Autoverbod rond scholen gevraagd Speurtocht naar peuter Danny levert nog niets op Medische lobby vóór vergoeding van antirookpil Binnenland Rondje Boulevard Eindelijk bezoek voor vier Nederlanders in Belgrado Onderzoek drugsaankoop door Britse journalisten rganon waarschuwt )or misbruik Pregnyl )AG 15 AUGUSTUS 2000 ïping mag Rotterdammer weigeren Camping De Hooge Veluwe bij Arnhem mag een 23- tRotterdammer van haar terrein weren. De camping be- Idigt de man van seksueel ongewenst gedrag. De Arnhemse jbankpresident mr. M. Drabbe stelde maandag De Hooge ive in het gelijk en verwierp daarmee de eis van de man, die Eng eiste tot de familiecamping. De Rotterdammer werd in |stus vorig jaar van het terrein gezet nadat hij zich niet voor fcrst 'verdacht' had opgehouden bij een aantal minderjari- fcisjes. Voor de campingeigenaar was dat aanleiding om de [definitief van het bosrijke terrein te sturen. De rechtbank gent vindt dat niet overdreven. Jitie pakt verdachten brand Breda De politie heeft twee Bredase jongens van 18 en 15 jaar thouden op verdenking van betrokkenheid bij de brand Isteren woedde in een leegstaand pand aan de Zonne- Jnstraat in Breda. Volgens de politie zijn de twee in verzeke- testeld. Het gebouw, waarin vroeger een automaterialen- Tel was gevestigd, werd sinds enkele jaren bewoond door En krakers. Omdat eigenaar Lithos Bouw uit Barneveld het I slopen, sommeerde de rechter hun het pand voor maan- le verlaten. Voor zover bekend waren de laakers zonder lemen vertrokken. tse hooligans snel voor de rechter lt }a» Jusititie wil de elf Britse hooligans die zaterdag in het emse stadcentrum werden aangehouden versneld voor de er brengen. De politie hield de supporters van Tottenham pur aan na vechtpartijen waarbij drie Nederlanders ge- 1 raakten. De supporters waren in Arnhem voor een oefen- trijd tussen hun club en Vitesse. De aangehouden voetbal- \i alen blijven tot vrijdag in verzekering op verdenking van Qt lijke geweldpleging. De Arnhemse politie heeft inmiddels len bekeken van de vechtende supporters om de precieze 0\J racht te achterhalen. ie nj litie pakt muntvervalsers op De Utrechtse politie heeft vorige week woensdag in Lo- rie verdachten van een op grote schaal werkende valse- tersbende aangehouden. De bende had voor tientallen mil- 1( ;n guldens aan Amerikaanse dollars en Duitse marken ver- ligd. De politie wil nog geen enkele mededeling doen over *rkomst van de arrestanten en de plaats waar het valse geld >c i 'eproduceerd. De arrestatie in Lopik had volgens bronnen eed en Portie een spectaculair karakter waarbij diverse we- ïjverf verden afgezet. De politie wil 'in het belang van het onder- niet op gedetailleerde vragen ingaan. tillianen eisen geld van Den Haag ^stad» Een groep van meer dan twintig Curagaose bedrij- privé-personen en sociale organisaties overweegt Neder- juridisch aan te spreken voor de economische schade die den door het uitblijven van financiële steun. Directeur L. iles van de Maduro Curiel's Bank heeft verklaard dat zijn w lling bereid is de kosten van een eventuele juridische pro- Ij is( re te dragen. Capriles vindt dat Nederland zijn waarborg- glne tie moet waarmaken. „Het gaat slecht met de economie jhIjI ]ura<;ao en de bevolking lijdt er onder. Hoewel de huidige sn(j ing ook veel fouten heeft, heeft zij veel zware en moeilijke regelen genomen. Dat moet worden beloond"-, aldus de et jj, directeur. ■hi derlanders gewond in India -el h ceDt iRDAM Twaalf Nederlandse toeristen zijn gisteren gewond ikt door een busongeval in de buurt van de Indiase plaats ec|1I :hchirappalli. Ze zijn opgenomen in het ziekenhuis van die ,r nc s. Niemand verkeert in levensgevaar. De Nederlanders rjsje (ten een rondreis, georganiseerd door Shoestring Compa- vai) lun bus kwam in botsing met een vrachtauto. Er is een me- jUS( team naar India gestuurd om de gewonden bij te staan. nee live de Nederlanders zaten er twee Indiërs in de bus. Ook j, aakten gewond. jkt f jg geen DNA-profiel in zaak Rieck Het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) in Rijswijk tot nu toe nog niet in geslaagd om uit de sporen een DNA- jg'v el van de moordenaar van Maartje Pieck te produceren. De irige Kamper scholiere verdween dinsdag 11 juli tijdens het Ibrengen van folders in haar eigen woonbuurt. Anderhalve ater werd haar ontzielde, geheel ontklede lichaam gevon- in het Roggebotsebos, zo'n vijf kilometer van de ouderlijke ling. Uit de lange duur van het onderzoek kan worden ge- cludeerd dat het zeer de vraag is of uit het beschikbare ma al nog wel een DNA-profiel kan worden gedestilleerd. „Er Jt nog steeds aan gewerkt, maar het is erg moeilijk. Onze is dat het desalniettemin toch lukt", aldus een politie- rdvoerder. aai ishandelde man overleden Poe ree[ Li Een 50-jarige man uit het Brabantse plaatsje Vinkei die lani was mishandeld op het terras van een café in zijn woon- ;rss ls' 's gisteravond aan zijn verwondingen overleden. Het een itoffer werkte part-time in een café. In de nacht van zondag eefl ïaandag zat hij na sluitingstijd samen.met zijn collega's nog ow na te praten op het terras toen een langskomende jongen an- agressief gedroeg. Dat mondde uit in een handgemeen. De n p jen verdween daarop, maar kwam even later terug met een vaa al leeftijdgenoten. Het groepje bestormde wild om zich j wc i slaand en schoppend het terras. De man kwam te vallen ml3i on niet meer overeind komen. Terwijl hij op de grond lag is ong l08 geruime tijd geschopt en geslagen. n5 cijnproducent Organon in heeft onlangs artsen en lekers gewaarschuwd niet n 8 e werken aan verkeerd ge- °or van het medicijn Pregnyl. dei vordt gemaakt van de uri- middel. Organon is be- over signaien dat artsen rieken Pregnyl ook als af- -oe' middel voorschrijven en rekken. t heeft een woordvoerster Organon gisteren gezegd. Nieuws meldde gister- d dat Pregnyl vaak wordt diend als afslankmiddel, n en apothekers zouden op grote schaal aan mee- tn. Volgens het RTL-jour- N verdienen artsen en af- centra grof geld aan de 'op van dit medicijn. In Rekenvoorbeeld worden de m cijnen voor 2.500 gulden ocht, via doktersrecepten. >de tg ANP Algemeen Nederlands Persbure. erde Pers Diensten den haag anp-gpd scheveningen De wandelpromenade van Scheveningen was gisteravond even het domein van wielrenners en motorrijders tijdens de eerste editie van het demy-criterium De Nacht van Scheveningen. Achter het glas van de terassen hadden belangstellenden een eerste klas zicht op de langs- scheurende renners. foto anp robert vos D66 hekelt passiviteit Van Aartsen men van de Joegoslavische handelwijze. Tot nu toe heeft minister Herfkens (ontwikke lingssamenwerking) zich als plaatsvervanger met de zaak beziggehouden. Volgens Hoekema maakt het verschil of je een dergelijke zaak laat af handelen door de échte minis ter van buitenlandse zaken of door diens plaatsvervangster. Het D66-Kamerlid vindt dat er meer gedaan had kunnen wor den. „Ik miste een gevoel van urgentie." Collega Koenders (PvdA) is minder uitgesproken in zijn kritiek. „Ik constateer dat wat is gedaan onvoldoende resultaat heeft gehad", zegt hij. De WD vindt dat er wat al te makkelijk kritiek wordt gespuid. „Herfkens zit meer in de Balkan dan Van Aartsen, ook toen ze nog bij het IMF werkte", zegt Kamerlid Blaauw. „En we ken nen het systeem van taken overdragen; dan moet je er niet vanaf je vakantieadres door heen gaan roepen. Je kunt met evenveel gemak zeggen dat niet Van Aartsen, maar Kok zich met de zaak bezig had moeten hou den". De Joegoslavische advocaat van de vier mannen, Jovanovic, meldde maandag dat de Joego slavische autoriteiten een straf zaak voorbereiden. Hij hoopt vandaag bij het eerste verhoor in de zaak aanwezig te zijn. De Nederlands zaakgelastigde in Belgrado, K. Klompenhou wer, mag vandaag de vier Ne derlanders bezoeken die vorige maand door de Joegoslavische autoriteiten zijn gearresteerd. Klompenhouwer moest zich te gen elf uur melden. De Servi sche minister Jankovic (justitie) zei gisteren dat er nog geen aanldacht tegen het viertal is geformuleerd. De vier zitten momenteel een straf uit van dertig dagen voor illegale grens overschrijding. Die straf loopt eind deze week af. Klompenhouwer is de eerste Nederlander die de vier mag bezoeken. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) zegt in een reactie dat het veel te lang heeft geduurd voor dat Neder land toegang kreeg tot de vier mannen. „Dat is onacceptabel en niet overeenkomstig de in ternationale verplichtingen van Joegoslavië. Hopelijk zullen we nu ook snel duidelijkheid krij gen op onze andere vragen over het verdere verloop van de zaak. We zijn er nog niet." Volgens het Leidse D66-Ka- merlid Hoekema heeft Van Aartsen zich te lang onzicht baar gehouden. Hij had contac ten moeten leggen met zijn Britse en Russische collega's en publiekelijk afstand moeten ne- Om jeugdige verkeersdeelnemers te beschermen Met een autoverbod rond basisscholen wil de verkeers veiligheidsorganisatie 3VO - de nieuwe naam van Veilig Verkeer Nederland - het stijgend aantal jonge verkeers slachtoffers weer naar beneden brengen. Daarnaast pleit 3VO voor meer uren verkeersonderwijs in het voortgezet onderwijs en meer dertig-kilometerzones. De organisatie maakte dat gisteren in Maastricht bekend bij de start van een drie weken durende landelijke campagne om de vei ligheid voor scholieren te vergroten. den haag gpd De toename van agressie in het verkeer is volgens 3VO een van de belangrijkste oorzaken van het hoge aantal slachtoffers. „Steeds meer ouders brengen en halen hun kinderen naar en van school. Dit zorgt voor op stoppingen en irritaties", ver klaart woordvoerder Wouden berg. „Scholieren lopen tijdens de chaotische verkeerssituaties eerder de kans geschept te wor den door een auto." In overleg met gemeenten wil de veiligheidsorganisatie een autoverbod rondom basisscho len afdwingen. In enkele Ne derlandse gemeenten gelden al autovrije zones rondom basis scholen. Op een aparte plaats moeten ouders hun kinderen dan brengen en afhalen. Ge schat wordt dat 220.000 scho lieren viermaal per dag op de achterbank naar school gaan. Slechts negen procent van de kinderen van zeven en acht jaar gaat zelfstandig naar school. De oudere jeugd daarentegen fietst meer en wordt daardoor sneller slachtoffer van een do delijk ongeval in het verkeer. Zo kwamen twee jaar geleden 34 scholieren tussen 12 en 15 jaar om bij een verkeersongeval. In totaal kwamen vorig jaar 82 kinderen om, 26 slachtoffers meer dan in 1998. Om leerlingen in het voortge zet onderwijs alert te maken op gevaarlijke verkeerssituaties wil 3VO de huidige vijf uur aan ver- keerslessen opschroeven naai den uur in de eerste drie leerja ren. Woordvoerder Brinkman van Het Landelijk Aktiekomité Scholieren (LAKS) denkt dat de extra verkeerslessen nauwelijks een bijdrage kunnen leveren. „Scholieren bezitten veelal wel de kennis", meent de woord voerder, „maar roekeloosheid, onervarenheid en de verkeers drukte op de weg naar school spelen een veel grotere rol bij de ongelukken.' Aanpak fraude met kinderbijslag in Turkije den haag anp Het Openbaar Ministerie in Den Haag stelt strafrechtelijk onderzoek in naar een tiental 'sterke zaken' over fraude met kinderbijslag in Turkije. Tot voor kort was de officier van justitie van mening dat alarme rende rapportages van de Soci ale Verzekeringsbank (SVB) on voldoende handvat boden voor strafrechtelijk onderzoek. De Sociale Verzekeringsbank, die belast is met de uitvoering van de kinderbijslag, stelde in 1997 vast dat in Turkije werd gefraudeerd. In sommige re gio's van dat land kwamen op papier veel meer tweelingen voor dan elders. De Sociale Ver zekeringsbank heeft het onder zoek vervolgens uitgebreid tot heel Turkije en legt nu de laat ste hand aan een eindrapport. Volgens de meest recente cij fers die staatssecretaris Hooger- vorst naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, waren per 1 de cember vorig jaar ruim duizend van de meer dan twaalfhonderd onderzoeken in Turkije afge rond. Daaruit bleek dat in 28 procent van de gevallen 'afwij kingen voorkwamen die van in vloed zijn op de kinderbijslag'. den haag anp-gpd nadat ze de gekochte drugs daadwerkelijk in bezit kregen. Volgens de zegsman van de ambassade was het niet de be doeling van de journalisten ge weest de drugs echt te ontvan gen. Toen dat wel gebeurde, zijn ze naar de ambassade ge gaan. Secretaris Verploeg van de Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) vindt dat de Britse journalisten, die met de koop van twee ons cocaïne in Amsterdam wilden bewijzen dat Nederland een drugspara dijs is, te ver zijn gegaan. Toch zal de NVJ de Britten in een eventuele strafzaak waarschijn lijk wel verdedigen. Verploeg is in principe voor 'participerende journalistiek'. „Maar je moet je wel afvragen of een actie ver standig en toelaatbaar is. Ver standig bleek deze actie niet, want de journalisten vreesden na de deal uiteindelijk voor hun leven." De NVJ-secretaris vraagt zich bovendien af wat de Britten nou eigenlijk met hun drugs deal wilden bewijzen. De ver slaggevers betaalden een ton voor de drugs, vele malen meer dan gebruikelijk. Verploeg: „Helaas kun je dat spul in iede re grote stad in Europa kopen. In Amsterdam, in Rotterdam, maar ook in Londen. Zeker als je er zo veel voor betaalt." Het Openbaar Ministerie (OM) in Den Haag voert een onder zoek uit naar vier Britten die worden verdacht van het kopen van 200 gram cocaïne in Am sterdam, in maart. Volgens de Britse ambassade in Den Haag zijn onder de vier twee journa listen. De programmamakers werken voor de commerciële tv-zender Carlton TV. Ze koch ten de verboden waar voor 100.000 gulden. De aankoop van twee ons cocaïne voor 100.000 gulden door journalis ten is volgens het OM net zo strafbaar als een vergelijkbare drugsdeal tussen twee crimine le partijen. De vier verdachten zijn in middels terug in Groot-Brittan- nië. Het OM heeft de autoritei ten in Groot-Brittannië inmid dels te kennen gegeven de vier personen als verdachten te wil len horen. „Wat deze mensen gedaan hebben, kan niet door de beugel", zegt persofficier Nooy. Justitie in Den Haag is eventueel bereid het onderzoek over te dragen aan de Britse justitie. Het is vreemd dat de twee verdachte journalisten terug naar hun vaderland konden rei zen. Zij hadden zichzelf op de diplomatieke post in de resi dentie gemeld. Dat gebeurde Politie vonnt speciaal rechercheteam de man worden gebracht en wie eraan verdient. „Een dokter kan dit middel gewoon bij de apotheker krijgen voor der den." Maar ze ontkent dat mis bruik op grote schaal plaats vindt. Het was de producent al bekend - dat het „op kleine schaal gebeurt, naar schatting bij 1 procent van de verstrek kingen". „Door een enkeling dus. Maar het is kwalijk dat het gebeurt", zegt ze. Naast de artsen inlichten heeft Organon overleg gevoerd met de Inspectie voor de Ge zondheidszorg. Die grijpt niet in, omdat er geen gevaar is voor de volksgezondheid. Wel wordt de praktijk in de afslankinstitu- ten in de gaten gehouden. De werkzame stof in Pregnyl is het hormoon HCG. Weten schappelijk is overigens niet aangetoond dat het middel helpt om gewicht kwijt te raken. Deskundigen noemen het ge bruik als afslankmiddel mislei dend en kwakzalverij. Als het al werkt, zöu dit komen door de combinatie met een 500-calo- rieëndieet. Ook de woordvoer ster van Organon bevestigt dat bekend moet zijn dat het mid del niet werkt bij het afslanken. ermelo gpd De politie heeft een speciaal re chercheteam gevormd dat zich vandaag gaat richten op de ver missing van de tweejarige Dan ny. De peuter verdween zondag rond het middaguur van de camping Klavertje Vier in Er- melo. Eerst werd gedacht dat het jongetje was verdwaald, maar een grondige zoektocht op zondag en maandag leverde niets op. Gistermiddag is beslo ten de reéherche in te schake len, die moet onderzoeken of er sprake is van een misdrijf. Met 25 agenten van de politie Noord- en Oost-Gelderland, veertig militairen van de trans portcompagnie in Nunspeet, speurhonden en een helikopter is de afgelopen dagen al naar de peuter gezocht. Een gebied in een straal van twee kilometer rond de camping, waar Danny met zijn ouders een bezoek bracht aan zijn opa en oma, werd uitgekamd. Een naburig zwembad, enkele vijvers en plassen zijn ook doorzocht. Het jongetje uit Apeldoorn was met zijn vierjarig broertje en een vriendje aan het spelen bij de ingang van de camping. Het oudere broertje keerde al leen terug naar zijn ouders en vertelde zijn vader dat Danny nog bij de slagboom van het terrein aan het spelen was. Het kind was echter nergens meer te bekennen. Honderden campinggasten hielpen zondagavond al mee met de zoektocht en kamden een stuk bos van Ermelo uit. Volgens de eigenaresse van het kampeerterrein kan het jonge tje niet zijn weggelopen omdat de vrij kleine camping is om heind met hekken van gaas. Zij vreest dat het kind door iemand is meegenomen. Het inzetten van een recherchebijstands team betekent volgens een poli tiewoordvoerder nog niet dat politie uitgaat van een misdrijf. Het rechercheteam begint van daag eerst met een buurtonder zoek. AMSTERDAM HANS LEBER Minister Borst (volksgezondheid) wacht een massaal protest van medi ci tegen haar besluit om de 'antirook- pil' Zyban niet te vergoeden. Inmid dels is ook uit Nederlands onderzoek gebleken dat dit middel goed werkt bij rokers die willen stoppen. Er wordt zelfs al gewerkt aan een cursus om de 'stoppers' adequaat te begelei den. Volgens de Amsterdamse longarts Van Spiegel werkt de beroepsgroep voor longartsen aan eën protestbrief. „Maar ook andere medici die met aan roken gerelateerde ziekten werken, zoals car diologen en oncologen, gaan het be sluit van Borst bekritiseren. De minis ter laat een geweldige kans liggen om op langere termijn tienduizenden ziektegevallen te voorkomen of te ver minderen," aldus Van Spiegel. De pil, ooit ontwikkeld als antidepres sivum voor Vietnam-veteranen dat echter het bijkomend effect van een sterk verminderde behoefte aan nico tine had, is sinds eind vorig jaar in ons land toegelaten. Het medicijn zorgt er voor dat zowel de fysieke als de geeste lijke zucht naar een sigaret vermin dert. Stoppen zonder hulpmiddel lukt slechts in een paar procent van de ge vallen; met intensieve begeleiding is dit zo'n 23 procent. Met Zyban lukt het een kleine vijftig procent van de stop pers om na zeven weken nog steeds niet te roken, zo blijkt uit onderzoek. Borst besloot eerder dit jaar de pil niet te vergoeden. Een vijftien weken du rende Zyban-kuur kost 378 gulden. Borsts schattingen van het totale ge bruik in Nederland gaan uit van 75 miljoen gulden per jaar. Volgens Borst is het de roker zelf aan te rekenen dat hij of zij rookt en bovendien zijn de kosten van de pil ongeveer even hoog als de kosten van de dagelijkse sigaret- tenaanschaf. Met andere woorden: de rokers kunnen het middel best zelf be talen. Van Spiegel bestrijdt die visie. „De' meeste verslaafde rokers zijn begon nen voor hun vijftiende. Dat is een cruciale leeftijd. Onvolgroeide herse- nen blijken gevoeliger voor de ontwik keling van een nicotineverslaving. En wie is op zijn vijftiende vrij in zijn keu zes? Dan geldt toch zeker ook groeps gedrag waaraan niet valt te ontkomen? Van Spiegel wijst er verder op dat zijn patiënten, mensen die een long ziekte hebben die is veroorzaakt of be- invloed door roken, veelal uit lagere sociale milieus komen. „Het argument dat de mensen de pil kunnen betalen omdat zij geen sigaretten meer hoeven te kopen, klopt voor deze groep niet. Chronisch zieken hebben sowieso geen werk en maken door hun ziekte al hoge privé-kosten. Borst treft dus met haar besluit de sociaal zwakkeren het hardst." Roken is volgens Van Spiegel een ver slaving en daarom moet roken als ziekte worden behandeld. „Evenals al coholisten en drugsverslaafden kan ook de nicotineverslaafde niet zonder medische hulpmiddelen bij het stop pen. Deze pil, maar ook andere mid delen zoals een nicotinepleister, zijn daarbij onontbeerlijk." Tot dusver was Zyban alleen in de Ver enigde Staten getest. Van Spiegel en een collega uit Groningen hebben on langs een onderzoek afgerond onder 64 Nederlandse gebruikers naar de ef fecten van Zyban, een product van de farmaceut Glaxo Wellcome. „Ook vrouwen, die bewezen meer moeite hebben met stoppen doordat zij ge voeliger zijn voor stress en gewichts toename, blijken met de pil succesvol ler te zijn", zegt de longarts.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3