Horeca kan late sluiting terugkrijgen 10, 'Heel Rijnsburg loopt morgen uit' lichting Eenoudergezinnen ijgt toch een startsubsidie Voor f 10,- naar Duinrell! Wf 10, Zorgen om vuurwerkopslag in tuincentrum De Uiver Duin Bollenstreek vee wisselingen in meenteraad Noordwijk 'Alcoholmatiging moet omhoog op de agenda' fclubs gestolen in Noordwijk iwuk' Bij een inbraak bij de Golfclub Noordwijk aan de tieg in Noordwijk is vannacht een groot aantal golfartike- raaronder prijzige golfclubs, weggenomen. De artikelen, en waarde van duizenden guldens, zijn gestolen uit de ca- iop. I en laptop weg na inbraak iheim Uit twee woningen in Sassenheim zijn in de nacht ïaandag op dinsdag bij inbraken een onbekend geldbe- een laptop en autosleutels van een Mercedes CLK wegge- >n. De insluipingen vonden plaats aan de Teylingerlaan en janalaan. remet en Boellaard vertrekken is vrij plotseling. Maar als je vijftig bent en je krijgt zo'n kans - bovendien een functie die ik eigenlijk al langer ambieerde - dan realiseer je je dat het nu of nooit is. Ik heb hem dus niet la ten lopen, al realiseer ik me dat het wel vervelend is voor De Combinatie." Mieremet kwam vorig jaar mei in de raad, na het vertrek van Ouwehand naar provincia le staten. Na haar korte periode in de raad kijkt ze met voldoe ning terug op de samenwerking met Boellaard en burgemeester Van der Sluijs in de commissie die de spraakmakende lokalen- kwestie Duinpieper/Schapen del onderzocht. „Het is, denk ik, goed gelukt om de zaak zo objectief mogelijk te bekijken, zonder de partijstandpunten erbij te betrekken." Het viel haar tegen dat in de raadsvergaderingen zelf het echte politieke debat steeds minder plaatsvindt. „Het zwaartepunt lijkt steeds meer in de commissies te liggen en dat is jammer. De raadsvergadering is toch het podium waar de be sluiten vallen." Ook is Miere met niet zo gecharmeerd van het 'op de man spelen', waar met name Salman (CDA) en haar eigen fractiegenoot Van Rijnberk volgens haar nogal eens een handje van hebben. „Het lijkt de laatste tijd weer er ger te worden. Kennelijk is nie mand in staat dat te beteuge len." Mieremet wordt opgevolgd door A. Eijs, net als zij afkom stig uit de 'bloedgroep' Groen links. Eijs was al steunfractie- den hollander wijk raakt twee gemeen heden kwijt. Mieremet Combinatie (PvdA/G- iks/D66) en CDA'er rd verlaten onverwacht itselijke politieke toneel, net vertrekt omdat ze tor bovenbouw wordt bij :holengemeenschap in li waar ze al werkte, rd heeft voor zijn werk ididaat-notaris voortaan mdplaats Naaldwijk in van Noordwijk. laards nieuwe baan meer verantwoordelijk met zich mee en ook stijd. Daar zal, zo vreest l raads- en commissie- nder gaan lijden. „Ik ben it ik het straks niet meer kunnen doen als ik ge- is. Dat ik vergaderingen zorgvuldig zal kunnen reiden. Dat wil ik ge niet. Of je doet het goed, iet het niet." segt het gemeenteraads- te zullen missen. Boel- legon op 23-jarige leeftijd zes jaar in de raad. Het turbulente periode met ilitiek gekrakeel. Een pe- vaar hij toch met plezier ïgkijkt omdat hij er, vindt ook heel veel van heeft Zijn zetel wordt inge- door D. van Rooijen, ip de CDA-lijst bij de ingen. Van Rooijen geldt uweling in het politieke Mieremet denkt dat werk id straks niet meer te ïeren zijn. „Mijn vertrek Piet van Rhijn en Wil Peppelenbos aan de vooravond van het kindercorso. „Als ik die kinderen op die fietsjes zie rijden, dan breekt mijn hart", laat Piet zich ontvallen. foto henk bouwman lid. runsburg irene nieuwenhuuse Het Rijnsburgse Kindercorso is geen flau we afspiegeling van het 'grote' Rijnsburgse Bloemencorso. Integendeel, het kindercor so is gewoon het hoogtepunt van de Rijns burgse Feestweek. Want 'heel' Rijnsburg loopt morgen uit. Op de 'enige nationale Rijnsburgse feestdag' trekt een stoet van 550 versierde fietsjes met hun eigenaren door de straten. Eigenlijk, ja eigenlijk zou dit corso door heel Nederland moeten rij den. Daar zijn Piet van Rhijn en Wil Peppe lenbos het samen roerend over eens. Dat span is dit jaar voor de 25ste keer verant woordelijk voor de bloemenversieringen van de fietsjes, de stepjes, de bolderkarren en al dat andere rijdend materieel. „Als ik morgenochtend de kinderen op hun ver sierde fietsjes het bedrijventerrein van Flo ra zie verlaten, breekt mijn hart. Ik heb dan moeite m'n ogen droog te houden", vertelt Van Rhijn, een stevige Katwijker die zich door z'n Rijnsburgse activiteiten 'voor 75 procent Rijnsburger' voelt. Van Rhijn en Peppelenbos, respectieve lijk secretaris en docent van de Bloem- bindcursus Rijnsburg, werden 25 jaar gele den door de Oranjevereniging Rijnsburg gevraagd om cursussen te geven. De cur sisten konden gratis les krijgen en als ze eenmaal geslaagd waren mooi meehelpen het kindercorso op te tuigen. De cursisten stroomden toe, want de leerkrachten ga ven blijkbaar uitmuntend les. Peppelen bos: „Het gaat er bij bloembinden altijd om met zo min mogelijk materiaal iets moois te maken." De beginnersfout is al tijd dezelfde: het gebruiken van te veel bloemen, te lange stelen en te weinig groen. En eenmaal betrokken bij het kindercor so, was er geen houden meer aan. „Het is absoluut verslavend", vertelt Peppelenbos. „Natuurlijk zijn er wel eens cursisten die er niet zoveel van bakken. Er zijn er ook altijd een paar die niet helemaal meer up-to-da- te werken en niet weten welke trends er vandaag de dag zijn. Je derikt wel eens 'goh, je zou nog eens een keer op cursus moeten komen'. We maken sommige bloemstukken ook echt over, maar over het algemeen zie je dat ze het geleerde goed toepassen." Het duo prijst de samenwerking met de oranjevereniging die er bijvoorbeeld voor zorgdraagt dat ieder fietsje van twee stuk ken oase wordt voorzien. Peppelenbos en Van Rhijn letten er altijd op dat de bloem- versiering zoveel mogelijk aansluit bij het karakter van het kind. „Het is natuurlijk ondoenlijk dat ieder kind naast je staat en je de bloemen aangeeft, maar als ik een stoere mountainbike van een jongen onder handen krijg, pak ik hem echt anders aan dan een licht meisjesfietsje. De eerste ver sier ik met stevige bloemen als gladiolen en zonnebloemen, bij de tweede pas ik liever gipskruid, wat roosjes en een enkele gerbe- ra toe." De ongeveer 70 bloemenstekers ('we hebben er nooit teveel') zijn vanmorgen om acht uur begonnen met het aanbren gen van de 1100 toeven, want ieder fietsje krijgt twee versieringen. De bloemen zijn in alle vroegte door de oranjevereniging bij de veiling ingekocht. De bloemenbinders zijn de hele dag bezig met hun activiteiten. De stoet trekt morgen vanaf half tien vanaf het bedrijventerrein van Flora via het bejaardencentrum aan de Oude Vlietweg naar het gemeentehuis. Peppelenbos: „Echte Rijnsburgers maken er morgen dus een feestdag van. Ze lopen in nieuwe kle ren en hun kroost is al helemaal in het nieuw. Sommige meisjes krijgen zelfs dia- deempjes in het haar. En ieder fietsje is een feest om te zien. Maar het mooiste van al les zijn natuurlijk de stralende gezichtjes." Vervolg van voorpagina Niet alleen horeca-ondernemers in het centrum van Lis- se vallen straks onder de overeenkomst die de gemeente voorbereidt om de overlast in het weekeinde terug te dringen. Ook sportverenigingen, kerken en gebouwen waar regelmatig feesten en partijen worden gehouden vallen onder de maatregelen. Degenen die het conve nant niet tekenen krijgen geen kans hun verloren positie terug te winnen. Ondernemers die goed meewerken worden in staat gesteld om daardoor hun sluitingstijd stip te handhaven. lisse met de fietsenrekken is men aan de haal gegaan", bevestig de burgemeester Van Zon. Het is nog niet duidelijk hoe veel ondernemers het conve nant zulen ondertekenen, maar dat de bewoners blij zijn dat er maatregelen worden getroffen staat volgens de burgemeester als een paal boven water. Loos (WD) tenslotte onder schreef namens zijn fractie de stappen die genomen gaan worden, alhoewel hij toch wel enigszins twijfelt aan de inzet van de horeca. „Wellicht dat de meesten zullen tekenen om dat uur terug te krijgen." Van Zon zei nogmaals dat er maatrege len genomen worden indien men zich niet aan de gestelde regels houdt. „Er is geen enkele ondernemer die dit leuk vindt, maar we moeten de situatie met elkaar in de hand houden en dat heeft consequenties. De praktijk leert dat daar waar jon geren de boel met geweld ver nielen, onder de burgers de angstgevoelens toenemen. Dat moeten we voorkomen." De kans is volgens haar groot is dat de surveillerende politie steun krijgt. „We hebben twee offertes van beveiligingsbedrij ven om op de uitgaanstijdstip- pen twee man in hel uitgaans gebied te laten surveilleren. Dat zijn dus meer oren en meer ogen. Ik denk dat we op korte termijn met een proef kunnen beginnen. En ik ben positief over het geheel, maar besef wel dat je nooit alles kunt voorko- arie in t veld Mesman (PvdA) toonde zich gisteravond tijdens een com- missivergadering een beetje verbaasd. „Maar ik heb wel het idee dat we drastisch moeten zijn als er iets van de grond moet komen. Wel vermoed ik dat het voor de ondernemers moeilijk is om zich aan alle fa cetten van het convenant te houden. Zo als het ook moeilijk is om de zaak te controleren." Burgemeester Van Zon merk te op dat de ondernemers be paald niet staan te juichen over dit convenant. Over het terug verdienen van een uur slui tingstijd door de onderteke naars: „Sommigen noemen dat een sigaar uit eigen doos, maar zo liggen de feiten nu eenmaal. En u kunt er van verzekerd zijn dat we de zaak controleren. We hebben het over een ernstige zaak. Ondernemers die niet te kenen moeten dus een uur eer der sluiten en als ze dat niet doen krijgen ze een prent. Daar beginnen we mee." De raadsleden Van Graven (CDA) en Verburg (D66) zeiden het convenant een flinke stap in de goede richting te vinden. „Dat er iets moet gebeuren is wel duidelijk. De proef met het mobiele toilet en de fietsenrek ken is al niet veelbelovend. De volgende morgen lag het toilet al op z'n kant. En dat is buiten gewoon, want volgens de leve rancier is zoiets nergens in Ne derland nog voorgekomen. Ook eden hollander luwe Stichting Eenouder- len in Katwijk krijgt toch ledrag van drieduizend als startsubsidie. Het van burgemeester en uders wilde de aanvraag lonoreren. De meerder- an de commissie zorg en i had echter wel geld over it'sympathieke' doel. pleidooi van woordvoer- Haas van Eenouderge- droeg zeker bij aan de laar stichting positieve af- Volgens De Haas komen ïen met alleen een vader en een moeder heel snel sociaal isolement te- Om ze daar uit te halen iseert de stichting allerlei activiteiten. De deelnemers moeten er ook aan meebetalen. Maar de meeste mensen die meedoen kunnen zich financi eel niet al te veel veroorloven, zo maakte ze de commissie duidelijk. Inmiddels hebben zich al dertig gezinnen aangemeld. De Haas verzekerde de commissie dat alleen een startsubsidie no dig is, om daarmee de eerste kosten te kunnen opvangen. Als de stichting eenmaal goed op de rails staat, verwacht ze geen subsidie meer nodig te hebben. RPF-raadslid Kuijt-Van den Oever zei gisteren bang te zijn dat de deelnemers, door elkaar op te zoeken, de sociale isolatie alleen maar versterken. „Je moet juist tot integratie van de ze mensen in de maatschappij Exclusief bij de Konmar kunt u sparen voor een dagje Duinrell voor slechts f 10,- per persoon. Spaar 5 streepjescodes van Duyvis, Coca-Cola of Nestlé. Haal het deelnameformulier bij uw Konmar. zien te komen", vond ze. Van Tol (D66/GB) dacht daar an ders over. „De gezinnen wor den door de activiteiten juist uit het dal getrokken." Hij was, in tegenstelling tot wethouder Post, absoluut niet bang voor precedentwerking. „Het is zo'n gering bedrag, waar praten we eigenlijk over?" vroeg Van Tol zich af. Maar dat vond de wethouder geen argument om het dan maar wel te doen. De Haas be nadrukte dat van versterking van het isolement zeker geen sprake is. „We zitten echt niet dag en nacht bij elkaar zielig te zijn. Wel helpt iedereen elkaar. Iedereen herkent veel in eikaars situatie en ze kunnen er met el kaar goed over praten." WD'er Van Efferink steunde dat verhaal. „Het gaat erom dat je met elkaar altijd sterker bent dan alleen. Ik vind het een fan tastisch initiatief. Geef het een jaar", luidde zijn advies. Ook het CDA, SGP/GPV en de PvdA bleken overwegend positief ge stemd over de subsidieaan vraag. De wethouder restte niets anders dan naar de meer derheid te luisteren." Platfonn Verslavingszorg Katwijk: marijke den hollander Als het aan voorzitter H. Moolenburgh van het Plat form Verslavingszorg Katwijk ligt, dan komt alcoholmati ging hoog op de agenda in Katwijk. Gisteren overhandigde hij de commissieleden voor zorg en welzijn de inventari satienota 'Kurk' (opgesteld door de GGD) en de verkorte versie daarvan met als titel 'Alcoholpeil'. De rapporten moeten volgens Moolen burgh vooral worden gezien als een aanzet tot discussie over alcoholproblematiek in zijn algemeenheid. Later moet dat uitmonden in concrete maatregelen om alcoholmisbruik te beteuge len. Wethouder Post liet niet na erop te wijzen dat Katwijk redelijk voorop loopt wat be treft alcoholmatiging. Moolenburgh vond het ech ter niet voldoende. „Er ont breekt nog wat. Het gaat er om hoe je feitjes om kunt zetten in doelmatig beleid, zonder oude wijn in nieuwe zakken te doen. De hulp van de gemeente kan daarbij heel bepalend zijn. Ik heb jullie hulp gewoon hard no dig", zo riep hij de commis sieleden op om het onder werp serieus te nemen. Hij wees op de verschui ving die plaatsvindt in bij voorbeeld het drinkgedrag bij jongeren. „Van af en toe een biertje is het nu al heel gewoon geworden dat jonge ren van zestien jaar twintig of meer biertjes op een avond wegwerken." Post was het met Moolen burgh eens dat de gemeente, na enkele jaren geleden met alcoholmatiging aan de slag te zijn gegaan, nu niet ach terover mag gaan leunen. „Het is goed om dat weer eens te bekijken en de pre ventieve trein weer in gang te zetten", aldus de wethou der. Duyvis Tijgernootjes Zak 200 gram 6-Pack, 6 blikjes a 33 cl Doos, 3 ijsjes a 150 gram van 4.49 voor 3.99 4 dozen jfóouLi oe ücOc /ia ■ircwn ejOesi'? den haag persbureau cerberus Katwijk kon vorig jaar op basis van bestaande regels niet anders dan tuincentrum De Uiver toestemming verlenen voor de bouw van een vuurwerkopslagbunker op twintig meter van de woning van H. van der Does. Maar na de ramp in Enschede is de gemeente bezig haar vuur- werkbeleid te herzien. Van der Does vocht de vergunning d.eze week aan bij de Raad van Sta te. De woordvoerder van de gemeente meldde tijdens de zitting dat er in de gemeente vijf ver kooppunten van vuurwerk met de bijbehoren de opslagloodsen zijn. Voor een aantal geldt dat ze net als De Uiver 6000 kilo sierexplosief mo gen opslaan en dat sommige kluizen op twintig meter van de naastgelegen woningen staan. Bij al deze opslagbunkers heeft de omstreden in spectiedienst van het ministerie van defensie geadviseerd. Tuincentrum De Uiver wil een bunker voor 4000 kilo verpakt consumentenvuurwerk bou wen, naast een al gerealiseerde vuurwerkkluis voor 2000 kilo. Volgens de milieuvergunning mag De Uiver het hele jaar vuurwerk opslaan, terwijl het maar drie dagen per jaar verkocht mag worden. Buurman Van der Does stapte naar het rechtscollege omdat hij het onaanvaardbaar vindt dat de kluizen zo dicht bij zijn woning zijn gepland en het hele jaar gevuld mogen zijn. Overigens merkte de raadsman van Van der Does op dat de milieu- en veiligheidsvoor schriften voor bunkers in gebouwen bedoeld zijn. De bunkers van De Uiver worden echter in een glazen kas geplaatst. Bovendien heeft TNO intussen een rapport gepubliceerd waarin de bouw van dit type bunkers op dergelijke loca ties sterk wordt afgeraden. Staatsraad K. Brink vroeg aan de exploitant van het tuincentrum, waarom hij de bunker zo dicht bij zijn buurman en niet dichter bij zijn eigen huis heeft gepland. Volgens de tuincen trumexploitant was dat niet uit bangigheid maar om te voorkomen dat er voortdurend met vuurwerk door het tuincentrum gesleept moet worden. De Raad van State doet over zes weken uit spraak. s Leidsch Dagblad ARCHIEVEN ANNO 1900 Donderdag 16 Augustus ALGEMEEN - Het hospitaal-kerkschip 'De Hoop' is weer te Amsterdam aangekomen en ligt op zijn oude plaats aan de De-Ruyter-kade. Schip en bemanning maken het goed. Zeven en negentig patiënten werden deze reis doordr. Frasen behandeld. De meesten waren 'loop- ende' patiënten en slechts acht moesten te kooi wor den gebracht. 'Er zouden er daarvan heel wat dood gegaan zijn als 'De Hoop' er niet geweest was', zei de kapitein. Want kijk eens hier, als een schip op de haring vangst is, dan wordt om een zieken man niet zoo licht besloten om de thuisreis te ondernemen. Dat zou heel wat schade wezen. En dan kan iemand, die er geen verstand van heeft, ook eigenlijk niet zoo zien of de ziekte ernstig is of niet. In de meeste gevallen werd de hulp van den ge neesheer gevraagd voor gewonden, voor menschen die een ongeluk hadden gekregen. Maar er kwamen ook nogal eens mannen met bloedspuwingen. Long ziekten komen onder de visschers veel voor. ANNO 1975 Zaterdag 16 augustus LEIDEN - Tien uur lang 9000 mensen hutje bij mutje in een tropische Groenoordhal: het BTM Star Trucking '75 Festival was in Leiden. De hal was uitverkocht, dus stampvol, foto archief leidsch dagblad VALKENBURG/LEIDEN - De verkeerswerkgroep Val kenburg/Katwijk heeft Gedeputeerde Staten ge vraagd om het pontje over de Rijn in Valkenburg te gaan subsidiëren, zodat het gebruik gratis kan wor den. Overwogen zou moeten worden of het pontje 's zomers bijvoorbeeld tot tien uur zou kunnen varen in plaats van zeven uur, zoals nu het geval is. "De bouw van een houten loopbrug", aldus de werk groep, "zal wellicht een nog betere en uiteindelijk economischer oplossing zijn". Voorts pleit de werkgroep voor een fietsverbinding tussen Het Haagsche Schouw en Oegstgeest. "Enke le jaren geleden werd deze domweg afgezet, omdat hier een autoweg, de Plesmanlaan, moest komen. Nu moeten fietsers enkele kilometers omrijden". De werkgroep doet GS een voorstel om een korte fietsroute tussen Leiden en Katwijk tot stand te brengen. Die route kan volgens haar lopen van Lei den naar Wassenaar onder rijksweg 44 door naar de Rijnsburgerweg in Oegstgeest - Rhijnhofweg - pontje Valkenburg - Broekweg en vanaf hier een nieuwe fietsverbinding naar de Cantineweg in Katwijk. Hoewel Wassenaar en Valkenburg dicht bij elkaar liggen is er geen korte fietsverbinding tussen deze dorpen. De werkgroep wil hier graag een eenvoudig fietspad zien, dat langs de Wassenaarse Watering loopt. Zowel aan de Wassenaarse als aan de Valken - burgse kant ligt al een begin van een pad. De enkele hekken die er staan kunnen worden vervangen door veeroosters. Vanuit Valkenburg lopen twee landweggetjes 'dood' op het vliegveld, de Broekweg en de Zonne veldslaan. Op het terrein van het vliegveld lopen ze echter door. De werkgroep stelt GS voor om één van deze weggetjes weer open te stellen voor het f iets- verkeer. Volgens haar komt de Broekweg daarvoor het eerst in aanmerking, omdat die buiten het ge bied van de landingsbanen ligt. Foto's ln deze rubriek kunnet overschrijvlngskaart) ter waarde Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus Dagblad aan de Roosevelt' 'orden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen n vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij IB in zwart wit) op te sturen naar liet Leidsch hieven, postbus 54, 2301) AB lelden of door contante betaling aan de bailc van het Leidsch it 82. U ontvangt de foto binn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15