Rijnsoever en Catwijc verkassen Duin Bollenstreek De Raaf is rond Natuurbeschermers tegen Deltavliegers bij Coepelduin 'De jongens daar vonden me doodeng' Geen museumhaven en bomschuitenwerf DONDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 Katwijk wil een urilift katwijk Katwijk wil in navolging van Lisse en andere plaatsen in Nederland een zogenaamde urilift in het centrum plaatsen. Met een dergelijk toilet, dat in de grond kan wegzakken en als het nodig is omhoog gehaald kan worden, wil de gemeente het wildplassen tegengaan. „Ook in Katwijk is dat een groot pro bleem en een grote ergernis", zegt wethouder Van Paridon. De huidige proef met een mobiel toilet - het zogenaamde kross- urinoir - aan de Badstraat bevalt haar goed. „Het heeft het wild plassen al flink teruggedrongen", meent de wethouder. Voorlo pig is het de bedoeling een openbaar toilet alleen voor mannen te plaatsen. Vrouwen worden niet tot de wildplassers gerekend, hoewel Van Paridon toch wil bekijken of er ook voor hen iets geregeld kan worden. Verdachte trekt bekentenis in Woningbouw verdrijft atletiek- en hockeyt duin moeten blijven. „Als ze dat doen verstoren ze het na tuurmonument niet en is er dus geen reden de ontheffing te weigeren", redeneerde Hofste de. Na enig doorvragen gaf be stuurder van de KNVvL A. Kre- mers staatsraad J. Voorhoeve toe dat alleen bij harde westen en noordwestenwind vliegen boven het strand geen enkel probleem is. Bij lagere wind snelheden zullen de vliegers meer richting duinen komen om van stijgwinden te kunnen profiteren. Binnen een termijn van zes weken hoopt de Raad van State een uitspraak te doen in deze zaak. den haag/sassenheim Een 27-jarige Hagenaar ontkende bij poli tierechter f. Kramer voor de rechtbank in Den Haag obscene brieven te hebben rondgestuurd aan de buren en andere om wonenden van zijn ex-vriend in Sassenheim. Eveneens ontken de hij diens dure auto met gele verf besmeurd te hebben. Wel gaf hij toe een keer dreigende taal op het antwoordapparaat van de man te hebben ingesproken. De ontkenning van de man is in strijd met een eerdere bekentenis op het politiebureau in Katwijk. De Hagenaar zei dat deze bekentenis onder dwang is afgelegd. Door een ziekte was hij geestelijk en lichamelijk niet in staat een verklaring af te leggen. Een ingeschakelde politiearts zou het verhoor onverantwoord hebben gevonden. De man zei over de gang van zaken een klacht tegen de politie te hebben in gediend waarmee niets gedaan is. Gezien deze omstandigheden wil de politierechter een aanvullend proces-verbaal over de wij ze waarop het verhoor op het Katwijkse politiebureau heeft plaatsgehad. De behandeling van de zaak is daarom met enkele maanden uitgesteld. Fuchsia vrienden gaan tuinen af noordwuk/hillegom Fuchsiavrienden in de regio stellen op 26 augustus hun tuin open. Deze tuinentocht wordt georganiseerd door de Kring Rijnland van de Nederlandse Kring van Fuchsia vrienden. De bezoekers krijgen bij de startpunten een duidelijke routebeschrijving. Die liggen klaar bij de familie Koek aan de Leeuwenhorstlaan 16 in Noordwijk of bij de familie De Groot aan de Margrietenlaan 10 in Hillegom. persbureau cerberus Het is stil rond het Coepelduin in Noordwijk. Al een tijdje zijn er geen Deltavliegers meer te zien. Dat komt doordat de Stichting Duinbehoud uit Lei den een beroep aanspande bij de Raad van State in Den Haag. Over enige tijd wordt duide lijk of het vliegverbod voor de Deltavliegers opgeheven kan worden. Omdat het Coepelduin een staatsnatuurmonument is, mogen de Deltavliegers er niet zonder ontheffing van het mi nisterie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) rondvliegen. Aanvankelijk werd die ontheffing geweigerd, maar toen de vliegers beloofden al leen van het duin op te stijgen en verder alleen boven het strand te vliegen, is wel onthef fing verleend. Dat zit de Stichting Duinbe houd niet lekker. Woordvoerder van de stichting J. van Vliet is ervan overtuigd dat de vliegers gebruik willen maken van de stijgwinden boven de duinen. „Net als de meeuwen zoeken ze die op." Hij verwacht dat de vliegers dus steeds boven het natuurmonument komen en het aldus verstoren. Toezicht houders controleren niet, ver wacht hij, omdat ze het daar veel te druk voor hebben. Duin behoud vindt dat er in ieder ge val meer onderzoek verricht moet worden naar de invloed van Deltavliegen op het natuur monument. Woordvoerster van LNV, me vrouw A. Hofstede-Bron, bracht daar tegenin dat de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) heeft ver zekerd dat vliegen boven het strand mogelijk is. In de aan de vliegers afgegeven ontheffing staat dat ze minimaal 25 meter westelijk van de voet van het Rijnsburgse terug uit Japan i Leidsch DagbkdARCHIliVliN ANNO 1900 Vrijdag 17 Augustus LEIDEN - Volgens mededeeling van de 'Centrale Commissie voor de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900' is de inzending van de Kweekschool voor Be- waarschoolhouderessen alhier, bekroond meteen gouden medaille. ALGEMEEN - Een bericht in verschillende bladen over het 50-jarig bestaan van de Van Houten's ca caofabriek geeft aanleiding te denken, dat de firma Van Houten of het fabrikaat 'Van Houtens Cacao' nog maar 50 jaar bestaat. Dit is niet zoo. Het fabnt bestaat reeds sedert 1828; in dat jaar toch b de stichter der firma reeds octrooi voor zijn u ding. Het vlaggevertoon van de fabriek op ji. dag gold dan ook speciaal het feit der herdenÜ van het 50-jarig bestaan der fabriek te Weesp, vóór deze halve eeuw waren het Leiden en Utn van waar het fabrikaat uitging, natuurlijk nieti breede verspreiding als waarop Weesp.kan bo? ANNO 1975 Zaterdag 16 augustus Ze is net terug uit Japan, Mari an Ossewaarde uit Rijns burg. De 18-jarige scholiere was er zes weken op uitnodi ging van de Japanse regering. Een reis die was georganiseerd door de Stichting Japanse Ere schulden. De stichting wil mid dels uitwisselingsprogramma's voor scholieren meer begrip kweken tussen Nederlandse oorlogsslachtoffers en hun fa milieleden en de hedendaagse Japanse bevolking. Het project waaraan Marian meegedaan heeft was die van grootouder kleinkind. Marian is een kleindochter van een oorlogsslachtoffer. Haar opa, Gerrit-Jan Ossewaarde (nu 81 jaar) heeft in een Japans krijgsgevangenkamp gezeten. Daarna heeft hij aan de Birma- spoorlijn gewerkt. Marian weet niet zoveel van de ervaringen die haar opa in de Tweede We reldoorlog heeft opgedaan. „Hij heeft mij nooit iets emotioneels verteld. Alleen dat de Japanners de ergsten waren. Wat hij daar mee bedoelde, begrijp ik niet zo. Wel vertelde hij wat feitelijk heden. Dat de boot waarop hij als KNIL-militair zat is getorpe deerd en daarna gezonken. En dat hij toen naar een krijgsge vangenenkamp is gestuurd. Daar stopt het verhaal." Ook de moeder van Marian, Caroline, is nooit veel meer te weten gekomen. Wel heeft haar vader haar ooit verteld dat an dere krijgsgevangenen tijdens de werkzaamheden aan de Bir- ma-spoorlijn als luciferstokjes neemeien en dat hij het, toen hij gewond was en in een zie kenboeg werd opgenomen, iets beter kreeg. Op tafel liggen al lerlei documenten waaruit het verleden van opa in die oor logsjaren blijkt. Ook onder scheidingen worden zorgvuldig bewaard. Toen Marian aankondigde mee te willen doen aan het project, vond opa het 'best', maar echt enthousiast toonde hij zich niet. Nu ze terug is, wil ze hem wel het een en ander vertellen. Hoe ze dat moet doen, weet ze nog niet. Want haar ervaring met de Japanners is geheel an ders dan die van haar opa ruim een halve eeuw terug. „Ze zijp uiterst beleefd, voorkomend en vriendelijk. Ik kan me niet voor stellen dat er Japanners zijn ge weest die zulke vreselijke mis daden hebben begaan. Dat moeten andere mensen zijn ge weest, niet dezelfde Japanners die ik heb ontmoet", is voorals nog haar eerste indruk. Marian is eerst een week op rondreis geweest. Samen met 29 andere scholieren in de leef tijd van 16 tot 18 jaar. Van To kio naar Hiroshima, daarna naar Osaka en weer terug naar Tokio. Daar is ze vijf weken in een gastgezin geweest. De fami liaire verhoudingen, ontdekte ze, zijn daar heel anders dan hier. De vader des huizes, die een hoge baan bij Nissan heeft en veel van de wereld heeft ge zien - hij is zeker 30 keer in Eu ropa geweest - was de absolute baas in huis en behoorlijk do minant. Hij werkte van zonsop gang tot zonsondergang en als hij 's avonds thuis kwam, had moeder het eten klaar. Anders Marian Ossewaarde toont een bordje waarop haar naam in het Japans Staat. FOTO HIELCO KUIPERS was er paniek. Ook de kinderen waren door de bezorgde instel ling van moeder behoorlijk on volwassen. De Rijnsburgse ging in Tokio naar school. Ze kwam erachter dat het er daar ietsje anders gaat dan op het Pieter Groen College in Katwijk, waar ze zelf op school zit. Tijdens de les doen alle leerlingen iets anders, van veel mobiel telefoneren tot en met het lakken van de teen nagels. „De leraren kunnen daar niets aan doen, want leer lingen mogen niet de klas uit worden gestuurd." Tegenover haar gedroegen haar mede leerlingen zich verlegen, ze werd amper aangesproken. „Vooral de jongens vonden me maar doodeng. Alleen de lefgo- zertjes en zij die heel goed En gels spraken durfden iets tegen me te zeggen." Het grootste gedeelte van de tijd op school heeft ze zelf voor de klas gestaan. Ze vertelde over de geografische ligging van Nederland. Vooral de medede ling dat Nederland gedeeltelijk onder de zeespiegel ligt, ver wonderde haar klasgenoten. Voorts legde ze uit waarom ze in Japan was en dat ze echt geen hekel aan hen had. Tij dens een van die lessen dacht ze ziek te worden, maar er bleek een aardbeving aan de gang te zijn. „Echt heel eng, de aarde trilde niet, maar schoof een beetje." Ze ontdekte meer cultuurver schillen. Op straat ligt nauwe lijks rommel en gooit iemand toch een papiertje weg, dan wordt dat door een ander opge raapt en meegenomen om als nog in de vuilnisbak te worden gegooid. In de bus of de trein is het absoluut verboden om ie mand aan te kijken. „Dat is echt heel onbeleefd. Je hoort je met je eigen zaken bezig te houden." irene nieuwenhuuse noordwuk De naam moet nog op de gevel. Verder is de verbou wing van hotel-restaurant De Witte Raaf in Noordwijk zo goed als gereed. Het complex aan de Duinweg is uitgebreid met onder meer zeven hotelkamers, achttien suites, een sauna, solarium en Turks bad. De laatste werkzaamheden zijn nu gaande. Zo komen er nog extra parkeerplaatsen bij en wordt de route naar het verplaatste zwembad overdekt. FOTO WIM DIJKMAN job de kruiff Grote schoonmaak op het gemeentehuis van Katwijk. Op voorstel van burgemeester en wethouders verwees de commissie voor ruimtelijke ordening gisteren twee jaren oude plannen naar de prullenbak. De ge meente ziet geen mogelijkheid voor het in richten van een museumhaven en geen markt voor een bomschuitenwerf. Het deze zomer aangekondigde vertrek uit Katwijk van de klipperaak De Vagebond was voor het college aanleiding om nog eens naar een oud bedrijfsplan te kijken. Eind 1997 dienden de eigenaren van drie schepen, op verzoek van de politiek, een bedrijfsplan in voor een museumhaven. Ze hadden zelfs al een naam - d'n auwe haeve - en een viertal mogelijke locaties op het oog, in De Goerie of het Prins Hendrikka naal. Doel van de museumhaven was in de eerste plaats het behoud van 'varende mo numenten' als attractie die bij Katwijk past. Daarnaast zouden er ook scheep- vaartdagen kunnen worden georganiseerd. De politiek liep destijds al niet warm voor het plan en wijst het nu definitief af. Een handjevol binnenschepen zal niet zelf standig toeristen naar Katwijk trekken, ver wacht het gemeentebestuur. Daarnaast meent het college dat de plannenmakers de kosten onderschatten. Ook andere par tijen maken bezwaar. Het Hoogheemraad schap vreest dat op de locatie Goerie de schepen en het boezemgema^l elkaar dwarszitten. In het Prins Hendrikkanaal vormen de schepen van rederij Triton een probleem. Ook ontbreekt het er aan par keerplaatsen. Ook de bomschuitenwerf, een drie jaar oud plan van de ACK (Architecten Combi natie Katwijk) en Winfried Molenkamp, acht het Katwijkse college onhaalbaar. Die werf, met visrestaurant, kantoren en ap partementen erboven, had moeten verrij zen bij de Rijnmond ter hoogte van de Redschuur of bij het parkeerterrein in de Noordduinen. Het Hoogheemraadschap Rijnland is wel bereid de benodigde grond te verkopen, maar over de economische haalbaarheid ervan bestaat grote twijfel. Volgens onderzoek van Young at Heart is het plan te riskant, ook omdat de bereid heid en beschikbaarheid van vrijwilligers onzeker is. De initiatiefnemers denken daar anders over en zouden met een te genonderzoek komen, maar ze hebben dat nagelaten. Reden voor B en W om de bom- schuitenwerf nu als onhaalbaar af te doen. Molenkamp zegt dat een rare beslissing te vinden, omdat hij nog geen onderne mersplan heeft kunnen maken. „Dat kan pas als we het allemaal eens zijn over wat we willen. We zijn nog in overleg. Maar een van de partijen wil eerst kijken of die het zelfstandig kan ontwikkelen", zegt hij. „En het college moet. zelf ook maar eens duielijk maken wat het wil." De atletiekvereniging Rijnsoever en de hockeyclub wijck krijgen als het aan het gemeentebestuur van wijk ligt een nieuwe accommodatie op een andere Rijnsoever verkast naar een terrein langs de N206 nieuwe woonwijk Zanderij/Westerbaan en Catwijcl naar het Mientbos, dat langs de toegangsweg naa marinevliekamp Valkenburg ligt. Dat zegt wetht Van Paridon in een toelichting op een nota over di komstige (on) mogelijkheden van de buitensportvi gingen in Katwijk. nomen ontwikkeling va ningbouw op het huidi tuurgrasveld is verplaatsi dit veld sowieso aan de De hele accommodatie, sief kleed- en clubgeba parkeervoorzieningen, i andere plaats overheveli daarom het beste. De atletiekvereniging oever katwuk wim van wanrooy De tennisvereniging KLTV kan verder groeien op het sportpark De Krom. Die past wat de wet houder betreft daar beter dan op een andere locatie. Nieuwe velden van de hockeyclub slui ten beter aan bij die van de voetbalclubs KRV en MVKV in De Mient/Kool- tuin. „Het is een kwestie van óf verdwijnen uit Rijnsoever óf daar een oplos sing zoeken. Maar dat laatste geeft veel beper kingen voor de clubs. Bovendien ligt er een woon bestemming op het gebied Rijns oever Noord. Verhuizen is de enige mogelijk heid om in de toekomst aan de wensen en mogelijkheden van deze sportclubs tegemoet te ko men. We moeten wel naar de Zanderij en het Mientbos, want meer kanten kunnen we in Kat wijk niet uit", stelt Van Paridon, die zo snel mogelijk met de ver enigingen om de tafel wil om de plannen te bespreken. Volgens een inventarisatie heeft de 340 leden tellende hoc keyclub met 26 teams momen teel geen behoete ,aan uitbrei ding. Maar vanwege de voorge- De Zanderij is de enige optie sinds 199J een semi-p nente 400-i baan. Dei ging met 3 den heeft i eigen kostei geschaft. T wil echte volwaardig manente al baan, met lijkheden technische mers, en i gen club modatie. Ook hier sp< toekomstige woningbou huizing in de kaart. Vooi oever is die eigenlijk noo lijk. De gemeenteraad he der al aangegeven de Za /Westerbaan als beste lcx zien als er veranderingei zijn. De tennisvereniging met 730 leden, heeft maken met toekomstig ningbouw en kan derha sportpark De Krom blijvj len. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque oversebrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. LEIDEN - Om volgend jaar volop het vijf tig jarig jubi leum te kun nen vieren voert de speeltuinver eniging 'Zui derkwartier' allerlei acties. Er werd een kermis ge houden en in en om het clubhuis kon den allerlei spelletjes worden ge speeld. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN - "Een prachtig initiatief waar we volledig achterstaan. Zo langzamerhand waren we hier in Leiden op elkaar uitgekeken. Het was zelfs zo erg, dat we bijna alle tegenstanders bij de voornaam kenden. Er komt nu weer eens wat leven in de brou werij". Antwoorden van die strekking kregen we na een kleine steekproef onder een aantal voetbalver enigingen, die dit jaar betrokken zijn bij een uniek initiatief in de vaderlandse voetbalwereld. Wat is het geval? Na een lange voorbereidingspe riode (ongeveer twee jaar) start op 31 augustus a.s. een gecombineerde comptitie voor de standaardelf tallen in de zondagsector van de afdelingen Leiden en Gouda. Een ontwikkeling, die niet door 'hoger hand' tot stand is gekomen, maar in eerste instantie is geactiveerd door een aantal verenigingen. Met name de Belangencommissie Rijn- en Veenstreek (een overlegorgaan van 19 clubs uit die regio) speelde daar een opmerkelijke rol in. Al sinds lang bestond daar een 'groot onger gen' over de competitie-structuur van de zond standaardelftallen in de afdeling Leiden. Dotf gering aantal verenigingen in de eerste en tiM klasse was men al overgegaan tot het spelen» een anderhalve competitie. En dat beviel de» bailers maar matig. Reden genoeg om naar af tieven te zoeken. Integratie met de afdelingG werd al gauw naar voren geschoven als een m ke oplossing, maar dat bleek niet haalbaar. Ni vergaderingen, interne besprekingen, enquêü voorstellen kon er uiteindelijk op 2 juni j.l. op lucht adem worden gehaald. De geïntegreerd! petitie met Leidse en Goudse clubs was eenl worden. Een van de initiatiefnemers om te kc* tot een andere competitie-opzet is Leen Noon graaf geweest, wedstrijdsecretaris van de voel vereniging Woubrugge en tevens secretaris va Belangencommissie Rijn- en Veenstreek.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16