'Israël stal zelf ook van slachtoffers holocaust' Buitenland I'W India viert onafhankelijkheid Clinton: Economische bloei geen toeval 'Droge seks' in Afrika handlanger van aids Pater: Geesten Ambon zijn rijp voor verzoening George W. Bush haalt 100 miljoen dollar op Oscar-onderzeeërs kern Russische vloot Ramp met Koersk wijkt af van patroon DAG 15 AUGUSTUS 2000 ukanovic boycot verkiezingen ihl niet naar verjaardag hereniging De 74-jarige Zuid-Köreaanse oma Go Og-im kust vanuit us die haar naar het vliegveld zal brengen haar kleinzoon j. Go, die door de Koreaanse oorlog (1950-53) van haar fa- in het noorden werd gescheiden, was een van de honderd *|-Koreanen die vandaag vertrokken naar de noordelijke ^Bdstad Pyongyang voor een langverwachte familiehereni- W Die werd mogelijk door de recente dooi in de ijzige betrek- |»en tussen de twee Korea's. De Zuid-Koreanen namen het- toestel dat net de honderd Noord-Koreaanse deelnemers [de familiehereniging had afgeleverd. Zoij kwamen lachend k kiivend aangekomen op het vliegveld van Seoul, I foto ap eucene hoshiko QRiCADe Democratische Partij van Socialisten (DPS) van lontenegrijnse president Milo Djukanovic boycot de Joego- ische verkiezingen van 24 september. Dat zei partijvoorman drag Vukovic gisteren in de Montenegrijnse hoofdstad Pod- ca. Hij riep iedereen 'die de democratie een warm hart toe- igt' op niet naar de stembus gaan. De DPS is volgens Vuko- ot het besluit gekomen omdat de recente veranderingen in jegoslavische grondwet een 'politieke en juridische daad jevveld tegen Montenegro zijn'. Montenegro en Servië vor- samen Joegoslavië. De veranderingen hebben vooral be ting op een nieuwe kieswet, waarmee het voor de Joegosla- ïe president Milosevic mogelijk wordt zichzelf op te volgen. [N^ De Duitse oud-bondskanselier Kohl heeft besloten de de verjaardag van de Duitse hereniging op 3 oktober niet bij onen. De in opspraak geraakte oud-politicus liet weten gebruik te zullen maken van de uitnodiging van de Saksi- premier Biedenkopf om de feestelijkheden in Dresden bij onen. Saksen is als de huidige voorzitter van de Duitse Eer- (amer gastheer van de officiële viering. Eerder ontstond op- omdat Kohl geen toespraak mag houden tijdens de viering. :hristen-democratische CDU van Kohl is laaiend dat de W selier van de eenheid' wordt genegeerd. De regerende soci- lemocraten en Groenen voelen niets voor een speech van politieke tegenstander. iropa dicht voor Engelse varkens SEL» De Europese Commissie heeft gisteren een voorlopig oerverbod afgekondigd voor levende varkens uit Engeland, varkenssperma valt onder de regeling. Varkens uit andere E n van het Verenigd Koninkrijk vallen vooralsnog niet onder ingestelde verbod. De maatregel loopt tot 31 augustus. Het nanent veterinair comité (PVC) van de EU, dat op 22 augus- ri bijeenkomt, zal zich ook nog buigen over het verbod, zo if russel vernomen. Het PVC zal zich vanaf die dag buigen eventuele maatregelen tegen de varkenspest die in delen het Verenigd Koninkrijk is uitgebroken. Nederland en Bel- ïebben al alle bedrijven geblokkeerd die recent varkens uit Verenigd Koninkrijk hebben ingevoerd. ewoner veroorzaakte gasexplosie' un De Duitse politie is een zoektocht begonnen naar een idie ervan wordt verdacht de veroorzaker te zijn van een ixplosie in een appartementencomplex in Berlijn, waarbij ermorgen negen mensen gewond raakten. De 57-jarige zelf bewoner van het complex, wordt er door de politie beschuldigd een gasleiding te hebben gesaboteerd. Een 1 ief is niet bekend. Een postbode was 's morgens langs het >in de wijk Charlottenburg gekomen, en had de politie d een sterke gaslucht te hebben geroken. Juist toen agenten ^en begonnen met de ontruiming van het huis vond er een osie plaats. De gewonden waren vier bewoners en vijf poli- ■jenten. Een agente heeft zwaar hoofdletsel opgelopen, ter een 47-jarige bewoonster in kritieke toestand verkeert. Dorbraak in Filipijnse gijzelingscrisis iOANGAOnderhandelaars hebben gisteren een doorbraak ïeld in besprekingen met moslimrebellen over de vrijlating westerse en Aziatische gijzelaars in de zuidelijke Filipijnen. jens de Filipijnse regeringsgezant Robert Aventajado wor- negen gijzelaars binnen twee dagen op vrije voeten gesteld. zullen met een Libisch vliegtuig worden overgevlogen naar dat nauw bij de onderhandelingen betrokken is en dat hebben toegezegd losgeld te betalen. De gijzelnemers van uerrillabeweging Abu Sayyaf hebben 1 miljoen dollar los- geëist voor iedere gijzelaar die zij op het afgelegen eiland i in het zuiden van de Filipijnen vasthotiden. Het gaat om Fransen, drie Maleisiërs, twee Duitsers, twee Finnen, twee d-Afrikanen en veertien Filipino's. ie jaar voor mensensmokkelaar Een Franse rechter heeft gisteren een vrachtwagen- uffeur uit Duitsland volgens snelrecht tot drie jaar celstraf e oordeeld, nadat de man een dag eerder was aangehouden 133 Iraakse Koerden in zijn laadruimte. De Franse politie ld de vrachtwagen aan omdat de chauffeur geen veiligheids del droeg. Wantrouwig geworden door geluid uit de laadbak, nmeerden de agenten de 50-jarige Duitser, een politiek chteling uit Irak, de achterdeur te openen. Zij troffen in de druimte de 33 Koerden aan. De vluchtelingen waren via Tur- Griekenland en Italië al een maand onderweg. Eindbe- nmingen zouden Duitsland en Zweden zijn. Ze hadden tus- de 5.000 en 10.000 dollar per persoon betaald. In juni stik- 58 Chinese illegalen in een Nederlandse truck op weg naar oot-Brittannië. Dat incident zorgde voor een roep om harde traffing van mensensmokkelaars. ïurwerkshow: ruim 170 gewonden Bij een volksfeest in Spanje zijn gisteravond tijdens een inverkshow meer dan 170 mensen gewond geraakt door idvliegende stukken vuurwerk. Zeven deelnemers aan de wliepen zware verwondingen op. Onder hen zijn twee jon- isvan 9 en 14 jaar. Tijdens de jaarlijkse stadsfeesten in Elche token de deelnemers elkaar in een afgesloten veld met voet- fcers en andere vuurwerkprojectielen. Ter bescherming dra- 'rtze dikke kleding en helmen. Dat kan echter niet verhinde- dat sommige deelnemers gewond raken. ludi's snijden oog uit voor straf iBi In Saudi-Arabië is voor het eerst in ruim veertig jaar het dische principe van 'oog om oog, tand om tand' geheel let- ijk in praktijk gebracht. Bij een man die zoutzuur op het ge itvan een ander had gegooid, is vorige week bij wijze van af een oog verwijderd door een chirurg. De' dader, die ook een celstraf en een boete te wachten staat, vond de straf te lt, zo snikte hij voor de operatie. Het slachtoffer heeft al er dan dertig operaties ondergaan, maar zijn gezicht ziet er isteeds zo slecht uit dat hij zijn vrouw en kinderen niet on- ogen durft te komen. Saudi-Arabië hanteert een bijzonder kte interpretatie van de islamitische wet. Bij dieven worden 'den of voeten afgehakt, en moordenaars, verkrachters, ^smokkelaars en gewapende overvallers worden onthoofd. Onderzoek naar achterhouden eigendommen door grote bank Het Israëlische parlement laat onderzoeken of een van de grootste Israëlische banken na de Tweede Wereldoor log waardevolle eigendommen van holocaust-slachtof fers heeft achtergehouden. Daarna zou de inhoud van de duizenden kluizen waar het om gaat, zijn gestolen, waarschijnlijk door de bank of door een overheidsinstel ling. Dat onthult de Jerusalem Post vandaag. telaviv ad bloemendaal de kluisjes was eigendom van correspondent Het vermoeden bestaat dat Bank Leumi, Israëls op één na grootste bankinstelling, na de oorlog heeft nagelaten een groot aantal kluisjes en bankre keningen over te dragen aan de Custodian of Enemy Property, de Britse overheidsinstelling die belast was met het beheer van vijandelijk bezit. De inhoud van joden in Duitsland of landen die door Duitsland waren be zet, zoals Nederland. In 1954, zes jaar na de stich ting van de joodse staat, zijn de kluisjes geopend door Bank Leumi of een andere Israëlische instelling en leeggehaald. De ei genaars van de inhoud of hun nabestaanden zijn daarvan nooit op de hoogte gesteld. Vol gens een door de Post vermelde schatting gaat hem om 3.000 kluizen en "bankrekeningen. „Het heeft er alles van weg dat men heeft besloten de kluisjes te openen toen men dacht dat de eigenaars nooit meer zou den terugkomen citeert de krant een ingewijde. De zaak is in de Knesset met grote omzichtigheid en in het diepste geheim behandeld, vooral omdat Israël de zaak van gestolen joodse eigendommen in Europa zo hoog heeft opge speeld. Uiteindelijk is besloten een team van specialisten de zaak te laten onderzoeken. De Post onthult 'een geheim Knesset-protocol' waarin een discussie achter gesloten deu ren wordt beschreven in de parlementscommissie die zich bezig houdt met eigendommen van holocaust-slachtoffers. Knesset-voorzitter Burg geeft in antwoord op vragen van parle mentslid Kleiner toe dat de kluisjes zijn geopend. Burg be zweert echter dat er niets is ge documenteerd. Het is niet duidelijk of Bank Leumi de eigendommen van de holocaust-slachtoffers heeft ge stolen, of dat ze verbeurd zijn verklaard door een Israëlische overheidsinstelling. In een re actie laat Bank Leumi de krant weten dat na de oorlog alle kluisjes aan de Britten zijn overgedragen. Kort geleden ver telde een directielid van Bank Leumi in de Knessetcommissie dat de kluisjes onlangs opnieuw zijn geopend en leeg bleken. new Delhi Indiase soldaten staan op het Rode Fort in New Delhi op wacht bij de nationale vlag, die is gehesen voor de herdenking van onafhan kelijkheidsdag. Het land werd 53 jaar geleden zelfstandig, na een eeuwenlange Britse overheersing. Leger en politie waren vandaag de hele dag paraat. De vrees bestaat namelijk dat islamitische guerrillastrijders uit de deelstaat Kashmir de Dag van de Onafhankelijkheid zullen aangrijpen om aanslagen te plegen. Zo wordt hun hand vermoed achter een bomaanslag op een trein in het noorden van India, afgelopen nacht. Zeker tien mensen kwamen om en tussen de dertig en veertig anderen raakten gewond. De aanslag op de nachttrein voltrok zich in de deelstaat Uttar Pra desh. De bom ontplofte in het achterste rijtuig, waarvan het complete dak werd weggeblazen. Dit deel van de trein wordt onder meer gebruikt als postwagen. De politie vermoedt daarom dat de bom zich tussen de postzakken bevond. foto reuters pawel kopczynski los angeles john wanders correspondent President Clinton heeft op de openingsavond van de Demo cratische Nationale Conventie in Los Angeles alvast afscheid genomen van zijn aanhangers en het Amerikaanse volk. Van daag, tijdens een symbolische overdracht in de staat Michi gan, geeft de president het lei derschap van zijn partij door aan zijn vice-president en be oogd opvolger, Al Gore. „Deze week is het 54 jaar ge leden dat ik werd geboren, als zoon van een jonge weduwe in een kleine stad in het zuiden", sprak Clinton aan het slot van zijn licht nostalgische speech. „Amerika gaf mij de kans mijn dromen te verwezenlijken. Ik heb getracht u een betere kans te geven op verwezenlijking van uw dromen." Clinton trachtte de kiezers er van te overtuigen dat de onge kende economische bloei van de laatste acht jaar allesbehalve toeval was. Het succes dient in zijn ogen te worden toege schreven aan de strategische besluiten die onder zijn bewind werden genomen. „Degenen die beweren dat wij toevallig de wind in de rug hadden, hebben ongelijk", zei Clinton in reactie op zijn Republikeinse critici. De economische bloeiperio de is de voornaamste troefkaart van de Democraten bij de ver kiezingen van november. Met zichtbaar genoegen para fraseerde de vertrekkende pre sident Republikein Ronald Rèagan, die de Amerikanen in zijn campagne van 1980 vroeg of ze beter af waren dan acht jaar eerder. Het antwoord laat zich makkelijk raden: de gemid delde Amerikaan is inderdaad aanzienlijk beter af dan in 1992. In dat jaar maakte Bill Clinton een eind aan twaalf jaar Repu blikeins leiderschap. Clinton wees onder meer op de 22 miljoen nieuwe banen die er sinds zijn aantreden zijn ge schapen. Hij hamerde op de gunstige ontwikkeling van de werkloosheidscijfers, die in der tig jaar niet zo laag zijn geweest, en op het recordaantal bezitters van eén eigen huis. Bovendien boekte hij succes bij de beteu geling van de overheidsuitga ven: „Als we op deze voet door gaan, kunnen we Amerika voor het eerst sinds 1835 weer be vrijden van onze schuld." Ook Hillary Clinton sprak de pretoria eelco van der linden correspondent Min of meer bizarre seksuele gewoonten blijken in Afrika handlangers van het aidsvirus HIV. Volgens een door de Ver enigde Naties gesponsord on derzoek in Zuid-Afrika draagt vooral de zogenaamde 'droge seks' belangrijk bij aan de ver spreiding van de ziekte. Ter verhoging van hun seksueel genot eisen mannen van vrou wen dat zij hun vagina droog maken met tabaksbladeren, parfum of afwasmiddel. In veel gevallen leidt dit tot bloedin gen, en de daarbij horende ver hoogde kans op infectie. In lan den als Malawi, Zimbabwe en Mozambique is deze gewoonte overigens nog veel wijder ver breid dan in Zuid-Afrika. Het onderzoek richt zich op de mijnstad Carletonville en de nabijgelegen township Khuts- ong, niet ver van Johannesburg. Om de twee jaar maakt men een overzicht van de lokale sek suele gewoonten, en wordt het effect van de voorlichting ge peild. Over dit laatste zal niet eerder dan over tien jaar iets gezegd kunnen worden. Zoals in heel Zuid-Afrika heeft de (gedwongen) migratie in de regio ertoe geleid dat aids rela tief meer slachtoffers maakt. De mannen, alleen en ver van huis, gaan naar de massaal aanwezi ge prostituees. Ook werkloze vrouwen die bij de mijnen wo nen verkopen hun seksuele diensten. Het condoomgebruik blijkt minimaal: tachtig procent van de vrouwen gebruikt de pil of injecties voor anticonceptie. Zuid-Afrika heeft een van de hoogste percentages HIV-infec ties ter wereld: geschat wordt dat 4 van de 42 miljoen inwo ners geïnfecteerd is. Het ergst getroffen is de oostelijke pro vincie KwaZulu-Natal, waar 33 procent van de inwoners het vi rus onder de leden heeft. Overi gens houdt de besmetting niet alleen huis onder de zwarte be- volking. Meer dan 2 procent van de blanken is geïnfecteerd, een verdubbeling vergeleken met enkele jaren geleden. Het percentage is ongeveer vier keer zo hoog als dat in Europa en dé Verenigde Staten. Het onderzoek veroorzaakte een schok in een gemeenschap die vooral bekend is om haar puritanisme en de vooraan staande rol van kerk en gezin. Na de verkiezingen van 1994, die het definitieve einde van de apartheid betekenden en de zwarten regeringsmacht gaven, blijken veel leden van de blanke gemeenschap zich te hebben overgegeven aan een late sek suele revolutie. Ook de hoge echtscheidingspercentages zijn een uitvloeisel van deze 'andere bevrijding'. jakarta theo haerkens correspondent In Ambon beginnen de geesten rijp te raken voor verzoening. Er zijn steeds meer signalen dat moslims en christenen het zin loze bloedvergieten meer dan zat zijn. De mensen willen te rug naar hun dorpen om het gewone leven te hervatten. Dit zegt de Nederlandse pater Cees Böhm, die al jaren in Ambon- stad woont. „De mensen proberen niet meer zo wanhopig weg te ko men. Ze wachten rustig de vol gende boot af als er te weinig plaats is", aldus de pater. „Er is al lang een serieus streven naar vrede, maar het ging helemaal mis toen in mei de radicale ji- had-strijders aankwamen. De moslims voelden zich geïntimi deerd en de christenen werden erg zenuwachtig." Het resultaat was een herle ving van het geweld, dat de af gelopen anderhalf jaar tijd zo'n 4.000 mensen het leven kostte. Böhm prijst de inspanningen van politiecommandant Fir man Gani, die zich het vuur uit de schoenen loopt om allerlei gemeenschappen - moslims en christenen - te bezoeken. Er is op dit moment grote be hoefte aan een instantie die diefstal, dronkenschap en ver keersongelukken oplost, want veel rechters en advocaten zijn het eiland ontvlucht. Kleinighe den werken als een lont in een kruitvat. Zo begon de botsing die afgelopen weekeinde vijf moslims het leven kostte met een ruzie over diefstal. Artsen zonder Grenzen laat weten dat de organisatie overal uitstekend kan werken. De dok ters zijn bezig met een vaccina tieprogramma en bewegen zich over het hele eiland. „Het is ge spannen maar rustig. Beide partijen zijn erg vriendelijk voor ons", zegt de woordvoerster. Als grootste probleem ziet ze geruchten over vermeende aan vallen die bij beide partijen cir culeren. conventie toe. De First Lady, die kandidaat is voor de Ameri kaanse Senaat, bedankte haar landgenoten nadrukkelijk voor het vertrouwen en de steun, 'in goede en in slechte tijden'. Die laatste toevoeging was de enige verwijzing naar de Lewinsky-af faire, het seksschandaal dat Clintons nalatenschap in 1998 als een onuitwisbare vlek be zoedelde. Terwijl de Clintons binnen spraken, braken buiten ongere geldheden uit. Zo n 300 jonge ren die waren afgekomen op een protestbijeenkomst en een concert van de anarchistische popgroep Rage against the Ma chine, bekogelden de politie met flessen en stenen. De poli tie beantwoordde het geweld met traangas, pepperspray en rubberkogels. los angeles ap De Republikeinse presidents kandidaat George W. Bush heeft een recordbedrag van 100 miljoen dollar (243 miljoen gul den) opgehaald voor zijn cam pagne in de voorverkiezingen, zo heeft zijn campagnestaf ge meld. Bush ging tot in juli door met het binnenhalen van geld voor de voorverkiezingen, hoewel hij al in het voorjaar zeker was van de nominatie. Individuele do noren hebben al 95 miljoen dollar gegeven en aan rente en giften van andere donaties is 2,3 miljoen binnengekomen. Een speciaal fonds dat Bush mocht instellen voor juridische en boekhoudkundige kosten blijft door giften groeien, zodat het totaalsaldo de 100 miljoen dollar snel gepasseerd zal zijn. In de voorverkiezingen ac cepteerde Bush geen federale steun, omdat hij het moest op nemen tegen Steve Forbes, die miljoenen eigen geld in de campagne stak. Bush vreesde met het aannemen van federale steun, die aan een maximum gebonden is, niet genoeg geld te hebben om het publicitair te gen Forbes te kunnen opne men. Voor de presidentiele cam pagne die op de verkiezingsdag 7 november wordt afgesloten, heeft Bush net als zijn Demo cratische tegenstander Al Gore wel federale steun van 67,6 mil joen dollar (164,2 miljoen gul den) aanvaard. Dat wil zeggen dat geen van de kandidaten geld van anderen mag aanne men. RUSWUK ANP-Rtr-AFP-DPA De onderzeeër Koersk behoort tot de Antej-klasse, bij de NAVO bekend als Oscar II. Het type, waarvan het eerste exemplaar in 1985 werd opgeleverd, geldt als een van de belangrijkste schepen waar de Russische ma rine over beschikt. Oscar Il-onderzeeërs vormen met een lengte van circa 150 meter en een gewicht van 18.000 ton de op één na zwaar ste klasse duikboten ter wereld. Het gevaarte wordt voortge stuwd door twee kernreactoren, elk met een vermogen van 190 Megawatt, vergelijkbaar met een kleine kerncentrale. Het schip biedt ruimte aan maxi maal 130 opvarenden. De Oscar Il-klasse is ontworpen om vliegdekschepen uit te schakelen. Een onderzeeër is hiertoe uitgerust met 24 kruis raketten, die eventueel een kernkop kunnen bevatten. Vol gens de Russische marine is dat bij de Koersk niet het geval. Als alles functioneert en de atoommotoren volop draaien, kan een Oscar II probleemloos 120 dagen onder water blijven. De boten beschikken over di verse systemen voor zuurstof voorziening. De Koersk is in 1994 opgele verd. Het schip behoort tot de Russische noordelijke vloot, die zijn thuisbasis heeft op het schiereiland Kola. De vloot is de laatste jaren hevig in opspraak wegens een Bellona-rapport door oud-officier Aleksander Nikitin, die vervuiling door ge zonken nucleaire onderzeeërs aan de kaak stelde. Volgens Nikitin zou het onder houd van de duikboten de laat ste jaren sterk zijn verwaar loosd. Mogelijk ligt dit achter stallig onderhoud aan de basis van het ongeluk met de Koersk. UTRECHT GPD In de bijna veertig jaar dat de Russen kern onderzeeërs in bedrijf hebben, zijn ten minste 507 mensen omgekomen bij onge lukken. Dat blijkt uit onderzoek van de on afhankelijke Noorse milieuorganisatie Bel- lona. De zwaarste ongelukken werden veroor zaakt door branden en het daarop volgen de zinken van duikboten, en bij oververhit ting of lekkages van de reactorkern, waar door radioactieve straling vrijkwam. De meeste getroffen onderzeeërs behoorden tot de Russische Noordelijke Vloot. In an dere gevallen was er sprake van ongeluk ken bij proeflanceringen van raketten, aan varingen met andere schepen of ijsbergen, of brand op marinebases en scheepswer ven. Als gevolg van ongelukken aan boord of zware beschadigingen liggen er zes atoom duikboten op de bodem van de wereldzee- en: twee Amerikanen (de USS Thresher en de USS Scorpion) en vier Russen (K-8, K- 219, K-278 Komsomolets and K-27). In alle gevallen konden de kernreactoren worden uitgeschakeld. De fatale ongelukken met de Russische on derzeeërs vertooden tot nog toe hetzelfde patroon, aldus Bellona: 1. Er breekt brand uit terwijl de duikboot onder water is 2. De onderzeeër komt boven maar heeft geen aandrijfvermogen meer 3. Water dringt het schip binnen 4. Commandotoren verliest controle over de essentiële systemen 5. Verlies van drijfvermogen en stabilisatie 6. Duikboot kapseist en zinkt Het zinken van de Koersk in de Barentsz Zee lijkt af te wijken van dit patroon. Deze onderzeeër verloor.zijn motorvermogen en zonk vervolgens naar de bodem zonder nog boven te komen. De drie ernstigste ongelukken met Russi sche kernonderzeeërs zijn de volgende: 8-11 april 1970: de K-8 (Novemberklasse) zinkt in de Golf van Biscaje. Twee branden breken gelijktijdig uit aan boord, waarop de duikboot bovenkomt. De bemanning krijgt het vuur niet geblust, waarop de noodsys- temen de reactor stilleggen. De hulpdiesel generator komt niet op gang en de rook dringt de compartimenten van het schip binnen. Een deel van de bemanning kan tijdig worden geëvacueerd, maar ten slotte dringt water het schip binnen, dat zinkt naar een diepte van bijna vijf kilometer. Er komen 52 bemanningsleden komen om het leven, inclusief de kapitein. Het onge luk wordt pas in 1991 openbaar gemaakt. 6 oktober 1986: de K-219 (Yankeeklasse) zinkt ten noorden van Bermuda met ballis tische kernraketten aan boord, na een ex plosie in een van de raketlanceerbuizen. De onderzeeër komt boven terwijl water het schip binnenloopt. Kortsluiting zet het noodsysteem in werking, waardoor de twee kernreactoren worden stilgelegd. De kapi tein blijft met negen bemanningsleden in de commandotoren, maar zij verlaten het schip als de boeg begint te zinken. Vier be manningsleden komen om. 7 april 1989: de K-278 Komsomolets (Mikc- klasse), een unieke onderzeeër met een huid van titanium die tot duizend meter diep kon duiken, zinkt voor de Noorse kust na brand in een van de compartimenten. De onderzeeër komt boven, maar ook hier zet kortsluiting de noodsystemen in wer king. Met het verlies van het voortstuwings vermogen gaat ook de compressielucht in de compartimenten verloren, en daarmee de stabiliteit van het schip. De bemanning begint de evacuatie, maar er zijn niet ge noeg reddingsboten. Het schip zinkt naar een diepte van 1.685 meter met 41 slachtof fers aan boord, onder wie de kapitein.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5