Ajax en Co, een mooie combinatie Balkunstenaar Adil Ramzi wil via PSV de wereld veroveren Betaald voetbal Ajax kan weer aan zijn toekomst beginnen WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 193 'Als ik drie jaar de tijd krijg, kan ik er wel weer een hele goede club niaken' Louis van Gaal is terug bij Ajax en hij heet Co Adriaanse. De twee trainers hebben heel veel gemeen, als vakmensen bijna alles, Adriaan se heeft het ook telkens over 'mijn vriend' als hij het over Van Gaal heeft. Ze delen dezelfde visie, ze gebruiken dezelfde woorden. Ze wil len dezelfde ijzige relatie met de pers. Het grote verschil is de staat van dienst. Maar de sfeer is onmiskenbaar dezelfde. Daarom: Ajax en Co, dat lijkt de juiste combinatie. AMSTERDAM YPE MINKEMA Er was een Co Adriaanse die Frank Rijkaard een beunhaas noemde. Dat was nog eens een schok. En die de voorzitter van PSV schoffeerde. Er was een Co Adriaanse die zijn voetballers twintig kilometer liet lopen omdat ze een oefenwedstrijdje hadden verlo ren. En die de kletsende koffiedame op staande voet ontsloeg. Die Co Adriaanse was trainer van Willem 11, in Tilburg. Er is nu een Co Adriaanse die met Ajax, recordkampioen van Nederland, mikt op een plaats bij de eerste vijf. Dat lijkt een andere Adriaanse. Maar Co Adriaanse verandert niet. Bij Ajax laat hij zijn spelers zich opdrukken als de taak niet juist wordt uitgevoerd. En hij laat Sjakie Wolfs geen kof fers meer sjouwen. Of het publiek het beleid bepa len. Eén nieuwe kennismaking met Co. Ajax en Co ,,lk heb vijf jaar bij Ajax gewerkt. Ik ken de mensen vrij goed, ze kennen mij vrij goed. Dat is iets ver trouwds. Ik heb het prima naar mijn zin, mijn mede werkers hebben het allemaal naar hun zin. Waarom? Omdat ik heel veel communiceer en overleg. En ie dereen laat doen waar hij goed in is. Ik ben eigenlijk een soort manager van alle mensen in de technische staf." ',,Ik werk pas kort met deze groep, maar voor spelers is dat genoeg om te zien of iemand kan trainen of niet, of hij hel meent of niet, of hij persoonlijkheid heeft. Dat hadden we vroeger op de lagere school al, toen de meester binnenkwam. Persoonlijkheid? Ik weet niet of ik persoonlijkheid heb. Ik weet wel wat ik wil. En dat kan ik goed uitleggen en ook motive ren. Naar mijn medewerkers en naar mijn spelers. Dat probeer ik." Het verleden „Over het Ajax van de afgelopen drie jaar zeg ik niets, want daar ben ik niet bijgeweest. Ik ken de oorzaken van het verval." De commissie 2000, die de structuur van de club onderzocht, vindt dat de af stand tussen de Arena (profs) en De Toekomst (jeugd en amateurs) te groot is. Het zou één van de voornaamste oorzaken zijn van de tweespalt binnen Ajax. Adriaanse: „Dat maakt niet zo veel uit. Het gaat om de mensen. Als de mensen hun gezicht laten zien op beide complexen en op beide fronten, dan is er succes. Dan hoeven de accommodaties niet aan elkaar vast te liggen. Kijk, een organisatie wordt toch gemaakt door de mensen die er werken. Ik denk dat het heel goed doorgedrongen is tot iedereen binnen Ajax dat er twee separate eenheden zijn, maar dat die één geheel vormen. En dat de brug van Al naar het tweede veel kleiner is geworden. Het tweede traint nu regelmatig op De Toekomst, het tweede eet op De Toekomst." „Er is wekelijks overleg tussen Zwamborn (hoofd opleidingen) en de technische staf van het betaalde voetbal. In een grote organisatie is ook communica tie heel belangrijk. Elk groot bedrijf heeft twee ken merken: professionalisme, dus goed zijn in je vak, maar vooral ook communicatie. En als het op één van die onderdelen verkeerd gaat, ja, dan haal je de top niet." Dat lijkt het probleem bij Ajax. Adriaanse: „Het is de kunst om goed te communiceren, om elkaar goed op de hoogte te houden. Misschien heeft het daaraan ontbroken. De Ajax-selectie wordt door Adriaanse bij de eerste training meteen stevig aangepakt. Het verval „Van '92 tot '97 was ik hier verantwoordelijk voor de jeugdopleiding. Als je je puur tot de feiten beperkt, is Ajax in mijn periode met de Al en ook met de BI vijf keer kampioen geworden. Voor mijn komst, in '91, waren de teams ook kampioen geworden. Dus: he gemonie, zes jaar lang. Nu niet meer, nee. Dat is vreemd. De hegemonie is doorbroken. Het kan zijn dat andere clubs hun kwaliteit verhoogd hebben, maar het kan ook zijn dat je eigen kwaliteit op één niveau is gebleven. En dat daar geen 'door-ontwik- keling' heeft plaatsgevonden. Maar we produceren nog wel talenten. Die staan nu in het eerste elftal. We hebben nu tien spelers lopen die uit de eigen op leiding komen." De jeugd „De jeugdopleiding is prima georganiseerd. Aan de scouting ligt het absoluut niet. Ook niet aan de op leiding, die is perfect. De talenten uit Lutjebroek, ik denk dat ze wel gezien worden, maar we moeten de talenten in de juiste volgorde koesteren. Eerst de ei gen talenten, dan in Scandinavië en in België, en daarna pas naar verdere landen gaan kijken. Er stap pen nogal wat talenten uit de opleiding. Daar moet je, als Ajax, beleid op maken. Zodat die jongens niet meer vertrekken. Dat hebben we al g foto dijkstra bv fred steenman „Sommige spelers gingen naar kleinere clubs, omdat ze daar grotere kansen zagen om in het eerste te ko men. Dat is hun visie. De file achter het eerste elftal is hier groter dan bij Fortuna of AZ. Dat is zo. Dat betekent dat je de file moet verkleinen." „De kans dat deze nieuwe generatie spelers naar het buitenland vertrekt, is kleiner geworden. Er zijn voorbeelden van jongens die te snel zijn vertrokken, zoals Musampa en Wooter. Sportief werd dat een fi asco. Daarom zeg ik: wacht nog, je wordt evengoed wel miljonair. En wat maakt het nou uit of je zes mil joen hebt, of acht miljoen of tien miljoen? Je kunt ook een verkeerde keuze maken. Drie jaar naar het buitenland gaan, flink gaan verdienen, maar daarna niets meer waard zijn omdat je niet gespeeld hebt." De uitdaging „Als je arm bent, tussen aanhalingstekens, of niet zo veel geld hebt, moet je creatiever zijn. Inventiever. Nieuwe wegen bewandelen. Dat is niet erg, ik denk dat het 't hart van een coach meer vervult dan het werken bij een club waar het geld nooit een pro bleem is. Dat is een leukere uitdaging dan als je coach van Lazio Roma bent en je eigenlijk de Cham pions League moet winnen. Hij heeft zo veel sterren gekocht, die Eriksson, dat is eigenlijk niet meer bij te houden." Een team bouwen kost geen geld, conditie opbou wen kost ook niets. Daarmee kun je heel simpel, heel doelmatig winst boeken. Ik denk ook aan mijn vriend Van Gaal, de bondscoach. Als er hier, bij Ajax, geen talent geproduceerd wordt, waar moeten ze dan geproduceerd worden? Dan heeft hij in 2006 geen spelers meer." Het imago „Het publiek scandeert de naam van Sjakie Wolfs. Logisch? Dat is helemaal niet logisch. Spelers moe ten in beeld zijn. De spits van Ajax, de verdediger van Ajax. Maar niet 'Sjakie Wolfs in Oranje'. Dat is eigenlijk al een teken dat het met Ajax niet goed gaat. Ze moeten schreeuwen om een aanvaller of om een keeper, maar ze moeten niet schreeuwen om een materiaalman. Dat is de kern van de zaak." „Sjakie Wolfs en de buschauffeur sjouwden met de kleding. Dat kan toch niet, bij een club als Ajax? Dat moet je professionals laten doen. Een chauffeur moet sturen, Sjakie is de nopperikoning. Hij doet de noppen, hij doet de schoenen, hij doet de bal. Daar is-ie héél erg goed in. Maar Sjakie moet niet meer op de bank zitten. Ook niet als levenssymbool, als steunpilaar. Als-ie het ziet als symboliek, moet-ie in het museum gaan zitten. Mental coaching, dat kan- ie de hele week doen. Hij is de hele week in de kleed kamer. En mental coaching doe je niet in de wed strijd. Die man is ook al 68, het is allemaal keurig en netjes uitgelegd. Hij is populair, ja. Maar moet ik een impopulaire maatregel uit de weg gaan uit angst voor het publiek? Het publiek het beleid laten maken van Ajax? Ik maak het beleid van Ajax. Ik ben de vak man, niet het publiek. Als ze dan niet willen kijken, dan moeten ze maar geen seizoenkaart kopen. Maar ik bepaal hier wat er gebeurt." Het systeem „Mijn eigen filosofie? Nee, de Ajax-filosofie. Ik heb de filosofie van Ajax niet uitgevonden. Toen ik hier in '92 kwam, heb ik die ook moeten leren. Ik heb nooit bij Ajax gespeeld of getraind, ik heb alleen veel naar Ajax gekeken. Ik was wél een Ajax-liefhebber. En de filosofie heb ik bij andere clubs, Zwolle en Den Haag, ook toegepast. „Ik geloof in het Ajax-systeem. Drie verdedigers, op de middenlijn verdedigen. We zijn de enige in de wereld die dat nog doen. Maar ik denk nog steeds dat het kan. Dat betekent wel dat drie man het werk moeten doen dat normaal door vier spelers wordt gedaan. Je krijgt een speler meer op het middenveld, in de aanval. Je kunt een tegenstander kapot spelen. Het maakt het spel aantrekkelijker." Het beloftevolle begin „We kunnen het pas echt meten na een jaar, twee jaar. Zijn de mensen tevreden over het team, dat is AMSTERDAM De jeugd liep weg, de miljoenen spoelden weg, de supporters holden weg en Europa raakte steeds verder weg. Ajax heeft net op tijd een omslag gemaakt. Een commissie van wijze mannen en een trainer, Co Adriaanse, tekenden daarvoor. Ajax kan weer aan zijn toekomst beginnen. 'Wij zijn de béste'! Het was in de jaren negentig, toen trainer Louis van Gaal het podium beklom en de wereld toe schreeuwde. Dat gevoel bleef iets te lang hangen in Amsterdam. Ajax is al lang niet meer de beste. Niet van Eindhoven of Rotterdam, niet van Ne derland en al helemaal niet van Euro pa. Vierde, vijfde, zesde in Nederland. Ajax wilde de beste zijn, maar koos de slechtste route naar de toekomst. Ajax haalde ooit de mooiste succes sen. Er was aanzien, bewondering. Een gevoel van eeuwigheid. Vanuit die gedachte werd de toekomst be paald. Er moest niet zomaar een sta dion komen, er moest een tempel ko men waar de wereld zich aan zou ver gapen. Met een uitschuifbaar dak, nog nooit vertoond. Er groeit geen gras, er is geen sfeer. En de beurs gang, financieel absoluut geen nood zaak, was alleen maar bedoeld om te kunnen zeggen: wij waren de eerste. De eerste, de beste De fouten zijn onderkend. De aanbe velingen van de speciale commissie zijn vernietigend. De Arena, Ajax, en de Toekomst moeten dichter bij el kaar worden gebracht. Dat werd let terlijk zo bedoeld, maar achter dat miljoenen verslindende project schuilt de figuurlijke hartenkreet. De enorme scheuren in het bolwerk - door de tegenstellingen tussen club en bv - moeten dicht. Ajax is nu al vier jaar van zijn toe komst kwijtgeraakt. Het herstellen en inlopen van de schade zal zeker net zo lang duren. Voor een hele genera tie talenten is dat te laat. Ze voelden zich ongewenste straatkinderen in een dure buurt. Daar waar hun hel den rechtsaf sloegen en onder de slagboom van Fort Amsterdam ver dwenen, onbereikbaar, daar slinger den de talentjes zich langs een smal weggetje naar de anonimiteit. Direc teuren verdwenen, zes stuks, het pad van bestuursleden werd plotseling in gekort, gedwongen door de leden raad, trainers werden ontslagen, spe lers kwamen en gingen weer. En de hele structuur ging weer op de hel- ling. Directeuren heten nu weer gewoon manager, trainer/coach of hoofd. In de onduidelijke, ondoorzichtige structuren werd simpelheid en hel derheid gevraagd. De commissie was duidelijk. En Co Adriaanse is gekomen. Ooit te licht bevonden voor de zwaarste taak bij Ajax, maar een groot communica tor. Hij brengt duidelijkheid en rust bij het verdwaalde en chaotische Ajax. de belangrijkste graadmeter. Gaan ze van Ajax ht den? Dragen ze dat enthousiasme uit, gaan ze te dener naar huis dan dat ze gekomen zijn? Dat is mij het allerbelangrijkste. En de spelers moeten zier hebben. Ze moeten niet met angst een weds ingaan. Gewoon beseffen: we kunnen ook een k< verliezen, als we dan maar wel ons best hebben j daan." De toekomst „Als ik drie jaar de tijd krijg, kan ik van Ajax wel' een hele goede club maken. Top van Nederland ternationaal misschien niet de absolute top, mai dat je wel een kans hebt om mee te doen." Ramzi twijfelt over Sydney Zijn ploeggenoten Arnold Bruggink, Kevin Hofland, Mark van Bommel, Wilfred Bouma en John de Jong zou den er een moord voor doen. Maar voor PSV'er Adil Ram zi, die zich met Marokko voor de Olympische Spelen plaatste, is een trip naar Syd ney niet heilig. „Ik wil alleen met een doel naar Sydney, om een prijs te halen. Als we gaan om drie wedstrijdjes te spelen en na de eerste ronde weer naar huis te gaan, ga ik niet mee. Daar pas ik voor." Ramzi geeft vooralsnog de voorkeur aan het bemachti gen van een basisplaats bij PSV. „Iedereen zegt: de Olympische Spelen maak je maar één keer in je leven mee. Dat is ook zo, maar ik ga niet om vakantie te vie ren. Dan heb ik bij PSV in de competitie en de Champions League wel wat beters te doen. Dit ismiijn nieuwe club. Hier moet ik in de eer ste weken van het seizoen een basisplaats afdwingen. Als de bondscoach me niet kan overtuigen van Ma rokko's goede wil in Sydney, blijf ik gewoon in Nederland. Olympische Spelen of niet." Adil Ramzi, van 14 juli 1977 te Marrakech, is als voet baller vast van plan de wereld te veroveren. Allereerst bij PSV, daarna waar God hem ingeeft. Want de bal- kunstenaar uit Marokko vertrouwt onvoorwaardelijk op Allah. „Hij is mijn gids." Adil heet hij. Vrij vertaald uit het Arabisch staat dat voor 'eerlijke rechter'. „Maar dan ook écht een eerlij ke rechter. Niet iemand die één van de twee partijen voortrekt omdat hij toevallig een ver familielid kent. Zeg maar iemand zoals ik. Ik lieg nooit." Met het postuur van een krachthonkbewoner en de look van een macho, inclusief stoer stoppelbaardje en glimmende sieraden, lijkt hij zo weggelopen uit de 'rapscene' van LA. Maar Adil Ramzi is in niets wat hij lijkt. Hij is verrassend, soms een tikkeltje filosofisch en bij vlagen ronduit grappig. „Ook al betaal je mijn vliegticket en het verblijf in het duurste hotel van Miami, dan nog zal ik naar Marokko gaan. Op eigen kosten. Marokko is mijn alles." Ramzi is een 23-jarige jongeling die Willem II de afge lopen seizoenen aan zijn voeten kreeg en nu op 'jacht' gaat in Eindhoven. Gesterkt door zijn geloof weet de balkunstenaar uit Marokko zeker dat hij het gaat maken. „Ik ben zó overtuigd van mijn kwalitei ten dat ik weet dat ik de top ga halen." Deo Volente, als God het wil. Ramzi is Moslim. Met Allah als gids en de Koran als leidraad. In zijn trai ningsbroek, jeans of short zit steevast een kleine ver sie van de Islamitische bijbel.En als ik 'm niet bij me heb - ja, dat kan wel eens gebeuren - is hij altijd in ge dachten bij me. Ik ben een strenge moslim. Ik drink geen bier, eet geen varkensvlees, ik rook niet. Daar voel ik me perfect bij." „Als ik de Koran lees voel ik me beter. Dan weet ik dat God me helpt. Altijd. De Koran beschermt mij tegen het kwaad en is mijn oplossing voor problemen. Als ik last heb van mijn knie, leg ik mijn rechterhand op mijn knie en houd ik in mijn linkerhand de Koran. Dan lees ik dat bepaalde hoofdstuk en neemt de pijn vanzelf af. Elk hoofdstuk in de Koran is het antwoord op een vraag." Vastenmaand „Als ik als voetballer een probleem heb, bijvoorbeeld de Ramadan, dan bid ik ook dat Hij me helpt. De ra madan is de moeilijkste periode voor een voetballer." Dit jaar valt de Islamitische vastenmaand tussen 27 november en 25 december. „Dan bid ik God om Juichende PSV'ers na het winnen van de Johan Cruijff-schaal. In het midden Adil Ramzi. Links Arnold Bruggink, rechts Mark van Bommel. foto anp ed oudenaarden energie, zodat ik tijdens de trainingen kan presteren. Het is heel moeilijk, omdat je als voetballer soms twee keer per dag traint en ik pas mag eten bij zonsonder gang. Ik bid vijf keer per dag. Dat moet, ja. En ik bid altijd nog een keer extra als ik moet voetballen. Dat doe ik dan thuis. Het kan wel in de bus of in de kleed kamer, maar een prof als moslim blijft soms toch een probleem. Ik weet dat niemand bij PSV zich eraan stoort, maar het is toch gek iemand minutenlang ge concentreerd te zien bidden. Ik hoor of zie dan ook niets meer. En dat kan wel eens lastig zijn. Dan doe ik het liever alleen, in mijn eigen, vertrouwde omge ving." .Allah geeft me vertrouwen en energie. Vooral ver trouwen is belangrijk. Energie zit tussen je oren, dat is hoe je bent en hoe je omgaat met dingen. Vertrouwen heb je nodig. Als je slecht speelt, word je vertrouwen minder en kun je misschien je basisplaats verliezen. God wil niet dat ik slecht speel, maar hij straft me er mee. Dan is het mijn eigen schuld. Als je leeft als een goede moslim, helpt God je. Met mooie acties en veel doelpunten. Als je slecht speelt, straft hij jé." „Daar ben ik ontzettend bang voor. Ik kan je niet zeg gen hoe bang ik voor Hem ben. Ik heb voor niemand angst. Niet voor de voorzitter, niet voor de trainer, voor niemand niet. Ik respecteer ze. Maar bang? Nee. Alleen voor God ben ik ontzettend bang. Bang dat hij mij straf geeft. Daarom doe ik alleen wat hem blij maakt." Ramzi is een denker. Zijn vader Abderahmane Ramzi verafschuwde voetbal toen Adil nog een ventje was. Studeren was dé manier om de arme wijken van Mar rakech te ontvluchten, niet de bal. Maar zoonlief Adil was geïnjecteerd met meer dan bovengemiddeld ta lent, zo zag jeugdtrainer Bennis van de voetbalclub Kawkab. Hij scoutte hem en overtuigde Adils vader. „Maar ik mocht alleen voetballen als ik ook naar school ging en zou studeren. Dat heb ik gedaan. Ik ben in Marokko 'bachelor' in Economie. Je kunt wel kwaliteiten in je benen hebben, maar in je hoofd moet het ook goed zitten. Dat heeft mijn vader me ge leerd." Discipline Ramzi is uit het juiste hout gesneden, zeggen velen die met hem werkten. Willem Il-fysiotherapeut Ferd van Odenhoven heeft hem eens gezegd dat hij niet de lichaamsbouw en mentaliteit van de doorsnee Ma rokkaan heeft. „Mijn achternaam komt in Marokko niet voor. Die is oorspronkelijk uit Egypte. Daar ko men mijn voorouders vandaan. Inderdaad, zoals die Ramzy van Werder Bremen. Ferd heeft ook eens ge zegd dat mijn bloed en mijn fysiek anders zijn. Hij had bij Willem II zelden een voetballer met zo'n goe de mentaliteit en discipline gezien. Dat heb ik van mijn vader meegekregen. Maar je mag niet iedereen over één kam scheren. Yassine Abdellaoui, echt een goede vriend van me, wordt er soms op aangespro ken, dat hij de kantjes ervan afloopt. Dat is niet te recht, vind ik." „Ik werk voor mijn familie. Voetbal is mijn leven, maar ook mijn geld. Roem is belangrijk. Absoluut. Maar geld zeker ook. De prof die zegt dat alleen prij zen hem interesseren, spreekt niet de waarheid. Al het geld gaat meteen naar mijn vader in Marokko. Hij is mijn financiële directeur, hij bepaalt alles. Als mijn vader, moeder, broertje en zusje blij zijn, dan ben ik blij. Ik wil later ook weer bij hen gaan wonen. Ik wil een huis laten bouwen in Marrakech. Ja, ik weet dat mijn familie trots op mij is. Dat moet ik zo houden. Door goed te eten, door op tijd naar bed te gaan, door mijn best te doen bij PSV." „Nee, ik heb mijn topvorm nog niet. Ik mis voorlopig nog stabiliteit. De verhuizing van Tilburg naar Eind hoven, een nieuwe club, een wat andere rol aan de rechterkant.... Het loopt nog niet echt. Ik mis op het veld nog mijn vrijheid. Ik ben een speler van bewe gen, van ruimte, van acties maken. Maar ik weet zeker dat de vorm snel terugkeert. En met de Koran bij de hand lukt dat zeker."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20