Refo's moeten op de blaren zittei c iff. Hypocriet anti-rookbeleid Gesprek van de Dag Intrigant in Big Brotherhuis ontmaskerd Tootsie Bootsie ZATERDAG 19 AUGUSTUS 2000 ^Zommentaar De hypocrisie van het Nederlandse anti-rookbeleid valt dezer dagen andermaal af te lezen aan de weigering van minister Borst (volksgezondheid) om een medicijn te vergoeden dat het stoppen gemakkelijker maakt. Ro ken is slecht en het moet zo ontmoedigd worden dat rokers stoppen. Hoe ze dat doen moeten ze zelf maar uitzoeken. Op hulp van de overheid hoeven ze in elk geval niet te rekenen. Die incasseert miljarden aan ta baksaccijns en klaagt over de stijgende kosten van de zorg aan mensen die van roken ziek worden, maar doet verder niets. Stoppen met roken doe je echter niet van de ene dag op de ander, dat kunnen honderdduizenden Nederlan ders uit eigen ervaring bevestigen. Het is een moeiza me stap, die maar weinig mensen in één keer zetten. Roken is behalve een gevaarlijke, ook een hardnekkige verslaving. Stoppen zonder hulp lukt maar een paar procent van de rokers. Het is om die reden onbegrijpelijk dat uitgerekend me vrouw Borst, de minister die het felste anti-rookbeleid voert, niet bereid is een vijftien weken durende kuur van 378 gulden te vergoeden. Minister Borst schat dat een vergoeding haar jaarlijks 75 miljoen gulden gaat kosten. Dat vindt ze te duur. Rokers die stoppen spa ren geld uit en kunnen daarmee zelf hun medicijn be talen, zo redeneert de minister. Met die zienswijze geeft ze aan weinig oog te hebben voor de essentie van een verslaving en handelt ze bo vendien inconsequent. De meeste rokers hebben juist wel (medische) begeleiding nodig om te kunnen stop pen. In die zin onderscheiden ze zich niet van alcohol- of drugsverslaafden, die wel een beroep kunnen doen op door de minister betaalde voorzieningen. Rokers dragen jaarlijks vier miljard gulden aan de schatkist af in de vorm van accijns. Het is toch nauwelijks onover komelijk dat daarvan 75 miljoen terugvloeit in de vorm van medische steun aan stoppers. De verrader is ontmaskerd. Nick Bateman heeft het Britse 'Big Brotherhuis' op last van de programmaleiding hals- over-kop op moeten verlaten. De live-uitzending op het in ternet werd door Channel4 zelfs twee uur onderbroken omdat er in een vechtpartij dreigde. Nick is op een schuil plaats ondergebracht. De zes nog resterende deelne mers hebben eindelijk ontdekt wat de Britse kijkers allang wisten. De voormalige effec tenhandelaar Bateman mani puleerde de nominaties, speelde zijn huisgenoten te gen elkaar uit en bedroog de boel. Voor sensatiekrant The Sun reden om twee weken ge leden al een - mislukte - po ging te doen de inwoners van het Big Brotherhuis te waar schuwen voor 'Nasty Nick!, door uit een vliegtuigje pam fletten te gooien met de aan sporing 'Stem Nick weg'. Donderdag is Nick (32) door de mand gevallen. Zijn mede bewoners die hem allemaal zeer meelevend en sympa thiek vonden, ontdekten dat hij - tegen de spelregels in - in onderonsjes de nominaties stuurde die bepalen wie de kijkers uit het huis moeten wegstemmen. Terwijl Nick niks vermoedend in de huis kamer zat, werd zijn koffer doorzocht waarin het bewijs voor zijn handelwijze werd ge vonden. Hij had op briefjes zijn plannen uitgewerkt. Bij de confrontatie bekende Nick meteen schuld. Het ging er echter zó verhit aan toe dat de programmama kers de stekker trokken uit de rechtstreekse uitzending op het internet. De Britse pers speculeerde gisteren dat er is gevochten. Vooral de exhibi tionistische bouwvakker Craig zou furieus zijn geweest. Hij staat zelf op de nominatie het huis te verlaten en de hoofd prijs van 70.000 pond mis te lopen. „You are sick", kreeg de ontdane en ontmaskerde Bateman te horen, mét de raad van zijn huisgenoten om onmiddellijk op te stappen. Nick wilde niet weg. Lange tijd werd in de pers zelfs gesugge reerd dat hij een door de pro grammamakers in het huis ge plaatste intrigant was die er voor moest zorgen dat het spannend bleef. Nu greep de televisiezender echter in. Nick kon wegens het breken van de regels opstappen. De uitzending op internet brak desondanks alle records. Meer dan zes miljoen mensen hebben gekeken, meer dan het gemiddelde van vier mil joen dat naar de televisieuit zendingen kijkt. HANS JACOBS» Gereformeerde beleggers ontgoocheld door de waan van Baan 'Vest op prinsen geen betrouwen', luidt een strofe uit psalm 146. Toch lijken veel klei ne beleggers uit reformatorische kring hun hele hebben en houden te hebben gezet op de Baan Company. Nu ze op de blaren zitten, melden ze zich ontgoocheld bij stichting De Keursteen, die financiële misstanden in de gereformeerde gezindte onderzoekt. Nick Bateman verlaat hals-over-kop het Britse 'Big Brotherhuis' op last van de programmaleiding. foto. Nederland loopt niet warm voor Duitse anatomische les De Nederlanders lijken nog niet warm te lopen voor de tentoonstelling van 200 geprepareerde mensenlicha men Körperwelten in Oberhausen. De geruchtmaken de expositie is daar sinds 5 augustus te zien in de Gar- tendom. Hoewel Oberhausen met de auto slechts een half uur tje over de grens is en het nabij gelegen winkelcentrum Centro door hordes consumenten uit ons land wordt aangedaan, kan het aantal Nederlandse bezoekers aan Körperwelten „misschien wel wat verbeteren", aldus een woordvoerster. De geruchtmakende rondreizende tentoonstelling van de Heidelbergse professor Günther von Hagens heeft sinds de eerste presentatie in 1997 meer dan vijf mil joen belangstellenden getrokken. De discussie erover was hevig: de kerk sprak van een beschadiging van de menselijke waarde. Volgens het verantwoordelijke In- stitut für Plastination in Heidelberg ligt de tentoonstel ling op de grens van kunst en wetenschap. „Plastina- tie" is de benaming voor de methode waarbij het li chaamsvocht van het lijk vervangen wordt door con serverende kunststoffen. Het bewerken van een li chaam kost 400 tot 600 uren werk. De openstelling in Keulen, de meest recente voor Oberhausen, trok een miljoen mensen. Daar werden wel Nederlanders bespeurd, maar ook niet opvallend veel. In Oberhausen zijn alweer 28.000 mensen komen kijken. De organisatie telt niet naar nationaliteit, maar hoort zo dicht bij de grens ook niet veel Nederlanders. Maar misschien zijn de bezoekers wel stilgevallen bij het aanschouwen van de gevilde en deels ontlede li chamen van mensen die ooit voor dit project toestem ming gaven. Onder hen is een vrouw met een foetus is haar buik. Behalve dat alle delen van het lichaam van binnen en buiten te bewonderen zijn, kunnen de be langstellenden ook zien wat ziekten en slechte ge woonten aanrichten. Vooral voor rokers is er nogal wat interessants te zien. Veel bezoekers hebben na het zien van Körperwelten aangegeven hun leven te beteren. Körperwelten is tot 19 november in Oberhausen te zien, ook 's avonds. Schatgravers rijk na vondst oude munten De grote verzameling Romeinse munten die vorig jaar in het Britse graafschap Somerset door twee neven werd opgegraven, heeft de vinders een kapitaal opgele verd. Het Somerset County Museum kocht de schat van de twee voor 265.000 pond (bijna één miljoen gul den), aldus de Britse krant The Times. Het was beginnersgeluk. Slechts enkele minuten nadat de neef van Kevin Elliott de werking van een metaalde tector aan hem had uitgelegd, vond de 33-jarige de Ro meinse schat op het land van zijn vaders boerderij. De verzameling van 9213 zilveren munten is de grootste die ooit in Groot-Brittannië is gevonden. Enkele maan den na de vondst bepaalde een rechter in Somerset dat de neven de rechtmatige eigenaren waren. De munten werden geslagen tussen 31 voor Christus en 224 na Christus. Ze zijn volgens archeologen om streeks 230 na Christus begraven in de hoek van een kamer in een stenen huis. „Of ik belegd heb in Baan Com pany?", vraagt Jan van Oossa- nen-junior van de gereformeer de gemeente in Lisse quasi ver baasd. „Je kunt beter vragen wie niet." Hij is voor enige dui zenden guldens het schip in ge gaan, maar verwijt dat alleen zichzelf. „Je moet nu eenmaal nooit op één paard wedden.' Achteraf klagen, vindt hij flau wekul. Gekocht en verloren, dat is de kwestie. „De mensen die Baan voor de rechter willen da gen, zijn gewoon niet reëel." Baan Company sprak zeer tot de verbeelding van de mensen in zijn omgeving, legt Van Oos- sanen uit. „Eindelijk kunnen wij geld maken met een christe lijk bedrijf, werd gedacht." Een kromme redenering, vindt hij. „Uit principe kiezen ze voor christelijk verantwoord beleg gen. Maar in feite zijn ze op geldjacht. Tja, wat is dan nog geloof, vraag ik me af." De beleggers van Baan zagen hun aandeel de laatste twee jaar kelderen van honderd naar vijf gulden. Zij voelen zich be nadeeld, zo stelt stichting De Keursteen, omdat de broers niet open zouden zijn geweest over de zakelijke missers van hun onderneming. De 'slacht offers' wonen vooral in Lisse en in Barneveld, aldus Rien van Hoeven, oprichter en voorzitter van de stichting. De link tussen het softwarebe drijf en de twee dorpen is dui delijk. De gebroeders Jan en Paul Baan zijn lidmaat van de gereformeerde gemeente in Barneveld, terwijl de 30-jarige zoon van Jan in Lisse op de kansel staat. Van Hoeven heeft de zeshon derd klachten inmiddels in handen gegeven van de be ruchte Amsterdamse advocaat Abraham Moskowicz. Over het precieze aantal klagers dat zich uit Lisse heeft gemeld, zwijgt hij. „Ik houd mijn kruit droog, dat heb ik duidelijk afgesproken met Moskovicz, bij hem ligt on ze black box. Houd het maar op enige kerkbanken vol." De leden van de Gereformeerde Gemeenten refo's of gergetn- mers in hun eigen turbotaal) zijn verdeeld over de agitatie te gen hun geloofsbroeders Baan. De gemoederen zijn zelfs zo hoog opgelopen, dat predikant Van Eckeveld uit Zeist onlangs verzuchtte in het Reformato risch Dagblad: „Het lijkt wel alsof we ons drukker maken over de aandelen-Baan dan over ons eeuwig heil." waarop ze giften doneerden aan goede doelen, kregen d gebroeders ook een aureool door hun zichtbare weelde, dus Van Hoeven. „Ze zijn ri geworden, dat kon iedereen zien, en in die kringen word dan al gauw gezegd: de Hei heeft ze gezegend. Zelf zulli de broers dat nooit hebben weerd, houd me ten goede. Maar het is de interpretatie de mensen om hen heen. E dominee Baan helpt die sul cultuur-met-sekt arische-tii in stand te houden." Zelf houdt de predikant ziö buiten de discussie. Vragen de pers weigert hij te beant woorden. Een ouder gemes lid in Lisse, dat absoluut an niem wil blijven, noemt elk verdenking richting zijn pre kant 'infaam'. Met hoorbai verontwaardiging: „Domin Gert-Jan Baan is een hoog staand mens en integer inz ambt." Het onthullen van financiël malversaties is niet het enig oogmerk van stichting Del steen. Van Hoeven, zelf eve eens orthodox-gereformeei werpt zich graag op als een tweede Calvijn. „Ik strijdvo een re-reformatie en 'eenri lijke godsdienst'. Ik hoop ei dat het allemaal goed koml wel met de leer als met de smeer. Door mijn werk zijn twaalf mensen achter de tn beland. En ik zeg dat nietg felend. Onze stichting heel al veel goed mogen doenJ sen zijn weer verzoend, goi ren kwamen terug bij de re hebbenden, onterfde kinde kregen hun erfdeel." Met dat speurwerk kan De Keursteen overigens ook in formatorische kring rekene sympathie. Toch zit de stiel in de zaak-Baan op het veri de spoor, vinden veel gergf mers. Van Oossanen-junits „Het is goed als kwesties w een luchtje aan zit boven worden getild. Maar in dit) val: wat recht is, is recht, w krom is, is krom. Zaken zijl ken. Jan Baan heeft zelfbij haling gezegd: christelijkel drijven bestaan niet." De IJssese zakenvrouw val commotie rond de aandele men met een bijbeltekst di een Delftsblauwe tegel niel misstaan. „Beter is weinigi de vreze des Heeren, dan a grote schat, en onrust daart (Spreuken 15:16). KEES VAN DER LINDEN I cnselijk aan mijn komkommertje, jij blijft van mijn snijboon af (het lied van de groenteboer). Ook liedjes waarin veel lalala, tralala en pom pom pom voor komt, vind ik zwak. Als dat ge neuzel tot een nieuw soort taal verheven wordt heeft het nog wel zijn charme. Zoals in het lied dat het meisje zong, zo lief en schoon: Hei die roediedel da, sjoemela die roedel doedelda enz. Of in het lied over de Bietebauw dat mijn moeder ons leerde: Grijp Grap GrimmelandJ Zonder lip en zonder tand./ Grijp Grap Grauw: de Biete bauw Maar: Alle duiven op de Dam! Sjalala li, sjalala la vind ik vervelend. Net als: Hopsa heisasa/ het is in de maand van mei jaja. En dan zijn er nog de nummers die in neuzeltaal geschreven zijn en ook nog over seks gaan. Super vervelend. Hoewel. Tijdens de Honkbalweek klonk regelmatig dit walsje door de luidsprekers: Meet me in Saint Louis Louis/ meet me at the fair/ don't tell me the lights aren't shining/ any place up there We will have the hootsie tootsie/ I will be your tootsie bootsie/ Meet me in Saint Louis Louis/ and meet me at the fair! Die hootsie tootsie bootsie heeft natuurlijk niet veel meer kwaliteit dan sjalala li, sjalala la. Toch vond ik het een heel aardig liedje. Hoe kan dat nou? Misschien omdat ik alles bij die honk balweek aardig vond. Misschien vanwege de vro lijke muziek of de zang van Bing Crosby. Ik geloof tenminste dat het Crosby was. Mogelijk allemaal. Maar ik denk dat de echte verklaring daarmee niet gegeven is. Die echte verklaring is er niet. Want de taal zit niet logisch in elkaar. 'We waren daar met tien man', akkoord. We waren daar met tien vrouw', niet akkoord. Klopt niet. 'Een kers, twee kersen', dat kan. 'Een vers, twee versen' kan niet. Verkeerd gespeld. 'Hersens', meervoud, in orde. 'Hersen', enkelvoud, bestaat niet. 'Twee hersens' trouwens ook niet. Onlogisch allemaal. Dus waarom zou ik een logische verklaring moeten geven voor mijn tootsie bootsie voorkeur? Allemaal smoesjes, zegt u? Ok, ik heb een slechte smaak. rijk, overlegt over het te voeren* beleid en het waterbeheer en ge daarover advies. De kroonprins,! vorig jaar lid van de commissie, dr. ir. JAAP IJFF op. De overdraw van het voorzitterschap is tijdens ClW-symposium De Stem van hl ter, op 7 september in de Ridde te Den Haag. Het stuurwiel van de TITANIC is het wrak geborgen. Het koperen waaraan de kapitein zou hebben staan toen het schip zonk, werd boven gehaald door de Titanic 6 ditie 2000, meldt de Britse krafl Times. Eerder werden onder mei een koffer vol met boeken, eeng fles en een onderstel van een tal boven water gehaald. De Titanic op haar eerste reis op 15 april 1' Daarbij kwamen 1523 passagiö het leven. Klein beleggersleed, om meer lijkt het niet te gaan. Nogal wat Lissese 'gergemmers' stopten hun spaarcentjes in een bedrijf, dat de reputatie had behalve degelijk, vooral ook christelijk te zijn. Voor duizenden guldens werd gekocht, want het bollen- dorp heeft het een en ander te spenderen. Hetzelfde gebod dat de sabbatsrust voorschrijft, stelt immers ook 'zes dagen zult gij arbeiden'. De vrucht daarvan is af te lezen aan het kerkgebouw Salem, dat onlangs werd ver groot en voorzien van een na tuurstenen vloer met vloerver warming. Een ervaren 'gergem' zaken vrouw uit Lisse maakte mee hoe een kennis van haar twin tigduizend gulden in Baan stopte en verloor. „Natuurlijk is ze teleurgesteld, maar ze er vaart het als haar eigen verant woordelijkheid." Zelf stak ze haar spaargeld weloverwogen niet in Baan. „Aandelen die hoog vliegen, kunnen ook weer enorm dalen." De wijze waarop de gebroeders Baan nu worden afgeschilderd, noemt de Lissese 'onvoorstel baar'. „Het doet me allemaal denken aan de uitdrukking 'op gaan, blinken en verzinken'. Toen het goed ging, liep ieder een met ze weg, en nu het min der gaat, heeft iedereen het al tijd al gedacht." De teloorgang van Baan Com pany is de broers niet in de schoenen te schuiven, vindt ze. „Op een gegeven moment moesten ze het bestuur uit han den geven. De Amerikanen eis ten dat om duidelijkheid te krij gen in de bedrijfsvoering. Daar na holde de zaak achteruit. Maar kun je dat Jan en Paul verwijten? Zij hadden toch geen vinger meer in de pap?" De Keursteen suggereert zelfs dat de Lissese dominee Baan heeft meegeholpen de goedge lovige beleggers een rad voor ogen te draaien. „Hij heeft bij gedragen aan het massage-in stituut", stelt Van Hoeven. „Hij is een zoon van Jan Baan, die ook nog verschillende zwagers als dominee heeft. Die bloed banden hebben we allemaal in kaart gebracht. Mafia is een groot woord, maar het is wel een wisselwerking met goedge lovig publiek geweest." Behalve door de openlijke wijze SYBRAND NIES- SEN en JUDITH DE KLIJN worden vrijwel zeker de nieuwe presenta toren van het RTL 4-programma Kof fietijd!. Er wordt nog onderhan deld, maar ze staan bovenaan het lijstje", aldus een woordvoerster van de commerciële omroep. Tijdens de winterpresentatie van RTL 4 kondig de programmadirecteur BERT VAN DER VEER enkele 'verjongingen' aan. Het Koffietijd!-duo HANS VAN WIL- LIGENBURG en MIREILLE BEKOOIJ werd daar het slachtoffer van. Prins WILLEM-ALEXANDER wordt voorzitter van de Commissie Integraal Waterbeheer (CIW). De commissie, met vertegenwoordigers van water schappen, gemeenten, provincies en Reformatorische meisjes en vrouwen tooien zich bij de kerkgang met een hoedje. Zwarte kousen, waaraan orthodox gereformeerden hun bijnaam danken, worden al lang niet meer gedragen, laat staan dat ze er hun spaargeld in stoppen. In de gereformeerde gezindte wordt grif gegeven aan goede doelen en belegd in aandelen. foto uit.- geloven op de veluwe, baarn 1997 brand overeem Schoorsteenveger is mijn vakIedere dag een volle zak/Al is de schoor steen nog zo nauw/Ik kruip er in en ik veeg hem gauw./ Hup zei mijn simmetje daar gaat hij weer/ Door de schoorsteen op en neer. Dit lied gaat op het eerste gehoor over schoorsteenvegen, maar eigenlijk gaat het natuurlijk over seks. Wat des te duidelijker wordt als we het tweede couplet bekijken: Kwam ik bij Brigitte aan/ Zag haar in bikini staan/Ik zei toen snelme vrouw Bardot/ is er soms nog iets dat ik vegen mot. Een treurig makend lied. Al is het in het genre niet eens zo heel slecht. De vondst om 'Bardot en mot', op zijn Nederlands uitgesproken, op elkaar te laten rijmen zou niet iedere tekstschrijver kunnen bedenken. Er zijn erger voorbeelden. Zoals: Met jouw Euromast in mijn tunneltje (het lied van de Rotterdammer) of: Jij komt niet

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2