Geloof Samenleving Van Dale belooft sikhs betere tekst Nieuwe overste voor Nederlandse Lefebvre-aanhangers Vergeving is de kortste weg naar God Nes Ammim bereid om Libanezen op te nemen Paus begroet jongeren DONDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 VANDAAG -j Vandaag 1.318 jaar geleden, op 17 augustus I 682, werd paus Leo II uit Sicilië tot opvolger AUGUSTUS gekozen van zijn landgenoot paus Agatho. Evenals Agatho bestreed Leo met vuur het zo geheten monotheletisme. Deze leer is een variant op het al in 451 veroordeelde monofysitisme dat alleen de god delijke natuur van Christus erkent. Monotheletisten for muleerden het anders door te zeggen dat Christus slechts één wil had. Vandaag is ook de dag waarop de heilige Jeroen van Noordwijk (negende eeuw) wordt geëerd. Pastoor Jeroen kwam als zendeling uit Schotland en stierf 'na vruchtbare arbeid' in Noordwijk de marteldood. Hij werd vermoord door de Noormannen. Zijn relieken liggen in de Sint Je- roenskerk te Noordwijk, daarom een bedevaartsoord. 'Genezingsdiensten' in De Baanderij leiderdorp Bij de Levensstroom Gemeente gebeuren regelma tig wonderen. Althans dat beweert de gemeente in foldertjes die worden verspreid ter aankondiging van twee nieuwe genezings diensten in Leiderdorp op de zondagen 3 en 17 september. Zo zou ene Shirley na acht jaar problemen met haar hart in een klap genezen zijn, overwon de kleine Fauve 'door de kracht van Jezus' een ernstige darmziekte, werd een stervende Felix na een dienst weer gezond en genas het gezamenlijke gebed ene Ingrid van een whiplash. De diensten 's avonds om zeven uur worden gehouden in De Baanderij aan de Touwbaan 3 in Leiderdorp. De toegang is vrij. Bijbels Hebreeuws voor beginners leiden» Goed nieuws voor geïnteresseerden in bijbels He breeuws zonder vooropleiding. De Leidse Universiteit begint binnenkort met een avondcursus bijbels Hebreeuws, waarvoor geen VWO wordt gevraagd maar wel enig inzicht in ontleden van teksten. De eerste les is op 11 september. De cursus bestaat uit 52 lessen op de maandag- en donderdagavond van 18.45 tot 20.15 uur. Informatie over kosten en cursussen spijkerschrift, hiërgliefen en joodse mystiek is te vinden op de website www- Jet.leidenuniv.nl/tecno of te krijgen via een folder, die kan wor den aangevraagd bij de afdeling talen en culturen van het nabije oosten (071-5272260). Expositie 'Oog in oog met ikonen' utrecht anp Een sikh gaat in de volgende editie van de Grote Van Dale niet langer als lid van een hin doesekte door het leven. De Amsterdamse sikh Gursev Singh had de redactie van het woordenboek namens 'Sikhs in Holland' per brief op de in zijn ogen kwetsende definitie gewe zen. Het sikhisme is namelijk een zelfstandige godsdienst en geen afsplitsing van het hin doeïsme. Hoe de nieuwe omschrijving eruit gaat zien is nog niet dui delijk, bevestigt bureauredac teur L. Oppentocht van Van Dale Groot woordenboek der Nederlandse taal. „Maar het woord sekte gaat er in ieder ge val uit." Deskundigen op het gebied van godsdienst zullen de redactie van advies dienen. De Nederlandse sikhs zullen nog wel even moeten wachten voordat hun recht wordt ge daan. De laatste druk van de Grote Van Dale verscheen vorig jaar en een nieuwe editie zal nog wel een jaar of vijf op zich Een sikh maakt de muur schoon van de Gouden Tempel in de Indiase stad Amritsar. In de staat Punjab, waar Amritsar deel van uitmaakt, wo nen veel sikhs. foto ap aman sharma laten wachten. Het protest van Van Dale, die in september uit- de sikhs komt ook te laat voor komt. Het is de bedoeling dat de eerste cd-rom met de Grote daarvan om het jaar een nieu we versie verschijnt, maar vol gens Oppentocht is het niet ze ker dat elke keer ook definities zullen worden aangepast. Het eendelige Van Dale Groot woordenboek hedendaags Ne derlands bevat overigens een volgens Singh 'enigszins betere' omschrijving: lid van een religi euze gemeenschap in Noord- west-India, die oorspronkelijk naar verzoening streefde tussen islam en hindoeïsme. Het verschil in definities is volgens Oppentocht te wijten aan het feit dat de redacties van de verschillende woordenboe ken tot voor kort volledig onaf hankelijk van elkaar werkten. Het sikhisme ontstond in In dia door de verkondiging van goeroe Nanak, geboren in 1469. Sikhs geloven in één God, belij den de gelijkheid van alle men sen en zien een oprechte en dienstbare levenswijze als de weg naar verlossing. Wereld wijd zijn er ongeveer 20 miljoen sikhs. Nederland telt ongeveer 8.000 aanhangers van het sik hisme, van wie de meeste uit India afkomstig zijn. nuenen anp De Duitse pater J. Wegner is de nieuwe overste van de priesterbroederschap Sint Pius X in Nederland. De priestergemeen schap bestaat uit aanhangers van de ge schorste, aartsconservatieve Franse aarts bisschop M. Lefebvre. Zij houden de tradi tionele Latijnse liturgie van voor het Twee de Vaticaans Concilie (1962-1965) in ere. Wegner, die al van 1991 tot 1994 overste was, volgt de Belgische pater E. Jacqmin op. lacqmin was sinds 1996 overste van de Priesterbroederschap in Nederland. Hij wordt aalmoezenier van de Karmel in het Belgische Quiévrain. Wegner werd in Duits land tot priester gewijd. De afgelopen zes jaar had hij een leidinggevende functie op BOEKBESPREKING den haag In het Haagse Odigia Ikonenmuseum is deze week de zomerexpositie 'Oog in oog met ikonen' opengesteld. De mees terwerkjes met heiligen uit de christelijke traditie zijn voorna melijk afkomstig van particulieren. Het museum vraagt bezoe kers te gaan zitten op de stoelen om zo in alle rust een sfeerim pressie te krijgen van de door monniken met eindeloos geduld gemaakte kunstwerken. foto anp robert vos Nieuwe predikant voor gemeente Lisse lisse Na bijna drie jaar heeft de Christelijke Gereformeerderde Kerk weer een eigen predikant. Op vrijdag 25 augustus zal in een bijzondere kerkdienst ds. J. Trommel bevestigd worden door ds. I. van Dijken. De dienst wordt gehouden in het kerge- bouw aan de Veldhorststraat. De gemeente zegt blij te zijn 'weer een eigen predikant uit Gods hand te mogen ontvangen'. De dienst Ijegint 's avonds 19 uur. Na afloop kunnen de genodig den in Woonzorgcentrum Berkhout kennismaken met de fami lie Trommel. BEROEPINGSWERK DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP pemeer, mw F. Iwema-Schipper Beroepen: te I Jmuiden. mw. te Purmerend. die dit beroep A.M. Visser te Edam, die dit be- heeft aangenomen, roep heeft aangenomen; te Sap- „Een boek dat je leven zal ver anderen", noemt de Ameri kaanse bestsellerauteur Neal Donald Walsch in zijn voor woord het onlangs door uitge verij Ankh Hermes uitgebrach te boekje: 'De kracht van liefde en vergeving'. De auteur is een vriend van Walsch, Gerald Jampolsky. Dat is een Amerikaanse arts die zich heeft ingezet bij de opzet van het 'Center for Attitudinal Healing' in San Francisco en een honderdtal vergelijkbare centra over de hele wereld. In die centra kunnen mensen te recht voor alternatieve en spi rituele therapieën, gebaseerd op een holistisch mens- en wereldbeeld. Holistisch wil zeggen vanuit een notie waarin alles in de wereld en kosmos op de één of andere manier met elkaar is verbonden. Meestal hoort daar de idee bij dat ook alles bezield is, door God. Net als Neal Donald Walsch in zijn populairste boek 'Gesprek ken met God' vaak zegt dat ie der mens een goddelijke kern heeft, claimt ook Jampolsky dat het doel van het leven ligt in het ontdekken van je ware en goddelijke natuur. Jezelf en anderen vergeven voor alles wat jij en zij ooit hebben mis daan, is daarbij de sleutel. Jampolsky: „Vergeving kan ons van zoveel dingen bevrij den. Het maakt een einde aan onze innerlijke strijd. Het stelt ons in staat op te houden met het recyclen van onze woe de en verwij ten. Vergeving stelt ons in staat te besef- au cur van 1 fen wie we wer kelijk zijn. Als we van harte kunnen vergeven, kunnen we eindelijk ervaren dat onze ware essentie liefde is." De auteur weet deze bood schap over 142 bladzijden uit te smeren. Hij vertelt dat de idee om met vergeving aan de slag te gaan in hem opkwam, doordat hij zich ergerde aan twee lege blikjes bier die ie mand zomaar op straat had achtergelaten. Zijn aanvanke lijke boosheid gericht op de sloddervossen, veranderde na enkele heldere momenten in het inzicht dat hij eigenlijk kwaad was op zichzelf. Hij had ook wel eens iets zomaar weg- gekieperd. ,,De dieper gelegen les hield in dat ik de rommel niet in de na- Dé kracht van liefde en vergeving tuur hoefde ach ter te laten", ana lyseert hij zich zelf. „Bovendien hoefde ik niet met allerlei on aangename ge voelens te blijven lopen." Met dergelijke voorbeelden wil Jampolsky zijn Met i n boekje dicht bij oonvoord van het dagelijks le- i.nawi Walsch, Ven houden. Het God heeft een klein formaat, en past in de binnenzak van een jas. Ook inhoudelijk moeten we praktisch iets met het boekje doen, benadrukt de auteur menigmaal. Jezelf vergeven staat voorop. En daarnaast legt Jampolsky uit hoe je bijvoor beeld ook een land, een leger, een instituut, een kind, een schoolhoofd en familie kunt vergeven. Aan het einde van elk hoofd stuk staan een drietal 'geheu gensteuntjes voor vergeving' die we volgens de auteur moe ten opvatten als dagelijkse me ditatie. 'Niet vergeven, bete kent dat je besluit te lijden', luidt één van die meditaties. Een andere zegt: 'Vergeving schept een wereld waarin we niemand onze liefde kunnen onthouden', en, 'Vergeving is de kortste weg naar God'. Jampolsky heeft deze wijsheid niet zelf bedacht. Het zijn uni versele gedachten die in aller lei religies en levensbeschou wingen een centrale rol spelen, maar recentelijk expliciet on der woorden zijn gebracht in het megasuccesboek in de new age-sector: 'Een cursus in wonderen', van schrijfster He len Stucman. En ook Neal Donald Walsch te kent uit de mond vein God een zelfde soort boodschap op. Vergeving is in de visie van Jampolsky, Walsch en Stuc man een therapeutisch instru ment. Het overkomen van al lerlei psychologische proble men lijdt volgens hen automa tisch tot spirituele bevrijding. Deze lezer vreest echter dat het één niet zo vanzelfsprekend volgt uit het andere. En daar mee is de stelling dat dit boek je het leven van de lezer zal veranderen, wellicht wat veel onno van 't klooster Titel: De kracht van liefde en vergeving Auteur: Gerald Jampolsky Uitgeverij: Ankh Hennes Prijs: 27,50 gulden WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd stevige buien. Maxima uit eenlopend van 15 langs de west kust tot rond 21 in de omgeving van Oslo. Zweden: Nu en dan zon, maar soms ook regen- en onweersbuien. Middag- temperatuur meest tussen 15 en 20 graden. Finland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, misschien ook on weer. Maxima van 15 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en vooral donder dag enige tijd regen, misschien ook onweer. Middagtemperatuur rond 21 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Perioden met zon, maar ook elke dag kans op een bui. Maxima uit eenlopend van 15 graden in het noordwesten tot 23 in het zuiden. België en Luxemburg: Donderdag bewolkt en soms ste vige buien, mogelijk met onweer Vrijdag wat meer zon. -Maxima tussen 20 en 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en soms stevige regen- en onweersbuien. Vooral vrijdag kans op veel regen. Maxi ma van 20 graden langs de Ka- naalkust tot 28 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon, maar vooral vrijdag ook kans op on weersbuien. Maxima tussen 25 en 33 graden. Spanje: Flink wat zon en alleen in het noorden kans op een bui. Maxima van 32 tot 40 graden, in het noorden 20 tot 25. Portugal: Zonnig en waarschijnlijk overal droog. Maxima 30 tot 38 graden, bij Porto door wind van zee 22. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig. Maxima van 32 graden. Marokko: Westkust: veel zon, maar in het zuiden ook enkele wolkenvelden. Maxima aan het strand tussen 26 graden onder bewolking en boven de 30 graden bij zonnig weer. Tunesië: Zonnig, droog en warm. Aan zee maxima tussen 32 en 36 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en een stevige noordoostenwind. Droog bij maxima van ongeveer 26 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilan den naast zon ook wolkenvelden, in het zuiden meer zon. Stevige noordoostenwind. Middagtempe ratuur rond of iets boven de 30 graden. Duitsland: Nu en dan zon. maar ook wolken velden en enkele onweersbuien. Naar het zuidoosten toe meer zon en droog. Maxima uiteenlopend van 22 graden in het noorden tot 32 in het zuidoosten. Oostenrijk: Zonnig en heet zomerweer. Vooral kans op een onweersbui. Middag- temperatuur tussen de 30 en 35 graden Zwitserland: Eerst nog zonnig en droog, later op donderdag vanuit het westen meer wolken en kans op enkele regen- of onweersbuien. Vrijdag mogelijk zeer zware buien met veel neerslag. Maxima 25 tot 30 graden. Polen: Perioden met zon, maar ook een enkele bui. Vrijdag in de loop van de dag kans op enkele zware bui en, mogelijk met onweer. Maxima meest tussen de 25 en 30 gra den, in het noorden enkele gra den lager. Tsjechië en Slowakije: Zonnig en op de meeste plaatsen droog. Vrijdag in Tsjechi kans op onweer. Maxima rond 30 graden. Hongarije: Zonnig en warm met maxima tus sen 30 en 35 graden. Italië: Veel zon en warm. Maxima 30 tot 35 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog met maxima tus sen 30 en 35 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig en droog. Maxima 28 tot 34 graden. Malta: Zonnig. Maxima rond 33 graden. Turkije en Cyprus: Vooral langs de kust zonnig. Landinwaarts ook enkele stapel wolken, maar vrijwel overal droog. Maxima tussen 30 en 36 graden. VRIJDAG 18 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.30 Zon onder 20 56 Maan op 22.34 Maan onder09.42 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.35 18.55 06.08 18.28 Laag 02.15 14.36 01.56 14 17 Weerrapporten 170808 u Amsterdam De Bilt Deelen Den Helder zwaar bew Rotterdam zwaar bew Vlissingen half bew Maastricht zwaar bew Aberdeen zwaar bew Athene half bew Barcelona licht bew. Berlijn zwaar bew Bordeaux zwaar bew. Cyprus onbewolkt Dublin half bew Frankfurt half bew. Genève licht bew Helsinki zwaar bew. Innsbruck half bew. Istanbul onbewolkt Klagenfurt licht bew Kopenhagen zwaar bew Las Palmas licht bew Lissabon licht bew Locarno licht bew. Luxemburg licht bew Madrid onbewolkt Malaga onbewolkt Mallorca onbewolkt Malta onbewolkt Wenen licht bew. Zürich half bew Bangkok zwaar bew Buenos Aires licht bew Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles onbewolkt 22 12 0.0 New Orleans onbewolkt w2 33 24 0.0 31 16 0.0 New York 28 14 0.0 TelAviv 33 25 0.0 Tokyo 21 9 0.0 Toronto 30 22 0.0 Tunis 4 00 Vancouver 26 21 0.0 29 19 0.3 32 25 0 0 32 25 0.0 25 14 0.0 33 20 0 0 22 11 0.0 tel aviv anp Nes Ammim, de enige christe lijke leefgemeenschap in Israël, huisvest binnenkort naast vrij willigers uit Noord-Europa wel licht ook Zuid-Libanezen. De van oorsprong Nederlands- Duitse leefgemeenschap kreeg onlangseen telefonisch verzoek om woonruimte voor een gezin. De familie ontvluchtte in mei de door Israël verlaten veilig heidszone in Zuid-Libanon. Na enkele maanden in een op vangkamp is men toe aan een meer permanentere vorm van onderdak. Volgens een woord voerder van Nes Ammim in het noordwesten van Israël was het christelijke karakter van de ge meenschap een belangrijke be weegreden van het vijftal om bij de christelijke nederzetting een huis te willen huren. Het me rendeel van de circa 6.000 vluchtelingen is christen. Hun eerste keus was het ech ter niet. De familie zou liever in de nabijheid van andere lotge noten wonen en onderzoekt de mogelijkheden daartoe. De voormalige strijders van het Zuid-Libanese Leger (SLA) en hun gezinnen zitten volgens Nes Ammim echter in een] parket. De Arabische inwi van Israël, die in taal, ci en vaak ook godsdienst dichtst bij hen staan, acc ren hen doorgaans niet q de SLA-strijders in hun oge renlang met het Israëlisd ger hebben samengei Joodse Israëli's zouden vluchtelingen liever niet in wijken hebben, omdat ze bisch zijn. En in Nes An zelf worden de Zuid-Liban ondanks de gedeelde relif overtuiging, geconfron met een Noord-Europi venswijze en godsdien ving die niet de hunne is. Mocht het gezin echtei zen voor Nederlands-] woongemëenschap, dan het een van de huisjes deeld die doorgaans wu verhuurd aan soldaten vi Verenigde Naties en hun lies. Nes Ammim toonde na de terugtrekking uit Zui banon in mei bereid tientallen vluchtelingen te brengen in de jeugdhe van de nederzetting. Omdi raël opvang zocht voor grotere aantallen, ging de ring toen niet op het aanbo een Duitse kostschool. De priesterbroeder schap Sint Pius X telt één Nederlandse priester, C. de Beer uit Rijswijk. Hij werd in 1996 gewijd. De aanhangers van wijlen Le febvre, in 1988 door paus Johannes Paulus II geschorst, zien zich als hoeders van de ware rooms-katholieke traditie. Het Vati- caan schat het aantal volgelingen wereld wijd op een miljoen. Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II omhelst een jongere uil» van de Afrikaanse landen. Honderdduizend jonge mensen bevolkt Rome deze week in het kader van de Wereldjongerendagen. Ovw heeft de Romeinse veiligheidspolitie gisteren een groot deel vand vijfhonderd kloostermoppen in beslag genomen die Nederlandse nemers aan de Wereldjongerendagen naar Rome hadden meegen men. De stenen moesten een plaats krijgen in de Kerk van de Fris Rome. Zo'n honderd kloostermoppen kwamen er wel terecht. Kari Simonis leverde de eerste steen aan, die hij met de auto uit Neder had meegenomen. De stenen staan 'symbool voor een Nederlands bijdrage aan de levende wereldkerk'. foto reuters paolo c 1 O I O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) j. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie- 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1? 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot I' 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstra het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binned worden verzonden geldt een toeslag v» in portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES ilijk lezen, sledl hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen». i het regionale nieuws uit het Lekls Dagblad op geluidscassette beschikt# informatie 0486-486486 r Gesproken Lectuur, G4 Auteursrechten voorbehouden Dagbladuitgeverij Damiate z i K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14