Dreiging schisma na heiligverklaring van Russische tsaa Geloof Samenleving Letterlijke verfilming van bijbel binnenkort in handel RK jongei massaal nt Vaticaans! WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 VANDAAG I Vandaag 673 jaar geleden, op 16 augustus I U 1327, overleed de middeleeuwse heilige, AUGUSTUS Rochus van Montpellier. Nadat zijn ouders waren gestorven gaf Rochus zijn hele bezit aan de armen en werd bedelend pelgrim. Op een tocht naar Rome verzorgde hij pestlijders en werd zelf ook ziek. Hij trok zich terug in een boshut, waar een hond hem voedsel bracht en een engel hem verzorgde. Als patroon tegen pest en zweren werd hij een van de po pulairste heiligen van West-Europa. Rochus wordt vaak afgebeeld in pelgrimsgewaad, dat hij optilt om zijn zweren te laten zien. Meestal is hij in gezelschap van een hond. Op de 16de augustus is het ook de heiligenfeestdag van Theodorus van Octodurum. Deze vierde eeuwse bisschop van de Zwitserse plaats Octodurum (nu Mar- tigny) verrichte diverse wonderen, waaronder het weer tot leven wekken van een verdronken kind. Oriëntatie theologiestudenten in spe doorn Voor aankomende studenten theologie heeft de Gere formeerde Bond twee oriëntatiedagen in het Doornse centrum Hydepark op touw gezet. Daarnaast is er in hetzelfde centrum een studieweek voor studenten die al studeren. De introductie dagen zijn komende maandag en dinsdag. Inlichtingen en aan melding bij ds. A. Baas (038-3311046). Grote toeloop bij Mariakapel in Heiloo heiloo Het was gisteren vijftig jaar geleden dat de 'tenhemel opneming' van de moeder van de bijbelse Jezus van Nazareth een officiële kerkelijke feestdag werd. Ruim vierhonderd gelovi gen kwamen gisteren naar de Onze Lieve Vrouwe ter Noodkapel in het Noord-Hollandse Heiloo om Maria te vereren. De oproep was gedaan door de stichting Bedevaarten Nederlandse Heilig dommen. In Heiloo staat sinds 1713 een put met 'heilig bron water'. Menig rooms-katholiek gelooft in de bijzondere eigen schappen van dit water. foto anp hans steinmeier BEROEPINGSWERK van der Net te Apeldoorn. toronto anp De gehele bijbel woord voor woord op film. Dat is het doel dat het bedrijf VisualBible.com in het Canadese Toronto zich heeft gesteld. De bijbelboeken Mattheüs en Handelingen zijn al op video en DVD beschik baar of van internet te down loaden. In 2015 moet The Visu al Bible (De visuele bijbel) klaar zijn. Acteurs spelen de bijbelver halen op locatie na. De bijbel tekst wordt daarbij letterlijk ge volgd. Alleen de Schrift wordt gebruikt om het verhaal te ver tellen", aldus het bedrijf. Mat- teüs en Handelingen zijn opge nomen in Tunesië, Marokko en Zuid-Afrika, met de acteur Bru ce Marchiano in de rol van Je- Wij geloven dat levens zullen veranderen als gevolg van het zien van de bijbel - wellicht voor de eerste keer - door mid del van The Visual Bible", aldus VisualBible.com. Verschillende bijbelgenootschappen hebben de rechten voor de visuele weergave van hun Engelse bij belvertalingen aan het bedrijf overgedragen. De begrote kosten van het to tale project bedragen 400 mil joen dollar (968 miljoen gul den). Een groot deel is afkom stig van de Canadese zaken bank Trinity Capital, die na het succes van de Mattheüs-video brood zag in het project. Mat theüs (500.000 exemplaren ver kocht) leverde in drie jaar 50 miljoen dollar (121 miljoen gul den) op. Van Mattheüs is ook een Spaanstalige versie op de markt. moskou frank hendrickx correspondent Ruim 82 jaar na zijn dood is de laatste tsaar van Rusland, Nikolaj II, samen met zijn familie, heilig verklaard. De omstreden beslissing van het congres van Russisch Orthodoxe bisschoppen maandag dreigt echter een schisma te vooroorzaken onder de gelovigen. De ene helft ziet in de Romanov een mar telaar, de andere helft een incapabele leider die de opkomst van de Sovjet- Unie inleidde. De op 16 juli 1918 door communisten in koelen bloede vermoorde tsaar Ni kolaj II, tsarina Alexandra, hun vier dochters, hun zoon en de familiedok Russische Kerk tegen klonen en homoseksualiteit moskou dpa-afp De raad van bisschoppen van de Russisch-Orthodoxe Kerk is tegen abortus, homoseksuali teit en het klonen van mensen. Dat staat in de 'sociale leer' van de kerk. De bisschoppen gingen akkoord met een door een ker kelijke commissie opgestelde visie op sociale en maatschap pelijke kwesties. „De sociale leer levert een theologische waardering van de belangrijkste problemen van vandaag", zei metropoliet Kyrill van Smolensk en. Kaliningrad tegen het persbureau Interfax. In die leer staat waar priesters en leken zich in hun dagelijks leven door moeten leiden. Ky rill is voorzitter van de commis sie die het document heeft voorbereid. Klonen oftewel een wezen creëren uit een gedupliceerde eicel is in de visie van de kerk een aanval op de menselijke natuur en het beeld van God dat hij in zich draagt, berichtte het persbureau Itar-Tass. De menselijke vrijheid is volgens de bisschoppen in het geding. „De kopie van een menselijk wezen zal zich geen zelfstandi ge persoonlijkheid kunnen voe len." De sociale leer roept ook op tot een economie met een soci aal gezicht. „Bij elke eigen- domsvorm zijn zondige ver schijningsvormen mogelijk, zo als diefstal of een onrechtvaar dige verdeling van de vruchten van arbeid." De Russisch-Orthodoxe Kerk, die nauwe banden met de staat onderhoudt, benadrukte niette min haar onafhankelijkheid. De overheid mag zich niet in de in terne aangelegenheden van de kerk mengen, stelden de bis schoppen vast. Handtekeningenactie De Vereniging van Christenen tegen Vervolging en Marteling is een handtekeningenactie be gonnen voor de vrijlating van de Oezbeekse voorganger Sta- nislav Kim uit Tasjkent, die in februari 1999 vanwege zijn christelijke geloof werd aange houden. Handtekeningenlijsten en voorbeeldbrieven zijn ver krijgbaar via Postbus 296, 3770 AG Barneveld. ter zijn na jarenlange discussies dan toch heilig verklaard. Een groot deel van de Russische gelovigen zal de be slissing met instemming begroeten vanwege de moedige wijze waarop de Romanovs stierven. De diep gelovige tsaar en zijn vrouw hadden zich de maanden voor hun dood al neergelegd bij hun lot. Tot voor het vuurpeloton baden de Roma novs voor het heil van Rusland. De tsarenfamilie staan daarom sym bool voor het leed dat veel gelovigen onder het communistische juk moes ten ondergaan. In navolging van de tsaar zullen tijdens het huidige con gres van Russisch Orthodoxe bis schoppen nog 1.100 in die tijd omge komen gelovigen heilig verklaard wor den. Het meer liberale gedeelte van de Or thodoxe Kerk wil de Romanovs echter niet als voorbeeld stellen. Tsaar Niko laj II is immers verre van onomstre den. De laatste tsaar had bijvoorbeeld een diepe sympathie voor de destijds populaire progroms waarbij ontelbare joden om het leven kwamen. Deze fas cistische bewegingen, verantwoorde lijk voor de moordpartijen, vertolkten volgens Nikolaj de ware stem van het volk. In 1917 moest de tsaar gedwongen af stand doen van de kroon, omdat hij zich tegen alle adviezen in aan het hoofd zette van de Russische strijd krachten. Hij droeg daardoor de ver antwoordelijkheid voor nederlagen in de Eerste Wereldoorlog, wat zijn posi tie voorgoed ondermijnde. Het omstreden leven van de laatste tsaar ten spijt, de Romanovs zijn sinds de val van het communisme weer zeer populair. In 1998 kregen de opgegra ven restanten van de familie zelfs een koninklijk graf in de Peter en Paul Ka thedraal in St. Petersburg. Een heiligverklaring brengt de hereni ging met de Russisch Orthodoxe Kerk in het buitenland dichter bij. De bui tenlandse vestiging scheidde zich af van de moederkerk nadat patriarch Sergej zich tot ontsteltenis van de Rus sische emigranten in 1927 loyaal ver klaarde aan de Sovjetregering, j sische Orthodoxe Kerk in het bu land verklaarde de tsaar al in IS lig en stelde als voorwaarde voc eniging dat het Moskouse patii hetzelfde zou doen. „De discussie mag geen g schisma veroorzaken in onze schap", zei patriarch Aleksej Di bijeenkomst van bisschoppen i moest beslissen over de heilige ring van de laatste tsaar. De get ken hebben dan ook een comp gesloten. De tsaar is vooral hefl Waard vanwege zijn martelaren in Jekaterinboerg. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd stevige buien, ook met on weer. Maxima uiteenlopend van 15 langs de westkust tot rond 21 in de omgeving van Oslo. Zweden: Nu en dan zon, maar soms ook stevige regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur meest tussen 15 en 19 graden, maar vooral woensdag in het zuiden nog wat hoger. Finland: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, misschien ook on weer. Maxima van 15 graden in het noorden tot 21 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en vooral donder dag enige tijd regen, misschien ook onweer. Woensdag ook wat zon. Middagtemperatuur rond 21 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselvallig weer met af en toe wat zon, maar vooral in het noor den van Engeland en in Schot land flinke buien. Naar het zui den toe droger en meer zon. Maxima uiteenlopend van 15 gra den in het noordwesten tot 23 in het zuiden. België en Luxemburg: Perioden met zon en vooral don derdag kans op een regen- of on weersbui. Maxima van 22 graden aan zee tot 30 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon, maar vooral woens dag langs het Kanaal wolkenvel den en enkele buien mogelijk met onweer, donderdag trekken de buien naar het oosten. Maxi ma van 20 graden langs de Ka- naalkust tot 30 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en don derdag meer bewolking en vooral bij de Pyreneen en in het oosten kans op een onweersbui. Maxima tussen 30 en 35 graden. Donder dag iets minder warm. Spanje: Zonnig en heet bij maxima van 32 gaden aan zee tot 40 in Anda- lusi. Langs de Golf van Biskaje wat wolkenvelden ep kans op en kele onweersbuien. Daar iets minder warm met maxima rond 23 graden. Portugal: Veel zon en droog, donderdag in het noordwesten toenemende kans op wolken. Maxima uiteen lopend van 22 graden langs de noordwestkust tot tegen de 40 graden zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en heet bij maxima van 32 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilan den naast zon ook wolkenvelden, in het zuiden meer zon. Stevige noordoostenwind. Middagtempe ratuur rond of iets boven de 30 graden. Duitsland: Nu en dan zon, maar ook wolken velden en een enkele regen- of onweersbui. Naar het zuidoosten toe meer zon en droog. Maxima uiteenlopend van 22 graden in het noorden tot 32 in het zuid oosten. Oostenrijk: Zonnig en heet zomen/veer. Later op donderdag toenemende kans op een onweersbui. Middagtem peratuur tussen de 30 en 35 gra den. Zwitserland: Eerst nog zonnig en droog, later op donderdag vanuit het westen meer wolken en kans op enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 30 graden. Tsjechië en Slowakije: Zonnig en op de meeste plaatsen droog, maar in het noordwesten van Tsjechi meer wolken en kans op een lokale regen- of onweers bui. Maxima rond 30 graden. Hongarije: Zonnig en warm met maxima tus sen 30 en 35 graden. Italië: Veel zon en warm. Alleen in Sicili eerst lokaal nog een regen- of on weersbui. Verder droog met maxi ma rond 32 graden, donderdag nog iets warmer. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog met maxima van ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, in het noordoosten ook enkele stapelwolken en lokaal een onweersbui. Maxima in het binnenland rond 34 graden. Op de eilanden houdt een stevige noordenwind de maxima rond 29 graden. Turkije en Cyprus: Vooral langs de kust zonnig en een stevige noordenwind. Land inwaarts ook enkele stapelwol ken, maar vrijwel overal droog. Maxima tussen 30 en 36 graden. DONDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 Zon- en maanstanden Zon op 06.29 Zon onder 20.58 Maan op 22.15 Maan onder08.32 Waterstand limuiden Katwijk Hoog 05.59 18.26 05.32 18.02 Laag 01.40 13.44 01.21 13.25 woont hij in. Er zijn daar veel din- gen over Jezus en Maria en God, plaatjes bijvoorbeeld. Opa werkt voor mensen die komen bidden. Hij heeft de boel goed opgeknapt en er is een kok die allemaal lekkere dingen kookt. Opa heeft ook een kerk en een klein kamertje waarin de mensen kunnen bidden. Ze hebben daar oude dingen waar de nonnen vroeger op moesten zitten. Soms ga ik meedoen met de mensen. Dan gaan ze iets heel raars zeggen, van 'oewaa, oewaa'. Soms zetten ze ook hun handen te gen elkaar. Dat is dus bidden. Sommige mensen concentreren zich heel erg. Ze praten dan met God, zeggen ze. Maar als ik mee doe, kijk ik eigenlijk meer hoe andere mensen dat doen. Het is best raar. Ik heb daar wel eens mensen naar binnen zien gaan in een wit jurkje. Een mevrouw en een meneer en nog andere men sen. De nonnen droegen ook dat soort jurkjes. Hanna van Leeuwen (8 jaar) uit Leiden vertelt over haar geloof zoals christelijke kinderen. Iedereen heeft eigenlijk een andere God. De ene zegt dat God een oude wijze man is. De ander zegt weer iets anders. Ik denk dat God eigenlijk gewoon iets is, maar ik weet niet precies wat. Ik weet niet helemaal zeker of-ie wel bestaat. Ik weet dat vroeger, heel lang gele den, begon het geloof. De mensen dachten: .'Het is raar dat de maan niet naar beneden komt vallen en dat de zon elke dag op komt'. Er moet een sterk iemand zijn die daarvoor zorgde, en daarom bedachten ze God. Later gingen ze erin geloven en bid den. In andere landen zijn allemaal soorten Godden. Dan hebben ze een God voor eten en drinken, eentje die zorgt dat alle planten groeien, eentje die zorgt dat je goed kan leren of eentje die zorgt dat je nooit ziek wordt. Hier hebben we een God die alles doet." S rome afp-anp Rond de 600.000 jonge: ren gisteravond aanwez opening van de vijftien reldjongerendagen in Paus Johannes Paulusl de jonge pelgrims uit 1 den welkom. Het evene een van de hoogtepun de viering van het j 2000. Aan het slot van de 1 ongerendagen, tijdens i in de open lucht die zondag opdraagt, zal de te jongeren naar ven zijn aangezwollen tot joen. Zaterdagavond v len de jongeren zich al campus even buiten waar ze met de 80-jarig leider in gesprek kunne Ze brengen vervolgens d onder de sterren door. Het grootste deel van ge pelgrims komt uit Ital schatting een half Verder komen grote uit Frankrijk (60.000), (40.000), Spanje (30.00 Verenigde Staten (20.0 Nederland hebben 1.201 ren de reis naar Rome men. Kardinaal Simonij Nederlandse bisschopp eveneens aanwezig. De jonge pelgrims, teerd door 25.000 vrijv kunnen in de komendt een jubileumbedevaart door de heilige deur in Pieter, die alleen in Hè ren opengaat, te pass® het Circo Massimo won gelijks vier meertalige opgedragen. Meer dat priesters staan zevei per dag klaar om in 3( stoelen de biecht af te Ruim 300 bisschoppen gen in 32 talen gelooi richt. De deelnemers aan, reldjongerendagen kom Rome om 'werkelijke rechte antwoorden' op hun vragen, aldus Camillo Ruini, vicarisp van Rome. De inwendij Of wordt ook anders gesta nt de toegestroomde mea voeden, heeft een catffdc drijf 420 ton pasta en broodjes ingeslagen, 'eetpunten' in de stadv te miljoen maaltijden serveerd.Het evenema te het stadsbestuur bijna) uc joen gulden, ■en: 300 1 r O L O F 0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071 -5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties. 071 - 5323 508 Familieberichten: O23-53l7.:l|0r 023- 5320216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 te uil 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1Ï ,ez Maandag t/m vrijdag van 8.30W 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging td abonnements- geld, ontvangen ƒ1, die per post (fr LEIDSCH DAGBLAD OP CASSF Voor mensen die moeilijk lezen.* hebben of blind zijn (of een ands *S' leeshandicap hebben), is een sais er van het regionale nieuws uit hetU j Dagblad op geluidscassette besdC. informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui* ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, ve Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. H> bewolkt onweer W warmtefront regen gjrêiftSft sneeuw V koufront opklaringen üba» hagel L 'agedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur 35 24 0.0 28 19 14.3 31 25 0.0 31 25 150 31 18 0.0 32 24 0.0 21 11 0.0

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12