Kwekers: zes miljoen voor betere wegen Verlinden zet opvolger Tan uit Leiderdorpse praktijk Regio/Rijn Veenstreek ds Zevenduizend scholieren iji oen mee aan muntjesactie Kindervakantieweek wil hulp van ouders 'Nu heeft m 'n dochter les van mijn oude leraar' Vertraging aanleg gebied Lentevreugd Werkstraf en boete voor financier hasjkwekers IDAG 18 AUGUSTUS 2000 conomisch beleidsplan Leiderdorp ^•fj^RDORPDe gemeente Leiderdorp gaat een nieuw econo- ;ch beleidsplan maken. „Het laatste dateert uit 1995 en moet dig aangepast worden", aldus wethouder Roest. Het nieuwe ïidsplan moet antwoord geven op de vraag hoe het dorp er Irijfseconomisch voorstaat. Ook wordt de economische posi- 'an Leiderdorp op regionale schaal bekeken en komen er ■idsvoorstellen in te staan voor de lange termijn. Het plan dt ontwikkeld door het Nederlands Economisch Instituut, menspraak met de Kamer van Koophandel en de Leider- ise Ondernemers Vereniging (LOV). |jeenkomsten over Leiderdorp 2015 'RP Ondernemers, maatschappelijke organisaties en me' inwoners van Leiderdorp krijgen in totaal vier kansen ideeën te spuien over hoe het dorp er in 2015 uit moet zien. 30 augustus bijten de ondernemers het spits af tijdens een cussiebijeenkomst in De Muzenhof. Een dag later is in de leppingskerk de beurt aan maatschappelijke organisaties en inigingen. Op 6 en 7 september sluiten de inwoners van res- ievelijk noord en zuid de serie af in het gemeentehuis. De Itaten van de vier sessies worden voor het eind van het jaar werkt in het 'ambitiedocument', een beleidsstuk waarin de ^stellingen voor de toekomst worden vastgelegd. egstgeest steunt autovrije zondag ftTGEESTOegstgeest steunt de landelijke autovrije zondag op september. De gemeente roept inwoners op de auto die dag aten staan en werkt mee aan aanvragen om straten of buur- af te sluiten. De autovrije zondag is een initiatief van Milieu- ènsie en het Landelijk Overleg Autovrije Zondag. og plek voor 190 poldercrossers rmond Inschrijven voor de poldercross in Warmond is van- ind nog mogelijk van zes uur tot kwart over zeven. De start i het evenement, een combinatie van hardlopen, zwemmen mJslootje springen, is om half acht. Tijdens de eergisteren ge- iden voorinschrijving hebben zich 360 deelnemers opgege- i. De organisatie gaat ervan uit dat het maximum aantal deel- ien ners (550) dit jaar met gemak wordt gehaald. Vorig jaar de- 545 mensen mee. ha adillac-festival in Leimuiderbrug !gj luiderbrugAan de Leimuiderdijk in Leimuiderbrug is zon- ;een oldtimer Cadillac-festival met optredens van rock- en lesbands en dansshows. Het festival begint om twaalf uur t een rondrit van zo'n 75 Cadillacs langs de Ringdijk en rond Westereinderplas. Om kwart over een zijn de oldtimers weer ïg op de Leimuiderdijk en kan het publiek ze bezichtigen, «t feest duurt tot zes uur. n( ienaan den run :ai m zevenduizend Alphense leren zamelen vanaf 31 buitenlandse mun- in bij familie en vrienden, jaar doen 26 basisscholen ïitl e aan de actie, die bedoeld sc im geld bijeen te brengen bestrijding van lepra. Vorig ers haalden de kinderen 100 gulden op. an lit jaar heeft de Initiatief- ep Muntjesactie voor de ciële opening Jan Kruis uit- we odigd, schrijver van de p Jan, Jans en de kinderen. kei k de arts Frans van der ïve en is aanwezig. Hij heeft 1,2 aantal jaren een project nul ir leprabestrijding geleid op n v natra. De start is dit jaar op Geharrewar kost tandarts honderden patiënten leiderdorp eric went De één steelt tandartsboren, de ander beschuldigt zijn collega van maffia praktijken. De maandenlang voortsle pende soap tussen de Leiderdorpse tandarts B. Verlinden en zijn beoogde opvolger L. Tan heeft er een bizarre af levering bij. Nu zegt Verlinden plotse ling dat hij blijft, en de tandartsen praktijk aan de Jaap ter Haarsingel 'te rugneemt'. „Tan heeft hooguit een kwart van de afgesproken overna mesom betaald. Daarom heb ik hem eruit geknikkerd." Het gaat niet goed met de meest be sproken tandartspraktijk van Leider dorp. Het geharrewar over wie er de scepter zwaait in de steriele behandel kamer heeft het patiëntenbestand flink uitgedund. Naar schatting 500 Leider dorpers hebben hun heil al elders ge zocht. En het leek allemaal zo eenvoudig. Begin april kondigde Verlinden aan zijn praktijk op te doeken, om 'ergens in het buitenland' opnieuw te begin nen. Hij was het beu om alimentatie aan zijn ex te betalen. Een opvolger was er ook al, in de persoon van de Italiaanse tandarts Tan. Geen vuiltje aan de lucht, zo leek het. Aanleiding voor een serie gebeurte nissen die het daglicht nauwelijks kon verdragen, was de weigering van de nieuwe tandarts om het afgesproken bedrag voor overname van de tand artspraktijk te betalen. „Ik kreeg slechts een klein deel op mijn rekening gestort, voor de inventaris en een stuk je goodwill. Meer niet. Daarom ben ik in mei weer teruggekomen en heb Tan weggestuurd. Ik had namelijk nog een sleutel", legt Verlinden uit. „En for meel was het pand nog van mij." Tan reageerde furieus. Hij plunder de de voorraadkast van de praktijk, en nam de computer en een paar peper dure tandartsboren mee. Bovendien legde hij een claim van 30 mille bij Verlinden neer, vanwege 'inkomsten derving'. Uiteindelijk moest ziektekostenver zekeraar Zorg en Zekerheid eraan te pas komen om de twee partijen weer bij elkaar te krijgen. „We hebben een pittig gesprek gevoerd in Alberts Cor ner, met onze advocaten erbij", blikt Verlinden op deze episode terug. „En we gingen uit elkaar in de overtuiging dat alle problemen waren opgelost." Maar dat bleek een misvatting. Tan nam weliswaar direct de praktijk weer over en Verlinden nam de kuierlatten. Maar niet voor lang. Al snel bleek dat Tan het verschuldigde bedrag nog steeds niet had overgemaakt. Op 17 ju li was voor Verlinden de maat vol: „Ik heb hem gesommeerd direct op te krassen." Inmiddels is Verlinden teruggeko men op zijn besluit om de praktijk op te geven. Hij heeft besloten toch maar definitief in Leiderdorp te blijven. „Een praktijk in het buitenland heb ik niet kunnen vinden. Daar koop je al leen maar ouwe troep. Bovendien zijn mijn patiënten dolblij dat ik weer terug ben. En die alimentatiekwestie is de wereld uit." Dat hij door al dat getouwtrek in vier maanden tijd twintig procent van zijn patiënten is kwijtgeraakt, vindt hij jammer, maar meer ook niet: „Ik heb genoeg te doen. Er is hier werk zat. Ik hoef het niet voor het geld te doen, het is meer een hobby van me." Met tandarts Tan hoopt hij in de toekomst nooit meer iets te maken te hebben: „Die man had hier een we reldpraktijk kunnen hebben. In plaats daarvan heeft hij hem bijna naar de knoppen geholpen." Tandarts Tan was niet voor com mentaar bereikbaar. de basisschool Oranje Nassau in Zwammerdam. Mien Bosman van de initia tiefgroep verwacht dat de ac tie nog enkele jaren doorgaat, ondanks de invoering van de euro in 2002. Volgens haar houden mensen hun oude va kantiegeld nog jarenlang vast. „Je staat ervan te kijken wat mensen nog in de kast hebben liggen. Koperen centen en zil veren munten uit 1950 krijgen we nog elk jaar aangeleverd." Over de plannen voor een grote landelijke collecte om Europees kleingeld op te ha len maakt ze zich weinig zor gen. „We moeten eerder be kendheid aan onze actie ge ven. Dan bewaren de mensen hun geld wel voor ons." FOTO MARK LAMERS In een bak met bloem duiken naar een snoepje. Het hoorde bij de speurtocht voor kinderen van 4 tot 7 jaar. warmond judy nihof Wat het aantal vrijwilligers betreft was de veertiende editie van de Warmondse kin dervakantieweek op het eiland Kouden- hoorn bepaald geen topjaar. Daardoor konden veel minder kinderen meedoen dan in vorige zomers. Toch was het evene ment, dat vanavond eindigt met het ver branden van de zelfgebouwde hutten, een succes. „Vooral omdat we prachtig weer hebben gehad", zegt secretaris Loes Bro- kaar. Volgend jaar viert de kindervakantieweek zijn derde lustrum en dan wil de organisa tie flink uitpakken. Om aan voldoende 'vrij willigers' te komen wil de organisatie ou ders die hun kind komen aanmelden ver plichten om ten minste één dag te helpen. „We moeten dat nog bespreken, maar we denken er wel aan. Al jaren dreigen we met deze maatregel, maar tot vorig jaar meld den zich net op tijd voldoende vrijwilli gers." Dit jaar moesten honderd kinderen die zich hadden ingeschreven, maandag en gisteren thuisblijven. De organisatie wilde geen risico lopen. „Je hebt een bepaald aantal vrijwilligers nodig. We zitten hier rondom in het water. Een kind van vier is zo vertrokken", zegt oud-secretaris Kivits. Volgens haar heeft de noodmaatregel van deze zomer veel ouders wakker geschud. „De kinderen gaan protesteren. Ze zeggen thuis: mam, kom helpen! De kindervakan tieweek is altijd de laatste week van de schoolvakantie. De kinderen zijn er dan aan toe om even fllink bezig gehouden te worden." Veense basisschool De Schakel bestaat 25 jaar r h EKE DE JONGE iïe 'al :ou er een vrachtwagen ko- voorrijden die de tafeltjes zcfctoeltjes naar de nieuwe ol brengt. Maar 25 jaar ge n droegen de kinderen van .school Gerardus 2 de beitjes zelf naar de andere van het dorp. Zo kwam de we basisschool De Schakel ijn meubilair. oud-klasgenoten Petra den Berg (35) en Wilma link (36) halen herinnerin- öp. Zij hielpen in 1975 mee le eerste paal te versieren, lieven ook zo enthousiast hun oude school, dat ze lun kinderen er naartoe jen. Als de katholieke ba- ïool De Schakel volgende i zijn jubileum viert, zijn zij le partij. itie nardus 2, de voorloper van chakel, ontstond toen Ge- is aan de Meerkreuk vol Naast de school kwam een en dependance. Maar de ol bleef groeien, mede de nieuwbouw aan de an- kant van de Alkemadelaan. verrees de nieuwbouw op 1- lek. leerlingen werden van het af aan betrokken bij de wbouw. „Bij de oude ol versierden we de eerste helemaal en daarna brach- lEj] we hem naar de nieuwe ol", zegt Weenink. Van den me ..Het was natuurlijk een tie sjouw, dus kregen we on- eg pannenkoeken." Aan 'ind van dat vierde schóól- kwam de tocht met de ta- iud s. „Dat zijn dingen die je meer vergeet", zegt Van Berg lachend, de nieuwe plaats begon een periode van grotere Md, vinden de twee. „Ge ts 2 vond ik maar streng", Van den Berg. „De Schakel hodemer en daardoor leu- Door de gemeenschappe- mimte in het midden ont- er meer contact tussen 'assen dan in het houten mvtje, waar alle deuren op schoolplein uitkwamen. erna straatsma De aanleg van het Wassenaarse natuurgebied Lentevreugd loopt een half jaar vertraging op. Het ziet er naar uit dat de 'ontruiming' van het terrein ten noorden van de Katwijkseweg pas in januari 2001 begint. Pro cedurele problemen dwingen de Dienst Landelijk Gebied tot uitstel. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) slaagt er niet in om met de provincie Zuid-Holland alle vergunningen op tijd binnen te hebben. „De aanlegvergunning ligt nog bij de gemeente Wasse naar", zegt A. Kromwijk van de DLG. „We kunnen natuurlijk pas met de uitvoering van de natuurontwikkeling beginnen als procedureel alles rond is. Dat wordt waarschijnlijk pas in januari. Binnenkort ontvangen alle betrokkenen een brief waarin we uitleggen dat de uit voering vertraagd is." Burgemeester en wethouders van Wassenaar buigen zich 22 augustus over de aanlegvergun ning, waarvoor ook een be stemmingsplanwijziging nodig is. De gemeente wil hiervoor een versnelde procedure vol gen. Na goedkeuring van de ge meenteraad hebben betrokke nen nog een tijd de mogelijk heid om bezwaar in te dienen tegen de plannen. De aanleg vergunning komt naar ver wachting pas in het najaar ter inzage te liggen. Het natuurgebied Lente vreugd omvat een terrein van honderd hectare bollengrond, direct naast de Wassenaarse duinen. Een klein deel ligt op Katwijks grondterrein. Om de natuur zijn gang te laten gaan moeten alle bollenkwekers in het gebied weg. Dat gebeurt in twee fasen. Volgens plan verla ten de laatste kwekers het ge bied in 2004. Voor grondverwerving heeft de DLG een bedrag van 34 mil joen gulden beschikbaar. De DLG is een onderdeel van het ministerie voor landbouw, na tuurbeheer en visserij, dat ge specialiseerd is in ontwikkeling en beheer van landelijk gebied in Nederland. Op diverse plek ken is de dienst bezig om 'nieu we natuur' aan te leggen. Lentevreugd moet een gebied worden met 'natte en droge graslanden'. Het gebied be houdt een open karakter. In het begin heeft de vegetatie waar schijnlijk een ruig karakter, om dat de grond door jarenlange bollenteelt een voedselrijk ka rakter heeft. Op termijn moet de grond en daardoor ook de begroeiing schraler worden, om planten als de knopbies, par- nassia en orchidee een kans te geven terug te keren in het landschap. Ook kregen ze op de nieuwe plek voorzieningen als een me diatheek. Toen Weenink en Van den Berg een school voor hun kin deren moesten kiezen, was de keus snel gemaakt. „Ik hoefde er nog niet eens over na te den ken", zegt Weenink. Van den Berg: „Toen ik bij De Schakel naar binnen liep dacht ik met een 'o ja, leuk'. „Nu heeft mijn dochter les van mijn oude le raar Steenvoorden", vervolgt Weenink. „Ze zegt nu dat ze de meester van mamma heeft." Een van de redenen om voor hun oude stek te kiezen, was de katholieke grondslag. „Ik heb mijn kinderen laten dopen", zegt Van den Berg, „en vind het leuk dat ze ook de eerste com munie doen. Dat de school ka tholiek is straalt er niet meer zo vanaf. Er zit nu van alles door elkaar." Erg vinden ze dat niet. „Daar moet je in mee gaan", zegt Weenink. Van den Berg: „Het is de vraag of je het erin krijgt als je heel streng bent." HIELCOKUIPERS Allebei hopen ze volgende week vrijdag nog meer oud klasgenoten tegen te komen op de inloopavond. Iedereen die ooit betrokken is geweest bij De Schakel is welkom vanaf 20.30 uur. Hoeveel oude schoolmaat- jes ze zullen tegenkomen, we ten ze niet. Gravend in hun ge heugen herinneren ze zich steeds meer namen ('het zou onwijs leuk zijn om die weer te zien'). Van den Berg: „Ik zou het al mooi vinden als de halve klas er is." alphen aan den run De politie kan de oorzaak niet achterhalen van de grote brand die vorige week de loods van een aannemer op het Goudse Rijpad in de as legde. Doordat isolatiemateriaal vlam vatte, verspreidde het vuur zich snel. Dat bemoeilijkt, volgens een politiewoordvoerder, het vin den van de brandhaard. Tot ver buiten Alphen waren 'BedelactieBaas geslaagd De kwekers uit Boskoop en omgeving kunnen hun we gen gaan verbeteren. Johan Baas en zijn compaan Wim Ravenstein zijn erin geslaagd zes miljoen gulden 'los te weken' bij kwekers uit Boskoop en Hazerswoude en an dere belanghebbenden. boskoop/hazerswoude tim brouwer de koning Volgens Baas is de zes miljoen nodig om de toegezegde subsi dies van gemeente en provincie veilig te stellen. Het geld vormt volgens de eigenaar van Baas Plantenservice geen probleem meer, maar de kwekers moeten nog wel een goed plan presen teren. Want is dat er niet, dan houdt Baas de hand op de knip. De Boskoopse ondernemer is de afgelopen weken met de pet rondgegaan, omdat de plannen voor een regioheffing ten be hoeve van een beter wegennet dit voorjaar op het laatste nip pertje strandden. Daardoor dreigden de boomkwekers uit Boskoop en Hazerswoude ver stoken te blijven van de subsi dies van de gemeente Boskoop (zes miljoen) en de provincie (twaalf miljoen). Zonder goede bereikbaarheid dreigen de kwekerijen ten on der te gaan. De aan- en afvoer van planten in grote vrachtwa gens op smalle B-wegen leidt dagelijks tot opstoppingen. Baas bleef niet lijdzaam toe kijken en ging bij bekende en onbekende kwekers op de kof fie. Na enige royale toezeggin gen - 4,5 ton van zijn eigen ex portbedrijf van bomen en plan ten inbegrepen - stond de teller een maand geleden op vier mil joen. Om het streefbedrag van zes miljoen te halen, verwacht te Baas lang te moeten sprokke len. Maar eerder dan verwacht vond hij kwekers bereid bij te dragen aan een beter wegennet. „Dit resultaat is gigantisch", zegt hij. „Vooral voor kwekers die 5000 gulden met een af- schrijftermijn van vijftien jaar toezeggen heb ik respect, want zij kunnen het geld soms nau welijks missen. In enkele geval len heb ik kwekers zelfs afgera den mee te betalen. Ik klop wel bij hen aan als zij ruimer bij kas zitten." Maar er waren ook bedrijven die liever vandaag dan morgen geld stoppen in een betere in frastructuur. Baas moet nog een plan maken om de miljoe nen waardevast uit te zetten. Waarschijnlijk kiest hij voor een stichting, waarbij hijzelf de re keningen accoordeert, maar niet bevoegd is om betalingen te doen. „Dubbelrollen wil ik voorkomen." Voordat de nog op te richten stichting geld gaat uitgeven, stemmen de betrokkenen uit Boskoop en de wijde omtrek aan het eind van de maand hun wensen op elkaar af. Anders dan in het voortraject, toen ruim een kwart van de betrok ken kwekers tegen een regio- heffing stemde, moeten nu alle neuzen dezelfde kant opstaan. „Zonder goed plan blijft het geld in de knip. We schieten er niets mee op als alleen de we gen in Boskoop zijn opgeknapt, maar daaromheen niet. Dan staan de vrachtwagens nog steeds vast, alleen op een wat mooier stukje asfalt." gearresteerd en tot hun eigen verbazing direct vastgezet. De 37-jarige, tevens kroegbaas, be weerde dat hij alleen adviezen gaf aan knippers van wietplan- ten. De politie had echter met behulp van camera's, telefoon taps en onderzoek ontdekt dat hij het brein was achter hen nepkwekerijen in diverse hui zen en in een loods aan het Goudse Rijpad in Alphen. Hij fi nancierde de kwekerijen, stuur de een team van knippers aan en regelde het illegaal aftappen van stroom. De 29-jarige Alphe- naar en de Nieuwkoper waren knippers. den haag/alphen aan den run Een 37-jarige Alphenaar die de drijvende kracht is geweest achter tien Alphense thuiskwe- kerijen, moet 114 uur dienst verlenend werk doen. Boven dien moet hij een boete van 100.000 gulden betalen. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren beslist. Zijn handlan gers, een 29-jarige Alphenaar en een 31-jarige man uit Nieuwkoop, moeten respectie velijk 82 en 94 uur werken en betalen beide een boete van 5.000 gulden. De mannen werden op 2 mei Het onderscheid Oorzaak brand blijft een raadsel vorige week donderdagavondde enorme rookwolken te zien. Door de felheid van de brand, veroorzaakt door ontplofte gas flessen en een olietank, waren veel sporen verdwenen. De po litie vermoèdt dat er open vuur in de loods is geweest, bijvoor beeld door laswerkzaamheden. Maar volgens eigenaar B. van der Vis is na zessen niemand in het gebouw geweest. De brand ontstond bijna twee uur later. Korevaarstraat II. Tel. 071 - 5149859 Onze keukens kenmerken zich door het exclusieve ontwerp, design en materiaalgebruik

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13