Restauratie St. Bavo kost 4,5 miljoen Werkstraffen en boetes voor twaalf thuiskwekers Sailvloot meert aan in Oude Wetering Regio/Rijn Veenstreek estauratie Meerburgkerk lat eindelijk tweede fase in 'Net een kudde gnoes' 'ERDAG 19 AUGUSTUS 2000 [inder playback bij Zomerspelen gr.MADEDe jaarlijkse mini-playbackshow verdwijnt uit het igramma van de Zomerspelen in Hoogmade. In plaats daar- i staat vanavond om half acht het Hoogmaas Open Podium het programma. Niet alleen kinderen, maar ook volwasse- n kunnen dan in het H. Meijerplantsoen een act opvoeren, jrgenochtend om half tien uur is er een kinderpicloiick en a half elf begint een papegaaienshow. 's Middags zijn er eerst i i elletjes voor kinderen van 5 tot 11 jaar en daarna de tobbetje- afette voor de oudere jeugd. laverblad Stompwijk dicht impwuk» Het Klaverblad in Stompwijk is vanaf 28 augustus 1 weken afgesloten voor alle autoverkeer. Het hoofdriool irdt vervangen, de weg krijgt een nieuwe bestrating en een iuwe fundering. Zowel het riool als de bestrating zijn bescha- ;d door de de zware verkeersbelasting. Voor het personenver- irvan en naar de achterliggende wijk komt een tijdelijke rou- jn het Hoefblad. [iddaggroep De Floddertjes blijft tfrwoude De proef om de activiteiten van peuterspeelzaal Floddertjes een halfjaar uit te breiden met een middaggroep o succesvol dat de Stichting Kinderspeelzalen Zoeterwoude eft besloten om de groep in stand te houden. De stichting 1 jgt daarvoor de rest van het jaar 1175 gulden en de komende ie' ee jaar bijna 4500 gulden meer van de gemeente. Ondanks de breiding heeft de stichting nog altijd een wachtlijst met 24 ideren. De peuterspeelzaal is gevestigd in het verenigingsge- uw Ons Huis in Zoeterwoude-Dorp. al abobank Roelofarendsveen breidt uit ine ;le iqfarendsveenDe Rabobank Braassemermeer aan het irdeinde in Roelofarendsveen is bezig met een verbouwing, is de bedoeling dat de klus in november geklaard is. Dan is lei tvoormalige woonhuis, de etage boven de bank, bij de rest 'ad n het pand getrokken. De uitbreiding is een gevolg van de fu- van de filialen rond het Braassemermeer. Begin dit jaar gin- elbjp de Rabobanken Braassemermeer-Oost (Leimuiden, Oude vet (tering en Woubrugge) en Roelofarendsveen samen tot Rabo- vii ik Braassemermeer. /ar RWOUDI bëënIn restauratie van de rooms- olieke Meerburgkerk in erwoude-Rijndijk gaat ein de tweede fase in. Na jaar stilstand wordt dit het hek aan de achterkant angen. Het opknappen van jeide klokkentorens staat 'olgend jaar op het pro- ima. In een later stadium en het herstel van de glas- odramen en het binnen- derwerk aan de orde. De e^1 zaamheden duren waar- 'P° nlijk nog tot 2006. ndanks de forse vertraging e daardoor onvermijdelijke ng van de kosten (inmid- al meer dan een miljoen jn) is bouwkundig advi- van Boxtel van het bis- Rotterdam niet ontevre- „Het gaat om grote hoe- iHJjieden geld. Meestal staat dit soort operaties 10 tot Zo bezien valt het alle- nog wel mee. De subsidie het hekwerk is nu ver- r0' omende maanden, zodat daarmee in mei, als de periode is afgelopen, kun- )eginnen." 1plannen om de in 1895 w Ij luwde kerk op te knappen ren al van 1990. Pas in 1997 renovatie van start a aar is de koepel vervangen, 'erwachting was toen, dat !e>( de vier volgende onderde- f°' mei aan de beurt zouden ns' en. Door gebrek aan subsi st* ileek dat niet mogelijk. Bo od vendien keurde de provincie een deel van de plannen af. De gemeente moest daardoor met nieuwe aanvragen komen. Om dat Zoeterwoude minder dan honderd monumenten heeft, beschikt de gemeente niet over een eigen budget. Bij de beoor deling van de plannen is Zoe terwoude afhaiücelijk van de provincie, die voor een aantal gemeenten het geld van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg beheert. De vertraging leidt vooral voor de Meerburgparochie als eigenaar van de kerk (het bis dom verleent technische bij stand) tot grotere uitgaven. Van de kosten van de koepel, 357.000 gulden, werd nog tach tig procent gesubsidieerd. In middels is de rijksbijdrage ver laagd tot zeventig procent. Van Boxtel: „Bovendien komt niet alles voor subsidie in aanmer king. Dat houdt in dat de paro chie drie a vier ton moet bijdra gen. Daarvan is tot nu toe on geveer een ton binnen." Voorzitter G. Daamen van de beheerscommissie gaat ervan uit dat ook de rest via acties (lo terijen, fancy fairs en de ver koop van het boek Bij ons aan de Meerburg) op tafel komt. „We zijn ons ook aan het oriën teren op nieuwe acties." Pen ningmeester C. de Vriend van het kerkbestuur van de Meer burgkerk (en van de Menswor- ding in Leiderdorp) voegt daar aan toe, dat het 'heel opvallend is dat het kerkbezoek terug loopt, maar dat de bijdragen van de parochianen op hetzelf de niveau blijven." den haag/alphen saskia buitelaar Politierechter B. Kortenhorst had er een hele kluif aan om de twaalf, hoofdzakelijk Alphense, hennepkwe kers te berechten. Ze besteedde er de hele vrijdagmiddag aan om de tien die waren komen opdagen hun zegje te la ten doen. Net als officier van justitie N. Boersma, die keer op keer de ernst moest uitleggen van het sneeuwbalef fect: de twaalf thuistelers waren alle maal vrienden of kennissen van elkaar of kenden tenminste de hoofdver dachte in deze grote zaak, een 37-jari- ge Alphenaar die al eerder is veroor deeld. De straffen die de politierechter oplegde, varieerden van geheel voor waardelijke celstraffen tot vier maan den zitten, inclusief een boete. De politie was de verdachten op het spoor gekomen nadat er tips en aan wijzingen waren binnengekomen over de hoofdverdachte. Een opsporings team ging enkele weken zijn gangen uitgebreid na en kwam tien hennep kwekerijen op het spoor in woonhui zen door heel Alphen en één in Lan- geraar. In een loods aan het Goudse Rijpad werd ook een grote kwekerij ontdekt. De hoofdverdachte vormde de schakel tussen alle thuiskwekers. Hij leende geld uit, verzorgde de afzet en het illegaal aftappen van stroom en hij stuurde een groep knippers aan. Bij een grootscheepse inval op 2 mei van dit jaar hielden tweehonderd poli tiemensen vijftien verdachten aan. De hoofdverdachte en zijn twee handlan gers (een 29-jarige Alphenaar en een 31-jarige Nieuwkoper) zijn eerder deze week veroordeeld. De hoofdverdachte kreeg een boete van 100.000 gulden en 240 uur dienstverlening opgelegd, waarvan hij een groot deel in voorar rest al heeft uitgezeten. De handlan gers kwamen er met respectievelijk 140 en 100 uur werken vanaf en elk 5000 gulden boete. Dienstverlening Voor de meeste verdachten die giste ren voorkwamen, gingen de straffen ongeveer dezelfde kant op. De rechter legde honderd uur dienstverlening op aan een man uit Langeraar (33), twee 28-jarige Alphenaren en twee plaatsge noten van 27 jaar die daarnaast 1000 en 500 gulden moeten betalen. Een 33-jarige Alphenaar die met meer dan driehonderd hennepplanten één van de grotere kwekers van de groep was, moet 140 uur werken en 5000 gulden boete betalen. Een andere Alphenaar (26) was als elektriciën ver antwoordelijk voor het saboteren van de stroomvoorziening bij verschillen de kwekers. Voor dat misbruik van zijn vakkennis kreeg hij van de rechter 180 uur werkstraf en 2000 gulden boete. De rechter deelde nog wat voorwaar delijke celstraffen en boetes uit, als waarschuwing om niet opnieuw de zolder tot kwekerij te verbouwen. Drie vrouwelijke verdachten kregen de laagste straffen. Kortenhorst meen de dat hun aandeel in de duistere praktijken van hun partners minimaal was. Deze twee Alphensen (20 en 30 jaar) en een Langeraarse (22) komen er alledrie met een voorwaardelijke straf vanaf. Twee verdachten kwamen niet op dagen. Zij konden daardoor de rechter niet vragen om de geëiste celstraf om te zetten in onbetaalde arbeid. Een 27- jarige Alphenaar moet daarom twee maanden de cel in en houdt er twee tegoed. Bovendien betaalt hij 6000 gul den boete. Voor zijn evenoude plaats genoot geldt dezelfde celstraf, geen boete. Hij had geen eigen kwekerij, maar verhandelde de softdrugs in Al phen en Gouda. m: Marieke Ouwe- d Jtijd: 20 H >ep: eigenaar rederij ckerleede in War- nd ?erlijke staat: onge- fd inplaats: Warmond ière of'huisje, boompje, je? allebei een beetje. Ik wil eigen zaak in de toekomst fineren met een gezin, dat precies moet weet ik want ik wil graag ook nog ijd overhouden voor me lk zie het wel. In elk geval m'n bedrijf - ik heb een Isboot en een salonboot kleine gezelschappen - •r uitbreiden. heti tiet uw ideale vakantie er- sneeuw, veel zon en een après-ski in een gezellige iet Nederlandse muziek, helemaal geen strand- Geef mij maar een win- ortvakantie in Oostenrijk, is het het leukste, het ge- fste. De après-ski is er veel 'dan bijvoorbeeld in trijk. kunnen we u 's nachts wakker maken? dijk nergens voor. Ik ben genieten als je me 's Is wakker maakt. Ik ben nog maar net begonnen met Warckerleede, maar ik denk dat het winterseizoen het vervelendst is. Dan is het water seizoen afgelopen en wordt het stil. Wel wil ik wat dingen op poten gaan zetten voor de win ter. Een snerttocht bijvoor beeld, met een kachel aan boord. Maar dat kan je ook niet elke dag doen. Ik denk dat ik in de winter weer in de horeca ga werken. Met wie zou u wel eens een avondje willen stappen? Met cabaretier Hans Teeuwen. Als-ie net zo gek doet als in zijn shows, heb je volgens mij een wereldavond. Hoe ij del bent u? Ik ben niet zo'n ijdeltuit. Ik koop wel heel graag kleding. Spijkerbroeken, shirtjes, het Parochie hoopt op subsidie De monumentale Sint Bavokerk in Oud Ade moet voor bijna vierenhalf miljoen gulden worden gerestaureerd. Er zijn onder meer gebreken aan het orgel, de glas-in- loodramen en de fundering. Het bisdom Rotterdam, dat een aanvraag indient bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg, hoopt op subsidie van de overheid. De re novatie moet binnen vijf jaar beginnen. oud ade de. Wethouder Beelen laat we ten dat de gemeente die aan vraag steunt en doorstuurt naar de provincie. Die moet beslis sen of er geld is voor de dorps kerk. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, waar de aanvraag uiteindelijk belandt, moet een oordeel geven. „Er is nog een lange weg te gaan", al dus De Witte. „Daarom moeten we er nu al mee beginnen." De restauratieplannen staan of vallen met subsidies. „Het is een kleine parochie, dus de to tale operatie kan niet louter door parochianen worden be kostigd", zegt De Witte. „Ook sponsoring is moeilijk, want er zitten weinig bedrijven in het dorp. Wel is het een heel leven dige gemeenschap, die erg bij de kerk betrokken is. Zij hebben de kerk nodig." Mocht de Bavo subsidie krijgen van de provin cie, dan is dat maximaal zeven tig procent van de totale kos ten. De overige dertig procent moeten de parochie en het bis dom dragen. „Wij hebben een bedrag gereserveerd voor het katholieke erfgoed, maar we hebben tweehonderd kerken in ons bezit en moeten dus keuzes maken", aldus De Witte. De medewerker van het bis dom heeft vertrouwen in de uit voering van de plannen. „Deze kerk past prachtig in het dorp en de landelijke streek erom heen. Bovendien heeft de pro vincie Zuid-Holland onlangs besloten dat de kerken tijdelijk voorrang krijgen om de achter stand weg te werken." Landelijk hebben de restauratieplannen voor kerken een achterstand van 1,4 miljard gulden. janneke de jonge Volgens J. de Witte van het bis dom zijn de plannen niet ur gent, maar worden ze dat wel als er te lang mee wordt ge wacht. „De kerk staat niet op instorten, het is geen bouwval. Maar als we nu niets doen, heb ben we over tien jaar een pro bleem." Het bisdom heeft de plannen gemaakt in opdracht van het parochiebestuur. In verband met vakanties kan nie mand van het bestuur een reac tie geven. Een van de mankementen aan de kerk is het orgel, dat in 1869 werd gebouwd door Maarschalkerweerd. Ook de or gels in het Concertgebouw en de Nieuwe Kerk in Amsterdam ontwierp hij. Er is bijna vier ton nodig om het weer als vanouds te laten klinken. Van dat geld kunnen de pijpen worden her steld en wordt de intonatie op nieuw geregeld. Aan de kerk zelf mankeert van alles. De fundering is slecht, net als natuursteen en het metaal dat de glas-in-lood- ramen omlijst. „Bij een flinke storm kunnen de ramen er uit vallen", zegt De Witte. Verder moet er nodig opnieuw gestuct, gevoegd, gemetseld en geschil derd worden. Tot slot mankeert er het een en ander aan de klok in de markante toren. Het gaat met name om het uurwerk en de wijzerplaten. De pastorie naast de kerk is ook aan een opknapbeurt toe. Het bisdom heeft inmiddels een officiële aanvraag inge diend bij de gemeente Alkema- Scholen Kerk en Zanen bestaan tien jaar alphen aan den run De drie basisscholen aan De Oude Wereld in Alphen aan den Rijn, waar 1500 kinderen uit Kerk en Zanen onderwijs krijgen, bestaan tien jaar. De Fontein, De Meridiaan en De Wereldwijzer (een protestants- christelijke, rooms-katholieke en openbare school) hebben naast hun eigen feest ook een gezamenlijk evenement. Daar mee symboliseren ze de sa menwerking en het respect voor eikaars identiteit. Op de eerste schooldag, 21 augustus, openen de kinderen met elkaar het nieuwe school jaar op feestelijke wijze. Na tuurlijk zijn er ballonnen om op te laten en ijsjes om te trakte ren. Verder is er een act door burgemeester Schoof en de drie schooldirecteuren. Tot slot krij gen de kinderen een street- dance-les van DanceMasters Ronald en Mieke de Vos en van Dans- en Balletschool Jeanette de Jager. moet lekker zitten. Make-up ge bruik ik bijna niet. Ja, een oog potloodje, een beetje mascara. Alleen als ik een feest heb, wil nog wel eens wat meer doen. Wie is uw grote voorbeeld? Dat zijn mijn ouders. Ze heb ben samen een verwarmings- bedrijf opgebouwd. Ze begon nen in een woonboot, daarna in een flatje, een twee-onder een kapwoning en nu zitten ze hier in de Veerpolder, in een vrijstaand huis aan het water. Mooier kan niet. Wat is uw liefste bezit? Ik heb een grote mand met brieven, foto's, dagboeken en mijn gedichten. Dat zijn al mijn herinneringen vanaf het mo ment dat ik kon schrijven. Die mand is mijn dierbaarste bezit. Voor wie gaat u door het vuur? Niet voor één persoon, maar voor iedereen die heel dicht bij mij staat. Mijn ouders, mijn broer, m'n huisdieren, m'n vriend, mijn vriendinnen. Wat is er zo leuk/vervelend pan Warmond? Ik vind Warmond super om te wonen. De sociale controle, het dorpse vind ik gezellig. Als ik wat moet halen in het dorp vind ik het leuk dat ik dan een uur onderweg ben, omdat ik zoveel bekenden tegenkom. Wel wordt er heel veel gekletst. Als hier eenmaal een verhaal de ronde doet dat helemaal niet waar is, lukt het je gewoon niet om het weer de wereld uit krij gen. tekst: judy nihof foto: hielco kuipers Gemeente werkt niet mee aan vrijmaken walkant oude wetering janneke de jonge Een vloot van tachtig schepen die op weg is naar Sail Amster dam meert maandag aan in Oude Wetering. De organisatie van de gondelvaart heet de zo genaamde 'Zalmtocht' welkom en neemt op deze manier alvast een voorschot op de gondel vaart, die op 2 september in het dorp wordt gehouden. De com missie wil met linten en bordjes de kade langs de Kerkstraat en de Veerstraat vrijmaken van bo ten, zodat er plek is voor de his torische schepen. Maar de ge meente Alkemade wil daaraan niet meewerken. „Het is een openbare aanmeerplaats, dus je kunt niemand wegjagen", rea geert wethouder Beelen. De Zalmtocht bestaat uit zo'n tachtig monumentale schepen, waaronder zalmschouwen en andere historische motorjach ten. „Alle historische schepen die naar Sail gaan en het leuk vinden om in colonne te varen konden zich opgeven", zegt Ir ma van Ruiten van de gondel- vaartcommissie. Ze vaart mee in een andere colonne die uit sluitend uit sleepboten bestaat. Via haar kwam de organisatie van de Zalmtocht op het idee om in Oude Wetering aan te meren. De vloot is vertrokken uit Woudrichem en vaart sinds enige tijd door Nederland. Maandagochtend vertrekt de vlpot uit Gouda en vaart via Al phen aan den Rijn en het Braassemermeer naar Oude Wetering. Dinsdagochtend zet de bemanning koers naar Haar lem om vervolgens bij het eve nement in Amsterdam aan te meren. Van Ruiten verwacht veel be zoekers die op maandagavond de boten komen bewonderen. Het viel haar daarom tegen dat de gemeente niet wil meewer ken om de walkant leeg te ma ken. „Dit is toch een onwijze promotie van Oude Wetering? De gemeente zegt dat het een openbare ligplaats is, en dat je daarom niemand kunt wegja gen." De gondelvaartcommis- sie is van plan zelf actie te on dernemen. „Wij gaan nu vrien delijk aan de eigenaars van de bootjes vragen of ze willen weg gaan. Het zijn toch vaak pas santen, die liggen er maar voor een nachtje." Wethouder Beelen benadrukt dat de gemeente helemaal niets tegen de komst van de vloot heeft. „Het is promotioneel ge zien een goede zaak, ik vind het een leuk evenement. Maar je hebt als gemeente geen ruimte om mensen weg te sturen." Chef algemene zaken C. Wasse naar meldt, dat de gemeente het spannen van linten niet to lereert. „Nu ik dat hoor, ben ik gedwongen er iemand op af te sturen. Ik vind het vrij eigenge reid om op die manier je eigen parkeerplaatsen te creëren." Leiderdorp maakt uit voorzorg warmwaterinstallaties schoon De warmwaterinstallaties van acht Leiderdorpse openbare ge bouwen krijgen een chemische reiniging. De schoonmaakbeurt moet voorkomen dat de le- gionella-bacterie een kans krijgt. Het gaat om de installa ties in De Muzenhof, De Kame leon, wijkcentrum Zijlkwartier, DSW Bloemerd, de gemeente- werf en de gymzalen Kwik staartplein, Klerkenhof en Op Dreef. De firma Rochema uit Bergschenhoek voert de reini ging uit, die 50.000 gulden kost. De maatregel loopt vooruit op ingrijpende aanpassingen aan de Leiderdorpse gemeente lijke waterleidingen. Zo wordt het wettelijk verplicht om een beheersplan voor warmwater installaties te maken. Zoge naamde 'dode' leidingen wor den afgesloten en warmwater- wisselaars in combinatie met het periodiek spoelen met heet water moeten legionellavor- ming tegengaan. Omdat deze beheersplannen nu nog niet klaar zijn, kiest Lei derdorp alvast voor chemische reiniging om alle risico's uit te sluiten. Daarna worden de wa terleidingen periodiek doorge spoeld met heet water. De rei niging moet nog voor het einde van de zomervakantie klaar zijn, zodat er geen overlast is voor de gebruikers van de ge bouwen. warmond „Het lijkt wel een kudde gnoes", merkte een toeschou wer op, toen hij de deelnemers aan de Warmondse poldercross mas saal de Leede in zag springen. Het zwemmen ging niet iedereen goed af. Een Engelsman moest uit het water worden gehaald omdat hij kopje onder dreigde te gaan. „Hij hoorde bij een groep Engelsen aan wie we van tevoren nadrukkelijk hadden gevraagd of ze konden zwemmen. Nou, dat konden ze. Maar zwemmen in Engeland is blijk baar iets anders", constateerde John van Velzen van de organisatie. Het was het enige incident gisteren. Van Velzen sprak van een gran dioos succes. „Zo goor als ze er uitzien, zo zwaar als de poldercross ook is, de deelnemers vinden het allemaal geweldig, zeggen allemaal dat ze volgend jaar weer meedoen." De poldercross telde deze keer 520 deelnemers, zo'n 25 minder dan vorig jaar. Volgens Van Velzen hebben veel liefhebbers van het eve nement, een combinatie van hardlopen, zwemmen en slootje sprin gen, zich laten afschrikken door de dit jaar ingestelde voorinschrij ving. Dat zou een aantal mensen teveel moeite zijn geweest. De orga nisatie wilde de inschrijving op die manier in betere banen leiden. Net als vorig jaar wonnen Royce Kortekaas bij de heren en Renée Dijkshoorn bij de dames. René Vergeer mocht zich beste Warmonder noemen en Hans van Loon 'beste veteraan'. FOTO MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15