Leidsch Dagblad a Crisis dreigt na ramp in Barentsz Zee 'PU leidt toch niet tot meer trombose' Laatste hand aan corso Dierenasiels stromen vol met vechthonden Taxi's Sint Maarten bedreiging voor toerisme (TERDAG 19 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 9 eidooi or Witte ngel zonder lotjes 25 Moutainbiker Bart Brentjes wii herkansing in Sydney Steeds meer zorgen over het gebruik van xtc John Fagel: top-kok met nieuwe ambities Surinaams feest der herkenning in New York LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VAN ROY A EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Tel. (071) 5122362 nuffel bedreigt Schiphol moet rustig aan doen met Kaagbaan ind in couveuse luffels bedreigen pasgebo- n kinderen die in het zieken- lis in een couveuse liggen. pluchebeesten bevatten igelijk grote aantallen ziek- ierwekkende bacteriën. Dit eft de Britse omroep BBC teren gemeld. Uit onder- ek van een groep Australi- ie artsen blijkt dat vooral Idyberen en knuffelkonijn- 5 krioelen van verscheidene irten bacteriën. De meeste rvan kunnen ernstige infec- veroorzaken. aturalis wil :1e schedel Haagse duikexpeditie naar ten van mammoeten in de ordzee heeft wel een aantal ten opgeleverd, maar on- rsteboven zijn ze er niet van het Leidse museum Natura- Alleen een intacte schedel idaar de bloeddruk van pa- ntoloog De Vos flink om- ng jagen, pa 3 abinet komt met tleg over umts Britse regering verdiende miljard met de umts-vei- de Duitse regering 111 rd, maar in Nederland ichten de frequenties voor biel internet nog geen 6 Ijard op. In de Tweede Ka- rees eerder deze week on- de over dat wel erg grote schil. Premier Kok zei gis- dat de Kamer binnen weken een brief krijgt arin minister Zalm en Ussecretaris De Vries uit jen hoe dat nu is gekomen. iarteldood ior zwerver nog altijd onduidelijke re en martelden twee zwer- i van 42 en 43 jaar een 49- ige 'collega' in een schaaps- oi in Limburg in drie dagen Dd. De officier van justitie e gjsteren vijftien jaar en tegen de twee, die onder ,'r de baard van hun slacht- rin brand staken, pa 3 lef sancties gen Irak op' VN-Subcommissie voor de Msenrechten heeft de VN- iligheidsraad gisteren opge spen om de sancties tegen die de bevolking treffen te heffen. Zowel internatio- overheden als Irak zelf •eten het lijden van de lakse bevolking verlichten, iis de commissie. Volgens Belgische hoogleraar Bos- ft, die een rapport schreef ar de VN hebben de sancties humanitaire ramp" ver- rzaakt. 'ANDAAG 48 PAGINA'S SCHIPHOL ANP nenland tenland tour en Kunst iksport •nomie Luchthaven Schiphol dreigt de geluidszone rond de Kaagbaan te overschrijden en kan daarom tot 1 november minder over Leiden en de Bollenstreek gaan vliegen. Minister Netelenbos van verkeer gedoogt geen over schrijdingen meer van de ge luidszones en dwingt daarmee de luchthaven tot tijdig ingrij pen. Eind vorig jaar vertrokken van de Kaagbaan meer toestel len dan was voorzien. De Zwa- nenburgbaan is de eerst aange wezen baan om van te vertrek ken, maar bij bepaalde wind richtingen moet uitgeweken worden naar de Kaagbaan. De Buitenveldertbaan werd altijd als tweede startbaan ge bruikt, maar nu heeft Schiphol deze baan aangewezen als hoofdstartbaan bij zuid- en zuidoostelijke wind. Dit bete kent dat de inwoners van Am sterdam meer hinder zullen on dervinden van het vliegverkeer. Vooral de vliegtuigen die na de start een bocht naar het noor den en noordwesten maken zijn de boosdoeners. De huidige geluidsnormen gelden tot 2003. Bij de inge bruikname van de vijfde baan op Schiphol wordt ook een nieuw normenstelsel inge voerd. .33 -7,9 loof en Samenleving14 sprek van de Dag2 ft Media21 po.13,15,17 *t25,27,29 Nisieprogramma's10,11 tnsme31 LONDEN Rtr-ANP die het tegendeel aangeven, dus wel een verhoogd risico. Ik weet uit ervaring als epidemioloog dat je net'zo lang met gegevens en cijfers kunt stoeien tot eruit komt wat je wilt." Kant wil dat in Nederland mi nister Borst van volksgezond heid de Gezondheidsraad op dracht geeft een onafhankelijk onderzoek te doen naar de vei ligheid van de bewuste pillen. Eerder dit jaar bleek uit on derzoek van de Universiteit van Maastricht dat in Nederland huisartsen en vooral gynaecolo gen hun voorschrijfgedrag sinds 1995 niet of nauwelijks hadden aangepast. Het gebruik van de derde-generatiepillen daalde met 3 procent, maar bleef in ons land ongeveer de helft van het totale aantal voor geschreven pillen. In andere landen liep het gebruik veel meer terug. In Groot-Brittannië gebruikten tot 1995 zeker twee miljoen vrouwen de derde-ge- neratiepil, ruim de helft van het aantal pilgebruiksters. Dat per centage liep terug naar 14. De vele Nederlandse vrouwen die de 'lichte' anticonceptiepil gebruiken, lopen geen extra ri sico op trombose, het ontstaan van bloedstolsels in de bloedva ten. Tot die conclusie komen onderzoekers van de universi teit van Surrey, meldt de British Medical Journal. Deze uitkomst staat haaks op eerder onder zoek uit 1995. In oktober 1995 werd in Groot-Brittannië gewaar schuwd voor het gebruik van de nieuwe pillen die in het begin van de jaren negentig op de markt kwamen. Uit dat eerste onderzoek bleek dat het risico op trombose verhoogd was bij derde-generatiepillen: 2 op 10.000 gebruiksters tegenover 1 op 10.000 bij de oudere soorten anticonceptiepillen. In de me dische wereld heerste echter verdeeldheid over het gevaar. SP-Kamerlid Kant wantrouwt de uitkomsten van het nieuwste onderzoek. ,,Er zijn te veel goe de onafhankelijke onderzoeken Protest tegen disco in Auschwitz krakau Rtr-dpaOswiecim, de Poolse naam voor Auschwitz, gaat het echter om een gebouw dat buiten het offi ciële terrein ligt. In het gebouw werden tijdens de Tweede We reldoorlog duizenden dwangar beiders tewerkgesteld om de bagage en de kostbaarheden van gevangenen te sorteren. Vorig jaar nog werd het stads bestuur door de regering ge dwongen om de plannen voor de discotheek uit te stellen. Joodse betogers en ex-kampge- vangenen hebben gisteren in de Poolse stad Krakau opnieuw geprotesteerd tegen de komst van een discotheek in Ausch witz. De uitgaansgelegenheid zal volgens de plannen van de lokale autoriteiten worden ge vestigd in een loods van het voormalige concentratiekamp. Volgens het stadsbestuur van Bijtende kritiek op president Rusland De ramp met de atoomonderzeeër Koersk op de bodem van de Barentsz Zee dreigt Rusland in een politieke crisis te storten. President Poetin staat voor de zwaarste be proeving uit zijn loopbaan. De verontwaardiging over zijn afstandelijke optreden stijgt in Rusland met de dag, maar de Russische president weigerde berouw te tonen. Politieke analisten voorzien na Jeltsins chaotische be wind een nieuwe tijd van troebelen. HET WOORD IS AAN Thomas a Kempis De verleiding toont ons wat wij waard zijn. MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT De Russische marine is er giste ren in geslaagd een duikklok op het ontsnappingsluik van de onderzeeër te plaatsen. De hulpverleners slaagden er ech ter door de omvangrijke be schadigingen niet in de sluis deur te openen. De comman dant van de Russische noorde lijke vloot, admiraal Viatsjeslav Popov, heeft gisteren bevestigd dat de duikboot door een ex plosie is getroffen voordat hij zonk. Hij kon niet zeggen wat de oorzaak is geweest van de ontploffing. Vladimir Poetin heeft de kaki polo, die hij de afgelopen dagen tijdens zijn vakantie in Sotsji droeg, verruild voor een don kerblauw maatpak. Gisteren ar riveerde hij per vliegtuig in de Oekraïnse stad Jalta voor een bijeenkomst met GOS-leiders. Journalisten stelden de vraag die heel Rusland stelt: Waarom heeft de president niet de lei ding genomen? Poetin verdedigde in Jalta de reddingsoperatie. Hij ontkende dat buitenlandse hulp te lang is afgehouden. De aan arrogantie grenzende zelfverzekerdheid uit de eerste honderd dagen van zijn presi dentschap bleek ondanks de bijtende kritiek nog niet ver dwenen. „Mijn eerste impuls was om naar Severomorsk te gaan. Ik zag er uiteindelijk van- ruswuk anp Dierenasiels in en rond de grote steden worden overstelpt met honden die behoren tot de bijt- grage soorten. Volgens de Die renbescherming komt dat voor al door de agrèssietest die voor bepaalde hondenrassen ver plicht wordt. Vooral rottweilers worden binnengebracht, maar daar zijn er ook nog een flink aantal van in Nederland. Daar na volgen diverse soorten pit bulls en giganten als de dogo argentino, de american Staf fordshire terriër, de fila brasilei- ro en de mastino napolitano. Hoeveel 'bijthonden' er mo menteel in de asiels zitten, weet de Dierenbescherming overi gens niet precies. „Maar van behëerders horen wij dat een groot aantal binnenkomt. Dat gebeurde enkele jaren geleden ook toen de pitbull in een slecht daglicht kwam te staan." De Dierenbescherming zelf is tegen de agressietest, die naar schatting voor 70.000 honden zou moeten gelden. „Honden PHILIPSBURG ARMAND SNIJDERS CORRESPONDENT Bij aankomst op Sint Maarten staat de va kantieganger een bedreiging te wachten: de taxichauffeurs. Cruisemaatschappijen klagen steen en been over de behandeling die passagiers en bemanning van de taxichauffeurs krijgen. Gedeputeerde Heyligers maakte vorige week bekend dat Carnival Cruise Lines, de grootste cruisemaatschappij ter wereld, Sint Maarten uit het routeschema had ge schrapt. Dit was onjuist, maar het zou nie mand verbaasd hebben als het wel het ge val zou zijn geweest. Twee weken geleden werden de passa giers van het cruiseschip de Norway be laagd door taxichauffeurs, die zich aan de toeristen opdrongen en woekertarieven hanteerden. Vooral journalisten en fotogra fen, die op uitnodiging van de cruisemaat schappij meereisden, kregen ervan langs. De taxichauffeurs zijn al jaren ontevre den over grote aantal tourbussen dat door cruisemaatschappijen wordt ingehuurd om rondritten op het eiland te verzorgen. De maatschappijen waren hiertoe overgegaan omdat de taxichauffeurs veel te hoge tarie ven voor de ritten vroegen en bovendien in nauwelijks rijdende auto's rondreden. De chauffeurs voeren sinds die tijd een ware oorlog met de cruisemaatschappijen. Re gelmatig worden de wegen geblokkeerd om de bussen te verhinderen het haventerrein te bereiken. 11719° "720° 1*720° 50% 50% 40% 30% 40% 30% af en ik denk dat het de juiste beslissing was. Ik wilde de ex perts niet voor de voeten lopen. Het had niets geholpen." Het is volgens politieke ana listen in Rusland duidelijk dat Poetin een politieke blunder heeft begaan. Kranten die voor heen nog met bewondering over de nieuwe man in het Kremlin schreven, uiten nu da gelijks harde kritiek. De bevol king die Poetin nagenoeg on voorwaardelijk steunde, wendt zich af van de man op wie zo veel hoop was gevestigd. „Nu hij de steun van de bevolking dreigt te verliezen, valt de basis onder zijn beleid weg", zegt Rjabov, politiek analist bij de Carnegie Stichting in Moskou. Prof. Victor Kremenjoek van de Russische Academie van We tenschappen: „De mensen wil den af van het tijdperk Jeltsin. Nu blijkt dat ze een leider uit de Sovjet-school hebben gekozen. Doordat hij nu eenmaal een product is van die tijd, heeft Po etin precies zo ongevoelig en onverantwoordelijk gereageerd als onze communistische lei ders vroeger. De eerste crisis, en Poetin blijkt volkomen in competent. Hij is nu kwetsbaar en ais wolven bloed ruiken ko men ze uit de bossen. Het zal zeker gevolgen hebben voor zijn hervormingen." Diskwalificatie dreigt voor RealityRunner De RealityRun in Berlijn, de eerste virtuele premiejacht waaraan iedereen via internet kan deelnemen, dreigt voortij dig te eindigen omdat de Am sterdamse sportleraar 'Roger', die als prooi fungeert, zich niet aan de spelregels heeft gehou den. Hij blijkt vijftien minuten te lang in zijn veilige 'nest' te zijn gebleven. Via www.reali- tyrun.com kunnen de deelne mers aan het spel nu bepalen of Roger gediskwalificeerd moet worden of mag blijven. Van daag wordt de uitslag van de stemming bekendgemaakt. Volgens de spelregels mag (moet) de runner elke dag slechts tussen 20.00 en 24.00 uur in het geheime nest zijn, onder meer om te chatten (pra ten) met degenen die hem zoe ken. De vijf camera's die op de geheime locatie staan opge steld, registreerden feilloos dat Roger' - zijn echte naam is ge heim - donderdag een kwartier te lang aarzelde met weggaan. Als het Roger lukt 24 dagen, waarin hij voortdurend op drachten moet uitvoeren, ano niem te blijven, krijgt hij 10.000 dollar (ruim 24.000 gulden). Degene die hem op straat aan houdt en zijn of haar naam in de open microfoon van Roger roept, kan op hetzelfde bedrag rekenen. De runner is sinds maandag op pad. worden agressief gemadkt en zijn het niet per se van nature." De organisatie ziet daarom meer in goede voorlichting aan de eigenaren, verkopers en fok kers. Ook zou door registratie van de dieren steeds moeten kunnen worden uitgezocht wie de eigenaar van een bijtende hond is. Volgens de Dierenbescher ming zijn de vijf hondenrassen vrij willekeurig uitgekozen voor de 'zwarte lijst' van het ministe rie. „De honden zien er gevaar lijk uit, maar dat is alles. Golden retrievers bijten meer", aldus de woordvoerster, die vreest dat hierna rassen als de Duitse of Mechelse herder aan de beurt zullen zijn. Volgens sommige betrokke nen zou het ministerie yan landbouw aan een compromis werken, waardoor de agressie test niet voor alle betrokken honden verplicht zou zijn. Het ministerie van landbouw ont kent echter dat sprake is van een vrijwillige agressietest. Maar ook tussen de taxichauffeurs on derling zijn de nodige spanningen. Er is geen wet op Sint Maarten die voorschrijft dat de taxi's in een rij op hun beurt moeten wachten, met als gevolg dat de chauffeurs zich massaal op gearriveerde toeristen stor ten. Het regent klachten van cruisemaat schappijen en toeristen. Recentelijk dreig de de Florida Caribbean Cruise Association (FCCA), die jaarlijks tienduizenden steen rijke Amerikanen naar het eiland brengt, dat er snel iets moet veranderen. Volgens John Marlin, voorzitter van de Dutch Sint Maarten Taxi Association, valt de 130 leden van zijn organisatie niets te verwijten. „Het echte probleem ligt in Phi- lipsburg zelf, waar iedereen kan gaan rijden als taxi." Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bi] machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldechdagblad.nl 8 712141 400121 U vindt de baan die bij u past in circa 200 VACATURES VANDAAG in deze krant

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1