Mum Media Het thuisnetwerkje (2) Huiswerk belangrijker dan spelletjes Roland Garros 2000 Terug naar de hel van Diablo U P D|jr (TERDAG 19 AUGUSTUS 2000 UU bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. \üar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Chipsbakker Intel laat internetgebruik in Nederland onderzoeken PAUL HOUKES oude, afgedankte computer eer tot nut maken; geweldda- »e spelletjes spelen waarbij disgenoten het man-tot-man oen elkaar opnemen: Over de •geningen van het thuisnet- trkje ging het al in de vorige C-wijzer. We zagen hoe een riele kabel met het Windows- programma Directe Kabelver- •jiding een goedkope manier om een voorproefje van het itwerken te krijgen. In deze -wijzer zal blijken dat een ht netwerk meer kan en snel- ris dan een directe kabelver- nding. en netwerk (ethernet-) kaart eraan te sluiten computer en rol kabel n voldoende or een zoge- eamd Local ea Network ANj.Twee orten kabel n bruikbaar or een lokaal (werk: de Co- kabel die via m soort i'-kabelstek- rop de netwerkkaart past, of lUTP-kabel die wel wat weg- eft van het plastic klikstek- rtje van de telefoon. Kiezen - or de ene of de andere aan- - ating bepaalt ook de vorm het net. Met coax-kabel uw je een zogenaamd lineair ■twerk. Dat betekent dat de ^twerkkabel als een soort rug graat of snelweg door het nd loopt, en de afzonderlijke 's aan de afzonderlijke afsla- liggen. De computers zijn eel, dus als lichtjes in de rstboom met elkaar verbon- i. Met dit verschil, dat het izetten van één PC niet bete nt dat in het hele netwerk het :ii hl uitgaat. P-kabel werkt anders. Die is schikt voor ster-netwerken: kabel loopt dan van elke PC het netwerk naar een cen- - lal kastje- de zogenaamde ib. Alle informatie die tussen afzonderlijke computers wordt uitgewisseld moet eerst door dat kastje. Voor een thuis netwerk is dat niet zo handig: het betekent meer meters kabel die moeten worden getrokken. Bovendien kost het hub-verbindingskastje een gul den of honderd. Of je nou kiest voor een ster-netwerk met UTP-kabel of een serieel netwerk met coax- -kabel: de toepassingen zijn onoverzienbaar. Je kan met alle gemak van de wereld grote be standen back-uppen op de harde schijf van een andere computer in het netwerk. Je kan documenten van andere computers oppakken, bekijken en terugzetten. Je kan mailtjes sturen van de huiskamer naar de zolder. Meerdere computers in huis betekent in meerdere kamers toe gang tot de muziek-collec- tie op MP3. Nog meer voordelen: Alle com puters op het net kunnen één printer of CD-rom speler be nutten. Ook je oude, stoffige matrixprinter kan je een nieuw leven geven door hem aan een van de computers in het net werk te hangen. Voor proef- printjes van lage kwaliteit ben met het aloude printerlint goedkoper uit dan met de dure inkt van de inktjet-printer. Een huisnetwerk is een aan trekkelijke optie voor wie nog ergens een of meer afgedankte computers heeft staan. Maar net als vorige week de waar schuwing: bedenk dat het aan leggen ervan heel wat voeten in de aarde kan hebben. Laat je goed voorlichten voor je wat koopt of aansluit. Computer systemen hebben nou eenmaal de neiging nooit in één keer te werken zoals jij het wil. SILVAN SCHOONHOVEN Jongeren zouden het internet vooral moeten gebruiken als hulp bij hun huiswerk: dat is een belangrijker functie dan het spelen van spelletjes. Dat is al thans de mening van de meeste volwassenen in Nederland, zo blijkt uit een onderzoek van het Britse onderzoeksbureau GfK. Uit een enquête onder duizend Nederlanders blijkt dat 85 pro cent van alle volwassenen deze ondersteuning bij schoolwerk als de belangrijkste functie van het internet ziet. Het onderzoek, dat ook in an dere landen in Europa is uitge voerd, werd verricht in op dracht van processorfabrikant Intel, die meer inzicht wil heb ben in de belangrijkste toepas singen van het internationale netwerk. Uit het onderzoek blijkt, dat veel mensen veel vertrouwen hebben in de mogelijkheden van het internet. Een kwart van alle ondervraagden in ons land gaf aan dat het geen probleem zou zijn om een maand lang te overleven in een flat met slechts een pc en een internet verbinding. Jongeren hebben daar zelfs nog meer vertrouwen in: in de categorie van 15 tot 24 jaar antwoordde bijna veertig procent van de ondervraagde Ook cyberdating, een partner vinden via internet, is volgens het onderzoek van Intel voor veel mensen al normaal, tekening pr landgenoten met 'ja' op die vraag. Een andere interessante con clusie uit het onderzoek is, dat de gebruikers van het netwerk behoorlijk intensieve contacten weten op te bouwen. Op de vraag of internetgebruikers zouden overwegen te trouwen met iemand die zij online heb ben leren kennen, antwoordde één op de vijf ondervraagden positief. De meesten voegden er wel aan toe die persoon eerst persoonlijk te willen ontmoe ten. Mannen blijken in dit op zicht wel avontuurlijker dan vrouwen. Jongeren van 16 tot 24 jaar den ken er eerder aan een bedrijf op internet te beginnen dan men sen van boven de 24. In de eer ste categorie denkt ruim twaalf procent aan het opzetten van een internetbedrijf, in de twee de categorie is dat zeven pro cent. Overigens zijn het vooral mannen die zulke plannen hebben; de vrouwen blijven met vier procent nogal achter. Processorfabrikant Intel liet het Europese onderzoek houden, omdat het bedrijf het erg be langrijk vindt veel te weten van het gedrag van de consument. Woordvoerder Philippe Willard: „Tot nu toe zijn we als bedrijf erg gericht geweest op de busi- nessmarkt, maar we willen in toenemende mate ook produc ten voor gewone consumenten ontwikkelen". Volgens Willard geeft de enquê te hier en daar verrassende re sultaten te zien. Zo blijken con sumenten een nog grotere waarde te hechten aan de soci ale aspecten van computer- en internetgebruik dan Intel had verwacht. „Je kunt je dus voor stellen dat opa's en oma's in de toekomst veel intensiever con tact met hun kleinkinderen zul len hebben, bijvoorbeeld door het uitwisselen van videofrag mentjes of door gesprekken met een videotelefoon via het internet". In de VS levert Intel al een zo genoemd 'dot-station', een in- ternetkastje voor mensen die een pc te ingewikkeld vinden. FRANK BUURMAN Het spel heet Roland Garros 2000, maar je kunt er ook Wimbledon of Flushing Me adows mee spelen, dus de naam doet er niet zoveel toe. Het gaat om de nieuwste tennissimulatie, een spelsoort die al zo oud is als als het videospel zelf. Het allereerste videospelletje, Pong, was immers ook een tennisspel. De heen en weer bewegende witte blokjes op een zwarte achtergrond van weleer zijn echter al lang vervangen door een bijna niet van echt te onderschei den tennisbaan met menselijke spelers en enthousiast publiek. Zelfs het stukgelopen gras van Wimbledon is in de simulatie ver werkt. De spelers bewegen vrij natuurlijk, maar zien er nog steeds wat popperig uit. Dit element is nog voor verbetering vat baar. Roland Garros 2000 is gemaakt gemaakt door het Franse softwarehuis Carapace en wordt door Cryo op de markt gebracht. Een goed tennisspel staat of valt met de bedie ning van de spelertjes. Als de speler na een half uur oefenen nog steeds machteloos de service in het net slaat is er iets mis, maar gelukkig lijdt Roland Garros niet aan dat euvel. Met de gamepad, bij uitstek het meest geschikt om ook dit sportspel te be dienen, is serveren, retourneren en volley en geen probleem. Het komt vooral aan op timing, net zoals in het echt. Oefenen kan met een tenniskanon en voor je het weet sta je alweer in de finale van een groot toer nooi. Overigens zitten er geen bekende na men in het spel, maar aangezien de poppe tjes toch geen duidelijk gezicht hebben is dat misschien maar beter ook. De compu ter biedt redelijk tegenstand, maar is wat voorspelbaar en zal op deri duur niet sterk genoeg meer zijn. Dan wordt het tijd voor een menselijke tegenstander. Spelen met vier mensen (dubbelen) op een enkel scherm is overigens ook mogelijk, als er voldoende joypads voorhanden zijn. Roland Garros 2000 is in zijn soort wel zo ongeveer het beste wat er te krijgen is. Het spel ziet er dankzij de 3D-techniek goed uit en het geluid is ook prima, al doet het En gels met een Frans accent van de scheids rechters op Wimbledon wel wat eigenaar dig aan. Toch is er al die jaren na Pong nog steeds ruimte voor verbetering; de ultieme tennissimulatie moet nog steeds gemaakt worden. Tot die tijd is Roland Garros 2000 echter geen slechte keus. Min. systeemeisen: Pentium II, 32 Mb Ram, Windows 95/98, 3D-kaart. Prijs: 100 gulden. Beschikbaar gesteld door Homesoft/Cryo, Haarlem. .SK BUURMAN» ïblo van softwarehuis Bliz- fdwas in 1996 een echte ra- Het was een van de eerste Dnturenspellen voor ndows 95, prachtig om te n, en ook heel goed speel- ir in een netwerk en op het g jonge internet. Hoewel ablo niet al te moeilijk was en kniet eens heel uitgebreid istien levels, later nog uitge lid met acht) bleek het de isvader te zijn van een hele te van dit soort rollenspel- Bovendien zit het zo goed elkaar dat het vier jaar later g steeds leuk is om te spelen, leigenschap die alleen de al- beste spellen bezitten, zzard, bekend van andere .ifpers als Warcraft en Star- ft heeft er rustig de tijd voor nomen om Diablo II uit te ingen. En omdat je aan een il dat al briljant was eigenlijk 'zoveel zou moeten veran- ten heeft Blizzard dat ook eens gedaan. Diablo II is I fraaier, veel groter en uitge ver dan deel I, maar qua 'is er niet heel veel veran- 'd. De speler kiest een held hakt zich een weg door een ital angstaanjagende werel- n. Onderweg wordt ervaring gedaan en een steeds betere jye listing verzameld. Qua diep- T!gkan Diablo II het niet ha len bij spellen als Baldur's Gate of Planescape Torment, maar het spel zit weer zo goed in el kaar dat dat de meeste spelers een zorg zal zijn. Het versla vingsgehalte is buiten gewoon hoog. In Diablo wordt in principe ge speeld met een enkele held of hel din. Wel kan deze avontu rier wezens oproepen om hem bij te staan of wat huurlingen meenemen. De speler kan kiezen uit de barbaar, een echte krachtpatser, de ama zone, goed met speer en boog, de tovenares, die het van haar spreuken moet hebben, de 'ne cromancer', een duivelskunste naar en de paladijn, een soort kruisridder. Spelen met de ste vig gepantserde barbaar of pa ladijn is het makkelijkst, de ma giërs zijn een stuk kwetsbaar der, maar aangezien je in deel II nu ook hard kunt wegrennen is het een stuk makkelijker om uit de proble men te ko men. Inge wikkelde puzzels komt de spe ler, net als in deel I, niet te gen, het is meestal een kwestie van alles vernietigen wat je pad kruist en vervol- gens als een speer terug naar het kamp ornlruitgemaakte spullen te verkopen en te her stellen van de verwondingen. Nieuw is dat je, naarmate de held sterker wordt, steeds nieu we vaardigheden kunt toevoe gen, hetgeen de speler voor in teressante keuzes stelt. Uiteindelijk moet de speler we derom Diablo, de meester van de duisternis, vernietigen, maar voor het zover is moeten zijn vele dienaren, die dood en ver derf zaaien in het eens zo vreedzame land, het loodje leg gen. Diabo omvat wederom di verse belangrijke missies, zoals het monstervrij maken van een klooster. De strijdlustige zusters van dat klooster zijn wegge jaagd en bevinden zich in het kamp waar de speler zijn avon turen begint. De speeltijd van Diablo II voor een speler wordt geschat op 50 uur, maar door de mogelijkheden met meerde re spelers op een netwerk en op internet en door het feit dat het spel steeds anders is zal Diablo II, net zoals zijn voorganger, een veel langere levensduur hebben. Soulbringer Bij Diablo II gaat vechten bijna automatisch. Klikken op de te genstander is al genoeg om een aanval in gang te zetten. Zo niet bij Soulbringer, een variant op het genre van softwarehuis Gremlin, bewerkt door Info- grames. Net zoals in het echte leven kan je met bijvoorbeeld een zwaard hakken, steken of zijwaarts slaan. Er zijn ook combinaties van technieken mogelijk die als een enkele han deling kunnen worden opgesla gen. Dit lijkt ingewikkeld, maar na een tijdje spelen weet de avonturier niet beter meer. Soulbringer is, met name in 3D, een erg mooi spel; het oogt wat moderner dan Diablo II. Diver se mooie effecten zijn inge bouwd, zoals sneeuwvlokken die wegsmelten weg op straat en voetstappen die achterblij ven in de sneeuw. Waar het ver haal precies over gaat is niet helemaal duidelijk. Het heeft iets te maken met duivelsko- ningen die in de oude tijd wer den verslagen, maar wiens zie len nog steeds rondzwerven, klaar voor de wedergeboorte. De speler is een jonge man die gewoon op weg was naar een dorpje om zijn oom te bezoe ken. Maar dat familiebezoekje loopt uit een missie om de we reld te redden: de speler wordt de 'Zielenbrenger', de man die met groot gevaar voor lijf en le den de duivelskoningen voor eeuwig naar de 'Bron der zie len' moet verbannen. Geleide lijk aan wordt dit duidelijk in het spel. Afgezien van het wapengeklet ter kan de speler ook 60 spreu ken leren om de vele vijanden naar een andere wereld te stu ren. De jonge held, dus ook de speler, moet nog heel wat leren, want uiteindelijk is hij maar een onnozele hals die nooit is opge leid om zich als een vechtma chine door het leven te slaan. Soulbringer kan volledig in het Nederlands worden gespeeld. De Nederlandse stemmen zijn vrij goed ingesproken, zo goed dat het niets eens nodig is om voor de vaak beter acterende Engelsen te kiezen. Soulbringer is een spel dat alleen tegen de computer wordt gespeeld, dus van avonturen op internet is geen sprake. Maar al met al is het spel een waardige concur rent voor Diablo II. Min. systeemeisen beide spellen: Pentium 233, 32 Mb Ram, Windows 95/98. 3D-kaart aanbe volen. Prijzen omstreeks 99 gul den. Soulbringer is beschikbaar gesteld door Infogrames. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT DVD Zone PC Zone, het grootste Neder landstalige spellenblad voor de PC heeft zijn vakantie nummer voor het eerst voor zien van een dvd-rom in bij passend doosje. Dat wil zeg gen, 5000 nummers worden verkocht met een dvd-rom, die vanwege zijn hoge capa citeit (net zoveel als zes cd- roms) veel meer demo's, filmpjes en specials kan be vatten. Uiteraard draait de dvd-rom alleen op een dvd- speler. De DVD Zone is wel een stuk duurder dan de 'ge wone' PC Zone, die met twee cd-roms wordt verkocht: 22,95 gulden in plaats van 14,95 gulden. Volgens direc teur Chris de Vries van Pro- motime, de Haarlemse uit gever van PC Zone is de be langstelling voor de DVD Zo ne niettemin groot en zal bij toekomstige nummers het aantal dvd-versies verder worden opgevoerd. De PC Zone heeft zijn wortels in Engeland, maar het blad wordt inmiddels geheel in Nederland gemaakt. Promo- time geeft verder onder meer het blad PlayNation uit (voor de Sony PlayStation) en zal voor gratis internetprovider Wish een papieren internet- blad gaan uitbrengen. Dat heet Next Generation en zal zes keer per jaar verschijnen. www.pczone.nl Veel illegale software De Business Software Alliance (BSA), waarin de grootste ont wikkelaars van computersoftware verenigd zijn, is in het eerste kwartaal van dit jaar in Europa al meer dan negenhonderd keer juridisch in actie gekomen tegen gebruikers van illegale soft ware. De BSA kreeg in deze periode bijna vijftienhonderd mel dingen van het zonder licentie gebruiken van computerpro gramma's. Volgens de organisatie is nog steeds 36 procent van alle softwaregebruik in Europa illegaal. Ruwweg is voor vier van de tien geïnstalleerde bedrijfstoepassingen niet betaald. 2500 beltonen Bij een beetje vergadering is het een goed gebruik dat 'mobieltjes' worden uitge schakeld. Gebeurt dat niet, dan bestaat de kans dat je gek wordt van het getring en gepiep. Bijkomend nadeel is dat vaak iedereen zit te luis teren of het nu zijn telefoon is of die van een ander. Aan dat laatste kan een einde ko men met het Denda-pro- gramma '2500 Beltonen'. Daarmee kan de bezitter van Mybutler Wie geinteresseerd is in een stijlvol en smaakvol leven kan zijn voordeel doen met het online magazine mybut- ler.nl dat vanaf 7 september op internet te vinden is. Elke een mobiele telefoon een ei gen melodie kiezen. Uit een enorme database kan wor den gekozen uit ondermeer top-40, klassiek, blues en tv- tunes. Heel simpel kan het gekozen stukje muziek wor den overgezet op de GSM-te- lefoon, waarbij alle grote merken worden onder steund. Het programma draait al op een pc 486 en kost 19,95 gulden. twee weken wordt het virtu ele blad vernieuwd en desge wenst als e-mail verstuurd. De Nederlandse man leert er hoe hij zich moet gedragen, hoe hij zich moet kleden en waar hij zich het beste kan vertonen. Dit onder het mot to 'a personal guide to good taste en bad manners'. Intia- tiefnemer is Diederik Ettema die stelt dat Mybutler op een ongedwongen manier aan dacht wil besteden aan de dingen die het mannenleven leuk kunnen maken. Het blad is bedoeld voor man nen tussen 25 en 35 jaar met een hoge opleiding en een meer dan gemiddeld inko men. Zij kunnen zich im mers de dure kleding en res taurants, de stijlvolle auto's en de mooie reizen veroorlo- Notebooks op 700 MHz Intel heeft nog snellere processoren uitgebracht voor gebruik in notebook-computers. Deze Mobile Pentium III-processoren draaien op een snelheid van 700 MHz. Binnenkort worden ook mobiele Celerons op die snelheid uitgebracht. De rekenchips zijn van het zogeheten SpeedStep-type; de processoren schake len dus automatisch terug op een lagere snelheid en een lager voltage zodra de notebook onafhankelijk van het elektriciteits net wordt gebruikt. Die technologie zorgt ervoor dat je langer met een acculading kunt werken. u L Zwoord raadsel 'RIZONTAAL: 1. Deel van het servies; 7. muzieknoot; 8. voorzetsel; 10. Japanse duikster; 13. berg op Mindanao; 15. aldus; 16. open plek in een bos; 18. Frans 'oord; 19. Franse schrijver; 21. kunstleer; 23 voorzetsel; 24. Frans voegwoord; 25. letsel; 27. rivier in Oostenrijk; 29. onmeetbaar getal; 30. edelgrootachtbaar; 32. 'rislee; 33. ratelpopulier; 35. Organisatie der Verenigde Volken; 36. bezittelijk vnw.; bijbelse stad; 39. muziekteken. 'TICAAL: 2. Eenheid van lichtgevoeligheid; 3. bolgewas; 4. boksterm; 5. familielid; Muziekstijl; 9. hard schot; 11vis die in moten gesneden verkocht wordt; nachtspiegel; 14. loofboom; 16. Frans lidwoord, 17. rund; 20. watering; 22. soort fcgaai; 25. automerk; 26. muzieknoot; 27. dwarsmast; 28. oorsprong; 31. bevel; bierkan; 35. stonde; 37. persoonlijk vnw.; 38. grondtoon, itf 'lossing van vrijdag: 'kontaal: 1. Klimroos; 5. kriebels; 6. spel; 8. nota; 10. kassa; 12. ezels, ticaal: 1. Kokken; 2. idioot; 3. rebus; 4. oblie; 7. pasje; 9. akte; 11. aas.. HET WEER door Jan Visser Buienkansen nemen toe Gisteren kregen we al bij al nog een best behoorlijke dag te verwerken. Vooral 's ochtends was het flink zonnig met slechts enkel wat voorbijtrekkende hoge wolken sluiers. In de loop van de namiddag nam de bewolking toe vanuit het zuidwesten, waardoor de zon het toch almaar moeilij ker kreeg. Het bleef wel overwegend droog en met maxima rond 22 graden werd het zelfs aangenaam warm. Ondertussen neemt de wisselvalligheid in onze regio steeds verder toe. Tussen enerzijds een de pressie boven de Britse Eilanden en ander zijds een hogedrukgebied boven het Euro pese continent, wordt er via een zuidweste lijke hoogtestroming zowel vandaag alsook de volgende dagen aanhoudend vochtige en gestoorde oceaanlucht over Nederland aangevoerd. Vandaag is het meestal wisse lend of zelfs zwaar bewolkt waarbij de dro ge perioden onderbroken worden door pe rioden met regen of enkele lokale buien, al zullen de droge perioden toch wel over heersend zijn. Het is vooral in de loop van de latere namiddag en avond dat de buien kansen aanzienlijk toenemen. De maxima handhaven zich nog op een respectabel ni veau. Aan zee klimt het thermometerkwik tot in de buurt van 20C terwijl het in het binnenland nog een tweetal graden war mer kan worden. De wind waait zwak of matig, meestal kracht 3, uit een overwe gend zuidwestelijke sector. Vanaf zondag moet er wat de kwaliteit van het weer be treft, nog meer ingeleverd worden. Het is dan meestal zwaarbewolkt of tijdelijk zelfs betrokken en er valt geregeld wat neerslag, met name in de vorm van enkele fikse bui en waarbij zelfs een onweer niet uit te slui ten valt. Doordat de zon een eerder schaars artikel zal zijn wordt het ook niet warmer dan 18C aan zee en 20C meer in het bin nenland. De dagen nadien tekent er zich geen weersverbetering af. De wind zet zich meestal vast in de zuidwesthoek waardoor er veel wolkenvelden aangevoerd worden en een stijging van de temperatuur er voor alsnog niet lijkt in te zitten. Bron: Werner Van den Broeck, MeteoServices

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21