Attentie! 'Gsm-antennes geen gevaar gezondheid' Gratis beldag 11:1.1:2. Advocaat Jovanovic kan 'niet meer doen dan zijn best' Vinkei onthutst na dood 'Broer' Van der Loop Binnenland Oude tijden herleven Supporters op de vuist na duel WHC-Zwolle Vaccin varkenspest reeds beschikbaar JENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 jergooiers krijgen week eel ■wardenDe 'Kollumer eiergooiers' zijn gisteren in hoger be ep alle vier veroordeeld tot drie weken celstraf, waarvan twee ïken voorwaardelijk. Het gerechtshof in Leeuwarden achtte vier mannen van tussen de 19 en 25 jaar oud schuldig aan itse ie olijke geweldpleging tegen burgemeester Visser van Kollu- erland. Op de informatieavond over een nieuw asielzoekers- ntrum in Kollum vorig jaar oktober bekogelden de vier de o p| irgemeester met eieren. De politierechter kwam in december rig jaartot dezelfde veroordeling. De mannen verstoorden de ond naar eigen zeggen uit frustratie over het onderzoek naar moord op Marianne Vaatstra, die behoorde tot vriendenclub n de jongens. Destijds werd aangenomen dat die door een ielzoeker was ieel jj leer hulpmiddelen vergoed ijki ph ^haag» Het aantal medische hulpmiddelen dat in aanmer- ig komt voor een vergoeding, wordt uitgebreid. Met ingang n volgend jaar mogen slechthorenden hun 'oorstukje', het 'a| helpvormige deel van het hoortoestel dat iemand in het oor n8' aagt, vaker dan nu vervangen. Bepaalde reumapatiënten krij- n ook verstevigde kniebanden betaald. Wie baat heeft bij al- ;len geenvrije en stofdichte matrashoezen, dekbedhoezen en kus- 8e'i nhoezen krijgt deze hulpmiddelen voortaan zonder dat zij dut rst hun huis, bijvoorbeeld hun vloerbedekking, hoeven aan te we ssen. Wie orthopedische schoenen draagt, heeft geen schrif- ijke toelichting van een orthopedisch chirurg meer nodig, n brieve van de huisarts volstaat ook. lolukkers mogen nog blijven Molukkers die tijdelijk in Nederland verblijven voor niliebezoek, hoeven niet terug wanneer hun toeristenvisum rerlopen. Minister van Boxtel van integratiebeleid en staats- cretaris Cohen van justitie hebben dat gisteren besloten. De ivindslieden willen de Molukkers niet naar huis sturen zolang situatie in hun woongebied zo gevaarlijk blijft. Ze gaan er wel n uit dat de familie voor de opvang zorgt. Cohen en Van Box- achten het niet uitgesloten dat zich de komende tijd meer jlukkers in Nederland melden voor opvang, zeker wanneer lend wordt dat ze mogen blijven zolang de problemen op de bukken aanhouden. Gebeurt dat, dan bekijken de bewinds den of ze de regeling handhaven. omaatnet voor SP'ers irdam Op www.tomaamet.nl kunnen leden van de Socia- ische Partij (SP) sinds gisteren terecht voor een gratis inter- tabonnement. Volgens de politieke partij is de dienst anders n andere accounts: de persoonsgegevens van gebruikers wor- 1 niet verhandeld en de e-mails en homepages van de ge- ïikers zijn vrij van reclame. De eigen website www.sp.nl biedt gens de partij duizenden pagina's nieuws en achtergronden de mogelijkheid voor on-line discussie met de Kamerleden li de partij. Alle 26.000 SP-leden kunnen zich bij tomaatnet ïmelden. axi Direkt Rotterdam start rustig ttrdamDe start van het bedrijf Taxi Direkt in de Rotter- nse taxiwereld is gisteren zonder incidenten verlopen. De 11011 tele tientallen wagens konden ongehinderd door de straten J" de Maasstad rijden. In Amsterdam leidde de komst Taxi Di eerder dit jaar nog tot hevige onlusten. In Rotterdam lijkt rust gewaarborgd doordat er geen nieuwe vergunningen bij c wt i gekomen. De chauffeurs die nu voor Taxi Direkt werken re- fe ei i allemaal al voor bestaande ondernemingen of waren 'eigen aroi Ier'. De nieuwe taxi's zijn een gevolg van de wens van de ara irheid om meer concurrentie in de taxibranche te scheppen. cclu ie toekomst moet het voor de klant mogelijk worden om op standplaats een willekeurige wagen uit de rij wachtenden te zen. J elf akantie eindigt in familiedrama il; De kampeervakantie van een gezin uit Barendrecht is indigd in een drama. Bij een tripje per auto vanaf de cam- g in Asten waar het gezin bivakkeerde, kwam het op een ising in het Brabantse plaatsje tot een botsing met een ande- luto. De 13-jarige zoon liep daarbij zulke ernstige verwon- rtat &en aan ^et hoofd op dat hij later in het ziekenhuis overleed. ouders en hun 9-jarige dochter werden eveneens gewond rgebracht naar een ziekenhuis. Zij verkeren volgens de poli- niet in levensgevaar. o™ admeester (21) alsnog overleden nii De 21-jarige badmeester die vorige week op Texel zwaar zj( rand raakte tijdens een oefening op zee, is in het Rotterdam- vni )ijkzigt-ziekenhuis overleden. De jongeman, lid van het )e echtse studentenkorps dat al jaren het Texelse strand be- gr akt, dook na de oefening uit een bootje in zee en kwam met da i hoofd op een zandplaat. Hij kwam niet meer boven en ok d door zijn mede-redders uit het water gehaald. De man ,ra ek bij de duik zijn nek te hebben gebroken. Na reanimatie geil )r ambulancepersoneel kwamen zijn hartslag en ademhaling ouil er °P gang. waarna de man met spoed naar het Gemini-zie- ihuis in Den Helder werd gebracht. Later werd hij naar Rot- idc lam vervoerd. Cu ;j ederlands schip zinkt bij Egypte t lai tsaid Het Nederlandse containerschip Dongedijk is giste- s vo igezonken in de Middellandse Zee, ongeveer dertien kilome- M voor de Egyptische haven Port Said. De oorzaak is nog onbe- diei id. De bemanning, onder wie vier Nederlanders, is gered >ptii inals de echtgenotes van twee bemanningsleden. De Donge- Pro ;was met 140 containers op weg van Port Said naar de Syri- wei e haven Latakia. De Amsterdamse kapitein Bergen zegt geen inkf e te hebben van de oorzaak. „Het schip maakte totdat het f, ge ikgeen water, en ik heb ook geen enkele knal of wat dan ook mie loord." Naast de kapitein telde het schip nog dertien beman- jsleden: drie Nederlanders, negen Russen en een Pool. Zondag 10 september Zondag 10 september is 't gratis bellen binnen Nederland (m.u.v. bellen naar mobiel) voor alle klanten van Tele2. U bent nog geen klant? Meld u snel aan. Spraakmakend goedkoper. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten sarajevo harald doornbos correspondent „Ik weet ook niet hoe het af gaat lopen", ver zucht Zoran Jovanovic, de 36-jarige advocaat van twee van de vier in Servië gearresteerde Neder landers. „Maar ik ben bang dat de officiële aan klacht meer zal zijn dan alleen terrorisme." Het gaat langzaam, zeer langzaam in de zaak rond het Nederlandse viertal. Gisteren kregen ze eindelijk bezoek van de Nederlandse zaakgelas tigde in Belgrado, Klompenhouwer. Er mocht echter slechts worden gesproken over dingen die niets met het toekomstig proces van doen had den. Vandaag mag Jovanovic voor het eerst zijn twee cliënten Jeroen van Iersel en Sander Zeitsen spreken. Zijn kantoorgenoot Fila, die Bas van Schaik verdedigt, en zijn collega Jankovic die de belangen van Ger de Rie behartigt, hebben nog geen toestemming gekregen om de gevangenis te bezoeken. Aanvankelijk was Jovanovic de verde diger van alle vier, maar er moesten andere advo caten worden ingezet voor Van Schaik en De Rie, omdat dit tweetal afwijkende en tegenstrijdige verklaringen had afgelegd. Dat hij als advocaat pas na vier weken zijn cliën ten mag bezoeken, mag voor buitenstaanders misschien vreemd overkomen, maar Jovanovic snapt het wel. „De Nederlanders zijn gearres teerd en direct veroordeeld wegens illegale grensoverschrijding. Ze hadden geen visum voor Servië. Voordat de buitenwereld wist dat mijn cli ënten waren gearresteerd, waren ze al veroor deeld tot een straf van dertig dagen. Daaraan is helemaal geen advocaat te pas gekomen." Pas als ze die dertig dagen hebben uitgezeten, Amsterdam Tijdens de hoogtij dagen, in het midden van de 18de eeuw, gleden hier vijf tot zes schepen per jaar het U in. Op de vooravond van Sail 2000 legden archeologen een scheepshelling van de werf van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) in Amsterdam bloot. Het was lo gistiek en technisch een van de meest grootschalige bedrijven van Europa in die tijd, stelt Gaw- ronski. In 150 jaar liepen hier on geveer 750 schepen van de drie wezep anp Tientallen jongeren zijn gister avond na afloop van de voet balwedstrijd WHC-FC Zwolle in Wezep met elkaar op de vuist gegaan. De politie, die met 25 agenten en diverse politiehon den ingreep, heeft in totaal vijf mannen gearresteerd. De vechtpartij brak uit direct na afloop van de bekerwed strijd in de voorronde van de Amstel Cup tussen amateur club WHC en eerstedivisionist FC Zwolle (uitslag 0-9). Zowel op het sportcomplex van WHC als in de directe omgeving werd door tientallen jongeren ge vochten. Volgens een politie woordvoerder is de oorzaak van de vechtpartij vooralsnog onbe kend. De politie greep in met be hulp van de wapenstok en di verse politiehonden. Een ge wonde supporter is met onbe kend letsel afgevoerd naar een ziekenhuis in Zwolle. De politie heeft in verband met de vecht- hebben de Nederlanders recht op bezoek van een advocaat. Dat gebeurt dus vandaag. „Ik hoop ze te kunnen spreken", zegt Jovanovic voorzich tig, want hij is er niet zeker van dat hij zijn cliën ten ook daadwerkelijk te zien krijgt. Uiterlijk zaterdag zal de openbaar aanklager met een nieuwe aanklacht tegen de vier moeten ko men om hen in de gevangenis te kunnen hou den. Volgens Jovanovic ziet het er naar uit dat ze zullen worden aangeklaagd wegens terrorisme en waarschijnlijk nog meer dan dat. „De autoritei ten zeggen te beschikken over getuigen en ander bewijsmateriaal. Daar moeten ze dan maar snel mee voor de draad komen." Jovanovic is door de familie van de Nederlanders gevraagd om samen met zijn collega's het viertal te verdedigen. Dat brengt hem in een bizarre si tuatie. Jovanovic reist namelijk al regelmatig naar Nederland omdat hij ook de advocaat is van de van oorlogsmisdaden verdachte Serviër Radic, die terecht staat voor het Haagse Joegoslavië-tri bunaal. „En ik verdedig ook nog Albanezen die hier van terrorisme worden verdacht", lacht hij. Jovanovic vermoedt dat de vier het 'extra zwaar' hebben in de gevangenis, omdat ze zijn gebrand merkt als 'vijanden van het volk' die probeerden Milosevic te vermoorden. „Dat maakt je natuur lijk weinig populair en dan kan het gevangenisle ven zwaar zijn." Volgens de Nederlandse zaakgelastigde Klom penhouwer maken de vier het 'naar omstandig heden redelijk', zei hij gisteren na een bezoek aan de Nederlanders. Hij heeft vanwege hun ge zondheidstoestand aangedrongen op bezoek van een door de Nederlandse ambassade aangezoch te arts. Gezondheidsraad: Vooral verhalen maken ziek De kans dat mensen ziek worden door straling van an tennes en apparatuur die nodig zijn voor mobiele telefo nie is verwaarloosbaar klein, concludeert de Gezond heidsraad in een onderzoek dat minister Borst van volksgezondheid gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Die had om het onderzoek gevraagd. den vaak onaangekondigd ge confronteerd met de zendmas ten. Vroegtijdige informatie kan veel problemen voorkomen, stelt de raad, „omdat gezond heidsklachten veelal het gevolg zullen zijn van angst voor het onbekende". Als er klachten zijn, dan moeten die echter wel te allen tijde serieus worden ge nomen. Als vuistregel geldt dat de af stand tot de antenne minimaal drie meter moet zijn. Is dit niet mogelijk, dan zijn beschermen de maatregelen noodzakelijk. Voor mensen die de antennes plaatsen en repareren gelden andere normen. Het aantal ba sisstations zal met de introduc tie van nieuwe netwerken, zoals UMTS voor mobiel internetten, sterk toenemen. Voor UMTS, DEN HAAG ANP De sterkte van de elektromag netische velden van de onge veer 7.000 antennes ligt ruim schoots beneden de blootstel lingslimieten. Mensen die wo nen en werken in de buurt van de zogenoemde basisstations hoeven zich geen zorgen te ma ken, aldus de Gezondheidsraad. Ook storingen aan medische en elektrische apparaten evenals aan pacemakers en dergelijke zijn vrijwel uitgesloten. De onrust over de antennes die zich vorig jaar als een olie vlek over Nederland verspreid de, heeft volgens de Gezond heidsraad te maken met ge brekkige communicatie. Eige naren van woningen en andere geschikte antennelocaties wer- dat honderd maal zoveel capa citeit heeft als het huidige gsm- netwerk, zijn er 12.000 nodig. Voor een goede doorgifte is het onontkoombaar dat veel masten in woonwijken worden geplaatst. Ondanks de geringe risico's stelt de Gezondheids raad toch voor een wet te ma ken die de plaatsing op grond van gezondheidsoverwegingen regelt. Ook moeten alle gege vens over de masten in een openbaar register worden vast gelegd. Dat is handig voor con troles en het verstrekken van informatie. De Gezondheidsraad onder zoekt ook de gevolgen van mo biel telefoneren voor de ge zondheid. Die resultaten wor den in het najaar verwacht. Ook hierover doen de nodige verha len de ronde. Het bekendste is dat de hersenen gaan 'koken' door veelvuldig gsm-gebruik. Minister Borst zal over drie maanden bekendmaken wat ze concreet gaat doen met de ad viezen. hellingen. Schepen van het kali ber de Batavia, die in 1629 schip breuk leed op de kust van West- Australië. Een replica van dat schip is tijdens Sail te zien. FOTO ANP COR MULDER partij vijf mannen aangehou den. Drie ervan zijn ingesloten op het politiebureau. Vorige maand werd de wed strijd FC Zwolle tegen FC Utrecht gestaakt omdat rel schoppers van beide clubs el kaar via de eretribune opzoch ten en te lijf gingen. Naar aan leiding hiervan bestrafte FC Zwolle vorige week twaalf da ders. Ze kregen een stadionver bod opgelegd, variërend van een half tot en met twee jaar. DEN HAAG GPD GALLGALL Een onverhoopte uitbraak van de varkenspest kan effectief worden bestreden. Er zijn in middels twee nieuwe vaccins die varkens tegen de ziekte be schermen. De vaccins mogen echter nog niet worden ge bruikt, omdat de export van varkens daardoor in gevaar komt. Het ministerie van land bouw heeft ook nog geen actie ondernomen bij de Europese Commissie om het middel eventueel te mogen gebruiken. De nieuwe geneesmiddelen zijn zogenoemde markervac- cins, die een 'merkteken' ach terlaten in het bloed van het dier. Dat merkteken toont aan dat de antistoffen tegen var kenspest in het bloed veroor zaakt zijn door de vaccinatie en niet door de varkenspest zelf. In het bloed van een varken dat aan de pest lijdt, worden im mers ook antistoffen aange maakt. Tot voor kort kon aan een bloedmonster van een in geënt gezond varken dan ook niet worden gezien of het ging om een ziek of een gezond var ken, want in beide gevallen ver toonde het bloed antistoffen. Daarom betekende inenting al tijd dat er geen varkens meer mochten worden geëxporteerd: het buitenland zou er altijd be smette varkens in herkennen. Het middel (de inenting) werd hierdoor erger dan de kwaal (de pest). Dat probleem is er niet meer met het markervaccin. „Ons markervaccin is officieel toege laten als geneesmiddel", aldus een woordvoerster van het In stituut voor Diergezondheid (ID) in Lelystad. Ook het farma ceutisch bedrijf Intervet, onder deel van Akzo Nobel, heeft een goedgekeurd markervaccin. Het gebruik van het markervaccin is echter nog steeds niet toege staan, volgens het ministerie van landbouw omdat er nog geen betrouwbare test om aan te tonen dat antistoffen echt het gevolg zijn van het vaccin en niet van de gevreesde ziekte. Pas als die test er is, zal het mi nisterie Brussel om toestem ming vragen voor het gebruik tijdens een uitbraak van var kenspest. vinkel» hans leber Gebroken bierglazen en een achter gelaten pakje shag. Bij het Vinkelse café Den Driehoek herinneren stille getuigen aan de vechtpartij die zon dagnacht de 50-jarige parttime ober Christ van der Loop het leven kostte. Er ligt welgeteld één bos bloemen, met de tekst: 'Dag Ome Christ, Ajrne en Linda'. De politie hield gisteren drie verdachten uit het nabij gelegen Oss aan. In de nacht van zondag op maandag zat Van der Loop na een avondje wer ken met wat collega's en familie van de kroegbaas na te praten op het ter ras. Een woordenwisseling tussen ie mand op het terras en een groep van twintig jongeren die uit een nabij gele gen disco kwam, leidde tot een ge vecht waarbij Van der Loop in het ge heel niet was betrokken. Toen later tussen de vijf en tien personen een soort bestorming op het terras uitvoer den, kon de ober zich echter niet net als de anderen op tijd in het café ver schansen. Gisteren overleed de timmerman aan zijn verwondingen. Nadat hij was ge vallen, is hij geschopt en geslagen. Duidelijk is dat een 16-jarige jongen die de ruzie aanvankelijk veroorzaakte en zich ook het agressiefst opstelde, hulp kreeg van vrienden uit het nabij gelegen Oss. In discotheek De Dorsvle gel, honderd meter van café Den Drie hoek, waren de twee andere arrestan ten van 30 en 36 jaar uit Oss die avond in ieder geval niet geweest. Vinkei is onthutst door de gewelddadi ge dood van 'Broer' van der Loop, zo als hij werd genoemd. Hoewel een be scheiden en rustig type, ongetrouwd en tot tien jaar geleden nog bij zijn moeder wonend, kende vrijwel ieder een hem. Van de Onze Lieve Vrouwe- kerk, waar hij trouw de mis bezocht, tot aan de voetbalvereniging EWC stond hij bekend als 'een lieve, rustige man'. Van der Loops buurman en EWC-be- stuurslid Henk van Esch is ontdaan. „Broer was een markante man in de kleine Vinkelse samenleving. Als hij er eens niet was, vroeg je je af of hij mis schien ziek was." Van der Loop zat ooit zelf in het bestuur van EWC. Hij was tot voor enkele jaren 'grensjager' bij het eerste, zoals een grensrechter in Vinkei wordt genoemd. De laatste tijd floot hij nog partijtjes van de lagere elf tallen en was hij als supporter bij alle wedstrijden van het eerste. Bij de familie heerst grote verslagen heid. „We weten nog niet precies wat zich die nacht heeft afgespeeld. We weten alleen dat Broer een sociaal be wogen mens was," aldus zijn broer Koos, wiens huis is gevuld met meele vende dorpsgenoten. Volgens Van Es ch is dat laatste de normaalste zaak van de wereld. „We hebben hier vijftig verenigingen op tweeduizend inwo ners. Dat zegt wel wat: als er iets ge beurt, staat iedereen voor je klaar." De inwoners van Vinkei vertonen zich de zer dagen amper op straat. Wie niet op vakantie is of werkt, blijft thuis om de grote media-aandacht te ontlopen. Het is de politie nog steeds niet duide lijk wie het aanvankelijk met de disco gangers aan de stok kreeg, aanneme lijk is echter dat het kastelein Cor van de Ven of zijn zoon Patrick was. Van de Ven senior staat in Vinkei bekend als een man die kordaat optreedt als iemand problemen maakt. Zijn ober Van der Loop daarentegen wordt als 'goedzak' omschreven. In de lokale media heeft discotheekhouder Schel zich minder lovend over zijn collega Van de Ven uitgelaten. Die zou hem hebben gebeld voor assistentie toen de groep amok maakte en hebben gezegd dat-ie het 'anders zelf wel oploste'. Maar de drie door Schel gestuurde portiers arriveerden pas na het eerste incident en waren volgens de disco-ei genaar al weer op de terugweg toen de tweede groep arriveerde en het terras bestormde. Schel suggereerde tegen over de lokale pers dat ook Van de Ven te veel geweld gebruikte: „Ook een van die mannekes zijn gezicht was zwaar beschadigd, heb ik begrepen. Maar als hij (Van de Ven, red) nou op een rusti ge manier gevraagd had of ze hun fiets de volgende keer hier achter de disco theek willen zetten, was er misschien niets gebeurd." De politie verwacht meer arrestaties. Dat de politie actief is in Vinkei, is vol gens hem een unicum: „Wij hoeven hier als politie vrijwel nooit naartoe." Dat Vinkei bij de uitvaart zal uitlopen, staat al vast. „De kerk is vrijdag te klein," voorspelt Van Esch.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3