Horecabond wil tafelen over toeslag De laatste echte imker draagt geen pak Economie :rwijderingsbijdrage auto's n omlaag tot 100 gulden Onderzoek naar ex-topman Duits VN-commissie: WTO nachtmerrie bouwconcern Philipp Holzmann voor veel ontwikkelingslanden Alleenrecht Volvo Gent op nieuwste model S60 KLM stoot vrachtdochter af Carnaval Victory in New York AG 15 AUGUSTUS 2000 v*n Holland is de laatste beroepsimker van Nederland. Bescher- Idraagt hij niet, wel heeft hij steeds een sigaar in zijn mond. Dat de bijen, zegt hij. foto anp phil nijhuis De grafstenenmaker, de oiifantenverzorger, de pianostemmer en de koster. Nederland telt honderden beroepen met slechts een handjevol werknemers. Een serie verhalen over hun arbeidsvoorwaarden. Vandaag deel 4: de imker. RHENEN JANNEKE WILLEMSE Cees van Holland (53) is bijen boer. De laatste beroepsimker van Nederland. Hij houdt van zijn '250.000 stuks vee', die zoe mend naar de 500 korven ach ter zijn huls vliegen. Maar soms knijpt hij even nonchalant als vakkundig een bij dood. „Zag je dat? Die wilde me steken." Eigenlijk zegt Van Holland al tijd: „Ze steken niet. Want als een bij steekt, gaat-ie dood. Dat weet-ie zelf ook." Maar in het uur dat hij zijn bijenvolk laat zien, wordt hij al vier keer gestoken. Daar heeft hij een verklaring voor: „Je moet niet. in hun vlucht gaan staan. Hoe zou jij het vinden als je thuis kwam met twee zware boodschappentassen en er staat een kerel voor je deur?" Bescherming draagt hij niet. Alleen zijn sigaar is onmisbaar. Zonder stompje tabak gaat hij niet naar de bijen. De rook ver suft de bijen een beetje en houdt ze uit zijn buurt. „Maar ik vind het ook lekker hoor." Van Holland is al zo vaak ge stoken dat hij er nauwelijks nog een bult van krijgt. Als hij aller gisch voor ze wordt, is dat le vensgevaarlijk. „Een vrouwtje dat haar hele leven al met bijen werkte, werd bij mij geprikt en moest direct naar het zieken huis." Als hij met een paar bijenvol ken in de auto stapt, neemt hij wel altijd een beschermend pak mee. Niet voor hemzelf, maar voor de hulpverleners. „Stel je voor dat ik een ongeluk krijg. Niemand durft naar binnen als daar een zootje woedende bijen zit." Van Holland rijdt af en toe naar een bijenmarkt om ho ning, kaarsen en soms bijen te verkopen. Dat levert weinig geld op. „Een losse zwerm met kast is 25 gulden. Tja, je beurt nooit meer wat het gekost heeft. De korf, de kilo's suiker aan voer, het is veel meer waard. Maar als je honderd gul den vraagt, lopen ze hard weg." Soms brengt hij een paar kor ven naar een plek waar goede bloemen staan met veel stuif meel. Dan kunnen de bijen zich te goed doen. Soms levert het ook nog goede honing op. Per jaar 'slingert' Van Holland ge middeld 25 kilo honing per kast. Hij verkoopt de zoetigheid vanaf zes gulden per potje. Dat is geen vetpot. Te weinig om van rond te komen. Bestuiving van groenten en fruit is zijn belangrijkste inkom stenbron. Hij laat zijn bijen vliegen tussen aardbeien, au gurken, bloemkolen, rode bes sen, wortel, radijs en fruit. De insecten brengen stuifmeel van bloem naar bloem en zorgen er zo voor dat een vrucht kan ont staan. Alle imkers in Nederland - er zijn bijna 8.000 hobby-im kers - zorgen met het bestuiven voor een omzet van 1,6 miljard gulden in de land- en tuin bouw. Per bijenvolk dat hij bij fruit in de buurt zet, vangt hij zestig gulden voor drie weken. Dat is vastgesteld door de Land- en Tuinbouworganisatie. Zaadteelt betaalt honderd gulden per korf en gewas in kassen levert 55 gulden per week op. „Dan zijn ze ook erg verzwakt. Een kas'is onnatuurlijk, dat doet ze geen goed." Het hoofd van Van Holland zit vol details van de gewassen die hij bestuift. Elk pitje van een aardbei moet worden aange raakt, anders groeit er een deukje. „Dan is het tweede klas." Voor een perfecte bestuiving moeten er vijf korven staan op een hectare kool, bij problemen meer. Augurken zijn maar een kwartier te bestuiven. Kom kommers moeten juist niet be stoven worden. Ook weet hij alles van de bij envolken die hij kweekt. Pas nog liet hij een rode koningin uit Nieuw-Zeeland overvliegen. Daarmee kweekte hij een hele nieuwe, rode bijenkolonie. „Ze zijn veel rustiger dan de gewo ne zwarte bijen. Kijk maar, ze lopen ook niet over je hand als je de raat eruit tilt." Van Holland is al dertig jaar imker, en de laatste in Neder land die het voor de kost doet. Hij ziet de toekomst voor de be roepsgroep somber in. Er is te weinig bloeiende natuur over. „Je kan geen bij meer kwijt." En onder jongeren is er wei nig belangstelling voor het vak. Korven moeten altijd heel vroeg in de ochtend of juist heel laat worden weggebracht, voordat de bijen wakker zijn. „Werk bij nacht en ontij. Wie wil dat nou nog? Ze willen tegenwoordig al lemaal achter de computer." Ongenoegen bij FNV over schrappen extra beloning voor zondagen De Horecabond FNV wil komende zondag aan tafel met de werkgeversvoorzitter uit de branche. De bond heeft voorzitter Geenemans van Koninklijk Horeca Nederland uitgenodigd om in zijn eigen restaurant te komen praten over de afschaffing van de zondagtoeslag. De werkgevers weten nog niet of ze de uitnodiging aannemen. Gasten die zondag gaan eten in het restaurant van Geenemans, een Nijmeegs filiaal van de res taurantketen Gauchos, worden getrakteerd op een bezoekje van de horecabond. Hiermee wil de bond zijn ongenoegen duidelijk maken over het voor stel van de werkgevers om de zondagtoeslag af te schaffen. Werknemers die veelvuldig op zondag werken, lopen door dit plan jaarlijks bijna zeven procent salaris mis. De onder handelingen voor een nieuwe CAO liepen door het werkge- versvoorstel tot twee keer toe vast. Geenemans weet nog niet of hij in zijn eigen restaurant met de bond komt praten. „De di rectie beraadt zich op de uitno diging", aldus een woordvoer ster. Volgens haar horen de on derhandelingen in principe plaats te vinden aan een onder handelingstafel en niet in een restaurant. Eventuele gesprekken zullen niet zorgen voor een nieuwe CAO, want de voorzitter maakt geen deel uit van de CAO-dele- gatie. Het maakt de vakbond niet uit of hij wel of niet komt. „Het gaat om de actie." Bij Gauchos weten de werk nemers dat de vakbond zondag langskomt. „We venvachten weinig hinder", aldus een van de werknemers. Hij zal niet aan de actie mee doen, 'maar ik ben wel een warm voorstander van de zondagtoeslag'. De afgelopen zondagen voer den de bonden in verschillende gelegenheden acties. Ondanks de zomerperiode zeggen de werkgevers geen last te hebben van de acties in de horeca. „Het bezorgt ons geen rampen. We merken er eigenlijk weinig van", aldus de woordvoerder van de werkgevers. Klachten van horecabazen zijn bij de ver eniging nog niet binnen geko men. Voor de vakbonden is het moeilijk om in de zomermaan den duizenden werknemers in de horecasector te mobiliseren. „Door de krappe arbeidsmarkt en de vakanties heeft iedereen het erg druk. Dan lukt het ge woon niet om zoveel werkne mers op de been te krijgen, zo als bij de ambtenaren", aldus een woordvoerder van de Hore cabond FNV. Veel werkgevers staan vol gens haar ook niet te springen om een afschaffing van de zon dagtoeslag. „Ze vragen zich af hoe ze in vredesnaam aan men sen moeten komen zonder die toeslag." En dan gaat het niet alleen om de kleine werkgevers die vaak meer moeite hebben om personeel te vinden. „Ook bij het Hilton Hotel in Rotterdam kunnen ze zonder de toeslag voor de zondagen geen mensen krijgen." In de horeca werken zo'n 280.000 mensen. Het openbaar ministerie in Duitsland is een onderzoek be gonnen naar de handelwijze van voormalig president-com missaris C. von Boehm-Bezing van het Duitse bouwconcern Philipp Holzmann. Het week blad Der Spiegel schrijft dat hij bij de redding van het op een na grootste bouwconcern van Duitsland een verkeerde voor stelling van zaken heeft gege ven. Bij de onderhandelingen over de redding van de vorig jaar in problemen geraakte onderne ming zou Boehm-Bezing niet aannemeljk hebben kunnen maken dat er plotseling een verlies van omgerekend 2,7 mil jard gulden was ontstaan. Bo vendien verzweeg hij nieuwe verliezen en fouten van mana gers, aldus Der Spiegel. Het blad beroept zich op uit latingen van jurist B. Schneider, die de voormalige directievoor zitter L. Mayer vertegenwoor digde bij de procedures rond om het bouwbedrijf. Deutsche Bank, waar Boehm-Bezing in de directie zit, heeft laten weten dat haar directielid niets te ver wijten valt. Deutsche Bank nam eind vorig jaar voor 1,7 miljard gulden deel aan de reddings operatie voor Holzmann. Die operatie vergde het bedrag van in totaal 4,8 miljard. De redding van het Holz- mann-concern kwam bonds kanselier Schroder op stevige kritiek te staan. Door zijn per soonlijke ingrijpen kwamen de banken over de brug. Schröder werd verweten te hebben inge grepen in de werking van de vrijemarkt-economie. Het fail lissement van Holzmann zou hebben geleid tot het verlies van duizenden banen in de Duitse bouwsector. genêve ap De Wereldhandelsorganisatie (WTO) is een 'nachtmerrie' voor ontwikkelingslanden. Dat schrijven medewerkers van de VN-Subcommissie voor de Mensenrechten in een rapport. Volgens de rapportage houdt de WTO geen rekening met de behoeften van de armen in de wereld en streven rijke landen die mensenrechten willen be trekken bij handelsoverleg ei gen doeleinden na. „Voor zekere delen van de mensheid - vooral in ontwikke lingslanden in het Zuiden - is de WTO een nachtmerrie", zeg gen J. Oloka-Onyango en D. Udagama, deskundigen van de commissie op het gebied van globalisering van de handel en opstellers van het veertig pagi na's tellende rapport. De twee noemen de veron derstellingen waarop de regels van de WTO zijn gebaseerd 'ui terst oneerlijk en zelfs vooringe nomen'. Volgens Oloka-Onyan go en Udagama zijn alleen gro te multinationals gediend met deze regels. Volgens de opstel lers van het rapport moet de eis van rijke landen dat mensen rechten en arbeidsomstandig heden in ontwikkelingslanden bij handelskwesties worden be trokken, met argwaan worden bezien. Het rijke Noorden han teert in de omgang met het ar me Zuiden immers 'talloze dubbele normen', aldus Oloka- Onyango en Udagama. De WTO, een organisatie die ijvert voor een vrijere wereld handel, heeft nog niet gerea geerd op het rapport. Direc teur-generaal M. Moore stelt dat een vrijere wereldhandel juist ontwikkelingslanden ten goede komt. De meeste van de 137 lidstaten van de WTO zijn ontwikkelihgslanden. enkweek steeds omvangrijker In Nederland worden op 958 hectare (on- eiland Schiermonnikoog) in kassen rozen gekweekt, met tien hectare ten opzichte van vorig jaar is een re- het CBS. Rozen zijn al jarenlang de belangrijkste in de glassierteelt. Ze beslaan een kwart van het to- gemiddelde oppervlakte verdubbelde sinds 1980 bijna hectare. De schaalvergroting leidde er toe dat van de in 1980 er nu nog een kleine 800 over zijn. chrysanten steeg één procent tot 821 hectare. De sinds 1981 terrein. Dit jaar zakte het areaal terug procent tot 94 hectare. Het totale areaal kassnijbloemen met 2,7 procent gestegen tot 3.850"hectare. Op de fo- rozenkweker in Aalsmeer. foto anp koen suyk umts-veiling overtreft Britse Het totaalbedrag dat is geboden op de frequenties voor telefonie in Duitsland heeft dat van de veiling in overtroffen. De zes bieders bleken gisteren, na bij elkaar 87,9 miljard gulden over te hebben voor iquenties. De Britse veiling was goed voor 85 miljard. Die iderland bleef steken op een verhoudingsgewijs schamele iljard. Omdat de bedragen zo snel stijgen, hebben de orga- oren van de veiling de regels gewijzigd. Vanaf vandaag een bod minimaal 5 procent hoger liggen dan een vorig Tot maandag was dat minimum tien procent. wdel op internet nekt Toys 'R' Us fork» De Amerikaanse keten van speelgoedzaken Toys 'R' eeft in het tweede kwartaal zijn nettowinst fors zien dalen, !9 tot ruim zeven miljoen gulden. Oorzaak van de winstda- lijn de tegenvallende activiteiten op internet. De omzet ongeveer negen procent tot 4,9 miljard gulden. Toys 'R' oot onlangs een alliantie met webwinkel Amazon.com om lgoed via internet gezamenlijk te verkopen. •s meer winst voor WPP Group EN_t De Britse WPP Group, 's werelds grootste reclamebu- heeft in het eerste halfjaar een winst voor belastingen ge- t van 504 miljoen gulden. Vorig jaar was dat in dezelfde pe- :405 miljoen. De omzet steeg met negentien procent tot liljard gulden. WPP werd in mei 's werelds grootste recla- wreau door de overname van het Amerikaanse Young Ru- eresse KPN voor umts-veiling Italië iaag De kans bestaat dat KPN indirect gaat meebieden op Biling van umts-licenties in Italië, nu partner Hutchison mpoa een belang van 51 procent in het consortium Andala [genomen. Andala (onder meer internetbedrijf Tiscali en nversteringvehicel CIR) gaat proberen een licentie in de it te slepen. „Mogelijk sluiten wij ons op een later tijdstip lutchison aan en komen we tot een pan-Europese samen- ang", aldus een KPN-woordvoerder. De veiling in Italië be- in het najaar. KPN en haar partners Hutchison (Hong g) en NTT Docomo (Japan) maakten eerder al bekend sa- i te werken bij het verkrijgen van umts-licenties in België, ïkrijk en Duitsland. Internetbedrijf Tiscali is in onderhande niet het Nederlandse World Online over een eventuele sa- werking of fusie. Dan is het mogelijk dat KPN en World On- partners worden. In Nederland concurreert het duo op in- ettoegang. Miljard voor nieuwe fabriek De vestiging van Volvo Cars in Gent krijgt het alleenrecht voor de assemblage van de Volvo S60, de opvolger van het popu laire model S80. De laatste keer dat Volvo in Gent een model exclusief voor zichzelf kreeg, was in 1991. Van dat jaar af werd daar enige tijd de Volvo 850 geassembleerd. Volvo's nieuwste model werd afgelopen zaterdag in Stock holm aan de media gepresen teerd. Medewerkers van Volvo Cars Gent waren al vanaf 1997 betrokken bij het ontwerpen van de S60. Volvo Cars Gent in vesteert in de komende jaren bijna een miljard gulden in de bouw van een nieuwe fabriek voor personenwagens in de Gentse haven. De uitbreiding van de vestiging in Gent hangt samen met de beëindiging van de Volvo-activiteiten bij Nedcar in het Limburgse Born. Volvo begon in 1965 met de assemblage van personenwa gens in Gent. Sindsdien zijn er ongeveer twee miljoen auto's gemaakt. In de afgelopen vier jaar investeerde Volvo al voor een miljard gulden in de Vlaamse vestiging. Begin dit jaar nog werd voor 350 miljoen gulden een nieuwe lasfabriek in gebruik genomen. Op dit ogenblik worden in Gent de S70 en V70 gemaakt en werken er ruim 3.700 werkne mers. In de komende jaren komt naast de bestaande ge bouwen een nieuwe fabriek met een oppervlakte van vijftig duizend vierkante meter en een uitbreiding van technische in stallaties met lasrobotten, spuitrobotten, ovens en nieuwe productielijnen. Door de inves tering verdubbelt de Volvo-pro- ductie in Gent van 160.000 naar 325.000 auto's in 2004. Daarbij is er plaats voor een kleine tweeduizend nieuwe banen. Maatschappij zoekt partner voor CSC AMSTELVEEN PIETER VAN HOVE KLM wil haar vrachtdochter CSC (Cargo Service Center) af stoten. De luchtvaartmaat schappij is hierover onlangs ge sprekken begonnen met poten tiële gegadigden. CSC, voor honderd procent eigendom van KLM, handelt wereldwijd luchtvracht af voor ongeveer honderd maatschap pijen. De vrachtpoot heeft ves tigingen in zeventig landen en beschikt over 3.100 werkne mers, waarvan 415 op Schiphol werkzaam zijn. Vorig jaar werd 1,5 miljoen ton luchtvracht af gehandeld. Het opgaan van de KLM- dochter in een groter verband moet leiden tot uitbreiding van haar activiteiten en het opzet ten van nieuwe diensten. Bin nen de luchtvaart is momenteel sprake van schaalvergroting en specialisatie. De vrachtafhan deling heeft hier ook mee te maken. Ook de internationale concurrentie heeft een rol ge speeld in het KLM-besluit tot verkoop van de dochter. Volgens een KLM-woord voerder wordt in eerste instan tie gezocht naar een strategi sche partner voor CSC, maar verkoop behoort 'zeer zeker tot de mogelijkheden'. De zegsman stelt dat het afstoten los staat van de afslankoperatie 'Baseli ne'. De ondernemingsraad (OR) van KLM is gisteren op de hoogte gebracht van het voor nemen. Eind volgende maand brengt de OR een advies uit. Voor die tijd wil de raad niet op de plannen reageren. new York Het nieuwe cruiseschip van Carnival Cruise Lines, de Carnaval Victory, voer gisteren de haven van New York binnen. Het vijftiende schip van Carnival Cruise Lines meet ruim 270 meter en is vanaf het wateroppervlak ruim 41 meter hoog. Het kolossale gevaarte heeft accommo datie voor 2.758 passagiers en heeft net zijn eerste reis achter de rug. De boot is op een Italiaanse werf gebouwd. foto epa andynewman rsatel samen met provider in YS erdam TelecombedrijfVersatel en het internetbedrijf xion Corporation in de VS gaan samenwerken. Versatel ver- 1 pt de internetdochter SpeedPort aan Conxion. De Amerika- mogen in ruil daarvoor gebruik maken van het Europese verk van Versatel. Versatel, dat zich vooral richt op telefoon- lataverkeer voor bedrijven, gaat aan Conxion infrastructure- lernetdiensten leveren. SpeedPort is onder meer gespeciali- d in hosting, dienstverlening die ervoor zorgt dat bedrijven internet op kunnen. De Versatel-dochter heeft wereldwijd rijven uit de hoek van de nieuwe media als klant. Conxion de Europese datacentra van SpeedPort integreren. ken op een voor het milieu ver antwoorde manier te herge bruiken. Sinds dat jaar zijn vol gens RAI en ARN ruim 1,2 mil joen wrakken gerecycled. Ten minste 86 procent van het ge wicht aan automaterialen wordt inmiddels hergebruikt. De autobranche wil dit percen tage voor 2015 verhogen tot 95 procent. RAI en ARN hebben de verla ging van de verwijderingsbij drage voorgesteld aan het mi nisterie van volksgezondheid, ruimtelijke ordening en milieu. erwijderingsbijdrage voor kan volgend jaar omlaag ngeveer honderd gulden, ns de Rijwiel en Automo- ndustrie (RAI) en Auto Re- Nederland (ARN) is het neer nodig 150 gulden te van mensen die een eer- aanvragen, gelopen drie jaar meer' nieuwe au- dan verwacht. is in ivoerd om autowrak-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7