Pleidooi voor bootjesvrije Witte Singel Een dak, een bed, een klok en de liefde Zomer 2000 tfERDAG 19 AUGUSTUS 2000 id P rf met de muis naar www.water- 2 id.net en de liefhebber van water mt aan zijn trekken. De internetpa- lavan Rijkswaterstaat verschaft een se brok informatie. Wie iets wil we- over recreatie, offshore, zee, visse- binnenvaart, waterbouw, drinkwa- vvaterbodem, grondwater en eco- er ;ie verbindt zijn computer met in- net en de waterwereld opent zich. pagina is hoogst actueel. Gevaarlij- zwemplekken worden direct weer- l^i geven. In de Leidse regio kan er on- :ommerd worden gezwommen, lar duik niet in het Kraaienest bij De irin het water. Dan krijg je last van de vlekken en bultjes, ie in de kranten niet heeft gelezen t de waddeneilanden hun eigen 'erbericht op internet gaan doorge- (er worden op elk eiland webcams rgezet), komt dat viawaterland.net de weet. swaterstaat verdient een compli ant met waterland.net. De site is idelijk en informatief en ook nog ns prachtig vormgegeven. De over- id wil met deze pagina communice- ,jU|met burgers en bedrijfsleven. De J doeling is ook dat er kennis wordt igewisseld. 'e boot is heel gebleven en slechts én redacteur viel in het water. Vijf 'eken lang trokken verslaggevers 'tografen van het Leidsch Dag met een jacht over de meren, ivieren en kanalen in de omgeving, lm te berichten over het wel en 'ee van recreanten en beroeps- aarders en alles wat op plas en oe- de aandacht trok. Gisteren werd et schip voor de laatste keer afge teerd in jachthaven Ouwehand in 'armond, maandag begint het 'ge- 'one' leven weer. De hoeveelheid boten die de Leidse wa teren bevaren is de afgelopen jaren fors toegenomen. En straks - als alle Leidse plannen met het op hoogte brengen van de bruggen zijn uitgevoerd - wordt het nog drukker. Prachtig, die pogingen om het watertoerisme te bevorderen, vin den de mensen die van het water leven. Maar zorgen zijn er ook. „Er wordt geen enkele rem op gezet", zegt bijvoorbeeld schipper K. Parmentier, die dag in dag uit zijn klanten langs het stadsschoon vaart. Hij stoort zich aan de wrakke en minder wrakke bootjes die langzaamaan de walkanten langs de Witte Singel dicht doen slibben. Parmentier is van plan om de kwestie bij de gemeente aan te kaarten. Langs bij zonder mooie stukken Leids water moet volgens hem een afmeerverbod komen. „Wat ik in de Witte Singel zie gebeuren, vind ik een bedroevende ontwikkeling", zegt Parmentier. „Ik ken de Witte Singel nog uit de perio de dat die onaangetast was. Nu liggen er ineens her en der bootjes. Je ziet het ook gebeuren bij het Plantsoen, een prachtig landschapspark. En langs het Rapen burg en de Vliet. De mensen maken zelfs eigenhandig steigertjes om hun boot aan vast te leggen. Jammer, de stad is juist zo aantrekkelijk omdat er van die Oude, roestige bootjes in de Leidse singels zijn Parmentier en Veringa een doom in het oog. foto hielco kuipers hele mooie monumentale stukken tus sen zitten. Maar in Leiden mag je overal, écht overal je boot neerleggen. En dat is een slechte zaak." Slechts één dag heeft hij dit jaar wat dat betreft met volle teugen kunnen genie ten. Dat was toen koningin Beatrix op 29 april de stad aandeed. Uit veiligheids overwegingen was de Witte Singel boot- vrij gemaakt. „Het zag er allemaal gelijk annet van aarsen een stuk aantrekkelijker uit", aldus Par mentier. De schipper staat niet alleen. Ook een andere bekende Leidse waterliefhebber, S. Veringa van rederij de Oude Rijn en van de Waterlijn, kan zich enorm erge ren aan de situatie die nu dreigt te ont staan. „Ik heb het al een aantal keren bij de markt- en havendienst aangekaart: er is in Leiden geen beleid. Op de mooiste plekjes liggen de grootste wrakken. Wat wil het gemeentebestuur nou? Van Lei den één groot havengebied maken?" Veel verstandiger is het volgens hem om slechts bepaalde delen van het water aan te wijzen als 'afmeergebied'. „Als we zo doorgaan, zijn er straks grote proble men. Dan liggen die boten er al jaren en beroepen de eigenaren zich op gewoon terecht." In Amsterdam is het al verschrikkelijk uit de klauwen gelopen, zegt Veringa. Daar probeert het gemeentebestuur nu uit alle macht orde op zaken te stellen. Maar moeilijk blijft het om iets aan de situatie te veranderen. „Na Amsterdam hebben wij in Leiden het meeste water. Daar moeten we zuinig op zijn. Maar als we niet uitkijken, staat ons ook te wach ten wat daar is gebeurd." 'Ome Cor' (80) komt tot rust in Leiderdorpse Doeshaven In de oorlogsjaren werkte hij in Duitsland, in de bruinkoolmij- nen. Daar werd hij in gevan genschap afgebeuld voor een halve liter koolsoep per dag. „Ik heb het bombardement van Keulen meegemaakt en met ei gen ogen gezien hoe Ameri kaanse parachutisten als dolle honden werden afgemaakt." Nachtmerries kan hij er nu nog van krijgen. „Als een vliegtuig laag overkomt, schrik ik daar nog steeds van." Maar in de Leiderdorpse Doeshaven heeft Hagenaar Cor van Sint Anne- land (80), samen met zijn echt genote Jenny (76) rust gevon den: „Zo gauw ik hier binnen de hekken kom, valt alle stress van me af." Het is een wat merkwaardig vaartuigje, de groengeverfde Wesüander met withouten op bouw. Een meter of vijftien, langer is het drijvende stulpje niet. Met een minuscuul halle tje voor de jassen, een knibbel- knabbel-knuisjekajuit met een aandoenlijk rood-wit geblokt Jkleedje op tafel, en een piep klein slaapkamertje in het voor onder, waar de matrassen ge woon op de grond liggen. Al sinds 1980 slijt het echtpaar Van Sint Anneland de helft van hun dagen in deze drijvende houten kist op het plasje water tussen de A4 en de Does. Stee vast op 1 april keren zij hun flatje in Den Haag de rug toe en koersen zij aan op Leiderdorp, om daar pas weer weg te gaan als de havenmeester aan het einde van het seizo.en de water leiding afsluit. De pezige trambestuurder in ruste wordt op het jachthaven terrein liefkozend 'ome Cor' ge noemd. Hij staat bekend als een man die altijd voor iedereen klaar staat. De sociaal werker van de Doeshaven, wordt hij ook wel genoemd. „Laatst klop te hier een vrouw met een poe- deltje aan. Dat beestje had een teek. Of ik hem maar even wilde Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Naam: Sam en Peter Woonplaats: Leiderdorp en Oud Ade Leeftijd: 46 en 32 Beroep: productiemedewerker bij Ginjaar Kleiwarenfabriek, Leiderdorp Gezien: langs de waterkant bij De Does Wat zitten jullie daar te doen? Moet er niet ge werkt worden? Sam: „Nee, we hebben lunchpauze. Van tivaalfuur tot kwart voor één. Bij mooi weer doen we altijd de deur van de fabriek open en eten langs de water kant. Nee, niet omdat er zo veel te zien is. Want juist op dit tijdstip zijn er weinig boten op het wa ter. Gewoon, om even frisse lucht te krijgen." Wat voor werk doen jullie eigenlijk? Peter: „Wij zijn productiemedewerkers. We maken dakpannen, muurafdekkingen en schoorsteenpot- ten. Dat gebeurt allemaal machinaal. Als de potten klaar zijn worden ze geglazuurd en gaan ze de oven in. Daarna nogmaals de oven in en dan zijn ze klaar voor de verkoop. Zeker knap heet, met die loeiende ovens? Sam: „Soms wel ja, maar je went eraan." Peter: „De temperatuur kan best wel eens tot vijftig graden of nog meer oplopen. Dat is vooral bij mooi weer, als er veel wind staat. Dan mag de deur na melijk niet open, want dan gaat het tochten. Nee, mijn t-shirt houd ik altijd aan, ook als het zo warm is. Anders schrikken mijn collega's van mijn buik, en dat wil ik niet op mijn geweten hebben. Ik kan me voorstellen dat jullie nooit naar een warm land op vakantie gaan, maar naar IJsland of zo. Of vergis ik me? Peter: „Nou, ik wel hoor. Gewoon bakken in de zon. Vorig jaar ben ik nog naar Spanje geweest. Ik hoef niet zo nodig af te koelen. Scherven brengen geluk, zeggen ze. Geldt dat bij jullie ook? Peter: „Tja, er breekt hier natuurlijk wel eens wat. Vlak voor de vakantie kwam er nog een hele zooi schoorsteenpotten naar beneden. Die stonden ver keerd gestapeld. Een stuk of tien lagen eraan bar rels. En die dingen kosten toch al gauw negen gul den per stuk. Maar kwaad worden ze hier gelukkig niet als er iets breekt. Maar dat scherven geluk brengen, dat heb ik ook nog nooit meegemaakt. opereren." Cor draait er zijn hand niet voor om: „Dit is heel wat beter dan achter de gerani ums anoniem op een flatje zit ten. Ik zie het aan mijn zoon in Den Helder. Toen er laatst een kelderbrand onder zijn flat uit brak, moest hij zich aan zijn buren gaan voorstellen." Ook de Leiderdorpse haven meester Dirk van der Rest is in middels op de hoogte van de reputatie van ome Cor. Hij doet regelmatig een beroep op hem. Om het gras te maaien, of om, zoals laatst, een 'spookbootje' zonder eigenaar veilig de haven in te loodsen. „Ik ben nog kern gezond en werk tegen een vent van 18 op", pocht hij. „En ik ben niet het type om te klagen dat ik ergens pijn heb. Zo min mogelijk naar de dokter, zo veel mogelijk naar de bakker, zeg ik altijd maar." De Hagenaars zijn toevallig in Leiderdorp terechtgekomen. Cor: „Een bejaard echtpaar wil de van deze boot af. Ik heb hem gekocht, uitgebouwd en opge knapt." Daarna werd de zomer woning omgedoopt tot 'De Ponderosa', naar de ranch uit de populaire wildwestserie Bo nanza. In de Leiderdorpse jachthaven, aan de Doeswalzij- de, 'liggen' Cor en Jenny al twintig jaar met veel plezier. „Leiderdorp is nog zo'n ge meenschap waar de politie met pijl en boog over straat gaat en waar de burgemeester de zon met een touw de lucht in trekt", grijnst Cor. Toch is de tijd van Swiebertje ook in de Doeshaven definitief voorbij, weet hij: „Vroeger was alles hier nog open. Nu staan er overal hekken. En niet voor niets, want motoren van ple ziervaartuigen liggen goed in de markt. En nu benzine zo duur is, kan een rooftochtje over het jachthaventerrein lucratief zijn." Die hoge benzineprijs is met een ook de verklaring waarom het 'jachtige' een beetje ver dwenen is uit het dagelijkse beeld van de Leiderdorpse jacht haven. Cor: „Tegenwoordig ligt negentig procent van de boten gewoon te liggen. Logisch. Je betaalt twee gulden voor een li ter diesel. Dan ga je toch het water niet meer op?" Maar er is meer aan de hand. „Varen is al lang geen pretje meer", be zweert de 80-jarige. „Het is veel te druk geworden. Je kan bijna nergens afmeren. En bij de slui zen vechten ze elkaar dood om Jenny en Cor van Sint Anneland hebben in 56 jaar huwelijk nog nooit ruzie gehad, foto wim dijkman voorrang te krijgen." Zelf is ome Cor niet meer van plan om nog te verkassen: „Ik blijf hier, zolang mijn gezond heid dat toelaat. Jenny heeft ook geen zin meer in iets nieuws. En wat zij wil is heel belangrijk voor me. Ik ben na melijk al 56 jaar getrouwd en we hebben nog nooit ruzie ge had." Hoe dat kan, dat wil hij op de valreep ook nog wel kwijt: „Er zijn vier dingen die je moet ont houden in het leven: dat de he mel je dak is, de aarde je bed, je maag een klok en je vrouw de liefde. Als je dat kan, dan gaat de rest vanzelf. Ook in de liefde. En ik kan het weten. Want ik spreek uit ervaring." tekst eric went foto: WIM DIJKMAN tekst: DICK VAN DER PLAS iurf voor water aar waterland

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19