Leidsch Dagblad r Kleine kans op redding duikboot F ln Kort geding Sail tegen beslaglegging Voor Gore Verbod op verkoop gekleurde lampolie Daders steeds jonger en gewelddadiger Verlies Martinair door hoge brandstofkosten Twaalf computerdieven gearresteerd op Schiphol veel r wolken Ruud Hesp keert terug bij Fortuna 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ftC 15 AUGUSTUS 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42388 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Koudekerkse Judith van Berkel is verzot op zoet water 14 Zoetekauwen lopen niet warm voor grootste taart ter wereld 15 Doeshaven wacht plannen van wethouder lijdzaam af 19 Quick Boys denkt schade tegen Ajax te beperken factie gestolen tigje gestopt Dotscheepse zoekactie etv> en éénmotorige vlieg- lat gisteren werd gesto- -Éüü het vliegveld van Ame- E3 vanochtend stopgezet, j itwacht in Nederland w r ernstig rekening mee f toestel in zee is gestort. waalf uur intensief ge- We moeten ergens een trekken", zegt woord- Verburg. Ischt ;S ibelboulevard as gelegd itslaande brand heeft tend een deel van een V lboulevard in Apel- Q in de as gelegd. De bedraagt volgens een lerder van de politie tot 6 miljoen gulden, id is aangestoken. De »e brandstichter is in de ian de brand aangehou- ïj heeft op diverse plek- nolotovcocktails naar geworpen. Dt - roei rp rwijsprotest nsjesdag E DAAG 20 PAGINA'S |en Samenleving12 van de Dag2 '^programma's Slecht weer bemoeilijkt evacuatie bemanning op bodem Barentsz Zee De 116 bemanningsleden van de zwaar beschadigde Russische atoomonderzeeër Koersk zijn nog in leven. Reddingswerkers communiceren met de opvarenden door te hameren op de buitenkant van de duikboot, die sinds zondag stuurloos op de bodem van de Barentsz Zee ligt. De Russische vice-premier Klebanov kondigde aan dat de bemanningsleden vandaag geëvacueerd wor den, om een verstikkingsdood te voorkomen. Volgens een woordvoerder zijn de vooruitzichten voor de opva renden 'somber'. ken melding van een onver klaarbare explosie in de romp van het vaartuig. Er zouden geen nucleaire wapens aan boord zijn. en de kernreactor is uitgeschakeld. Er is geen ver hoogde radioactieve straling ge meld. Reddingsboten, mini-onder zeeërs, helikopters, een zware kruiser en een vliegdekschip zijn aanwezig op de plaats van het ongeluk op de Barentsz Zee, moskou frank hendrickx correspondent Slechte weersomstandigheden bemoeilijken de reddingswerk zaamheden. Een zegsman van de Russische marine schrijft het ongeluk toe aan een botsing met een onbekend voorwerp. Hierdoor is de voorkant van de boot zwaar beschadigd. Specia listen trekken die verklaring in twijfel. Russische kranten ma ten noorden van Noorwegen en het Russische schiereiland Ko la. Gisteravond is op de onder zeeër een noodgenerator geïn stalleerd, die de bemanning moet voorzien van elektriciteit en zuurstof. Reddingswerkers zullen waarschijnlijk via een noodingang de Koersk probe ren te enteren. Er is geen infor matie over mogelijke gewonden aan boord. Admiraal Koerojedov, com mandant van de Russische ma rine verklaarde gisteren dat de kans op een positieve afloop klein is. „Het hangt af van de interne schade." De nucleaire onderzeeër ligt op meer dan honderd meter diepte, volgens de woordvoerder op zijn kiel. Het ongeluk is omgeven door geheimzinningheden. De Koersk verloor zondag tijdens een grootscheepse training plotseling radiocontact met het Klasse Oscar II In dienst sinds 1994 Aandrijving 2 nucleaire reactoren Bemanning. 130 Bewapening max. 24 strategische k ernraketten mp/alp trainingscentrum. Het is de ge- Russische marine onthulde het bruikelijke procedure dat een ongeluk pas gisteren, onderzeeër bij problemen zo snel mogelijk naar het waterop- Pagina 5: Meer nieuws over pervlakte komt, maar de Koersk het ongeval met de duikboot bleek daar niet toe in staat. De EOD maakt granaat in auto onschadelijk leidschendam anp De Explosieven Oprui mingsdienst (EOD) heeft gisteravond in Leidschen- dam een granaat onscha delijk gemaakt, die in een auto was gevonden. De wagen stond op een parkeerterrein bij winkel centrum Leidsenhage. De eigenaar waarschuwde de politie toen hij zijn auto opengebroken aantrof en iets verdachts zag liggen. De politie zette het par keerterrein en directe om geving af. De EOD is drie uur bezig geweest om het projectiel onschadelijk te maken. De politie heeft nog geen enkel idee waar om de granaat in de auto is gelegd. De auto is voor onderzoek meegenomen naar het bureau. :ho emene Onderwijsbond vindt dat het kabinet eds veel te weinig geld voor de vernieuwing 33 voortgezet onderwijs, -^t ongenoegen te laten zal de bond op Prins- Ie voeren. Speerpunt je belasting van de do- die 26 uur per week les B geven. De AOb wil het lesuren terugbrengen golese leider vredesplan igolese president Kabila *3 die voorstellen van de 'ferentie van leiders in jk Afrika voor een door- het vredesproces in nd verworpen. Kabila 4 l in te gaan op statione- nop fan VN-troepen en de jMj zing van een bemidde- rdï »r overleg tussen hem rebellengroepen die te- n i regime vechten. C opgetogen megaverlies t K igen over een halfjaar- =nio van 1,8 miljard gulden. is UPC-topman Schnei- ndaag. Vorig jaar stond (belbedrijf in dezelfde enog 301 miljoen rood. pet steeg van 332 tot 963 „Het aantal abonnees meldde Schneider ver- UPC nam de afgelopen m onder meer een be de Britse kabelaar Te en de internetpoot fu- met Excite@Home. xabond praat zondagtarief recabond FNV is fel te- t afschaffen van de zon dag. Voorzitter Geene van de horecawerkge- 'erenigd in de KHN, is odigd daarover zondag eigen restaurant te ko- •raten. Werknemers die lags werken, zouden er haarlem pauline van der mue Stichting Sail 2000 stapt sa men met de eigenaren van de Russische schepen Kruzensh- tem, Mir en Sedov naar de rechter. Ze hebben de Haar lemse rechtbank gevraagd om de Zwitserse firma Noga te verbieden beslag op de schepen te laten leggen. Het kort geding dient morgen. Rusland heeft een miljoe nenschuld bij het Zwitserse import- en exportbedrijf. Daarom heeft de firma tij dens de Regatta Brest 2000 de Sedov, het grootste varende zeilschip ter wereld, aan de ketting laten leggen. De Fran se rechter oordeelde dat het schip geen Russisch staatsei gendom is en dus niet als on derpand kan dienen. Het gevolg was dat de eige naren van de Russische sche pen hun kostbare bezit niet naar Amsterdam durfden te sturen om deel te nemen aan Sail 2000. Directeur B. Hep- pener reisde naar Rusland om met de eigenaren te pra ten. „Heppener heeft met de ei genaren, zeevaart- en visserij- scholen en universiteiten, be sproken wat de juridische mogelijkheden zijn om hun schepen te beschermen", zegt advocaat F. de Vries .Lentsch. „Wij willen absolute zekerheid hebben dat de schepen niet aan de ketting gaan. Dat kan met een kort geding. We vragen de rechter om een verbod op beslagleg ging op deze.schepen door de Zwitserse firma uit te spre ken. Daarvoor voeren we aan dat de Russische overheid niet de eigenaar is, zoals de rechtbank en het hof in Frankrijk ook al hebben vast gesteld." De rechtszaak dient in Haarlem omdat de schepen in IJmuiden aankomen. „Daar zou al beslag gelegd kunnen worden", zegt De Vries Lentsch. den haag gpd Vliegtuigmaatschappij Martin air heeft het afgelopen half jaar enkele tientallen miljoenen gul dens verlies geleden. De onge kend hoge brandstofprijzen al leen al zorgden voor een extra kostenpost van 55 miljoen gul den. Grote concurrentie op de transatlantische vluchten is vol gens de maatschappij de twee de oorzaak van het verlies. Het slechte resultaat komt niet als een verrassing. Presi dent-directeur Van Bochove voorspelde in mei al dat het in 2000 moeilijk zou zijn om über haupt winst te maken. In 1999 was de winst van de charter maatschappij gehalveerd tot 37,3 miljoen gulden. Martinair, voor vijftig procent eigendom van KLM, is onder de naam Red Alert een grote be zuinigingsoperatie begonnen en neemt bestemmingen en het aantal vluchten onder de loep. Inzet is om een 'structurele ver betering' van een miljoen gul den per week te bereiken. schiphol anp De marechaussee op Schiphol heeft de afgelopen maanden twaalf mensen aangehouden die verdacht worden van een omvangrijke diefstal van com puteronderdelen bij een expe ditiebedrijf op de luchthaven. Zij worden verantwoordelijk ge houden voor het verdwijnen van voor bijna drie miljoen gul den aan harde schijven, proces soren en andere apparatuur. Het gaat om mensen tussen los angeles Afgevaardigde Ruby Gilliam uit Ohio zet haar niet te missen hoed nog even recht voor het be- de 17 en 62 jaar uit Haarlem, gin van de Democratische partijconventie in Los Angeles. Al Gore en zijn tweede man Jozeph Liebermann Amsterdam, Hoofddorp en het worden daar de komende dagen gelanceerd als het 'dreamteam' dat de economische voorspoed de komende Belgische Stabroek. Vier van de vier jaar moet garanderen. Pagina 5: Clinton: Economische bloei geen toeval foto »apdavid j phillip verdachten waren medewerker den haag gpd Gekleurde lampolie mag niet meer worden verkocht. Winkels als Blokker, Xenos en de Hema hebben de afgelopen weken hun voorraden roze, groene en gele brandstof moeten oprui men. Het verbod bestaat al ander half jaar, maar er was één fabri kant die erin slaagde om toch nog gekleurde olie te produce ren en tevens te voldoen aan de eisen van de wetgever. Zodoen de bleef de gekleurde lampolie toch nog verkrijgbaar. Het mi- rtisterie heeft vervolgens de wetgeving verder moeten aan scherpen. Gekleurde olie is een groot gevaar voor kleine kinderen, die er limonade in zien en ervan drinken of het geurtje opsnui ven. Bij inname lopen zij ernsti ge beschadigingen aan de slok darm op of krijgen ze een long ontsteking. Sommige kinderen overlijden erdoor. Volgens Con sument en Veiligheid kwamen er tot voor kort jaarlijks 100 tot 150 kinderen bij de Eerste Hulp van ziekenhuizen na het drin ken van lampolie. Tweederde daarvan moest in het zieken huis worden opgenomen. Voor de horeca blijft gekleur de olie wel verkrijgbaar. Cafés en restaurants moeten dan lampjes gebruiken waarvan de lont er niet zomaar kan worden uitgehaald. Ruimere winkelsluitingstijden ideaal voor overvallers den haag gpd De ruimere winkelsluitingstijden blijken ideaal voor overvallers. Bijna zeventig procent van de berovingen in de detail handel vindt plaats na zes uur 's avonds. Ook bijna zestig procent van de tanksta tions wordt in de avonduren overvallen. In verreweg de meeste gevallen bedraagt de buit slechts een paar honderd gulden. Volgens Bob Kradolfer, sinds kort coör dinator van het Bedrijvenplatform tegen Overvallen, zijn de daders steeds jonger en gewelddadiger. Dat blijkt uit steek proeven van de CRI. Vorig jaar leidde het geweld tot een triest record van zes do den en 247 gewonden. Die opgaande lijn zet zich dit jaar voort. Er wordt vaker ge dreigd met vuurwapens. „De beveiliging moet beter, het oplossingspercentage moet hoger en de straffen mogen best wat forser", geeft Kradolfer als mogelijke oplossingen. Hij dringt bij bedrijven vooral aan op betere instructies voor het personeel en meer preventieve maatrege len. In verschillende bedrijfssectoren is het aantal overvallen in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk gestegen. Vooral taxi's, tankstations en horecagelegenheden worden veel vaker overvallen. De eerste halfjaarcijfers laten een stijging van het aantal overvallen met 7,7 procent zien. Vorig jaar zijn 2.405 overvallen gepleegd, halverwege dit jaar staat de teller al op 1.300. Geldinstellingen en geldtransporten worden minder vaak béroofd, andere sectoren hebben juist te maken met een explosieve groei. Vooral het aantal taxi chauffeurs dat dit jaar is overvallen, steeg sterk. In 1999 waren dat er 84, halverwege dit jaar zijn dat er al 72. Zet die trend zich komende maanden voort, dan betekent dat een stijging van ruim zeventig pro cent. Volgens diezelfde cijfers hebben tankstations te maken met een stijging van 26 procent, in de horeca is een groei van 18 procent te zien en in de detailhan del is sprake van een toename met 5,6 procent. In de regio Amsterdam-Amstelland (524 berovingen in 1999) worden verreweg de meeste overvallen gepleegd, gevolgd door Rotterdam-Rijnmond (342). Opvallend genoeg staat de regio Midden- en West- Brabant op de derde plek (188), nog voor Haaglanden (173) en Utrecht (163). In deze vijf regio's samen worden bijna zes tig procent van alle overvallen gepleegd. HET WOORD 15 AAN Mohammed Vertrouwen overwint alles. Op personeel wordt niet bezuinigd Op personeel zal vooralsnog niet worden bezuinigd. Bij Mar tinair werken drieduizend men sen. Volgens woordvoerder Buys heeft het personeel in gro ten getale gehoor gegeven aan de oproep van de directie mee te denken over besparingen. Personeelsleden hebben plan nen ingediend ter waarde van 18,5 miljoen. Martinair kondigde in mei al een verhoging van de vliegtarie- ven van tien tot vijftien procent aan. Vooral op Europese be stemmingen staan de tarieven onder grote druk. Op intercontinentale vluch ten moet Martinair volgens Buys aan de prijzenslag blijven meedoen. De concurrentie is enorm en groeit nog steeds. Buys noemt Cuba als voor beeld van een bestemming waarop zou kunnen worden bezuinigd. Martinair heeft nu afzonderlijke vluchten naar zo wel hoofdstad Havana als het dicht bij Havana gelegen toeris tenoord Varadero. Ruud Hesp. foto hans van weel van het expeditiebedrijf. Een van hen had ook drie familiele den in de diefstallen betrokken. De marechaussee sluit verdere aanhoudingen niet uit. De dieven sloegen volgens de marechaussee tussen mei 1999 en juni dit jaar vele malen toe bij het expeditiebedrijf. Ze brachten de dozen waarin het materiaal zat met stenen weer precies op gewicht. Daarop ver volgden de dozen per vliegtuig hun weg naar afnemers in het buitenland. De gestolen appa ratuur verdween via tussenper sonen naar een Belgische heler. Een klein deel is bij huiszoekin gen teruggevonden. 14721» 13722» 1"721 0 30% 40% 40% rorinetSnin 40% 30% 30% sittard gpd Ruud Hesp keert terug bij Fortuna Sittard. De doelman, die tussen 1987 en 1993 al voor de Limburgse voetbalclub speelde, is de komende drie jaar in het nieuwe stadion van Fortuna te bewonderen. Vandaag wordt het contract getekend. Fortuna Sittard hoeft Hesps huidige club Barcelona geen transfervergoeding te betalen. De 34-jarige doelman mocht transfervrij vertrekken. Hesp kwam in 1987 van eer ste divisieclub Haarlem naar Sittard. De daaropvolgende ja ren ontwikkelde hij zich voort varend en dat resulteerde in 1993 in een overstap naar Roda JC. Verrassenderwijs kocht Bar celona vier jaar later de doel man, op voorspraak van trainer Louis van Gaal. Komende vrijdag begint het voetbalseizoen in de eredivi sie. Een dag later gaan ook de teams in de eerste divisie van start met hun competi tie. Deze week elke dag een extra pagina over het betaald voetbal. 1 Ja, ik wil ben abonnement j op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Q Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) I Bank/giro nr: i Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch &i Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrl)dag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1