Wladimiroff: Nederlanders komen vrij Binnenland swTf Rechter verbiedt gebruik van gen-virus bij behandeling kanker Verdwijning kinderen verontrust veel gezinnen Lot Cessna blijft nog vraagteken ACP: Voetbalclubs moeten betalen voor inzet politie Ministerie koopt koeien met geheimzinnige slijterziekte Boeddhisme op de Zeedijk vJDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens ~7 NierscHAPeipis vineis V^Jop QMS K DA, HÊ\ \l v mf- y y ■"IK nee AI wTÉwptw N (qOLVEMS GÊTN\IÉSTLÊI?P IK) moOtlÊM Pit ÉEM jVHL}0&MeN\aAi/V1 m&ii v LWSEiswe «het >L. VOOR&EUEW Amsterdam Nog een paar maanden, dan moet de Boeddhistische tempel aan de Amsterdamse Zeedijk he lemaal klaar zijn. Al zes jaar wordt gewerkt aan de Fo Kuang Shan Tempel. De kleurige ornamenten van het gebedshuis vormen een groot contrast met de huizen aan de Zeedijk. foto anp cor mulder den haag-leiden cerberus De Raad van State heeft de ver gunning vernietigd voor het toepassen van een genetisch gemodificeerd virus bij kanker patiënten in acht ziekenhuizen in Nederland, waaronder het LUMC in Leiden. De vergun ning kan volgens de Raad van State niet door de beugel, om dat medewerkers van het far maceutisch bedrijf Schering Plough, dat het zogeheten adeno-virus op de markt brengt, nauw betrokken zijn bij de toepassing van het virus in de ziekenhuizen. Dat gebeurt, omdat uiterst omzichtig moet wprden omgegaan met het gen- De ziekenhuizen hadden over het te volgen protocol een over eenkomst afgesloten met het Amstelveense bedrijf. Volgens de Raad van State is deze werk wijze in strijd met de Wet Mi lieugevaarlijke Stoffen. De ver antwoordelijkheid en aanspra kelijkheid zijn volgens de Raad van State onduidelijk als der den betrokken worden bij de toepassing. De procedure tegen de ver gunning was aangespannen door de Zeeuw Boogaart, die particulier onderzoek doet naar oorzaken en behandeling van kanker. Boogaart had vooral medische bezwaren, omdat de risico's voor de patiënten niet bekend zijn. Ook noemde hij het gevaar van ontsnapping van het vims en van besmetting van verplegend personeel en bezoe kers. De Raad van State heeft zich over de medische aspecten niet uitgesproken. De onduidelijke situatie over de aansprakelijk heid was voor de Raad van Sta te al aanleiding om de vergun ning ongeldig te verklaren. De vermissing van de twee jarige Apeldoornse peuter Danny Kleverwal heeft tot onmstgevoelens onder dui zenden Nederlandse ouders geleid. Het angstgevoel wordt aangewakkerd door de verdwijning van de Utrecht se scholiere Samantha Duric (11) die zondag voor het laatst in de buurt van haar ouderlijk huis is gezien. De onrustgevoelens laten zich moeilijk omschrijven, maar zijn op de achtergrond duidelijk aanwezig. ,,En dat is begrijpelijk", zegt klinisch psychologe Agnes van Min nen, wetenschappelijk me dewerkster van de universi teit van Nijmegen. „Want als er iets met kinderen gebeurt roept dat altijd reacties op." Met een machteloos ge voel en een plotseling opko mende ernstige bezorgdheid hebben veel ouders al eens te maken gehad. Zoals bij een kind dat zich in een druk winkelcentrum even losrukt uit de hand van vader of moeder om de etalage van een speelgoedwinkel aan een nadere inspectie te on derwerpen. Je bent het bin nen een seconde uit het oog verloren. En de halve minuut die het vervolgens duurt om het kind weer terug te vin den duurt dan heel lang. Er ger wordt het als ouders hun kind langere tijd zijn kwijt geweest. Bijvoorbeeld in een pretpark of op het strand. „Er zijn ouders die hun kind op die manier soms wel drie uur hebben gemist", zegt Van Minnen. Ouders hebben zo hun ei gen gedachten over de vei ligheid van hun kinderen. Die fietsen bijvoorbeeld naar school in gezelschap van een vriendje of vriendinnetje. Ze spelen in de directe omge ving van hun huis en bellen even als ze wat later thuisko men. „Elke dag krijg je weer het bewijs dat je gedachten goed zijn, omdat je kind weer veilig thuiskomt. Als er dan toch onverwachts iets gebeurt dat volstrekt tegen je eigen verwachtingen ingaat, dan is de schok groot." En bij berichten over on verklaarbare verdwijningen van onschuldige kinderen die zich in feite in een nor male, beschermende omge ving bevinden, is dat zeker het geval. „De impact is dan groot." Dat geldt vooral voor ouders die toch al overbe- zorgd zijn. „Je merkt dan dat ze hun kinderen meer onder hun hoede houden. Ze gaan hun gedrag aanpassen en la ten de kinderen alleen bin nen spelen." Wat bij de angstgevoelens van ouders ook meespeelt, is dat er in korte tijd meerdere kinderen zijn verdwenen. „Tussendoor hebben ze minder tijd gehad om hun gevoelens daarover weg te laten ebben. De tijd om weer bij te komen is relatief te kort geweest." - [eer controle pendelchauffeurs inik De controle op de naleving van de rij- en rusttijden van ideldienstchauffeurs wordt verstrekt. Een onafhankelijke ■hting gaat in opdracht van de werkgeversorganisatie KNV ivervoer en de vakbonden controleren of chauffeurs van tou- jcars zich aan de regels houden, hebben de organisaties gis- en afgesproken. Aanleiding voor het overleg was het ongeluk t een Nederlandse bus in Frankrijk begin deze maand. Bon- i en werkgevers sluiten niet uit dat de prijs van busreizen irdoor hoger wordt. Maandag stelde FNV-bestuurder Van i Berg al een 'veiligheidsheffing' voor van 25 gulden per stoel u "rit- arachutiste valt op betonblok Voor de tweede keer deze maand is er op Texel een para- jtist ernstig gewond geraakt. Een 31-jarige cursiste uit Olden- a) landde verkeerd en botste op een betonblok achter een erenerf. De vrouw moest met inwendig letsel en een gebro- i been met de traumahelikopter naar het VU ziekenhuis in ïsterdam worden vervoerd. Ongeveer twee weken geleden kte een Ierse parachutist tijdens zijn eerste sprong met zijn iten verstrikt in de lijnen en viel dood neer. De vrouw uit 01- ïzaal maakte ook haar eerste sprong. Belgrado beschuldigt Joegoslaviëgangers van terrorisme De Haagse advocaat Wladimiroff verwacht dat de vier Joegoslaviëgangers die nu offici eel zijn beschuldigd van terrorisme, over een paar maanden vrij zijn. Volgens de ken ner wijst vooral het feit dat de vier voor een gewone rechtbank komen, in die richting. De Servische advocaat Jovanovic kreeg gisteren echter ondanks een toezegging geen toegang tot de Nederlanders. Vandaag hoopt hij hen eindelijk te spreken te krijgen. belgrado harald doornbos correspondent Jovanonic keerde gisteren on verrichter zake naar huis. „Bij de gevangenisdeur werd ik te gengehouden. De rechter ver telde me daarna dat hij een fout had gemaakt, dat ik mijn cliën ten nog steeds niet mag zien." Uiteindelijk is beloofd dat hij ze vandaag te spreken krijgt. De Nederlandse diplomaat Klom penhouwer werd gisteren wel toegelaten bij de vier, maar was door de rechter verboden om over 'de zaak' te spreken. Klom penhouwer komt vandaag naar Nederland om minister Van Aartsen van buitenlandse zaken en de familie van de Nederlan ders bij te praten. Wat nu wel is duidelijk ge worden, zijn de aanklachten te gen de Nederlanders. Volgens de Serviërs is Ger de Rie de lei der. Hij wordt aangeklaagd we gen het organiseren van een staatsvijandige groep. Hier staat een straf op tussen één en tien jaar. De andere drie, Bas van Schaik, Sander Zeitsen en Je roen van Iersel, worden be schouwd als 'mannen die zich bij De Rie hebben aangesloten'. Zij kunnen hiervoor veroor deeld worden tot een straf van zes maanden tot vijf jaar. Het trio wordt daarnaast nog aan geklaagd voor 'poging tot het vermoorden van Slobodan Milosevic, het proberen van toebrengen van lichamelijk let sel aan Slobodan Milosevic en het plannen van terroristische activiteiten'. Hierop staat ook een gevangenisstraf van één tot tien jaar. Merkwaardig is dat De Rie hier juist weer niet voor wordt aangeklaagd. Zelfs in Ser vië zelf heeft dit tot gefronste wenkbrauwen geleid. Familie en vrienden putten ook veel hoop uit de woorden van de Haagse advocaat Wladi miroff. Volgens de kenner van het Joegoslavische rechtssys teem verloopt alles volgens een patroon dat er op duidt dat de vier over enkele maanden weer heelhuids terug zijn in Neder land. „Het rechtssysteem in Joegoslavië is goed. Uiteindelijk zullen de aanklagers echt met harde bewijzen moeten komen om de vier veroordeeld te krij gen. Als Joegoslavië een show proces had willen opvoeren, hadden ze wel gekozen voor een militaire rechtbank. Daar hoeven zaken niet in het open baar behandeld te worden. Maar ze hebben gekozen voor een burgerrechter. Als ze daar een potje van maken, lacht de wereldgemeenschap zich een kriek. En Belgrado is ook niet gek, zo ver gaan ze niet." [arokkanen blijken Algerijnen iphol» De Marechaussee op Schiphol is onlangs onverwacht iter de ware identiteit van drie asielzoekers gekomen. Tijdens i controle op drugs zagen de marechaussees drie mannen zich verdacht gedroegen. Ze beweerden uit Algerije te ko- ■n, maar konden dat niet aantonen omdat hun paspoorten D iden zijn gestolen. De Marechaussees vonden even later in damestoilet handtasjes met daarin tickets en Marokkaanse ipoorten met daarop foto's van de 'Algerijnen'. Zij zijn op het ste het beste vliegtuig met bestemming Marokko gezet. oger beroep voor vrijen met hiv astricht Het Openbaar Ministerie in Maastricht heeft hoger roep aangetekend tegen de vrijspraak van een 34-jarige man Aken. De officier van justitie had drie jaar cel geëist omdat man het leven van zijn vrouw bewust op het spel zou heb- n gezet door met haar te vrijen terwijl hij wist dat hij seropo- efwas. Volgens de officier raakte de man in 1980 met het hiv- us besmet. In 1992 trouwde hij zonder zijn vrouw van zijn ;metting op de hoogte te brengen. Het huwelijk werd in 1995 l tbonden. De rechtbank achtte niet bewezen dat de man idwerkelijk op de hoogte was van zijn besmetting. og twee arrestaties Vinkei kel» De politie heeft gisteren nog twee nieuwe verdachten ïgehouden in verband met de vechtpartij die de 50-jarige kel- 2i Van der Loop het leven kostte. Het gaat om een 35-jarige in en een 34-jarige vrouw uit Oss. Eerder hield de politie al e mannen uit die plaats aan. Het slachtoffer overleed zon nacht kort nadat hij op een caféterras in zijn woonplaats le or meerdere daders in elkaar was geslagen en geschopt. Hij nog even na te praten na zijn werk, toen de cafébaas een nehep jongeren uit een nabijgelegen discotheek hadden aange- oken op hun gedrag. Dat ontaardde in het dodelijke handge- stien. k Winkelpersoneel boeit wurger ilo Handboeien die als decoratiemateriaal dienden, waren teravond in Venlo nuttig bij de aanhouding van een 47-jarige j in uit Weert. De man had zijn 41-jarige vriendin geprobeerd haar flat te wurgen. De vrouw wist te ontsnappen en rende winkel binnen. Twee winkelmedewerkers wisten de Weer- gr laar in de boeien te slaan en droegen hem over aan de politie, wordt waarschijnlijk vervolgd voor poging tot doodslag. De tn had een copflict met zijn vriendin. Eerder op de dag had haar telefonisch bedreigd met de dood. Daarna reed hij in de 0I to naar Venlo. Volgens de politie is dè vrouw na de wurgpo- 0| ig vermoedelijk even buiten bewustzijn geweest en daarna op 'vlucht geslagen. ussen kunnen weg na Sail irlem De eigenaren en bemanningen van de Russische vlag- ïschepen Mir, Sedov en Kruzenshtern kunnen opgelucht em halen. De Haarlemse rechtbank heeft gisteren verboden schapen aan de ketting te leggen tijdens Sail Amsterdam. De [anisatie en de eigenaren hadden om het verbod gevraagd na 2[t aan de ketting leggen van de Sedov in het Franse Brest op zoek van het Zwitserse bedrijf Noga. De Russische Federatie eft een miljoenenschuld bij deze firma. Door beslag te laten gen op het vlaggenschip wilde Noga een betaling afdwingen, motivatie van de rechtbank is nog niet bekend. parachutist verongelukt in Frankrijk ideaux In het zuidwesten vari Frankrijk is een 26-jarige u ïdhovenaar bij een parachutesprong verongelukt. Het ging bi i een 26-jarige inwoner van Eindhoven, die deelnam aan een se iningskamp van de Nederlandse organisatie Skydive over Eu- er )e. Tijdens de fatale sprong vanaf een hoogte van duizend iter is de hoofdparachute weliswaar automatisch geopend, lar niet goed. Het slachtoffer beschikte ook nog over een eede valscherm. Dat had hij moeten openen via een nood- (0 3cedure. Ook daarbij is kennelijk iets misgegaan. Wat precies rl mbekend. Twee mysterieuze telefoontjes hebben de hoop doen herleven dat de dief van het maandag op Ameland gestolen sportvlieg tuigje nog leeft. Het gaat om twee aanvragen voor een col lect call, waarbij de gebelde de kosten moet betalen, naar een oom van de vliegtuigdief in Amsterdam. De aanvragen zouden van de 45-jarige vliegtuigdief afkomstig kunnen zijn. De oom heeft zijn neef in het verleden veel gehol pen en accepteerde toen gere geld collect calls van de voor malige Dokkumer. Maandag morgen evenwel weigerde hij. De telefoonaanvragen zijn niet genoteerd. Een politiewoord voerder waarschuwt voor te veel optimisme. „De aanvragen kwamen maandagmorgen tus sen half negen en negen uur. Als het om de man gaat van wie wordt aangenomen dat hij de Cessna heeft gestolen, dan moet dat vliegtuig op dat mo ment al ergens hebben ge staan." Drie dagen na de verdwijning van het vliegtuig en de man is echter nog altijd nergens mel ding gemaakt van een vliegtuig je dat onbeheerd is aangetrof fen. De vliegtuigdief had te ken nen gegeven dat hij naar Dene marken wilde. Ook omliggende landen is daarom gevraagd naar het toestel uit te kijken. Durk Veriëma, de piloot van het gestolen vliegtuig, was aan vankelijk sceptisch over de kan sen van de man om Denemar ken te halen. „Ik heb het nage trokken. Hij heeft een paar vlieglessen bij Martinair in Lely stad gevolgd. Maar nu ik heb gehoord dat hij in Amerika op sproeivliegtuigjes heeft gevlo gen, wordt het veel aannemelij ker dat hij ergens in Denemar ken is geland. Vliegers van sproeivliegtuigen zijn gewend laag en zuinig te vliegen." Het laagvliegen verklaart wel licht waarom het toestel ner gens op een radarscherm is waargenomen. In de gestolen Cessna lag geen telefoon, maar wel apparatuur van Venema. De dief, die zondag op Ame land de telefoonrekening in een hotel in Ballum niet kon beta len en tot tweemaal toe geld moest lenen, kan die appara tuur gemakkelijk aan de man brengen, denkt Venema. „De goederen hebben een waarde van zo'n tweeduizend gulden. Daar kun je wel een paar dagen van leven." iii EVENHAGEN Bonden vrezen nieuwe seizoen na recent supportersgeweld De twee grootste politiebonden ACP en NPB vrezen dat de korpsen tijdens het nieuwe voetbalseizoen, dat morgen van start gaat, vaker in actie moeten komen. Tijdens de voorbereiding op de competitie moest de politie al herhaal delijk uitrukken om vechtende sup porters uit elkaar te halen. „We moe ten opnieuw de discussie aangaan of clubs moeten betalen voor die massale inzet," zegt voorzitter Vogel van de ACP. Op verscheidene plaatsen in binnen- en buitenland raakten supporters de afge lopen maanden slaags met elkaar. Dins dagavond liep zelfs een bekerwedstrijd tussen amateurclub WHC uit Wezep en FC Zwolle uit de hand. „Je vraagt je af waar dat eindigt", zegt NPB-voorzitter Van Duijn, die signaleert dat voetbal een steeds grotere druk legt op de politieor ganisatie. „Het is niet zo dat we vaker te maken hebben met supportersrellen, maar het fenomeen verbreedt zich wel: rellen blijven niet langer beperkt tot de bekende risicowedstrijden." De ACP heeft er inmiddels de buik van vol. „Als clubs moeten betalen, gaan ze beter nadenken over veiligheidsaspec ten. Nu wordt zonder meer verwacht dat de politie komt opdraven", zegt Vogel. FC Groningen wilde deze zomer oefe nen tegen Ajax. Uiteindelijk besloot bur gemeester Wallage dat er in de zomer periode te weinig politie op de been kon worden gebracht om de als moeilijk be kend staande Amsterdamse supporters in bedwang te houden. „Dat had FC Groningen ook zelf kunnen verzinnen", aldus de ACP-voorzitter. Zijn NPB-collega Van Duijn is daarente gen principieel tegen het betalen voor politie-inzet. „Kan de openbare orde niet worden gegarandeerd, dan moeten we maar stoppen met voetballen", vindt hij. De Raad van Hoofdcommissarissen heeft zich juist vorige maand uitgespro ken tegen betaalde inzet rondom voet balwedstrijden. De onafhankelijkheid van de politie mag niet in hét geding ko men en daar veranderen de jongste rel len niets aan, zegt woordvoerster Van der Linden namens de hoofdcommissa rissen. De Federatie van Betaald Voetbal Orga nisaties (FBO) vindt uiteraard niet dat voetbalclubs te weinig doen om ongere geldheden te voorkomen. Volgens woordvoerder Van Weezep doen de clubs er juist alles aan om raddraaiers uit stadions te weren. „Maar politie-in zet blijft noodzakelijk. In en rond de sta dions moet immers de orde worden ge handhaafd en de politie is de enige die dat mag doen. Daar kunnen we toch niet voor gaan betalen, want we móeten wel met de politie in zee. Bovendien: als je aan betalen begint, waar ligt dan de grens? Bij allerlei evenementen heb je te maken met ordevraagstukken." Van Duijn beaamt dat: „Het mag niet zo zijn dat de politie alleen komt als je er voor betaalt. Clubs moeten er zelf alles aan doen om overlast te voorkomen. Van geval tot geval moet in het overleg tussen burgemeester, politie en clubs worden gekeken of er voldoende aan preventie is gedaan. Dan mag een wed strijd doorgaan, mits de politie in andere delen van de speelstad kan worden ge mist." Overheid wil beesten verder onderzoeken Het ministerie van Landbouw heeft alle 184 zieke koeien van een boer in Zelhem gekocht om ze te bestuderen. De dieren lij den aan verminderde weer stand en versnelde slijtage, de zogeheten slijterziekte. Volgens staatssecretaris Faber is het voor de overheid van belang om slijtend rundvee in handen te hebben voor observatie en onderzoek. De oorzaak van de mysterieuze ziekte is namelijk onbekend. Van de 184 koeien blijven er voorlopig twintig in leven, die zijn gestald bij het onderzoeks instituut ID-Lelystad. Vijf ande re dieren zijn voor onderzoek gedood en worden onderzocht bij de Gezondheidsdienst voor Dieren en de Faculteit Dierge neeskunde te Utrecht. De ande re koeien zijn gedood op een slachtplaats. Van de runderen zijn bloed- en weefselmonsters genomen. Het ministerie ver wacht onderzoeksresultaten over drie maanden. Door de slijterziekte mocht boer Roozegaarde sinds de cember vorig jaar geen melk en vlees verkopen. Zijn bedrijf is het enige waar de overheid de ziekte officieel heeft vastgesteld. Volgens sommige boeren en politici heerst de slijtersziekte ook op andere boerderijen, maar houden de boeren dat stil uit voor verkoopverboden. De Europese Commissie volgt de runderziekte in Nederland nauwlettend. Volgens de boer heeft het on derzoek weinig zin meer. „De dieren zijn het afgelopen half jaar niet gevoerd voor melkgift, maar om ze in leven te houden. Hun mineralenbalans is daar door in de war", aldus Rooze gaarde. „Als de overheid ze in december had onderzocht, had dat nog wel zin gehad. Ze zijn een half jaar te laat. Dit kost on nodig geld." De boer claimt enkele miljoe nen guldens van het ministerie wegens gederfde inkomsten en extra kosten. Hij spreekt nog met het ministerie over afvoer van de mest van de zieke die ren. Dit zou hoog-risicomate- raal zijn. Roozegaarde koopt overigens voorlopig geen nieu we koeien. Hij wil van het mi nisterie eerst zekerheid dat hij de melk mag verkopen. Wfe smr, MT TB- 1£U£STE(JJN)6L' ALTPyp&M" JtWA$00ML*fÉ

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3