Met DHEA-pil altijd vrolijk en jong Zeepokken In Natura Ballonnen meten licht in duistere dampkring Open Universiteit gaat verder in consortium WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 160 In het water schijnen veel meer dieren voor te komen dan erbuiten. Wat betreft klein wriemelend gedierte doet de zee in ieder geval beslist niet onder voor het land. Het krioelt op de zeebodem van allerlei soorten schaaldiertjes en kreeftachtigen, die in hun doen en laten veel weg hebben Van insecten, spinnen, dui zendpoten en pissebedden. De meeste van deze zee beestjes zien er bizar uit. Ze hebben soms bonte kleu ren en dragen vaak de gekste sprieten, kuiven, kam men en scharen. Men heeft hen bovendien met wonderlijke namen be dacht. Zo is er een vleeskleurig beestje dat Wandelend Geraamte heet. Het is een mager gedrochtje dat meestal rechtop staat om met een paar vervaarlijke klauwen in het rond te zwaaien. En wat dacht je van het Michelin-mannetje? Dat is een achtpotige dik kerd, die zich met zeeanemonen en poliepen voedt. Hij ziet eruit als een bleke, knobbelige spin. Maar tot die diersoort behoort hij zeer zeker niet, evenmin als de Sierlijke Zeespin, die heel dun en breekbaar is. Het mannetje van deze soort is een watje, omdat hij een extra potenpaar heeft dat de eitjes moet dragen die door het vrouwtje zijn gelegd. Heel raar om te zien is de Eendenmossel. Deze be staat uit vijf witte plaatjes die met een dikke, bruine steel aan alle mogelijke drijvende dingen vastzit, van wrakhout tot walvissen. Er is vrijwel geen Buitrug die niet een welig tierende eendenmosselkolonie mee zeult. Eendenmossels hebben wel iets weg van Brand- ganzen. De steel is de hals, de schelpen lijken de vleu gels en de draden, die uit de mossel steken, vormen een pluimstaart. Vroeger dacht men dat het inder daad jonge ganzen waren. Waar moesten die immers anders vandaan komen? Niemand had ooit een Brandgans zien broeden. Dat kon ook niet, aangezien die vogels in het hoge noorden broeden. Ze komen al leen 's winters naar onze streken. Dus dachten de mensen dat Brandganzen als Eendenmossels begon nen. Dat was toch niet zo gek? Vlooien werden toch ook spontaan uit stof geboren, wormen uit in water zacht geworden paardenharen en vliegen uit bedor ven vlees? Uiteraard is de Eendenmossel geen vogel. Het is een schaaldier dat tot dezelfde familie behoort als de Zee pokken. Dat zijn die witte, hoekige kegeltjes die je langs de kust overal tegenkomt. Het zijn overbekende en zeer algemeen voorkomende zeeorganismen. Je ziet ze op vrijwel elk hard of stevig voorwerp dat in zee te vinden is; van rotsen en dijken tot wrakhout en schelpen. Ze vestigen zich ook op vissen, walvissen en zeeschildpadden. Maar waar iedereen ze van kent, is van de mossels waaraan ze zich vastklampen. Zeepokken zijn schaaldieren die zich met een stevig torentje van zes kalkplaten hebben omgeven. Het huisje is zelden meer dan een centimeter in doorsne de, meestal slechts een paar millimeter. Het wordt met een soort cement op de ondergrond vastgekit. Breek je het huisje af, dan laat het een kalkachtig randje achter. De platen van het torentje overlappen elkaar en beschermen het weke, kreeftachtige diertje dat erbinnen leeft. Dat is de eigenlijke zeepok. Binnen het veilige bunkertje doet het beestje niets anders dan filteren van zeewater. Hij heeft lange borststukpoten die hij uit het torentje naar buiten steekt om voedsel bijeen te graaien. Ze waaieren heel eventjes door het water om vliegensvlug weer te worden ingetrokken. De gevangen voedseldeeltjes worden dan naar de mond gebracht. Het voedsel bestaat uit microscopisch kleine algjes en allerlei ander grut dat in het zeewater zweeft. De po ten van de zeepok zijn voortreffelijk uitgerust voor de ze vangmethode. Elke poot splitst zich op in twee lan ge dunne tentakels, die 'cirri' worden genoemd. Deze aanhangsels zijn heel soepel en met borstelharen be zet die alles bijeen vegen wat voor het grijpen is. Om dat de poten recht omhoog uit het torentjes steken, ligt de zeepok er als het ware op zijn rug in. Stel je een garnaal voor die achterover liggend zijn poten door het gaatje naar buiten steekt. Een lui en gemakkelijk leven. Wordt het veegwerk hem te veel of dreigt er ge vaar, dan sluit de zeepok zijn huisje af met een tweek leppig deurplaatje. De naam zeepok is goed gekozen. Zeepokken geven dingen en levende wezens een pokdalig uiterlijk. Als gevolg van hun massale aangroei maken ze van zowel walvisbuiken als scheepsrompen lelijke en ziekelijk ogende vormen. Er zijn zeedieren, zoals schildpadden en walvissen, die achter hun masker van zeepokken nog nauwelijks herkenbaar zijn en er op den duur aan ten onder zullen gaan. Zeepokken houden er geen re kening mee waar zich ogen bevinden of neusgaten. THEO SCHILDKAMP 'Nightglow' moet raadsel kosmische straling ontrafelen Met enkele vluchten van reu zenballonnen hoog in de dampkring hopen Onderzoe kers meer te weten te komen over de oorsprong van een be paald type kosmische straling. Maar ook het 'licht' van bij voorbeeld scholen inktvissen en kunstlicht van steden staan op het onderzoeksmenu. Nightglow is de naam van het Amerikaanse ballonexperiment waarin onderzoekers van NASA's Goddard Space Flight Center (GSFC) in Greenbelt en de universiteit van Utah in Salt Lake City samenwerken. Een eerste, succesvolle testvlucht heeft inmiddels plaatsgevonden met een apparatuurgondel hangend onder een met he- liumgas gevulde ballon, met een middellijn van maar liefst 30 meter. De ballon steeg on langs op vanuit Palestine in Texas, bereikte een hoogte van 31 kilometer en kwam negen uur later een paar duizend kilo meter westelijker weer keurig naar beneden. In februari volgend jaar moet de eerste wetenschappelijke vlucht beginnen met een soort gelijke ballon die op 35 kilome ter hoogte een tocht rond de wereld zal maken. De apparatuur van Nightglow is ontworpen om zwakke achter grondstraling van de nachthe mel te meten. Die straling, die zich voornamelijk in het ultra violet (uv) manifesteert, is af komstig van het licht van maan en sterren, van kosmische stra ling, van de wisselwerking tus sen zuurstof- en stikstofmole culen in de dampkring, van de kunstmatige verlichting van steden en zelfs van bepaalde diersoorten die langs biochemi sche weg licht (bioluminescen- tie geheten) genereren, zoals zeevonken en inktvissen. Centraal bij Nightglow staat de hoog-energetische kosmische straling," zegt dr. Louis Barbier, astrofysicus van het GSFC en projectleider van Nightglow. ,,De oorsprong daarvan is nog steeds een mysterie en dat geldt in nog sterkere mate voor de ontzaglijke hoeveelheid energie die deze stralingsdeeltjes bezit ten." Net als de straling van de ande re, al genoemde objecten ver oorzaakt kosmische straling een zwakke achtergrondgloed in het uv aan de nachthemel dat alleen met gevoelige detec toren gemeten kan worden. Die kosmische straling wordt, naar gelang de energie van de deel tjes, onderverdeeld in drie soor ten. Ten eerste de laag-energe- tische kosmische straling die af komstig is van onze zon. De kosmische stralingsdeeltjes van 'modaal' energieniveau, meest al protonen en de kernen van de wat zwaardere atomen, ko men vermoedelijk vrij bij ster explosies (novae en superno vae), maar dat is niet eens hele maal zeker. Voor de hoog-ener getische deeltjes, die van de drie energiesoorten het minst vaak voorkomen, is geen enkele kosmische bron te bedenken, laat staan aan te wijzen. „Ze zouden gezien hun immen se energie in ieder geval moe ten ontstaan binnen pakweg 100 miljoen lichtjaar hier van daan," verklaart Barbier. „Maar binnen die afstand is geen en kel bizar object bekend dat dit soort deeltjes zou kunnen op hoesten. En van nóg verder weg zou betekenen dat ze dan veel te veel energie hebben verloren voordat ze hier zijn aanbeland. Rest dus de vraag wat het zijn en vooral waar ze vandaan ko men." Het instrumentarium van Nightglow bestaat uit drie spiegeltelescopen, elk met een spiegel van 35 centimeter mid dellijn. Een van die telescopen kijkt continu naar beneden, de overige twee roteren langzaam en kijken beurtelings naar bo ven en naar beneden. De drie telescopen zijn uitgerust met fotomultiplicatoren waarmee zwakke signaaltjes duizenden tot miljoenen malen kunnen worden versterkt. BEN APELDOORN De Open Universiteit (OU) in Heerlen gaat in een consortium samenwerken met drie univer siteiten en acht hogescholen. Op die manier hebben twaalf onderwijsinstellingen een eer ste stap gezet om nog dit jaar te komen tot een digitale universi teit. Een intentieverklaring daartoe is onlangs getekend. Naast de OU maken de Univer siteit van Amsterdam, de Uni versiteit Twente en de Vrije Universiteit Amsterdam deel uit van het brede consortium. Ver der doen Fontys Hogescholen, HES Rotterdam, de hogescho len van'Dèh Haag/Rotterdam, Amsterdam, en Utrecht, de Ich- thus Hogeschool en de Saxion Hogescholen mee. Minister Hermans heeft inmiddels de in tentieverklaring van de deelne mers ontvangen. Samen willen deze onderwijsin stellingen een breed digitaal onderwijsaanbod ontwikkelen en exploiteren. Er komt een on afhankelijke raad van bestuur en elke onderwijsinstelling vaardigt een persoon af naar een raad van commissar Deze zien toe op een ont wijsvernieuwingscentrui de digitale universiteit m zetten en exploiteren. Een businessplan moet jaar klaar zijn. Er wordt i gaan van een budget van minste 40 miljoen guldei jaarbasis. Betrokken part hebben de intentieverkk ondertekend na het beke worden van het advies v; cewaterhouse Coopers a nister Hermans van Ond Dit bureau stelde dat eei sortium betere kansen ht dan het alternatief, de fu sen de OU en de Univers Maastricht. De Universiteit Maastric1 geerde teleurgesteld. Voi K. Dittrich van het colleg bestuur noemt een cons 'een bestuurlijk monster in het onmogelijk zal blij j om eigen en gemeensch ke belangen op elkaar af j stemmen. Hormoon tegi veroudering zeer in trek Nederlanders hebben n saai belangstelling voor niet geregistereerde 'ani verouderingshormoon' DHEA. Dit hormoon wo via een Amsterdamse st ting verstrekt. Inmiddeli hebben al zo'n 1600 me zich gemeld om het mii te mogen gebruiken. DHEA is in Nederland n vrij verkrijgbaar omdat 1 niet is geregistreerd. He mag alleen onder super van een arts worden ver strekt. Die moet dan eei genoemde 'bewustzijns klaring' door de patiënt ondertekenen. Zo'n verl ring geven mensen aan bewust te zijn van de sti en de inhoud ervan. Tot voor kort werd DH1 Canada naar Nederlanr haald, maar sinds korti het in Nederland gepro ceerd. Het hormoon wo in capsulevorm verstrel door de stichting Fight Life in Amsterdam. Mei die DHEA willen gebrui melden zich bij de stich aan voor een studie naa effecten van het middel kunnen vervolgens deel men aan de volgende fa van de studie. Over bijv kingen op lange termijr nog weinig bekend. De ten zijn relatief laag. De middelde gebruiker slik voor zo'n 200 gulden pi maand. Hij kan het zich nog goed her inneren. Prozac. Tot vervelens toe, want de depressie moest overwonnen worden. „En moe hè. Altijd die pillen. Maar ik slik nu DHEA. Altijd vrolijk. De kwaliteit van mijn leven is een stuk verbeterd." Het 'anti- ouderdomshormoon' DHEA is aan een opmars in Nederland begonnen. Mario, het moet gezegd, ziet er vief uit. Mag ook wel als derti ger, maar dat is wel eens anders geweest, zegt hij. „Ik wist niet meer wat ik met het leven aan moest. Jarenlang een uitkering, depressief. Maar DHEA heeft mijn leven veranderd. Het is nu volkomen anders. Ik ben vro lijk, ik ben assertief. Ik heb zelf vertrouwen." DHEA (Dehydroëpiandroste- ron) is het nieuwste middel voor hen die op zoek zijn naar een probleemlozer leven. Ver lost van de ouderdomskwaal- tjes. Geen vermoeidheid meer. Overgewicht? Sneeuw voor de zon. Depressie? Een vage herin neringen uit het verleden. Een buik als een wasbordje? DHEA is de sleutel tot dat geluk. DHEA-adept M. Prado zal al deze claims van sommige Ame rikaanse gebruikers niet onver kort onderschrijven, maar een prachtmiddel is het wel, vindt hij. Prado is namens de stich ting Fight for Life woordvoerder en deelnemer aan de studie naar de kwaliteiten van DHEA. Al zo'n 1.600 mensen hebben zich inmiddels aangemeld als deelnemer, de meesten van hen HlV-geïnfecteerden - het mid del werkt doeltreffend tegen vermeerdering van het Aids-vi rus. Maar het is de groep niet HlV-patiënten die nu sterk groeit. Want DHEA is ontdekt als een makkelijk middel tegen moeilijk oplosbare problemen. DHEA is een menselijk hor moon, dat in de bijnieren wordt aangemaakt. Naarmate de leef tijd vordert, neemt de hoeveel heid DHEA in het bloed gestaag af. Volgens sommigen is het op peil houden van de DHEA-spie- gel de sleutel tot het vertragen van ouderdomsverschijnselen. De populariteit van DHEA mag voor Nederland iets geheel nieuws zijn, zoals zo vaak gin gen de Verenigde Staten in de ontwikkeling voor. In tegenstel ling tot Nederland is DHEA in de VS vrij verkrijgbaar. En dat moet in Nederland ook, vindt Prado van Fight for Life. „Na tuurlijk. Het moet binnen de kortste keren legaal worden. Veel mensen zouden er een be ter leven van kunnen krijgen. Je wordt er niet jonger van, maar je kunt er wel prettiger de ou derdom mee ingaan." DHEA is niet een pilletje per dag. Prado neemt de capsules elke dag. „Maar ze glijden met een vruchtensapje zó naar bin nen." Dat DHEA niet is toege staan in Nederland, heeft vol gens de Fight for Life-woord- voerder een oorzaak. „DHEA is een menselijk hormoon. De pharmaceutische industrie kan het daarom niet patenteren. Daarnaast is DHEA een goed kope vervanger voor veel indu striële middelen, zoals Prozac. Daar zit de industrie dus niet op te wachten. Zij houden lega lisering via een lobby tegen." De studie is bedoeld om de bij werkingen en de lange termijn effecten in kaart te brengen. Deelnemers zijn verplicht hun ervaringen met het middel te melden. In principe staat de studie voor iedereen open - in de praktijk is deelname daar mee een makkelijk en legale wijze om DHEA te gebruiken. Ook als de studiedeelname na twee jaar is afgelopen, kunnen deelnemers DHEA blijven ge bruiken door deel te blijven ne men aan de studie. „Gebruikers van nu hebben geen zin om af te wachten totdat het een keer wordt gelegaliseerd. Zij krijgen van ons een korting op de kos ten en kunnen doorgaan. Daar hebben we geen moeite mee." DIRK-JAN STIP De DHEA-pil zou mensen verlossen van ouderdomskwaaltjes, ver moeidheid, overgewicht en depressies. foto gpd Satellietfoto van de Verenigde Staten bij nacht. De witte plekken zijn steden en industriegebieden. Dat licht draagt bij aan de ultraviolette straling in de dampkring. foto gpd/nasa Windzuchtjes waarschuwe kakkerlak voor gevaar Een ieder die wel eens jacht op kakkerlakken heeft ge maakt weet het: de dieren lijken een zesde zintuig te hebben waardoor ze op het allerlaatste moment aan de schoenzool of de opgerolde krant van de jager kunnen ontkomen. Onderzoekers zijn er achter gekomen hoe de dieren worden gewaar schuwd voor het naderen de gevaar. Ze beschikken over een orgaan dat gevoe lig is voor de miniemste luchtverplaatsingen. Hanan Davidowitz, de lei der van het onderzoek, zei dat het orgaan werd ont dekt door de dieren in was vast te zetten, elektroden aan hun zenuwcellen vast te maken en vervolgens in een windtunnel allerlei luchtstromen op ze los te laten. Uit analyse van de zenuwimpulsen bleek dat microscopisch kleine haar tjes op het orgaan, dat uit hun achterlijf steekt, zei de geringste luchtstromi gen kunnen waarnemen Zelfs als er een wind om i hen heen loeit, voelen fc I kerlakken nog aan andei luchtverplaatsingen of e roofdier of mens een aai slag op hun leven wil pie j gen. De ontdekking van de oi derzoekers van het NEC Research Institute in hel Amerikaanse Princeton, New Jersey, staat beschi ven in de editie van don derdag van het weten schappelijke tijdschrift f ture. Computerfabrikani NEC financierde het ont zoek om meer te weten i komen over het zenuws sel van de kakkerlak, dal beschouwen is als een g avanceerd stuk micro-el tronica. HET WEER Cryptogram Horizontaal: 1. Klaar met de speelmerkjes? Plak ze tegen de muur! (8); 5. Werktijd van een filmer en een discjockey (8); 6. In Egypte komt de Griekse God terug (4); 8. Bevindt zich houterig achter de deur (4); 10. Toevluchtsoord voor mens en dier (5); 12. Lekkernij voor het grijpen? (5). Verticaal: 1. Verschillend dreigement (6); 2. Zo werd de post van deze dictator verstuurd (6); 3. Klemmende videofilmpjes (5); 4. Hoog en laag (5); 7. Zeldzaam enkelvoudig kampioenschap (5); 9. Neem het gebergte weg! (4); 11Geen stevig dier (3 Oplossing van dinsdag: keet-steek-Rekest even-zeven-Evenzo teem-meent-Cement riga-harig-Haring meet-meten-Temmen roep-opera-Europa laar-laars-Relaas slot-sloot-Altoos lias-asiel-Relais mars-stram-Matras Gevraagd woord: RECHTERARM Depressie dreigt vanuit de Noordzee Het vergaat deze zomer thermisch niet zo slecht. Het Warmtegetal in De Bilt staat tot gisteren op 56,5. Gerekend vanaf 1901 bete kent dat een 41ste plaats ofwel een kleine zestig zomers kenden tot en met september een geringere warmteproductie. Het minst aansprekende trio-1965, 1956 en 1962- kwam over de periode mei tot en met septem ber met respectievelijk 3,9, 4,9 en 6,7 warm- tepunten uit de bus. De zomer van 1999 had een Warmtegetal van 99,1 en staat daarmee op de 13de plaats. Van de afzonderlijke maanden is juni dit jaar de maand met de voorlopig grootste bijdrage: 24,5. Verder kwam de meizomer op 15,2 en staat augustus tot en met maandag op 13,2 punten. Juli viel uit de toon met 3,1 warmtepunten. Curieus is dat 28% van de warmteproductie van 2000 voor rekening komt van twee dagen: 19 en 20 juni. Het Warmtegetal wordt bepaald door de meerwaarde van alle etmalen met een gemid delde temperatuur van boven de 18 graden bij elkaar op te tellen. Onveranderd slecht blijft de zomer in het noordoosten van de Ver enigde Staten. De laatste dagen is daar weer zeer veel regen gevallen. In het noorden van de staat New Jersey viel zaterdag maar liefst tot 350 mm. Voor onze omgeving is morgen het frontensysteem van een depressie op het noordelijk deel van de Noordzee van belang. Het systeem veroorzaakt tijdens de ochtend en gedurende een deel van de middag buien die van onweer vergezeld kunnen g wolking en buien remmen het kwik er af. Het wordt maximaal 21 graden. D( ruimt naar het zuidwesten en kan aan vrij krachtig worden. Op vrijdag overdr de buiigheid mee te vallen. In het we« is er wel weer een vrij grote kans op bi Bepalend is dan een depressie die zie de Ierse wateren naar de Noordzee vei De temperatuur komt in de middag nt steeds boven de 20 graden uit. Gister heersten de wolkenvelden maar hetw ruim 20 graden: Nieuw-Vennep mat2

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8