Twintigers willen 'chillen' 'Electrisch licht! Kookt op gas Trends Dikke mensen hebben vaak dikke huisdieren Venetiaanse maskers uit Haarlemse beeldengieterij DINSDAG 15 AUGUSTUS 2000 REDACTIE: RIEN POLDERMAN» Margaret Weststrate heeft een neus voor jongerentrends De verleidingen van een modelwoning in 1907: Lekker individueel dansen in de disco gaat eruit. Net als die massale dansfeesten in grote hallen: passé. Jongeren willen niet meer schreeuwend een paar woorden wisselen omdat de muziek zo hard staat: ze wil len loungen. Ofwel: chillen. Relaxed onderuitgezakt op een jaren zestig-bankstel bijkletsen met vrienden, onder het genot van een hip cocktailtje. Omdat ze zo dadelijk nog de hort op willen, laten ze hun haar nog even in stijl kneden. Of hun ge zicht opmaken. Ze slenteren naar de computers langs de wand om hun e-mail te chec ken, en bekijken in het voorbij gaan vernieuwende kunstvoor werpen, gemaakt door leeftijd genoten. De muziek (uiteraard precies de goede) is duidelijk hoorbaar, maar laat gesprekken toe. Volgens Margaret Weststrate (26) is Rotterdam rijp voor het loungen, dat op kleine schaal al plaatsvindt. ,,Op jezelf dansen, een beetje drugs, harde muziek, dat gaat eruit. Jongeren willen vermaakt worden, rondlopen en heel erg socializen. Uit gaansgelegenheden moeten iets extra s gaan bieden." Loungen is natuurlijk niet voor iedereen. „De Anita's en John ny's blijven gewoon naar de Ba- ja Beach gaan. En de housers willen straks ook nog hakken. Maar de twintigers die het uit gaansleven nu zat zijn, dié gaan chillen." De derdejaars studente indu strieel ontwerpen aan de kunst academie Willem de Kooning heeft zo langzamerhand een re putatie opgebouwd als spotter van jongerentrends. Zelf is Margaret het stappen inmid dels een beetje ontgroeid, maar ze heeft tijdens haar jarenlange bezoeken aan jongerenfeesten en uitgaanstenten haar ogen goed de kost gegeven. Margaret heeft een neus voor wat jongeren willen. Daarom mag ze bij het trendy kleding- winkeltje Sister Moon op de Nieuwe Binnenweg, waar ze parttime werkt, inmiddels ook inkopen. Daarom ook is ze door Ted Langenbach gevraagd om de styling van zijn MTC- feesten te verzorgen. En zo is Margaret ook styliste geworden voor het uitgaansfestijn Now Wow en de Superbimbo-avon- den in het Maastheater. Zij be denkt de wisselende thema's, de bijpassende decors, en kleedt de dansers/figuranten aan. Margaret heeft voor het Histo risch Museum Rotterdam de modeshow 'Jong!' opgezet waarin de jongerentrends van de jaren '50 tot en met '90 aan bod kwamen. In die show mocht ze ook haar visie geven op wat nog komt: „Heupban den van stof, een Schots geruite minirok en beenwarmers," voorspelt ze. Margaret Weststrate vindt mo de en ontwerpen interessant, maar haar passie ligt bij styling. „Een totaalplaatje van bestaan de dingen maken," zo om schrijft ze het. De kledingstuk ken voor 'Jong!' kwamen uit verschillende tweedehandswin kels. Die spullen met elkaar combineren, met het oog op wat jongeren aanspreekt, dat was typisch een kolfje naar haar hand. Ze is dol op ongebruikelijke combinaties. Een Schotse ruit met daarop iets gebloemds, bij voorbeeld. „Stijlen van een ska ter, een punker en een alterna tief iemand combineren, dat vind ik leuk." Ze houdt de jung le, clubhouse, skate- en andere subculteren scherp in de gaten en leest ook nauwgezet de de sign-bladen. De ideee'n die ze zo opdoet, verwerkt ze onder andere in de zelfgemaakte hals bandjes, rozen voor in het haar, riemen en andere accessoires die ze op vrijdagavonden ver koopt in haar winkeltje Mag- cessories in Nighttown. Amsterdam mag in veler ogen toonaangevender zijn op het terrein van trends; Margaret heeft het gevoel dat ze in Rot terdam op rozen zit. „Dit is een klein wereldje. Je wordt door ie mand gevraagd, doet wat en wordt dan weer door anderen gezien. Zo ben ik erin gerold." Voorlopig rolt Margaret nog even door: ze is door de Schie- damse artotheek gevraagd om mee vorm te geven aan activi teiten voor het nieuwe school vak kunst en cultuurweten schappen, en komend voorjaar zijn haar accessiores te zien in het Schielandshuis, bij de ten toonstelling 'Uitgaan in Rotter dam'. MARUKENUBOER* Twintigers vinden de disco maar niks. Dat individuele gedans en dat geschreeuw om boven de muziek uit te komen. Nee, dan liever onderuit zakken op een ouwe bank en bijkletsen met vrienden onder het genot van een cocktail. foto united photos de boer Cynthia van dijke Een heel bijzondere mo delwoning werd in het ge denkwaardige jaar 1907 in Leiden opengesteld. In dit superhuis, waarin iedereen zich kon vergapen aan de laatste snufjes, waren aller lei toepassingen van elek triciteit te zien. In het 'Electrische Huis' waren een salon en een eetkamer nagebouwd die onder meer voorzien waren van elektrische verlichting, ventilatie en zelfs een door stroom aangedreven stof zuigerinrichting. In de keuken was te zien hoe de moderne vrouw elektrisch kon koken: strijken ge beurde met een elektrische strijkbout. Kranten en tijd schriften raakten niet uit geschreven over deze bij zondere modelwoning. Het zou op dat moment nog echter jaren duren voor de meeste Neder landse huizen aansluiting zouden krijgen op het elektriciteitsnet. Zo tegen 1920 was elektriciteit een geduchte concurrent voor de gasverlichting geworden. Dat betekende niet dat gas daarmee waardeloos was. Op een reclameaffiche van de Lichtfabrieken Leiden uit die tijd zijn de aanprijzingen dui delijk: 'Electrisch licht. Kookt op gas.' Gas en elektriciteit zijn twee van de belangrijkste energiè- voorzieningen uit het eerste kwart van de twintigste eeuw en tevens de energiebronnen die een zeer belangrijke rol spe len in de ontwikkeling van de techniek in Nederland. De geschiedenis van de techno logische ontwikkeling in de af gelopen eeuw wordt sinds en kele jaren diepgaand onder zocht en in kaart gebracht door de Stichting Historie der Tech niek. De stichting wist met steun van overheid, universitei ten en het bedrijfsleven in de afgelopen jaren vele miljoenen guldens op tafel te krijgen om de enkele jaren durende studie Psychologen en verzekering zijn er ook voor kat en hond Uit verschillende recente on- derzoeken blijkt dat in Neder land zowel ongeveer de helft van de mensen als van de hon den en katten te dik is. Mensen en huisdieren bewegen te wei nig, waardoor de energiebe hoefte afneemt. Tegelijkertijd is voedsel energierijk en boven dien altijd en overal te krijgen. Van de Nederlanders beweegt 60% te weinig. Mensen behan delen hun huisdier zoals ze met hun eigen lichaam omgaan, waardoor ook honden en kat ten te weinig bewegen. Dieren artsen stellen steeds vaker de diagnose van overgewicht. Hi ll's Pet Nutrition stimuleert met het gewichtscontroleprogram ma het belang van een gezond gewicht voor hond en kat. Hondenkoekjes, huisdierpsy chologen, kristallen halsban den, de zorgverzekering, be graafplaatsen en crèches. Een aantal voorbeelden van ver menselijking van het huisdier dat inmiddels al gemeengoed is geworden. Ook in het voedingspatroon van de hond en kat zien we de vermenselijking terug. „Mensen veronderstellen dat wat goed is voor henzelf ook goed is voor hun huisdier", aldus dierenarts Verschuren van Hill's Pet Nutri tion. „Huisdieren hebben ech ter veel minder behoefte aan variatie in hun voeding." Als een hond of kat meer energie binnenkrijgt met de voeding dan hij verbruikt, slaat het li chaam de overtollige energie op in de vorm van vet en wordt de De vermenselijking van het huisdier is inmiddels algemeen geaccep teerd. foto united photos de boer archieffoto hond of kat te dik. Bij een dier met een 'correct' gewicht kan men de ribben goed voelen, maar niet zien." Hill's Pet Nutrition heeft de ge zondheid van het huisdier hoog in het vaandel staan. Het bedrijf biedt speciale voeding voor ge wichtscontrole a^n in combina tie met een gewichtscontrole programma. Dit programma maakt de eigenaar bewust van de gevolgen van overgewicht. Bovendien stimuleert het de huisdiereigenaar om het ge wicht van zijn/haar huisdier in de gaten te houden en het dier regelmatig te laten wegen. Net als bij mensen blijkt op het juis te gewicht komen en blijven voor dieren moeilijk. Ook hon den en katten kennen het 'jo jo-effect', dat niet goed is voor de gezondheid. Als extra stimu lans voor een gezond gewicht organiseert Hill's Pet Nutrition dit jaar voor de vijfde keer een afslankwedstrijd voor honden en katten. Met deze wedstrijd wil Hill's de aandacht van huisdierbezitters vestigen op een verantwoord voedingspatroon voor hond en kat. Eén van de deelnemers is de Labrador Casper van de fa milie Van Aller. De 11 jaar oude hond kreeg met tien kilo over gewicht problemen met zijn heupen. „De hond had gewoon geen taille meer", zegt merouw Van Aller. „Op advies van de dierenarts eet Casper nu dieet- voer van Hill's. Daarmee is hij sinds eind mei 4 kilo afgeval len." Ook Teddy dingt mee naar de prijs van de afslankwedstrijd. De hond van de familie Kluin is inmiddels al 6 kilo afgevallen. „In februari moest Teddy ge opereerd worden, omdat hij overal vetbulten kreeg. Er zat geen leven meer in. Als Teddy niet zou afvallen, zou het niet goed komen," aldus de dieren arts. Nu Teddy op drie kilo na zijn streefgewicht heeft bereikt, speelt en rent hij weer flink in het rond. Deelname aan de afslankwed strijd wordt geregeld via de die renartsen. Een deskundige jury maakt uit alle inzenders een se lectie van 10 finalisten. Op 17 oktober vindt de finale plaats in het Olympisch Stadion in Am sterdam. r u 5 6 7 8 9 10 Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Bouwloods - hoofddeksel - verzoekschrift; 2. ogenblik - cijfer - dito; 3. zeurkous - dorpsweide - metselspecie; 4. hoofdstad van Letland - ruig - vis; 5. beginstreep - de maat nemen - dresseren; 6. schreeuw - zangspel - werelddeel; 7. open plek in een bos - schoeisel - verslag; 8. kasteel - greppel - immer; 9. brievensnoer - toevluchtsoord - pleisterplaats; 10. muziekstuk - stijf - onderbed. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Maat; 4. Hera; 7. lopen; 9. lij; 10. lof; 11. ba; 13. ton; 14. Noor; 17. meet; 18. aai; 19. meel; 21. neep; 24. oei; 26. er; 27. mos; 29. in; 30. maken; 32. even; 33. taal. Verticaal: 1. Malen; 2. al; 3. tol; 4. hef; 5. en; 6. alant; 8. pon; 11. boete; 12. go; 13. te; 15. oneer; 16. ral; 17. min; 19. moede; 20. ei; 22. eb; 23. panel; 25. lok; 27. man; 28. set; 30. me; 31. na. Zo maakten energiebedrijven rond 1920 reclame voor de toepassing van gas en elektriciteit. uit te kunnen voeren. Doel er- vEin is om de technische ont wikkeling van ons land sinds het jaar 1900 zo volledig moge lijk in kaart te brengen. De weerslag van die studie wordt vervat in een zeven delen tellende boekenserie, 'Techniek in Nederland in de Twintigste Eeuw', onder redactie van de techniekhistoricus prof. Harry Lintzen. Vorig jaar kwam het eerste deel uit. In de afgelopen weken verscheen het tweede deel van de reeks, gewijd aan de winning van delfstoffen (kolen en zout), de energievoorziening en de ontwikkeling van de che mische industrie. In het derde deel van het boek wordt de ontwikkeling ge schetst van de chemische indu strie in de afgelopen eeuw en dan vooral de verschuiving van Wie speelt nog met poppen of autootjes? Het tijdperk van het ouderwet se speelgoed lijkt voorbij. Com puters en andere elektronische spelletjes zijn aan de orde van de dag. Er spelen nauwelijks nog kinderen met poppen of speelgoedautootjes. Dat blijkt uit het onlangs ge houden TrendSearch-onder- zoek onder meisjes en jongens van 6 tot 8, 9 tot 11 en 12 tot 14 jaar. Tot een jaar of acht zijn de knuffels en de autootjes nog belangrijk, maar al heel snel verdwijnt dit speelgoed uit de interessewereld van de kinde ren en betitelen ze het als 'kin derachtig en ouderwets'. Bord spelen worden zelfs helemaal niet meer genoemd. Al vanaf zes jaar zijn kinderen bezig met computers en com puterspelletjes. Deze interesse blijft bestaan en wordt naarma te de kinderen ouder worden steeds meer een middel om de verveling tegen te gaan. Bij de kinderen van 6 tot 8 jaar is de eigen fantasie het belang rijkst. Bij de 9 tot 11 jarigen worden acties en prestaties erg belangrijk. Het passieve com puteren verdwijnt om lekker te gaan sporten. Ook sociale ele menten gaan een steeds be langrijkere rol spelen naarmate de Idnderen ouder worden. Vanaf een jaar of negen gaan ze elkaar meer opzoeken en 12 tot 14- jarigen willen met vrienden naar buiten, wat rondhangen en naar muziek luisteren. Pool en biljarttafels, tafeltennis, ta felvoetbal en flipperkasten zijn favoriet. de steenkoolteerchemie naar de petrochemie. Aan het begin van de eeuw waren vooral de super- fosfaat- en zwavelzuurfabrieken van belang, vooral voor de kunstmest. De technische inno vaties die daarvoor nodig wa ren, leidden tot het ontstaan van een toen nog nieuwe be drijfstak: die van het ingeni eursbureau. Opmerkelijk is ook dat aan het begin van de eeuw vooral afgestudeerden aan de Delftse Polytechnische School, die in 1905 de status van 'hoge school' kreeg, een hoofdrol speelden in de ontwikkeling van de chemische industrie. Daarnaast was ook de schei- kunde-opleiding aan de Uni versiteit van Amsterdam van belang. Na de Tweede Wereldoorlog lag het accent in de chemische in dustrie op de opkomst van de synthetische producten. Al ten tijde van de Jaarbeurs in 1948 constateerden waarnemers dat ook in Nederland het woord 'plastics' een magische aantrek kingskracht had. Natuurlijke wasmiddelen als zeep en soda werden vervangen door 'zelf werkende' wasactieve stoffen, die eveneens synthetisch wa ren. DSM in Geleen en Shell Pernis waren de eerste chemische complexen. De bedrijfstak ont wikkelde zich explosief. De on derzoekers concluderen dat het nog maar de waag is of de cen trale plaats die de chemie nu nog inneemt in onze industriële samenleving, een blijvende zal zijn. Het vakgebied lijkt meer en meer op te gaan in het ter rein van de moleculaire weten schappen, waartoe oo van de fysica en de bii horen. In het boek wordt een sie aangehaald van he bureau Arthur D. Littli langs stelde dat in 201 eens de helft van de bi chemische bedrijven huidige vorm verdwei den kunnen zijn. Deel II in de serie 'Teel Nederland in de twinl eeuw' verschijnt bij Wi Pers. Het boek kost SS komende jaren verschi nog resterende vijfdelt onderzoek. Het projeci 2002 zijn afgerond. PAUL HOUKES Beeldengieterij EA uit Haarlem zegt met de fabricage van origi nele Venetiaanse maskers een nieuwe rage te ontketenen. Het maken van een proefmasker re sulteerde begin dit jaar direct in het gieten van meerdere mo dellen. Inmiddels zijn er vijf soorten leverbaar die in zeer korte tijd in het land nu al een 'collectors item' zijn geworden. Liefhebbers verzamelen ze alle vijf. De Venetiaanse maskers zorgen voor een apart stukje sfeer in het interieur. Het beantwoordt aan de vraag om voorwerpen uit het verleden opnieuw in het interieur te verwerken. Door de carnavaleske uitstraling geeft het ook iets vrolijks in huis. Venetiaanse maskers werden al in de Middeleeuwen door de gegoede burgers van Venetië en Oostenrijk bij feestelijke ge beurtenissen gedragen. Op de ze wijze konden de mensen met maatschappelijk aanzien zich verschuilen om niet door de mand te vallen als zij zich misdroegen op feesten. Daarnaast gaf het masker hen telkens een andere identiteit waardoor zij voor menigeen onherkenbaar bleven en daar door gemakkelijk over anderen konden roddelen. Tevens gaven de maskers een zeker aanzien. Hoe origineler een masker was, des te meer geld had de drager. Vooral omdat de rijke feestgan gers ze speciaal voor zich lieten ontwerpen door een beeldend kunstenaar. Het zijn ook beeldendf naars bij beeldengieter de Haarlemse Geween deze maskers met elk re uitdrukking hebben pen. De maskers wordi de hand beschilderd. voor het eerst dat Vene maskers in Nederland gemaakt. ,;Wij zijn een jong bedt durven trends te zetten mensen mooi vinden maken", zeggen de bef ters die inmiddels al reeks schitterende beel hebben afgeleverd. Ooi cor komen steeds meet van EA in televisieprog voor. WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm HET WEER Het blijft warm onder de wolkenvelden Na het hevige onweer van gisternacht is het rustig gebleven. De passage van een aantal zwakke storingen is maandag overdag en tij dens de afgelopen nacht zonder incidenten verlopen. Slechts op enkele plaatsen is klein beetje regen gevallen. De atmosfeer bleef wel uitermate klam. In de loop van maandagoch tend kwam de zon er aan te pas en haastte het kwik zich naar de 25 graden. In Alphen a/d Rijn werd het nog maximaal 25,9, op Schiphol 25,0 graad. Toen er 's middags gaandeweg meer bewolking kwam bleef de temperatuur aanvankelijk nog hoog: in combi natie met de hoge luchtvochtigheid ronduit zweetweer. Ook de afgelopen nacht is nogal warm ver lopen. Koeler dan een graad of 18 werd het bijna nergens. De komende dagen worden de neerslagkansen groter. Dat komt omdat het zenuwcentrum van de sturende IJslandde- pressie langzaam dichterbij komt. Woensdag middag wordt het systeem ter hoogte van Ier land verwacht, op donderdag en vrijdag boven Schotland en het noordelijk deel van de Noordzee. Storingen, in dienst van het lage drukgebied, veroorzaken periodiek enkele buien. Morgen vallen er vooral in het noorden en noordwesten enkele buien die van onweer ver gezeld kunnen gaan. In onze regio kunnen vooral in de IJmond enkele buien vallen, el ders blijft het waarschijnlijk droog. Verder overheersen de wolkenvelden en be« kwik zich naar waarden omstreeks 21 De wind waait uit het zuidwesten em matig, aan de kust vrij krachtig. Op de nadering van een nieuwe stc in de nacht van woensdag op donderi kele buien kan veroorzaken, krimptd morgenavond naar het zuiden. Tijde weekeinde ligt het centrum van de boven het Noordzeegebied. De buien zijn dan vrij groot en de temperatuur melt in de middag slechts rond de 15 den. De Duitsers houden nog reken: een thermische opleving aan de voor! de depressie. ELECTRLICHT KOOKTopG ZWEEZURE^SlONKi De maskers worden met de hand beschilderd. foto

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8