'We hebben weer van alles meegemaakt' Drieduizeni artiesten oj Uitmarkt Cultuur Kunst Boijmans vijf maanden dii Een Rembrandt wordt toch ook niet zo snel vernietigd'! Bl0f en Gordon naar Olympische Spelen Jennifer Lopez in film VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2000 941 Turkse politie vindt gestolen Picasso ankara De Turkse politie is voor de derde keer in drie maan den tijd gestuit op een gestolen schilderij van Pablo Picasso. Vijf Turken die het 'Portret van jonge vrouwen', een olieverfschilde rij uit 1903, voor 120 miljoen gulden wilden verkopen aan agen ten in burger zijn aangehouden. Een zesde Turk en een Irakees zijn nog voortvluchtig. In juni doken al twee doeken van Picasso op in Turkije. Ook die werken zijn vermoedelijk in de Golfoorlog gestolen uit een paleis in Koeweit. Boeken rond het paleis tilburg Tilburg staat zondag 27 augustus in het teken van het oude boek en de moderne literatuur. Op die dag houdt Stich ting Dr. P.J. Cools msc voor de derde keer de boekenmanifesta- tie 'Boeken rond het paleis'. Deze boekenmarkt met ruim twee honderd kramen in het centrum van Tilburg is de op twee na grootste boekenmarkt van Nederland. Videokunst op Lowlands Amsterdam Het Nederlands Instituut voor Mediakunst houdt tijdens het Lowlands Festival 2000 op.25, 26 en 27 augustus een videoprogramma van zowel bekende en talentvolle VJ-kunste- naars als 'autonome' videokunstenaars. Van 18.00 uur tot 02.00 uur wordt een programma vertoond op een enorm scherm aan de overzijde van het kleine meertje op het festivalterrein in Bid dinghuizen. Het videoprogramma is afgestemd op het muziek programma van Lowlands. Tijdens de optredens van de bands tot ongeveer 23.00 uur wordt voornamelijk geluidloze video kunst getoond. Robert Long op tournee ruswuk Robert Long gaat opnieuw op tournee onder de titel 'Het lang genoeg jong concert'. Hij selecteerde daarvoor 25 lied jes die hij lang niet en sommige nooit live heeft gezongen. Het zijn persoonlijke liefdesliedjes, harde, bijtende of spottende songs en kritisch stemmende teksten over liefde, leven en dood. Long gaat met dit programma van 13 september tot en met 2 december de zalen in. Tsjechov terug in theater Ongeveer drieduizend artiesten openen volgende| het culturele seizoen met mini-optredens op de Ai damse Uitmarkt. Het festijn begint vrijdag 25 au met caberatier Hans Liberg. Hij presenteert een! kaal programma met pianist Wibi Soerjadi, het Mei le Orkest, popgroep Skik, percussiegroep Stou Björn Again. Liefhebbers van coi spelletjes kunnen vana dag hun hart ophalen Nieuwmarkt. In het Th Anatomicum staan om motto The Art of Gamii letjes variërend van shoij games tot educatieve standjes of parodiërende als Museum Meltdowi bloederige spelen is de toepasselijk. In het 'i werden in de zeventiend lijken aan stukjes gesne dens openbare anatfl lessen. Rembrandt leg vast op zijn schilderij De mische Les van dr. I Tulp. De Uitmarkt speelt rond de Amstel, het stafl de Nieuwmarkt. Wie eve loopt naar het IJ kan j vens de evenementen bijwonen. Velen denkei) Uitmarkt door de na wachting honderddui bezoekers van Sail wori spoeld. Uitmarktorgani Teepe denkt dat het w valt. Hij verwacht dat gers straks te moe zijn i naar de Uitmarkt te kom .Zondagavond sluit het Residen tie Orkest onder leiding van de nieuwe chefdirigent Jaap van Zweden de Uitmarkt af. Op het programma staan werken van Beethoven én zestien break- dancers. Tussen de opening en de af sluiting kunnen bezoekers ge nieten van ongeveer driehon derd optredens van onder an dere Het Nationale Ballet, To neelgroep Amsterdam, Orkater, de Kunstbende en artiesten van de musical Kruimeltje. Op de boekenmarkt zijn behalve veel uitgevers ook kinderactiviteiten. Bovendien treden auteurs als. Corry Brokken, J. Rentes de Carvalho, J. Deelder en dichter Jean-Pierre Rawie op in de Lite raire Salon. Alle optredens en activiteiten zijn onder voorbehoud. Het kan dat artiesten op het laatste mo ment uitvallen, of juist opeens opduiken om iemand te ver vangen. Het laatste nieuws hierover zou op de website van de Uitmarkt staan, maar deze functioneert slecht. Première film Gorris bij Film festi 'The Luzhin Defence'., de nieu we film van Marleen Gorris, gaaf voor Nederland in premiè re tijdens het twintigste Neder lands Film Festival in Utrecht. Dat gebeurt in het onderdeel Foreign Affairs, dat nog vijf an dere premières kent van films met een duidelijk Nederlandse inbreng. In 'The Luzhin Defen ce' spelen John Turturro en Emily Watson de hoofdrollen. De film speelt aan het einde van de jaren twintig. Luzhin (Turturro) is een wereldvreem de schaker die door Natalia (Watson) op sleeptouw wordt genomen en de wereld het schaakspel leert I Een andere Nederland mière tijdens het festiM voor 'Total Love' mej hoofdrol Herman Brtj speelt een handelaar' nieuwe liefdesdrank di bedrogen. Jeroen Kraj Isabella Rossellini spi hoofdrollen in 'II Ciel (The Sky will fall)' van en Antonio Frazzi. De premièrefilms zijn Sim gus van Ben Hopkins (t ger Hauer), 'Dancer Dark' van Lars von Trie Quiero' van Marusch) mers. joen Van Beuningen-Di Op 24 januari begint in de gebouw een tentoo in het kader van het Inl naai Film Festival Rö Van 17 februari tot eini er een presentatie vani ties van de Design Prij.' dam te zien. Op 24 n een grote expositie van gen van Pieter Bruegel dere, tot en met 5 augu! Klapstuk van het 2001 en van Rotterdat rele Hoofdstad is eenl stelling van schilderije keningen van Jhe Bosch van 1 septembi met 11 november volge Museum Boijmans van Beunin- gen in Rotterdam is vanaf maandag 4 september bijna vijf maanden dicht wegens nieuw bouw en aanpassingen van ou de gedeelten. De totale werk zaamheden nemen ruim een jaar in beslag en zijn al begon nen. Het museum gaat pas vol gend jaar in december weer in zijn geheel open. Tijdens de verbouwingen zijn vanaf januari wisselende delen van het museum open voor ac tiviteiten, exposities en concer ten, onder meer in het pavil- Van den Ende aast op Lion I 'Chicago'. Het is nogi delijk wanneer die plai ten maken voor nieu ducties. Het wordt voor de producent overigens klus om de rechten voc land te bemachtigen. lion king' moet hij ondl len met het DisneJ voor 'Saturday night f< de Robert Stigwood Amerikaanse prot staan erom bekend ha op tafel te leggen. Theaterproducent Joop van den Ende heeft zijn zinnen gezet op Nederlandse versies van de bui tenlandse succes-musicals 'The lion king' en 'Saturday night fe ver'. Beide voorstellingen zijn gebaseerd op de gelijknamige films. Van den Ende heeft de musi cals op het lijstje staan voor zijn theaters in Scheveningen en Utrecht. Daar draaien nu nog respectievelijk 'Elisabeth' en Groninger Stuijt: computers niet bij grofvuil zetten, maar onderbrengen in museum sander koenen Een nieuw aangeschafte computer is na drie jaar al weer hopeloos verou derd. Het eens zo vernuftige stukje techniek heeft het dan al afgelegd te gen een sneller, geavanceerder model, en belandt op zolder of zelfs op de schroothoop. Dit tot grote spijt van computerfanaat Paul Stuijt uit het Groninger Opende, die de trotse bezit ter is van ruim tweehonderd modellen uit de afgelopen veertig jaar. Stuijt pleit voor een computermuseum. Hij vindt het van groot belang dat de geschiedenis van de computer, 'het apparaat dat de maatschappij aan zienlijk heeft veranderd', bewaard blijft. Daarom wil Stuijt een computer- museum, stichten, waarin de ontwik keling is te zien van een veredelde re kenmachine tot een machine die de hele wereld draaiende houdt. Het museum moet, als het aan Stuijt ligt, verrijzen in de nabije omgeving van zijn woonhuis tegenover Strand- heem. „Het is een ideale plek. De om geving is bedoeld voor recreatie, en daar valt een computermuseum abso luut onder." Behalve de fanaat is ook de 'digibeet' welkom, zegt Stuijt, die zijn computermuseum een multifunc tioneel karakter wil geven. „Je kunt denken aan onderwijs voor de basis scholen in de regio, aan een stukje in fotainment en misschien wel aan wed strijden met computerspelletjes." Grofvuil Waarom mensen en bedrijven hun ou de computers bij het grofvuil zetten, is Paul Stuijt een raadsel. „Alles beneden de 386 (snelheid van een pc in mega- herz, red.) wordt linea recta verwoest in de versnipperaar. Een Rembrandt is eigenlijk een paar oude lappen met verf, maar die wordt toch ook niet zo snel vernietigd?" De Rembrandt onder de computers is volgens Stuijt de PDP 1, het eerste exemplaar van fabrikant Digital voor de commerciële markt. Het is een bak van één bij twee meter, niet fraai om te zien, maar wél ontzettend leuk om te hebben. „Ik heb zo'n machine toege zegd gekregen. In 1960 werden er we reldwijd vijftig exemplaren gefabri ceerd, en daarvan zijn er vermoedelijk nog maar vijf over. Het is een apparaat dat in geen enkele verzameling voor komt." Als de PDP 1 daadwerkelijk in zijn bezit komt, zal Stuijt hem - bij gebrek aan een expositieruimte - eerst thuis moeten opslaan bij de rest van zijn verzameling. Voorkamer, zolder en tuinhuis liggen momenteel vol kasten, beeldschermen en toetsenl Paul Stuijt begon een jaar of tie den met verzamelen, toen hij computerclub kwam. „Al het spul van de fanaten die daar kwam al snel bij mij terecht. - dan aardig wat materiaal bij hebt, raak je besmet met het vin wil je echt alles hebben." Hoe snel het museum van de| komt, weet Stuijt niet precies, de zomervakantie komt er vaart) ga samenwerken met andere II bers en een IT-bedrijf uit Noon land. We zetten Opende op de zeker als het om verzamelingen! Amsterdam Na een succesvol eerste seizoen komt Tsjechov op verzoek terug in de Nederlandse theaters. De musical van Ro bert Long en Dimitri Frenkel Frank begint 24 augustus in de Amsterdamse Stadsschouwburg en eindigt zondag 12 novem ber in schouwburg Het Park in Hoom. In de musical spelen on der andere mee Boudewijn de Groot en Danny de Munk. The Quarrymen spelen weer londen De eerste band van John Lennon, The Quarrymen, speelt later deze maand voor het eerst in veertig jaar weer in de oude school van de bandleden in Liverpool. De voorloper van de later legendarische Beatles werd daar in 1956 opgericht. Een jaar later trad Paul McCartney toe tot de band. Het optreden is onderdeel van een Beatles-festival. Museumdirecteur Van Krimpen wil dat musea samen collectie opbouwen leeuwarden gpd Wim van Krimpen die op 1 sep tember aantreedt als directeur van het Haags Gemeentemuse um, ontwikkelt een plan om met verschillende musea een gezamenlijke collectie Neder landse kunst op te bouwen. Daaraan zouden het Fries Mu seum, het Haags Gemeentemu seum en twee andere musea kunnen meedoen. De collectie kan worden be kostigd met de aankoopsubsi die van het Mondriaan Fonds. Het Fries Museum krijgt jaar lijks 50.000 gulden uit het fonds. „Dan heb je met vier museum twee ton", aldus Van Krimpen. „Daar kun je dan ge zamenlijk uit putten." Elk van de vier musea zou een speciaal aandachtsgebied kunnen bestrijken. Het Fries Museum heeft de laatste twee jaar onder leiding van Van Krimpen een begin ge maakt met het aanleggen van een collectie hedendaagse Ne derlandse kunst, met het accent 'op portret en landschap. Deze verzameling is op het het ogen blik in Leeuwarden te zien op de tentoonstelling 'Het Paard van Troje'. Omdat het jaarlijks budget van 50.000 gulden maar klein is, heeft Van Krimpen werk aange kocht van talentvolle jonge kunstenaars, dat nog niet zo duur is. „Als je weinig geld hebt, moet je vroeg kopen", zegt hij. Van Krimpen legt op 1 sep tember zijn directeurschap van het Fries Museum en het Prin- cessehof te Leeuwarden en de Kunsthal te Rotterdam neer. new york» Zangeres Jennifer Lopez is binnenkort te zien in de speel film 'The Cell'. Lopez speelt in de rolprent een psychologe die werkt volgens een nieuwe methode die haar in staat stelt iemands dromen te beïnvloeden. foto ap/val adamson amstelveen De popgroep Blof en zanger Gordon gaan. binnenkort naar Australië om tijdens de Olympische Spelen in Sydney optredens te geven in onder meer het Holland Huis. Di- lana Smith (zangeres van de titelsong in de speelfilm 'Lek') en studentenband Karakter zijn eveneens gecontracteerd door organis- tor Kumpany. De artiesten vertrekken op verschillende data naar Sydney. Daar treden ze op voor olympische sporters, officials en andere Nederlandse afgevaardigden in het Holland Huis. Ook staan optredens gepland in het programma van Edwin Evers op Radio 538. De uitzendingen van dit programma wor den gemaakt in een villa in Sydney. Golden Earring gaat niet naar Australië. De groep die op verzoek van het NOC/NSF het nummer Tes we are on fire' speciaal voor de Spelen heeft opgenomen, kan een reis naar Sydney organisatorisch niet rond krijgen. „De band zit middenin een sabba tical year", zegt manager R. Gerritsen. „Daardoor is het moeilijk om een reis naar Sydney te regelen, iedereen is bezig met andere dingen. Cesar Zuijderwijk heeft bij voorbeeld theaterverplichtingen in Neder land als de Olympische Spelen worden ge houden." Overigens heeft het NOC/NSF laten we ten dat 'Yes we are on fire' tijdens Olympi sche wedstrijden met een Nederlandse in breng niet zal dienen als herkenningsmelo die. Wel wordt een fragment van het num mer gebruikt in reclamespotjes van het NOC-NSF. Rockband The Gathering op Lowlands Festival Hans Liberg opent Amsterdams evenem Het is alweer vijf jaar geleden dat The Gathering z'n enige hit scoorde. 'Strange Machines' heet het imposante nummer waarmee de toenmalige metal- band plotseling landelijke be kendheid verwierf. Sindsdien heeft de groep geen single-suc ces meer gescoord, maar wie daar ook om maalt, niet de vijf leden van The Gathering. Die gaan ook op hun nieuwe album 'If-then-else' namelijk weer on gestoord hun eigen gang. Op 26 augustus is de band te horen op het Lowlands Festival. The Gathering is allang geen metalband meer. The Gathe ring is gewoon The Gathering. Een eigenzinnige rockband. Soms zwaar en heftig, dan weer soft en sfeervol. En natuurlijk altijd met de zo herkenbare zang van Anneke van Giersber- gen. 'Mandylion' heet het heavy doorbraak-album uit 1995 met daarop tevens eerdergenoemde hitsingle. Maar wie dacht dat The Ga thering vervolgens de succes volle koers voort zou zetten, kwam bedrogen uit. Het album 'Nighttime Birds' uit 1997 lag nog wel enigszins in de lijn van 'Mandylion', maar was al wat softer. Deze zachtere koers werd radicaal doorgezet op het eind '98 verschenen 'How to measure a planet'. Ee.n ingeto gen plaat met lang uitgespon nen songs die nogal wat aan dacht viagen alvorens het kwartje valt. En na eerder dit jaar het live tussendoortje 'Superheat' is er nu dus 'If-then-else'. Dit zesde studio-album bevat grofweg het beste van de vorige drie studio platen van The Gathering, pat wil zeggen dat de band ener zijds weer ouderwets stevig uit de hoek komt, maar aan de an dere kant ook breekbaar klinkt en daartoe zelfs gebruik maakt The Gathering met in het midden Anneke van Giersbergen: „We willen niet steeds dezelfde plaat maken." van echte strijkers. Bovenal zijn de songs in vergelijking met vooral 'How to measure...' een stuk compacter en luisteren dus makkelijker weg. Hoopt de band toch weer op een hitje? „Nee hoor, daar hebben we geen moment over nagedacht", zegt Anneke van Giersbergen. „Het feit dat "Strange Machines' onze enige hit is geweest, maakt ons niets uit. Het is ab soluut niet zo dat we per se weer een single-succes willen hebben. Natuurlijk, een hit is leuk, maar wij zijn vooral blij dat we er überhaupt al eentje hebben gehad. En dat er men sen zijn die 'Strange Machines' het beste Gathering-nummer vinden, dat weten wij ook. En dat is prima, het is ook een gaaf nummer. Alleen wij ontwikke len ons verder. Wij blijven niet stilstaan bij dat succes." Verkoopcijfers zijn van on dergeschikt belang voor The Gathering, zo benadrukt Van Giersbergen. De zangeres geeft grif toe dat 'How to measure...' het in Nederland niet geweldig heeft gedaan. Maar de band staat volledig achter die plaat, zegt ze. „We zijn nog steeds heel trots op 'How to measure...'. Het was de beste plaat die we op dat moment konden maken. En nu was dat 'If-then-else'. Dat deze cd weer anders klinkt dan de vorige heeft absoluut geen commerciële reden. Het gevoel was nu anders dan vorige keer. We hebben het afgelopen jaar weer van alles meegemaakt en dat komt in de muziek en tek sten tot uiting. En dan krijg je blijkbaar een plaat met een an dere sfeer dan de vorige. Geluk kig maar, want we willen niet steeds dezelfde cd maken." Waar Anneke van Giersber gen, Rene Rutten (gitaar), zijn broer Hans Rutten (drums), Hugo Prinsen Geerligs (bas) en Frank Boeijen (keyboards) zich de laatste tijd wel het hoofd over gebroken hebben, is de vraag hoe The Gathering zich straks live moet gaan presente ren. Het repertoire van de groep is inmiddels dusdanig omvangrijk, dat kiezen niet eenvoudig is. Bovendien speelt de band het liefst zoveel moge lijk nieuw werk. Van Giersbergen: „Op som mige oude nummers zijn we zelfs even helemaal uitgekeken. Die moeten eerst maar eens een jaartje in de koelkast. Maar dat betekent natuurlijk niet dat we alleen nieuw materiaal gaan spelen, we weten best dat het publiek ook oudjes wil horen en er zijn genoeg gave num mers die we nog altijd graag spelen." ,;Het is trouwens ook moeilijk om van al het materiaal een uit gebalanceerde set samen te stellen. Misschien gaan we wel een paar verschillende sets ma ken. Een heftige en een wat rus tiger bijvoorbeeld. Zodat we ons aan kunnen passen aan de sfeer van de zaal. Maar 'Strange Machines' zullen we altijd en overal spelen. Daar kunnen we natuurlijk niet omheen." The Gathering: 26/8 Lowlands Festival Biddinghuizen, 2/9 Huntenpop Varsselder, 3/9 El- cerlyc Festival Oss (meerdere data volgen in het najaar).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16