Nederlands voetbal telt niet mee in tv-strij( Ronald Koeman: 'Mijn mazzel is dat ik nuchter ben' Betaald voetbal 193 Prijzen tv-rechten op internationale markt opnieuw geëxplodeerd I VOETBAL OP TELEVISIE Seizoen 2000-2001 Italië Rijk, nog rijker, stinkend rijk, allemaal dankzij tv. Ruim 1,4 mljard gulden strijken de clubs uit de Italiaanse serie A en B op aan de verkoop van tv- rechten. De penningmeesters van grote broers, AC Milan, Juventus, Inter kunnen elk rond de 110 miljoen gulden in de kasboeken bijschrijven dankzij het contract dat zij afsloten met pay-tv D de digitale opvolger van Telepiu, het bedrijf waarin mediamagnaat en politicus Silvio Berlus coni een tien procents belang in heeft. Met Berlusconi is meteen een belangrijke finan cier genoemd: zijn bedrijf Mediaset heeft de ex clusieve tv-rechten voor de Champions League. Het prijskaartje: 200 miljoen gulden per seizoen. Maar Berlusconi heeft belangrijke concurrentie gekregen. Telepiu is nog steeds de grootste, heeft tien clubs onder contract, waaronder ook het naar de Serie A gepromoveerde Napoli. Stream, een pay tv-bedrijf van Telecom Italia en News Corp. van de Australische mediakeizer Ru pert Murdoch heeft voor 70 miljoen gulden per club per jaar een contract met Lazio, AS Roma, Fiorentina en Parma. Gedurende het seizoen kan de kijker rekenen op minstens vijftig sportuitzendingen per week, in clusief de wedstrijden van het nationale team, waar RAI-tv de rechten van heeft gekocht (vier uitwedstrijden voorrondes WK 2002 kosten de staatsomroep ruim 30 miljoen gulden). Maar opiniepeilingen wijzen uit dat de kijkers/voetballiefhebbers er gek van worden: door de contracten van concurrenten Stream en D+ moeten ze twee decoders aanschaffen willen ze alle wedstrijden kunnen bekijken. Daarmee is al gauw een bedrag van rond de 2000 gulden per seizoen gemoeid. Volgens Canal Plus, de grootste aandeelhouder in D+/Telepiu, is de Italiaanse W-markt nu gro ter dan de Spaanse. Meer dan achthonderddui zend voetbalgekken zouden vorig jaar een abon nement op D+ hebben genomen. Het einde is nog lang niet in zicht, want ook de intemet-be- drijven hebben zich op het voetbal geworpen. Juventus heeft zich met kledingsponsor Lotto ingekocht bij Fiat-dochter en internetprovider Ciaoweb. De inkomsten moeten vooral komen uit on-line verkoop van clubsouvenirs. Juventus rekent voor komend seizoen op ruim 110 mil joen aan inkomsten. Spanje De bedrijfstak 'voetbal' in Spanje mag als econo mische activiteit niet worden onderschat. Jaar lijks gaat er ruim 7 miljard gulden om in deze branche. Dat is iets meer dan een half procent van het bruto binnenlands product. Zo'n kleine 50.000 mensen verdienen op een of andere ma nier hun boterham met, of rond de bal. Een belangrijk deel van het geld dat de clubs in nen komt uit de televisierechten. Dat bedrag is de afgelopen zes jaar vervijfvoudigd. De meeste contracten lopen tot 2003. Samen krijgen de clubs uit de twee hoogste divisies jaarlijks iets meer dan 500 miljoen gulden. De opbrengsten uit de betaal-tv zijn daar niet bijgeteld. Het be drag dat een club daarvoor krijgt hangt af van het aantal kijkers dat naar een wedstrijd van die club kijkt. De tv-gelden dekken ruim een kwart van de be grotingen van de Spaanse voetbalclubs. De op brengsten uit reclames, verkoop van producten en sponsoring leveren ook nog eens een kwart op. Dat betekent dat de inkomsten uit het lid maatschap en de entreekaartjes een steeds on belangrijkere plaats gaan innemen binnen de fi nanciële huishouding van de Spaanse clubs. De supportersverenigingen zijn bang dat daarmee ook hun invloed op het beleid minder wordt. De ontwikkeling in Spanje gaat steeds verder in de richting van betaal-tv. Minder wedstrijden worden 'vrij' uitgezonden. Dit beleid wordt door de voetbalclubs gesteund. Ze verwachten dat ze daarmee nog meer geld uit de tv-rechten zullen krijgen. Er wordt een jaarlijkse stijging van 40 miljoen gulden verwacht aan inkomsten van tv- rechten. België De Belgische voetbalclubs klagen al jaren steen en been over de lage tv-opbrengsten. En met re den. De Vlaamse commerciële zender VTM en de Franstalige publieke omroep RTBF hebben de rechten voor de samenvattingen van de Bel gische competitie en de nationale beker. Daar mee is jaarlijks een bedrag gemoeid van zo'n 15,5 miljoen gulden. Van dit bedrag gaat bijna 9.5 miljoen naar de clubs in de eerste klasse en 1.6 miljoen naar de clubs in de tweede klasse. De Belgische voetbalbond ontvangt ruim 3 mil joen gulden en de rest gaat naar de lagere klas sen. Betaalzender Canal+ heeft de rechten om een aantal wedstrijden live uit te zenden en betaalt daarvoor ruim 12,5 miljoen gulden. Van dat be drag krijgt iedere club in de eerste - en enkele clubs uit de tweede klasse 550.000 gulden. De bond toucheert bijna 900.000 gulden en de rest wordt volgens een bepaalde sleutel verdeeld tus sen de nummers één tot en met zes aan het ein de van de competitie. Hoeveel wordt er betaald aan tv-rechten Land ITALIË DUITSLAND ENGELAND SPANJE NEDERLAND BELGIË miljard 900 miljoen 600 miljoen 500 miljoen 75 miljoen miljoen zoen nog zo'n 600 mi den uit tv-rechten. D( ciële zender BskyB ho een half miljard op, d taalt zo'n 70 miljoen voor de samenvattin| Met ingang van het si 2001-2002 worden d{ brengsten verdriedut 1.8 miljard gulden. D neezender BskyB bet van het leeuwendeel: jard voor de live-recli competitie-wedstrijd netwerk NTL krijgt ei tal iets minder belaitj achte wedstrijden, wi kijkers per duel moei len. De samenvattingen z zien op het commert ITV en niet langer op De publieke omroep komend seizoen nog duels om de FA Cupi thuisinterlands van r nale elftal uit. De red den gedeeld met Bsk) een gezamenlijk bedi miljard gulden, gedui jaar. Nu bezit ITV nog rechten. De helft van de tv-inl Engeland gaan naarc Een kwart is gekoppe stand op de ranglijsti eens een kwart aan d tijd. Vijf procent vani staan de clubs op hui weer aan de national: Het zijn cijfers waan, Nederland tureluurs i den Wall Bake: „De ai we in Nederland deb in Duitsland, Engelar. ook maar kunnen bei moeten we opgeven, clusie is zelfs dat de o van een Atlantic Liga het plan van PSV-vooi Raaij - zelfs niet meer orde is. Tv-maatschaj gaan alleen in zee me liga, niet met een twei liga. Vroeger konden we in land het gat dichtend tief en tactisch te zijn geweest. Daarmee red het niet meer." Trainer heeft het met ajfaire-Aalbers aardig voor z'n kiezen gekregen De tv-rechten zijn, op de internationale markt, opnieuw geëxplodeerd. Negenhonderd miljoen gulden per jaar voor de clubs in Duitsland en met ingang van het seizoen 2001-2002 zo'n 1.8 miljard gulden voor de clubs in de Engelse Premier League. The sky is daar werkelijk the limit. „Tja, en dan zitten wij hier in Nederland met z'n allen nog voor zeventig a tachtig miljoen gulden per jaar te klieren. Het is duidelijk dat dat veel en veel te weinig is." DEN HAAG GUSBERT SPIERENBURG CPD FC Utrecht-voorzitter Hans Herremans, commissaris van de Eredivisie NV (ENV), kan een gevoel van moedeloosheid nau welijks onderdrukken. De posi tie van Nederland op de inter nationale tv-rechtenmarkt is ar moedig en de opgelopen ach terstand stilaan zelfs ontluiste rend. Tot overmaat van ramp dreigt hier te lande ook nog eens een scheuring door de ex pansiedrift van de topclubs PSV, Feyenoord en Ajax. Het Nederlandse voetbal be gint, economisch bezien, hoe langer hoe meer en gaandeweg allengs onvermijdelijker de ge daante van dat muisje aan te nemen dat samen met een ko lossale olifant over een brug marcheert en zachtjes piept: 'Wat stampen we, hè, Rambo'. Op basis van de huidige con tracten met Canal+ (voor de li ve-uitzendingen) en de NOS (voor de samenvattingen) strij ken de 36 betaalde clubs in Ne derland op het ogenblik jaar lijks gezamenlijk 75 miljoen gulden op. De huidige verplich tingen zijn nog even van kracht, respectievelijk tot 1 juli 2002 (met abonneezender Canal+) en 1 juli 2001 (met de NOS). Inmiddels heeft KPN - want re geren is vooruitzien binnen het telecommunicatiebedrijf - al een nieuw bod uitgebracht, een vijfjarig contract per 1 juli 2002 tegen 150 miljoen per jaar voor alle rechten (live-uitzendingen, samenvattingen, wedstrijdbeel- den op internet en naamge ving). Het voorstel zal op 29 au gustus, tijdens een algemene le denvergadering, aan de clubs worden gepresenteerd. Voor acceptatie is tweederde meer derheid vereist. Internet KPN is, tot woede van Canal+, uit op een rol als rechtendistri buteur in een partnership met de ENV, overigens met eerbie diging van de thans nog gel dende afspraken van de clubs met Canal+ en de NOS. KPN blijkt niet de enige geïnteress- seerde. Er zijn meer kapers op de kust: UPC, SBS6 en de kabel aars Casema, Essent en Media- kabel. KPN is echter de enige partij die, volgens z'n adviseur Frank van den Wall Bake van het bureau Trefpunt, alles kan bieden, behalve het signaal ook internet. „KPN is primair geïnteresseerd in internet, het is geen tv-zen- der", aldus Van den Wall Bake. „KPN ziet het belang van het collectieve denken en de toe gankelijkheid van het voetbal. Voor de clubs is KPN de ideale partner, zeker bezien in het licht van de wetgeving vanuit Den Haag en Brussel waar men pleit voor voetbal op het open net. De strategie van KPN vloeit voort uit angst dat de achttien eredivisieclubs de collectivi teitsgedachte wellicht vaarwel zeggen. KPN wil gezamenlijk Kirch Gruppe voor 800 miljoen D-mark (bijna 900 miljoen gul den) per jaar. Wekelijks zullen alle negen Bundesliga-wedstrij den live worden uitgezonden, alle via een betaalsysteem: één op vrijdagavond (abonnee-tv), vijf op zaterdagmiddag (pay- per-view), één op zaterdag avond (abonnee-tv), één op zondagmiddag (abonnee-tv) en één op zondagavond (pay-per- view). De samenvattingen van de zaterdag-wedstrijden zijn te zien op SAT1, dat eveneens in handen is van de 74-jarige Leo Kirch, die eerder al de uitzend rechten van de WK's 2002 en 2006 in de wacht had gesleept. Van de opbrengst in Duitsland vloeit tachtig procent naar de clubs in de eerste Bundesliga, twintig procent gaat er naar de clubs in de tweede-Bundesliga. Onderling wordt er vijftig pro cent verdeeld op basis van evenredigheid en de andere vijftig procent op grond van de stand op de ranglijst aan het einde van het seizoen. De clubs moeten jaarlijks drie procent van hun recettes afstaan aan de Duitse voetbalbond, met een minimum van 25 miljoen D- mark. Anderzijds draagt de voetbalbond weer een kwart van de inkomsten van de natio nale elftallen, met een mini mum van acht miljoen, af aan de clubs die internationals leve ren. De wedstrijden van de Natio- nalmannschaft en de beker wedstrijden zijn in 1999 voor vijf jaar verkocht aan ARD en ZDF. Beide publieke omroepen betalen hiervoor in totaal 720 miljoen mark (ruim 800 miljoen gulden). Engeland De clubs uit de Engelse Premier League ontvangen komend sei- met de clubs de rechten exploi teren, op basis van een garan tiebedrag van 150 miljoen gul den. Dat is een minimum, nog geen maximum." 150 Miljoen per 1 juli 2002 - het zou een verdubbeling beteke nen van de huidige tarieven. Maar ten opzichte van grote voetballanden als Duitsland en Engeland is en blijft het natuur lijk een schijntje. Duitsland In Duitsland hebben de clubs uit de Bundesliga de tv-rechten voor de komende vier seizoe nen recent verkocht aan de „Nee, het spijt me, FC Barcelona is voor mij na het ontslag van Van Gaal niet aan de orde geweest. Ik ben niet gebeld door FC Barcelona en ik ben ook niet via-via bena derd door FC Barcelona, wat natuurlijk makkelijk had gekund, want zoals je weet ben ik geen onbekende daar." Met eerbied praat Ronald Koeman nog al tijd over de mooiste club ter wereld. „Voor de gein heb ik al eens gezegd: 'FC Barcelo na? Liever nog niet'. Niet dat ik bang ben voor Barcelona, maar voorlopig ben ik blij met Arnhem en blij met mijn club en mijn spelersgroep hier. De drang om per se ho gerop te moeten, heb ik op dit moment nog niet." In Barcelona kan de toorn snel aanzwellen. Zelfs een tweede plaats in de competitie en een halve finale-plaats in de Champions League en de Copa del Rey volstaan niet, zoals Van Gaal heeft gemerkt. „Het gaat in Barcelona niet alleen om win nen of om goed voetbal. Je moet ook nog Catalaan zijn. De afgelopen jaren heeft men blijkbaar het Catalaanse gevoel een beetje gemist. Te veel buitenlanders, te veel Nederlanders. Daar wogen die mooie pres taties in de competitie, in de beker en in de Champions League niet tegenop. Ja, zó moeilijk is het werken daar." Vriendelijk hotelletje Hoenderloo Oranjeloo is niet meer. In de bossen is de rust weergekeerd. De drang hekken zijn verdwenen, de veiligheidsagen ten eveneens. De perstent is weg, zelfs de afrikaantjes in het gazon ('Oranje Succes') zijn geplukt. Residence Victoria, het on langs nog zo hermetisch afgegrendelde fort van Oranje, is weer een vriendelijk hotelle tje geworden dat de deuren voor z'n gasten wijd heeft geopend. In zaal 6 geeft de trainer van Vitesse een persconferentie, schuin tegenover de ka mer van Overmars. Ronald Koeman praat op de'bedachtzame toon die hem ken merkt. Tijdens het voornamelijk gezellige rendez-vous blikt hij in de ogen van een tiental journalisten, die hem rustig en ge dwee aanhoren en noteren wat hij te mel den heeft. Zonder camera's, zonder gedrang. Er is geen furie, geen pandemonium. Het is zó vredig dat men de mussen buiten kan ho ren tsjilpen. Vitesse is geen Oranje en al helemaal geen FC Barcelona. „Van het media-spektakel kan ik intens genieten, maar zoals het nu gaat, is het ook aangenaam. In Arnhem word je niet constant bij iedere training of wedstrijd op je vingers getikt. Ik speelde met Barcelona, Ajax, PSV of Feyenoord al tijd oefenwedstrijden voor vier a vijfdui zend mensen. Met Vitesse is dat niet zo. Op dat soort momenten besef je datje trainer bent van een club die de grote stap graag wil maken, maar nog lang niet zover is. Dat is duidelijk. Dat zie je in alles terug." Sef Vergoossen van Roda IC betoonde z'n respect voor deze jonge trainer laatst pu bliekelijk. 'Vitesse heeft met Ronald Koe man een uitstekende keuze gemaakt. Ik weet dat hij met kop en schouders boven de rest uitstak op die versnelde trainerscur sus. Hij heeft het in zich, dat hoor je als hij praat over voetbal en als je zijn interviews leest. Hij straalt rust uit en heeft de ervaring van de topspeler. Als je het hebt over de hectiek, het omgaan met de slechte perio des: Ronald Koeman heeft dat allemaal. Koeman, dat is niveau'. Het is een citaat om in te lijsten. „Met Gul- lit, Rijkaard en Neeskens heb ik de cursus serieus gedaan en er veel tijd in gestoken. De gedachte dat ik beter zou zijn dan de anderen is nooit bij me opgekomen. Nooit heb ik me zo gevoeld of gedragen. Ik had daar ook totaal geen zicht op. De stages de den we niet samen. Ik liep mee bij NAC, Rijkaard bij FC Utrecht, Gullit bij Heeren veen en Neeskens bij de KNVB. Zo zag je en wist je dus niet alles van elkaar. Het enige dat ik kan zeggen is dat ik als voetballer al tijd al een bepalende rol in het elftal had, als aanvoerder en als vrije verdediger. Mis schien draagt dat bij." Wijzer Een half jaartje Vitesse heeft Ronald Koe man opnieuw wijzer gemaakt. „Het trai nersvak is een complex vak - dat heb ik in middels wel gemerkt. Voor bijna alles ben je verantwoordelijk. Het draait tegenwoor dig niet alleen om voetbal. Daarbij heb ik het met die affaire-Aalbers natuurlijk aardig voor m'n kiezen gekregen. Ik zeg je in alle eerlijkheid dat ik, voordat ik aan die klus hier begon, een aantal zaken onbewust toch een beetje heb onderschat. Het is toch vrij intensief allemaal. Je moet alles bepa len, je moet aan alles denken, je moet alles voorbereiden. Ja, je wordt als trainer/coach pas echt met je neus op de feiten gedrukt als je midden in het vak zit. Zo'n affaire- Aalbers overvalt je, met alle consequenties vandien. Voor de club, voor de spelers groep, voor je eigen positie. Op een gege ven moment heb je meer aan je hoofd dan alleen de trainingen en de wedstrijden. Het was niet normaal meer, die commotie op een gegeven moment. Maar zoiets zal, mag ik aannemen, toch niet elk seizoen gebeu ren." „Mijn mazzel is dat ik vrij nuchter ben. Ik heb een hoop meegemaakt. Ik zal niet gauw van slag raken als er wat gebeurt of als er zo iemand als Aalbers opstapt. Mijn ervaring van oud-voetballer komt me in die situaties van pas. Die achtergrond is wel degelijk van belang. Natuurlijk moetje een goede cursus achter de rug hebben voor dit vak, een jaartje meer of minder maakt wat dat betreft niet zoveel uit." „Ik zeg het eerlijk: een goede trainer word je niet alleen als je op hoog niveau hebt ge speeld. Absoluut niet. Volkomen mee eens. Maar anderzijds vind ik het overdreven om te stellen dat je eerst tien jaar lang bij de amateurs en in de eerste divisie moet heb ben getraind voordat je bij een topclub aan de slag kan." „Want wat is nou een goede trainer? Het is afhankelijk van de resultaten, van de moge lijkheden die je hebt. Een type-Sef Vergoos sen, een type-Foppe de Haan al jaren bij Heerenveen of een type-Jol bij RKC. Die bewerkstelligen daar ook iets fantastisch. Misschien is dat nog wel veel knapper dan om met FC Barcelona of met Frankrijk kampioen te worden." Positief gevoel Of om met Oranje de halve finales van Euro 2000 te halen. „Ik ken Frank Rijkaard als geen ander. We hebben jaren samen ge speeld en altijd goed contact gehad. Boven dien hebben we dus samen gestudeerd. Ik had tijdens Euro 2000 het idee: er staat daar iemand voor die groep, iemand met vertrouwen. Aan Frank Rijkaard als bonds coach heb ik een heel positief gevoel over gehouden. Wat ik gezien heb van hem en wat ik van hem heb gehoord. Dat hij ermee stopte, verraste me enigszins, anderzijds ook weer niet. Frank is altijd al z'n eigen gang gegaan. Ik vond dat hij z'n job goed heeft gedaan. Aan de andere kant: hij stelde zich ten doel Europees kampioen te wor den en daarin is hij niet geslaagd. Daaruit heeft hij z'n consequenties getrokken. Lijkt me logisch." Hebben de spelers van Oranje hun job wel goed gedaan? Na een lange aarzeling. „Ja, maar niet goed genoeg, anders hadden ze de finale wel gehaald. Deze afloop had ik niet verwacht. Een moeizame start, oké, daarmee kon ik nog leven. Tegen Dene marken, Frankrijk en met name Joegoslavië was van een duidelijke verbetering sprake. Koerro links)! zijn FOTO d De eerste helft tegen de Italië was lijk, de tweede helft niet. Het Ned elftal heeft toen niet één kans afge gen." „De uitschakeling was mede hetg de klasse van Italië. Daarover ni laatdunkend worden gesproken. I nen hebben fantastisch verdedigd Nederland was niet bij machte ot iets te creëren. Bergkamp niet, Kli niet. Via de vleugels niet. Het was kwestie van onwil, het elftal wasv kelijk agressief, gemotiveerd en b Maar net de absolute top ontbrak naast was er dan ook nog die ped pech. Vijf van de zes penalty's mi geen pech meer. Op dat onderdel dramatisch tekort geschoten. Opi kan dat niet en mag dat niet. Daal nen we kort zijn." Ronald Koeman geeft dit Oranjen op. „Dit Nederlands elftal kan no| twee jaar op het hoogste niveau u moet op het komende WK ook wc kunnen komen. Ik zie niet in waal groep zou moeten terugvallen. B« valt af, maar Van Nistelrooij komt Vanuit Jong Oranje zie ik eerlijk f? zoveel aanvoer. Dan heb je het o. Bommel of over Vennegoor of He De stap van Jong Oranje naar het! lands elftal is ongelooflijk groot. H een aantal jaren voordat het ge veau is bereikt. Maar wie weet zij- zonderingen. Bovendien is de leid F Oranje in goede handen, en we 1* r nog even de tijd."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20