Gerhard Richter prikkelt de fantas Cultuur Kunst Discussie over omstredl dichtregel op Fries dak Blij dat je we terug bent! De vloeiende beweging van sho Straattheaterfestival Noords hoopt tekorten weg te werkei ir ranc WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 Boekenfeest Noordwijk noordwukIn het bericht over het Noordwijkse Boekenfeest zaterdag is een foutje geslopen. Het feest op Lombok heeft aan staande zaterdag plaats en niet op 26 augustus. Op het boeken feest van boekhandel Van der Meer en antiquariaat Moby Dick worden van 10.00-17.00 uur duizenden boeken voor een gulden verkocht. Ook presenteert tekenaar Hendrik van den Hoonaard een serie afbeeldingen van Noordwijk rond 1900. Nieuwe track van Beatles londen De voormalige Beatle Paul McCartney heeft gisteren aangekondigd dat er volgende week een nieuwe dance track uitkomt met nog onbekende fragmenten van opnamesessies van de Beatles. De mix is gemaakt door Paul McCartney en de Welshe band Super Furry Animals. McCartney omschrijft de track, waarop gesprekken van de Beatles tijdens opnamesessies gemixt zijn met nog onbekend gitaarwerk, als 'een manische Beatles single'. „Het is meer underground dan wat jullie meest al van mij horen, maar ik neem graag de vrijheid om dit soort dingen te doen", aldus McCartney. De mix kreeg de titel Free Now. Free Now komt te staan op de cd The Liverpool Sound Collage van McCartney, die de ondersteuning vormt bij een tentoonstelling in het Tate museum in Liverpool. De cd moet een soundtrack voorstellen bij het leven in liverpool. Christies verkoopt voor 1,2 miljard Amsterdam Veilinghuis Christies heeft in het eerste half jaar van 2000 voor bijna 1,2 miljard dollar (2,8 miljard gulden) ver kocht. Dat is een stijging van 19 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. Picasso's 'Nature morte aux tulipes' bracht het meest op: bijna 70 miljoen gulden. De categorieën negentiende en twintigste-eeuwse kunst, schilderijen van Oude Meesters, juwelen, Aziatische kunst en Europees en Amerikaans meubilair zijn voornamelijk verantwoordelijk voor de goede verkoopcijfers. Impressionistische en negentiende-eeuwse kunst brachten met 561 miljoen gulden het meest op. De he dendaagse kunst groeide procentueel gezien het sterkst: 80 pro cent. Magnifiosi openingsfestival lisse Op het openingsfestival van jongerencentrum Magnifiosi in Lisse treden aanstaande vrijdag verschillende bands op, waaronder Flesh en Embodiment, er is een skateshow en er wordt een gratis maaltijd verstrekt. Het festival begint met de hiphop-band Relax Specially Blended. Op deze muziek laat de skategroep haar show zien. Het festival begint om twee uur 's middags en duurt tot twee uur 's nachts. Het hele jongeren centrum is die avond open voor bezoekers. Jazztrombonist Bosch overleden Hilversum De bekende jazztrombonist Ruud Bosch is maan dagavond op 72-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Hilversum overleden. Hij leed aan de ziekte van Parkinson. Bosch was eer ste trombonist bij onder andere The Skymasters, Boy Edgars Big Band en het Metropool Orkest. Verder trad hij regelmatig op voor radio en televisie. Hij beheerste alle genres: van dixieland tot de jazzmuziek van Boy Edgar. „Met het heengaan van Ruud Bosch is een voorbeeld voor jonge muzikanten verloren ge gaan", aldus jazzmuzikant Piet Noordijk. Ruud Bosch woonde met zijn vrouw in Blaricum. Hij wordt maandag in Bilthoven gecremeerd. Drijf-in-blues in Giethoorn giethoorn Het Drijf-in-blues festival In Giethoorn wordt zater dag en zondag voor de vijftiende keer gehouden. Op een drij vend podium spelen die avond om 20.15 uur Cuby The Bliz zards. Vanaf 22.00 uur spelen allerlei bluesbands in verschillen de kroegen en restaurants van het Overijsselse dorp. Tekeningen, aquarelen en schilderijen Duitse kunstenaar te zien in Tilburg In het midden van de im mense hal van een voor malige wolspinnerij in Til burg staan in een vierkant hoge witte wanden opge steld. Onder de ijzeren ha nenbalken exposeert de Duitse kunstenaar Gerhard Richter aan de muren van de 'kamers', waarin het vierkant is opgedeeld, een flink aantal recente schil derijen. De combinatie van subtiele kleurlagen en vor men waarmee Richter de fantasie prikkelt en de 'simpele' eenvoud van de omgeving van De Pont zorgt voor een adembene mend contrast. TILBURG FRANCOISE LEDEBOER De belangrijkste doelstelling van deze expositie was overi gens niet een overzicht van schilderijen uit het oeuvre waarmee Richter (Dresden, 1932) de afgelopen dertig jaar met zijn landgenoot Sigmar Polke oprukte naar de top van de grootverdieners onder de hedendaagse kunstenaars. Dat de Oost-Duitser Richter, die zich in 1964 vlak voor de bouw van de Berlijnse muur definitief in het Westen vestigde, prachtig kan schilderen is onder kunst liefhebbers genoegzaam be kend. In samenwerking met het Kunstmuseum Winterthur wil de De Pont een indruk geven van een veel minder bekend as pect van zijn kunstenaarschap: zijn tekeningen en aquarellen. Daartoe zijn in de vroegere wolkamertjes die aan de hal grenzen in chronologische volgorde tweehonderd tekenin gen en vijftig aquarellen opge hangen. Dat het vooral de schilderijen zijn die nu fascineren is niet verwonderlijk. Het aantal gese lecteerde werken op papier is te groot om tot het eind van de 'Derwisch' van Gerhard Richter, te zien in De Pont. lange rij kamertjes de aandacht vast te houden. Er zitten veel juweeltjes tussen, maar het is kennelijk het lot van een be roemdheid als Richter dat hij zich liet overhalen ook losse, weinig spannende schetsjes met ballpoint-notities in te lijs ten. Richter bezocht in de jaren vijftig de kunstacademie in Dresden. Tijdens een bezoek aan de Documenta van 1958 raakte hij zo diep onder de in druk van de vrijheid van 'kapi talistische' kunstenaars als Pol lock en Fontana dat hij in 1961 voor een vervolgopleiding naar de kunstacademie van Düssel- dorf trok. In reactie op het sociaal-rea- lisme en als ironisch commen taar op de westerse massa-cul tuur, ging Richter met Polke en de latere galeriehouder Konrad Fischer het 'kapitalistisch-rea- lisme' propageren. Geïnspi reerd door de Amerikaanse Pop Art maakte Richter duizenden foto's van alledaagse voorwer pen. In zijn schilderijen liet hij deze fotografische voorbeelden vervagen voor het onderzoek naar de 'formele' effecten van kwaststreek en kleurstelling dat nog steeds als rode draad door zijn oeuvre loopt. In het kunsttijdschrift "Vitri ne' uit 1986 zegt Richter: „Wat zal ik schilderen, hoe zal ik schilderen? In 1962 vond ik voor het eerst een oplossing: als ik foto's naschilderde hoefde ik geen onderwerp meer te kiezen of te construeren. Ik moest die foto's wel uitkiezen, maar dat kon ik zo doen dat ik me niet op een thema vastlegde, ik nam motieven die weinig beteken den of niet actueel waren." „Het principe van het na schilderen zonder te verande ren heb ik op enkele uitzonde ringen na, tot op de dag van vandaag volgehouden. Van de grijze schilderijen, de kleursta- len, de overschilderingen, de kleine abstracte doeken tot de 'zachte' abstracte werken die evenmin een onderwerp had den, ga ik heel doelbewust te werk. Steeds weer tracht ik een muzikale structuur in mijn werk aan te brengen en een ge varieerde instrume scheppen." Richter heeft nooit nitieve keus tussen n abstractie gemaakt. T, van aardse zaken als foon, puntenslijper mosfles, een moeder en aquarellen van ap gen op deze expositie stracte werken op pa] in steeds weer zijn kleurgebruik impone zeer hij het ondersi stractie-figuratie van betekenis vindt, blij Pont ook uit zijn rece derijen. De subtiele kleurer streken op werken t eerste aanblik puur ogen, prikkelen tegeli tasie en doen denkei heimzinnige druipstei moerassen, oerwoude aanbodems. Richter] publiek alle ruimte hoogst persoonlijke van 'de schoonheid troost' die grote kuns den. In Kabinet Overholli Stedelijk Museum hi komende maanden te en aquarellen van Rid verzameling van Overholland en het M Modern Art in Newï der toelichting op i werk, slecht verlicht,! zien van informatie oi bruikte techniek, is di expositie een schamj ning in vergelijking td Tilburg. Wie wil geni Richter, dient dan c zen naar De Pont, tiek van overdaad wed de schat aan hoogtew De expositie in De ij helminapark 1, Tilbi nog tot en met 8 old openingstijden zijn J dag tot en met zondl tot 17 uur. De exposi Stedelijk Museum Potterstraat 13, nog tot en met 3 s zijn. De opening; het Stedelijk zijn daj 11 tot 17 uur Bonsai, aikido, origami. In het kader van vier eeuwen betrek kingen is 2000 uitgeroepen tot Japanjaar. Een uitgelezen mo ment om een aantal typisch Japanse cultuuruitingen eens kort onder de loep te nemen. In aflevering 19: kalligrafie. Japanse kalligrafie, of sho, wordt door Japanse meesters al vanaf de vijfde eeuw beoefend. De kunst heet voluit: shodo, of 'de weg van het schrijven'. In Nederland wordt kalligrafie niet door iedereen gewaardeerd. Dat is een hobby voor inktpriegelaars, zeker geen kunstenaarsvak, redeneert men. Voor Japanners ligt dat heel an ders. Kalligrafie behoort tot de fijne kunsten. Het is dan ook heel moeilijk om kalligraaf te worden, daar zit jaren oefening in. Volgens C. Uhlenbeck, eigenaar van kunstwin kel Hotei Prints in Lei den, zit het verschil tus sen westerse en ooster se kalligrafie vooral in de lettersoort. „Sho is ontwikkeld vanuit het schoonschrijven. En ka rakters lenen zich daar uitstekend voor, in te genstelling tot ons eigen alfabet. Daarbij kunnen wij de Japanse tekst niet lezen, we zien het al leen. Dus gaat het voor ons meer om de schoonheid van het ge schreven karakter dan om wat er staat. Overi gens kunnen zelfs Ja panners niet alle karak ters lezen, daar is de taal te complex voor." Sho is afkomstig uit China. Daar werd al met inkt gescheven voordat het 'barbaarse westen' ook maar enigszins een alfabet had. De boed dhistische monniken uit China namen hun op rijstpapier geschreven teksten mee naar Japan. Aangezien er in Japan nog geen schrift was, werd het Chinese karaktersysteem overgeno men. Het is in Japan niet mogelijk om zomaar kalli graaf te worden. Er is een strikte hiërarchie bin nen de sho-vereniging waar leden gekozen wor den op basis van strenge testen. Daarom is er relatief weinig echte sho te zien. Uhlenbeck schat dat er maar twee driehonderd gerenom meerde Japanse kalligrafen zijn. „Wil je echt goed worden, dan moet je uiteindelijk naar een academie." „Op de Japanse basisschool leren kinderen al kalligrafie. Er worden zelfs kalligrafiecompetities gehouden. Maar er zijn maar weinig mensen die zo goed of gedreven zijn dat ze er professioneel mee doorgaan." Er komt dan ook veel bij kijken. Ten eerste moet de kalligraaf nadenken over de precieze betekenissen van het woord. Het Ja panse karakter heeft, in tegenstelling tot de wes terse letter, meerdere betekenissen. Ten tweede moet de kunstenaar de schoonheid in het ge schrevene brengen. Het karakter moet zowel in betekenis als in stijl in harmonie zijn. Sho is zeer traditioneel. Zelfs de inkt van verbrande den nennaalden moet op een bepaalde manier ge maakt worden. Na verbranding wordt de over- Op de basisschool in Japan leren de kinderen al kalligraferen. PUBLICITEITSFOTO gebleven naaldenstof in blokjes geperst. En om de inkt vloeibaar te maken, wordt een natte steen tegen de blokjes gewreven. Er wordt bij sho ook niet gegumd en gecorri geerd. In één vloeiende beweging moet het ka rakter op het papier staan. Hoewel de actie zelf enkele seconden vergt, neemt het denkwerk veel meer tijd in beslag. Sommige kunstenaars medi teren zelfs voordat ze het penseel oppakken. Volgens Uhlenbeck zijn er monniken die enor me kwasten gebruiken om met enkele, perfecte streken een gigantisch karakter op het doek zet ten. „Het moet in één keer goed zijn, geen fou ten. Het is echt een kunst!" Voor de oude Japanse garde is de mooie stijl van de kalligrafie het belangrijkste. De jonge, opko mende artiesten beginnen nu een afwijkende stijl te ontwikkelen. Dit beweert Kenyasu, een jonge Japanse kalligraaf. Volgens hem heeft sho veel gemeen met muziek en gaat het in beide kunstvormen om ritme en tempo. Hoewel sho een traditionele kunstvorm is, begint zelfs deze aan strenge regels gebonden schrijfwijze vrijer te worden. Maar in het Westen zal kalligrafie al tijd wel een priegelhobby blijven. salomé toet warns gpd De woorden 'Fries en slaaf, in dakpannen weer gegeven op een boerderijschuur in het Friese Warns, zijn onderwerp geworden van een publie ke discussie. De regel, onderdeel van een poëzie- project uit de in juli gehouden Friezenreünie 'Simmer 2000', mag er van de eigenaar van de boerderij weer af, maar de VW Stavoren (waar Warns onder valt) pleit voor behoud van de dak tekst. De betreffende schuur maakt deel uit van de poëzieroute 'Tusken himel en ierde' (Tussen he mel en aarde), een initiatief van de Friese kunste naars Mark Bunder en Patrick Gofre en schrijver Douwe Kootstra. Zij ontwierpen een fietsroute in zuidwest-Friesland met op de daken van zeven tien boerderijen of schuren versregels die samen een gedicht vormen. Door de route te fietsen kan men alle regels van het gedicht vinden. Bij de VW in Stavoren wil men deze fietsroute blijvend maken, maar Henk Kleinstra, op wiens dak in het Fries de woorden 'Fries en sü voelt daar niets voor. Klijnstra: „Ik zou er niet altijd op willen hebben. Deze zi maar om hem daar nu voor altijd te lat nee. Wij zijn geen slaven." Zijn vrouwB al de suggestie 'Frysk en frij' (Fries ei daan, maar het probleem daarmee is d dicht dan niet meer klopt. De Klijnstra's wonen ruim een kiloi het Reaidif, waar in 1345 de T woedde. Tijdens deze veldslag streden voor hun vrijheid tegen de Hollanders. Betty Klijnstra zegt dat ze ook niet memmeboarst' (Frieslands moederbors nent op het dak zou hebben willen sti bij het loonbedrijf van Pieter Jongstra lometers verderop. Jongstra zelf heeft nig moeite mee, maar z'n vrouw wil dt ver van het dak af hebben. De initial van het project en de VW beraden zit plan is om met de betrokken bewonen fel te gaan zitten. Organisatie evenement grijpt laatste kans noordwuk* lesley grieten De organisatie van het Straat theater Festival in Noordwijk is tevreden over de laatste editie van het evenement. Volgens Ar no Bos zijn het afgelopen week einde zo'n 70.000 mensen in Noordwijk aan Zee geweest. „Het was vooral op zaterdag met dank aan het weer veel drukker dan vorig jaar. Ook tij dens de veiling van schilderijen van het schilderfestival is veel meer verkocht. Toen het zon dagavond echt slecht weer werd, was het festival afgelo pen." Ook over de artistieke inhoud is Bos te spreken. „Eén act is niet komen opdagen. Het was even spannend of de Afrikaanse groepen zouden komen, want die kregen pas laat een visum en moesten zondag weer vlie gen. Maar alles is goed geko men." Ook zakelijk leider Leon Huij- bers van de Stichting Straatthe ater heeft vooralsnog niets te klagen. Na financiële proble men bij voorgaande edities is hij als penningmeester aange steld om verdere problemen te voorkomen. Vooral na het festi val van vorig jaar liepen de schulden op. Financieel was het een wanorde, toegezegde sponsorgelden kwamen te laat binnen en artiesten moesten maanden wachten op hun ga ges. Het bestuur kampt nu nog met een schuld van ongeveer 50.000 gulden. Na harde afspra ken met het stichtingsbestuur gaf de gemeente Noordwijk dit jaar opnieuw subsidie om het festival nog één kans geven. Huijbers heeft goede hoop dat het tekort snel te weggewerkt. „We spel in elk geval quitte. Ei aantal dingen bezuii der is deze keer niet baat al rekening geh« de opbrengsten vani In de eerste week vi ber heb ik een duid zicht. Dan kan ik nu over de resulaten e termijn waarin we kunnen wegwerken." Lekkere vakantie gehad, goed uitgerust? En, ben je er wi toe om aan de slag te gaan? Loop dan even binnen en ff op een waardebon van ƒ250,-.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16