De opvoeding blijft doorgaan, ook met internet 'We gaan naar de tweedeling toe, dat is een probleem' Meningen Wat iedere journalist zou moeten laten Rembrandt zag molen wél Samenleving kan en mi gedoogbeleid niet gedo Foutparkeren Sassenh WÊÊÊÊF m WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 945 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van hetjartikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen 1 met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.i UITGELICHT Een fles wijn mag, een pen of een wegwerphorloge ook, maar veel gekker moet het niet worden. Ambtenaren, wethouders of raadsleden die grotere cadeaus krijgen, moe ten die terugsturen of afstaan, aldus de regels die burge meester en wethouders van Amsterdam hebben vastge steld. In dat protocol liggen ook de declaratieafspraken vast. Op dit punt loopt men daar kennelijk voorop, want veel andere gemeenten heb ben het Amsterdamse hand boek opgevraagd. In de journalistiek bestaan al evenmin vaste afspraken om de onafhankelijkheid te waar borgen. Het enige dat in de journalisten-CAO is geregeld, is een meldingsplicht voor be taalde nevenactiviteiten. Voor het overige kent elk medium zijn eigen mores. Illegale zak kenvullers heb je in alle be roepsgroepen, dus ongetwij feld ook onder journalisten. In de praktijk lopen die meestal wel een keer tegen de lamp. Interessanter is het schemer gebied. Kan een journalist po litiek actief zijn? Mag een jour nalist mediatraining geven? Kan bijvoorbeeld een lucht vaartredacteur bijdragen leve ren aan het bedrijfsblad van de KLM? Omdat er zo weinig centraal over geregeld is moet iedere hoofdredactie, na over leg met haar redactie, haar ei gen afwegingen maken. Op een paar uitzonderingen na is bij mij eigenlijk alles ver boden. Werken bij een regio naal dagblad heeft extra be perkingen. Politieke en/of be taalde nevenactiviteiten in je eigen regio maken een journa list kwetsbaar. Er is geen enkel bezwaar tegen dat journalis ten aan wie het maar horen wil uitleggen hoe het in hun vak toegaat, maar aan inter view- of mediatraining moe ten zij niet beginnen. PR voor instellingen of ondernemin gen waar je beroepshalve mee te maken hebt, of kunt krijgen, is ook uit den boze. Op onze redactie wordt ge werkt aan een register waarin alle journalisten hun nevenac tiviteiten moeten vermelden. Dat stimuleert intern het de bat over wat wel en wat niet kan. Uitgangspunt is dat iede re twijfel aan de onafhanke lijkheid moet worden voorko men in een beroepsgroep die immers tot taak heeft mens en wereld kritisch te volgen. Dat journalisten in elk geval onder elkaar graag de on kreukbaarheid zelve spelen, bleek gisteren toen de nieuwe voorlichter van de KLM op onze economie-redactie een slagroomtaart liet bezorgen. Iedere collega die er een stuk je van wilde nemen, werd met hoon overladen. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Hierbij wil ik even reageren op het artikel van de heer W. Weg man over de VW-wandeling 'In het voetspoor van de jonge Rembrandt', van maandag 7 augustus in de rubriek De Blau we Steen. Hij merkte terecht op dat Rembrandt met de huidige molen de Put niet veel te ma ken heeft. Maar de eerste mo len op deze plek heeft Rem brandt wel degelijk gezien, om dat die standerdmolen de Put door Jan Janszoon Put in 1619 (en niet in 1669, sterfjaar van Rembrandt) op het bolwerk aan de Oude Rijn gebouwd werd. Rembrandt, geboren in 1606, was -ten tijde van de bouw 13 jaar. Hij heeft de molen ook 13 jaar gezien want hij vertrok pas in 1632 naar Amsterdam. Eén ding is zeker en dat is dat de huidige standerdmolen de Put identiek is aan de standerdmo len de Pelecaan, die bezit was van Rembrandts vader. namens Stichting molen de Put, E. Gibbels, Leiden Het komt steeds vaker voor. Ouders die hun kinderen aanmelden bij onze praktijk en de computer aanwijzen als een van de oorzaken van problemen in de opvoeding. De ouders vinden dat kinderen teveel tijd besteden aan de computer of vertellen dat hun kin deren geobsedeerd zijn door lugubere spelletjes. Is computerge- bruik wel goed /IDfJUfC voorkinderen, UriPÊÊL. vragen ouders zich af. Nieuw is die discussie niet. Door de decennia heen is er steeds meer informatie gekomen. Bij de komst van de televisie was er ook die discussie. Gaat het wel goed met de kinderen? Ze zitten de hele dag achter dat kastje. Er was, net als nu met de computer, angst dat de televisie ver slavend zou werken. Kinderen benoemen hun computer gebruik zelf nooit ais probleem. Het enige probleem dat zij hebben, is dat ouders er grenzen aan stellen. Dat zij bij voorbeeld hun spelletje niet mo- De internetrevolutie zou de we reld ingrijpend veranderen. De koppeling van computers zou minstens zo'n grote invloed heb ben op ons leven als de uitvin ding van elektriciteit. Het aantal 'Internetters' stijgt, dat is duide lijk. Maar maakt het medium zijn belofte waar, of wordt het nut ervan schromelijk over schat? Het Leidsch Dagblad voert in de zomer een discussie over nut en noodzaak van het Inter net. Lezers worden van harte uit genodigd om mee te doen. Zij kunnen hun bijdragen sturen naar het adres dat bovenaan de ze pagina staat. Deel vijf van de opinieserie is geschreven door André Lont van het Psycholo gisch Orthopedagogisch Bureau te Leiderdorp. Hij behandelt in zijn praktijk steeds vaker kinde ren, van wie de ouders zeggen dat zij een 'computerprobleem' hebben gen afmaken, terwijl ze net in het ze vende level zitten. Sommige zorgen van opvoeders zijn reëel. De combinatie angst en com puters komt voor. Maar kinderen kunnen net zo goed bang worden van een televisieprogramma, waarin een tovenaar een mens zomaar in een paard verandert. Vooral bij slimme kinderen kan de fanta sie met zo'n verhaal op de loop gaan. Die kun nen daar zelfs zo bang van worden, dat ze niet meer naar buiten willen. De meest gehoorde klacht is, dat kin deren zoveel tijd achter de computer doorbrengen. Dat ze nauwelijks met kinderen in de buurt spelen. Maar dat zijn vaak degenen, die toch niet de aansluiting hebben met de kinderen die op het schoolplein ruwe spelletjes spelen. En kinderen die geobsedeerd zijn door het computergebeuren stil len daar wel hun 'honger' mee. Kinderen zijn, als het om computers gaat, vaak ver voor op hun ouders. Dus de analfabeet in dit gebeuren, de opvoeder, moet de norm stellen voor het computerende kind. Dat lijkt raar, maar zo is het in alle tijden geweest. Als er een nieuwe ontwikkeling is ma ken jongeren een sprint. Er is heel snel een kloof tussen twee generaties. Maar het dieselmotortje van de ouder die in deze wereld wil blijven staan kan er op den duur wel weer bijko men. Ik zie de computer en het internet, ook voor kinderen, vooral als een ver rijking. De communicatie lijkt erdoor te verarmen, maar je hebt nu de mo gelijkheid van de grensoverschrijden de ontmoetingen. Vroeger kon je al leen in je vakantie twee weken met een Spaans kind praten. Nu kun je de hele wereld over, met welke informa tie dan ook. Sluit een webcam aan op je computer en je kunt met kinderen over de hele wereld praten. Internet zal een middeltje zijn om de volkeren dichter bij elkaar te brengen. Door de televisie, en doordat in Ne derland programma's niet na-g^syn- chroniseerd worden, heeft de taalge voeligheid van kinderen een duw in de goede richting gekregen. De com puter zal ongetwijfeld ook zo'n soort winst opleveren. Je kunt met internet de hele wereld in huis halen. Als een kind een werkstuk moet maken hoeft hij niet meer naar de bibliotheek om vijf boeken te lenen. Alle informatie is te vinden. Een druk op de knop en je hebt het. Er mag best een limiet worden gesteld aan het gebruik van de computer. Persoonlijk vind ik één uur achter de computer voor een kind al heel lang. Dat is al een hele belasting van dat kinderhoofdje. Want de informatie stromen worden wel gigantisch groot en dat kan stress; in de hand werken. Kinderen moeten hun wereld en hun grenzen kunnen zoeken. En dat kan ook prima, mits t:r een betrokken vol wassene naast hem staat en over zijn schouder meekijkt. Dat is het recht van een kind. Voor vervaging van normen en waar den als gevolg van internetgebruik hoeven we naar mijn mening niet bang te zijn. Daar hebben de Beatles indertijd niet voor gezorgd, dat zal in ternet ook niet doen. De opvoeding blijft doorgaan, ook met internet. Kin deren zullen toch heel veel blijven meenemen van hun ouders, de school en de buurt. Een probleem van internet is v alles maar ongelimiteerd kanb komen. Daar ligt een cruciaal Met internet kan iedereen alle: binnenhalen die hij wil. Kindei het internet opgaan moeten ei< beschermd worden. Het zou n zijn als een creatieve gee; probleem een oplossing zou vi ANDRÉ LONT Topmanagers verdienen veel, heel veel. De beloning voor de top van het Nederlandse bedrijfsleven is vorig jaar met 13 procent gestegen. Nederland wordt rijker en de hoge heren profiteren. Werknemersorganisatie FNV vindt dat het topsalaris maar eens gereguleerd moet worden. Een directeuren- CAO dus. De directeur mag dan niet meer zijn eigen salaris vaststellen, zoals nu het geval is. Mag de baas flink doorverdienen of moet de pot eerlijk verdeeld? P. Langhout, directeur van Pe ter Langhout Reizen uit Al phen aan den Rijn: ,,lk ben niet voor niets zelfstandig onderne mer geworden. Ik zou het na tuurlijk niet leuk vinden als mijn salaris bepaald zou wor den door een CAO. Van 's och tends vroeg tot 's avonds laat heb ik gewerkt voor mijn be drijf. Daarbij heb ik de nodige risico's gelopen. Daar mag best een beloning tegenover staan. Toen ik in 1987 begon, ging het me heus niet meteen voor de wind. Ik heb ook met privébezit risico gelopen door het in mijn bedrijf te steken. Maar nu heb ik daar profijt van. Kijk, er is maar één kapitein op een schip. Die loopt het meeste risico, dus die verdient ook het meest. Lijkt me logisch. Ik vind overigens wel dat werknemers best mo gen meedelen in de winst. Maar goed, dat is mijn mening. Ik kan op mijn vijftigste best riant leven zonder nog te hoeven werken. Hoeveel ik verdien? Ja, zeg! Dat ga ik niet naar buiten brengen." M. van Dalen, directeur van Nederlandse Vereniging voor Management Nivé in Den Haag:Allereerst wil ik zeggen dat wij geen belangenvereni ging zijn, maar een platform voor managers. Dus eigenlijk hebben wij hier geen mening over. Maar goed, mocht dit plan van het FNV doorgaan, dan zal er ongetwijfeld over ge discussieerd worden binnen onze vereniging. Tot zover heb ik nog geen reacties over dit on derwerp gekregen. Misschien waait het wel over. Het zal in ie der geval nog wel een tijdje du ren voordat wij ons er druk over gaan maken." F. Ivens, wegmarkeerder uit Leiden: „Goed idee, zo'n CAO. We moeten alles gelijktrekken. Het verschil tussen de lonen moet veel kleiner zijn dan nu. Het is namelijk ongelijk ver deeld in Nederland. Mijn vrouw verdient in drie dagen wat ik in vijf dagen moet verdienen. En ik moet hard werken hoor, het is hier hollen of stilstaan, vroeg op en niet zeuren. Ik zou best meer willen verdienen, maar het is nooit genoeg, natuurlijk." Een woordvoerder van werk geversorganisatie VNO-NCW: „Wij zijn tegen een CAO voor leden van raden van bestuur. Het is niet onlogisch dat ver antwoordelijkheid, schaarse ca paciteit en leidinggevende kwa liteit beloond worden. Daarbij wordt vaak gedacht dat de winst van een succesvol bedrijf in de portemonnee van de di recteur verdwijnt. Dat is niet zo. We ontkennen niet dat er veel verdiend wordt, maar veel winst wordt gebruikt voor het bedrijf zelf. Dus dat is geen sa laris. De FNV lijkt aan te geven dat er makkelijk afspraken over een CAO gemaakt kunnen wor den, maar het is heel moeilijk. Veel bestuurders hebben inter nationale betrekkingen. De Ver enigde Staten hebben bijvoor beeld echt geen zin om zich met een Nederlandse CAO te bemoeien. Als er naar het bui tenland gekeken wordt dan val len de topsalarissen in Neder land heel erg mee. We gaan overigens wel met de FNV pra ten. hoewel we niet denken dat er een CAO komt." P. Hoogstraten, stratenmaker uit Leiden: ..Ik heb alleen maar LTS gehad, ik wilde meteen werken en niet leren. Dus ik vind dat er best wat verschil mag zijn tussen de lonen. Ver dienen die topondernemers echt zoveel? Nou ja, ze zullen er wel voor geleerd hebben. Maar ik vind wel dat het verschil in lonen wat minder groot mag zijn in Nederland. Lichamelijk hard werk mag ook best be loond worden. Ik heb trouwens niets te klagen hoor, ik verdien genoeg. Het werk is ook goed. Hoewel ik natuurlijk op moet letten dat ik op m'n veertigste niet met een kapotte rug zit. Met een bureaubaan heb je dat niet." K. Klerks, directeur van de van Caem-Klerks group: „Zo'n CAO helpt niet. Ik denk niet dat de directie zich houdt aan maar vier procent loonstijging. In principe wordt talent goed be taald, kijk maar naar het voet bal. Daar heb ik ook begrip voor, er moet wat ruimte aan de top zitten. Op papier staat zo'n CAO misschien goed, maar in de praktijk werkt dat niet. Welke directeur gaat nu ak koord met een CAO? Ik vind trouwens wel dat die enorme bedragen niet te verkopen zijn aan de werknemers. 'Jullie krij gen 3 procent, maar wij als di rectie nemen er lekker 15.' Dat ldopt gewoon niet. We gaan in Nederland naar de tweedeling toe, dat is echt een probleem. Ik maak me druk om deze ontwik keling, dan krijg je vervelende situaties. Wat verdien je nou als verpleger? Niks toch. Wie wil er straks nog die baar. vervullen ai:s management tien keer zo veel verdient? Het is een ernsti ge zaak." R. Oly, zelfstandig timmerman uit Leiderdorp: „Ik denk dat het van de verantwoordelijk heid afhangt hoeveel iemand mag verdienen. Maar zes mil joen, dat is wel erg veel. Wat moet je met al dat geld? Ik denk dat er wel een maximum aan een topsalaris moet komen, maar geen vaste CAO. Eigenlijk is het verschil in lonen te groot. Zola ng er armoe is, en die is er, ik heb het zelf meegemaakt, dan zijn de verschillen te groot. Ik ben zelfstandig, ik verdien genoeg. Maai- daar gaat het me niet om. M'n vrijheid is me ook wat v/aard. Maar ik zou natuur lijk liever profvoetballer zijn! Talent wordt beloond in Neder land, maar er gaat ook zoveel talent verloren. En we moeten toch voor elkaar zorgen. Een sociaal systeem is belangrijk. Geen Amerikaanse praktijken hier, dat vind ik maar niks." A. Storm van Leeuwen, stu dent in ternationale studies uit Leiden: „Eigenlijk is er altijd ongelijkheid in de wereld. Ik vind bijvoorbeeld prestatieloon een goed idee. Als iemand goed presteelt mag dat beloond wor den. Alles gelijktrekken werkt gewoon niet, kijk maar naar het communisme. Ik denk niet dat de stijging in lonen voor top managers te stoppen is. Maar moreel vind ik het eigenlijk niet kunnen, die enorme bedragen. Daarbij moet je uitkijken dat de sfeer door de ongelijkheid niet slecht wordt. Zo'n hoog salaris moet gerechtvaardigd kunnen worden, je moet het echt ver dienen." SALOMÉ TOET Het is aardig van Peter Blok (LD 26/7; 'Van Zon valt niets te ver wijten') om onze burgemeester te verdedigen, en in zekere zin heeft hij ook gelijk: het gemeen tebestuur van Lisse heeft 'poli tiek correct' gehandeld. De vraag is alleen of de politiek wel zo correct gehandeld heeft. De kem van de zaak, die Blok ook vermeldt, is dat de politie, c.q. het Openbaar Ministerie de gemeente heeft gedreigd om 'als er geen legaal verkooppunt voor softdrugs in Lisse zou zijn, niet meer achter illegale thuis- handelaren en straatverkopers aan te jagen'. Een dergelijke handelwijze heet in gewoon Nederlands 'chantage'. En daaraan mag niet worden toe gegeven. Het Openbaar Minis terie en de politie horen als eer sten zo goed zij kunnen borg te staan voor de handhaving van orde en recht. Maar met dit dreigement geven zij aan hun plicht bewust te willen verza ken, teneinde de gemeente Lis se te dwingen hun zin te doen. Zo blijkt maar weer, dat wie eenmaal andermans zonden gedoogt, het op den ook niet zo nauw mes Want dat 'gedoogbele tuurlijk ook een sooi sche en systematischs zaking door de ovei kan en mag door de ving niet gedoogd woi Daarom wil ik hier lans breken en mijt uitspreken voor de b: tegen de huidige ming in opstand zijn Men mag toch veron dat zij dit niet zomaar belang doen, maar ot oprecht maatschapp antwoordelijkheidsgei uit een gezond moi van goed en kwaad. II dat het gemeentebe het eerste verwijt treft het mijns inziens moeten opbrengen gepraktijken van 1 trotseren. Hierbij dt roep om temg te kei ze heilloze weg. Het nooit te laat voor eei J.H. vai paste Graag wil ik reageren op dit schrijven van vrijdag 28 juli 2000. Die mevrouw Steevens doet zich veel aardiger voor dan zij is, getuige mijn ervaring en kele weken geleden. Samen met mijn vrouw ging ik naar de supermarkt en parkeer de mijn auto in de blauwe zo ne. We gingen eerst lege flessen inleveren. Daar schoot in mijn gedachten 'de parkeerkaart ver geten'. Snel terug, maar het kwaad was al geschied. Een bon. Mevrouw Steevens stond ongeveer 3 meter bij mijn auto vandaan. „Mevrouw, ik ben nog geen vier minuten geleden hier aangekomen, heb nog niet eens een boodschappenkar ge pakt. Alstublieft, ik ben 75 jaar en dan mag je wel eens wat ver geten. Neem de bon alstublieft terug." Commentaar van me vrouw Steevens: „Toen ik langs uw auto liep, was er geen par keerkaart." Zij draaide zich om en liep weg. Dat betekent 90 gulden voor twee minuten. Negentig gulden boete is plusminus 2,5 dag A.O.W. uitkering. \S midden in de week boodschappen? Bijm mensen die van een moeten rondkomen, mevrouw Steevens ee zij heeft er plezier in is dat leedvermaak mensen naar haar beleefdheid. Dat bet? dat zij haar mogen. Op de dag dat mij diti stonden er 15 aut keerd, waar plaats auto's. En dan nog mijn auto parkeer in zone, ben ik geen fa der. Een foutparkeefl als je de auto zet waar een parkeervi Mevrouw Steevens p leen mensen die de 1 ten, maar niet omd daar niet mag staan, moet zij wel een bonnen uitschrijven. den dan onschuldig? achtige mensen de dii dhr. B. Het kind en de computer. Veel ouders vinden het maar een bedenkelijke combinatie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14