Kroeglopen per computer ft. Topsalaris en CAO Gesprek van de Dag Amsterdammer prooi in eerste RealityRun DINSDAG 15 AUGUSTUS 2000 Commentaar Premier Kok sprak een paar jaar geleden over 'exces sieve zelfverrijking' toen duidelijk werd hoeveel geld de exploderende aandelenkoersen de topmanagers via hun optieregelingen in het laatje brachten. Even laaide een debatje op over het feit dat de doorsnee werkende al jaren de looneisen matigt om de Nederlandse eco nomie op stoom te houden, maar dat de top van het bedrijfsleven zichzelf gevrijwaard acht van een soort gelijke zelfbeperking. Maar meer dan een rimpeling in de vijver bleek het niet. Het afgelopen weekeinde heeft FNV-voorzitter Lode- wijk de Waal de knuppel opnieuw in het hoenderhok gegooid. Ook dit jaar zijn de lonen aan de top weer veel sterker gestegen dan aan de basis. Het wordt tijd, vindt De Waal, dat we voor die topinkomens ook eens meer objectieve normen gaan formuleren. Wat rechtvaardigt dat een ING-bestuurder 52 maal zoveel verdient als een minimumloner? Voor de werkgeversorganisatie VNO-NCW is dat duide lijk: schaars talent moet nu eenmaal worden betaald. Bovendien is de top van het bedrijfsleven veel interna- tionaler georiënteerd. Willen Nederlandse bedrijven echte kanjers binnenhalen en/of vasthouden, dan moeten ze hetzelfde bieden als buitenlandse bedrijven. En Nederlandse bestuurders verdienen gemiddeld nog altijd minder dan hun buitenlandse collega's, stelt VNO-NCW. Het zijn zeker argumenten die enig hout snijden, maar er valt toch ook wel een kanttekening bij te maken. De Waal noemt als belangrijke factor dat de toppers hun eigen salarissen vrijwel ongehinderd zelf kunnen vast stellen. De topsalarissen zijn volgens hem niet zozeer het resultaat van de wet van vraag en aanbod, maar van de monopoliemacht van de topbestuurders. Over de vraag wat je tegen die macht zou kunnen doen, is De Waal minder uitgesproken. Terecht, want vragen stellen bij topsalarissen is heel wat gemakkelij ker dan een antwoord geven op de vraag hoe topsala rissen meer in de pas kunnen worden gebracht met die van 'gewone' werknemers. De Waal geeft als voorzet om in de Sociaal-Economi sche Raad (het overlegorgaan van werkgevers, werkne mers en onafhankelijke economische deskundigen) het vraagstuk eens grondig door te praten. Dat lijkt een nuttige suggestie. De reputatie van de SER staat er borg voor dat daarbij feiten van mythes worden gescheiden. Is het echt de vrije markt die miljoenensalarissen noodzakelijk maakt, of legt het feit dat topbestuurders goeddeels hun eigen salaris kunnen vaststellen méér gewicht in de schaal? Is dat eerste het geval, dan is het einde discussie. Maar is het tweede een factor van be lang, dan komt bijna automatisch De Waals idee in beeld om ook topsalarissen in CAO's te regelen. Politiemensen gebruiken taal als drukmiddel De Spaanse politie heeft een nieuw stakingsmiddel uit gevonden. De 17 agenten van de gemeentepolitie in Torello, een stadje aan de voet van de Pyreneeën wei geren hun verbalisanten aan te spreken in het Cata laans. Ze zullen de overtreders voortaan berispen in het Spaans, de taal die in het hart van het nationalisti sche Catalonië klinkt als een vloek. Ook hun baas, de burgemeester, zullen ze in Spaanse bewoordingen te gemoet treden. De politiemensen hebben deze actie op touw gezet om een hoger loon en betere werkomstandigheden af te dwingen. Het ongebruikelijke pressiemiddel werd al eerder toegepast door collega's in het naburige Vic. Daar bleek het succesvol. „Met de taal, symbool van je nationaliteit, speel je geen spelletjes", was de boze re actie van de burgemeester van Vic. En mede onder druk van de inwoners werden de eisen van de dienders ingewilligd. De politiemensen van Torello denken dat ze een maand lang Spaans zullen moeten spreken om de te genpartij van de redelijkheid van hun verlangens te overtuigen. Onwillige moordenaar Een 45-jarige Griekse arts die van plan was een einde aan zijn leven te (laten) maken, is in plaats daarvan ge arresteerd, zo meldde de Griekse televisiezender An tenna. De arts, Alexandras Doskouris, had een 20-jarige im migrant uit Albanië, Tritan Prifti, ingehuurd om hem te helpen. Doskouris nam Prifti - die hij niet op de hoogte had gesteld van de aard van de klus - mee naar een af gelegen plek. Daar droeg de arts de Albanees op een graf te graven en hem daarna te doden. Toen Prifti dit weigerde, ontstak de arts in woede en schoot hij op zijn weigerachtige moordenaar. Prifti is met verwondingen aan een been opgenomen in het ziekenhuis. Doskouris zit in de cel. De eerste virtuele en wereldwij de premiejacht is gisteren van start gegaan in Berlijn. Prooi is de Amsterdamse sportleraar Roger. Hij moet zich 24 dagen zonder te worden opgemerkt door de Duitse hoofdstad be wegen. Via internet kunnen alle bezoekers van www.RealityRun.com proberen de zogeheten RealityRunner te vinden. Wie dat lukt, kan een premie van 10.000 dollar ver wachten. Slaagt de RealityRun ner erin ongezien te blijven, dan maakt hij kans op 100.000 dollar. Meer dan 9.000 mensen had den zich aangemeld om in de eerste Run als prooi te funge ren, aldus Alexander Skora, een van de organisatoren. Na een uitgebreide screening, waarbij onder meer medische en psy chologische tests werden uitge voerd, viel de keuze op Roger. Behalve dat hij sportleraar is in Amsterdam, is niets over hem bekend. Roger heeft 2.500 dollar meege kregen om te overleven en hij mag dit geld naar eigen inzicht uitgeven. Hij mag geen gebruik maken van enige vorm van transport die het een speurder onmogelijk kan maken om hem te benaderen. Dit houdt in dat hij alleen mag lopen of fietsen. Om te voorkomen dat hij zich de hele dag in de spelonken van de stad verscholen houdt, moet Roger dagelijks taken uitvoeren. Deze worden uitgekozen door bezoekers van www.RealityRun.com. De pre miejagers kunnen op deze site ook tips krijgen over de verblijf plaats van de prooi. Het gezicht van Roger staat op de website. Nu vallen er op de foto nog slechts wat vage contouren waar te nemen, maar elke dag wordt de afbeelding scherper. Verder zijn er rechtstreekse beelden te zien vanuit een ap partement waar Roger soms enkele uren zal verblijven om online vragen te beantwoorden. Via een telefonische hotline (3,63 mark per minuut) kunnen de speurders meeluisteren met de open microfoon die Roger draagt en deelnemen aan tele fonische chatsessies. „We hebben het 'verstoppertje spelen' opnieuw uitgevonden door een show te creëren die zich 24 uur per dag gedurende 24 dagen op het internet af speelt. Misschien wordt het spel de Formule 1 van de inter netgemeenschap", aldus Reu- diger Kreklau, creatief directeur van het project. Om de premie in de wacht te slepen moet een speurder Ro ger op straat aanhouden en zijn of haar eigen naam en telefoon nummer uitschreeuwen, zodat het door de microfoon wordt opgepikt. Mensen die niet in Berlijn wonen kunnen Roger erbij lappen, en daarmee het geld innen, door een van de twee online speurders' te tip pen die door de organisatoren zijn ingehuurd om de druk op de Amsterdammer te vergroten. MAPURODAMOnder toeziend oog van Madurodams loco-burgemeester Eva Dreijer (tweede van r drie stewardessen liet Transavia-directeur Peter Legro gisteren een mini-Boeing 737-800 landen o t luchthaven van de miniatuurstad in Den Haag. De Boeing 737-800 is het Transavia-toestel dat he! ,tl lawaai maakt en het milieu het minst belast. Elektronisch snufje helpt dorstige in den vreemde Zelfs de meest dronken kroegloper weet, al is het wankelend, de weg naar de volgende tapperij te vinden. Desondanks zet biergigant Hei- neken de laatste technologische snufjes in om klanten de weg naar de dichtstbijzijnde kroeg te vinden. De dorstige reiziger in den vreemde die beschikt over een handcomputer en de koersbepaler GPS (Global Positioning System) wordt tot op dertig meter van zijn doel geloodst. Overbodige luxe? Blijkbaar niet. De belangstelling voor het nieuwtje blijkt overweldigend. Stel, je loopt als Nederlandse zakenman door down-town Kuala Lumpur. Zojuist met Ma leisische partners een mooie deal gesloten tijdens een over vloedige maaltijd met kruidige spijzen. Een lekker pilsje zou er wel in gaan. Liefst een Neder lands biertje, zodat je je weer even thuis kunt voelen. Maar waar vind je dat zo snel? De handcomputer in de binnenzak van je maatpak biedt uitkomst. Voor vertrek naar het Verre Oosten heb je je organizer (Palm V) opgeladen met infor matie van de BarTrek-website van Heineken (www.heineken- .nl/bartrek). De site bevat infor matie over cafés en restaurants waar dat merk wordt geschon ken plus een plattegrond van de betreffende stad. Charlie's Place bijvoorbeeld, even buiten het centrum van Kuala Lumpur. Wel een tikkie doorlo pen, maar even later zit je daar in de sigarenbar van het eta blissement - met uitzicht op de beergarden - achter een glas schuimend gerstenat. „Met na me populair bij bankiers, za kenlieden en hoger opgelei den", aldus de wervende toe lichting van Heineken op de website. Verder netwerken is dus niet uitgesloten. De perfectionist onder de za kenlieden hoeft niet lang te zoeken. De gegevens van de PDA (Personal Digital Assistant) kan hij doorclicken naar de koersbepaler GPS (Global Posi- Feilloos wijst BarTrek de weg r Honing System). Met behulp van om de Aarde cirkelende sa tellieten weet hij precies zijn positie. Aan de hand van de bij geleverde coördinaten is de plaats van bestemming nauwe lijks meer te missen. De BarTrek-website, ontwik keld in samenwerking met on der meer informaticagigant IBM, is bedoeld als marketing instrument. „We hopen met deze vorm van informatie de relatie met onze klanten te ver sterken.", aldus Heineken- voorlichtster Anja Piroen. „In de loop der jaren hebben we zoveel kennis opgebouwd over de landen, steden en café's waar we verkrijgbaar zijn. Die informatie willen we met de mensen delen." Daarnaast kan de bierbrouwer met dit techni sche snufje uiteraard zijn inter nationale bekendheid onder strepen. De on-line service is november vorig jaar van start gegaan met informatie over vijftien steden en de daar gevestigde lokalen waar Heineken op de dranken- lijst staat. In eerste instantie be perkte de BarTrek-website zich tot West-Europa en New York. Nederland heeft met Amster dam, Rotterdam en Den Haag trouwens nog steeds een be scheiden aandeel. Over café De Eland aan de hoofdstedelijke Prinsengracht lezen we dat het een ontmoetingsplek is voor yuppies en studenten. Comedy Café Max aan het Max Euwe- plein heeft veel live-muziek voor jongelui. Daarnaast wor den zeven andere horecagele genheden in de hoofdstad be handeld. Rotterdam en Den Haag spelen een kleinere rol met elk vijf beschrijvingen en positiebepalingen van kroegen. In de Verenigde Staten wordt tot dusverre alleen New York als Heineken-city vermeld. Maar ga eens naar de Siberia- bar aan Broadway, dan gaat een wereld voor je open. Overal Russische schilderijen, die ge tuigen van het verleden van de locatie. Ooit schijnt de plek een belangrijke ontmoetingsplek van KGB-agenten te zijn ge weest. Een vorige eigenaar vond tijdens een renovatie zelfs een Stalin-poster en een hand vol roebels tussen de plankie ren. Ondanks het bescheiden aantal vermeldingen van Heineken- bars was de belangstelling van af het begin enorm. In decem ber, een maand na de introduc tie, trok de algemene website van het biermerk vier miljoen bezoekers. Van al die mensen downloadde twintig procent de gegevens van BarTrek. De site kent tegenwoordig 100.000 le den die alle nieuwe informatie over BarTrek ontvangen. De databank is inmiddels uitge breid met Australië en het Verre Oosten (Maleisië, Japan, Thai land en Hong Kong), zodat de vreemdeling op zoek naar een Heineken-biertje in het woud van uithangborden met exoti sche biermerken niet van zijn rechte koers hoeft af te wijken. Een verdere aanvulling van de lijst ligt in het verschiet. Moge lijk geldt dat al heel snel voor Australië, waar volgende maand de Olympische Spelen beginnen. Dat deze georganiseerde vorm van kroeglopen een succes is, bleek onlangs wel op Schiphol. Voor de bezoekers van Euro 2000 had de biergigant in de aankomsthal een speciale BarTrek-stand ingericht. Hon derden voetbalsupporters maakten van de gelegenheid gebruik om de gegevens op hun zakcomputer te downloaden. In Japan is het tegenwoordig zelfs mogelijk om de informatie te bemachtigen via I-club, het mobiele telefoonnetwerk van Docomo. En wij maar denken dat al die Japanners op straat naar huis bellen dat ze iets later komen. PIETER VAN HOVE Reis naar als hoofdp tv-shov 'a De hoofdprijs in de nlli levisieshow 'De plaats stemming is Mir' is ee tje naar het gelijknam n' sche ruimtestation. dJ^ zal in gezelschap vani sische kosmonautent- in de ruimte verblijveier Aan de show kunnen s 8e vijftien mensen meedter krijgen in een opleidir trum voor ruimtevaari buurt van Moskou uiti trainingen. De televisi tl mes die daarvan word maakt, zullen tot een; - worden verwerkt. Het ment is een afvalrace, moet een van de deeli vertrekken. Degene dii delijk overblijft is de w De leidraad daarbij is ";e conditie van de deelni Voor de show is inmid ;l contract ondertekend Amerikaanse initiatiefi r,( Mark Bernett en het in nale bedrijf MirCorp I in de Russische overhf U minderheidsaandeel h In het huidige concepi alleen Amerikanen aai meedoen. Dit kan echl deren, aangezien er nc Is' besloten welk televisie de uitzendrechten van 'u gramma krijgt en dusi voor zijn rekening nee kans dat dit een Russisaa siestation wordt, lijkte klein. Alleen de ruimt! kost al een slordige twi joen dollar. Dat is een - wekkend bedrag voori t(j lastige Russische televie! reld. Lama duii tussen paai !<i Een eigenaar van paai s! het Zuidhollandse Poe deed zondag een vreei M dekking in zijn weilani zijn edele viervoeters: tS| lama, getooid met een halsster. De man heeft tische dier gisteren ovi ni bracht naar de opvang iai dierenambulance in D >ej Het is onduidelijk waa vandaan komt. Een wc ls ster van de dierenamb or vermoedt dat kwajong 101 beest hebben ontvreei bijvoorbeeld een circu rentuin. Momenteel hi circus zijn tenten opge op het Malieveld in De Herr Kressin enselijk Wie reist wil momenten beleven die - in ieder ge val in praktische zin - onherhaalbaar zijn. Het hoeft niet allemaal spectaculair zijn, maar wei- nieuw. En tijdelijk. Het naderend afscheid hoort als een alarmbel door allesheen te klinken. 'Dit gaat voorbij, dit gaat voorbij, let op, let op'. Zo- lukt wat thuis vaak moeite kost: de nevel van het alledaagse trekt op, degeest gaat open. Mijn eigen aanvullende eisen zijn dat de reisbe- f stemming ver van huis is, en dat je een- T maal aangekomen niet te lang op dezelf de plaats mag blijven. Vandaag als praktijkvoorbeeld Paraguay. Hoewel vanwege een mislukte staatsgreep officieel in Paraguay de noodtoestand heerste, lukte het ons aan de grens niet om aan iemand ons paspoort te laten zien. Dat geeft een goed gevoel, het eerste sterke verhaal was al binnen terwijl we nog niet eens geld hadden gewisseld. De volgende dag reisden we naar een Paraguay- aans dorp bevolkt door tweeduizend Japanners, met Japanse tuinen, fruit- j boomgaarden en een honkbalstadion 7 met duizend zitplaatsen en een elek- f tronisch scorebord. Heb je dat soort dor pen in Paraguay? Wij dachten van wel, en ston den op een dag met twee kinderwagens, twee kin deren en vier volwassenen naar een eindeloze ro de kleiweg te kijken, op de plaats waar volgens de buschauffeur dat Japanse dorp was. Helaas. We kregen een lift, nou ja, we namen hem. De vrou wen gooiden zichzelf zonder vragen met alle ba gage in de achterbak van een pickup. De chauf feur was een buitengewoon aardige Paraguay- aanse Duitser, die zich nergens over verbaasde. Hij zette ons zonder kritische vragen afin het centrum van de Japanse kolonie. Voorzover wij konden zien bestond die gehele ko lonie uit één winkel en vijfjapanners die ons van af het benzinestation een halfuur lang roerloos- aankeken. Het honkbalstadion was, sinds de laatste editie van ons reisboek,verkleind tot 150 zitplaatsen op gammele houten bankjes, en he- telektronische scorebord moest zijn gestolen. Van het zoeken naar defruitboomgaarden zagen wij af. Een half uur later kwam de aardigeParaguay- aanse Duitser ons - heel attent - weer ophalen. Hij lachte ons nietuit, hoewel hij van het begin af moest hebben geweten dat er met onsreisboek iets drastisch mis was. Het hotel waar hij ons ging af zetten wasdertig kilometer verderop. Terwijl de vrouwen vernikkelden in de achterbak,stak de aardige Paraguayaanse Duitser de loftrompet over Stroessner, een inhet Westen als perfide be kend staande dictator, inmiddels verdreven, maarvolgens onze chauffeur de laatste die in Pa raguay ooit een brug had gebouwd. "Weet je waar om Paraguay niet meer eerste staat op de lijst van corruptelanden?' 'Nee. "Ze hebben de eerste plaats verkocht.En naadloos ging hijover in een pleidooi voor de doodstraf. Hij zette ons af bij een hotel datin Beieren had kunnen liggen. We dron ken nog samen een colaatje, binnen. Op de vraag of hij zelf ook kinderen had, hij keek zo lief naar de onze,barstte hij in huilen uit. Een paar jaar geleden was hier vlakbij zijndochter van 21 doodgeschoten door autodieven. Ik troostte hem, voor zoverdat mogelijk is, maar wel met de on verwachte, onherhaalbare troost door een wild vreemde. Die avond zapte ik, nog napeinzend over Herr Kressin en zijn dode dochter langs de Paraguayaanse kanalen en zag mijn eigen vrouw zowel naast me als op de TV, stervend in de speel film 'Antonia'. De eerste auto die ons de volgende dag passeerde, terwijl wij voor Hotel Fröhliches Bayern op de bus wachtten, droeg als opschrift 'Van Den Bosch Transporten, Amsterdam-Erp- '.Bij het verlaten van Paraguay moesten we de man 125gulden betalen. Geenentreestempel. Prinses ANNE, het 'werk paard' van de Britse ko- jj ninklijke familie, wordt vandaag 50 jaar. De titel lijk wat denigrerend, maar i is gezien de werklust èn de voorliefde voor de paar- densport van de enige dochter van koningin ELI- y ZABETH II wel een juiste I omschrijving. Anne be- hoort tot de populairste le den van de familie, juist vanwege haar onversaagd opdraven bij elke tentoon stelling, liefdadigheidsvoorstelling en opening van school of fabriek. De Brit se pers houdt precies bij hoe vaak le den van de Firm in actie komen, Anne staat al jaren in de top drie. De Prin cess Royal - een eretitel die door moe der aan dochter is gegeven - is twee keer getrouwd en heeft twee kinderen van haar eerste man. Voor velen zal de Franse badplaats SAINT-TROPEZ synoniem zijn aan een luxe, ontspannen leven. Dat geldt ech ter niet voor alle inwoners. Tweerrhon- lel derd van hen protesteerden g te, tegen de geluidsoverlast door vliegende helikopters van de, boze burgers hebben vooraln" van de sjieke club annex rest) nst voile rouge, waar onder meer m BONO en topmodel NAOMI C c BELL stamgast zijn. De buurt zeggen dat veel te veel bezoel deze club zich per helikopter brengen en halen. lOr Polen krijgt zijn eigen BIG BH Amusementsconcern Endemc j het programma verkocht aanl !(jj merciële televisiestation TVN n het elfde land waaraan Big Br 0p verkocht. De Poolse versie wa 0n produceerd door Endemol Ne V( Warschau. Endemol Entertai' ce heeft hierin een belang van 9 )0, cent. Volgend jaar beginnen! dingen in Polen. In septembe cjj nieuwe versies van het progrs :oc Portugal, Zwitserland, Zwede' Va] en Italië. In Nederland en Du laj. gaat Big Brother voor de twee jq, draaien. kaï

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2