Leidsch Dagblad Reddingspogingen duikboot mislukt Kustgemeenten willen opsporing explosieven Horeca in Lisse voelt zich gechanteerd door gemeente 1)20° Pt 13° af ei-r toer wolkén 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Toeslag moet busreizen veiliger maken Olieprijs op hoogste niveau in tien jaar SDAG 16 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 :n i rum van i, is over 'I me 13 Leiderdorp onderzoekt verdiepte Engelendaal 16 Gerhard Richter brengt muzikale structuur in zijn schilderijen J en doden bij j ing Frankrijk zeven mensen hebben cht de dood gevonden «en botsing tussen twee lenauto's bij Marmande zuidwesten van Frank je auto's klapten in een frontaal op elkaar en onmiddelijk in brand, chtoffers kwamen in de len om. Ze zijn zo ern- rbrand dat het vaststel- n de identiteit, de leef- het geslacht problemen rt. Een persoon raakte gewond. idaag gesprek cl-Palestijnen vredesonderhandelingen i Israël en de Palestijnen in vandaag hervat. Dat de Israëlische interim- r van buitenlandse za- Shlomo Ben-Ami, van- id bekendgemaakt. De kken waren na de mis- in het Amerikaanse David, eind juli, op een litje gezet. Ami spreekt ond in Jeruzalem met de tter van het Palestijnse ïent. lotheekmarkt ipt verder in intal afgesloten hypothe- in het tweede kwartaal 100 fors teruggelopen in ijking met dezelfde pe- vorig jaar. Er werden bij adaster 50.000 minder leken ingeschreven, een van 29 procent. Het oversluitingen halveer- totale hypotheekschuld ningen bedroeg eind ju- miljard gulden. Deze maakte het Centraal voor de Statistiek van- jekend. :e doden bij eluk met kraan ongeluk met een kraan Rotterdamse Botlekge- ijn vanochtend twee do- [evallen. De twee waren bakje bezig met onder aan een booreiland op irf van Verolme. Tegen raakte het bakje door nbekende oorzaak los en in het water. Hulpdien- veel tijd nodig om de len boven water te halen. idelijk bezoek tr gevangenen jna een maand kreeg de iandse zaakgelastigde penhouwer gisteren ein de vier Nederlanders te en die in Joegoslavië ge in zitten omdat ze Milo- zouden hebben willen eren. Volgens Klompen- er maken ze het naar Jndigheden redelijk Waarvan ze worden be- digd, moet uiterlijk za- duidelijk zijn. a3 ouwerij moet !n geld lenen' oreca wil dat bierbrou- beginnende caféhouders anger geld lenen als de dat weigert. Koepelorga- e KHN zegt dat veel be ts te weinig geld hebben et handen en voeten ge en zijn aan de leverancier ioor twee van de drie ts het niet halen. NDAAC 22 PAGINA'S nland ïland pfen Samenleving, rek van de Dag .11,13,15 18,19,20 ZANDVOORT PIET ARP De Noord-Hollandse kustgemeenten drin gen bij het Rijk aan op een groot opspo ringsonderzoek naar de aanwezigheid van springputten en explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. De kustgemeenten vinden dat het Rijk verantwoordelijk is voor alle kosten die het gevolg zijn van het oprui men van explosieven op stranden, inclusief schadeclaims ingediend door gedupeerde ondernemers. De overheid vergoedt uit sluitend sanering van de bodem, tot negen tig procent. Dat zegt de voorzitter van het Overlegor gaan Noord-Hollandse Kustgemeenten, burgemeester E. Brommet van Egmond. Hij wil de kustgemeenten, die op 30 augus tus in vergadering bijeen komen, aanspo ren gezamenlijk een brief te sturen naar het ministerie waarin op actie wordt aange drongen. De gemeente Egmond heeft afgelopen voorjaar gelijksoortige problemen gekend als Zandvoort nu. Daar werden negentien mijnen op het strand gevonden. „De EOD zei ons toen niet te weten waar de spring putten zich bevonden. Onzin. Ik heb afge lopen voorjaar kaarten van het ministerie van defensie onder ogen gehad. Daarop stond precies aangegeven waar de mijnen velden destijds lagen en waar de springput ten." Brommet vindt het gegeven dat de kust gemeenten moeten opdraaien voor een flink deel van de opruimingskosten 'uit de tijd'. „Nu huren de gemeenten, ook Zand voort, delen van het strand van het Rijk. Maar wij draaien wel op voor de kosten van onderhoud. Terwijl de kust eigendom is van het Rijk." Het strand is in 1945 geschoond door speciale opruimingsploegen. Zandvoort is van mening dat de ruiming destijds niet is geslaagd. „En dat valt ons niet te verwij ten", meent een woordvoerder. „Dat het strand nu voortdurend wegslaat ligt ook al buiten onze invloedssfeer. Rijkswaterstaat heeft ooit beslist de pieren bij IJmuiden te verlengen. Het gevolg is dat de zee hier voortdurend delen van het strand wegslaat. Zo komt de niet-ontplofte munitie alsnog naar boven." LISSE WIM VAN WANROOV Om het zinloze geweld, het vandalisme en de criminaliteit in het centrum van Lisse tegen te gaan, wil de gemeente de ho reca aan 't Vierkant verplichten om zelf ook maatregelen te ne men. B en W hebben in een door de ondernemers te teke nen overeenkomst een aantal zaken vastgelegd, waaraan zij voortaan moeten voldoen. Een uur eerder sluiten, geen happy hours meer en het bevorderen van het gebruik van alcoholvrije Bemanning Russische kernonderzeeër lijkt ten dode opgeschreven Pogingen om de beman ning van de Russische kernonderzeeër Koersk te evacueren zijn vannacht en vanochtend mislukt. De 116 bemanningsleden van de defecte duikboot, die op de bodem van de Ba- rentsz Zee ligt, lijken ten dode opgeschreven. De hoeveelheid zuurstof aan boord neemt met het uur af. MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT De jongste reddingspoging liep vanochtend op niets uit omdat de reddingscapsule zonder stroom kwam te zitten. Het was de bedoeling de capsule te kop pelen aan een nooduitgang van de Koersk. De reddingsopratie wordt verder bemoeilijkt door storm en regen boven de Ba- rentsz Zee. De voorspellingen voor de komende dagen zijn slecht. Zeestromingen maken het reddingswerk nog moeilij ker. De capsule die de Russische marine gebruikt, kan volgens specialisten slechts tien tot vijf tien man per keer uit de duik boot halen. Dat zou betekenen dat er te weinig tijd is om ieder een levend boven water te krij gen. De Russische autoriteiten zouden inmiddels overwegen de onderzeeër te lichten met gi gantische luchtzakken. De Russische marine heeft tot dusver zeer terughoudend gereageerd op Amerikaanse, Britse en Franse aanbiedingen om assistentie te verlenen. Een delegatie van Russische admi raals bespreekt de zaak van daag met NAVO-functionaris- sen. Russische media hebben scherpe kritiek op de afhouden de opstelling van de autoritei ten. Uit een peiling van het dagblad Segodnija blijkt, dat 85 procent van de Russen vindt dat er buitenlandse hulp moet komen. Andere kranten wijzen Russische vrouwen bidden tijdens een kerkdienst in Moermansk voor de levens van de bemanningsleden. erop dat alleen president Poetin daarvoor toestemming kan ge ven. Gisteren bleek dat er geen ra diocontact is met de beman ning. Uit klopsignalen zou ech ter zijn gebleken dat alle 116 opvarenden nog leven. Dat er geen radiocontact is, betekent dat de accu's niet meer werken of nooit aanwezig waren. Het ongeluk met de onder zeeër is volgens de laatste be richten al op zaterdagavond ge beurd en niet op zondag. De Russische marine had er meer dan 24 uur voor nodig om de ramp te openbaren. De oorzaak van de catastrofe is nog steeds onduidelijk. De Russische marine ontkende in eerste instantie dat het zou opslagruimte voor torpedo's, gaan om een technische tekort koming. Een botsing met een onbekend voorwerp was de oorzaak, aldus een woordvoer der. Gisteren werd plotseling gerept over een explosie in de HILVERSUM ANP Een veiligheidstoeslag van 25 gulden kan het reizen per bus veiliger maken, heeft bestuur der Van den Berg van FNV Bondgenoten gisteren voor de televisie gezegd. Vandaag over legt de bond over veiligheids maatregelen in het busvervoer met de ANVR, de koepel van reisorganisaties, en de Keur merk-busbedrijven. Volgens de FNV'er gaan de lage prijzen van nu ten koste van de veiligheid. „De kostprijs per stoel bedraagt al 230 gul den. Als ik dan de bedragen in de reisaanbiedingen zie, dan denk ik: dat kan niet. De prijzen moeten omhoog. Een toeslag van 25 gulden zou schelen. Met dat geld kan de werkdruk voor de chauffeurs volgens Van den Berg worden verlaagd door bijvoorbeeld het aannemen van extra chauffeurs. Nu moeten ze bovendien vaak zelf de bus schoonmaken na aankomst. Met extra geld kan een schoon maakploeg dat werk overne men, zodat de chauffeurs meer rust krijgen tussen de ritten door. Zelf trekken de chauffeurs volgens hem niet aan de bel uit angst voor represailles van de werkgever. Chauffeur Van Har- develd erkent dat de werkdruk soms erg hoog ligt. „Passagiers eisen vaak veel aandacht tij dens zo n reis. De 'man met de hamer' komt elk seizoen wel een keer langs. Dan zet ik de bus aan de kant en waarschuw ik mijn collega." Uit onderzoek van het Acade misch Medisch Centrum in Amsterdam is gebleken dat 85 procent van de chauffeurs toch achter het stuur kruipt, ook al zien zij tegen een reis op. Uit het onderzoek blijkt ook dat chauffeurs gemiddeld vijf uur slapen voordat ze weer achter het stuur kruipen. „De adrena line, die de inspanning van het rijden veroorzaakt, is vaak nog zo hoog dat chauffeurs moeilijk direct in slaap vallen", zegt slaapdeskundige Sluiter. LONDEN Rtr-AFP Redding aan zee moet beter Zoeken naar Danny voortgezet DEN HAAG ANP Zoek- en reddingsacties langs de Nederlandse kust moeten beter worden uitgevoerd. De Nederlandse Kustwacht dient betrokkenen aanvullende oplei dingen te geven. Dat zegt de Raad voor de Transportveilig heid naar aanleiding van een ongeval met een recreatievaar tuig op de Waddenzee op 27 ju li 1999. Bij het ongeval kwamen twee van de drie opvarenden om het leven. De organisatie en coördinatie van de reddingsactie deugden destijds niet. Zo ontbrak een duidelijk zoekplan voor het ge bied en zijn hulpmiddelen als een helikopter en politieboot te laat of niet ingezet. Volgens de raad zijn de medewerkers van de Kustwacht onvoldoende ge traind in het geven van leiding in noodsituaties. De raad vindt dat alle midde len moet worden ingezet die beschikbaar en noodzakelijk zijn. Ook moeten in vliegtuigen en boten infraroodcamera's aanwezig zijn, zodat 's nachts zoeken wordt vereenvoudigd. ERMELO ANP Twintig ME'ers hebben gister avond met hulp van speurhon den opnieuw gezocht op de Er- melose camping Klavertje Vier naar de vermiste 2-jarige Dan ny Kleverwal uit Apeldoorn. Het programma Opsporing Ver zocht besteedde gisteravond aandacht aan de zaak, wat der tig tips opleverde. Over de bruikbaarheid ervan zijn geen mededelingen gedaan. De grote zoekacties door honderden campinggasten, po litiemensen en brandweerlie den hebben plaatsgemaakt voor een meer gericht opspo ringsonderzoek. De Utrechtse politie is giste ren ook een zoekactie begon nen naar een 11 -jarig meisje. Ze ging zondag in de namiddag nog even buiten spelen en is sindsdien niet meer gezien. De Ermelose rechercheurs hebben al contact gezocht met hun Utrechtse collega's voor meer informatie. Een politiewoord voerder zei een verband echter niet waarschijnlijk te achten omdat de omstandigheden sterk verschillen. De olieprijs is gisteren naar het hoogste niveau in tien jaar ge stegen door zorgen over de Amerikaanse olievoorraad. In Londen werd voor een vat Brent-olie (levering in septem ber) 32,28 dollar betaald. Daar mee is de eerdere recordhoogte (31,95 dollar) van 7 maart over troffen. Alleen ten tijde van de Golfcrisis in 1990 werd voor olie meer betaald. Handelaren wachten gister middag met spanning op nieu we cijfers over de Amerikaanse olievoorraad. Die werden gis- NR. 42389 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 17 Waterkrant: pils als pak melk in een schoenenwinkel dranken zijn slechts enkele punten uit dat convenant. De horeca is niet blij met de maatregelen en spreekt zelfs van chantage. Maar de politiek liet gisteravond tijdens een commissievergadering weten het collegevoornemen volledig te ondersteunen. De overlast moet snel en drastisch worden beperkt, want die loopt zo lang zamerhand de spuigaten uit, was de algehele opinie. Pagina 15: Horeca kan latere sluiting terugverdienen I HET WOORD IS AAN 1 Voltaire De kunst om te vervelen is alles te zeggen. WEERSVERWACHTING VOOR DONDERDAG V FOTO REUTERS VIKTOR KOROTAYEV Pagina 2: Commentaar Pagina 5: Drama met kernon derzeeër Koersk geen verras sing 13722° 13723° 1*721° 30% 50% 50% 30% 40% 30% De moord was bekend, maar niemand zei wat EINDHOVEN ANP Omwonenden wisten al weken lang dat er in een woning aan de Gerard Doustraat in Eindho ven een man was vermoord. Desondanks heeft niemand dat gemeld, zo heeft de politie gis teren meegedeeld. De politie vond het afgelopen weekeinde het stoffelijk overschot van een 47-jarige man die was begraven in de tuin achter de woning. De politie nam er een kijkje nadat de 29-jarige bewoner was aan gehouden voor een fietsendief stal. Volgens de politie heeft de verdachte zelf aan buurtbewo ners verteld wat hij had gedaan. Toen de politie het lijk ophaal de, toonde niemand verbazing. Het was voor hen een soort ver maak. Stoeltjes en pils werden buitengezet. De politie zegt geschokt te zijn dat niemand het misdrijf heeft gemeld. De Gerard Dous traat ligt in een gebied dat al langer extra aandacht krijgt van de gemeente om de leefbaar heid te verbeteren. Volgens de woordvoerder leven de bewo ners erg op zichzelf. „Ze be moeien zich nergens mee en willen evenmin dat een ander zich met hen bemoeit. Ook met de politie willen ze niets te ma ken hebben." teravond laat gepubliceerd door het Amerikaanse Olie In stituut (API). Ze vielen mee, waardoor de prijs van olie weer iets daalde. Vorige week bleek uit de cijfers dat de voorraad begin augustus op zijn diepste punt in 24 jaar was beland. Na de recordprijs van 7 maart besloot het oliekartel OPEC (Organisatie van Olie-Exporte rende Landen) de productie te verhogen. Daarna zakte de prijs, maar dat was van korte duur. Pagina 7: Recordprijs olie le vert miljarden op Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik j mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr. Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1