De man mag het schort voor Zomerdrankjes Smaak De vrouw doet het werk bij de barbecue Zomerfruit kan nu de diepvries of weckfles in DONDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 Hoe twijfelachtig de zomer 2000 zich ook ten opzichte van zonaanbidders heeft gedragen, het heeft de vindingrijke 'medicijnmannen' van de grote drankenconcerns niet weerhouden om allerlei zomerzotte dranken in de markt te zetten. Er zijn al gauw tien dranken die deze maanden wedijveren om de gunst van het publiek. En het kan nog nel worden voorkomen dat ook wereldwijd de meest be kende vrijheidsstrijder Ernesto 'Che' Guevara er met zijn lange haren werd bijgesleept om een van de merken een extra vrijgevochten imago te geven. Het feest is op het laatste moment niet doorgegaan, want de inmiddels ruim 70-jarige fotograaf Alberto Diaz Gut ierrez, alias Alberto Korda, die de wereldberoemde krijgs lustige en zeer mannelijke foto van de veelbezongen Che maakte, heeft bij de rechter aan de bel getrokken en wist daarmee te verijdelen dat de beeltenis van Che het etiket van een wodkadrankje zou gaan sieren. Dit tot grote vreugde vermoedelijk ook van zijn oude strijdmakker 'El Commandante' Fidel Castro met wie hij ruim 40 jaar zij aan zij Cuba 'bevrijdde'. Geen Che dus maar toch een beetje Cuba onder de tien drankjes, want een van de flesjes, de Bacardi Breezer, be staat uit een mix van Bacardi, geconcentreerd vruchten sap en koolzuurhoudend water. Wie ooit de Cubaanse hoofdstad Havana heeft bezocht zal zich ongetwijfeld het torenhoge karakteristieke Bacardi-gebouw herinneren waar ooit, voor de revolutie, het imperium met die naam was gehuisvest. De drankjes vinden vooral bij jongeren gretig aftrek. Op een feestje onlangs viel me dan ook op dat een 10-tal jon ge mensen met een Metz Ice, een mix van wodka en ci trus, in de hand stond en het, zoals het heel trendy ook wordt voorgeschreven, zonder glas rechtstreeks uit het flesje drinken. Nog wat andere namen die de vindingrijke marketing mannen aan hun brouwsels gaven zijn Remy Silver, Cusa- no Roja, Hoopers Hooch Lemon en Baja on the Beach. In feite niets nieuws onder de zon, want ik herinner me van vele jaren geleden, toen de Zandvoortse strandpachters nog streng aan de gemeentelijke leiband werden gehou den, dat hier en daar flesjes met rum-cola oftewel, ik kan het niet helpen, Cuba-Libre werden verhandeld. En dat was slim want men had alleen een vergunning voor zwak alcoholische dranken en mocht dus geen rum verkopen. Door de mix aan de man te brengen werd dit probleem swingend ter zijde gezet. Nog even terug naar deze zomer. Er is ook een bier, Lapin Kulta, onder de aanbevolen drankjes gebrouwen op basis van het wilde water van Lapland. En mocht u daar niet van houden dan kunt u er altijd nog uw haar wat meer glans meegeven, zo las ik in het boek 'Oma weet het beter' van Eveline Kalckhoven Smit, dat mij door een lezeres werd aan gereikt. Ik wens u voor de rest van de zo mer nog veel zonnige cocktails toe. JOHN BEEREN Coleslaw De coleslaw is een inmiddels tra ditioneel geworden salade, die in Amerika bij geen enkele barbe cueparty zal ontbreken. De witte kool kunt u eventueel vervangen door stevige ijsbergsla, Chinese kool of spitskool. Maak de kool schoon. Verwijder eventueel aangetaste (buitenste) bladeren. Snijd de kool in parten. Neem de dikste gedeelten van de stronk weg. Snijd de kool daarna in uiterst smalle rèepjes. Spoel ze in ruim koud water en maak ze daarna droog (slacentrifuge). Boen de komkommer schoon of schil hem. Snijd de komkommer overlangs door. Verwijder de uit einden. Neem met een lepeltjes het zaad uit beide komkommer helften weg. Snijd de helften in de lengte in 3 of 4 smalle repen. Snijd de repen in blokjes (ca. 1 cm) Leg de blokjes op een zeef of in een vergiet. Strooi er wat zout over. Schep alles om. Laat de komkommer uitlekken. Snijd de bleekselderijstengels schuin in uiterst smalle boogjes. Neem de steelaanzet van de pa prika weg. Halveer hem en ver wijder de kern, het zaad en de zaadlijsten. Snijd het vruchtvlees in uiterst smalle reepjes. Maak de saus door mayonaise, tomatenketchup, zure room of crème fraiche en mosterd met el kaar te vermengen. Voeg naar smaak suiker, zout en peper toe. Schep in een kom witte kool, komkommer, bleekselderij, papri ka en bosuitjes luchtig door el kaar. Schep de helft van de saus door de salade. Presentatie: Beleg de bordjes met in stukjes gescheurde slablade ren. Schik de coleslaw in het mid den erop. Schep de rest van de saus over de salades. Tip: geef de coleslaw bij gerech ten met geroosterd varkensvlees, kip en kalkoen. Benodigdheden voor 4 personen: 1 kleine witte kool, ca. 400 gram; 1 komkommer; 2 bleekselderijstengels; 1 kleine groene paprika; 2 bosuitjes, met veel groen, gesnipperd; 6 - 8 grote slabladeren. Voor de saus: 4 eetl. mayonaise; 1,5 eetl. tomatenketchup; 1,5 eetl. zure room of crème fraiche; 1 theel. fijne Franse mosterd (grey poupon); 1 mespuntje suiker; zout; witte peper uit de molen. Superaardbei uit Ierland In Ierland is een nieuw soort aardbei ontwikkeld, die niet al leen bestand is tegen nat weer en alle gebruikelijke ziekten, maar ook een veel hogere op brengst geeft dan de gangbare soorten. De soort met de code naam CL380 produceert gedu rende vier jaar of langer gestaag in totaal 16 ton aardbeien per hectare. Vergeleken met de stand aardsoorten halveert dat de productiekosten voor de te lers, want de meeste soorten le veren gedurende slechts een paar jaar gemiddeld 10 ton per hectare. Daarna loopt de pro ductie snel achteruit. CL380 zou vooral ook bestand zijn te gen Phytophthora, de schim mel die bij aardbeien roodwor- telrot veroorzaakt. Waterkerssalade met peren Paprikasalade met mais Deze week treft u in deze rubriek een aantal re cepten aan voor salades die bij gerechten van de barbecue kunnen worden gegeven. Hier volgt het recept voor een salade van waterkers met peren, die bij gekookte en daarna geroos terde maïskolven uitstekend smaakt. Kijk de waterkers goed na op ongerechtighe den zoals aangetaste blaadjes. Neem de dikste stelen weg. Spoel de waterkers daarna enkele malen in ruim koud water. Maak de waterkers daarna zo droog mogelijk (slacentrifuge). Maak de dressing door eerst de helft van het li moen- of citroensap te vermengen met wat zout en peper. Blijf roeren tot het zout is opge lost. Roer er daarna honing en mosterd door. Klop vervolgens de olie door het mengsel. Schil de peren en snijd ze in parten. Verwijder de klokhuisdelen. Snijd de parten daarna in kleine blokjes (ca. 1 cm.). Leg ze in een kom. Sprenkel de rest van het limoen- of citroensap erover. Schep alles enkele malen om. Presentatie: beleg bodem en wanden van een (sla)kom met de waterkers. Schep de peren blokjes in het midden. Schenk de dressing er over. Schep de salade aan tafel enkele malen luchtig om. Verdeel de salade daarna over vier bordjes. Tip: geef de salade bij geroosterde maïskolven of bij geroosterde kippenbouten of geroosterde drumsticks van kip of kalkoen. Benodigdheden voor 4 personen: 2 - 3 bosjes waterkers, ca. 150 j: gram; 2 grote sappige handperen. Voorts: 4 theel. limoen- of citroensap; zout; witte peper uit de molen; 1 theel. honing; 1 theel. Zaanse mosterd; 2 eetl. (zonnebloem) j olie. TH Nu de zomervakantie er bin nenkort voor de meeste Ne derlanders weer opzit, doet zich zoals elk jaar weer een merkwaardig feit voor. Men wil de vakantiesfeer zo lang mogelijk vasthouden en wan neer het weer dan ook nog wat meewerkt, lukt dat in ons land vrij goed. Gebleken is, dat wij in de periode direct na de zo mervakantie veel meer ge bruik maken van de barbecue dan in de periode vlak ervoor. Barbecuen is in ons land nog altijd vrij populair. Toen het roosteren van vis, vlees en ge vogelte boven het gloeiende houtskoolbed van de barbecue in de jaren zeventig opgang maakte, werd het aanvankelijk als een zaak van voorbijgaande aard beschouwd. Net zoals het fonduen, gourmetten en steen grillen aanvankelijk ook werden bekeken. Fonduen, gourmet ten, steengrillen en barbecuen doen we nog altijd en het zijn dan ook echte blijvertjes gewor den. Barbecuen doet de Nederlan der bij voorkeur tijdens zijn va kantie op de camping. Omdat die Nederlander - het zijn vrij wel altijd mannen - tijdens die vakantie er zoveel routine mee heeft opgedaan, wil hij zijn 'kunsten' ook na de vakantie graag met zijn familieleden, vrienden en de buren delen. Barbecuen is mannenwerk. Vrouwen komen er zo op het eerste gezicht niet of nauwelijks aan te pas. Zij weten echter wel beter, want de mannen bekom- Barbecuen blijft onverminderd populair in Nederland. archieffoto meren zich nauwelijks om het samenstellen van de bijgerech ten en laten het doen van de in kopen ook het liefst aan hen over. Misschien helpt hij haar bij het dragen van de zaWcen met houtskool die je voor een echte barbecue wel nodig hebt. Vrouwen werken bij het barbe cuen achter de schermen. Te gen de tijd dat mijnheer zijn barbecueschort voordoet en zijn vuurvaste barbecuewanten aantrekt, hebben de vrouwen het meeste werk al gedaan. Want laat duidelijk zijn: bij de barbecue gaat het helemaal niet alleen om het roosteren van de vis, het vlees of gevogelte. Het zijn de bijgerechten die de bar becuemaaltijd compleet ma ken. Salades horen erbij. Ze zijn zelfs kant-en-klaar verkrijgbaar. Toch smaken salades die in ei gen keuken worden samenge steld altijd beter. Naast de salades kunnen er ook aardappelen (gepoft, gebakken, gefrituurd) bij gegeven worden. Veel liefhebbers kiezen echter voor lekker, warm en knappe rig, in eigen oven afgebakken, stokbrood. En dan zijn er na tuurlijk ook de koude sauzen, meestal op basis van mayonai se, en de pittig gekruide boter tjes. Het samenstellen van die botertjes en sauzen zullen wei nig moeilijkheden opleveren. Anders is het gesteld met de sa lades, want daarvoor dien je wel wat tijd uit te trekken. Sug gesties daarvoor treft u hierbij Er bestaat overigens geen enkel bezwaar tegen het eten van kip penvlees. Wel dient men ervoor te zorgen dat, ongeacht welke bereidingswijze men kiest, het kippenvlees volkomen gaar is. Het is daarom verstandig om kippen en kippendelen die be stemd zijn om boven het gloei ende houtskoolbed van de bar becue te roosteren, eerst snel gaar te koken. Na het koken, in ruim water waaraan eventueel wat zout en kruiderijen kunnen worden toegevoegd, dienen de kippen en de kippendelen te worden afgekoeld. Ze moeten, voordat ze worden geroosterd, volkomen koud zijn. Vóór het roosteren moeten ze worden gekruid en met olie of geklaarde boter worden bestreken. Ook tijdens het roosteren kunnen kippen en kippendelen nog en kele malen met olie of geklaar de boter worden bestreken. Het roosteren van kippen en kippendelen die tevoren zijn gaar gemaakt, neem niet veel tijd in beslag. Wel dient men ze niet al te dicht boven het gloei ende houtskool te plaatsen. Zo dra (na 12 -16 minuten) de kip pen en kippendelen een mooi goudbruin korstje hebben ge- loregen, kunnen ze worden op gediend. HANS BELTERMAN Ondanks het feit dat je paprika's in vele verschillende kleuren in de salade kunt verwerken, is geko zen voor groene en rode papri ka's, omdat die vrijwel altijd meer smaak hebben. Voor de maïs kunt u kiezen uit verse gekookte maïs. Die smaakt uiteraard het best. Diepgevroren maïs dient u te koken zoals op de verpakking is aangegeven. Maïs uit pot of blik is al gekookt. Stort ze op een zeef of in een vergiet. Laat ze uit lekken. Spoel er daarna veel koud water over en laat ze opnieuw uitlekken. Maak de dressing door eerst azijn met wat zout en peper te vermen gen. Blijf zo lang roeren tot het zout is opgelost. Klop daarna de olie en de ragfijn gehakte of uit geperste knoflook erdoor. Schep in een kom paprika's, to maten, maïs en het bosuitje luch tig door elkaar. Schenk de dres sing erover. Schep de salade daarna nog enkele malen om. Presentatie: beleg de bordjes met in stukken gescheurde slablade ren. Schep de paprikasalade in het midden erop. Schik er eventu eel enkele plukjes verse kervel op. Tip: geef de salade bij geroosterd rundvlees zoals entrecotes.i tijdens het roosteren enkele len worden bestreken met ei takje verse rozemarijn dat in olie is gedoopt. Benodigdheden voor 4 personen: 2 rode en 2 groene paprika's, bij voorkeur ontveld, vruchtvlees in blokjes (ca. 1 cm) gesneden; 2 - 3 grote stevige tomaten, ontveld, jg vruchtvlees in kleine blokjes (ca. 1 cm); 250 gram gekookte maïs, diepgevroren, uit blik of pot; 1 bosuitje, met veel 29 groen, gesnipperd; 6 - 8 slabladeren; eventueel ca 35 gram verse kervel. Voor de dressing: 1 ee kruiden(rozemarijn)azijn; zout; witte peper uit de molen; 1 - 2 teentjes knoflook, ragfijn gehakt of uitgeperst; 3 - 4 eetl. olijfolie (extra vergine). Krulsla met spekjes Neem de stronk van de sla weg. Spoel de bladeren in koud water. Maak de bladeren droog (slacen trifuge) en scheur ze in kleinere stukken. Snijd het spek in uiterst smalle reepjes. Verhit een koekenpan met dikke bodem. Bak de spe kreepjes er onder voortdurend omscheppen zo lang tot ze goud bruin en knapperig zijn. Laat ze op keukenpapier uitlekken. Houd het in de pan achtergebleven spekvet warm. Maak de dressing door in een kommetje mosterd, azijn, olie en 1,5 eetlepel warm spekvet met een kleine garde even flink op te kloppen. Voeg daarna naar eigen smaak wat zout en peper toe. Leg de sla in een (sla)kom. Ver deel de tomatenreepjes en de bosuitjes erover. Schep alles luchtig om. Schenk de dressing erover en schep alles nogmaals luchtig om. Strooi daarna de spekjes over de sla. Presentatie: verdeel de sla a fel over de bordjes. Tip: de sla met de spekjes goed aan bij gerechten met roosterd rund- en varkensvli i Benodigdheden voor 4 (of meer) personen: 1 krop krulsla; 150 gram doorregen gerookt spek; - 2 grote stevige tomaten, ontveld, vruchtvlees in smalle reepjes gesneden; - 2 bosuitjes, met veel groen, gesnipperd. Voor de dressing: 1 eetl Zaanse mosterd; 1 eetl. kruiden(rozemarijn)azijn; eetl. (zonnebloem)olie; zout; zwarte peper uit de molen. Zacht fruit zoals bessen en kersen kunnen goed worden ingevroren. Voor wie in de wintermaanden over zomerfruit wil beschikken, is nu de tijd aangebroken om de vruchten van de nieuwe oogst te bewaren. In de na tuur hangen wilde vruchten als bra men deze maand klaar om geplukt te worden. Op de markt is er fruit in overvloed, waarvan de prijs nu door gaans laag is. Het is de tijd voor eigen creaties met vruchten uit eigen tuin die je in de winter nauwelijks kunt ko pen. Wie fruit wil bewaren, moet zich na tuurlijk afvragen op welke wijze dat het best kan. Om fruit langere tijd te bewaren zijn er gelukkig enkele be proefde technieken voorhanden zoals het invriezen en wecken. In de diepvriezer, bij een temperatuur van -18 "C of lager, laten micro-orga- i het afweten. Enzymen kunnen dan nog wel werkzaam zijn, maar de lage temperatuur vertraagt hun wer king. Ondertussen blijft de voedings waarde van diepvriesfruit vrijwel gelijk aan die van verse producten. Het zuur uit de vruchten en de lage tempera tuur in de vriezer zorgen ervoor dat fruit acht tot twaalf maanden kan wor den bewaard. In tegenstelling tot groenten behoeven vruchten voordat ze worden ingevro ren niet geblancheerd te worden. Het is voldoende om ze te wassen en van de steeltjes te ontdoen. Zachte vruch ten, zoals aardbeien, frambozen en bessen, kneuzen gemakkelijk. Deze zijn het best in te vriezen, door ze op een bakblik of schaal naast elkaar te leggen tot ze aan de buitenkant bevro ren zijn. Daarna zijn ze beter te hante- Een andere methode is de vruchten in kleine porties in te vriezen, desge wenst met suiker of zoetstof. Vruchten die snel verkleuren, zoals appels, pe ren en perziken, blijven blank door ze direct na het schillen in een oplossing van twee gram citroenzuur per liter water te leggen of door ze voor het in vriezen te blancheren. Het is natuurlijk ook mogelijk de vruchten eerst tot puree of sap te ver werken om ze vervolgens in te vriezen. Het Voedingscentrum benadrukt het belang van de snelheid waarmee het fruit wordt ingevroren. Hoe sneller, hoe beter. Bij een temperatuur van -24 "C of lager vormen zich heel kleine ijs kristallen, terwijl bij te traag invriezen (bij een temperatuur die hoger is dan - 18 "C) grote ijskristallen ontstaan die de celwanden van het fruit kapotma ken. Bij ontdooien treedt dan verlies van vocht, smaak- en voedingsstoffen op. Behalve invriezen is wecken een ge schikte conserveermethode voor vruchten of fruitsap. De langdurige verhitting die hiermee gepaard gaat, maakt de meeste micro-organismen onwerkzaam. De vruchten kunnen in water of in sui kerstroop worden ingemaakt. In een suikeroplossing behoudt het fruit ech ter beter zijn smaak en kleur. Hoeveel suiker nodig is, is afhankelijk van het soort fruit, de rijpheid ervan en de ge wenste zoetheid. Voor aardbeien, bra men, frambozen, kersen, peren en perziken is ongeveer 300 gram suiker per liter water nodig. Voor aalbessen en rabarber 500 gram suiker per liter De suiker wordt het best in kokKf" water opgelost. Het fruit kan gemaakt in flessen of potten gedaan waarna de suikeroplossir over het fruit wordt geschonkea ervoor dat de vruchten net ondet staan. De flessen of potten words vervolgens afgesloten geweckt in weckketel, oven of magnetron. ilpn Voor meer informatie kunt u tussen en 16.00 uur terecht bij de voeding* 0 foon van het Voedingscentrum: 070- 306.8810. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Verdriet; 8. withandgibbon; 9. voormalig Chinese leider; 10. feest in December; 13. uitroep van pijn; 14. door middel van; 15 bruto; 17. gemeenschappelijke weide; 19. gesneden hengst; 20. diefstal; 21. hoger personéel; 23. heilige; 24. oude vochtmaat; 25. welwillende lezer (Lat. afk.); 26. boeventaal; 28. zwarte delfstof; 30. dierenverblijf; 33. klaaglied. VERTICAAL: 1, Inhoudsmaat; 2. dwarsmast; 3. zwaardwalvis; 4. feeks; 5. mier; 6. dierengeluid; 7. muzieknoot; 11. equator; 12. plaats in Italië; 13 woonplaats; 16. dis; 17. soort brood; 18. insect; 22. eiser in een proces, 26. onheilsgodin; 27. vlekkenwater; 28. Greenwichtijd; 29. ingenieur; 31 errore excepto; 32. Nederduits Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Affiches; 5. draaidag; 6. Suez; 8. stok; 10. asiel; 12. pakijs. Verticaal: 1. Anders; 2. franco; 3. clips; 4. etage; 7. uniek; 9. kaap; 11. los. HET WEER doorJi 5 Depressie blijft op afstand Of bij de amp met de Russische onderzee- er Koersk het slechte weer indirect een rol heeft gespeeld weten we niet. Duidelijk is wel dat het sinds eind vorige week spookt op de Barentsz-zee. Met stijgende verba zing keek ik afgelopen vrijdag al naar de weerrapporten van het op zuidelijk Nova Zembla gelegen station Malye Karmakuly. Daar stond zaterdagochtend lokale tijd een oosterstorm met windstoten tot 100 kilo meter per uur. Mede op grond van de weerkaarten van het gebied kan gesteld worden dat de metingen op zuidelijk Nova Zembla representatief zijn voor een groot deel van de Barentsz- zee. In de loop van dinsdagmiddag en gis ternacht is het weer verder verslechterd: Malye Karmakuly meldde enige tijd een zware oosterstorm en windstoten tot wel 118 km/uur. De watertemperatuur van de Barentsz-zee bedraagt momenteel circa 8 graden. In eigen land valt op hoe augustus het ima go van de zomer herstelt. Over de eerste 15 dagen van de maand bedraagt de gemid delde temperatuur in De Bilt 18,5 tegen normaal 16,7 graad. Bovendien is er op veel plaatsen nog maar weinig regen gevallen. In Nieuw-Vennep vanaf 18 juli slechts 10 mm. Verder staat Schiphol inmiddels op 107 uren zon tegen 101 op Terschelling. Een beetje meer bescheidenheid zouden de VW's op de eilanden sieren want de hoogzomer, juli en augustus, verloopt dit jaar zeker niet zonniger als in de het land. Tussen een zich ontwikkelende depn ter hoogte van zuidelijk Ierland en lï druk op het Europese vasteland is W tig toeven. De buienkansen zijn klein en dan schijnt de zon en de temper* stijgt tot 22-23 graden. De wind waai het zuidwesten en is matig, vrijdaga^ zwak veranderlijk of oostelijk. Tijdens het weekeinde wordt het« beeld bepaald door een depressie de Britse eilanden naar de Noordzet Het lagedrukgebied doet de buiighei delijk toenemen maar het wordt nog meer dan 20 graden. Na het weekeii» de temperatuur naar 19 graden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10