Nieuwbouw Sterrenbad gunstiger dan renovatie Invalide Voorschotense is hindernissen buurman beu Regio/Rijn Veenstreek Woningstichting helpt Warmond heeft hoge verwachtingen van nieuwe burgemeester Vosjan aan een huis leubelmaker Woubrugge erbijsterd over dwangsom 'Als ze niet onder Ie moeder willen, gaan ze weg' Celstraf voor 'explosie zinloos voetbalgeweld' &A Vr\, KöMiUj, drocc ejZsn, <zacJi£ lif /{cuJjt ot aojc io f ■/-con - 3NDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 IDYNIHOF lurgemeester Vosjan komt ind september in Warmond onen. Ze betrekt dan een roning van woningstichting i'armunda aan de Machen- ian. Het verzoek van de ge- ieente om medewerking bij ei vinden van een huis voor osjan stuitte bij het bestuur an Warmunda niet op be waar, aldus voorzitter J. van lanteren. „Het is maar voor en korte periode dat me- rouw Vosjan hier burgemees- r is. In elk geval niet meer an vier, vijf jaar, want dan r-eft e de pensioengerech- gde leeftijd." Ook de politiek heeft geen roblemen met het feit dat de urgemeester voorrang krijgt p andere woningzoekenden, k vind het heel reëel dat we bestuurder die we zelf in huis halen, goede huisvesting bieden", zegt fractievoorzitter A. Lemmers van oppositiepar tij CDA. „We hebben haar no dig, nou, dan moeten we haar ook wat bieden. Ook gezien het feit dat we in Warmond geen burgemeesterswoning meer hebben. De weg waar voor nu is gekozen is een net te. Het zou toch irreëel zijn om te zeggen dat ze doorde weeks in een hotel moet over nachten en in het weekeinde maar terug naar het oosten moet?" Net als Warmunda-voorzit- ter Van Mameren wijst Lem mers op de tijdelijkheid van Vosjans aanstelling. „De meeste burgemeesters in de regio hebben een huis ge kocht. Maar die blijven een jaar of tien in een gemeente. Voor Vosjan kan het binnen twee of vier jaar afgelopen zijn." WARMOND JUDY NIHOF Ze is aangesteld als waarne mend burgemeester, maar zelf laat ze die toevoeging liever weg. Riet Vosjan onderstreepte gisteren tijdens haar installatie als tijdelijk burgemeester van Warmond nog maar eens, dat van haar 'de vollédige inzet ver wacht mag en moet worden'. De CDA-burgemeester kon digde aan, dat ze zich sterk wil maken voor behoud van de zelfstandigheid van Warmond. „Juist een kleinschalige ge meente met een relatief beperk te volkshuisvestingstaakstelling kan een duurzaam en onafhan kelijk beheer van natuur en re creatie garanderen. Het grond gebied van Warmond mag ge zien worden als de groene long van de regio, is uniek en ver dient het zelfstandig te blijven." Door werkbezoeken te bren gen aan instellingen en bedrij ven hoopt Vosjan zich snel in Warmond in te werken. Tijdens de receptie, na afloop van de installatie in de tuin van het ge meentehuis, kreeg de nieuwe burgemeester al een aardige in druk van de Warmondse sa menleving. Een groot aantal vertegenwoordigers van het plaatselijke bedrijfs- en vereni gingsleven greep de kans om met Vosjan kennis te maken. Dat Warmond niet een 'ech te', door de Kroon benoemde burgemeester heeft gekregen maar een door de commissaris van de koningin aangestelde waarnemer, mocht de feest vreugde bij de raadsleden niet drukken. Het 'klikt' tussen Vosjan en haar nieuwe colle ga's, zoveel werd duidelijk uit de toespraken van de fractie voorzitters, wethouder en loco burgemeester Van den Aardweg en gemeentesecretaris Kleij- heeg. De verwachtingen over Vosjan met haar lange bestuur lijke ervaring zijn hooggespan nen, ook al verloor ze als burge meester van het Overijsselse IJsselham onlangs de vijf jaar durende strijd tegen herinde ling. Tot Vosjans grote teleur stelling werd het wetsvoorstel voor samenvoeging van IJssel ham, Brederwiede en Steenwijk met een nipte meerderheid in de Eerste Kamer aangenomen. WD-fractievoorzitter G. van Panhuys sprak de hoop uit, dat het Vosjan in Warmond 'wél lukt om gehakt te maken van de herindelingsplannen'. Burgemeester Vosjan krijgt een pamflet van het comité Warmond Zelfstandig. Naast haar wethouder Van den Aardweg, foto henk bouwman enaar Schippers van meu- makerij Allo Allo in Wou- ugge is stomverbaasd. In mei jaar beloofde wethouder asbroek hem te zoeken naar mogelijkheid zijn bedrijf de Boddens Hosangweg te idhaven. Vorige week vrijdag een brief van de gemeente de mat: Allo Allo moet bin- acht weken vertrekken, op iffe van een dwangsom. M'n bek viel open", tiert lippers. „Volgens mij werken langs elkaar heen daar op gemeentehuis, ik weet het Iers ook niet. Dit is echt ipleet averechts met wat de houder tegen mij heeft ge- d." De restaurateur van art- 0 meubelen huist sinds drie in de schuren van eigenaar Straalen, die de ruimtes nodig heeft. Twee jaar lang iggen gemeente en Schip- 1 daarover met elkaar in de ich. Omdat de stallen een arische bestemming heb- moet Schippers van de ge- ente vertrekken. Hij beweert er zonder een bedrijf als het ie geen toekomst is voor de len en benadrukt dat hij niet ustrieel, maar ambachtelijk Eis. oco-burgemeester Vink I niets van de belofte van collega Haasbroek, die met vakantie is. „De Raad van State heeft ons in mei gelijk gegeven, we mogen hem eruit zetten. Wij hebben als college vastgehou den aan ons oude besluit. Ik weet niet hoe de wethouder zich heeft uitgedrukt tegenover Schippers, maar toen we dat besluit een paar weken geleden gezamenlijk namen was de wet houder erbij en hij heeft niets gezegd." Hoewel de Raad van State Ja- cobswoude in mei gelijk gaf, mocht de gemeente de meubel maker toch niet zomaar uitzet ten. De staatsraad vond een vertrektermijn van acht weken te kort. Volgens Vink is het geen probleem dat Schippers nu op nieuw slechts acht weken de tijd krijgt om te vertrekken. „Sinds de uitspraak van de rechter is al wat tijd verstreken. En al die tijd wist hij dat hij uit eindelijk weg moest. Hij kon dus op deze brief wachten." Schippers heeft inmiddels een gesprek met burgemeester Van Beek aangevraagd. Hij hoopt vrijdag contact met hem te hebben. „Geld voor een ad vocaat heb ik niet na die vorige procedures, dus ik ga de burge meester eens zelf vertellen wat ik ervan denk. En als ze moeilijk blijven doen moet ik maar weg. Dan ga ik de andere kant op. Daar heet het toevallig Alphen aan den Rijn, maar daar gaat dit soort zaken heel anders." Een nieuw Sterrenbad heeft de voorkeur boven renova tie van het bestaande Wassenaarse zwembad. Dat con cluderen Marktplan Adviesgroep, de raad van beheer van het Sterrenbad en de gemeentelijke afdeling wel zijnszaken na een uitvoerig onderzoek. plan die wel verwacht bij nieuwbouw. Een nieuw zwem bad zou de eerste jaren onge veer vier procent meer bezoe kers trekken dan een gereno veerd complex. Tussen 2008 en 2010 verwacht het bureau ove rigens weer een daling van het aantal bezoekers, als gevolg van demografische ontwikkelingen: een sterke terugloop van het aantal jongeren. Het aantal be zoekers van de sauna zou bij nieuwbouw ook stijgen. Deze voordelen maken het verwach te exploitatieresultaat van een nieuW zwembad 'aanmerkelijk gunstiger' dan dat van een op geknapt zwembad. Bij het onderzoek is Markt plan uitgegaan van handhaving WASSENAAR ERNA STRAATSMA Nieuwbouw is bijna net zo duur als renovatie van het in 1965 gebouwde - en in 1984 verbouwde - complex aan de Zanderijlaan. Uit het onderzoek dat Marktplan hield in op dracht van het gemeentebe stuur blijkt, dat een nieuw zwembad ruim 15 miljoen gul den kost. De kosten van reno vatie van de bestaande baden (wedstrijd-, recreatie-, therapie- en buitenbad) plus een sauna schat het onderzoeksbureau op 12 tot 14,4 miljoen gulden. Een ingrijpende aanpassing van het bestaande gebouw le vert geen stijging van de bezoe kersaantallen op, zoals Markt - van de bestaande voorzienin gen. Het door de gemeenteraad in 1997 opgestelde 'programma van eisen' vermeldt als enige nieuwe wens, dat het therapie- bad groter wordt. Dat bad is niet alleen verouderd maar ook te klein. Het therapiebad is ge vuld met zeer warm water (34 graden celsius) en in trek bij li chamelijk gehandicapten. Het onderzoek naar de keuze tussen tussen nieuwbouw of re novatie is gehouden op verzoek van de gemeenteraad. Enige raadsleden stelden een onder zoek naar nieuwbouw voor bij de bespreking van een rapport over renovatie van het zwem bad. Uit onderzoek van Markt plan bleek in 1997 dat het ex ploitatietekort van het zwem bad toeneemt als er niets aan het gebouw gebeurt. De exploitatie van het zwem bad is in handen van Sport- fondsenbad Wassenaar NV, dat zich achter de conclusies van het onderzoek stelt. De raad van beheer van Sportfondsen vreest dat, als de gemeenteraad voor renovatie kiest, over een paar jaar weer aanpassingen nodig zijn om de exploitatie op peil te houden. Uit een ambtelijke notitie blijkt dat de afdeling welzijn ook voor nieuwbouw kiest, al zet zij wel enkele vragen bij de cijfers in het onderzoek van Marktplan. Zo denken de amb tenaren dat de geschatte inves tering voor een ingrijpende re novatie aan de hoge kant is en de verwachte exploitatie-op brengst van een verbeterde sauna aan de 'optimitische kant'. Burgemeester en wethouders hebben zich nog niet uitgespro ken over het rapport, dat op 5 september in de raadscommis sie financiën op de agenda staat. Pas na bespreking door deze commissie bepaalt het college een standpunt. in van der Poel 'hobbyboer' in Zoeterwoude De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertelt Jan van der Poel over zijn hobby: boeren. f begroeting is verre van har- lijk. En dat terwijl de koeien ijan van der Poel elkaar al ng kennen. Als hij zijn land de Stadhouderslaan in leterwoude oploopt, keren romige hem spontaan de rug Andere lijken hun gedach- n letterlijk de vrije loop te la- n. Alsof ze schijt aan hem bben. e fotograaf heeft enkele mi lten nodig om de 68-jarige öeterwoudenaar op zijn favo- ête plek vast te leggen, mid- n tussen zijn vee. „Ach, ze nsoms een beetje onrustig, aar dat stelt niets voor. Ze *n me echt niets. Ja, als ik f kalfjes weg zou halen bij m moeders, dan jagen ze liter je aan de sloot door. m moet je enkele dagen niet roen, want dan nemen ze 'je verschrikkelijk kwalijk t je hun kinderen hebt weg- baald. Maar waarom zou ik? hoef niet meer zonodig te ïlken. Laat de kalfjes dat tor doen. Goed, je hebt er il bij die er niet aan willen «gen. Dan moet je een beet- bijvoeden met de fles. Maar "is alleen om te wennen. Als op een gegeven moment ft onder hun moeder duiken, fik ze weg." «der Poel vindt het heerlijk 11 te boeren, maar het moet fleen hobby blijven. Hij fft lang genoeg gemolken, fftig jaar. Aan de Weipoort- Aeg 'zat' hij nog in de melk ten. 150 stuks op 31 hecta- 'n de tijd dat hij ze van 's orgens vroeg tot 's avonds tonder handen moest ne men. Eerst met de hand, later met de machine en aan het eind bijna automatisch. „Hoef de ik ze alleen maar eraan te hangen." De tijd van half vijf op en soms om twaalf uur af. 's Nachts dus. In de periode van de hooibouw. Dat hoefde voor hem niet meer. Het was ook niet vol te houden met slijtage- verschijnselen aan beide knie- en en de rug. „De dokter zei te gen me: Poel, ik kan je geen nieuwe rug geven, je moet er mee leren leven."En aangezien zijn kinderen niets zagen in zo'n beestachtig bestaan heeft hij zijn bedrijf maar verkocht. Nu 'zit'hij al weer acht jaar op een landje van tien hectare aan de Stadhouderslaan in de dik- billen. Verbeterd roodbont vleesras, waarmee hij al tal van prijzen won. Maximaal wil hij veertig van die beestjes, want het moet wel leuk blijven. „An deren gaan lezen, wandelen of fietsen. Of ze kopen een huisje in Drenthe. Stil, ver van ieder een verwijderd. Nee, laat mij maar hier blijven. Ik ben toch geen kluizenaar? Ik ben ook niet iemand die de hele dag thuis gaat zitten. Laat mijn vrouw het maar zeggen." De meeluisterende, maar niet lan ger meeboerende Tiny van der Poel-Ammerlaan knikt bevesti gend. En niet alleen op ver zoek. „Nee hoor, hij moet echt 's morgens een poosje de deur uit." En dus gaat hij tegen achten op stap. Met zijn hond, die toch ook moet worden uitgelaten. „Half tien ben ik dan weer te rug. Voor de koffie, 's Middags ga ik nog een uurtje terug en daarna neem ik een koud bier tje. Heerlijk. Dit leventje bevalt me prima. Mijn zoon helpt me. Meestal op zaterdag. Voor die dag bewaar ik eerlijk gezegd ook de zwaardere ldussen." Senior neemt het junior be paald niet kwalijk dat die zich even niet aan het schema houdt en bij wijze van uitzon dering op deze maandagmid dag op het land werkt. Hij is kraanmachinist van een loon bedrijf en had nog wat uurtjes over. „Zonder hem zou ik het niet redden. Het moet wel overzichtelijk blijven." Daarom houdt hij ook niet zelf de mest- boekhouding bij. „Anderen zeggen: zet het dan in de com puter. Maar ik ben van de oude stempel. Computers, prima. Net als melkrobots. Heel ver nuftig. Je kunt de tijd niet laten stilstaan, maar ik begin er niet meer aan." Aan stoppen denkt hij nog niet. De gemeente wel. Hooguit twee jaar, dan moet hij wegwe zen van het land aan de Stad houderslaan. Zoeterwoude wil hem uitkopen. Op zijn grond moeten huizen en kantoorflats komen om de verdiepte ligging van de nog te verbreden snel weg A4 te financieren. „Ze hebben me geld geboden, maar dat vind ik te weinig. Bo vendien, een stukje land van tien hectare zoals hier is ook ergens anders in de gemeente wel te vinden, maar hoe zit het de schuur en het huis? Onge twijfeld krijg ik dan te horen dat ik maar een hobbyboer ben en dat ik dan niets mag bou wen." Daarom gooit Van der Poel zijn kont voorlopig nog tegen de krib. Zoals hij dat van zijn dik- billen heeft geleerd, of zij van hem. Hij voelt er niets voor om zelf al op stal te gaan, hoe druk en ongezellig het langs de A4 en de Nil ook lijkt. „Ach, mis schien ben ik in de loop der ja ren wat hardhorend geworden, maar in het land kom ik tot rust. Voor de winst hoef ik het niet meer te doen. Dan had ik mijn geld beter op de bank kunnen zetten. Het gaat mij om die beesten. Of ik een bin ding met ze heb? Nee, al wil ik voorlopig niet zonder ze." JAN PREENEN DEN HAAG/NIEUWKOOP PERSBUREAU CERBERUS Na een strafzitting van zes uur zitten vier 'voetbalvandalen' nog steeds vast voor hun wan gedrag op 29 juni in Nieuw koop na de uitschakeling van het Nederlands elftal. De Haagse politierechter Stem- ker-Koster wees gisteren hun verzoeken af om hen in vrij heid te stellen. De mannen kregen celstraffen tot vier maanden opgelegd voor wat de rechter 'een explosie van zinloos doelbewust geweld na een partijtje voetbal' noemde. Na de door Nederland ge miste strafschoppen gingen de drie met de auto op pad. Aan de Achterweg stopten zij bij een bushoekje, waarvan de ruit aan diggelen ging. Een buurtbewoner werd tegen een muur geduwd en liep een her senschudding op. Het trio was daarna bij het gemeentehuis getuige van de aanhouding van een 32-jarige Nieuwkoper, die de nederlaag van Oranje ook niet kon ver dragen. De drie stormden op de politie af en namen een surveillant in de houdgreep. De arrestant ging een politie vrouw te lijf. De drie schopten en sloegen een politieman te gen zijn hoofd. De politie vrouw voelde zich zo bedreigd dat zij haar pistool trok. Op de slachtoffers maakte het geweld grote indruk. De politieman kon twee weken niet werken. De politievrouw moest bij de zitting moeite doen om niet in snikken uit te barsten. De politierechter prees haar, omdat zij haar dienstwapen niet had ge bruikt. De officier van justitie las voor uit haar verklaring. „Ik zag een plas bloed naast het hoofd van mijn collega en hoorde een gorgelend geluid. Ik dacht dat hij stervende was, pakte zijn hoofd vast en bleef tegen hem praten. Toen hij reageerde wist ik: hij gaat niet dood." De 32-jarige Nieuwkoper kreeg drie maanden celstraf, de drie anderen vier maan den. De agenten is smarten geld van 1110 en 500 gulden toegekend. VOORSCHOTEN JUDY NIHOF Het hekje waarover een invalide Voorschotense vrouw letterlijk en figuurlijk struikelde, had haar buurman op last van de rechter al weggehaald. Toch liet de vrouw het door haar aange spannen kort geding in het Haagse paleis van justitie giste ren gewoon doorgaan. Ze hoopt maar één ding: dat de rechter haar buurman voor eens en altijd verbiedt om hin dernissen op te werpen in de brandgang achter een rij huizen aan de Prinses Margrietlaan. Er is haar alles aan gelegen om dat zwart op wit te krijgen. „Door alles wat er is gebeurd, is het vertrouwen van mijn cliënte in meneer niet al te groot meer", legde haar advocaat uit aan rechter F. Robbers. Als de half verlamde vrouw in 1992 aan de Prinses Margriet laan komt wonen, kan ze zon der problemen met haar drie wieler door de brandgang rij- Man verwondt Bodegraver met zwaard Bij een vechtpartij in het Rosa rium, een park naast het ge meentehuis van Bodegraven, zijn twee mensen gewond ge raakt. Een 34-jarige man zonder vast adres trof gisteravond een 18-jarige Bodegraver met een samurai-zwaard in zijn arm. De verdachte raakte zelf ook ge wond, toen jongeren de zwaardvechter bij diens aan houding door de politie tegen het hoofd schopten. Bij de schermutselingen trok één van de twee agenten zijn dienstpistool. Pas toen deinsde de menigte achteruit. De ver dachte moest zijn hoofdwond in het ziekenhuis laten behan delen. Vandaag verhuist hij naar het politiebureau. den. Daaraan komt een eind als een buurman in 1999 bij de en tree van de brandgang een hek neerzet met de tekst: 'dit is een voetpad'. Daarmee hoopt hij naar eigen zeggen een eind te maken aan de overlast van alle buren die de brandgang als fietspad gebruiken. „De brand gang komt uit op het trottoir en is dus niet bedoeld om te fiet sen", betoogde zijn advocaat. Ook is het hek bedoeld om 'on bevoegden' tegen te houden. Het hekje dwingt de Voor schotense om van haar driewie ler af te stappen en dat is voor haar 'godsonmogelijk'. Overleg met de buurman blijkt niet mo gelijk, zodat ze genoodzaakt is om naar de rechter te stappen. Inmiddels is het hek verdwe nen, na een reprimande van de rechter tijdens een eerdere zit ting. Volgens de rechter belem merde het hek de 'uitvoering van de erfdienstbaarheid'. Maar daarmee is voor de Voorscho tense vrouw nog niet alle leed geleden. Door de nieuwe schut ting die de buurman enige maanden geleden plaatste, is het achterpad volgens haar zo smal geworden, dat ze de bocht met haar drievyieler nog maar moeilijk kan nemen. Ze zou graag zien dat hij zijn schutting een stukje verplaatst. De buurman is zich van geen kwaad bewust, bleek tijdens de zitting. Volgens hem is het ach terpad dankzij hem netjes en beter begaanbaar dan ooit. Ook zei hij niet te begrijpen waarom sommige buren hem de 'poort wachter' noemen. Wel gaf zijn advocaat toe, dat het verkeerd was geweest om een hekje voor de brandgang te plaatsen. De klachten over de schutting wuifde de advocaat weg. Vol gens hem staat die zeker een meter van de erfgrens af. Als bewijs overhandigde hij de rechter foto's van de situatie ter plaatse. De rechter doet 31 augustus uitspraak. Cantadou Verse roomkaas in de smaken peper/mix, kruiden, mierikswortel of ui/sjalot. Jan van der Poel op zijn favoriete plek: temidden van zijn dikbillen met op de achtergrond de Meerburger Molen. „In het land kom ik echt tot rust." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15