eiden Regio Vreemdelingendienst is onderbezet en overbelast I uitdaging? Een pelgrim voor het goede doel Schoolslag heen, rugslag terug. Al 25 jaar ELCID roenLinks mist B en W Monumentendagen Carrier 'Ik weet nu een beetje de weg in Leiden ©AC 19 AUGUSTUS 2000 PABLO CABENDA nLinks-raadslid Van den vindt het maar vreemd, meester en wethouders eiden geven elk jaar weer over de Open Monu- en'dagen, maar schijnen zelf verstek te laten gaan stad zijn monumenten het grote publiek opent. Jen werd dit jaar de derde unentenstad in Neder- Bijna tweehonderd pan ierden in mei op de Rijks- unentenlijst geplaatst en ouder van cultuur Pecht- letuigde op papier en in zijn liefde voor de histori- stad met zijn oude pan- Maar nu de Open Monu- wdagen naderen (9 en 10 mber) lijkt het - aldus Van losch - alsof niemand van ollege thuis geeft. Pechtold n collega's zullen eerder r- dan rijksmonumenten dichtbij bekijken, want de stadsbestuurders is be- eptember een verblijf op geboekt. ^conditioning Je voelt je goed in ?en Carrier klimaat! iweg 7, 2314 XP Leiden -545 56 56. fax 071-541 08 44 Internet www.webercool.nl •mail: mailbox@webercool nl Van den Bosch wijst erop, dat de raadsleden elk jaar weer met klem wordt verzocht tijdens de monumentendagen aanwezig te zijn in het stadhuis. Dan kunnen ze geïnteresseerden een rondleiding geven. „Bij be langrijke evenementen in de stad is altijd een vertegenwoor diger van het college aanwezig. En in het verleden is het meer malen voorgekomen dat wet houders officieel op bezoek gaan bij monumenten die voor het eerst te bezichtigen zijn", weet Van Den Bosch. En dus vraagt hij opheldering. Volgens een woordvoerder van de gemeente valt het met die afwezigheid nog bijzonder mee. „De meeste wethouders zijn het grootste gedeelte van de zaterdag gewoon in het stad huis." Zondag vertrekt het vol tallige college naar de hei. „Er was lang van tevoren het plan opgevat om met het college in de nieuwe samenstelling fun damenteel van gedachten te wisselen. Dat moest dus zo vroeg mogelijk gebeuren. En ja, dan krijg je een agendapro bleem. Het was een kwestie van afwegingen maken en 10 sep tember kwam als enige moge lijkheid uit de bus." Het GroenLinks-raadslid is niet helemaal tevreden met het antwoord. „Je zegt als stadsbe stuurder toch ook niet: Op 3 ok tober ga ik 's ochtends effe een harinkie happen en verder doen we er niets aan?" Boven dien vraagt Van Den Bosch zich ook nog af hoeveel afspraken niet zijn afgezegd voor de hei- dagen en of B en W de Monu mentendagen niet bij uitstek geschikt vindt om burger en politiek dichter bij elkaar te brengen. De gemeentewoordvoerder weet alleen dat burgemeester Postma niets heeft hoeven ver zetten. Maar voorlopig moeten de vragen van Van Den Bosch wachten tot de eerstvolgende collegevergadering op 29 au gustus. De meeste wethouders zitten nu niet op de hei, maar zijn wel op vakantie. Zuid-Afrikaan Geldenhuys haalt met Europese wandeltocht geld op voor leukemie-patiëntjes LEIDEN PABLO CABENDA Voor de grap zegt hij wel eens: „Als ik 's ochtends opsta ben ik 59. Als ik 's avonds naar bed ga, ben ik 95." Peter Geldenhuys uit Johannesburg heeft al 3.500 kilometer dwars door Europa getrokken op twee krukken en met veertig kilo bepakking op zijn rug. Sinds hij op 29 maart uit Napels vertrok ging hij te voet door Zwitserland, Oostenrijk, Duitsland en nu zit hij ergens tussen Leiden en Den Haag. Met zijn tour de force wil Geldenhuys geld ophalen voor kinderen die aan leukemie lijden en een beenmergtransplantatie nodig hebben. Hij laat een Zuid-Afrikaanse vlag pontifi caal achter zich wapperen, heeft een reus achtige rugzak aangesnoerd, loopt - vanwe ge een mislukte operatie - op twee krukken en draagt een T-shirt met een meer dan le vensgrote foto van Lauren Bansield, het meisje met leukemie waar hij geld voor op haalt. Zeggen dat Geldenhuys een opval lende verschijning is, is een understatement Op straat in Utrecht vroegen ze waarom hij er zo 'funny' uitzag. „Ik zei: „Als ik er gewoon zou uitzien, zou u me dan aan spreken?" En daar is het Geldenhuys juist om te doen. Met mensen praten en ze zo op de hoogte brengen van het geval Lauren Bansield en al die andere kinderen met leu kemie. Hij hoopt dat harten en beurzen dan opengaan voor de dure beenmerg transplantaties. Hij heeft al contact gehad met diverse Rotary's, Lions en andere liefdadigheidsin stellingen. Hij heeft gesproken met de pers, is op het Jeugdjournaal geweest en krijgt nog steeds telefoontjes op zijn mobiel van uit Duitsland. Resultaat tot nu toe: 15.000 gulden. Dat is nog lang niet genoeg. Volgens Geldenhuys kost een beenmerg transplantatie In Zuid Afrika 180.000 gul den. Daarvan is 140.000 gulden al betaald, waar nu 15.000 bijkomt. De rest moet tus sen Den Haag en London bij elkaar worden gesprokkeld. De pelgrim voor het goede doel heeft al zes tochten op zijn naam staan, waaronder één dwars door Zuid Afri ka en één door Noord Amerika. Als het moet, loopt hij zelfs op het water. Op de boot van Durban naar Europa, het eerste traject van zijn tocht, wandelde hij elke dag tien kilometer op het dek. „Deels om fit te blijven, deels om de aandacht van de ande re passagiers te trekken." En als hij na vijfduizend kilometer zijn einddoel London bereikt in november, hoopt hij multimiljonair Richard Branson, eigenaar van Virgin Airlines nog te spreken. De man die ook zijn ticket terug naar Dur ban heeft betaald. „In Amsterdam heeft een jong getrouwd stel gratis en voor niets hun bed aan me afgestaan. Toen voelde ik me wel een beetje opgelaten. Want ik slaap gewoonlijk in goedkope pensions en ho tels." Hoewel een kerk zo nu en dan als slaapplaats ook uitkomst biedt. Als de omstandigheden dat toelaten blijft hij in sommige plaatsen wat langer hangen. Dan wil het wel eens gebeuren dat hij niet aan de vereiste 30 kilometer per dag komt. „In Sassenheim had ik teveel wind tegen. Maar in één dag haalde ik in de Leidse re gio op straat al tachtig gulden op." En dat is meer dan in drie dagen Amsterdam. Geldenhuys doet het ook om te bewijzen dat een invalide nog geen leven vol frustra tie hoeft te leiden. Tien jaar geleden moest hij na een val een zware rugoperatie onder gaan. Die mislukte. Hij raakte gedeeltelijke verlamd. Als invalide kon de Zuid-Afrikaan se wandelaar geen werk vinden. Zijn huur ligt 40 gulden hoger dan zijn maandelijkse uitkering. Dus besloot hij op zijn eigen ma nier geld te verdienen. „Mensen vragen me wel eens wat mijn handicap is. En dan zeg ik voor de grap: Sorry, ik speel geen golf. Invalide is iets wat je bent. Een handicap is iets dat je ervan maakt. En het hangt helemaal van jezelf af wét je ervan maakt. De dokter heeft gezegd dat als ik zo doorga, ik binnenkort in een rolstoel zit. Het kan me niet schelen. Ik maak op deze manier iets van mijn leven. Op dit moment kan ik mijn schouders niet meer voelen en mijn voeten doen pijn. Maar ik ga pas met pensioen als ik 90 ben. Eerst nog een boek over mijn ervaringen schrijven." Een titel heeft hij al: 'It can be done'. Mensen die een donatie willen doen of Geldenhuys willen spreken op zijn tocht door Nederland kunnen hem bereiken op 06-12041520. 'Liever niet bellen met vragen over verblijfsvergunning --I OCA SFhVCVT Kunststof Raamfabrikant b.v. Tel.: (071) 331 53 61 Internet: www.vanderploeg.nl kunststof ramen De vreemdelingendienst van de politie Hollands Midden is vrijwel onbereikbaar. Sinds de balie in Leiden op 10 juli werd gesloten, moeten vreemdelingen in deze regio bellen naar de helpdesk in Alphen aan den Rijn. Maar daar wordt de telefoon meestal niet opgenomen. trale. „Dat is de druppel die de emmer doet overlopen", zegt een politiewoordvoerder. Alles bij elkaar zorgt dat voor een overbelasting van een onderbe zette dienst. De vreemdelingendienst legt nu de hoogste prioriteit bij aan vragen voor een verblijfsver gunning of verlenging daarvan. „Daarmee zijn de grootste be langen gediend." Het hoofd van de vreemdelingendienst, R. Kool, garandeert dat alle aan vragen binnen de wettelijke ter mijn worden afgehandeld. LEIDEN ONNO HAVERMANS Meerdere problemen spelen de vreemdelingendienst parten. De personeelsbezetting staat onder druk door een hoger ziekteverzuim dan gebruikelijk. Daarbij hebben sommige me dewerkers vakantie, terwijl het juist in de zomer vaak drukker is dan in de rest. van het jaar. Ook moet de dienst nog wen nen aan de nieuwe werkwijze zonder inloopspreekuur. En dan zijn er nog technische problemen met de telefooncen- „Mensen die een poosje niks horen moeten dus niet in pa niek raken. En vooral niet gaan bellen", aldus de woordvoer der. „Wanneer ze niks horen, gaan mensen bellen hoe hun zaak ervoor staat. Heel begrij pelijk. Maar daardoor komen anderen er weer niet door heen." De dienst is intussen druk be zig om tijdelijke oproepkrach ten in te werken. „Het is de be doeling dat er zo snel mogelijk een 'achtervang komt'. Maar het is heel gespecialiseerd werk, dat erg secuur moet worden uitgevoerd. Dus die uitzend krachten heb je niet van van daag op morgen achter de tele foon zitten." Dat de balie in Leiden is op geheven, is volgens de woord voerder niet de oorzaak van het probleem. „Ook op het spreek uur ontstonden opstoppingen. Sommige vragen geven nou eenmaal een hoop werk. Als het dan drie kwartier duurde, hiel den die mensen de boel ook op. De telefonische helpdesk moet de vraag juist beter reguleren. Iemand die met een ingewik kelde vraag belt, kan op een rustig moment worden terugge beld en formulieren kunnen worden opgestuurd. Maar dan moet je er wel doorkomen, ja." Op TV West-teletekst staan meer dan 30.000 vacatures van het Arbeidsbureau. 24 uur per dag op pagina 700 TV West-teletekst rouw Zandvliet (67) heeft na het Kanaal overge- nmen. Tenminste, als je kilometers bij de zwem- aagse over de jaren bij el- optelt. Dan komt ze met 48 kilometer nog maar 17 ïeter te kort. Maar voeg nog al die kilometers aan ie ze sinds de jaren vijftig woensdag trouw met de esclub heeft afgelegd, en tit je toch wel aan een nat irtje Calais-Dover. En aan espectabele afstand wordt iar nog eens 2 kilometer ivoegd. Dat is ze aan de itie verplicht. Want Greet Ivliet is één van de weinige ïemers die de vierdaagse olang'zwemt als hij be- vijfentwintig jaar. an te bedenken dat het er niet in zat. Verleden jaar den en heupoperatie en lemia haar parten. „Maar ik iedereen zag zwem- imoest ik ook gewoon. Ja, et het niet. Je krijgt er toch keer weer een soort kick hè." Het badpersoneel haar zachtjes laten zak- nhet water, want het trap je af levert tegenwoordig wat problemen op. En bij zwembad De Zijl geven ze mevrouw Zandvliet, die een beetje een instituut is geworden, stan daard een uurtje eerder de ge legenheid om tijdens de Vier daagse haar dagelijkse 500 me ter te zwemmen. Om de drukte te vermijden. „Want die jeugd, die schopt je." En het zou niet de eerste keer zijn dat ze met een paar blauwe plekken uit het water komt. „Vroeger was 500 meter zwemmen een mak kie. Nu is het een beetje zwaar. Die 10 minuten waarin ik het vroeger deed, zijn wel twintig geworden. Maar het is geen wedstrijd. Dus ik maak me er ook niet druk over." Ze heeft altijd al gezwommen. Vroeger nog in De Overdekte aan de Haarlemmerstraat. Toen het nog drie centen kost te om je door het water te laten omhelzen. En toen ook al in groepsverband. En nu nog, el ke woensdagochtend in het 5 Meibad damestrimmen. ,,'t Is ontspannen hè. Schoolslag heen, rugslag terug. En dikke pret. Het moet ook. Je moet in Greet Zandvliet met inschrijvingen van de Leidse Zwemvierdaagse van 25 jaar. beweging blijven. Van de dok ter moet ik eigenlijk ook met een stok lopen. Maar dat doe ik niet. Daarvoor voel ik me nog veel te jong." En of het nou mooi weer is of dat de regen met bakken uit de hemel komt tijdens de vijfen twintigste Vierdaagse, het maakt mevro'uw Zandvliet niet veel uit. Nat ben je toch al. Al hoewel. De periode 1990-1994 was een slechte. Veel regen, veel wind. Iets dat gelijk zijn weerslag heeft op het aantal deelnemers. In 1993 werd het diepterecord gemeten: 670. Niet te vergelijken met de glo riedagen aan het begin van het zwemevenement, toen rond de tweeduizend mensen hun baantjes kwamen trekken. Toen de zomers zo heet waren dat je de tegeltjes onder je voe ten voelde branden. Die aan tallen haalt de Vierdaagse nu helaas niet meer. Maar die cij fers zijn wel min of meer rond de duizend bezoekers blijven hangen. Het heeft misschien niet alleen met de matige zo mers te maken. Volgens Zand vliet laat de jeugd het een beet je afweten. Maar ook al zitten de jongelui meestal toch in het andere bad te klieren, de jeugd moet het maar voortzetten. Want de vijf entwintigste keer wordt voor Greet Zandvliet meteen ook de laatste. Het is mooi geweest. Als ze heel eerlijk is moet ze toegeven, dat het toch een beetje te zwaar is geworden. En het zilveren jubileum is een ideale gelegenheid om ermee te stoppen. Er volgt geen groot feest maar haar man neemt na- FOTO HIELCO KUIPERS tuurlijk wel een bloemetje mee. Voor die tijd is het nog even letten op de weerberichten en maar duimen. „Ik krijg toch al tijd weer de kriebels. Dan zit je naar het weerbericht te luiste ren en hoor je die temperatu ren. Dan denk je: „Oh, als 'ie maar niet zakt, als 'ie maar niet zakt." De 25-ste zwemvierdaagse van Leiden heeft plaats van maandag 28 augustus tot en met vrijdag 1 september in zwembaden De Zijl en De Vliet. Deelnemers kunnen zich nu al voor 7,50 gulden in schrijven bij de kassa's. Zij moeten vier van de vijf avon den vijfhonderd meter zwem men om de vierdaagse te vol brengen. PABLO CABENDA nln Het Leidsch Dagblad volgt de belevenissen van vijf eer stejaars tijdens de ElCid- week. Marianne Oudmijer (scheikunde) kan helaas niet meer dansen. Rutger Laurentius (rechten) moet inkopen doen voor de KMT van Minerva. „Zondagochtend heb ik al KMT en ik heb een hele lijst boodschappen. Die moeten al lemaal worden gedaan en ik wil nog een beetje uitrusten ook, dus ik ben vanmiddag al naar mijn ouders in Nieuwegein gegaan. Daardoor mis ik het slotfeest, ja, dat is wel jammer, maar dat haal ik later wel in. Eerst de KMT (kennismakingstijd), daarna komt het wel goed. De EICid-week was een hele goede erva ring. Vanmiddag hadden we een leuke pick nick in een park. We kregen twee grote bol len met kaas en worst en een flesje wijn er bij. 's Morgens heb ik van de informatie markt wat souveniertjes meegenomen: een chipknip van de Rabobank waar ik niet eens een rekening heb, een dienblad van Amstel en sponsjes van de SP. Er gingen trouwens sowieso veel mensen uit mijn groepje vroeg naar huis. Ik wil ook uitgerust aan de KMT beginnen. Dat zal wel minder lol zijn dan deze week, maar ach... ontgroening moet gewoon gebeuren. Het lijkt me niet echt leuk, maar ik red me wel. Er wordt af en toe best fel op gereageerd dat ik lid ben geworden van Minerva, maar dat maak ik toch zelf uit. Als ik me daar nou prettig voel, het is mijn eigen keuze. Dat wordt ook wel gerespecteerd hoor, maar je hoort meteen opmerkingen van 'balletje' enzo. Nou ja, daar lig ik niet wakker van. In huis is het heel erg leuk. Het is een ge mengd Minerva-huis, waar achttien men sen kunnen wonen. Ik denk wel dat ik er mag blijven. Ze moeten nog over me stem men, maar zoals ik het nu kan peilen is het waarschijnlijk wel in orde." „Sorry... ik kan u niet goed verstaan... kunt u wat harder praten? Nee, dit gaat echt niet. Ik sta nu bij de bioscoop en die loopt net leeg, het is veel te druk op straat." „Ja, dit gaat beter. Ik sta nu in een winkel. We zijn vanmiddag naar de film geweest in de bioscoop tegenover Minerva. Trianon? Oh, heet die zo. Ze draaiden de film Scary Movie. Soms heel erg flauw, maar wel leuk. Er zitten elementen in van Scream en still know what you did that summer, die heb ik toevallig ge zien toen ze in Rotterdam draaiden. Vandaag was er geloof ik een informatie markt, maar die heb ik gemist. Het was nogal laat, na gisteravond. Ik heb nog wel ontbeten, maar toen zijn we al naar de picknick gegaan. Niet veel actiefs vandaag. Nu gaan we op een terrasje zitten, tot we naar de barbecue mo gen. Daarna is er nog een feest, maar ik heb gisteren bij iemand achterop de fiets gezeten en toen ben ik met mijn knieën heel hard te gen een paaltje geramd, dus dansen zit er niet in. Ik kan amper lopen, dus ik heb mijn vriend gevraagd of hij me na de barbecue komt ophalen. Wel jammer, maar ach... alles heeft zijn positieve en zijn negatieve kanten. Wel vervelend als je eerst een uur moet lo pen naar een Caribisch feest in het clubhuis van Asopos de Vliet, de roeivereniging in Lei derdorp, en dan niet kunt dansen op die ge weldige muziek. Dat was dus gisteravond. Maar al met al was het best een leuke week. Ik heb wat mensen leren kennen en ik weet nu een beetje de weg in Leiden. Maar als ik het centrum uitloop is het nog steeds: waar ben ik?"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13