Passanten 'De bootjes zijn nog het ergste' Zomer 2000 Ontdek het avontuur van de zee Leiderdorp Pils als pak melk in een schoenwinkel WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 970 foto: WIM DIJKMAN tekst: JAN PREENEN HMMHMMi Wie het avontuur van de zee wil ontdekken, moet naar het Scheepvaartmuseum in Am sterdam. De activiteiten staan tot 3 september volledig in het teken van het Avontuur. Iedere dinsdag en donderdag wordt om 13.30 en 15.30 uur het toneelstuk De avonturen van Rock Brasioliano opge voerd. Rock was een eenvou dige boer, die uiteindelijk een van de meest gevreesde pira ten van de Cariben werd. Kinderen kunnen zelf dage lijks (11.30 en 14.30 uur) het avontuur van aanmonsteren aan boord van een VOC-schip beleven. Onder begeleiding van een bootsman moeten ze laten zien of ze geschikt zijn voor een verre reis naar de oost. Als beloning ontvangen ze een oorkonde en een oor lam in de vorm van een glas li monade. Spannend! Een idee voor ouders, die niet weten hoe de kinderen de laatste dagen van de vakantie bezig gehouden moeten wor den. Adres: Nederlands Scheep vaartmuseum, Kattenburger plein 1, Amsterdam. Bereikbaar: met bus 22 of 32 vanaf Centraal Station. Openingstijden: dinsdag tot en met zondag van 10.00 uur tot 17.00 uur. Internet: HYPERLINK http: /www.scheepvaartmuseum- nl www. scheepvaartmuseum- •nl Koeien zijn net molens Ze produceren door te malen Daarin onderscheiden ze zich van mensen die malen, maar niet meer produceren, omdat ze met molentjes lopen Tomatensoep met zoetwater garnaal. Een delicatesse. Welis waar niet voor de portemon nee, maar wel voor de maag. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor 'op de huid gebakken grietfilet met venkelpuree, aardappel-shaslicks en rode wijnsaus'. Het klinkt en smaakt allemaal heel anders dan een 'uitsmijter ham/kaas'. In restaurant De Knip in Voor schoten is koken tot kunst ver heven. En niet alleen omdat het zo letterlijk in een werven de folder staat. Het is het be langrijkste ingrediënt van de opvallende uitspanning die zich inspant voor de kritische lekkerbek. Excuseer gastro noom. Tot zover geen (klagen. Integendeel. De argeloze fietser, wandelaar of watersporter die deze culi naire attractie langs de Vliet 'even' denkt aan te doen voor een kop koffie, een frisje of een biertje stuit hier echter op een muur van onbegrip. Met daar op het verre van gastvrije bord je 'Alleen voor lunch en diner'. Heeft de provincie daarvoor eind januari een nieuwe fiets brug geopend, zodat fietsers zonder omwegen en 'duur zaam veilig' van Zoetermeer naar zee kunnen rijden en te rug? Over de Kniplaan, langs De Knip. De naam 'Overhaal- brug' herinnert aan het over zetten met het pontje, zoals dat in het verleden gebeurde. Het zou aardig zijn als de naam ook zou slaan op het overhalen van passanten om hier het vochtgehalte op peil te bren gen. Vergeet het maar. Wie alleen wat wil drinken, komt aan slechts één gang toe: de uit gang. Als-ie al binnenkomt. ,,In een schoenenwinkel koop je toch ook geen pak melk", zo luidt de verklaring van bedrijfs leider Peter Mulder. Hij kan zich voorstellen dat de vergelij king 'misschien wat vreemd' is, maar hij bedoelt ermee te zeg gen dat De Knip een speciali teitenrestaurant is. „De koks moeten zich echt voorbereiden op aparte gerechten. Dan moe ten zij tussendoor niet steeds andere dingen klaarmaken. Het klinkt wel aardig als men sen wat willen drinken, maar daar willen zij dan ook een hapje bij. En daarvoor ont breekt nu juist de tijd." Tot vier jaar geleden kon het wèl, maar de nieuwe eigenaar heeft de tussendoortjes ge Het bordje dat de kopje-koffie-op-een-terrasje-liefhebber moet weren uit De Knip. foto wim dijkman schrapt. Toen de gemeente in april vervolgens ter beperking van de geluidsoverlast het aan tal vergunningen voor bruilof ten en partijen terugschroefde naar maximaal acht per jaar is nog nadrukkelijker gekozen voor sfeer, smaak en kwaliteit. Met producten zonder bestrij dingsmiddelen, afkomstig uit de regio. Speciaal uitgezocht door chef-kok Marcel van Tey- lingen. En aangezien een pilsje met 'een salade van lamsoren met bietencrème en coquilles met een gepocheerd ei' wat te veel van het goede is voor dorstige recreanten zijn die niet in trek. Wonen tussen vuilstort, treinen, auto's en geiten Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen die een bijzondere band hebben met water. Anna van den Hoven van Genderen: „Eigenlijk ben ik zelfs erg dol op de VAB." foto wim dijkman Ze heeft het overslagstation van de VAB (Vuilafvoerbedrijf Duin- en Bol lenstreek) pal voor de deur liggen. Ze hoort twaalf treinen per uur passe ren. En ze woont behalve aan de Haarlemmertrekvaart ook aan een zijstraat van de nogal drukke 's Gra- vendamseweg. Niet het meest rustie ke plekje voor een woonboot, zou je zeggen. Maar Anna van den Hoven van Genderen denkt daar anders over. „De bootjes zijn soms nog het ergste", zegt ze. En over die VAB: „Ik heb meer last van buren die erover lopen te zeiken." Sommige van haar buren grijpen elke gelegenheid aan om over de VAB te klagen. Maar Van Hoven van Gende ren denkt er niet aan om zich bij hen aan te sluiten. „Toen wij hier kwa men wonen, was dit de deal. Eigen lijk ben ik zelfs erg dol op de VAB. Als die er niet zat, had Voorhout hier al lang een nieuwbouwwijk neergezet. En je ruikt het nauwelijks. Vroeger was het open, dan had je bij oosten wind wel eens last. Maar sinds dit ge bouw er staat, ruik je niks meer. Vind ik hoor. Maar daar zijn de meningen dus over verdeeld." Ook van de treinen tussen Leiden en Haarlem heeft ze geen last. „Dat is net als met de VAB, daar wen je aan. En het is een geluid dat langzaam aan komt rollen en weer gaat." Ze vindt de bootjes - aan wat eigen lijk de rustige kant van de woonboot moet zijn - nog het ergste. „Vooral die dingen die altijd te hard varen. Die patserbootjes, met zo'n kabel er langs. Een soort vletjes zijn het, maar het is weer erg modern bij de yup pen. Die zijn volgens mij net zo duur als een hele woonboot." Wat haar woonboot dan kost? „Der tien jaar geleden vijftigduizend gul den. Dat zal nu wel tweeënhalve ton zijn. Tenminste, daar betalen we be lasting voor. Ja, roerende-zaakbelas ting. Die betalen we aan Leiden, want het water is van Leiden. Ten minste, deze kant van het water. Het is een dure hobby, hoor, wonen op een woonboot. Ze bedenken allerlei heffingen. Een paar jaar geleden wil den ze ons zelfs voor de schuurtjes aanslaan, maar dat is niet doorge gaan. Of ze ons weg willen hebben? Nee, ze willen niet dat we er zijn. Maar dat is iets anders, minder ac tief." Ze weet ook hoe het is om in Leiden te wonen, en in een zomerhuisje in Noordwijk, maar Van Hoven van Genderen ('verarmde adel, zeg ik al tijd') hoeft voorlopig nog niet onder de (figuurlijke) rook van de VAB weg. „Mijn vriendje woont in Gouda, in een nieuwbouwwijk. En die wil erg graag dat ik daar kom wonen", zegt ze. Met een lach. En met een rilling bij het woord 'nieuwbouwwijk'. We hadden al de lucht van vuilnis, het geluid van treinen, zwaar verkeer op de weg en patsers op het water. Het 'vriendje' heeft nog een ander bezwaar, maar ook dat deelt ze niet. „Hij vindt hier die geitenkeutels maar niks. Ja, er lopen hier geiten. Nou en?" JOB DE KRUIFF» Naam: Bert Lankester Woonplaats: Perth, Australië Geboorteplaats: Leiden Leeftijd: 55 Beroep: supervisor van bejaardencentrum, 'zeg maar bejaardendorp' Gezien: op terras van restaurant Het Kom pas op Kaageiland Waarom bent u twintig jaar geleden geëmigreerd? „Ik was bij de politie en had genoeg van het geweld op straat. Bovendien was het bijna altijd slecht weer. Toevallig is het vandaag mooi, maarzo is het bij ons zes maanden per jaar. De winters zijn nog altijd als de zomers hier. Toen mijn broer zei dat hij het prima naar zijn zin had in Australië wist ik het: ik wilde ook emigreren. Een jaar nadat hij was vertrokken, ben ik hem achter nagegaan. En ik heb er geen mo ment spijt van gehad. Er is minder luchtvervuiling en de lucht is blauwer. Hier in Nederland heb je al tijd het idee dat er een soort smog hangt. Waarom bent u dan toch op vakantie in Neder land? „Voor m'n familie. Ik ben hier met mijn moeder. Die heeft ook het programma voor deze dag samenge steld. Ze vond het leuk voor me dat ik weer een keer tje terugkwam in Het Kompas. Vroeger heb ik hier regelmatig met een band gespeeld, The Resounds. Is er op en rond de Kaag veel veranderd? „Ja. Vroeger had je tien zeilboten tegen één motor boot. Nu is het precies andersom. Rust hoefje hier niet meer te zoeken. Maar dat geldt ook als ik in Ne derland op de weg zit. Als mijn vrouw, een Australi sche, hier zou zijn, zou ze met kromme tenen in de auto zitten. Holland heb ik altijd een leuk land ge vonden, maar voor mij hoeft het niet meer. Het is overal veel smeriger. U bent dus blij dat u weer te ruggaat naar Au stralië? „Ja. Drie weken Nederland is net mooi genoeg. Ik zie me hier ook niet op m'n oude dag terugkeren, ook al zijn de voorzieningen voor bejaarden veel beter. In Australië moet je je verschrikkelijk bijverzekeren. Toch wil ik daar oud worden. Ook in Leiden? „Juist in Leiden. Overal staan papierbakken, maar iedereen gooit zo alles op straat. Jammer toch, want Leiden is best wel mooi. In Australië kan dat niet. Krijgje meteen een boete. Het is wel zo dat de grachten een stuk schoner zijn ge worden. Vroeger dreef alles erin. Groente- kisten, flessen, dozen, matras-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17