Voorschoten stelt regels aan verbouw Alphen houdt vast aan omstreden hek rond basisschool k heb de afgelopen jaren al zoveel plannen gezien Nieuwe ijshal Leiderdorp op laag pitje Regio/Rijn Veenstreek n:" aravan op camping uinrell uitgebrand Herauten wijzen de weg naar het verleden Rijnwoude praat over toekomst van dorpen Nog geen parkeerschijf voor garage Winkelhof 3AG 15 AUGUSTUS 2000 973 15 io berooft jongen van bromscooter iwoude-dorpTwee mannen hebben vannacht een 17-ja- ^azerswoudenaar van zijn bromscooter beroofd. Rond half reden zij op hun scooter de jongen klem onder het viaduct e Gemeneweg. Eén van hen bedreigde de Hazerswoude- met een mes, waarop het slachtoffer zijn bromscooter ind. De daders verdwenen in de richting van de Rijndijk. leefde Alphenaar krijgt vuistslag j^aan den rijn Hij dacht beleefd te zijn, de 63-jarige Alphe- die gistermiddag een man in een rolstoel wilde laten over- •n. De Alphenaar stopte met zijn fiets op het Raoul Wallen- n plein om dat te doen, maar werd achterop gereden door o indere fietser. Na een woordenwisseling met de Alphenaar p| de de onbekende man een vuistslag uit. De Alphenaar viel dol e grond, vel eterwoudse fotograaf in tv-spotje 0 kwoude De Zoeterwoudse fotograaf Mike van Bemmelen naf vandaag te zien in een tv-commercial van Univé Verze- igen. In de reclamespotjes vertellen medewerkers en verze- •1} en wa de voordelen zijn van deze verzekeraar. Van Bem- d< die een fotostudio in de Dorpsstraat heeft, noemt zijn v eden een 'leuke ervaring, ook omdat ik in de commercial er als fotograaf. iejniet aan poldercrossers Warmond üionp* Wie vrijdagavond wil meedoen aan de poldercross armond, kan zich morgen vanaf 19.30 uur inschrijven in :lubgebouw van de Warmondse IJsclub in de Veerpolder. is voor het eerst in de geschiedenis van de poldercross dat in voorinschrijving plaatsheeft. De organisatie stelt name- :en limiet van 550 aan het aantal deelnemers. Op de avond de poldercross, een combinatie van hardlopen, slootje igen en zwemmen, is inschrijving mogelijk tussen 18 en uur, totdat het maximum aantal deelnemers is bereikt. a chtere straffen voor brandstichters el la jaag/alphen aan den run Twee Alphenaren, 31 en 21 jaar, uit groep die drie jaar geleden bij de Albert Schweitzerbrug een d van in brand stak, hebben in hoger beroep strafverminde- gekregen. Justitie beschouwt de oudste als degene die het r aanstak. Hij was door de rechtbank veroordeeld tot tachtig dienstverlening, maar kreeg van het gerechtshof een geld- ïcti te van 1500 gulden. Advocaat-generaal A. Kaptein had veer- mr dienstverlening geëist. Zijn mededader kwam eraf met geldboete van 500 gulden. Dat is 500 minder dan zijn aan- lat celijke straf en 250 minder dan in hoger beroep was geëist. rige bank scheutig voor fietsers ervi/qude/runwoudeTer ere van zijn honderdste verjaardag I t de Rabobank Rijn en Wouden zo'n 40.000 gulden uit voor II ietssponsortocht op 2 september. Per deelnemer bestemt de Tk7,50 gulden (25 kilometer), 15 gulden (40 kilometer) of 25 len (75 kilometer) voor een goed doel. De bank rekent op D deelnemers, die tussen 10 en 14.30 uur kunnen vertrekken, uit de woonkernen Hazerswoude-Dorp, Hazerswoude-Rijn- Koudekerk, Stompwijk, Zoeterwoude-Dorp en Zoeterwou- lijndijk zijn routes uitgezet. Het eindpunt is een grote feest op de hoek van de Burmadeweg en de Broekweg in Zoeter- reJide. Om 17 uur maakt een notaris bekend welke vijf deelne- 5 met de directeur van de bank om 18.30 uur een luchtbal- ^raart kunnen maken. f ial naar saskia buitelaar Hoewel de omwonenden er fel op tegen zijn, plaatst de gemeente Alphen aan den Rijn een hek om basisschool De Kameleon aan de Havixhorst. De school is al jaren de dupe van vandalisme op het plein en aan het gebouw. Daarom vroeg het schoolbestuur de gemeente een hek te plaatsen. Bewoners protesteerden, dat het hek ten koste zou gaan van de toch al beperkte speelgelegen- heid voor kinderen in de wijk. Maar de commis sie bezwaar- en beroepschriften legde dat protest naast zich neer. Het hek mag er komen, oordeel de de commissie. Bewoonster O. Hertog is teleurgesteld. Haar jonge kinderen spelen na schooltijd op het grote plein, pal achter het huis. ,,Er wonen veel kleine kinderen in de buurt die hier heerlijk kunnen spelen. Dat houdt straks op als na schooltijd het hek dichtgaat. Dan zijn ze gedwongen om naar de parkeerplaatsen uit te wijken, een stuk minder veilig." Met bewoonster C. de With haalde Hertog zo'n dertig handtekeningen op van medestanders, die het plein liever vrij toegankelijk willen houden. Zij begrijpen niet waarom de gemeente zich zo druk maakt over vandalisme. ,,De buurt merkt daarvan nauwelijks iets, we ervaren dit als een rustige buurt zonder overlast." Maar de gemeente hoort andere verhalen van het schoolbestuur. Dat diende vorig jaar een ver zoek in om maatregelen te nemen tegen de groeiende lijst van klachten: gebroken ruiten, zwerfvuil, losgewrikte tegels die elders worden neergesmeten, beschadigingen aan het dak als daar ballen worden afgehaald, schade aan de houten schutting, de voordeur en de bel en meerdere pogingen om brand te stichten. De gemeente, die de afgelopen jaren ook rond drie scholen aan de Batenstein hekken plaatste, vindt dat onaanvaardbaar. Ook voor De Kamele on is die oplossing billijk, oordeelde de bezwaar- commissie. Wanneer de school aan de Havix horst een omheining krijgt, is niet bekend. De bewoners kunnen nog tegen het besluit in be roep gaan bij de rechter. Als die procedure is af gerond gaat Alphen een hek bestellen. leimuiden/runsaterwoudeNiet met een elektrische versterker, maar vereniging hen direct. Die weet hoe moeilijk het is ruiters en pakken te vinden voor het jaarlijkse ritueel op Koninginnedag. Maar bij orga nisator Cor Brussen en de zijnen ging het van een leien dakje. Via paardrij-lerares Marianne Kea dienden zich twintig ruiters aan, terwijl door een eeuwenoude scheepstoeter schalde gisteravond het pro gramma van de Vakantie-kinderweek door Leimuiden en Rijnsater- woude. Andere jaren gebruikte de organisatie een megafoon. Maar elektriciteit hadden ze nog niet in de Middeleeuwen. En die tijd is een Brussen op hooguit zes had gerekend. Uverige handwerkers maakten thema van de kinderspelen. Toen de organisatie op het idee van de de pakken van gratis rollen fluweel. De kinderactiviteiten beginnen herauten te paard kwam, waarschuwde de Rijnsaterwoudse Oranje- vandaag en duren tot en met vrijdag. foto henk bouwman onbekende oorzaak is een ravan op het terrein van rell gisteren uitgebrand. 311 l onend en ontdekten de men. De eigenaar van de 'an was ten tijde van de d niet aanwezig in het ienaarse pretpark, lgens de brandweer is er enkele aanwijzing dat de d is aangestoken, zoals in en 1998 een paar keer is urd met caravans op de )ing. De stacaravan stond en terrein waarvan zestig Iplaatshouders tot uiterlijk ber 2001 gebruik mogen n. Daarna wordt het ge- ontruimd om plaats te ma ken voor bungalows. „We kunnen niets zeggen over de oorzaak van de brand", zegt een woordvoerder van de Wassenaarse brandweer. „Toen wij eraan kwamen stond de ca ravan al helemaal 'vierkant in de gloria'. Dat maakt het nogal moeilijk om iets te zeggen over de oorzaak van het vuur." Ook Duinrell gaat niet uit van brandstichting uit onvrede over de ontruiming van het gebied. „Vooralsnog beschouwen we dit als een incident", zegt een woordvoerder. „Wij zien duide lijk geen verband met de brandjes in 1997 en 1998." De ca.peerders hebben vorig jaar gehoord dat zij moeten wijkeji voor de bouw van bungalows. leiderdorp eric went Het contact tussen de KNSB en Leiderdorp over de bouw van een nieuwe ijshal staat op een laag pitje. Dat zegt B. van dei- Geest, voorzitter van het dis- trictsbestuur van de schaats bond. „We zoeken nog steeds naar een geschikte plek, het liefst in of rond Leiden. Maar we zitten niet speciaal aan Lei derdorp vast. Als een andere gemeente met een goed voor stel komt houden we ons zeker aanbevolen." Een half jaar geleden kwam voor het eerst naar buiten, dat de KNSB serieus madenkt over de bouw van een nieuwe ijshal in Leiderdorp. De hal zou dan gecombineerd kunnen worden met zwembad De Does, bij voorbeeld in de Munnikenpol- der. De warmte die vrijkomt bij het maken van het ijs, kan wor den gebruikt voor het zwem bad, zo is de gedachte. Deven ter en Vlissingen hebben al zo'n gecombineerd zwem-schaats- complex. Nu minister Pronk in de Munnikenpolder uitsluitend kleinschalige bebouwing voor recreatieve doeleinden toestaat, lijken deze plannen weer wat dichterbij te komen. Maar Van der Geest waarschuwt voor al te hooggespannen verwachtingen: „We hebben het idee nog niet losgelaten, maar kijken nadruk kelijk ook naar omliggende ge meenten. Van Leiderdorp heb ben we namelijk nooit een offi ciële toezegging gehad. Wet houder Molkenboer heeft ons alleen gezegd dat er eventueel een mogelijkheid is. Daarbij is het eigenlijk gebleven." Na de zomer begint de KNSB eerst met een haalbaarheidson- 1 eshaven wacht nieuwe plannen van wethouder Molkenboer af idorp eric went jongste plan voor verplaat- van tweehonderd aanleg- tsen van de Doeshaven kan rullenmand in. Omdat mi- r Pronk zijn veto heeft uit roken over huizenbouw in Munnikenpolder, komt er nieuwe inrichtingsschets. enmeester Dirk van der (47) wacht de ontwikkelin- lijdzaam af: „Ik word hier meer warm of koud van. Ik de afgelopen jaren al zo plannen gezien." :klemd tussen de A4 en Does liggen zeshonderd kijzers' te dobberen op het !r. Pleziervaartuigen varen aan. De verplaatsbare 'En- steigërs liggen zo goed als Augustus is altijd een Jee maand voor ons. Daar- beginnen de scholen en dt het een stuk minder", havenmeester. Hij kan weten, want al 26 jaar dl hij vanuit zijn dienstwo- toezicht op de aanleg den bij zijn voordeur. „Je int ergens, hebt het naar je en besluit te blijven." oor de uitspraak van minis- Pronk s 'zijn' Watersport- liging Doeshaven voorlo- jerug bij af. Er ligt immers al september vorig jaar een om 'landjepik' van rijks- erstaat te compenseren in richting van Hoogmade. ar nu is in één klap weer on gelijk hoe de omgeving van laven wordt ingericht. Toch nog niets verloren. In de Havenmeester Dirk van der Rest: „We houden de hand op de knip." Munnikenpolder is straks wel langrijke rol gaan spelen, stelt bescheiden bebouwing voor re- wethouder Molkenboer cryp- creatieve doeleinden toege- tisch. staan. En de Doeshaven moet Havenmeester Van der Rest in die nieuwe plannen een be- heeft geen flauw benul waarop foto hielco kuipers de wethouder doelt. „Mis- optimistisch. Ik hoop dat we schien dat hij de haven, de pad- dat optimisme kunnen delen, vinders en de kanoclub bij el- Want ik heb intussen wel ge- kaar wil brengen. We zien wel. leerd dat we de dag niet moeten De wethouder is in elk geval prijzen voordat het avond is." 'Meer dan een dakkapellennota Voorschoten trekt de komende drie jaar 160.000 gulden uit om 'eindelijk' duidelijke regels op te stellen voor de uitbreiding en verbouw van huizen. Tot nu toe lijkt spra ke van willekeur als het gaat om bijvoorbeeld dakkapel len, erkers, tuinhekken en schuren. In samenwerking met de stichting Dorp Stad en Land en in overleg met gemeenteraad en inwoners wil de gemeente aan die on overzichtelijkheid een einde maken. jan preenen „Op dit moment is alleen spra ke van ongeschreven regels", vertelt een woordvoerder van de gemeente. „Dat leidt vaak tot frustratie bij burgers. De een krijgt te horen dat iets wel mag, een ander dat iets juist niet mag, terwijl de verschillen nau welijks zijn aan te geven. Daar om is het goed als straks op pa pier staat wat is toegestaan. Dat zorgt voor helderheid, conse quente besluiten en biedt bo vendien de mogelijkheid om al les goed te controleren. Voor burgers is dat een goede basis, maar ook voor architecten en de welstandscommissie." Vol gens burgemeester en wethou ders wordt de welstandscom missie vaak gezien als een 'au toritair gezelschap dat zich te veel met details bemoeit'. Vol gens het college leiden advie zen van de commissie in veel gevallen tot onbegrip. Onder de noemer 'Welstand in harmonie' wil het college toe naar een 'compleet welstands- beleid'. „Dus geen incidentele dakkapellenota of iets derge lijks." Dat is ook de reden dat de gemeente tijd wil uittrekken om het nieuwe beleid vorm te geven. „We willen een brede discussie, waarbij we burgers zoveel mogelijk willen betrek ken." B en W streven ernaar dal de welstandscommissie zich voortaan alleen met de 'hoofd lijnen' bezighoudt en dat de re gels leiden tot een duidelijke kwaliteitsimpuls. „Voorschoten verdient een eigen gezicht." In de loop van 2002 moet het nieuwe beleid van kracht wor den. Voorschoten hoopt 75.000 gulden subsidie terug te krijgen van de provincie. derzoek naar een nieuwe ijshal in het district Sassenheim. „Be keken wordt of er behoefte aan is en of zo'n hal exploitabel is", aldus Van der Geest. „Willen we serieus genomen worden, dan moeten we eerst met een goed doortimmerd plan komen. Want de ervaring leert dat er vaak geld bij moet." De uitkomst van dat onder zoek verwacht Van der Geest voor het einde van het jaar. Daarna kan het nog jaren duren voordat zo'n hal er komt. „Want we willen ons nog ner gens op vastpinnen." Uitgangspunt voor het be stuur van de Watersportvereni ging Doeshaven is dat er ook in de nieuwste plannen geen aan legplaatsen verloren gaan. Van der Rest: „Als we die tweehon derd plaatsen maar kunnen compenseren, dan zijn wij te vreden. En natuurlijk willen we ook de mogelijkheid houden om op termijn uit te breiden, als dat onverhoopt nodig mocht zijn." Want vraag naar ligplaatsen is er genoeg: de ha ven heeft een wachtlijst van ze ven tot acht maanden. Totdat duidelijk is wat Lei derdorp met de watersport voorziening van plan is, zet de watersportvereniging de inves teringen op een laag pitje. „Het is niet zo dat de haven meteen in elkaar stort, maar we houden de hand wel op de knip", aldus Van der Rest. „Zo stellen we onderhoud aan de walkanten zo veel mogelijk uit. En in de privésfeer sta ik bijvoorbeeld voor de vraag of er nog nieuwe keuken voor de dienstwoning moet komen." Het is een vervelende situatie, maar meer ook niet, relativeert de havenmeester. „Wij gaan er van uit dat we er niet slechter van worden. Iedereen in de omgeving heeft met diezelfde onzekerheid te maken. Ik ben daar zo onderhand wel aan ge wend. Vijftien jaar geleden lie pen ze hier van rijkswaterstaat ook al rond om sonderingen te melken. Voordat er werkelijk iets verandert, zijn we zo weer vier vijf jaar verder." Hoe ziet de toekomst van de gemeente Rijnwoude eruit? Op 24 augustus moeten de ideeën daarover gaan borre len. Dan houden de raadsle den voor het eerst een toe komstdebat. In die discussie en in de sessies die het ko mend jaar volgen, moet dui delijk worden hoe Rijnwoude er in 2015 op het gebied van ruimtelijke ordening gaat uit zien. Het gaat dus over wat de gemeente nog wil bouwen, en wat er moet gebeuren met het verkeer en het milieu op Rijn- wouds grondgebied. De politici nemen er ruim de tijd voor: om 18 uur begint de bespreking in het gemeen tehuis, die de hele avond duurt. Om het debat efficiënt te laten verlopen, mogen er per politieke partij slechts twee raadsleden meepraten. De inwoners van de dorpen in Rijnwoude kunnen niet mee- discussiëren tijdens de avon den. „Het is een politiek de bat", verklaart wethouder Ulj- ee, „dus de partijen moeten zelf een politiek café of een praatavond organiseren." Wel houdt de gemeente inwoners op de hoogte van de vorderin gen van het debat door mid del van publicaties in de Rijn woude Koerier. „Zo willen we mensen prikkelen om hun ideeën te uiten." Een professioneel bureau begeleidt de politici bij hun toekomstdebat. Uljee ver wacht dat het boeiende avon den worden, waaruit bruikba re informatie komt. „Die men sen hebben hier veel ervaring mee. Ze zetten ons aan het werk." Toehoorders zijn wel kom in de raadzaal. leiderdorp eric went Invoering van de parkeerschijf in de Leiderdorpse Winkelhof- garage laat nog minstens een half jaar op zich wachten. Dat zegt J. Filippo, voorzitter van de winkeliersvereniging Winkel hof. „Er zijn meer partijen waarmee we om tafel zitten. Dat vergt nu eenmaal tijd." Vier maanden terug lanceer de de winkeliersvereniging de 'blauwe zone' als dé oplossing voor de parkeerproblemen in de garage. Vooral op vrijdag, zaterdag en maandagmiddag is het soms zo druk, dat automo bilisten in rijen voor de ingang staan. Dat komt door langpar- keerders uit de omgeving, die naar schatting 35 tot 40 procent van de garage vullen. Door de parkeertijd tot maximaal drie uur te beperken worden zij ge weerd, denken de winkeliers. Na de vakantie komen de Winkelhofondernemers op nieuw bijeen om het parkeer probleem rond het winkelcen trum te bespreken. „Het staat hoog op de agenda, maar een oplossing laat nog wel even op zich wachten", vermoedt Filip po. „Veel hangt bijvoorbeeld af van wat eigenaar Wereldhave wil. Ook moeten we nog goed uitzoeken wie er opdraait voor de kosten van het toezicht in de garage." Om de druk op de parkeer voorziening tijdelijk te verlich ten heeft het bestuur alle win keiiers gevraagd hun personeel erop te wijzen, dat ze hun auto voortaan op de parkeerplaats bij De Houtkamp stallen. „Dat parkeerplaatsje is destijds spe ciaal voor ons aangelegd, toen De Winkelhof aan het verbou wen was. Als iedereen die hier werkt de auto daar parkeert le vert dat al gauw zo'n honderd plaatsen in de garage op. Dat moet voldoende zijn om de erg ste klap op te vangen." www.vanGemcr.com Uw juwelier online de andere juwelier (fff van QtrnêtcTf) y'/^e/iers,0>1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15