Geloof Samenleving Extra 'heilige deur' Sint Pieter Partnerschap voor priester 'juridisch schemergebied' Niet voorbijgaan aan complexiteit van de Schepping ZATERDAG 19 AUGUSTUS 2000 VANDAAG Vandaag 542 jaar geleden, op 19 augustus 1458, werd Enea Silvio (1405-1464, één van de beroemdste humanisten van zijn tijd, tot paus Pius II aangesteld. Twee grootse plannen beheersten zijn pontificaat: de hervorming van de curie en de verdediging van de Europese 'republica Christiana' tegen de Turken. Sinds de val van Constan- tinopel in 1453, had hij als pauselijk legaat aan kruis tochtplannen meegewerkt. Met de wereldlijke heersers uit zijn tijd kwam Wj in 1459 overeen een kruistocht te beginnen. Maar politieke verwikkelingen met Frankrijk, Hongarije en het Duitse Rijk verhinderden de uitvoe ring. Ten einde raad nam Pius II het besluit zelf aan het hoofd van het pauselijk kruistochtleger op te trekken; hij stierf in de haven van Ancona, wachtend op de Vene- tiaanse vloot. De rooms-katholieke kerk viert op 19 augustus de feest dag van de heilige Johannes Eudes; de stichter van de congregatie van Jezus en Maria (ook paters van de Heili ge Harten of Eudisten genoemd). Vandaag 15 jaar geleden, op 20 augustus 1985, werd de populaire Sikh-leider Har- chand Singh Longowal gecremeerd. Zo'n 100.000 Hindoes en Sikhs waren aanwezig en scandeerden leuzen als 'Longowal is onsterfelijk'. De sikhleider had juist voor de moordaanslag een vredesak koord getekend met Rajiv Radna Gandhi waarin tege moet werd gekomen aan een aantal eisen van de Sikhs voor autonomie in Punjab. De onderhandelingen over Punjab, zijn evenals de spanningen tussen verschillende groepen gelovigen, nog niet voorbij. Rajiv Gandhi die de verzoeningspolitiek sinds de jaren tachtig voortvarend aanpakte, werd in 1991 vermoord door Srilankese Ta mils. Op 20 augustus krijgen de martelaren van Korea hun eerbetoon. Honderddrie katholieken stierven in Korea de marteldood in de periode tussen 1839 en 1867. Tij dens zijn bezoek aan dit land in 1984 verklaarde paus Johannes Paulus II de martelaren heilig. Nieuwe personeelschef in bisdom haarlem Secretaris S. van Weede van het bisdom 's-Hertogen- bosch wordt de nieuwe personeelsfunctionaris van Bisdom Haarlem. Dat heeft de waarnemend bisschop J. Punt bepaald. Jhr. Van Weede (46), geboren in 's-Hertogenbosch, is gehuwd, vader van vijf kinderen en woonachtig te Baam. Zijn taak zal I onder meer bestaan uit het begeleiden van benoemingenproce- j dures van priesters, diakens en pastoraal werk(st)ers en het voe ren van gesprekken over benoemingen. Het bisdom Haarlem telt bijna driehonderd personen die actief zijn in het pastoraat verdeeld over het parochiewerk en het categoriale pastoraat. De nieuwe personeelsfunctionaris volgt de heer G.Elbers op, die vervroegd afscheid heeft genomen wegens gezondheidsproble- Vaticaanstad Om het maximaal aantal jonge men sen in staat te stellen de Sint Pieter-kerk te bezoe ken, heeft het Vaticaan een extra 'heilige deur' ge opend. De echte, de Porta Santa, biedt niet voldoen de ruimte om de honderdduizenden jongeren in Ro me toe te laten. Het betreden van de hoofdbasiliek van Rome via de heilige deur is echter een wezenlijk onderdeel van de boetedoening. Door pelgrimage, de heilige deur en de biecht kan vergeving verkregen worden. Inmiddels bevolken ruim 900.000 gelovige jongeren Vaticaanstad voor de Wereldjongerenda gen. De jeugd staat dagelijks uren in de rij onder de brandende zon. Om iedereen binnen te laten zou ze ker tien dagen kosten. Om die reden is besloten tot een extra deur. De betrokken ingang is vervolgens door de paus tot tweede 'heilige deur' verklaard. Dit weekeinde worden tijdens de slotmanifestatie an derhalf miljoen jongeren verwacht. FOTO REUTERS VINCENZO PINTO Osservatore fel tegen kloonplan Britse regering Het Britse wetsvoorstel dat het klonen van cellen uit menselij ke embryo's toestaat, is immo reel. Technieken om uit ge kloonde cellen transplantatie weefsel te kweken, zijn in strijd met de menselijke waardigheid en verstoren de morele orde, al dus de Vatiaanse krant Osserva tore Romano gisteren. Het besluit van de Britse re gering 'kan alleen maar veront waardiging wekken bij mensen die de waarde en het funda mentele recht op leven van een menselijk wezen respecteren', aldus de moraaltheoloog G. Concetti die mordicus tegen de Britse plannen is. Hij benadrukt dat de Rooms- Katholieke Kerk de vooruitgang van de medische wetenschap niet wil tegenhouden. ,,Wat we vragen, is het gebruik van tech nieken die de menselijke waar digheid geen geweld aandoen en de morele orde niet versto- Mgr. J. van Burgsteden kiest eigen spreuk Zevenpuntige ster in wapen van nieuwe hulpbisschop De nieuwe hulpbisschop van Haarlem, mgr. J. van Burgste den, heeft in zijn wapen een ze venpuntige ster verwerkt, ver wijzend naar het dorpswapen van zijn geboorteplaats Achter veld. De ster laat de eenheid van de christenen zien en de zeven punten symboliseren de zeven sacramenten die de bis schop mag toedienen. Ook heeft de hulpbisschop, die 9 september tijdens een pontificale viering in de kathe draal van Sint Bavo tot bis schop wordt gewijd, in zijn wa pen een brug aangebracht als symbool van het overbruggen van tegenstellingen. De brug is voor Van Burgsteden tevens een herinnering aan mgr. Les- crauwaet wiens wapen even eens een brug bevat. In het wapen, ontworpen door de Utrechtse heraldicus H. van Heijningen, is voorts het beeldmerk van het bisdom Haarlem aangebracht. Ook is een hostie in het vuur te zien, verwijzend naar de H. Mirakel van Amsterdam en naar de ka pel van het Begijnhof waar Van Burgsteden rector was. Als wapenspreuk heeft de hulpbisschop gekozen voor 'Velen, één lichaam in Chris tus'. Deze spreuk is afkomstig uit 'De Stad Gods' van de H. Augustinus (boek 10) waarin deze spreekt over het twaalfde hoofdstuk van de Romeinen brief. L e i d s e heilig De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars mo gen hun eigen idool voor dragen. Een jury onder leiding van burgemeester Postma maakt op Aller heiligen de tien uitverko renen bekend. In het Leidsch Dagblad geeft een aantal Leidenaars al vast een voorzet. Vandaag André Hoppezak voor toneelkleding. Een idool heb ik niet, maar een groot voor- beeld voor mij is mijn vader, Wim Hoppezak. Ik ben doorgegaan met de zaak die hij heeft opgebouwd. Uiteraard denken mijn vader en ik anders, en doen wij din gen anders. Maar hij is een groot voorbeeld omdat hij heeft laten zien wat je alle maal kan bereiken als je met niks begint. Kijk, ik val in een bedrijf dat draait. Je doet dit anders, dat anders, je wil moderniseren, computers, internet. Mijn va der zegt dan: Zoals ik het ge daan heb, is het altijd goed ge gaan. Maar als jullie jongelui dat zo willen, dan bemoei ik me daar niet mee. Hij is op 1 januari gestopt, maar nog wel mede-eigenaar en ook nog be trokken. Hij doet af en toe nog wat schminkwerk, brengt wat stellingen weg. De vader van mijn vader is be gonnen met verhuur van to neelkleding en grimeren. Toen hij daar te oud voor werd, was mijn vader nog te jong om het over te nemen, van de gelijknamige I bi maar hij is wel altijd bliji schminken. En toen ik 3 geleden geboren werd, y weer begonnen met diel dingverhuur. Ik ben van kleins af die toneelkleding opgegi Dat was gewoon bij ons huis, in een kamer. Dati g natuurlijk leuk als kleine gen, verstoppertje spele; i( sen de kleren en verklee ioi tijtjes met vriendjes thui t Toen ik klein was wilde zelfde doen als mijn vad 11 toen een tijdje niet, maa het eind van de middelb school wilde ik toch wei it die zaak verder. Toen vn nl wel, dat is moeilijk. War - keek erg op tegen wat m der allemaal deed. Veel doe ik nu hetzelfde wat ik erg in mijn vader wonder, is hoe hij met sen omgaat. Daar was hij altijd heel goed in. Beter dan ik. Inzendingen naar: De Bakkerij Oude Rijn 44 b/c 2312 HG Leiden den bosch-rotterdam anp Een RK priester die een relatie bevestigt door een partner schapsregistratie te tekenen, bevindt zich in een 'juridisch schemergebied'. Dat zegt de Utrechtse docent kerkrecht dr. mr. A. Meijers deze week in het opinieblad De Bazuin over de partnerschapsregistratie van de priester dr. R. Huysmans en de theologe F. Dröes. Huysmans, pastor in Voor burg en vooral bekend als oud voorzitter van de Raad van Ker ken, tekende vorige maand met Dröes een partnerschapsre gistratie. De twee partners wo nen niet samen. Volgens Meij ers is het onduidelijk of voor Huysmans dezelfde strafmaat regelen gelden als voor pries ters die in het huwelijk treden. „Wij betreden hier een juri disch schemergebied. Het ker kelijk wetboek spreekt alleen over het huwelijk en niet over geregistreerd partnerschap of samenlevingscontracten", al dus de docent aan de Katholie ke Theologische Universiteit Utrecht. Een priester die in het huwelijk treedt, loopt volgens het kerkelijk wetboek automa tisch een schorsing op. Hetzelf de geldt voor een priester die 'in concubinaat' leeft. Huysmans, zelf emeritus hoogleraar kerkrecht, is niet be reikbaar voor commentaar. Ook in De Bazuin weigert hij op zijn burgerlijke en kerkelijke status in te gaan. „De pers vraagt zich toch ook niet af waarom een priester een boot koopt?" Het bisdom Rotterdam weigert elk commentaar. Huysmans is be halve priester van het bisdom ook voorzitter van het kapittel, het hoogste adviesorgaan van de bisschop. Van de Neder landse bisschoppen mag een priester een samenlevingscon tract afsluiten als daar puur za kelijke overwegingen aan ten grondslag liggen, maar niet als het gaat om de bevestiging van een liefdesrelatie. Voor een partnerschapsregistratie zou volgens Meijers hetzelfde kun nen gelden. Veertigduizend weduwen in Kaboel kwamen de ze week even in grote moeilijkheden, omdat de misdadig-fundamentalistische heersers van de Taliban een aantal bakkerijen liet sluiten. Ze zijn inmiddels weer open, maar de achtergrond van een en ander is daarom niet minder schrijnend. In de bakkerijen werken een paar honderd wedu wen. In het huidige Afghanistan mogen vrouwen niet buitenshuis werken althans in loondienst werken. <De panische angst voor de aantrekkings kracht van vrouwen bracht de gestoorde regering tot deze verregaande onder- drukking. De bakkerijen leveren brood aan weduwen en vragen daarvoor slechts een tiende van de normale prijs. Dat was 2 mogelijk door subsidies van de Verenig de Naties. J Dat de vrouwen nu weer aan het werk mogen, heeft te maken met de aard van QQ hun inkomsten. Officieel krijgen ze dus geen loon, maar een deel van de winst Xop de verkochte broden. Daar gingen de Taliban na druk vanuit de internationale gemeenschap mee akkoord. De Taliban beriepen zich voor hun aan- vankelijke weigering op de Koran, maar UL die rationalisatie hoeft niemand te ac- <cepteren. In de Tenach geeft de Eeuwige juist elke keer de opdracht goed te zor- gen voor de weduwe. Ook weer in Deute- ronomium 10:18. Heeft diezelfde God in de Koran iets anders verordonneerd? Onwaarschijnlijk. Het dagelijks brood komt deze week ter sprake in hoofdstuk 8 vers 3. (Gelezen wordt hoofdstuk 7:12 - 11:32). „En Hij liet je ont beren en honger lijden en gaf jè toen manna te eten, dat jij niet kende en dat je voorouders niet kenden, om je te laten ondervinden dat een mens niet van brood alleen leeft, maar dat de mens van al les wat uit de mond van de Eeuwige komt, kan leven." Vre- denburg vertaalt: „...dat de mens leeft van al wat uit het bevel van de Eeuwige daartoe beschikt is." De meeste mensen kennen de uitdrukking 'een mens leeft niet van brood alleen'. De gebruike lijke betekenis is dat een mens zijn geluk niet alleen in mate riële zaken moet zoeken, maar voor een zinvol bestaan ook be hoefte heeft aan een geestelijke dimensie. In Deuteronomium gaat het over die andere dimensie - God geeft het voedsel - maar ook over daadwerkelijk voedsel. De veertigjarige tocht door de woestijn wordt door Mozes opgehaald. Een tocht waarbij manna het enige voedsel was. Het viel in porties van een dag uit de hemel en bleef slechts die dag goed. Bewaren kon je het niet. Alleen op vrijdag vielen er twee porties; een voor vrijdag en een voor de sjabbat. Elke dag opnieuw moest het volk zich oefenen in vertrouwen dat de Eeuwige het van voedsel zou voorzien. Al was manna het lekkerste voedsel ter wereld, zenuwslopend was dat natuurlijk wel. Aan het vertrouwen op de Eeuwige dat nodig is om die zenuwslopende toestand te doorstaan, wordt in dit vers gerefereerd. En aan het grond principe dat alles überhaupt van God afkomstig is. Een idee wat grote problemen met zich meebrengt. Niet alleen de Afghaanse wedu wen in Kaboel zitten met de han den in het onder de sluier ver stopte haar, in Afrika is het aantal hongerenden gestegen van 3 tot 20 miljoen mensen. Door droog te en oorlog. Heeft de Eeuwige het met al die miljoenen slecht voor? Als alles 'uit de mond van de Eeuwige' komt, moet je dat wel concluderen. Is er een ontsnappingsroute uit die vreselijke gedachte? Mis schien. In Ekev, het bijbelstuk van vandaag, staat heel duidelijk wat de nakomelingen van de aartsvaders te wachten staat als ze zich houden aan Gods voor schriften en Hem beminnen met heel hun hart en heel hun ziel. „Dan zal Ik de regen van uw land geven op zijn tijd, de vroege regen en de late regen, zodat je kunt inzamelen je koren, je most en je olie. En zal Ik gewas geven op je veld voor je vee, je zult eten en je verzadigen." Zo niet, dan zal Hij 'de hemel sluiten, zodat er geen regen zal zijn en de aard bodem zijn opbrengst niet zal geven, en je spoe dig te gronde gaat, weg van het goede land." Deze waarschuwingen gaan gepaard met de waarschuwing niet hoogmoedig te worden. Om in goede tijden niet te denken dat wat je de dingen krijgt, je vanzelfsprekend toeki een andere mogelijkheid - dat je voorspo leen te danken is aan je eigen arbeid. Zelfs als je niet in God gelooft (en waaron e dan nog kun je jezelf trainen te zien hoe plex de Schepping is en hoe onwaarschiji alles functioneert zoals het functioneert; beseffen we vaak pas hoe ingenieus de Sc ping in elkaar zit als er iets in ons bestaai loopt. Het is alsof we dan opeens een vangen van wat er allemaal mis zou kunn ie' gaan, maar niet misgaat. Op dat ene na d waar we mee worden geconfronteerd. Een klein deel van de werkelijkheid hebb- de greep, maar dat is echt maar een fracti van wat er verder mis gaat, komt zeer vee j conto van menselijk handelen. Het is alsi gezonken Russische atoomonderzeeër of gersnoden inAffika. Het gaat allemaal om door mensen voort p( brachte rampen. Dat geldt ook voor de d; be in Kenia en Tanzania, want daar zou nati f j allang op een andere manier landbouw k m worden bedreven. Maar door het grenzel re) trouwen in eigen kunnen en het voorbijg r£ de complexiteit van de Schepping raakt 2 aa zijn evenwicht. Beschouw God als een woord, een idee, de mens kan helpen zijn hoogmoed in te toi 5ni dat er geen volstrekt onverantwoorde risi en worden genomen en destructieve activitc worden ondernomen. Dat alles van God verwijst dan naar een manier van kijken, werkelijkheid niet minder grimmig maak wel een die veranderd kan worden. WEEROVERZICHT BUITENLAND HHHI >e O Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd stevige buien. Maxima uit eenlopend van 13 graden langs de westkust tot rond 20 in de om geving van Oslo. Zweden: Nu en dan zon, maar soms ook buien, vooral in het zuiden met kans op onweer. Middagtempera- tuur in het zuiden oplopend naar 22 graden, in het noorden rond 16. Finland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, misschien ook on weer. Maxima van 14 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en enkele buien, soms met onweer. Middagtempe- ratuur rond 20 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Perioden met zon, maar ook kans op enkele zware regen- en on weersbuien. Weinig wind. Maxi ma uiteenlopend van 14 graden in Noordwest-Schotland tot 21 in het zuiden. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en buien, vooral in Luxemburg ook met on weer. Maxima tussen 20 en 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en soms stevige regen- en onweersbuien. Lokaal veel neerslag. Maxima van 20 graden langs de Kanaalkust tot 26 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar vooral in de westelijke helft en in de buurt van het Centraal Massief enkele onweersbuien. Maxima tussen 25 en 32 graden. Spanje: Flink wat zon en alleen in het noorden een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima 30 tot 35 graden, in het noorden 20 tot 25. Portugal: Meer bewolking, maar ook perio den met zon. Soms een regen- of onweersbui. Grootste buienkans in het noorden, meeste zon in het zuidoosten Maxima in het noor den rond 23 graden, in het zuid oosten 28 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig. Maxima van 33 graden. Marokko: Westkust: veel zon, maar ook kans op hardnekkige wolkenvel den. Maxima aan het strand tus sen 24 graden onder bewolking en 30 graden bij zonnig weer. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvel den. Droog bij maxima van onge veer 26 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilan den naast zon ook wolkenvelden, in het zuiden meer zon. Middag- temperatuur rond of iets boven de 30 graden. Duitsland: Slechts af en toe zon en enkele stevige onweersbuien. De meeste buien vallen op zaterdag. In het zuidoosten komt de zon vaker te voorschijn en blijft het droog. Maxima van 19 graden in het noorden tot 33 in het zuidoosten. Zwitserland: Perioden met zon en misschien in het westen een onweersbui. Maxima 25 graden in het zuid westen tot 30 in het noordoosten. Polen: Af en toe zon, maar ook een enke le onweersbui. Zaterdag tropisch warm, zondag maxima van 26 graden in het noordwesten tot 30 in het zuidoosten. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Heet met maxima ruim boven de 30 gra den. Hongarije: Zonnig en warm met middagtem- peraturen tussen 32 en 36 gra den. Italië: Veel zon en warm. In de Alpen misschien een bui. Maxima 30 tot 35 graden, in de omgeving van Rome nog hoger. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima rond 34 graden, op de eilanden tegen de 30. Op de Egeische Zee vaak veel wind. Malta: Zonnig. Maxima rond 34 graden. Turkije en Cyprus: Vooral langs de kust zonnig. Landinwaarts ook enkele stapel wolken, maar vrijwel overal droog. Maxima tussen 30 en 36graden. i/agen" Kopenhagen LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) ZONDAG 20 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.33 Zon onder 20.52 Maan op 23.15 Maan onder 12.05 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.38 20 01 07.11 19.34 Laag 03.36 15.34 03.17 15.15 MAANDAG 21 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.35 Zon onder 20.50 Maan op 23.39 Maan onder 13.20 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.17 20.42 07.50 20.15 Laag 04.16 16.14 03.57 15.55 Londen Luxemburg Madrid bewolkt onweer V warmtefront ragen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317: 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301( 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tl 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen L betaling. VERZENDING PER P0SI Voor abonnementen die per post (b worden verzonden geldt een toesh* aan portokosten per verschijndag. 1st LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf kl( Voor mensen die moeilijk lezen,; er hebben of blind zijn (of J leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit hetl 3e Dagblad op geluidscassette besd informatie (Centrum voor Gesproken Lectuu Auteursrechten voorbeh» Dagbladuitgeverij Darffi 111 licht bew. Warschau Wenen Zurich zwaar bew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aires licht bew. Casablanca onbewolkt Johannesburg onbewolkt Los Angeles onbewolkt 22 15 3.0 34 18 0.0 28 17 0 4 34 26 0.0 13 7 0.0 - 20 0.0 New Orleans onbewolkt w 2 New York zwaar bew. o2 Tel Aviv half bew nw 3 21 37 25 0.0 25 18 0.0 33 26 0.0 29 24 0.0 22 12 0.0 36 20 0.0 22 14 0.0 21 0.0 N H U Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonder feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14