Dagblad Leidsch Onderwijs in de knel door vernieuwing Nieuw onderzoek naar Clinton 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Kïï SGP'er Van Rooijen stapt uit Katwijkse raad om bordeel Telegraaf komt met gratis middagkrant Bemanning Koersk zou nog in leven zijn 16 17 19 Rockband Mini-vloot Wielerploeg The Gathering van echtpaar Farm Frites op Lowlands 'Onassis' gaat op in Festival uitgebreid Domo LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 ©MlÜfRJ 071-5128030 HET WOORD IS AAN Fernand Lambrecht Hij ging steeds dieper den ken. We hebben hem nooit meer teruggezien. Groter risico op suikerziekte bij forse baby's Kinderen die in het eerste le vensjaar zwaarder en langer zijn dan leeftijdsgenootjes lo pen meer risico op latere leef tijd suikerziekte te krijgen. Dat blijkt uit onderzoek uitgevoerd onder leiding van kinderarts prof.dr. M. Bruning in Rotter dam. Het onderzoek is opgezet, omdat in rijke landen het aantal kinderen met suikerziekte (dia betes) explosief toeneemt. Zo is in Nederland het aantal 0- tot 5-jarige patiëntjes de afgelopen tien jaar verdubbeld. De onder zoekers benadrukken echter dat er geen sprake hoeft te zijn van een welvaartsziekte, door dat kinderen te veel eten. Snelle groei wordt toege schreven aan te veel insuline. De onderzoekers denken dat dit erfelijk is bepaald. Er is geble ken dat forse baby's ook in hun tweede en derde levensjaar lan ger zijn dan gemiddeld. De broertjes en zusjes van de toe komstige suikerpatiënt zijn in deze periode ook langer, maar missen de forse kenmerken in het eerste levensjaar. Bij het onderzoek zijn groei- gegevens van jonge diabetici uit Zuid-West-Nederland vergele ken met de groeicurves van ge zonde broertjes en zusjes en van ruim 2000 gezonde kinde ren. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v I Adres: I Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. LeidschDagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl jlJDAG 18 AUGUSTUS 2000 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 1 [udent gs tiger or strak Ischema' 13 Boskoopse kweker haalt zes miljoen op voor wegen 15 Lankhuizen hoofdarrangeur van het Rijnsburgs Bloemencorso fn 400 asielzoekers zijn van noodgedwongen overge- cht naar het opvang- en boekcentruin Ripperda in arlem. Tot de verhuizing d besloten uit voorzorg na- gisteren het vermoeden dat hun tijdelijke onder- nen aan het IJsbaanpad in sterdam was besmet met egionellabacterie. SGP/GPV-fractievoorzitter Van Rooijen verlaat de Katwijkse politiek, nu die een bordeel op bedrijventerrein 't Heen toestaat. Hij noemt het een principieel punt dat hem 'heel diep raakt' en waar bovendien de landelijke overheid over de plaatselijke heen walst. „Ik ervaar het als heel erg dat de gevoelens van een lokale gemeen schap geen enkele rol spelen." Katwijk is, zoals veel andere ge meenten, noodgedwongen plannen aan het maken voor als op 1 oktober landelijk het bordeelverbod wordt af geschaft. De Katwijkse gemeenteraad wil, bijna unaniem, liever geen bordeel binnen de gemeentegrenzen. Maar in de wet staat niet duidelijk of een ge meente dat mag weigeren. Sommige gemeenten kiezen ervoor om zodanige regels op te stellen dat vestiging van een bordeel heel moeilijk of feitelijk uitgesloten is. Het Katwijkse gemeen tebestuur zou eigenlijk wel een uitge sproken 'nuloptie' willen hanteren. Het vreest echter dat zo'n beleid door de rechter wordt vernietigd, wanneer een aspirant-bordeelhouder ertegen protesteert. Die zou dan met een gun stig vonnis op zak zelfs op de Prince- straat een seksclub kunnen beginnen. Van Rooijen vindt dat zijn dorp 'de gok' had moeten wagen. „Misschien dat de rechter de signatuur van een gemeente als Katwijk wel respecteert. Dat kun je niet inschatten, want er is nog geen jurisprudentie over. Maar die had Katwijk kunnen maken." RPF-fractievoorzitter Ten Hove riep in dezelfde discussie alle Katwijkers en voetbalclub Quick Boys op om advo caat Hengst te boycotten. Hengst, voorzitter van de 'businessclub' van Quick Boys, heeft een vergunning aan gevraagd voor een bordeel aan de Groen van Prinstererweg en dat ge tuigt volgens Ten Hove van 'een vol strekte minachting van de waarden en normen van de samenleving waarin hij leeft en beweegt'. Hengst noemt in een reactie vanaf zijn vakantieadres in Spanje de oproep van Ten Hove schandalig, en bovendien onrechtma tig. Hij gaat Ten Hove aanklagen we gens laster. ratainers vol lse Pokémons Belgische douane heeft in Intwerpse haven twee con- lers vol nagemaakte Poké- ibeestjes in beslag geno- L Het gaat om 19.000 nplaren van het diertje achu. Ze zullen worden lietigd. Hoewel de valse ichu's een veiligheidslabel gen, zijn ze niet ongevaar- voor kleine kinderen, on- meer omdat ze minder ig zijn. In de haven van nerpen werden dit jaar al rse keren valse Pokémons eslag genomen. rd Duitsland wil Dnazi's ontslaan bestuursvoorzitter van de lse vestiging van Ford, Rolf mermann, heeft bedrijven aroepen neonazi's te ont- n, Ford Duitsland heeft DO mensen uit vijftig ver- llende landen in dienst, rantie is dan ook één van kernpunten van de be- bfilosofie, zei Zimmer- m in de krant BiliL „Neo- i's of mensen die buiten- Iers haten hebben bij Ford ikans. Die vliegen er uit." M raakt verder de problemen problemen bij de Antilli- se Luchtvaart Maatschap- worden met de dag groter, alleen financieel is het chaos bij de ALM maar de dienstregeling wordt lis slechter uitgevoerd. De ii Laat Maatschappij zoals ILM op de Antillen in de smond heet, wordt steeds r realiteit. 67 rse koersval van ideel KPN combedrijf KPN zat van- tod op het Damrak op de 'pstoel. Het fonds was om ur ruim elf procent (3,75 gezakt naar 33,25 euro. Sgers reageerden negatief M nieuws dat KPN alleen miljard moet ophoesten hvee umts-frequenties in island, omdat partner :hison Whampoa zich te- 'ckt uit de joint venture E- 67 EEOQSiznn Enland3 Aland5 wren Kunst16 «mie6,7 en Samenleving12 van de Dag2 flensten14 ■khe Diensten14 D-11,13,15 efi Groen8 L19,20,21 Zieprogramma's9 trkrant17 f^|8,12 Scholen in het voortgezet onderwijs staat het water tot aan de lippen. Na de onderwijsbonden, schoolleiders en talloze onderwijsorganisaties luidt nu ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) de noodklok. On derwijsvernieuwingen als het studiehuis en de samen voeging van vbo en mavo tot vmbo (voorbereidend mid delbaar beroepsonderwijs) mislukken als het kabinet op Prinsjesdag geen extra geld vrijmaakt voor de scholen. raar bestuurskunde In 't Veld heeft gisteren ouders en scho len opgeroepen tot burgelijke ongehoorzaamheid om het on derwijsbeleid vlot te trekken. „Er wordt geprobeerd met steeds minder middelen steeds meer te doen", aldus In 't Veld. Hij vindt dat er tien miljard moet bijkomen. Hermans wijst erop dat er al enkele miljarden extra zijn. Dat wordt te gemak kelijk vergeten, aldus de minis- „Door de vele onderwijsver nieuwingen van de afgelopen jaren komen veel scholen in de knel", stelt beleidsmedewerker G. Linders van de VNG. „Onze grootste ergernis is dat het mi nisterie niet eens de moeite neemt te onderzoeken of er te korten zijn en waar die dan uit bestaan. Ze geven een zak geld, maar ze blijken niet geïnteres seerd in de vraag of dat genoeg is. Sinds 1997 zijn de gemeenten verantwoordelijk voor de huis vesting van scholen. Het Rijk heeft voor dat doel 1,7 miljard gulden van de begroting van het ministerie van onderwijs af gehaald ten gunste van het ge meentefonds. Verder gaat er ie dere keer als het kabinet extra miljarden uit te geven heeft, zo als de acht miljard dit jaar, een bepaald percentage (20 pro cent) naar het gemeentefonds. Wat de gemeenten met dat geld doen, bepalen ze zelf. Minister Hermans (onder wijs) zei vanmorgen in een vraaggesprek met De Volks krant ook niet van zins te zijn van deze methode af te stap pen. „We gaan de decentralisa tie niet terugdraaien." Hoogle- ter. Hermans wil de macht van de vakbonden in het primair en voortgezet onderwijs overigens drastisch inperken. De tiental len onderhandelingstafels waarbij hij en de diverse bonds- bestuurders tegenover elkaar zitten, moeten tot twee worden teruggebracht. Daarbij zouden de bonden invloed moeten af staan aan scholen. Vakbondsbestuurder T. Rol- vink van de onderwijsbond AOB spreekt van 'een onbegrij pelijk, hypocriet plan'. De mi nister heeft volgens hem zelf talloze regie- en klankbordgroe pen en overlegplatforms in het leven heeft geroepen. „Telkens als de onderwijsbonden aan drongen op het afschaffen van dergelijke overlegbijeenkom sten, gaf Hermans niet thuis." AMSTERDAM-LEIDEN Uitgeverij De Telegraaf komt vanaf maandag 28 augustus op de markt met een gratis mid dagkrant. Onder de naam News.nL worden kranten uitge deeld op stations en bij bedrij venterreinen in de vier grote steden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. De krant begint met een op lage van 100.000 stuks en wordt in een tabloid-formaat ge maakt. In de krant wordt een duidelijke link gelegd met inter net. Via speciale barcodes bij bepaalde artikelen kan de lezer meer informatie over het on derwerp vinden op het wereld wijde web. Het concern maakte gisteren bekend zich met de krant te richten op 'werkend Nederland'. Voor de toekomst wordt gedacht aan uitbreiding tot de gehele Randstad. Directeur B. Essenberg van Damiate, uitgeversmaatschap pij van deze krant, verwacht geen negatieve consequenties. „News.nL richt zich op de vier grote steden. Dat is een ander concept dan onze dagbladen, waarin het nieuws uit de eigen regio een vitale rol vervult." De Telegraaf geeft ook de gratis ochtendkrant Spits uit in een oplage van ruim 250.000. 'Treinsurfer' (13) ernstig gewond zich vast aan beugels aan de zij kant van de trein, ter hoogte van de cabine van de machi nist. De machinist had niets in de gaten en vervolgde zijn rit naar Leiden. Volgens NS leidde het ongeval niet tot vertraging. Een woordvoerster zegt dat de NS incidenteel meldingen van treinsurfen binnenkrijgen, meestal met een betere afloop. Waaghalzen zoeken dan hou vast aan het trapje naar de cabi ne van de machinist of aan de achterkant van de trein. Een 13-jarige jongen uit Alphen aan den Rijn is ernstig gewond geraakt aan zijn been, nadat hij aan de buitenkant van een trein was gaan hangen op het station in zijn woonplaats. Hij kwam gistermiddag ten val toen hij met zijn knie tegen een hek langs het spoor klapte bij de voetgangersoversteekplaats naast het station. Volgens de politie wilde de jongen 'treinsurfen' en hield hij 'ol niet hoger lor BTW' tarieven voor tolpoorten d niet omhoog als de Euro- e Commissie Nederland plicht om hierover BTW te alen. Minister Netelenbos keer) wil met minister ai (financiën) bespreken of de eventuele betaling kan rekenen in de Nederlandse acht aan Europa. Bij de ef voor het rekeningrijden 2002 tot 2004 was geen re- ing gehouden met de BTW. Gemeenten slaan alarm MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT De Russische autoriteiten gaan er nog steeds vanuit dat een deel van de beman ning van de gezonken Russische onderzee- er Koersk in leven is. Het televisiestation RTR meldde gisteravond dat er weer een teken van leven was ontvangen uit de Koersk. Reddingsploegen zouden vage klopsignalen hebben gehoord, maar dat werd later weer tegengesproken. De laatste hoop is nu gevestigd op de Britse reddingsonderzeeër die onderweg is naar de Barentsz Zee, waar de defecte on derzeeër al sinds zaterdagavond op de bo dem ligt. Russische reddingspogingen lie pen gisteren en afgelopen nacht wederom op niets uit. Volgens een woordvoerder van de Russi sche marine is er sinds dinsdag niets meer vernomen vanuit de onderzeeër. Premier Kasjanov erkende dat de situatie 'bijna ca tastrofaal' is. Er wordt rekening mee ge houden dat een groot deel van de 118 man nen aan boord van de Koersk al is omgeko men toen de duikboot zaterdag in de pro blemen raakte. Het is onduidelijk hoeveel zuurstof er nog aan boord is. Gisteren verklaarde de marine dat er mogelijk nog zuurstof is voor 'twee of drie weken', terwijl eerder vandaag als uiterste datum werd genoemd. Russische reddingsploegen konden gis teravond hun werkzaamheden opvoeren, doordat de weersomstandigheden op de Barentsz Zee zijn verbeterd. Slecht zicht, wind, regen en sterke onderstromingen frustreerden voorheen de pogingen om een reddingscapsule te koppelen aan de onder zeeër. De werkzaamheden dreigen nu echter verder bemoeilijkt te worden doordat de onderzeeër langzaam wegzakt in de zeebo dem. De Britse reddingsonderzeeër is van uit Noorwegen onderweg, en kan op zijn vroegst morgenavond aankomen. Dat is wellicht te laat. Er is in Rusland grote ver ontwaardiging ontstaan over de weigerach tige houding van de Russische autoriteiten om buitenlandse hulp te accepteren. Pagina 5: Communicatiedrama begeleidt ramp met Koersk Op de laatste dag van de Demo cratische conventie in de Ver enigde Staten is uitgelekt dat een zogeheten grand jury on derzoekt of Clinton alsnog kan worden vervolgd in de affaire- Lewinsky. Dat er een grand jury zou komen, had de onafhanke lijke openbaar aanklager Robert Ray al in maart laten weten. Ray, de opvolger van Kenneth Starr, riep op 11 juli de recht bankjury bijeen om uit te ma ken of Clinton in de affaire-Le winsky opnieuw dient te wor den aangeklaagd, zo meldde de Amerikaanse televisie. Als Clin ton wordt vervolgd, gebeurt dat pas na zijn vertrek uit het Witte Huis op 20 januari. Dat heeft Ray herhaaldelijk verklaard. Een woordvoerder van Ray zei het bericht te kunnen ont kennen noch bevestigen. Het proces van een grand jury is in de VS onderworpen aan abso lute geheimhouding. Een woordvoerder van het Witte Huis zei 'niet verwonderd' te zijn over de timing van het lek. De zegsman doelde klaarblijke lijk op de conventie, waar vice- president Gore zijn nominatie voor de presidentsverkiezingen van november aanvaardde. Gore had er de afgelopen da gen en weken juist alles aan ge daan om zich te distantiëren van de affaire-Lewinsky, die zijn baas Bill Clinton zo'n enor me schade heeft toegebracht. Zo verwees hij er in zijn toe spraak tot de conventie nog maar heel even naar, door te zeggen dat hij de kiezers 'niet in de steek zal laten'. In december 1998 begon het Huis van Afgevaardigden in verband met de kwestie een af zettingsprocedure tegen Clin ton wegens meineed en ob structie van het gerecht. Maar de Senaat sprak de president in februari 1999 vrij, zodat hij zijn ambtsperiode kon uitzitten. Pagina 5: Gore's beste kansen liggen in het debat Al Gore wordt omhelsd door zijn vrouw Tipper, kort voor zijn zo belangrijke speech op de Democratische conventie. foto afp luke fi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1