Transporteurs klagen over hoge Britse boetes 'PCM had dit natuurlijk ook zelf kunnen bedenken' Economie Recordprijs olie levert Nederland miljarden op Horecaclub wil af van brouwerij als financier Freightliner Trucks schrapt bijna vierduizend banen Intermediair onderdeel Europese vacaturesite Nieuwe passagiersterminal - /OENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 ienzine opnieuw twee cent duurder haag De benzineprijs jojoot weer vrolijk omhoog. Nadat de irijzen zaterdag met twee cent omlaag gingen, gaan zij morgen teer even hard omhoog. Een liter euro ongelood wordt 2,59 ulden. Super plus gaat 2,74 gulden per liter kosten en super net loodvervanger 2,80 gulden. De prijs van een liter 'autogas- lie' stijgt met 3,8 cent per liter en komt op 1,906 gulden. De rijsverhoging houdt verband met de oplopende olieprijs. 'ROS en Telegraaf begraven strijdbijl msterdam Omroepvereniging TROS en De Telegraaf staken un jarenlange juridische strijd over de exploitatie van TROS- mpas en TV-krant. Het geschil ontstond toen TROS de bla- en in januari 1997 weghaalde bij De Telegraaf. De krant was an mening dat er al overeenstemming was over een nieuw ontract voor de exploitatie van de omroepbladen. Volgens ROS had De Telegraaf jarenlang te hoge tarieven in rekening ebracht. De partijen zijn tot de conclusie gekomen dat de strijd aoral veel verlies aan tijd en energie opleverde. Na een aantal idringende gesprekken is besloten de procedures te stoppen, imiddels praten de twee al over samenwerking op het gebied an internet. licrosoft direct naar Hooggerechtshof ashingtonVan het Amerikaanse ministerie van justitie mag antitrustzaak tegen het softwareconcern Microsoft direct aar het Hooggerechtshof, zonder tussenkomst van het Hof van eroep. ,,Dit proces is van enorm groot belang voor onze natio- le economie. Het is van bijzonder belang voor de bedrijven in technologiesector die willen weten hoe ze worden geraakt or de eventuele sancties in het proces", aldus de gisteren uit- egeven verklaring. Microsoft bepleitte een normale rechtsgang, et ministerie heeft dat bezwaar afgewezen. Het Hooggerechts- if beslist pas in oktober of het de zaak in behandeling neemt. iladenruil tussen Elsevier en VNU ■arlem VNU Business Publications en Elsevier bedrijfsinfor- ïatie hebben besloten tot een titelruil van bladen. Het vakblad md+Water gaat over van VNU naar Elsevier. Omgekeerd eemt VNU het blad Schoenvisie over. De uitgevers vinden dat iverworven bladen beter bij hun overige vakbladen horen. NU Business heeft nu de cluster Textilia, Textilia's Mode- mus en Schoenvisie. Voor Elsevier betekent de inlijving van and+ Water een geschikte aanvulling op de portfolio van de oep bouwtijdschriften. crse inflatie op hoogste jiiveau ublinIn Ierland is vorige maand de inflatie op het hoogste ni- au in ruim vijftien jaar terechtgekomen: 6,2 procent op jaar- isis. Hogere hypotheekkosten en stijgende energie- en voed- lprijzen waren daaraan debet. Dat heeft het Ierse bureau voor atistiek (CSO) gisteren bekendgemaakt. Analisten houden er lening mee dat de inflatie dit jaar nog boven de zeven pro- int uitkomt. Overheidsmaatregelen die verdere oververhitting in de economie moesten beperken, hebben tot dusver niet ge- olpen. Omdat Ierland aan de euro deelneemt, is het land voor in renteverhoging afhankelijk van beslissingen van de Europe- Centrale Bank. ruisebezoek Curasao fors gestegen iyoA-wiLLEMSTAD Bijna 21.000 cruisetoeristen hebben het af in halfjaar Curasao bezocht. Dat is een stijging van 53 ocent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. De inkom en uit toerisme stegen met acht procent naar 128 miljoen gul- in. In de haven van het eiland meerden tussen januari en juni 0 schepen af. In de eerste helft van 1999 was dat een kwart inder. Volgens het Curagao Tourism Development Bureau igen de inkomsten vooral doordat bezoekers langer op Cura- o vertoeven. fereldbank keert terug naar Angola !èHBA_ï De Wereldbank is twee jaar na zijn terugtrekking uit igola wegens het oplaaien van de burgeroorlog, weer terugge- erd. Onder voorwaarden is de bank bereid weer leningen te rstrekken. Wel vindt regionaal directeur Mans dat de regering 'buitenlandse schulden in balans moet brengen en de econo- ie hervormen. Mans is in Angola en wil van de regering uilteg er olie-opsporingsprojecten waarbij mogelijk corruptie is ge- De economie is verslechterd door de burgeroorlog tus- n de regering en Unita-rebellen. In december 1998 laaide die rijd weer op. Angola heeft een buitenlandse schuld van ruim rtig miljard gulden en kan die nauwelijks aflossen. S eense ISS maakt snelle groei door Ü£HLï Het Deense ISS International Service System heeft in 'eerste halfjaar een snelle groei doorgemaakt. ISS is de groot leverancier van schoonmaak- en bedrijfsdiensten in de we 'd De omzet steeg in de eerste zes maanden met 66 procent ar bijna vier miljard gulden. De winst ging met 51 procent nhoog naar 180 miljoen. ISS is vorig jaar in Nederland marlet- der geworden na de aankoop van de schoonmaakbedrijven en TMG van Vedior. De Denen legden daarvoor ruim een "jard op tafel. Bij de betrokken bedrijven werken 50.000 men- ISS is zeer expansief. Dit jaar is het concern al betrokken bij overnemingen. Van de groei in het eerste halfjaar is verreweg 'grootste deel afkomstig van acquisities. De autonome groei op negen procent. ISS heeft nu-250.000 personeelsleden. Nederland heeft zij dit jaar nieuwe contracten weten te slui- 'niet KLM, de Gran Dorado-groep en het Rijksmuseum in Chauffeur verantwoordelijk voor vervoer illegalen zoetermeer anp Nederlandse transportbedrijven dreigen failliet te gaan door een Britse wet die sinds april van kracht is, zo stelt Transport en Logistiek Nederland (TLN). De 'code of practice', die in Groot-Brittannië als middel tegen ver stekelingen wordt gebruikt, machtigt de Britse mare chaussee om bij mensensmokkel betrokken bedrijven hoge boetes op te leggen. praktijk onrealistisch en on werkbaar. „De controle die de wet vereist, blijkt slecht uitvoer baar doordat de regels niet worden nageleefd. Bovendien levert de extra controle onnodi ge risico's op", schrijft de weg transportorganisatie aan euro commissaris Vitorino (justitie). TLN wil dat Vitorino de Britse regering officieel verzoekt de wet aan te passen. Directe aan leiding voor de brief is een en quête onder transportbedrij ven. „Het merendeel van de Volgens de wet is een vrachtwa genchauffeur verantwoordelijk wanneer er verstekelingen in zijn laadruimte worden aange troffen. De chauffeur krijgt dan een boete van tweeduizend pond sterling (7.400 gulden) per verstekeling tenzij hij kan aantonen dat hij de wet, die on dermeer een uitgebreide check list verplicht stelt, heeft nage leefd. Volgens TLN is de wet in de Nederlandse transporteurs blijkt last te hebben van verste kelingen. Zij zijn onschuldig en worden opgezadeld met toren hoge boetes", aldus een woord voerster van TLN. Ook het drama in Dover in juni is voor TLN reden om de focus te richten op de wetge ving in het Verenigd Koninkrijk. Toen werden in een Nederland se vrachtwagen 58 illegale Chi nezen dood aangetroffen. „Be drijven lopen het risico failliet te gaan door de hoge boetes. Het is bovendien niet mogelijk om in hoger beroep te gaan te gen zo'n boete, omdat dat in strijd is met internationale ver dragen voor mensenrechten. Dat moet anders", aldus TLN. Volgens TLN staat de wet vol onredelijke bepalingen. Zo moet een chauffeur die niet bij den haag anp De extreem hoge olieprijs kan Nederland enkele miljarden extra aan aardgasinkom sten opleveren. Hoewel de huidige record prijs van de olie een momentopname is, gaat het Centraal Planbureau (CPB) er al vanuit dat de structurele olieprijs de ko mende twee jaar twee tot drie dollar hoger zal liggen dan voorzien. Door de relatie met de aardgasprijzen kan dit Nederland zowel in 2001 als 2002 ruim een miljard gulden extra opleveren, zo rekent een woordvoerder van het minis terie van financiën voor. Volgens de 'vuist regel' levert een structurele stijging van de olieprijs met een dollar Nederland een jaar later 0,4 miljard gulden extra op aan aard gasbaten. Het planbureau houdt op de lan ge termijn geen rekening met de nieuwe stijging van de olieprijs. Dat betekent dat het bedrag dat in 2001 en 2002 extra naar het Fonds Economische Structuurverster king (FES) zal vloeien geen structureel ka rakter krijgt. Uit het FES worden grote infrastructurele projecten betaald. In het regeerakkoord is echter afgesproken dat meevallers bij de aardgasbaten ook aan uitgaven op andere begrotingsposten, zoals onderwijs en zorg kunnen worden besteed. Overigens heeft het openbaar ministerie in Rotterdam de openbaarmaking van het veelbesproken rapport over kartelvorming van oliemaatschappijen opnieuw uitge steld. Dat is de derde keer. Koninklijk Ne derlands Vervoer (KNV) verwacht dat het rapport spectaculaire zaken bevat. Het OM heeft KNV laten weten dat het september wordt, eer het uitsluitsel kan ge ven over het verzoek om openbaarmaking van het rapport. Justitie heeft nu drie keer uitstel gevraagd in de procedure die KNV is gestart op basis van de Wet openbaarheid van bestuur. KNV hoopt in het rapport van de Econo mische Controle Dienst (ECD) bewijzen aan te treffen dat oliebedrijven de diesel- het laden van zijn wagen aan wezig is geweest, een schriftelij ke verklaring krijgen als bewijs dat er geen illegalen aan boord zijn. „In de praktijk wordt zo'n verklaring vaak niet afgegeven uit angst voor aansprakelijkheid indien onverhoopt wel verste kelingen worden aangetroffen. En al wordt zo'n verklaring af gegeven, dan nog kan de chauf feur een boete krijgen. Dat is toch belachelijk?" Verder vindt de Nederlandse organisatie het risico van tus sentijdse controles te groot, „juist op het moment van ope nen, slaan bendes vaak toe. Bo vendien heeft de chauffeur geen verzegelde laadbak meer en kan hij dus geen aanspraak maken op een verzekering in geval van diefstal", aldus TLN. 'Geen plek voor avonturiers DEN HAAG GPD De horeca wil niet langer dat bierbrouwers startende ondernemers financieren als ze geen geld van de bank kunnen krijgen. Bij die con structie moeten cafés en restaurants jarenlang het bier van die brouwer afne men. Volgens Koninklijk Horeca Nederland (KHN) beginnen te veel mensen een kroeg met te weinig geld. Twee van de drie be ginners halen het niet. „Van de kroegen die het langer redden, haalt vijftig procent nauwelijks een mo daal inkomen terwijl ze vaak tachtig uur per week wer ken", aldus een woordvoer ster van KHN. Eind septem ber gaan de horecaonderne mers met alle bierbrouwers en banken rond de tafel zit ten voor een convenant. Bierbrouwer Grolsch in Enschede zegt het verkopen van bier als 'belangrijkste taak' te zien. „In sommige gevallen is de lening een on derdeel van een totaalpak ket", aldus een woordvoer ster. Het is haar niet bekend dat de brouwerij met KHN om de tafel gaat zitten over de financieringen. Ook brouwer Heineken zegt een positie als geldschieter niet te ambiëren, maar de brou wer springt wel in op de vraag van ondernemers naar leningen. Het financieren van kroe gen, hotels, cafés of restau rants door bierbrouwers is een praktijk die in de loop der jaren is gegroeid. Om een financiering bij een bank te krijgen moeten de ondernemers 25 procent ei gen kapitaal meenemen. Door ondernemers te dwin gen aan deze eis te voldoen hoopt de branche dat er minder gelegenheden over de kop gaan. „De horeca is geen plek voor avonturiers", vindt de KHN. De sector verwacht dat horecaondernemers drie tot tien procent meer rende ment halen als ze zelf kun nen kiezen welke merken bier ze verkopen. Nu profi teren ze niet mee van kor tingen en aanbiedingen van andere fabrikanten. De Eu ropese Commissie verdenkt brouwers, zoals Heineken, Grolsch en Bavaria, van prijsafspraken. De produ centen zouden volgens de commissie onderling af spreken tegen welke prijs zij bier aan cafés leveren en onderling niet op eikaars kroegcontracten bieden. portland dpa Bij de Amerikaanse vrachtwa gendivisie van het Amerikaans- Duitse autoconcern Daimler- Chrysler verdwijnen 3.745 ba nen. Freightliner, producent van voornamelijk zware trucks, maakte gisteren bekend dit aantal te zullen schrappen. Dat is negentien procent van het to tale aantal werknemers. Een woordvoerder van Daim- lerChrysler zei dat bij Freightli ner de verkoop van vrachtwa gens van boven de zestien ton dit jaar met een kwart zal ver minderen. Begin dit jaar werd nog uitgegaan van een vermin dering van tien procent. Freightliner heeft in de Ver enigde Staten een marktaan deel van 31 procent en ver wacht ook in het lichtere seg ment een achteruitgang van de verkoop. Die zal echter niet zo groot uitpakken als die in het zware segment. Freightliner mag dan last hebben van de achteruitgang op de truckmarkt, een paar we ken geleden kocht het de Cana dese vrachtwagenfabrikant Western Star voor 670 miljoen Canadese dollar, ongeveer 1,1 miljard gulden. Bovendien kocht DaimlerChrysler de aan delen die het nog niet had in motorenfabrikant Detroit Die sel voor 423 miljoen Ameri kaanse dollar(een miljard gul den). Het concern had al ruim 21 procent in handen. Amsterdam Veel glas en een moderne vormgeving. Dat zijn de kenmerken van de nieuwe Passagiers Terminal Amsterdam vlakbij het Centraal Station. De nieuwe cruiseterminal aan de IJ-oever gaat op 22 augustus open, maar is onofficieel al volop in gebruik. De exploitatie is een geza menlijke aangelegenheid van het Gemeentelijk Havenbedrijf en NS Stations. fotopersburo dijkstra fred steenman prijs kunstmatig hoog houden. Die is van januari 1999 tot juni dit jaar ruim veertig procent gestegen. Veel van de 250 tankstations in de grens streek, die volgens de Europese Commissie ten onrechte staatssteun kregen, komen alsnog in aanmerking voor subsidie. Dit blijkt uit een brief van minister Zalm aan de Tweede Kamer. De 250 tankstations hebben de gelegen heid gekregen nadere informatie te ver strekken. Op grond daarvan komen 142 pomphouders gewoon voor subsidie in aanmerking. Bij 62 tankstations wordt de subsidie niet teruggevorderd. In twaalf ge vallen moeten de tankstations subsidie te rugbetalen en bij dertig stations is dat nog onduidelijk. De tankstations kregen de subsidie, om dat ze klanten misliepen doordat de benzi ne in Duitsland goedkoper was dan hier. Financiën schat dat het terug te vorderen subsidiebedrag maximaal 130 miljoen gul den bedraagt. HAARLEM ANP world.nl, de grootste voor de IT-sector, onderdeel van de nieuwe Europese vacaturebank. De site bevat net als Interme- diair.nl en IT-Jobworld.nl een vacaturebank, informatie over de arbeidsmarkt, persoonlijk heidstesten en een salariskom pas. Een nieuw onderdeel wordt het matchen van de pro fielen van de werkzoekenden met de gedetailleerde eisen van bedrijven. Een werkzoekende moet zijn carrièrewensen en zijn specifie ke vaardigheden opgeven en een CV opsturen. De loopbaan begeleiders hebben directe toe gang tot de kwalificaties en zoe ken een geschikte baan. De be doeling is dat de ideale baan wordt gezocht bij de ideale werknemer. De werkzoekende krijgt bericht als de bijbehoren de baan is gevonden. De site intermediair.nl is over gegaan in newmonday.com. Het is een nieuwe naam voor een internationale banenmarkt op internet voor hoger opgelei den. De site adviseert en onder steunt de bezoekers in hun loopbaan. Newmonday.com is een va cature- en bemiddelingsdienst die VNU en Randstad hebben gelanceerd. De website is on derdeel van een nieuwe Euro pese carrièreportal waar Neder land, Groot-Brittannië, Duits land, Frankrijk en België aan meedoen. Newmonday.com fungeert als startpagina voor online va caturebanken en archieven met CV's. Voor Nederland zijn In- termediair.nl, de grootste carri èresite in Nederland, en IT-Job- Makers kranten.com bestrijden krantengigant vanuit studentenhuis rotterdam gert onnink Ze zoyden snotapen zijn, die snel heel veel geld willen ver dienen aan het internet. Martin Klerx en Eric Pellegrom van het Rotterdamse bedrijfje Eureka Internetdiensten werden ook als 'commerciële en inventieve jongens' met een 'strakke site' aangeduid. De twee studenten waren vori ge week ineens volop in het nieuws vanwege hun juridische strijd met PCM, uitgever van onder meer De Volkskrant, NRC Handelsblad en Algemeen Dag blad. Het machtige mediacon cern wil dat de twintigers direct stoppen met het overnemen van krantenkoppen met bijbe horende artikelen op hun web site www.kranten.com. De Rot terdamse rechtbank doet over een week uitspraak. Martin Klerx oogt allerminst als een snelle jongen. De werkplek van de Rotterdammer is geen flitsend kantoor, maar een vooroorlogs studentenhuis in Crooswijk. Vanuit een ruimte die nog het meeste weg heeft van een huiskamer, werkt de vierdejaars student economie aan de Erasmus Universiteit aan zijn website. Op het kort geding tussen PCM Uitgevers en Eureka Internet diensten waren drie televisie ploegen en vele andere media afgekomen. „Ik heb wel eens wat voor de radio gedaan, maar met televisie hadden we geen enkele ervaring", zegt de 22-ja- rige Klerx. Zo kon het gebeuren dat de twee medewerkers van kran ten.com op het Acht Uur Jour naal verschenen, zij het dat de welbespraakte Amsterdamse advocaat Visser voor het oog van miljoenen tv-kijkers het woord moest doen. „We heb ben na afloop veel reacties ge kregen. Vooral met de bood schap: Gaat zo door", aldus Klerx. De site werd afgelopen vrijdag door 10.000 mensen be zocht, een absoluut record voor kranten.com. „Ook hebben we er vierduizend nieuwe abon nees bij gekregen." Het bedrijf telde al 20.000 vaste afnemers van het dagelijkse per elektronische post verstuurde krantenoverzicht. Onder hen talloze Nederlanders in Zuid- Afrika, Amerika, Canada, Au stralië en Nieuw-Zeeland. Het uit de Betuwe afkomstige Martin Klerx in zijn werkkamer in het studentenhuis. „We hebben veel reacties gekregen. Vooral met de boodschap: Ga zo door", aldus Klerx. foto gpd niels van der hoeven Het eerste karwei was het ont werpen van een website voor een familielid, kijkt Klerx terug. „Kranten.com is een geheel ei gen project. Eigenlijk is het een wat uit de hand gelopen hob- by." De studenten zetten het elek tronische krantenoverzicht be gin vorig jaar op. Uitgever PCM liet in april van dit jaar weten dat Eureka onrechtmatig ge bruik maakt van de inhoud van de kranten. „We zijn met het archief en de nieuwsdienst ge stopt, maar toen was PCM nog niet tevreden." Klerx geeft toe dat de activitei ten soms 'op het randje' zijn. „Je weet dat dit kan gebeuren, want op het gebied van au teursrecht en het internet is nog niet alles geregeld. Ik blijf erbij dat de kranten zelfhaat bij onze site hebben. Dat zeggen de uitgevers Wegener en Tele graaf ook, net als de meeste journalisten." Mocht Eureka de rechtszaak verliezen, dan betekent dat het einde van kranten.com, kondigt hij aan. Bij een overwinning hoeft PCM daarentegen niet bang te zijn voor een schade claim. „Integendeel, het was juist mooie reclame." Klerx is verbaasd over alle ophef. „Want PCM had dit natuurlijk net zo goed zelf kunnen bedenken." 1 Oogst voor Zeeuwse appelwijn Henk Nieuwdorp van wijnmakerij 'De Hellenburg' Zeeuwse Oudelande is op het ogenblik druk bezig met de De vruchten worden later verwerkt in appelwijn en Behalve appelwijn maakt de familie Nieuwdorp ook en vlierbloesemwijn. Zeeland kent meer wijnboeren en bureau voor Toerisme heeft zelfs een speciale uitgestippeld langs de diverse wijnmakerijen. foto anp robert vos fankroet van Air ALM afgewend Een akkoord tussen de directie van de Antilliaanse uchtvaartmaatschappij Air ALM en de pilotenbond VNV-NA is linnen handbereik. Het dreigende faillissement van de noodlij lende luchtvaartmaatschappij is afgewend. De besprekingen erkeren in de eindfase en mogelijk sluiten beide partijen van- laag nog een akkoord. De pilotenbond legde eind juli beslag op egoeden van de ALM bij negen reisbureaus om betaling van ier ton af te dwingen. Dat bedrag zou de luchtvaartmaatschap- lij ten onrechte hebben ingehouden op de salarissen. Air ALM ampt met lange vertragingen wegens technische problemen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7