eiden Regio Leiden centrum van kennis over autisme 'Wie vervelend is, zetten we er uit' Dansen op het Rapenburg Zilveren Zwem vierdaagse Onveilig kruispunt aangepakt Het is vooral zwaar ISDAC 16 AUGUSTUS 2000 ovingen op straat Een 18-jarige Hagenaar is gisteren op de Steenstraat be- Een man vroeg hem of hij geld kon wisselen.Toen de Ha ir zijn portemonnee trok, graaide de man daar wat geld uit ig er vandoor op een fiets. Op de Hallenweg werd een 40- Leidenaar van zijn geld beroofd door twee mannen. Een em bedreigde hem met een mes. In beide gevallen gaat n relatief geringe geldbedragen. uw hoofd communicatie Maarten Brackel is het nieuwe hoofd communicatie van stuursdienst van de gemeente Leiden. Hij volgt Joop Maat begin dit jaar de gemeente verliet voor een betrekking in idrijfsleven. Brackel (41) studeerde Nederlands in Leiden ed ruime ervaring op in communicatiefuncties bij de over- Zo was hij sectiehoofd voorlichting van de Koninklijke nacht, directeur van het scholings- en vormingsinstituut 66, hoofd bestuursvoorlichting van Den Haag, hoofd ïunicatie van de provincie Noord-Holland en hoofd com- atie van de gemeente Utrecht. Iti-culturele circuscapriolen Kinderen van vier tot twaalf jaar uit de Vogelwijk, het ïgcentrum voor asielzoekers Nieuweroord en leden van uin Vogelenwijk kunnen vrijdag en zaterdag meedoen aan ïrcusproject. Onder leiding van Circus Kristal worden kin- in de speeltuin aan de Nachtegaallaan 25 'opgeleid' tot aten, clowns, dompteurs, evenwichtskunstenaars en liegers. Familie en andere belangstellenden kunnen op lagmiddag tussen 14.30 en 15.30 uur in de speeltuin kijken voorstellingen van de kinderen. Het circusproject is een ief van het opvangcentrum en de speeltuinvereniging. intry western in De Kopermolen Winkelcentrum De Kopermolen staat zaterdag 26 au- van 12.00 tot 16.00 uur in het teken van country wes- /oor kinderen is er een countrydorp waar diverse spelle- ïnnen worden gespeeld. Bovendien staat er een spring- ii en kunnen waaghalzen de krachten meten met een me- sche rodeostier. Thunder Kid zorgt voor de muziek en de ad Country Dancers geven demonstraties line-dance. tenkomsten voor ondernemers De Kamer van Koophandel Rijnland houdt in het najaar jijeenkomsten over diverse onderwerpen. Voorbeelden commerce, leidinggeven en motiveren, starten als free- controle door de fiscus en de overgang van een een zaak naar een B.V. Een compleet overzicht is te vinden in euwe programmaboekje, dat kan worden aangevraagd bij eling Producten en Diensten. Daarnaast is een gratis pro- maoverzicht verkrijgbaar over bijeenkomsten voor starten- dernemer. Voor meer informatie: 071-5250500. Krachten bundelen om zorg te verbeteren Het Centrum Autisme van de Rijngeest Groep moet het landelijke kenniscentrum voor autisme worden. Om dat te bereiken zoekt het centrum samenwerking met de Leidse hoogleraar Van Berckelaer-Onnes. Inmiddels is een aanvraag ingediend bij minister Borst van Volksge zondheid. beek en de Centrale RINO Groep in Utrecht. Als voorbeelden van deskun digheid die vanuit het kennis centrum kan worden uitgedra gen noemt Feenstra een cursus 'autisme en seksualiteit' en bij scholing van onderwijskrach ten. ,,We zijn daar nu al mee doende en het loopt storm. Le raren leren omgaan met autisti sche kinderen schiet teel meer op dan een hulpverlener het hele gebied laten doorkruisen. We leggen contact via de schoolbegeleidingsdienst en het verspreidt zich als een olie vlek." Autisten zijn gebaat bij dui delijkheid, voorspelbaarheid en structuur in hun leven. De psy- LEIDEN ONNO HAVERMANS Een kenniscentrum is bedoeld om de zorg aan patiënten te verbeteren. Experts doen on derzoek, bedenken nieuwe be handelmethoden en verzorgen scholing aan hulpverleners. „Wij maken een diagnose van een patiënt, schrijven een be handelplan en lopen een tijdje mee. Als alles goed gaat, trek ken we ons terug en dragen de begeleiding over. Daarnaast ge ven we advies aan andere hulp verleners", zo omschrijft mana ger T. Feenstra van het Cen trum Autisme Noordelijk Zuid- Holland de werkwijze. De aan vraag is gedaan samen met het Dr. Leo Kannerhuis in Ooster- chiatrische stoornis heeft ver schillende verschijningsvor men. Ongeveer driekwart van de patiënten is ook verstande lijk gehandicapt. Veel van hen verblijven in instellingen, waar de behandeling lang niet altijd op autisme is gericht. Andere autisten zijn in staat zelfstandig te functioneren, maar in alle gevallen is een goede diagnose en daarop gebaseerd behandel plan van groot belang. „Autisme is een stoornis die niet overgaat. Gedurende het hele leven zijn hulpverleners dus bezig hun behandelplan bij te stellen want begeleiding blijft nodig", aldus Feenstra. „De Nederlandse hulpverlening is echter in aparte sectoren ver deeld. leder heeft zijn eigen ter rein. Wij willen de kennis naar een niveau boven die sectoren tillen door de deskundigheid te bundelen en daarna weer uit te zetten. Wat wij op de werkvloer bedenken, moet worden ge toetst op de universiteit en dan Woonwerkhuis in Leiden, woonplekken in Alphen Duidelijkheid en voorspelbaarheid is van het grootste belang in het leven van autisten. Om dat te bereiken gaat de Rijngeest Groep een woonwerkhuis voor autisten (WWA) bouwen in Leiden of Noordwijk. Het WWA, met achttien plaatsen, moet over twee jaar klaar zijn. „Er is erkenning voor, maar we zoeken nog naar een geschikte locatie waar we kunnen gaan bou wen of verbouwen", aldus manager T. Feenstra van het Centrum Autisme in Leiden. Volgend jaar al moeten er in Alphen aan den Rijn veertien woonplekken zijn voor autisten. De flat waarin deze plekken komen, wordt mo menteel verbouwd. De bewoners vallen straks onder een project vóór beschermd en begeleid wonen. Het verschil tussen beide projecten is dat de autisten die in Alphen worden gehuis vest in staat moeten zijn om gescheiden te wo nen en te werken. Een soortgelijk woonproject bestaat momenteel in Gouda. In Delft is er een in ontwikkeling. Hoewel de wachtlijsten lang zijn, moet de toekomst uitwijzen hoe snel de veertien be schikbare plekken in Alphen vergeven zullen zijn. Feenstra verwacht dat de achttien plaat sen in het woonwerkhuis wel snel zullen wor den ingenomen. „Er worden steeds meer autis- me-diagnoses gesteld, ook bij mensen die al een tijdje in de zorg zitten. Zij hebben vaak een intensieve begeleiding nodig. Ik denk dat die achttien plekken uiteindelijk een druppel op de gloeiende plaat zijn." weer worden doorgegeven." De Leidse hoogleraar ortho pedagogiek I. van Berckelaer bracht als een van de eersten in Nederland autisme onder de aandacht. Zij stond ook aan de basis van het Centrum Autisme, ïandeling voor vrouw die i met kokende olie overgoot i/LEIDEN HERMAN JOUSTRA arige vrouw die begin dit ir man met kokende olie 3t, moet één jaar behan- ondergaan in een psy che inrichting. De rechtbank ontsloeg de gisteren van verdere :rvolging omdat zij naar deel van de rechter on- ningsvatbaar was op het it van haar daad. De uit- comt overeen met de eis officier van justitie twee ;eleden. rouw was op een nacht uari opgestaan, had een t zonnebloemolie verhit de inhoud vervolgens over haar slapende man ge gooid. Deze liep hierdoor ern stige brandwonden op aan met name hoofd en schouders. Ze verklaarde later dat ze in een roes had gehandeld en op dat moment niet had beseft wat ze aan het doen was. Tussen haar en haar man bestonden boven dien al geruime tijd spannin gen. De vrouw liep al enige tijd bij een psychiater. Een psychiater en een psy choloog oordeelden elk in een onafhankelijk van elkaar ver richt onderzoek dat de vrouw op het moment van haar daad volledig ontoerekeningsvatbaar respectievelijk sterk ontoereke ningsvatbaar was. leiden Dance! Studentenvereniging Augustinus trakteerde de nieu we Leidse studenten, die meedoen aan de El Cid-week, gisteren op een feestje op het Rapenburg. Naar het voorbeeld van het MTV-pro- gramma The Grind werd in de buitenlucht gedanst op de klanken van pop- en dance-deuntjes. Het statige Rapenburg was voor even hip en swingend... foto henk bouwman dat aanvankelijk was onderge- de sociale faculteit waar Van bracht in de oude Latijnse Berckelaer haar onderzoek school in de Lokhorststraat en doet. „Zij heeft een onderwijs- dat tegenwoordig is onderge- en onderzoekstaak, wij doen de bracht in het nieuwe gebouw ggz-hulpverlening. In het ken- van de Rijngeest Groep aan de niscentrum komen we weer tot Albinusdreef, met uitzicht op elkaar", aldus Feenstra. Zestien maanden voor wurgpoging LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Een wurgpoging en het gooien van een flesje bier naar ie mands hoofd, is een 26-jarige Leidenaar komen te staan op zestien maanden cel en acht maanden voorwaardelijk. Daar naast moet hij in totaal ruim drieduizend gulden betalen aan schadevergoedingen en smar tengeld. Bovendien moet hij onder toezicht van de reclasse ring een cursus agressieregula tie volgen. Met deze veroorde ling volgt de Haagse rechtbank de eis van de officier van justi tie. De man had op 15 april een agent bijna gewurgd, nadat hij in een dronken bui ruzie met hem had gemaakt. De agent kon pas loskomen toen een po litiehond de Leidenaar beet. De dader verklaarde twee weken geleden tegenover de rechter dat hij niets tegen de politie had en dat het niet zijn bedoe ling was de agent te verwon den. Dat zei hij ook over het gooien van een flesje bier naar een - in zijn ogen - lastige cof feeshopbezoeker. Deze hield daar echter scheurtjes in zijn schedel en oogkas aan over. De Leidenaar moet het slachtoffer hiervoor onder meer 2500 gul den smartengeld betalen. Omdat de man zijn daden in een proeftijd van een vorige straf beging, moet hij nu ook een week extra zitten. de keren is er zowel in zwem bad De Zijl als zwembad De Vliet elke dag muzikale omlijs ting bij de borstcrawl of school slag. Behalve de gebruikelijke medaille krijgen de deelnemers dit jubileumjaar nog een extra aandenken. De start van de vierdaagse is elke dag tussen 19.00 en 20.15 uur. En de voor verkoop aan de kassa's van bei de zwembaden is al begonnen. Op de eerste twee dagen van de vierdaagse 28 en 29 augustus is ook nog inschrijving mogelijk. In de zwembaden De Zijl en De Vliet vindt dit jaar voor de 25ste maal de zwemvierdaagse plaats. Iedereen die wil, kan voor 7,50 gulden vier maal 500 meter zwemmen en zo de twee kilometer volmaken. Elke zwemmer mag zoals in voor gaande jaren zijn vier dagen zwemmen verdelen over een midweek. Van maandag 28 au gustus tot en met vrijdag 1 sep tember. En net zoals voorgaan- rde fotowedstrijd voor Leidse Kalender 2001 Toezicht verenigingen op drankgebruik :ma van de fotowedstrijd tö^teeds: 'Leiden, zoals het ir de vierde keer organi- r-J) eiden Promotie VW sa- net accountantsbureau Young Leiden een foto- jd. e deelnemers wor- gd Leiden in al zijn p de gevoelige plaat vast ?n. Alleen foto's van Lei den worden beoordeeld. Een selectie van veertig kiekjes wordt tentoongesteld. De twaalf winnende foto's verschij nen in de Leidse Kalender 2001. De winnaar van de wedstrijd ontvangt naast een wisselbeker een bedrag van 2500 gulden, de nummer twee is goed voor 1500 gulden en de derde plaats geeft recht op duizend gulden. De foto's moeten uiterlijk vrijdag 25 augustus om 17.00 uur binnen zijn en kunnen worden opgestuurd naar Lei den Promotie VW, Postbus 662, 2300 AR Leiden. Inleveren kan ook op de Stationsweg 2d of Korevaarstraat 2a. Het maxi mum aantal in te leveren foto's is vijf per fotograaf. Informatie over de wedstrijd kan Frank van Leeuwen van Leiden Promotie VW geven: 071-5665607. Het kruispunt staat in de buurt bekend als •veilig. Op en rond de kruising van de Vijf m met de Sweelincklaan en de Debussys- >elen zich geregeld gevaarlijke taferelen af. I" duidelijke voorrangssituatie en het ontbre- n n bepaalde verkeersborden zijn daarvan de Ni rijkste oorzaken. Daarin komt binnenkort lering. Op aandringen van de wijkvereni- w eetbaar Zuid-West heeft de-gemeente een \l P gemaakt om het knooppunt aan te pas- overzichtelijker te maken. Zo zou het ver keer op de Vijf Meilaan voorrang moeten krijgen en wordt het kruispunt iets verhoogd waardoor de snelheid van het autoverkeer afneemt. Op de drempels komen zebrapaden om het oversteken voor de voetgangers veiliger te maken. Leefbaar Zuid-West heeft de plannen inmiddels ingezien. Binnenkort nemen burgemeester en wethouders een besluit en dan gaat het plan 'de procedure in'. Naar verwachting wordt over een paar maanden met de herinrichting van het kruispunt begonnen. foto hielco kuipers LEIDEN ONNO HAVERMNS Eerstejaars kunnen zich deze week nergens zomaar laten vol lopen. Drankmisbruik wordt binnen alle verenigingen be streden, zo benadrukken be stuursleden van Minirva, Au gustinus, Quintus, SSR en Cate na. Ze sluiten zich daarmee aan bij de campagne 'Ik ben zat- ...wie ben jij?'. „Iemand die vervelend is, zetten we er uit. We willen hier geen nare toestanden", zegt Li sa 't Hoen van Augustinus. „Als iemand laveloos rondloopt, tre den we op", zegt ook Alexandra van Haaften van Minerva. „Het kasteel van bierkratjes bij onze sociëteit is bedoeld om op te vallen, maar niet om eerstejaars aan de drank te helpen", verze kert Mascha Bunt van Quintus. Rector Wagenaar gaf eergiste ren in sociëteit de Burcht het startsein voor de anti-alcohol- campagne van het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbe vordering en Ziektepreventie. Voor het derde opeenvolgende jaar wijst het NIGZ de eerste jaars tijdens de introductieweek op de gevaren van te veel alco hol. Aanleiding was de dood van een Groningse student die in 1997 overleed na Jiet drinken van een liter jenever. De kans dat zoiets in Leiden gebeurt is klein, volgens de be stuurders. Spelletjes met drank zijn uit den boze. Bij Minerva en Quintus is alcoholhoudende drank zelfs verboden tijdens de Kennismakingstijd (KMT), die volgt op de EICid-week. „Dat is al jaren zo en dat houden we scherp in de gaten", zegt Van Haaften van Minerva. „Eerste jaars die zelf een biertje bestel len of leden die voor hen bier halen, vliegen er meteen uit", aldus Bunt van Quintus. Bij Augustinus mogen eerste jaars die mee op kamp gaan, 's avonds wel een biertje drinken. „Maar we letten wel strikt op", zegt 't Hoen. „Wij hebben geen rare activiteiten en we gaan niet tot diep in de nacht door. Dat scheelt ook." Verenigingsleden hebben de naam de grootste zuipers te zijn. Studenten drinken meer dan hun leeftijdsgenoten en le den van verenigingen spannen de kroon, zo bleek dit voorjaar nog uit een onderzoek van het NIGZ: ze slaan gemiddeld 27 glazen bier per week achter over, andere studenten doen het met 16 glazen, niet-studen- ten met 10. Gezellig met elkaar een bier tje drinken hoort ook wel bij het studentenleven, vindt Ajolt Elsakkers van SSR. „Maar nie mand vindt het leuk als mensen dronken over de grond rollen. Het bestuur of de barcommisie stelt een tapverbod in zodra het er de schijn van heeft dat ie mand hier te veel op heeft. Nie mand wil dat krijgen, want je wordt dan publiekelijk te schande gemaakt. Die sociale controle is wel het belangrijk ste." Ook bij Catena let de barman op dat bezoekers - of dat nu eerstejaars of ouderejaars zijn - niet te veel drinken. „Als het de spuigaten uitloopt, krijg je niks meer. Bovendien hangen we al tijd de posters op van 'Drank maakt meer kapot dan je lief is*", zegt Rose Perquin. Van Haaften van Minerva is het daarmee eens. „Uiteindelijk heb je de controle over je eigen leden. De eerstejaars zijn voor ons nog onbekend, maar ze staan deze week allemaal onder de hoede van mentoren." Het Leidsch Dagblad volgt de belevenissen van vijf eer stejaars tijdens de ElCid- week. Marianne Oudmijer en Georgette Boehmer heb ben nogal tegengestelde er varingen. „We zijn verdwaald. We staan nu bij Minerva en we willen naar NSL, maar hoe komen we daar? Lekker hoor, al die bussen in de Bree- straat! Hier bij Minerva heb ik het wel gezien, dit zijn niet echt mijn types. Als je hoort wat je allemaal moet kopen, alleen omdat je eerste jaars bent... gifroze sokken, een blauwe das, een wekker waar je niks aan hebt, allemaal nuttelo ze dingen. Nou ja, als mensen hier lid willen worden moeten ze dat zelf weten, maar ik denk er niet aan. Bij Quintus is het ongeveer hetzelf de, alleen niet paars en groen. We zijn bijna alle verenigingen al afgeweest, alleen de kleintjes moeten we nog, daarom zoeken we nu naar NSL. We zijn nog met zijn vieren over, de rest van de groep ging naar Augustinus. We zien elkaar vanavond bij Catena, maar of dat nou zo leuk is... O, hebben we een mentor? Nou, die zien we nooit. En er ontbreken wel meer dingen. Zo is gezegd dat alle diners uit drie gangen zouden bestaan. Als je niet van macaroni houdt, heb je tenminste nog soep en een toetje. Maar we hébben zojuist gegeten bij Asopos, de roeiver eniging, en daar was alleen macaroni. En als we de stad in gaan is het vooral zwaar saai. Nou ja, als we ergens komen waar nog mensen leven is het wel leuk. De kennismaking met de faculteit was ook niet wat je zou verwachten. Maar goed, ik heb tijdens het weekeinde al kennis gemaakt met mede-studenten tijdens een uitstapje van de studieverenigingen scheikunde en life scien ce. Ken ik tenminste al wat namen." „Tot dusver vind ik de introductie hartstikke leuk. Ik ben blij dat ik er aan mee doe. Ik heb al een hoop mensen leren kennen die ook psy chologie gaan studeren en het proefcollege van gisteren was zelfs heel interessant. Die profes sor had stukjes uit de krant geknipt, waaruit bleek dat er heel wat psychologie zit in het da gelijkse nieuws. Het weerbericht bijvoorbeeld: mensen zijn in de zomer veel vrolijker dan in de winter. En een stukje over de tsaar, die ze heilig willen verklaren. Veel mensen in Rusland idea liseren de tsaar nu. Ze zijn blijkbaar vergeten wat voor erge dingen hij heeft gedaan. Daaruit blijkt al dat je geheugen nooit perfect werkt. 's Middags zijn we naar het watersportfestival op het Galgewater geweest. Er was een even- wichtsbalk, waar twee mensen moesten probe ren elkaar vanaf te duwen. We hebben zitten kijken hoe mensen in het water vielen. Het aan tal deelnemers viel wel tegen; vooral leden van de introductiecommissie en mentoren. Daama hebben we lekker gegeten bij de Blauwe Schuit en vervolgens zijn we de stad in gegaan. Bijna alle verenigingen hadden bandjes en het was hartstikke gezellig tot 01.00 uur van nacht. Toen ging alles dicht, maar het was nog steeds druk. Ik ben nog steeds aan het twijfelen of ik lid van een vereniging zal worden. Het lijkt me wel leuk, maar misschien kost het toch te veel tijd. De sfeer bij Minerva spreekt me niet zo aan. Catena en SSR vind ik wel leuk en Au gustinus zou ook kunnen, maar ik weet het nog niet hoor."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11