzonders is, blij ken de boven water gehaalde delen niet uniek. In het nieuwe en immense maga zijn van Naturalis ligt een overvloed aan stukken van de Mammuthus primigenius, zoals het beest in het Latijn heet. Er liggen tientallen slagtanden, bekkens, wervels, kaken en ontelbare kiezen. „Veelal aange boden door vissers. Vroeger ging ik zelf eens per maand naar de haven van Goe dereede om vissers te vragen of ze nog fossielen hadden gevonden. Nu hebben we meer dan genoeg." Hij toont met trots de indrukwekkende wolharige mammoet in zijn musuem. „Het skelet is samengesteld uit botten uit de Noordzee. De slagtanden hebben we geleend van het Brits Museum en komen uit Siberië. Het zijn de mooiste slagtanden die ik ooit heb gezien". Het enige waar hij nog warm voor loopt is een complete schedel. „Die zou ik nog wel willen heb ben." Ben Stiefelhagen hoopt er stilletjes op dat de komende weken te kunnen verwezen lijken. Hij zet zijn expeditie - waarvan de resultaten zijn te volgen op internet via www.mammoetduik.nl - nog tot eind sep tember voort. Nu reeds heeft hij een grootser project is zijn hoofd. Als deze operatie 'Duiken naar de mammoet' met succes kan worden afgerond, wil hij een waar waagstukje uithalen: op zoek gaan naar een zogeheten zuidelijke mammoet. In vergelijking met de reusachtige botten van dit dier, waarover Stiefelhagen zich door De Vos op de hoogte laat stellen, zijn die van de 'wolharige' maar iele beentjes. „Dat moet dan echt professioneel worden aangepakt. Dan kun je niet heen en weer varen, zoals we nu doen." Kiften op www.debelgrado4.nl Op de internetpagina www.debelgrado4.nl is de dis cussie over de vier in Joegosla vië gearresteerde Nederlan ders losgebarsten. Het gasten boek op de pagina is sinds donderdagavond beschikbaar om de Joegoslaviëgangers een hart onder de riem te steken. Maar een aantal anonieme critici kan het niet laten om het viertal op de hak te ne men. Tot woede van suppor ters van 'de Belgrado-4'. „Welke malloot gaat er nu met zoveel wapens kampe ren", schrijft 'jan lui' vrijdag middag, doelend op de grote hoeveelheid wapens die de vier bij zich zouden hebben gehad op het moment van hun arrestatie. Jeroen van Ier- sel, Ger de Rie, Bas van Schaik en Sander Zeitsen hadden se rieuze plannen om president Milosevic en andere Joegosla vische kopstukken te ontvoe ren of vermoorden, luidt de aanklacht. Onzin, vinden bijna alle on dertekenaars van het gasten boek. Maar al te slim was een survivalverblijf met wapens op zak in Joegoslavië niet, menen de meesten. „Ze zijn dus niet alleen skinheads, maar ook nog eens dom", stelt 'bobo', kort nadat 'Fuzzy' wel begrip heeft getoond voor het op merkelijke Balkan-uitje. „De jongens wilden gewoon een beetje overleven in een woes te, bosrijke omgeving. Sommi ge Nederlandse managers be talen er een godsvermogen voor om met Emiel Ratelband over wat hete kolen te lopen!" 'Daiko' vindt de Balkantrip van de vier opgepakte Neder landers hoe dan ook niet snugger. „Zou jij naar Iran afreizen met een Playboy in je koffer, foto's maken op een militair vliegveld in Irak, of gaan scu- ba-duiken in de Barentsz Zee", vraagt hij zich af om aan te geven dat de arrestatie van het viertal voor een deel ook een kwestie is van eigen schuld, dikke bult. Een standpunt dat de mees te ondertekenaars van het gastenboek, doorgaans sym pathisanten van de vier Ne derlanders, tegen de borst stuit. 'Joep uit Tilburg' wordt ronduit woest van alle kriti sche noten over de vier. „Weet je wat ik het liefste zie? Dat de 'mensen' die hier hun voor oordelen spugen een dag of twee mochten meemaken wat deze mannen meemaken." Motief niet te achterhalen Spijt hadden ze gisteren niet, de twee zwervers van 42 en 43 jaar die in februari een 49-jarige 'collega' in Steyl, een plaatsje in de buurt van Venlo, op gruwe lijke wijze doodmartelden. Toen officier van justitie vijftien jaar en tbs met dwangverple ging eiste, kon er zelfs nog wel een lachje af. „Om mij in deze zaak te kun nen verdiepen, heb ik moeten afdalen tot de diepste kelders van de menselijke geest", om schreef raadsman Lina van de 42-jarige zwerver zijn ervarin gen in de zaak. 'Bizar', 'schok kend', 'verbijsterend' waren kwalificaties die hij gebruikte om de gebeurtenissen in de schaapskooi in het Limburgse dorp te beschrijven. Daar werd het slachtoffer dagenlang, met tussenpozen, gemarteld. Zo werd hij onder meer bewerkt met een houten paal met ijzer en werd zijn baard in brand ge stoken. De geweldplegingen werden afgewisseld door drink partijen. Toen de twee zwervers, die hun wandaad overigens al heb ben bekend, op 13 februari te rugkwamen van boodschappen doen en in de gaten kregen dat hun slachtoffer had gepoogd deze hel te verlaten, sloegen bij hen de stoppen door en martel den ze hem dood. Wat de pre cieze oorzaak van deze orgie van geweld is geweest, heeft niemand kunnen achterhalen. Het slachtoffer zou wat geld schuldig zijn. Officier Kuipers hield het op moord met voorbedachte rade, maar de advocaten Lina en Klaasen hielden het op zware mishandeling met de dood als gevolg. Lina vroeg zich boven dien af wat het nut is van tbs, want zijn cliënt wil absoluut geen hulp. Klaasen verzocht de gevangenisstraf van de 43-jarige zwerver te beperken en hem zo snel mogelijk een tbs-behande ling te laten ondergaan. Vol gens het Pieter Baan Centrum bestaat bij beide mannen een gerede kans voor herhaling. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Ook stichting komt met tipgeld oplossen van de vermissing van Danny, wacht 100.000 gulden. Hetzelfde geldt overigens voor de vermissing van het Utrecht se meisje Samantha (11), dat ook zondag verdween. Het geld wordt in beide gevallen alleen uitgekeerd als er sprake is van een misdrijf en de dader dank zij de tip wordt gevonden. De stichting is donderdag op gericht door weduwe Geerts- Raukema van een onroerend- goedmagnaat. Hoewel het geld voor de gouden tips al beschik baar is, roept ze vooral onder nemers op meer geld te storten op de bankrekening van de stichting. De stichting wil de opsporing van vermiste min derjarige kinderen bevorderen door er financiële middelen voor beschikbaar te stellen. De politie zegt ook dit iniatief begrijpelijk te vinden, maar oordeelt er gematigder over. Wel betwijfelt ze of het daad werkelijk zal bijdragen aan het oplossen van de vermissingen. „Baat het niet, dan schaadt het ook niet, zolang het publiek het politieonderzoek niet in de weg gaat zitten", aldus de woord voerder. Een neef van de vermiste 2-jari- ge Danny Kleverwal roept op zijn internetpagina mensen op hem te melden of ze verdachte personen kennen die op die dag in of rond Ermelo kunnen zijn geweest. Het jongetje ver dween zondag van een cam ping in die plaats. Zijn neef De Klerk stelt een beloning van ruim 50.000 gulden in het voor uitzicht voor de e-mail die uit eindelijk tot de oplossing van de zaak leidt. De politie in Ermelo heeft grote bedenkingen. „Hoe be grijpelijk ook, dit gaat ons een stap te ver. Ten eerste gaat het uit van de veronderstelling dat Danny ontvoerd is, en dat is nog altijd niet vastgesteld. Daarnaast wordt het publiek opgeroepen zelf voor recherche te gaan spelen". De politie overlegt op korte termijn met de familie van Danny over de internetsite. Justitie heeft zelf overigens nog geen beloning uitgeloofd. Ook stichting Kooilust Ver mist looft een beloning uit. De gene met de tip die leidt tot het 3KÏM ontmoeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. vÉ&aS Btattwni RilIHlia Op onze afdeling Eigentijds Klassiek vindt u zitmeubelen die zowel met %enoten als moderne tegenhangers samen kunnen gaan. Deze tijdloze uitwerpen zijn namelijk zó perfect, dat ze feitelijk op zichzelf staan, maar fch ook weer onbeperkt laten combineren. Een verrassend eigentijds Speet van klassiek volgens Van Til. Openingstijden: DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3