Ex-agent is verslaafd aan het strand Zomer 2000 Korrels kauwen op het strand van Katwijk Jaturalis inderzoekt fevonden >ot van nammoet Herengracht JNDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 9?o Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Naam: Teuna (47) en Marieke (22) van der Leede Beroep: ziekenverzorgster in de Geestgron den in Bennebroek, scholier (SPD) Woonplaats: Lisse Gezien: Piet Gijzenbrug tussen Noordwij- kerhout en Voorhout Vijf surfers dansen voor de Katwijkse kust met ijzingwek kende snelheid over de golven. De wind blaast met kracht ze ven via het strand het land in. Perfecte omstandigheden voor surfers en vliegers. De zeilbo ten van Skuytevaert blijven even verderop aan de kant. Voor de catamarans is het ge vaar van omslaan veel te groot. Wie zich op het strand begeeft, kauwt binnen een omzien kor rels. Het lijkt warempel de Sa hara wel. Wolken zand worden de Boulevard opgestuwd. Dat is weer werk aan de winkel voor de Katwijkse gemeente ambtenaren. Zonder bescherming word je aan de kustlijn 'gezandstraald'. Toch begeven zich mensen richting strand. Een moeder en vader proberen met hulp van hun vier kinderen een eenper soons tentje op te zetten. Het is een koddig tafereel, waarbij het gebruik van enige kracht termen niet geschuwd wordt. De stokken en het tentdoek vliegen in het rond. Het lukt de familie niet om het tentje er als tentje uit te laten zien. Maar ze geven het niet op. Twee kinderen worden door pa weggestuurd om bij de strandverhuur twee wind schermen te halen. Van een houten strandhuisje wordt tij delijk een plastic scherm 'ge leend.' Met hulp van de drie windvangers probeert het zes tal het verblijf aan de Katwijkse kust te veraangenamen. De familie Bronkhorst uit het Gelderse Uddel is niet voor een gat te vangen. Op vakantie in Katwijk moet en zal het strand worden bezocht, ook al zijn de omstandigheden niet opti maal. Ach, het waait een beetje, maar de temperatuur is niet slecht. Gisteren (dinsdag) was het veel minder", zegt pa Bronkhorst. Ze hebben het wel slechter meegemaakt. ..Dit is onze achtste stranddag al." Morgen gaan ze terug naar Uddel, volgend jaar komen ze weer naar Katwijk. Dan mag het weer waaien. „Dan krijg je van die hoge golven. Heerlijk", besluit pa Bronkhorst. ROB ONDERWATER Tentje, bandje, geen stroom, geen feest in De Zeemeeuw Vandalen ontnamen hen bijna alle ener gie voor een feestje. Om te vieren dat ze precies 25 jaar met elkaar getrouwd wa- ren, hadden Maria en Gijs Houwaart gisteravond in hun strandtent voor de Noordwijkse boulevard een party ge pland. Tentje en bandje erbij en na een dagje werken zou het feest in De Zee meeuw kunnen beginnen. Dachten ze. Tot ze gisterochtend bij hun zaak aan kwamen en ontdekten dat de stroom er was uitgevallen. Bleek de elektriciteits- kast op de boulevard de nacht ervoor volledig te zijn gesloopt. Gevolg was dat het paviljoen niet openkon en dat het echtpaar behalve omzetverlies een hoop extra regelwerk en kosten had. „Ik ben ineens grootgrondbezitter want ik schijn eigenaar van die stroomkast te zijn", zegt Gijs Houwaart, „dus moet alles op mijn rekening gerepareerd worden en mag ik straks zelf de kast om de installa tie heen laten timmeren." Dat gebeurde in de loop van de dag zodat de ont vangst van vrienden en familie 's avonds toch door kon gaan, „maar het was wel een ellende en een hoop gedoe." Gijs Houwaart heeft er nooit spijt van ge had dat hij zijn loopbaan bij de politie be ëindigde en ondernemer werd. foto hielco kuipers staan over de regels en voorschriften waaraan je in Noordwijk moet voldoen. Zowat alles waar je omzet mee kan ha len, is hier verboden: of het nu om strandfeesten gaat, om live-muziek, om barbecuen of frituren." Houwaart wil niet te veel klagen over het gemeentelijk beleid, waar hij het als Noordwijker zelfs hartgrondig mee eens is ('want het moet hier geen Zandvoort of Scheveningen worden'), „maar als ondernemer op het strand heb je het hier heel moeilijk om aan alle eisen te voldoen en je hoofd boven water te houden", constateert hij. „Vooral als het weer ook nog eens tegenwerkt, zoals nu. Geloof me, als het me alleen om het geld zou gaan, zou ik dit beter van de hand kunnen doen. En ik ben ook ei genlijk iemand die het liefst koopt, op bouwt en dan na een jaar of zeven weer verkoopt. Alleen hier wil ik niet weg. Omdat ik verslaafd ben aan het strand." Precies kan hij het niet uitleggen, maar hij haalt er wel zijn energie vandaan. PAUL DE TOMBE Je zou je kunnen voorstellen dat Gijs Houwaart er op zulke momenten spijt van heeft dat hij zijn baan bij de Noord wijkse politie ooit heeft opgegeven om strandtenthouder te worden. Het tegen deel blijkt echter het geval. „Daar heb ik echt nog geen moment om getreurd, dus ook nu niet", zegt hij. „Ik was de politie zat en dit werk vloeide min of 'meer voort uit de stranddienst die ik er de laatste jaren had. In die periode ben ik verslaafd geraakt aan het strand en die verslaving was de belangrijkste re den voor mijn overstap." En je moet ook wel verslingerd zijn aan zee en zand om een strandpaviljoen in Noordwijk te beginnen, voegt de ex- agent (46) er meteen aan toe. „Dit werk moet je hobby zijn, want anders houd je het niet vol. Voor de centen kun je beter iets anders gaan doen, zeker in zulke slechte zomers als deze. Dat doet de Noordwijker dan ook, in die zin dat hij er altijd wel iets heeft bijgedaan sinds hij zijn politiepet veertien jaar geleden af zette en paviljoenhouder werd. Zo run de hij eerst hotel Ossewa en later het ap partementencomplex (met café) De Zeemeeuw in zijn woonplaats. „En toen we dat allemaal van de hand hadden ge daan en alleen verder wilden met de teht op het strand, kwam mijn zoon met het idee om samen met zijn ouwe een taxibedrijf te beginnen. Dat hebben we er nu dus weer naast en dat loopt in middels zo goed, dat we aan vier wa gens en een busje al niet meer genoeg hebben. De taxi's zorgen er in elk geval voor dat we ook in de winter goed te eten hebben." Het taxibedrijf (G-Tax) sponsort dus ei genlijk de strandtent. „Zo kun het wel stellen, ja", beaamt Houwaart. „Natuur lijk houd je in mooie zomers wel wat over, maar ook dan zou ik de winter niet doorkomen als ik alleen dit paviljoen had. Voor het half jaar dat het er staat moet ik 43.000 gulden pacht betalen aan de gemeente. Moet je al een ton omzet hebben en dan heb je nog niets ver diend. En dan hebben we het nog niet eens over de opslag van de tent, het plaatsen, het weghalen en de vier men sen die hier in loondienst werken, laat Waar komen jullie vandaan? T: „Vanaf Lisse longs de Haarlem mertrek vaart tot hier. Het is een heel mooi stuk, gro tendeels geasfal teerd. We hadden tegen wind, maar toch: van af huis in een half uurtje hierheen. En we gaan door naar Kat wijk. Zijn jullie fanatieke skaters? T: MmmjaTwee keer per week ongeveer. Vorig jaar hebben we meegedaan aan die Dam tot Dam tocht. We zaten precies achter de grote valpartij in de IJ tunnel. We kwamen de bocht om en we zagen ze allemaal gaan. Je vertelt het met een lach. T: „Ja, achteraf wel. Wij zijn er goed afgekomen, maar wij kunnen dan ook goed remmen. Veel ande ren hadden op zijn minst geschaafde vingertoppen of benen. Maar die reden ook zonder beschermers, en in die hoog opgesneden pakjes. Is dat niks voor jullie? M: „Nee!" Zijn er twee soorten skaters ofzo? T: „Ja, de ene wil vooral mooi zijn. En je valt na tuurlijk wel lekker op met je billen halfbloot, maar je beschadigt ook meer als je valt. Wij rijden eigen lijk altijd compleet beschermd, al ben ik mijn pols beschermers kwijt. Zeker ergens laten liggen? T: „Nee, gewoon kwijt. Ik moet ze thuis hebben, maar ik kan ze niet vinden. Gaan jullie altijd met zijn tweeën? M: „Niet altijd, hoor. Maar ik woon nog thuis. ja. En het is wel makkelijk. T: „Nou, ik heb hadr enthousiast gemaakt, hoor." Wie is er het beste? M wijst opzij. T: „Ja, ik natuurlijk. Dat is gewoon een kwestie van ervaring. En dat kind heeft een hele moeilijke start gehad. Haar vorige skates rolden niet zo goed. Op die nieuwe gaat het veel beter. Moet je nog meer we ten? Ik krijg het koud. TEKST JOB DE KRUIFF FOTO* WIMDUKMAN af en toe laat laat de zee iets 'haar bijzondere historische dom zien. Duikers vonden af- open dagen in de Noordzee 'stuk achterhoofd en een bot, moedelijk van een mammoet, gebeurde voor de kust van ekvan Holland. Driejaargele- uverd in Scheveningen door I duiker ook al een stuk ge- nte van 25 centimeter gevon- gens een deskundige van Na- dis uit Leiden zijn de gevon- i stukken liefst 40.000 jaar oud. «iden worden de nieuwste [dekkingen' onderzocht. Dat dt ook meteen duidelijk of de onden voorwerpen van een nmoet zijn. duikers blijven de komende En naar meer overblijfselen de mammoet zoeken. Dat ge- n veertig meter onder de zee gel. De duikers speuren vlak en 19de-eeuws scheepswrak, 'ordt al een maand op de bo- i gezocht. £nd jaar wordt in de Noord- gezocht naar een zogeheten lelijker mammoet, die 2,3 tot 1 oen jaar geleefd moet hebben, e mammoet was ongeveer een et groter dan de wolharige taioet. Da's dan weer lastig: ben je lekker een dagje op het water moet je bij elke brug kiezen door welk gat je gaat varen Maar ja, als je 't even niet weet bij voorbeeld in het donker van de nacht neem je gewoon de doorgang onder de Leidse lantaren foto: WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17