Londen steunt klonen menselijke embryo's ITHE INDEPENDENT Buitenland exas is onder Bush fr achtergebleven' k Fransen trekken tgbewijs Concorde in This is a 6-day-old embryo. Today, it holds the future of ^edicine Turkije herdenkt aardbeving Kernreactor Koersk is nog steeds gevaarlijk 'Kans op overlevenden was zondag al miniem Onderhandelaars zetten nieuw Camp David in de grondverf (RDAG 17 AUGUSTUS 2000 Sayyaf laat gijzelaar vrij jNGA-jQLODe Filipijnse rebellenorganisatie Abu Sayyaf isteren een van haar gijzelaars vrijgelaten. Het is een Fili- vrouw die samen met een groep buitenlandse toeristen ipril van het Maleisische eiland Sipadan was ontvoerd, lating kwam voor de Filipijnse onderhandelaars als een ■ting. Ze hadden zich geconcentreerd op het vrijkrijgen P buitenlandse gijzelaars. Volgens afspraak zouden de bui- - jers gisteren zijn vrijgelaten. Naar verluidt valt dat nu op jegst later vandaag te verwachten. en bij gevechten in Kashmir Bij schermutselingen tussen Indiase en Pakistaanse ren langs de omstreden grens in Kashmir zijn ten minste w doden gevallen. De Indiase politie heeft dit gisteren ge- Het Pakistaanse leger heeft dat bevestigd. De spanningen imir zijn de laatste tijd opgelopen door activiteiten van irebellen aan de Indiase zijde van de omstreden grens. eens echtpaar vrijgelaten ty iica In Montenegro is gisteren een Sloveens echtpaar 11 'in augustus door het Joegoslavische leger was gearres- 9 jp vrije voeten gesteld. Een militaire rechtbank in Podgo- roordeelde de man tot een voorwaardelijke gevangenis- in drie maanden en sprak zijn vrouw vrij. De Slovenen aangeklaagd wegens het illegaal betreden van militair en het maken van foto's van militaire faciliteiten. pa's willen treinverbinding De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung heeft giste end gemaakt dat in het najaar van 2001 een spoorver- ig tussen Noord- en Zuid-Korea opnieuw in gebruik zal n genomen. De spoorlijn zal de hoofdsteden Seoul en Py- ïg verbinden. Ook zijn er plannen voor herstel van de ijn van Zuid-Korea via de Noordkoreaanse kustplaats in naar het Russische Vladivostok. dseltekort Afrika neemt toe Het aantal mensen in Afrika dat kampt met ernstige ltekorten is sinds april met drie miljoen opgelopen tot miljoen. De Voedsel- en Landbouworganisatie van de gde Naties (FAO) heeft dit gisteren in Rome bekend ge- De FAO wijt de alarmerende toestand voornamelijk aan e en oorlogvoering. De getroffen landen zijn Angola, di, de beide Congo's, Eritrea, Ethiopië, Kenya, Liberia, ascar, Mozambique, Rwanda, Sierra Leone, Somalië, Su- anzania en Uganda. visie vervangt Russische leraar u_i Het komende schooljaar is het voor Russische scho- mogelijk onderwijs via televisie te volgen. Overhoringen mens zullen met behulp van internet worden afgenomen, ivisielessen moeten het tekort aan leraren in Rusland mseren. Het project is in eerste instantie bedoeld voor :ren uit de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs, oject is vooral gericht op afgelegen gebieden die al jaren tn met een tekort aan onderwijskrachten. nse eigenaar pitbull moet cel in Een rechtbank in de Franse stad Rouen heeft gisteren •jarige hondenbezitter tot twee jaar celstraf veroordeeld, n achttien maanden voorwaardelijk. De rechter achtte en dat de man zijn pitbull had aangespoord drie voorbij- is aan te vallen omdat ze weigerden hem geld te geven, n toegesnelde agent moest het ontgelden. De slachtoffers n allen zo ernstig gebeten dat ze in het ziekenhuis moes- irden opgenomen. De pitbull zal worden afgemaakt. ]ain heeft ernstige huidkanker ieles De Amerikaanse senator John McCain lijdt aan een ;e vorm van huidkanker. De senator, die dit jaar vergeefs ;rde presidentskandidaat te worden namens de Republi- Partij, heeft dat gisteren zelf bekend gemaakt. Binnen- ordt hij in een ziekenhuis nader onderzocht. McCain eind deze maand 64 jaar. Hij onderging al eerder, in 1993, handeling tegen huidkanker. ndproces Childers begint morgen De man die op 23 juni vermoedelijk brand heeft ge in een backpackershotel in het Australische Childers ver morgen voor de rechter. In de vuurzee kwamen vijftien itoeristen om het leven, onder wie twee Nederlanders. De verdenkt de 37-jarige Australiër Robert Long van het in steken van een vuilnisbak, waarna in korte tijd het volle-- outen gebouw vlam vatte. B lerman, de Democrati- j| ndidaat voor het Ameri- vice-presidentschap, annacht duidelijk ge- ïoe zijn partij de popu- 'an Republikeinse presi- ndidaat George )opt te breken. De De- n richten hun vuur op sh als gouverneur van Dt stand heeft gebracht, iet veel, zo onderstreep- 'rman in zijn grote rede e Democratische con- Iexas in achtergebleven ist van het land, zei hij. !0° rman zei blij te zijn dat ublikeinen tijdens hun _Jnventie, eerder deze veel spraken over zaken altijd hebben verwaar- IN nilieu, gezondheidszorg :rwijs. „Maar intussen is ?n van de meest vervuil- 1/ 'Britten hebben gister- ook de Franse lucht- toriteiten de vergunning ichten met de Concorde deen. Dat is gebeurd gebleken dat het onge- 25 juli in Parijs, waarbij hcorde tijdens het op- neerstortte waardoor len vielen, te wijten is ^»aan een klapband. fanse dienst voor onder- Diar ongevallen, de BEA, istgesteld dat een klap- 'een simpele gebeurte- rvan niet zeker is dat die Britse regering onder voorwaarden akkoord De Britse regering heeft gisteren ingestemd met het klonen van cellen uit men selijke embryo's. Het be treft zogenoemd 'thera peutisch klonen'. Het klo nen van mensen blijft ver boden. Het Britse parle ment praat er in het najaar over. De parlementariërs mogen dan hun eigen ge weten volgen. Aan fractie- dwang zijn ze niet gebon den. londen afp-anp Het is de bedoeling dat via klo nen menselijke embryo's in het allereerste stadium worden ge maakt. Uit die embryo's, die slechts enkele dagen oud zijn, kunnen dan stamcellen worden gehaald. Dat zijn cellen die zich nog niet hebben gespeciali seerd tot bepaalde onderdelen van het menselijk lichaam. Stamcellen kunnen zich ont wikkelen tot bijna elk type weefsel in het lichaam ontwik kelen, bijvoorbeeld zenuwen, spieren, bloed en been. Uit de stamcellen willen we tenschappers weefsel kweken voor transplantatie. Met het ge kweekte transplantatieweefsel kunnen bijvoorbeeld Alzhei mer- en Parkinsonpatiënten worden geholpen. Het embryo wordt bij deze techniek niet verder ontwik keld. Een eicel is tot ongeveer De krant The Independent maakte zijn lezers vanochtend duidelijk waaover het voorstel van de Britse rege ring eigenlijk gaat. Op de voorpagina staat deze foto van een zes dagen oud embryo. In dat stadium kunnen er stamcellen uit worden gehaald voor het kweken van weefsel. drie maanden na de bevruch ting een embryo. Daarna gaat het om een foetus. De Britse regering benadrukt dat het klonen van mensen ver boden is en blijft. Sinds onge veer twee jaar bestaat er een in ternationaal verdrag tegen het klonen van mensen. De meeste westerse landen hebben dat be drag getekend. Het Nederlandse kabinet komt binnen enkele weken met een wetsvoorstel om de gang van zaken rondom embryo's en embryonaal weefsel te regelen. Dat voorstel is al enige tijd in de maak, aldus een woordvoerder van het ministerie van volksge zondheid. In Nederland mogen weten schappers onder voorwaarden ook al medisch onderzoek doen met embryo's. Het gaat dan om embryo's die zijn overgebleven bij technieken voor kunstmati ge bevruchting. Het is in Neder land niet toegestaan buiten het lichaam embryonale cellen te creëren om lichaamsmateriaal te kweken, zoals de Britse rege ring nu wel wil toestaan. Welin gelichte kringen in Den Haag vernachten dat het Nederland se voorstel niet zover zal gaan als het Britse. de staten van Amerika", aldus Lieberman. „En op weinig an dere plaatsen in de VS lopen zo veel kinderen onverzekerd rond als in Texas." Lieberman droeg met over tuiging de boodschap uit dat een eventuele Republikeinse re gering de onder president Clin ton opgebloeide Amerikaanse economie in korte tijd weer naar de Filistijnen zal helpen. Bush zegt dat hij het overschot op de begroting wil gebruiken om belastingen te verlagen. Lie berman betoogde dat de rijkste Amerikanen hiervan maximaal zullen profiteren en de midden inkomens een beetje, terwijl de rest van de bevolking aan haar lot zal worden overgelaten. „De belastingpolitiek van de Repu blikeinen gaat uit van het oude adagium dat je, om de vogels te voeren, -het beste zoveel moge lijk haver aan het paard kunt geven", sneerde hij. gölcük Vele tienduizenden Turken hebben vannacht de zeker 17.000 doden herdacht die een jaar geleden het slachtoffer werden van een verwoestende aardbeving. Veertig organi saties hadden tot de nationale herdenking op geroepen. Onder het motto 'Slaap niet Tur kije, ook ik slaap niet' was burgers gevraagd om 3.02 uur vanochtend, precies een jaar na de beving, het licht aan te doen en de straat op te gaan. In een van de zwaarst getroffen steden, Gölcük, werd daaraan op grote schaal gehoor gegeven. Op een van de pleinen van de stad kwamen mensen met kaarsen bijeen (foto). Al aan het begin van de avond werden in Gölcük en andere vorige jaar zwaar getrof fen plaatsen bloemen gelegd. Veel overleven den konden hun tranen niet bedwingen. Een jaar na de dramatische gebeurtenissen wonen 26.000 mensen nog altijd in tenten; 150.000 anderen verblijven in geprefabriceerde wonin gen. FOTO AP MURAD SEZER moskou afp-anp De kernreactor in de onder zeeër Koersk, die is gezon ken in de Barentsz Zee, is nog altijd gevaarlijk. Dit heeft de Russische weten schapper Aleksej Jablokov gisteren gezegd. Jablokov was voorzitter van de milieucommissie van de Russische Veilig heidsraad, een hoge rege ringsinstantie. „De reactor stopzetten is niet voldoen de. Als hij niet is afgekoeld, kan hij nog steeds proble men geven, inclusief een ex plosie." Jablokov deed zijn uitspraak voor het Moskou- se radiostation Echo. De Russische autoriteiten hebben verzekerd dat er geen gevaar is. Tal van offi ciële mededelingen worden evenwel aangepast naarma te het drama langer duurt. moskou frank hendrickx correspondent Vertel Igor Koerdin niets over Russische duikboten. Hij dien de zelf op de atoomonderzeeër K-219, die in 1986 voor de kust van Bermuda verging. Een nu cleaire ramp werd destijds op een haar na voorkomen en 111 van de 115 bemanningsleden overleefden de nachtmerrie. De catastrofe die zich nu voltrekt met de Koersk roept herinne ringen op aan de ramp van 1986, alleen zal de afloop dit keer wel fataal zijn, denkt kapi tein Koerdin. „De kans dat ie mand de Koersk levend zou verlaten, was zondag al mi niem." Igor Koerdin (47) lijdt mee met de 116 bemanningsleden aan boord van de Koersk, die al sinds zaterdag op de bodem van de Barentsz Zee ligt. De ge pensioneerde marinekapitein twijfelt nauwelijks nog aan dat de zee hun graf is geworden. „Ze zijn waarschijnlijk allemaal dood", zegt Koerdin in een tele fonisch interview vanuit St. Pe tersburg. „Dat gevoel had ik al vanaf het begin. De normale maatregelen bij een crisissitua tie zijn niet genomen." „Het is een standaardregel dat er water wordt geloosd, dat be schadigde compartimenten worden afgesloten, dat de on derzeeër zo snel mogelijk naar het wateroppervlak gaat en dat in het uiterste geval de beman ningsleden via de schachten van de torpedo's de boot verla ten. Dat is allemaal niet ge beurd. Er moét iets zeer vreemds zijn voorgevallen." Koerdin weet beter dan wie ook dat er vreemde dingen kunnen gebeuren op een onderzeeër. Als officier diende hij drie jaar op de K-219, totdat deze in 1986 bij Bermuda op mysteri euze wijze verging. Bijna der tien jaar na dato publiceerde hij met een Amerikaanse collega het boek Hostile Waters, waarin wordt onthuld hoe de Ameri kaanse oostkust aan een nucle aire ramp ontsnapte. Koerdin voer jarenlang op de K- 219 zonder te weten dat de twee verouderde kernreactoren in 1970 al ernstig waren be schadigd. Vlak voordat de atoomonderzeeër aan zijn laat ste missie begon, stapte Koer din van boord. Een paar dagen later moest hij deelnemen aan een actie om zijn kameraden te redden van een wisse dood. Net als nu met de Koersk was het einde van de K-129 omge ven met mysteries. De Russi sche autoriteiten hebben nooit willen toegeven dat in oktober 1986 het 'onmogelijke' gebeur de: een kernreactor aan boord vatte vlam. „Het was de be manning onmiddellijk duidelijk dat er een ramp dreigde waarbij niet alleen hun eigen levens op het spel stonden", zegt Koer din, die nog steeds contact heeft met collega's die de ramp overleefden. Door het vuur in de kernreactor dreigden de torpedo's van de K-129 te ontploffen. Was dat gebeurd, dan zou een ramp van het kaliber Tsjernobil zijn ont staan. De brandstof van de scheepsreactor bevatte tot ne gentig procent verrijkt urani um, terwijl in Tsjernobil sprake was van slechts vier procent verrijkt uranium. „De K-219 moest naar beneden duiken om een catastrofale explosie te voorkomen, terwijl de beman ning van de Koersk gered had kunnen worden door naar het wateroppervlakte te gaan." Koerdin beschrijft in zijn boek hoe de kapitein van de K-219 de paniek onder de jonge beman ningsleden binnen de perken wist te houden, hoewel hij zich realiseerde dat niet iedereen zou overleven. Matroos Pre- minin offerde zijn leven op om de brandende kernreactor uit te schakelen. Hij staat sinds enke le jaren bekend als 'de man die Amerika redde'. De kapitein dook met het schip steil naar beneden, zodat de ge vreesde explosie diep onder water plaats zou vinden. Ook hij liet het leven. Van de 113 be manningsleden die via de lor- pedoschachten uit de onder zeeër wisten te komen, overle den er later nog twee aan hun verwondingen. Elf beman ningsleden bleven voor de rest van hun leven kreupel. Aan bóord van de Koersk is geen ruimte geweest voor held haftigheid, vreest Koerdin. Deze ramp doet hem vooral denken aan een ongeluk in 1973 met de Russische atoomonderzeeër K- 56. „Die werd doormidden ge varen door het patrouilleschip 'Academicus Berg'. De K-56 zonk naar de bodem van de Ja panse Zee en 27 bemanningsle den kwamen om het leven. Ik denk dat ook nu een botsing de oorzaak is van de ramp, zeker gezien de enorme schade aan de Koersk. Bovendien staal de periscoop omhoog, wat alleen maar kan betekenen dat de boot aan het stijgen was. Op dat moment is de kans op een botsing het grootst. We moeten op zoek naar een schip dat ten tijde van het ongeluk op de be wuste plaats voer." Koerdin is het niet eens met de kritiek op de Russische red dingsoperatie. Hij spreekt bijna ieder uur met bronnen binnen de Russische marine en zegt dat er geen alternatieven zijn. Buitenlandse hulp zal volgens Koerdin weinig uithalen, omdat de Russische schepen grote verschillen vertonen met die van de NAVO-landen. Het zal alleen maar tijdverlies beteke nen. „Ik ken Vjatsjeslav Popov, die de reddingsoperatie leidt, zeer goed. Ik kan zeggen dal hij op dit moment al het mogelijke en onmogelijke doet. De reali teit is echter dat de bemanning waarschijnlijk al dood is." zich niet vaker zal voordoen' - heeft geleid tot 'een keten van vernielingen aan structuur en systemen van het vliegtuig die binnen anderhalve minuut re sulteerde in de crash'. Het Franse ministerie van verkeer nam het advies over. De Franse minister van ver keer, Gayssot, is 'niet pessimis tisch' over de toekomst van de supersonische Concorde, zo verklaarde hij tegenover de krant Li bé ration. Algemeen wordt echter aangenomen dat het vliegverbod wel eens het einde voor de Cocorde kan be tekenen. Israël en Palestijnen concentreren zich op details vredesakkoord tel aviv ad bloemendaal correspondent Diplomaten in het Midden-Oosten worden met de dag actiever. Alles is erop gericht een volgende Israëlisch- Palestijnse topconferentie zeer gede gen voor te bereiden. Zo' vervolg op de top van Camp David zit er echter nog niet onmiddellijk in. „Geen van de partijen kan zich nog eens een mislukte top veroorloven", zei giste ren Israëls nieuwe minister van bui tenlandse zaken, Ben-Ami. Gisteravond zijn voor het eerst sinds drie weken de officiële onderhande lingsteams weer bijeen geweest. Te gelijkertijd sprak de Israëlische pre mier Barak in Amman met de Jor daanse koning Abdallah. Vandaag ar riveert de Amerikaanse speciale be middelaar Dennis Ross in het Mid den-Oosten om te proberen vaart achter de besprekingen te zetten. Volgens optimisten is de klus, op de kwestie Jeruzalem na, zo goed als ge klaard. Pessimisten klagen dat alles nog bijna even vast zit als vóór Camp David. De waarheid ligt in het mid den. Over de contouren van een vre desakkoord zijn de partijen het aardig eens, maar met het uitwerken van de details is nog veel werk gemoeid. En dan gaat het niet alleen over Jeruza lem, maar ook over het vluchtelin genprobleem, de toekomstige veilig heidsregelingen en de grenzen van de Palestijnse staat. In Camp David toonde Israël zich be reid een betrekkelijk klein aantal (in ieder geval minder dan honderddui zend) van de 3,5 miljoen Palestijnse vluchtelingen op te nemen. De rest zou moeten worden opgevangen in de toekomstige Palestijnse staat en in andere Arabische landen. De Palestij nen houden vol dat alle vluchtelingen het recht hebben terug te keren naar hun land van herkomst. Alles bij elkaar is er op dit punt nog weinig reden voor optimisme. Een bevredigende regeling van het vluch telingenvraagstuk is voor de Pales tijnse leider Arafat van zeer groot be lang. Het zou hem heel moeilijk val len zijn volk te moeten vertellen dat niet iedereen kan terugkeren naar het thuisland. Financiële compensatie zal lang niet iedereen bevredigen. Welke regeling ook wordt getroffen, het is van belang dat iedere Palestijn in de diaspora die wil terugkeren, ten min ste een sprankje hoop kan behouden. Ook over de grenzen van een toe komstige Palestijnse staat en de vei ligheidsregelingen zijn de partijen het nog niet eens. Israël wil de belangrijk ste nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, met tachtig procent van de kolonisten, behouden. Het is in principe bereid daarvoor compen satie te bieden in de vorm van maxi maal twee procent van zijn eigen grondgebied. Dat zou veel minder zijn dan de ongeveer acht procent van de Westoever die Israël wil inlij ven. De PaJestijnen hebben geen be zwaar meer tegen Israëls annexatie van nederzettingen, maar ze eisen wel volledige territoriale compensa tie. Ook over de afbakening van de blok ken nederzettingen bestaat nog on enigheid. De Israëliërs hebben lang vastgehouden aan een blijvende be zetting van de Jordaanvallei als buffer tegen een bedreiging uit het oosten. Ze zijn nu bereid ook dat gebied te ontruimen, maar eisen veiligheidsre gelingen waarvan de Palestijnen niet willen horen. Volgens Palestijnse bronnen wil Israël zijn leger in de Jor daanvallei laten patrouilleren. De Pa lestijnen willen in hun nieuwe staat geen Israëlische soldaten; wel zijn ze bereid een Amerikaanse of multina tionale troepenmacht te accepteren. In welke richting een oplossing moet worden gezocht voor de kwestie Jeru zalem is in grote lijnen duidelijk. Isra el zal de Israëlische wijken van de moderne stad blijven besturen, de Palestijnse staat krijgt de verantwoor delijkheid over de Palestijnse buur ten. Voor de toekomst van de oude stad - met de belangrijkste heilig dommen - zal een creatieve regeling moeten worden bedacht. Dat kan, zodra beide partijen hun soevereini- teitseisen opgeven. In Camp David bleek dat Barak op dat punt enige be weging toonde, terwijl Arafat zich star bleef opstellen. Arafat beriep zich onder meer op de islamitische wereld, die het hem nooit zou vergeven als hij 'het Pales tijnse recht op soevereiniteit over alle delen van bezet Jeruzalem' zo opge ven. Na een reis langs Arabische en andere islamitische landen is hem in middels duidelijk dat er geen sprake is van een eenheidsfront. 'Doe wal je wilt, dan leveren we later wel kritiek' - daarop kwamen de meeste reacties Arafat zal dus zelf creativiteit moeten tonen. Het is duidelijk dat hij nooit zal kunnen instemmen met Israëli sche soevereiniteit over de oude stad, maar dat hoeft ook niet. Jeruzalem kan worden beschouwd als een 'cor pus separatum'. Dat wil zeggen: Ara fat noch Barak kunnen er formeel rechten doen gelden. Als de Ameri kaanse bemiddelaars dat als uit gangspunt durven nemen en hel complexe begrip 'soevereiniteit' we ten te omzeilen, moet er voor het al ledaagse leven in de oude stad een praktische regeling zijn te bedenken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5