'De zee kan me gestolen worden' Tentoonstellingen, toneel Vredesmonument blijft vandalen aantrekken sen debatten in Amsterdai Cultuur Kunst Benefietconcert Residentie Orkest voor onderzoek taaislijmziekte DONDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 Jostiband op tournee naar Japan zwammerdam De Jostiband gaat eind van dit jaar op tournee naar Japan. Het uit verstandelijk gehandicapten bestaande or kest uit Zwammerdam geeft er twee concerten, in Tokyo en Osaka. De concerten vinden plaats in het kader van 400 jaar handelsbetrekkingen tussen Nederland en Japan. De NCRV maakt opnamen van deze eerste buitenlandse tournee van de Jostiband en zendt die uit op oudejaarsavond. Pia Beek zestig jaar in het vak de kwakel Jazzvirtuoos Pia Beek zit zestig jaar in het vak. Op 1 oktober viert zij haar vijfenzeventigste verjaardag en haar zestig jarig artiestenjubileum. Tijdens een jubileumgala in de Konink lijke Schouwburg in Den Haag zetten artiesten als de Dutch Swing College Band, Georgie Fame, Lils Mackintosh en het or kest van Dolf de Vries, de vedette in het zonnetje. Eind septem ber verschijnt over Pia Beek een boek met de titel 'The Touch of my Life'. Het boek gaat vergezeld van een cd met daarop een aantal van Becks mooiste pianosoli. Reichtert in Amsterdam Amsterdam De tentoonstelling 'Leven met letters' van graficus Josua Reichert is vanaf 22 september te zien in het Joods Histo risch Museum in Amsterdam. Reichert behoort tot de belang rijkste hedendaagse typografische kunstenaars in Europa. De expositie, die tot 10 december duurt, laat enkele hoogtepunten uit zijn veertigjarige carrière zien. Haitink dirigeert Berlijns orkest salzburg De Nederlandse dirigent Bernhard Haitink dirigeert de Berliner Philharmoniker tijdens de Europese tournee van 25 augustus tot 2 september. De vaste dirigent Claudio Abbado van het befaamse Berlijnse orkest onderging in juli een darm operatie en kan naar verwachting pas begin september weer aan de slag. Caribisch festival Amersfoort Amersfoort staat komend weekeinde in het teken van Zuid-Amerika en het Caribisch gebied. In de oude binnen stad treden gratis zo'n dertig bands en acht dansgroepen op. De muziek varieert van moderne pop tot folklore. Aankoop stukken Van Heemskerck utrecht Het Centraal Museum in Utrecht heeft een schilderij en vier gouaches verworven van de kunstenares Jacoba van Heemskerck (1876-1923). Het Centraal Museum heeft de stuk ken uit eigen zak betaald, aangevuld met een aankoopsubsidie van de Mondriaan Stichting. De doeken zijn afkomstig van Kunsthandel Marius Sterrenburg in Amsterdam. Eind decem ber kan het publiek de werken bekijken. Hoeveel geld met de aankoop is gemoeid, kon een woordvoerster niet zeggen. Gemeente heeft glasplaten op voorraad leiden ropy van der pols vervolg van voorpagina Ondanks alle pogingen om het Vredesmonument aan de Ga- renmarkt in goede staat te hou den, blijft het vandalen aan trekken. De politie hield eind juli twee alcoholisten aan die bekenden panelen te hebben ingetrapt. Na een nachtje in de cel, werden ze weer op vrije voeten gesteld. Zwervers en alcoholisten bi vakkeren regelmatig rond het monument, sinds zij niet meer welkom zijn in het Van der Werfpark. ,,De daders zijn voor namelijk mensen die een bor reltje te veel op hebben en met bierflesjes gaan gooien", aldus politiewoordvoerder S. van An- del. Uit voorzorg houdt de ge meente de glasplaten tegen woordig op voorraad, zodat ka potte ruiten snel vervangen kunnen worden. Meer tijd kost het opnieuw plaatsen van de panelen aan de onderkant van het monument, die vanwege de afwijkende vormen opnieuw gegoten moeten worden en daarom ook meer kosten. Spaanplaten moeten de ver nielingen tijdelijk aan het oog onttrekken. Maar ook deze pro visorische platen zijn doelwit van vernieling. Het budget van bijna 50.000 gulden dat de de gemeente jaarlijks te besteden heeft voor het onderhoud van beelden in de openbare ruimte, gaat grotendeels op aan de re paraties van het Vredesmonu ment. Al sinds de onthulling van het Gapende gaten in het Vredesmonument aan de Garenmarkt. omstreden kunstwerk, acht jaar inzet van vele verhitte debatten, geleden, gaan er met grote re- die echter nooit tot een oplos- gelmaat glasplaten aan diggelen sing hebben geleid, en wordt het als urinoir ge- Drie weken geleden liet cul- bruikt. Het kwetsbare monu- tuurwethouder Pechtold weten ment vormt dan ook al jaren de dat hij pas in het voorjaar van 2001 een definitief besluit over de toekomst van het kunstwerk wil nemen. Dan verstrijkt de termijn van twee jaar die ge meenteraad destijds heeft afge sproken. Verplaatsen, vandalis me-bestendig materiaal gebrui ken of ontmantelen zijn de drie scenario's die Pechtold voor stelt. De kunstenaar, P. Stule- meijer, heeft al laten weten met geen daarvan akkoord te gaan. Liedjes Sonnevi gebundeld in b« Friso Wiegersma, auteur een aantal van de beroen liedjes van Wim Sonne bundelt zijn teksten in i vorm en voorziet ze vani matie over ontstaan en a gronden. Wiegersma was de la partner van Sonneveld 1974). Hij wordt in nova 75 jaar. De Brabander v vankelijk vooral decor- en tuumontwerper. In 19601) hij ook teksten te schij veelal onder het pseudoi Hugo Verhage. Zijn eerste theaterlied 'Zi het lonken niet laten' echte klassieker geworden als 'Telkens weer', 'Lievelim 'Josefien'. Een hit werd ooi herschepping van Jean Fi 'La Montagne', in ons lan kend als 'Het dorp'. Wiegt schreef ook voor Willem holt, Frans Halsema en Pu Het is voor het eerst da teksten worden geboeks compleet met een fotokate een dubbel-cd. De titel va boek is 'Telkens weer hetd De uitgave verschijnt bij Van Ditmar. Poppenbeurs Een internationale poppe berenbeurs. Die staat op \i 29, zaterdag 30 septembt zondag 1 oktober op hei gramma in Ahoy in Rotta Zo'n driehonderd stam ders uit binnen- en buite doen mee aan de manifest Sail-artiest Arne Zuidhoek zoekt de gaten in de horizon Nederlands-Vlaams theaterfestival ook naar Duitsland Arne Zuidhoek kun je dé Sail- artiest noemen. Hij deed voor de Sailorganisatie een greep in zijn schier oneindige collectie tekeningen, schilderijen en ver halen over schepen en schuins marcheerders. Allemaal te vin den op de website van Sail want ook de wereld van barken en klippers is digitaal. En voor de derde maal schreef hij een ma ritiem boekje dat parallel aan Neêrlands grootste zeilevene- ment uitkomt: 'De stad Amster dam'. Hij schildert er over, hij tekent schepen op de schuimkoppen, schreef dik dertig boeken waar het zeewater uitdruipt. Maar om nou te zeggen dat de zee in spireert, dat gaat maritiem kun stenaar Arne Zuidhoek te ver. ,,De zee, daar moet je niet van houden. Want in de zee kun je verdrinken. De zee inspireert ook niet. Uiteindelijk ligt de zee maar dom op het strand, zegt mijn broer altijd. Als mensen het over de zee hebben, hebben ze het eigenlijk over schepen. De zee kan me gestolen wor den." Arne Zuidhoek is een klasse apart. Hij kan schepen tech nisch perfect natekenen en schilderen, maar hij schildert ook fraaie fantasietaferelen. Schrijft over de techniek van de koopvaardijschepen, maar mixt er ook snel wat humor tussen door. ,,Ik houd van afwisseling want ik raak snel verveeld als iemand tien minuten over kop spijkers praat." Geen gortdroge scheepsbe schuit dus, maar boekjes die bruisen van creatieve vondsten. En toch stokt de oplage vaak bij zo'n drieduizend stuks, want maritieme boekjes zijn voor een marginaal publiek. Terwijl zijn maritieme boek 'Drenkelingen dieet' ook bij de kookboeken zou kunnen liggen. Een bun deltje anekdotes van drenkelin gen doorspekt met recepten: of misschien wel andersom. Zuidhoek komt niet uit een zeevarend geslacht. „Sinds 1600 brengen we predikanten, lera ren en musici op een redelijk laag niveau voort. Een predi kant uit ons geslacht, moest ook meteen zelf orgel spelen." Tekenen leerde hij van zijn va der, maar daar kwam hij pas rond zijn veertigste achter. „Mijn moeder lag in de oorlog in het sanatorium. Om moeder op de hoogte te houden maakte hij tekeningen en verhalen en knipte van alles uit. Prachtboe ken zijn dat geworden. Pas heel laat ontdekte ik dat ik dat talent van hem had." Arne had desondanks zee- mansbloed. Monsterde op zijn achttiende aan als bediende op de koopvaardij en later als lichtmatroos. Wilde graag bootsman worden, maar moest in dienst. Dan maar de marine, dacht Arne. Maar de mannen met sterren en strepen sloten hem op als magazijnbediende in Den Helder wat hij nog amsterdam Schilderij uit de collectie van Ame Zuidhoek. steeds verafschuwt. „Om de maand vroeg ik overplaatsing. Nieuw-Guinea, of waar ook ter wereld als ik maar kon varen. Niks hoor. De mannen met ge zinnen die niet wilden varen, stuurden ze de zee op en ik bleef in het magazijn." Het marinegrijs werd afge worpen en de zee lokte. Maar ook de dames en dan moet je op de wal zijn. Arne ontdekte zijn artistieke talenten en begon te schilderen en te tekenen. Als zeilinstructeur zocht hij het wa ter op. Meestal op de Friese meren. Dat is zoet water. Als hij mag kiezen, neemt hij liever zout. „Maar als ik nu ga varen, vaar ik liever op echte schepen. Schepen die ergens naartoe gaan. Ik heb de laatste tijd steeds minder trek in zeilen omdat het vaak nergens naar toe gaat. Ik wil varen naar een bestemming en weken lang niks zien. Nou, niks zien... Wa ter en lucht, dat is het mooiste dat er is. Op dit moment heb ik geen boot. Hoeft ook niet. Er zijn twee mooie momenten in het leven van een scheepseige naar: het moment van aankoop en het moment van verkoop." Varen hoeft voor hem niet al tijd zeilen te zijn. „Vorig jaar heb ik in Ierland door allerlei sluizen gevaren. Een hartstikke mooie tocht waarbij je weinig andere schepen tegenkwam." Volg de streken van zijn pen seel, de krabbels van zijn pen. Daar spreekt toch liefde voor de zee uit. „De zee betekent sche pen. Het gaat niet om het wa ter. Ik kan wel zwemmen en ik heb mijn duikbrevet, maar van puur de zee moet je niet hou den. De zee is gevaarlijk. Laatst ben ik bijna verzopen bij Mau ritius. Nee, op de zee moet je niet verliefd te worden." En daarom woont hij in het middelpunt van Nederland: Utrecht. Geen zee te bekennen, alleen de Oude Gracht waar een paar scheepjes (type Jordaan- kruiser) doorvaren. „Als ik aan zee woon, werk ik niet meer. Dan sta ik de hele dag met mijn poten in het water. Iedere win ter probeer ik dit land te ont vluchten. Dan zoek ik elders de zon en de zee op. Dan schrijf ik wel wat, maar ik loop meer te genieten van het leven. Een beetje over het strand lopen bij eb en genieten van iedere vier kante meter." „Als je mij in een havenplaats poot, dan ben ik binnen een paar dagen weg. Ook al zou ik vijf kinderen hebben. In een havenplaats krijg ik die onrust. saskia bonger Arie van der Zwan opent op 23 augustus de veer tiende editie van het Nederlands-Vlaamse Thea terfestival in het Vlaams Cultuurhuis De Brakke Grond in Amsterdam. De econoom en voormali ge Vendex-topman houdt dan de ideeën van staatssecretaris van cultuur Rick van der Ploeg en van de Raad voor Cultuur tegen het licht. Dat kondigde directeur Arthur Sonnen van het Thea terfestival gisteren aan bij de presentatie van het programma. Verder maakte hij bekend dat het festival volgend jaar ook in Münster plaatsvindt. Dat laatste wordt volgens de directeur een 'buitengewoon zware opgave', vooral op logistiek gebied. Desondanks denkt hij dat het de moeite waard is. Sonnen: „Er ligt in Duitsland een bui tengewoon belangrijk gebied voor Nederlandse en Vlaamse theatergroepen. Voor hen zal de uit breiding een grote impuls betekenen." De uitbreiding van het festival met Münster staat niet op zichzelf. Ook dit jaar zijn er steden aan het lijstje toegevoegd. Naast Antwerpen en Amsterdam doen voor het èerst Amersfoort en Utrecht mee. Beide steden moeten volgens direc teur van de Stadsschouwburg Utrecht Henk Scholten worden gezien als één festivalstad. Het was de bedoeling dat ook Groningen in dit rijtje opgenomen zou worden, maar die samenwer king is echter om logistieke redenen uitgesteld. Sonnen wil het Theaterfestival niet alleen in meerdere steden brengen, hij wil vanaf volgend jaar ook beginnen met Het Theaterfestival Jeugd. Dat wordt volgens de directeur op dezelfde ma nier gedaan en vindt gelijktijdig met het Theater festival plaats. Beide festivals krijgen een aparte jury. Sonnen benadrukt echter dat Het Theater festival Jeugd nog allerminst financieel rond is. Er is nog niet genoeg subsidie binnen. Om toch alvast een begin te maken herbergt Amsterdam dit jaar twee jeugdvoorstellingen: 'Moeder in de wolken' van Theater de Citadel en 'Mariken' van Het Laagland/Inèz Derksen. Deze producties staan naast de officiële festivalvoorstelfingen. Elk jaar selecteert een vakjury maximaal twaalf belangwekkende toneelproducties uit het afgelo pen seizoen. Dit jaar zijn er elf toneelvoorstellin gen genomineerd, die tijdens het festival in de verschillende steden te zien zijn. Dat zijn: 'India Song' en 'De dame met de camelia's' van Het Zuidelijk Toneel, Platonov van 't Barre Lam Cid' van Toneelgroep Amsterdam, 'Béte van De Onderneming, 'Maria Stuart' vai Roovers, 'Cleansed/Crave' van De Bottelarij 'Needcompany's King Lear' van Jan Lauw Needcompany, 'Diep in het bos' van Het m Lod, 'Reigen' van De Paardenkathedraal en maal Indiaan' van Victoria Les Ballets C. Een erejury bepaalt welke van deze prodi de winnaar wordt van De Grote Theaterfa prijs 2000. Daaraan is een bedrag van 5O.0Ö den verbonden. Gelijktijdig worden er noj prijzen uitgereikt: de Theaterfestival CJPTi de Taalunie Toneelschrijfprijs ter waart' 20.000 gulden en de nieuwe Regieprijs P( kunsten.nl. De laatste is bedoeld voor de pr tie van een jonge regisseur, die is afgesti* aan één van de Nederlandse toneelscholei winnaar krijgt één jaar hulp bij zijn werkzaï den. Het parallelprogramma van de vier sted divers. In Utrecht zijn onder meer twee vw lingen uit Bulgarije en Litouwen te zien wordt er een debat gehouden over ensemb ming in Oost-Europa. In Amsterdam vindi elk jaar het debat Kritiek op Kritiek plaati wordt de theaterkritiek onder de loep gem Amersfoort biedt onder meer het Uitfestijn van theaterregisseurs en een tentoonstellii beeldende kunst. Verder is er een dubbelcongres te venvi over het vak Culturele en Kunstzinnige Va (CKV1). In Amsterdam wisselen leerlingen stenaars, culturele instellingen en beleidsn dan van gedachten over het vak. In Utrecl zien wat het vak allemaal te bieden heeft I er in de Brakke Grond aan de Nes een tei stelling over de relatie tussen theater en onder de naam 'Papieren Drama's. Strips planken, toneel met balloons'. Op deze exp wordt onder meer aandacht besteed aan df kende theaterkritiek. Het Theaterfestival duurt in Amsterdai 31 augustus t/m 10 september. Utrecht/Amersfoort van 4 september september en in Antwerpen van 23 auj t/m 3 september. Kaarten voor Amsterdr Utrecht/Amersfoort zijn te reserveren 1 Uitlijn (0900-0191). Informatie is te vindi www.theaterfestival.org. PUBLICITEITSFOTO Het geluid van een scheeps hoorn suggereert geluk op een andere plaats op de wereld. Een vriend zei tegen mij: jij zoekt de gaten in de horizon." Varen is voor Ame niet alleen dom varen. Het gaat allemaal over mensen en het leven. „Je bent niet alleen met de romp en de zeilen bezig. Varen gaat over de geschiedenis van de mensen. De ontdekkingsreizen, roversreizen en oorlog. Een schip herbergt mensen. Men sen die kotsen, ruzie maken, oorlog voeren. Op zo'n schip gebeurt van alles. En dat heeft niet direct met zee te maken. Als je leest over de zee, speelt zeventig procent van de avon turen zich op het land af. De avonturen, de oorlogen, het versieren van eikaars vrouwen en ruzie maken: dat gebeurt al lemaal aan land." den haag gpd Het Residentie Orkest geeft woensdag 30 augustus in de Haagse Anton Philipszaal een benefietconcert, waarvan de opbrengst bestemd is voor on derzoek van Cystic Fibrosis, ook wel de taaislijmziekte ge noemd. „De Hartstichting heeft wei nig moeite om geld in te zame len", vertelt Harry Heijerman, longarts in het Haagse Zieken huis Leyenburg. Dit in tegen stelling tot de Stichting Cystic Fibrosis in Beweging, waar voor hij zelf geld bijeen pro beert te brengen. Dankzij Heij erman bestemt het Residentie Orkest zijn recette voor onder zoek naar taaislijmziekte. „Het is niet altijd makkelijk om mensen voor deze ziekte te interesseren", vertelt Heijer man. „Het heeft voor de ge middelde Nederlander minder emotionele lading dan ziektes als astma en aids. Je kunt cys tic fibrosis niet krijgen: je hebt het in je genen of je hebt het niet. Het aantal mensen met CF neemt verhoudingsgewijs ook niet toe. één op de 3600 geborenen heeft het en dat blijft zo. De kans dat iemand in je omgeving het heeft, is daardoor klein." Bij mensen met CF hapert het watertransport door het li chaam. Doordat de slijmvor- ming verstoord is, worden bacteriën in de longen niet af doende bestreden. CF-patiën- ten moeten daarom de hele dag antibiotica slikken en vaak fysiotherapie hebben, chaam slijt veel sneller di een normaal mens. Vaak den CF-patiënten niet dan dertig jaar, maar do ontstekingen steeds beter nen worden bestreden, gr gemiddelde leeftijd oi „De ziekte is waarschij eeuwenoud", aldus H man. „Algemeen wordt nomen dat Chopin leed een lichte vorm van CF." Bij het benefietconcert^ augustus speelt het Resid Orkest speelt onder leidii Jaap van Zweden de symfonie van Prokofjev. ten kosten 100 gulden en nen worden gekocht kassa van de Dr. Anton lipszaal aan het Spui in Haag.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18